BLm:sLAm Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL A AIÏDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Presided Borda zou den lsten Maart van het volgende jaar aftreden. De heer Cuestas, voorzitter van den Senaat, heeft voorloopig het presidentschap op zich genomen. Ongeregeldheden schijnen anders niet voor gevallen te zijn. Gemengde Nededcellngen. Prins von Bismarck blijkt al meer en meer uit zijri isolemmt te treden. Zondag heeft de schout-bij-nacht Tirpitz, die onlangs tot staats secretaris voor marine is benoemd, den grijzen prins op Friedrichsruhe een bezoek gebracht en is gisteren naar Wilhelmshöhe (bij Cassel) vertrokken, waar de keizer zich met zijn gezin bevindt. Na een lang onderhoud met den heer Attha- Jin, procureur der republiek, heeft de rechter van instiuctie in de Panama-zaak, de beer Poittevin heden de akte van beschuldiging ge- teekend. Niet negen, zooals wij gisteren zeiden, maar tien beschuldigden zijn er in deze zaak onder ben de beruchte Arton. De senator Levrey wordt niet vervolgd, om dat hij te ziek is om zich te kunnen verdedigen. De 'koning van Siam bevindt zich, op zijn reis door Europa, nu te Dresden. Hij is daar Maandagochtend aangekomen en door koning Albert aan het station ontvangen, waar beide vorsten elkander hartelijk omhelsden.'sAvonds woonden beiden de operavoorstelling bij. Het congres voor arbeidersbescherming te Ziirich heeft met 132 tegen 75 stemmen aan genomen een voorstel over den arbeid van kinderen en jonge werklieden, dat hierop neer komt, dat arbeid van kinderen beneden 15 jaar moet werden verboden. Voor aankomende werk lieden van 15 tot 18 jaar moet een arbeidsdag van 8 uur ten hoogste worden vastgesteld, alsmede vrije dagen op Zon- en feestdagen. De tijd voor het bezoek van herhaiings- en am bachtsscholen mag niet genomen worden buiten den arbeidstijd. Tot het 15de jaar moet iiet bezoeken van de volksschool verplicht worden gesteld. Maarschalk Martinez Campos heeft reeds ge zegd, dat, indien er onder de conservatieven niet meer eenheid ontstond, een liberaal mi nisterie noodig zou worden. Gisteren moet sir Philipp Currie, de Engel- sehe gezant, last ontvangen hebben or instem ming te betuigen met de voorstellen van de Porte betredende de ontruiming van Tbessalië, op voorwaarde dat Griekenland de controle op de financiën aanneemt. Ds gezanten van Frankrijk, Rusland en En geland te Athene hebben aan hunne regeerin gen een exposé gezonden om aan te toonen, dat bet Griekenland onmogelijk is een hoogere oorlogsschatting te betalen dan 2millioen pond sterling. Men verzekert dat een van de mogend heden reeds niet ongenegen is de oorlogsschat ting op deze som te fixeeren. Do Koninginnen te Arnhem. Allerwege is men te Arnhem in de weer om de ontvangst onzer Koninginnen zoo schitterend mogelijk te doen zijn. De regelingscommissie van de Geldersche tentoonstelling van Nijverheid en Handel heeft denoodige maatregelen genomen ter handhaving van de orde tijdens het bezoek aan de tentoon stelling. Dit is te meer noodig, wanneer men in aanmerking neemt, dat op liet landgoed Sons- beek de beste gelegenheid is om de Koninginnen te zien, zoodat de toeloop zeer groot zal zijn. Het koninklijk rijtuig zal de helling op tot voor den hoofdingang rijden, publiek wordt ge durende het bezoek niet in het hoofdgebouw toegelaten. Het piket rijdende artillerie, dat de koninklijke stoet vergezelt, stelt zich aan beide zijde van de portierswoning op. De toegangsprijs wordt slechts matig verhoogd. De lieer Hectnske,k. De heer Heemskerk is niet gelukkig. Het is hard voor hem, dat hij in één zomer tweemaal in Juli verloor hij den strijd te Sneef; tegen mr. Van Gilse met slechts één stem zoo nabij het beloofde land is geweest en bet toch niet mag binnentreden. Des te erger omdat hij het beloofde land van vroeger