BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Armeensclie volk te verhoeden en een einde te maken aan hun lijden. Zij herinneren er aan, dat de gedane belof ten niet ten uitvoer zijn gebracht. Geschiedt dit niet spoedig, dan zijn de Armeniërs besloten, hur, plan uit te voeren van het vorige jaar. Zij willen volgens de wet, niet door tirannie worden geregeerd, en zullen zich verzetten tegen het Turksch bewind totdat hun volkomen genoegdoening is gegeven. Intusschen gaat de justitie te Konstantinopel voort met haar onderzoek naar aanleiding der laatste aanslagen. Men zegt, dat ten gevolge van bekentenissen door de bommenwerpers gedaan, voorname leden van het Armeensclie comité te Konstan tinopel gevangen en belangrijke stukken in beslag genomen zijn. Binnen eenige dagen zouden vijf der daders worden ter dood gebracht. De aanslagen zouden te Varna zijn voorbereid, weshalve de Porte stappen te Sophia zal doen. Gtemengde mededeelingen. Aan de werkstaking der mactuoe-urbeiders in Engeland nemen nog 45000 personen deel. Zaterdag is 30.000 pond sterling aan ondersteu ning uitgedeeld. In een meeting van sociaal-democraten en anarchisten, Zondag in Trafalgar Square te Londen gehouden, is protest aangeteekend tegen bet toepassen van de tortuur in Spanje op personen, die zich in voorloopige hechtenis be vinden. Te Brussel is een standbeeld onthuld ter eere van Anspacli, den burgemeester, die net meest heeft gedaan voor de uitbreiding en ver fraaiing der stad. De Duilsche bladen zijn weinig gesticht over de wijze, waarop keizer Wilhelm in het kamp van Krasnoje-Selo zijn Russisch regiment Wiborg zou hebben geprezen. Hij zou gezegd hebben, dat hij blij zou zijn, waneer een regiment vin zijn leger zoo schit terend uitblonk bij de inspectie, ais het regi ment Wiborg. Men wil niet aannemen, dat de Keizer wer kelijk die woorden heeft gebezigd. Het internationaal Congres voor bescherming van den arbeid te Zurich heeft met groote meerderheid den Zondag als wekelijkschen rust dag geproclameerd. Te Asch (Bohemen) zijn bij gelegenheid van een Duib-chen volksdag ernstige wanordelijk heden voorgekomen. Ook te Praag, te Pilsen en te Teplitz is het onrustig. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat slechts den enkele reclame, in vredelievende bewoordingen vervat, van de regeering der Vereenigde Staten is inge komen. Het was die betreffende dr. Ruiz. Generaal Wevler heeft zijn ontslag niet inge diend, maar de regeering zal waarschijnlijk het resultaat der campagne op Cuba aan een onder zoek onderwerpen. Van de Philiippijnen is bericht ontvangen, dat de insurgenten onder Aguinaldo een aanval hebben gedaan op San Rafaël, maar met ern stige verliezen werden teruggeslagen. Door een benzine-untploffing te Kiefl' zijn 15 personen om het leven gekomen. De laatste berichten uit Britsch-Indië zijn weer minder gunstig. Opnieuw is er op verschillende plaatsen aan de grens gevochten, terwijl de Afridi's Ali Moeskid en fort Maade hebben aangevallen. Alle Afridi-stammen zouden in opstand zijn. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt door deze nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de Sederland- sche Staatscourant van 17 Augustus 1.1. voor eeue plaatsing bij bovenvermelde school in aan merking komen Voor den dienst hier te lande: A. H. Op ten Noort, VV. P. van Blijenburgh, J. M. ridder van Rappard, H. C. J. C. van Stockum, O. A. M. Q. Boeije, 11. D. S. Uasselman, G. J. Huybregtse, jtir. C. L. H. Quarles van Uiïord, L. F. Apol, K. G. van der Mamlele, W. P. G. Colthofl", P. A. Brouwer, jhr. J. T. Alting von Geusau, J. II. Krmoie, C. T. F, Oetgens van Waveren Pancras Clifford, W. F, A. Haekstroh, J. J. T. Hey, Bk A. F. baron Creutz, A. Joseph us Jitta, W. C. D. van Rijen, J. W. Vlielander Hein. P. W. Best, F. B. Mensing, I. Troostwijk, A, E. W, de Jong, F. G. M. Burg, L. J. Jochein, J J. M. de Waal; voor den dienst in Nederlandsch Indië E. W. Broekman, C. Hommes, BI. J, Lichtendahl, A. BI. A. Immink, W, C. Camman, J. J. van Ko nijnenburg, J. C. de Ridder, W. H. Franssen, J. R. Swart, D. Q. C. F. de Jonge van dei- BIalen, J. A. van Kesteren, W. A. van Oorschot. J. C. Brasser, E. van Driest, W. J. M. Linden, H. Scheurleer, K. Brevet, M. v. Riel, J. J. B. Giebing, R. C. Gaade, J. W, Mathol. G. J. A. van Eek, G. Badings, W. C. Oostveen, A. F. L. Gregory, R. W. Roelants, J. BI. Sonstral. (St. CL.) HBI. