51"e jaargang. Vrijdag 27 Augustus 1897. N°. 9407. FEUILLETON. DE SCHÏPBRËIUIKELINGEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Burgeravondschool te Schiedam. Openbare Aanbesteding. BUITENLAND. iaoNKïtMESTSPHijg Toor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT 70, Telephoon Ufo. 123. ADVEP.TRKTrEPP.us: van 15 gewone regels met inbo- gïip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De aanmelding van nieuwe leerlingen, die minstens 12 jaar oud moeten zijn, kan door ouders of voogden geschieden op Woensdag 1 September 1897, des avonds tussclien C en 8 uur in het gebouw der Hoogere Burger school. Het toelatingsexamen wordt gehouden op Donderdag 2 September daaropvol gende, des avonds 7 uur. De Directeur der Burgeravondschool, J. A. HINGMAN. Op Donderdag 9 September a.s. zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS vrrt SOB.IEDAM, openbaar worden aanbe steed, volgens bestek no. 45, „bot ophalen van ascli en rnilnis en het „uitbaggeren van havens en grachten bin- „nen de gemeente Schiedam, met bijko- „mende werken." Het bestek is tegen betaling van f 0.50 en de plattegrond van de stad tegen betaling van fl.ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Deze stukken alsmede een nota van aanwijzing liggen ter inzage aan het bureau der gemeente werken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris v. LUIK, l.-S. Algemeen «verricht. Schiedam, 26 Augustus '97. liet bezoek van den vertegenwoordiger van liet Fransche gemeenebest aan den beheerscher aller Russen blijft nog steeds de pennen van alle Europeesche journalisten in beweging hou den en zij zetten een extra bril op, opdat hun toch vooral geen enkele bijzonderheid ontga, waarvan het belang van Europa zou kunnen afhangen. Zij loeren of het woord Dalliance" ook ge noemd wordt, zij azen er op om te zien of de ontvangst van president Faure sympathieker door het Russische volk is begroet dan de nog kort geleden visite van den Duitschen monarch Het programma van den dag hield gisteren allereerst in een ontbijt te Krasnoje Selo, waar onder leiding van grootvorst Wladimir in zijn qualiteit van commandant van de Russische garde eene groote wapenschouwing werd ge houden. Reeds sedert een veertiental dagen maakte Door J. C. Biernatzki. 28) De predikant sloot alle vensterluiken dicht en grendelde de huisdeur. De beste schapen hadden naar boven gebracht moeten worden, maar daartoe waren beiden zonder medehulp niet in staat; daar om werden slechts andere zaken van waaide, die gemakkelijker te vervoeren waren naar boven ge bracht; en om haar kind boven niet aan koude en gebrek bloot te stellen, en om bereid te zijn, wanneer misschien door een weinig hulp de deuren tegen de aanstormende golven krachtiger gemaakt konden worden, besioten zij zoolang mogelijk be neden te blijven. Weldra begonnen eenige lichte voorwerpen om hen heen te drijven, daar de toegangen naar het huis niet konden afgesloten worden voor het in dringende watermaar toch kvvara het niet in die mate binnen, dat het inwendige van de woning verwoest kon worden. Slechts had de predikants vrouw haar kind in den arm genomen, hetwelk ongedeerd door het lawaai rustig voortsluimerde. Er werd weinig gesprokenmen zat aan de zware eikenhouten tafel, die, een erfstuk van de pastorie, wel reeds meermalen de zee om zich had zien spoelen naast elkaar. In liet volgende half uur dreven reeds alle kasten men zich in het kamp voor de ontvangst van den president gereed, en oefenden de militaire muziekkorpsen zich dag aan dag in het spelen van de Marseillaise. De troepen hadden een reusachtige e°repoort opgericht, samengesteld uit kurassen, helmen en lansen, waartusschen de initialen R. F. waren aangebracht. Dicht bij de tribune voor den Czaar en zijn hoogen gast waren publieke tribuues gemaakt, waarvan de opbrengst der entreegelden zou strekken voor een gesticht van Petersburgsche vondelingen onder patronaat van den Czaar en de Czarina. Vanaf liet aanbreken van den dag heerschte er in het kamp van Krasnoje Selo de grootste levendigheid. De