kent en er de zoetheden reeds van heeft genoten. De heer Heemskerk joue de malheur dit jaar: in Amsterdam IX kwam hij voor den Gemeenteraad ook in herstemming, doch werd evenmin gekozen. Waariijk, als er 101 leden in de Kamer mochten zitten, zouden wij bijna uit medelijden mr. Heemskerk den lOlsten zetel gunnen! Belnstingverhooging, Niet overal is men zoo gebaat met de nieuwe wet op de gemeente-financiën als te Schiedam. Te 's Gravenhage gaat men de belastingen niet verlagen maar aanzienlijk verhoogen. De wijziging in de rijksbelastingwetten en vooral de wet tot regeling de gemeente-finan ciën hebben B. en AA'. gedrongen tot het voor stellen van een aanzienlijke belastingverhooging. De opcenten op de hoofdsom der personeele belasting zullen van 75 tot 100 opgevoerd moeten worden en het percentage van den hoofdelijken omslag van 2,0 tot 3,2 verhoogd moeten worden, zijnde 0,6 meer dan dit jaar geheven wordt. Niet pleizierig! Bond van Gemeente-ambtenaren. De vierde algemeene vergadering van den Neder!. Bond van Gemeente-ambtenaren zal, in plaats van Maandag 30 Aug., op Zondag 29 Aug., 's nam. 1 uur, gehouden worden in sMusis Sacrum" te Arnhem. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor Voorstel van het hoofdbestuur over de te nemen maatregelen, ten einde tot lotsverbetering van den gemeente-ambtenaar, zooais dat- in de statuten van den Bond is omschreven, te ge raken. Verslag omtrent een vanwege het hoofdbe stuur plaats gehad hebbende audiëntie bij den heer dr. Lsyds. staatssecretaris der Z.-A. Repu bliek, betrekkelijk de vooruitzichten van de Nederlandsclie gemeente-ambtenaren daar te lande. Bespreking van bet verslag van de centrale commissie voor de statistiek omtrent wijziging van de bestaande koninklijke besluiten ten aan zien van de bevolkingsregisters, door invoering van het persoons-kaarlen-stelsel. H. D. II. de Erfgroothertogin van Baden, die vrij langen tijd in het Hotel d'Orange te Scheveningen vertoefd heeft, keerde gisteren naar Baden terug. Naar men verneemt, is de luitenant-generaal Ifennus, inspecteur der infanterie, door eene plotselinge, ernstige ongesteldheid aangetast. Volgens bij de regeering ingekomen bericht, zal, van 6 tot 11 September a.s., te Brussel een internationaal congres van handel en nij verheid worden gehouden. Naar de te behandelen onderwerpen zal het congres in vijf sectiën verdeeld zijn, te weten Section de la Propriété Industrielle, Section de Droit Commercial, Section d'Economie politique, Section de Travail industriel, Section des Re lations internationales et des Transports. Zij die tegen betaling van frs, 20 aan dit congres wenschen deel te nemen, kunnen daar van mededeeling doen aan mr. Spinnaei, prési dent de l'Union syndicale, Palais de la Bourse de Commerce Bruxelles. Aan genoemd adres zijn tevens nadere inlichtingen te verkrijgen. (Stel.) Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland is thans de commissie benoemd tot onderzoek naar de oorzaak van den vervuilden toestand der kanalen tusschen de Maas en Scheveningen en de middelen tot verbetering. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer W. F. Leemans inspecteur van den waterstaat te 's-Gravenbage, en tot leden de heeren dr. E. F. van Dissel, ingenieur van Rijnland, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te Leiden G. J. de Jongh, direc teur der gemeentewerken van Rotterdam J. M. Teiders, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft en dr. H. H. Bakhuis Rooze- boom, hoogleeraar in de scheikunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. OVERSCHLE, 25 Augustus, De collecte, gisteren gehouden vanwege het comité tot viering van den Koninginnedag beeft slechts f230 opgebracht, wat te weinig is met het oog op de ongeveer 700 kin deren, die onthaald zullen worden. Dc commissie hoopt door enkele