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag per trein van 12 u. 18 min. stadstijd van het Loo vertrekken voor het bezoek aan Arnhem, waar zij te 1 uur 22 min. zullen aankomen. HBI. MM. keeren des avonds tussshen G'/s en 6V4 uur uit Arnhem per spoor naar het Loo terug. De Raad van Voogdij over Hare Majesteit Wilhelrnina, Koningin der Nederlanden, inge steld bij de wet van 14 September 1888, maakt bekend, dat mr, F. Coninck Liefsting, president van den Iloogen Raad der Nederlanden, krach tens het door hem bekleede ambt, volgens art. 2 der aangehaalde wet, van rechtswege lid van voormelden Raad van Voogdij, in "s Raads vergadering van lieden den eed, voorgeschreven in art. 4 dier wet, in handen van deu voor zitter heeft afgelegd en daarna heeft zitting genomen. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 'disten dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,234,115.80 K en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Wh is van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van352,955.42 De St.-Ct. bevat een Kou. besluit van den 17en Augustus tot verlenging der schorsing van het beslnit van den raad der gemeente Zaamslag van 30 April, betreffende het gebruik van de raadzaal aldaar. Men herinnert zich, dat de gemeenteraad het gebruik der raadzaal aan den burgemeester had ontzegd. Geneeskundige Raad van Zuid-Holland. Gisteren hield de Geneeskundige Raad van Zuid- Holland zijne zomervergadering te 's-Gravcnhage, onder voorzitterschap van deu heer Menuo Huizinga. geneeskundig inspecteur, die het overlijden herdacht van het medelid dr. Boot, en den ingenieur IT. P. X. Halbertsina begrootte als het technisch lid. dat bij de werkzaamheden van den Raad gewiehtigen bijstand kan verleenen. Xaar aanleiding van de door de Verccniging tot verbetering van den gezondheidstoestand te 's GTa- venhage uitgegeven sterftecijfers van die stad over 1185189-1- bracht de voorzitter hulde aan deze par ticuliere verccniging, die met dat werk een loliijkc voorbeeld beeft gegeven hoe de statistieke gegevens dienstbaar zijn te maken aan do belangen der volks gezondheid. Eene missive van den arts H. C. v. d. Bijllaardt te I.Jselmonde, betreffende levering van geneesmiddelen te Kralingschevecr en Hillesiuis, waarbij het betreft de vraag of die plaatsen geacht worden te behooren tot Rotterdam, werd aangehouden tot eene volgende vergadering, in afwachting van het praeadvies van enkele leden uit den Raad over een in te stellen plaatselijk onderzoek. Ten aanzien van eeue missive van het correspun- deerend lid van den Raad L. ten Gate to*s Graven- zande over deu slechten toestand der arbeiders woningen aan den Hoek van Holland, met verzoek invloed te oefenen op de samenstelling der algemeene voorwaarden ten opzichte der bestekken van 's rijks werken, werd besloten dat de Raad, in wiens midden de nadeelen van dergelijke woningtoestanden werden erkend, zich zal wenden tot den minister van binnen- landsehe zaken met verzoek hij zijn ambtgenoot van waterstaat te willen bevorderen, dat in de algemeene voorwaarden bepalingen worden opgenomen tot ver betering der toestanden in de woningen van hen die daarin verblijf moeten houden tijdens zij bij groote werken arbeiden. Het verzoek zal worden toegelicht met cenige feiten voor het verzamelen waarvan de inspecteur de medewerking inriep van het technisch lid, den heer Halbersma. Omtrent de hierop aan de orde gestelde behande ling der mededeelingen omtrent de verrichtingen van het geneeskundig staatstoezicht is het volgende te vermelden Tegenover de meening van den inspecteur werd door een der plaatsvervangende pluirmaeeutisehe leden de stelling verdedigd, dat het gehalte ceuer apotheek lijden kan onder de omstandigheid, dat de beheerende apotheker, tegen vast salaris werkende, geen eigenaar is van do zaak. Bedoeld lid gaf als zijn voornemen te kennen om in de najaarsvergadering