stad en het kamp waren prachtig versierd en voortdurend brachten de treinen der Baltisclie spoorwegmaatschappij (luizende inwoners van Petersburg en van de omliggende dorpen aan. Ook waren er uit den omtrek eene ontelbare massa boeren gekomen. Voor het. station was eene eerewacht ge plaatst, waar grootvorst Wladimir niet een schitterende staf de aankomst van den Czaar, de Czarina en den President afwachtte. Met onbeschrijfelijk enthousiasme ontvangen, woonde het hooge gezelschap te elf ure een der schoonste wapenschouwingen bij, die ooit zijn gehouden. De troepen bestonden uit 57 bataljons infan terie, 43 eskadrons cavalerie, 14 sotnia's ko zakken, 14 halve batterijen en 200 stukken geschut. Alle bevelen werden prachtig uitgevoerd. De president had met de Czarina, de leden van het keizerlijke gezin en de hoogwaardigheidsbekle ders plaats genomen op de speciale tribune, terwijl de Czaar naast deze tribune staande het défilé commandeerde, waaraan luim 50.000 man deelnamen, o. a. ook prins Louis Napoleon met zijn regiment lanciers der Czarirta. Bij het dejeuner, dat op deze wapenschouwing volgde, bracht Faure een dronk uit, waarbij hij opnieuw de oprechte verzekering gaf, dat het Fransche leger met groote vriendschap voor het Russische bezield is en groote bewondering voor dat leger heeft. Het Fransche leger juicht uit de verte het Russische leger toe en geeft in deze dagen van feest uitdrukking aan zijn gevoel van wederkeerig vertrouwen en wapen- broederschap. De Czaar antwoordde: »Ik neem dit glas op ter eere van onze kameraden in het dappere Fransche leger, dat ik gelegenheid had te Cha lons te bewonderen, en welks waardige ver tegenwoordigers ik het genoegen heb hier bij mij te zien." En des middags bij het feestmaal weder de zelfde vertooninghartelijke woorden van broe derlijkheid en vriendschap, waaruit deFransclien zoo gaarne het woord verbond zouden lezen, gelijk een der spi ekers, hier welbekend, op het Dordtsche letterkundige congres al met beslist heid heeft gedaan, maar verder weinig. Wat liet officieuse persbureau daaromtrent de wereld in mocht zenden, is het volgende en koffers door het gansche huis dooreen en kwam het water reeds tot den rand van de tafel. Toen moest men besluiten otn naar boven te gaan voor men de trap echter bereikte, sloegen geweldige sla gen tegen de deur aan de westzijde van het huis en deze brak met een gedeelte van den muur weg, ter wij! een reusachtige balk door het geweld der golven het huis binnengeslingerd werd en de trap ver brijzelde. De schrik sloeg de ongelukkigen om het hart en eenige oogenblikken bleven zij bewegingloos staan zij grepen elkander in doodsangst vast en zagen elkander aan gereed om te sterven. Daar hoorden ze luide klaagtonen naast zich en van het gedeelte dak. dat aan den balk bleek vast te zitten, en dat in dit oogenblik uit elkaar werd geslagen, werd hun buurman, wiens werst slechts enkele schreden van de pastorie verwijderd lag, wet zijne vrouw op het verschrikte paar neder- geworpen. «Mijn kind, mijn kind!" kreet de moeder voort durend en de vader jammerde met haar mede. Beiden vergaten dat zij ten minste voor het oogen blik waren gered; beiden vergaten, dat in het volgende oogenblik zij ook als offers konden vallen van de kokende zee. De toestand van allen werd thans zeer hachelijk. Om hen heen sloegen de golven met verbazend geweld, zoodat de binnenmuren weldra alle waren ingestort. De zwaartste lasten werden, als hadden zij geen gewicht, heen eri weder geworpen en ieder oogen blik verkeerde men in gevaar door deze massa's Bij het galadiner ter eere van de Fransche rnai me-officieren bracht de Czaar een dronk op het gedijen der schoone Fiansche vloot, waarvan de schitterende aanblik tal van onver getelijke indrukken bij des Czaren verblijf in Frankrijk achterliet. President Faure dronk op de Russische marine en drukte zijn vreugde er over uit de vertegen woordigers van beide marines nogmaals broeder lijk vereenigd te zien, die door dezelfde gevoelens van hartelijke genegenheid verbonden worden. Des