extrabijdragen do som spoedig vergroot te zien. De feestelijkheden zullen bestaan in volksspelen, die hoogst waarschijnlijk op het terrein der remise van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zullen plaats vinden, terwijl een tombola zonder nieten eik der kinderen kosteloos een herinnering aan den vreugdevollen dag zal verschaffen. OVERSCHIE, 20 Augustus. Gisterenmiddag om streeks 2 uur ontlastte zich boven deze gemeente een zware onweersbui, die gepaard ging met slag regens, terwijl ook hier en daar hagelsteenen neer vielen. ROTTERDAM, 26 Augustus. Het gemeentebestuur gaat thans een begin maken met de rioleering van Kralingen, die zooals bekend is in een allertreurig» sten toestand verkeert, en in hoofdzaak aanleiding heeft gegeven tot de annexatie der gemeente. In uitzicht is thans genomen, de rioleering van het stadsdeel, waartoe ook het park Honingen behoort. Hen wenscht ook te Kralingen hetzelfde door te voeren wat sedert 1887 met uitnemend gevolg in de verschillende doelen van de Rotterdamsche polderstad is toegepast, nl. alle open wateren vrij te maken van afvoerstoffen, en laatstbedoelde door een stelsel van riolen te leiden naar een stoomgemaal, dat ze, gestadig werkende, in het buitenwater brengt. Door vermeerdering van pompen en ketels kan dc taak worden opgedragen aan het reeds bestaande Oostelijk stoomgemaal. Verder wordt dan een collec teur-riool gemaakt aansluitende aan dat langs de Nieuwe Veemarkt, terwijl de slooten langs dc hoofd wegen worden gedempt. Door een nader vast te stellen verordening hoopt men de aan particulieren hehoorende, op de te dempen slooten loozende water gangen door riolen te doen vervangen. De kosten van het werk worden op 5 ton begroot. Alvorens zich echter de Kralingscho wateren te kun nen aantrekken, dienen deze uit het poldcrverband te worden losgemaakt, waartoe onder koninklijke goedkeuring een besluit van Provinciale Staten noo dig is. waartoe B. en AV. hij approbatie van het plan door den Raad dadelijk de noodige stappen wenschen te doen. Bij Kon besluit is aan den heer E. A. Carmier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van consul der Nederlanden te Boulogne. De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer F. Adam. Bij Kon. besluit is aan L. E. Maritz,opzijndaaitoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies bij het Departement van Justitie. Bij Kon besluit is benoemd tot o£f. van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten mr. J. C. Roosenburg, thans substit.-off. van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zwolle. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Rotterdam nommer een, mr. .1. Ilanegraair, advocaat en procureur te Rotterdam. Bij Kon besluit is P. Piuis, burgemeester en secre taris der gemeenten Brandwijk en Molenaarsgraaf, benoemd tot burgemeester der gemeente Wijngaarden. Bij Kon. besluit is de gepensionneerde kolonel der inf. S A Lutz, benoemd tot militie-commissaris in de provincie Overijsel. Bij Kon. besluit is de termijn der detacheering voor den tijd van twee jaren van den le luitenant G. van Straaten, van het wapen der infanterie van het ieger hier te lande, bij dat in Nederlandseh-Indie, met drie jaren verlengd. De heer W Jensen, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Randers, is in die hoe danigheid door de Deensche regeering erkend. Bij Kon besluit is aan den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen H. C. Berger, te Winterswijk, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. Hedenmiddag ten twee ure werd door Bur gemeester en Wethouders aanbesteed het ver hoogen van een gedeelte van den Groenendijk onder deze gemeente. Ingekomen waren de navolgende inschrij vingen M. den Braber, AHaardingen, voor f 3100 C. Zanen Hz., Ammerstol, - 3284 A. Zauen Cz., id. - 3400 