den Raad in de gelegen heid te stellen zich over dat beginsel nader uit te spreken ook na het besluit der vcreouiging voor pharuiacie in deze quaestie genomen. Verder werd door den Raad algemeen gedeeld in het protest van den inspecteur tegen het in Den Haag, onder het bestuur van den vorigen burge meester, als algemeenen regel maken, wat nergens elders geschiedt, dat het kenmerk wegens besmet telijke ziekte toch aan huis moet worden aangebracht, ook als de lijder in een ziekenhuis is opgenomen. Dat voorschrift achtte men met den voorzitter be paald in strijd met de wet, die het kenmerk ver plichtend stelt alleen als de ziekte in het huis voor komt, daargelaten dat het vervoer van de lijders naar de ziekenhuizen en de getrouwe aangifte der ziektegevallen, be-'de zoo wensehelijk in het algemeen belang, daardoor ook niet bevorderd worden. Met algemeene stemmen sprak de Ra d dan ook als zijn mecning uit dat hij ten aanzien van do toepassing van art. 20 der cpidemiewet de door den inspecteur verdedigde meening deelt, welke motie voorgesteld door dr. Teilegen, te zijner tijd door den inspecteur ter kennis zal worden gebracht van den nieuwbenoemden burgemeester van 's-Gravenhage. Aan dr. Teilegen deelde de voorzitter op zijn ver zoek mede. dat na het indienen der motie van den geneeskundigen raad omtrent de woningtoestanden te Scheveningen aan het gemeentebestuur te 's-Gra venhage meer bedrijvigheid viel op te merken ten opzichte van dc reinheid te Scheveningen dan te voren het geval was en dat enkele verbeteringen, ofschoon niet alle in het rapport der commissie aanbevolen, zijn tot stand gebracht. Dr. Van Tienhovcn voegde er aan toe, dat het rapport van den geneeskundigen raad in handen is van dc commissie van fabricage. Naar aanleiding van de mededeeling van het voor komen van coniumzadcn in anijszaad, werd het wen- schelijke betoogd van een verbod van invoer van anijszaad, waarin zulke vergiftige bestanddeelen voor komen, en in het algemeen gewezen op de gemakke lijkheid, waarmede h. t. 1. meer dan in eenig ander land vergiften kunnen worden verkregen, als waarin een groot gevaar voor de volksgezondheid ligt en de noodzakelijkheid van wettelijke regeling dezer zaak nog meer in het licht stelt ook al valt tegenwoordig de verkoop van levensmiddelen vermengd met scha delijke bestanddeelen binnen het bereik der strafwet. Bij het bespreken dor mededeelingen werd voorts nog gewezen op gebreken in de regeling van deu geneeskundigen dienst aan boord van koopvaardij schepen. 3Icn hoopte, dat daarin bij cenü herziening der geneeskundige wetten verbetering zal worden gebracht. Ten slotte werd door een der leden onder applaus hulde gebracht aan den inspecteur voor de voortreffe lijke en uitvoerige mededeelingen omtrent de hande lingen van het medisch staatstoezicht in deze prg- vincie. Het eenig punt van behandeling was het yoorstel van het plaatsv. lid van den Raad dr. J. F. P. Hers, tot aanneming van ecu motie, gericht tegen een kwaad, dat dc volksgezondheid en het welzijn van geslachten in liooge mate bedreigt. Hierover werden langdurige discussies gevoerd, welke leidden tot wijziging der motie in den zin van de volgende uitspraak van den geneeskundigen raad „De Raad enz: overtuigd dat syphilis en andere z. g. venerische ziekten besmettelijk zijn overtuigd dat die besmetting langs verschillende wegen kan worden overgebracht overtuigd dat de eenige juiste, in onthouding van verdachte sexueele betrekking gelegen, voorbehoeding ter bevordering waarvan elk geneesheer behoort inedc te werken, nog niet aanstonds het beoogde doel zal bereiken spreekt de weiischelijkheid uit, dat ook van rijks wege maatregelen worden genomen tot beteugeling vau de uitbreiding dezer ziekte." Bij dc discussie werd er vooral op gewezen, dat iudividuecle hygiëne in deze reeds tot groote ver betering zou kunnen leiden. Hiermede was de agenda afgeloopeu. De heer Gautvoort vroeg nog 's Raads aandacht voor de misbruikeu die voortvloeien uit dc onbevoegde uitoefening van de genees- cn artseuij-bcreidkunst en bepleitte krachtig de handhaving van de rechten van den dokter en den apotheker tegenover