avonds was er feest te PeterhofT en was het park geïllumineerd. Het spelen van liet licht tusschen de ontelbaie standbeelden en de prachtige fonteinen van Peterliofï maakte een feeërieken indruk. De Czaar hield eene confe rentie van ongeveer een uur met den lieer Hanotaux, in tegenwoordigheid van graaf Mura- wiefT; daarna had op zijn beurt de lieer Faure een onderhoud met de beide Russische ministers van buitenlandsclie zaken. In enkele buïtenlandsche bladen begint men van opinie te worden, dat de redevoe ringen der beide hoofden van staten wel wat erg platonisch zijn. De Indépendance Beige, die gedurende de laatste dagen erg Fransch- gezind i=, drukte naar aanleiding van de op PeterhofT gehouden redevoeringen dit reeds uit door te hopen, dat de woorden bij Krasnoje Selo te spreken, wat belangrijker mochten zijn. Gelijk men boven heeft kunnen zien, die hoop is niet verwezenlijkt geworden. Toch het valt niet te ontkennen. Frankrijk is opgetogen over de geheele ontvangst, niet het minst van de zijde van het Russische volk, en men laat niet na, daarop de aaudacht te ves tigen. Omtrent de redevoering, die de president bij de ontvangst van den Petersburgschen gemeen teraad hield, kunnen wij nog het volgende mel den. Geheel Frankrijk, aldus sprak de heer Fauie, deelt in de vreugde die ons het bezoek van uwen verheven meester verschafte. Bij gelegen heid eener onlangs plaats gehad hebbende plech tigheid zinspeelde de voorzitter van den ge meenteraad van Parijs op mijn reis naar Rusland en deed daardoor de blijde opgewektheid, die wij allen in de vorige Octobermaand onder vonden opnieuw ontwaken; hij voegde er bij, dat wanneer de menschen ook mochten veran deren, hun gevoelens nimmer anders zouden woiden. Ik stel het cp prijs opnieuw u mijne diepgevoelde sympathie te kunnen bevestigen. Ten zeerste ben ik geroerd over de welkomst groeten, dia gij mij uit naam van de stad Petersburg hebt gebracht en over de treffende vorm van de aanbieding van brood en zout. Deze verkwikkelijke traditie uwerzijds heefi mij ten zeerste verrast, in het bijzonder waar gij die hebt gericht tot den vertegenwoordiger van het land, dat aan het uwe door zooveel sympathie is verbonden. Laat mij u zeggen, hoezeer ik door de ontvangst getroflen ben, die gij den president der Fransche republiek hebt bereid. Frankrijk, wees daarvan verzekerd, zal het weten te waardeeren, hoe gij zijn vrienden weet te recipieeren. verpletterd te worden. Er kwam eenige verademing toen een deel van den muur voor hen nederstoi tie, terwijl die achter hen nog hieldnu dreven ten minste de tot nu woest heen en weer geslingerde kisten en balken naar dezen uitgang en hadden zij weldra slechts te kampen met de steeds hooger wassende golven. Ware de wand achter hen ingestort, dan zou de zee ook hon zeiven hebben weggespoeld. En zoo steeg het water al hooger en hooger, en al zekerder en zekerder werd hun dood en reeds sloegen enkele golven over hun hoofd heen, en moest de predikantsvrouw het weenenie kind, dat zij niet aan haren echtgenoot wilde overgeven, hooger houden om het voor verdrinken in haren arm te behoeden. Van een zijde, waaraan men het niet verwachtte, zou er hulp komen. Het wijnvat, aat Mander aan dominee Hold had geschonken, sloeg, daar ver moedelijk het water don grond, waarop het ge staan had, had ondermijnd, door een zware golf opgetild voorover en bleef recht op staan juist voor de opening in de vloer. Op dit vat redden zich de thans met nieuwe hoop bezielden naar boven. Welk een toevluchtsoord echter? Een door den storm reeds hier en daar verwoest dak op wankelende en door ieder golfslag heftig schudden de palen. Rondom en onder hen de opgezweepte oceaan welks golven hun schuim dikwijls over het trillende dak deden slaan en zware waterstralen door de gaten naar binnen dreven. Op deze, vergeleken bij de vroegere beneden echter rustige plaats verzonk het kind weidia lieden, Donderdag, keert de heer Faure naar Ft ankrijk terug. Konden wij gisteren onder onze telegrammen meiden, ho» de oproerige Afridi's in