A. Lodder. Hoek v. Holland, - 3534 C. Boeihouwer, Giesendam, - 3636 G. Sterk Bz., Heukelom, - 3788 G. Kamsteeg, Bolnes, - 3949 M. C. Schram, Sliedrecht, - 3950 A. de Jong Jz., Ammerstol, - 3960 H. Stuurman, id. - 3990 J. in 't Veld, Dordrecht, - 4000 F. P. v. d. Dussen, Rotterdam, - 4045 A. Dubbelman, Dordrecht, - 4136 P. Sterk, Heukelom, - 4257 J. Bronwasser, Sliedrecht, - 4300 C. Kalis Pz., Puttershoek, s - 4325 J. Pijl, Alblasserdam, d - 4335 A. de Borst Cz., Papendrecht, - 4480 C. Boot, Sliedrecht, s - 4500 r. de \ros, Bergambacht, - 459o J. Scholten, Ammerstol, s - 4725 D. v. Wingerden, Rotterdam, s - 5480 J. Rolloos, Capelle a/d. IJssel, - 5500 De gunning werd tot later aangehouden. Hedenmorgen vergaderde de aftl. Schiedam der »Vereeniging Vergunning". De vergadering was op uitnoodiging van het hoofdbestuur met spoed belegd, ter bespreking van het verzoek van dat bestuur om aan het voornemen, hier onder vermeld, adhaesie en medewerking te verleenen. Nu de aanslagen in de personeele belasting zijn rondgebracht, blijkt het dat de huurwaarden belangrijk zijn verhoogd. Zoo is hier ter stede van een kastelein het aanslagbiljet verhoogd In 1896 was die f24.931/-! met f 5 huurw. terwijl het nu is - 48,19 - 32.C0 j> Een ander In 1896 f21.14'/s met f 5.-— huurwaarde, nu -56.47 -30.20 y> Het voornemen ran het hoofdbestuur is nu om de noodige cijfers te verzamelen om een compleet overzicht te kunnen geven van de verschillen in de aanslagen van alle drankver- koopers in dit jaar en het vorige, waartoe de medewerking wordt ingeroepen van de afdee- iingen. Ten tweede om met die cijfers in de hand bij den minster op audiëntie te gaan ter bespreking van deze hoogere aanslagen. De afdeeling besloot in hare vergadering van hedenmorgen om aan het tweeledig verzoek van het hoofdbestuur te voldoen. Het zal er bovendien prijs op stellen wan neer ook niet-leden hunne instemming met dit voornemen betuigen en de gevraagde medewer king verleenen. Eenige bewoners van het Proveniershuis hebben zich in comité vereenigd tot liet op sparen van geld om bij gelegenheid van de kroningsfeesten het gebouw te versieren. Ook de bewoners van de Laan hebben met hetzelfde doel een dergelijk comité gevormd. Een 27-jarige Duitscher, zonder geld en zon der middelen van bestaan, die gisterenavond bij de politie alhier nachtverblijf kwam vragen, is naar Rotterdam gebracht, om van daar uit over de grenzen te worden getransporteerd. De 61-jarige Jac. Krommenhoek, wonende in het Broersveld, had gisterenmiddag het on geluk om in de branderij van den heer Bertels, waar hij werkzaam is, van den ketel te vallen, waarbij hij op twee plaatsen een ernstige wond aan het hoofd bekwam. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, waarna de man naar zijne woning werd gebracht. Hij heeft zijn werk nog niet kunnen hervatten. Hedenmiddag viel het 4-jarig zoontje van A. Buurman, winkelier aan het Spinhuispad, in het grachtje aan de Noordmolenstraat. Een voorbijganger zag het kind vallen en snelde dadelijk toe, waardoor het kind weder spoedig op het droge was gebracht zoodat het waar schijnlijk geen letsel zal hebben van het onver wachte bad. BURGERLIJKE STAND. Gehuurd 26 Augustus. A. Timmermans, 32 jaar, en E. de Vries, 28 jaar. W. v. d. Spek, 35 jaar, en A. K. Deurloo, 29 jaar. H.'tHart, 23 jaar, en AV. v. d. Heuvel, 23 jaar. A. Bijloo, 21 jaar, en J. J. Groenendaal, 21 jaar. W. de Groot, 24 jaar, en A. Puijk, 24 jaar. C. v. d. Zwet, 27 jaar, en M. J. Koender- man, 28 jaar. Geboren j 23 Aug. Willem Cornells, zoon van A. Plooij en D. Noordijk, Qrofbaan. Willem, zoon AA', v. Pelt en G. Storm, Oversch. straat. 24 Aug. Gerritdina Jacoba, dochter van AV. H. Olden en J. Osephius. Hoofdstraat. 