de toenemende kwakzalverij. Hij zou wenochen dat de Raad aan de regeering kenbaar zot' maken dat de geneeskundige wetten reeds te laug slecht gehandhaafd worden, dat liet tijd wordt daaraan een einde te maken opdat dc rechten van dien stand heter gehandhaafd worden in het belang der volksgezondheid. Vooral had men het oog op de bedrijven der z. g. - „wilde" drogisten, die schrikbarend iu aantal toe nemen, een toestand die schandelijk onbillijk werkt, vooral tegenover deu apothokersstaiul. In strenge handhaving der wetten werd van andere zijde het eenige middel gezien om die schadelijke toestanden te beteugelen, waartoe do Staat verplicht is, vooral tegenover de apothekers die van den Staat een monopolie, een middel van bestaan hebben ont vangen tot uitoefening van hun beroep. Ook, inecude men, werden de klachten zeer be vorderd en de overtredingen aangemoedigd door de geringe straffen, deu onbevoegden opgelegd. De Raad nam ten slotte wet algemeene stemmen de volgende motie aan, voorgesteld door den heer Gantvoort „De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland, van meening. dat het met zijn mandaat onvereenigbaar is de onbevoegde uitoefening van genees- en artscnij- bereidkunst, zonder protest te laten voortwoekeren en bereid do middelen te beramen om daaraan een eind te maken, besluit van dit oordcel aan de andere geneeskundige raden kennis te geven en deze uit to uoodigen dit onderwerp tegen do a.s. wintervergade ring in behandeling te nemen.-' Hierna werd do vergadering gesloten. OVERSUH1E, 34 Augustus. Gisterenavond om 8 uur werd in het eafé van deu heer J. Braat de vergadering gehouden, die door het voorloopig co mité tot viering van den Koninginnedag was uit geschreven. Als bestuursleden werden gekozende hoeren VA II. van der Snel, E. Hazelaar en H. Deij- tering, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Bovendien werden nog 8 personen aangewezen, die het bestuur zullen bijstaan in liet inzamelen der gelden. 0VERSC1IIE, 24 Augustus. De eer der redding van J. v. K., den leerling-machinist bij de Staats spoor, die verleden week bij het hengelen iu de Dclfshavenschc Scbie te water geraakte, komt toe aan T. Tillc uit Schiedam, die kwam aanrijden en zich onmiddelijk te water begaf. Bij kon besluit is aan J. T Ciemer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commissaris-generaal voor Nederland bij de in 1900 te Paiijs te bonden wereldtentoonstelling, en ah lid en vooi zitter der cen trale commissie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen dei' inzenders in die afdeelingen op de ge noemde tentoonstelling, en is benoemd tot commis saris-generaal voor Nederland bij de in 1900 te Parijs te honden wereldtentoonstelling en tot voorzitter der centrale commissie bovenbedoeld mr. L. P. M li. baron Ma-biels van Verduynen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te 's-Gravenhage, lid der even ge noemde centrale commissie. Bij kon. besluit is benoemd tot bureelambtenaar \an den rijkswateistaat P. S. Terpatra, te Leeuwarden. Ingevo'go kon. machtiging is de heer .1. Th E. Ommeel eikend en toegelaten als vice-consul van de Zuid-Afriknansche Republiek, te 's-Gravenhage Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Zaterdag 28 Auguslus a.s., des na middags te 2 uur. Op de agenda komt voor 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring gehouden 4 Augustus jl, 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren F. J. Smit en P. Loopuijt. 3. Machtiging aan B. en W. tot openbare verpachting van rietgewas op een gedeelte van liet perceel nr. 88 van sectie N dezer gemeente groot 19700 C.A., gelegen nabij de aauhechtings- krib van den strekdam tegenover Pernis. Per bulletin zullen wij hedenavond den uit slag der verkiezingen van de Tweede Kamer te Amsterdam en Enschedé, op verschillende plaatsen der stad en aan ons bureau bekend maken. Naar wij vernemen wordt den Majoor en het corps officiereu der schutteiij door den Burge meester en mevrouw Versteeg op 31 Augustus een diner aangeboden. Onze stadgenoot de lieer Th. Olfennan be haalde Zondag in een '10 KM. wegwedstiijd te Alphen a/d Rijn den eersten