Brit«ch- Iridië een fort hadden verbrand, de berichten worden nog niet gunstiger. De oproerige ben den, die tot eene massa van 42.000 man aan de grenzen zijn samengetrokken, moeten nu weder 300 cipayens vermoord hebben en hun de wapenen hebben ontnomen. Dit bericht, hetwelk eerst te Peshawer de ronde deed, wordt heden nader door een lelegiam uit Bom bay bevestigd. De opstand begint inderdaad dreigend te worden. Geloofde men te Londen eeist, dat men slechts te doen had met een lokaal oproer, en dat dank zij de maatregelen van liet Britsch- Indisch bestuur dit gemakkelijk zou kunnen bedwongen worden, thans komt men ook daar tot de overtuiging, dat men voor een zeer ge vaarlijken aigemeenen opstand staat, gevaarlijker dan men in jaren in Voor-Indie heeft doorge maakt. Vooral op dat gebied, waar liet gezag van den Emir van Afghanistan het grootst is breidt zich de rebellie uiten men weet daaren boven dat de Emir nimmer nalaat die bewe gingen te steunen welke tegen het Indische gouvernement gericht zijn. Het zal van belang zijn dezen worstelstrijd te volgen, dien Engeland te strijden zal Itebben tegen de inlandsche schatplichtige stammen, want de geheele campagne zou wei eens kun nen uitloopen op vermindering van den Brit- schert invloed in Azië ten voordeele van Rus land, vooral in het Afghaansche gebied. In den Transvaalschen Volksraad is gisteren de quaestie der Engelsche .suzereiniteit weder eens besproken, naar aanleiding eener inter pellatie. De president, de heer Kiuger, zeide dat Engeland's aanspraak op suzereiniteit over Transvaal nog niet officieel bevestigd is, er wordt enkel door de biaden er melding van ge maakt. Men zal dus een officieele mededeeling moeten afwachten. Geenerlei antwoord is nog ontvangen ten aanzien van het scheidsrechterlijk voorstel, door Tiansvaal gedaan. In de conventie van 1881 werd van suzereiniteit gesproken, maar niet in de conventie van 1884; de suze reiniteit heeft dus opgehouden te bestaan, en noch Engeland noch de Zuid-Afrikaausche Repu bliek kunnen de conventie wijzigen zonder wedetzijdsch goedvinden. De republiek kan, aan die conventie vasthoudende, geen suzereiniteit erkennen, al maakt Engeland er aanspraak op wel erken ik, zeide Kruger, dat Engeland zich binnen tien maanden kan verzetten tegen verdragen die de Transvaal met een vreemde mogendheid zou willen sluiten. Uit Montevideo wordt bericht, dat de pre sident der republiek Uruguay de heer J. Idiarte Borda aldaar bij de viering vau bet nationale feest gisteren is vermoord door eeu revolver schot. weder in een zachte sluimering en werd zelfs niet gewekt door de heete tranen die uit de oogen der moeder nedervielen. Maar de buurvrouw ontwaak te hier uit hare sombere gelatenheid en jammer de opnieuw om haren zoon. Tlians stortte de kerk, die roet Ho! I's woning één huis uitmaakte, in; het zoude door allen on opgemerkt gebleven zijn omdat in het gehuil van den storm en in liet bruisen van do golven het kraken der balken en het instorten der muien niet kon gehoord worden, wanneer niet door het inval len van de kerk ook aan twee zijden tiet paahvei k, hetwelk tot nu toe het dak droeg, ware weggeslagen en aldus thans schier elke beschutting voor do ongelukkigen verdwenen was en zij een onbepeikt uitzicht kresen naar het noorden en het oosten. Maar welk oen uitzicht! Een uitgestrekt, on afzienbaar golvenveld, bezaaid met balken, planken kisten, bedien, wiegen en doodeschapen. Uit dezen chaos, wplke het lot dat hier gevallen was ook aan de verder naar het noord-westen wonende Halligbewoners vei kondigde, dook zoo nu en dan eon gestalte op, die aan het hulpelooze gezelschap een vreeselijk uiteinde voorspelde. Het schrille licht van de raaan verbreidde een griezeligen glans over dit tafereel, als had de nacht daarom het licht van den dag geleend om zonder erbarmen de menschen geen ontzetting te sparen. Van de huizen van de Ilallig zou slechts de woning van Godber van de openene zijde van het huis kunnen gezien worden en deze was veidwenen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1