25 Aug. Gerardus Wilhelmus, zoon van G. W. de Groot en C. de Wolf, Singel. Nico- laas, zoon van J. v. d. Touw en I. van Eenige, Grof laan. Overleden t 24 Aug. Johannes Immerzeel, oud 17 jaar en 1 maand, Leliestraat. Hermanus Johan nes Kreuger, oud 2 maanden, Broersveld. Maria Sidonia AVuïsman, oud 56 jaar en 7 maanden, eebtgen. van P. Kalkman, MunniJcen- buitrt. Jacobus Maarschalkerweerd, oud 83 jaar en 1 maand, BakJcershaven. 25 Aug. Leven!, aangeg. zoon van M. Tette- laar en C. Brakel, LLendrik-Gahelstraat. Op Dinsdag 31 dezer, den verjaardag van H. M. de Koningin, zal het muziekcorps der dd. Schutterij eene soiree musicale geven in de zaal Harmonie". Op de voordracht voor een onderwijzer te Middelburg komt o*. a. voor de heer C. Visser, alhier. Het Ioggerschip Insulinde van de reedery J. Schippers alhier en gevoerd wordende door schipper M. v. d. Zwan, moest gisteren op de Maas ten anker worden gelegd, omdat 8 per sonen weigerden, de reis mee te maken. Loonkwestie schijnt weder daartoe aanleiding te hebben gegeven. Doordat de zeelieden dit jaar tot heden weinig geld verdienen, verlangen zij over het algemeen meer loon en wenschen sommigen niet meer op de door hun aange nomen conditiën te varen. Het gebeurt dan ook bijna bij ieder schip dat, als het ver trekken moet, een of twee matrozen zoek zijn en het schip moet blijven liggen tot men weder genoeg matrozen heeft. Gisterennamiddag tijdens het hevige onweder hetwelk zich over deze gemeente ontlaste, wer den de bewoners van Ged. Waal, Kuiperstraat enz. weder in een oogeribük tijds door het water omgeven. Ook de kooplieden en venters op de wekelijk- sche markt moesten het onaangename daarvan ondervinden. De bliksem is tevens ook in een boom op de hoeve van P. Dijkshoorn aan den Zuidbuurtschen weg ingeslagen; onheilen werden echter niet veroorzaakt. Gisterenmiddag vielen twee kinderen, een jongen en een meisje van de loopplank van een logger, liggende nabij de spoorbrug aan de Oosthavenkade in de haven. De jongen wist zich zeiven te redden, doch het meisje moest uit het water worden gehaald, zoodat beiden met den schrik vrij kwamen. Door eigen onvoorzichtigheid geraakte heden morgen omstreeks 8 A uur, het 14jarigzoontje van zekeren De Bie met zijn rechterarm beklemd tusschen de machine, in de touwslagerjj van den heer K. S. van der Brugge alhier, waar door dat lichaamsdeel ernstig gekwetst werd en hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Gisteren voormiddag geraakte een jongen onder een rijtuig, tot eene trouwpartij hehooren de. De wielen gingen den knaap over het lijf, maar hij stond weer op en liep weg, zonder gedeerd te zijn. De stadswerker J. S. is gisteren gevallen van een lage stelling in de speelplaats van de Wil- lemsschool aan den Broekweg en heeft zich aan arm en been bezeerd. Dr. Hoogenboom verleen de geneeskundige hulp. Hij is per rqtuig thuis gebracht. BURGERLIJKSSTAND. Ondertrouwd 25 Augustus. Joseph van Leeuwen en Neeltje Schenk. Geboren 25 Augustus. Francina, dochter van N. Kor- pershoek en J. v. d. Struijs, Weeshuisplein. Marinus, zoon van P. Yoorburg en M. Maasland, Havenstraat. Letterkundig Congres. Al te negen uur 's ochtends is gisteren het 24ste Nederlandseh Taal- en Letterkundig Congres te Dordrecht hervat in de sectie vergaderingen,. Eerste Afdeeling. Nederlandsclie taal- en letterkunde. Allereerst bewam het woord de heer Jae. Anspacb, (Eek en Wiel), die sprak over „de beteekenïs van enkele plaatsnamen". Omtrent een aantal aardrijkskundige benamingen bij ons te lande gaf deze spreker eenige verklarin- Sen* Spr. moest afbreken daar de hem toegestane tijd verstreken was. Dr. Laurillard zeide de gemaakte opmerkingen op prijs te stellen, doch achtte dergelijke zaken beter geschikt voor een tijdschrift of aardrijkskundig woordenboek, dan voor een letterkundig congres. De heer van der Cruysaer (Gent) vroeg naar aan-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2