prijs, een gouden medaille. Deze wedstrijd had plaats ter gelegenheid van een boottocht door de leden van den Rot- terdamschen wielerclub »Het Stalen Ros" naar Alphen gehouden, alwaar de dag verder in opgewekte feestvreugde werd doorgebiacht. Als dader van den diefstal, gepleegd in de branderij der firma Gebr. v. d. Velder. aan de AVillemskade, is door de politie alhier aange houden een 13-jarige jongen, tegen wien proces- vei baal is opgemaakt. Hedenmiddag tuimelde de knecht van de op Rotterdam varende pakschuit der firma Mosman, Veth Verboom, Jan Krus, van de schuit in de Stliie, doordien zijn haak weg schoot. Aangezien een aantal personen in de nabij heid waren behoefde hij niet lang in het water te blijven: Leen van Oosten, Jacob Groenendaal en anderen snelden onmiddellijk toe en hadden hem dadelijk op vasten bodem teruggebracht. Alsof er niets gebeurd was, nam de man zijn plaatsje aan het roer weder in. Aanstaanden Zondag gaat er blijkens achter staande annonce weder een pleiziertrein naar Brussel. BURGERLIJKESTAND. Geboren 21 Augustus. Teunis, zoon van II. vau Ravens en C. de Vlaming, Gasstraat. 22 Augustus. Adrian! Wijnandia, dochter van A. M. Verbij en II. Oosteneer, Warande. 24 Augustus. Jacobus, zoon van A. IIus en G. van Egmond, Grav. polder. Overleden 21 Augustus Gerrit Jan van Eek. oud 4 maanden, Buitenhavenwerj. 23 Augustus. Catharina van Leerdam, oud 13 dagen, Rotterdamsche dijk. Zaterdag maakten de kinderen van de twee hoogste klassen der meisjesschool voor m. u, 1. o. alhier, een reisje naar Dordrecht en be zochten aldaar de tentoonstelling. De kinderen der openbare school te Vlaar- dinger-Ambacht maakten gisteren een rei«je naar Scheveningen. Zondagnacht, even voor aankomst van den laatsten treingeraakte een 4-tal schippers knechts in de wachtkamer 3de klasse aan 't vechten tengevolge waarvan, een groote ruit brak. Het spoonvegpersooneel en de inu iddels verschenen politie wisten de orde te herstellen, terwijl de politie er voor zorgde, dat de ge maakte schade vergoed werd. Hedenochtend had de heer A. v. L, alhier het ongeluk op de Hoogstraat met zijn fiets tegen een hem passeerenden wagen aan te rijden, waardoor hij met de fiets viel. Hoewel hij zich niet bezeerde, had hij hel onaangename toch dat zijn fiets geheel stuk was. BURGERLIJKESTAND. <»eborcn 24 Aug. Maarten, zoon van. L. Wanenmir en G. Mooij, Landslraat. Martirius Kornelis, zoon van W. Maurits en A. v.d. Lugt, Achter straat. Overleden 23 Aug. Helena van dei Borden, oud 53 jaren, wed, van J. Storm, Weslnieuwlaud. Martijntje van der Struijs, oud 80 jaren, wed. van Arend de Zeeuw Bagclius, Krommestceg. 24 Aug. Jacoba Wapeoaar, oud 20 jaren, Wcstnieuwland. Letterkundig Congres. Gisteren zijn to Dordrecht de deelnemers aan het 24ste Nederlandsch taal- cn letterkundig congres plechtig ontvangen. Bij aankomst der congressisten speelde de muziek, die op het perron was opgesteld, de Brabangonne en het Wilhelmus. In de fraai gedecoreerde wacht kamer 3e klasse werd hierna door don voorzitter der regelingsconmiissie, dr. II. J. Kiewiet dc Jonge, een korte welkomstrede uitgesproken, waarna men in optocht met muziek en vaandels naar het stadhuis trok. In de raadzaal waren burgemeester en wethouders aanwezig, uit wier'midden de burgemeester, mr. H A. Nebbens Sterling, de congressisten een hartelijk welkom toeriep, daarbij wijzende op het belang der beraadslagingen. Namens do Belgische regeeriug sprak do heer Flor Heuvelmans een woord van dank en stelde in het licht, hoe in Zuid-Nederland het Nederlandsch voort gaat zich uit te breiden. Uit naam van de Nederlandsche regeering dankten prof. dr. Jan ten Brink. In deze oudste stad des lands achtte hij dit congres op zijn plaats. Dr. II. P. N. Muller, consul-generaal der Oranje- Vrijstaat dankte namens do Zuid-Afrikaansche repu blieken. Voor de Vlaamsehe congressisten sprak prof. Paul Fredericq nit Gent. Spr. herdacht dc banden, die Vlaanderen aan Dordrecht in de geschiedenis hebben verbonden. Namens de Noord-Nederiandsche congressisten sprak dr. E. Laurillardgelijk Dordrecht voor den handel

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2