BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. wapenen te verhoeden, want een nederlaag, hoe gering ook, zou de verbeelding zoo prik kelen, dat een algemeene opstand er het gevolg van zou zijn. Sedert een paar dagen heeft er in Spanje eene merkbare verandering in den politiekea toestand plaats gehad. Generaal Azearraga, de nieuwe premier, is minder gereserveerd dan hij onmiddellijk na Canovas' dood was en het blijkt nu. dat hij niet ongenegen is het bewind, dat hij eerst maar zeer voorloopig in handen scheen genomen te hebben, te behouden, nu de oppositie-partijen niet met tegenwerking dreigden. Meer dan ooit moet Azearraga van plan zijn geheel en al Canovas' politiek te volgen. »[k ben het hoofd der regeering, en niet van eene partij", moet hij gezegd heben toen hij mededeelde, dat de Regentes hem tot minister president had benoemd. Deze verklaring is niet zonder gewicht, daar zij den beslisten wil vertoom van alle hoofden van conservatieve partijen, die Canovas' nalaten schap gaarne zonden aanvaarden, eenvoudig uit den weg te ruimen. Het is niet te verwonderen, dat bij zulk een krachtig optreden, de liberalen, die van oordeel waren, dat de regeering hun weldra zou ten deel vallen ou Azcarraga's bewind slechts als een overgangstoestand beschouwden, wat minder vriendelijk gestemd worden, nu zij zien dat hun die mooie kans wel eens kon ontgaan. Erg blij ziet de toekomst in Spanje er dus niet uit en de moeilijkheden laten niet op zich wachten, vooral in verband met de verklaring die weldra aan de Vereenigde Staten zal moeten gegeven worden. Daarbij komt dat een Carlis- tische beweging schijnt te dreigen en dat de aanhangers van don Cailos slechts op een on handigheid van dit kabinet wachten om hun slag te slaan. Wat de bestrijding van het anarchisme, dat onlangs in Spanje weer een slachtoffer maakte, betreft, men weet te berichten dat de kanse larijen van Madrid en Berlijn op dit oogenblik er naar streven om Engeland, Zwiterlaml en de Vereenigde Staten tot een soort verbond samen te voegen met de overige Europeesche mogendheden, ten einde internationale maat regelen te nemen tegen de anarchisten. Indien men tot een resultaat komt zal er weldra een conferentie te Brussel gehouden worden. 17 September nemen de feesten ter her denking van de troonsbestijging van koning Oskar van Zweden en Noorwegen een aan vang. De feestelijkheden zullen 5 dagen duren en besloten worden door een groot Noorsch zangersfeest, waaraan een koor van 1000 per sonen deelneemt. De Zweedsche hoofdstad zal versierd worden en des avonds geïllumineerd zijn. Behalve de leden der Deensche koningsfamilie hebben de volgende vorstelijke personen hun bezoek aangekondigdde erfgroothertog van Baden met zijn gemalin, de groothertog van Luxemburg met zijn gemalin, prins Friedrich Leopold van Pruisen als vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, prins Christiaan vanSleeswyk Holstein als vertegenwoordiger van koningin Victoria, en prins Cliira als vertegenwoordiger van den koning van Siam. Men schijnt nu toch wat op te schieten met de vredesvoorwaarden tussc'nen Griekenland en Turkije. Er is nu een nieuw artikel opgesteld betreffende de ontruiming van Thessalië in ver band met het afbetalen der oorloggsschatting. De Folit. Corr. verneemt uit Konstantinopel, dat het nieuwe artikel vaststelt, dat de Tnrksche troepen zich na de ratificatie van het vredes verdrag naar het noorden langs de rivier Salam- vria, naar het oosten langs de spoorlijn Larissa Volo zullen terugtrekken. Larissa en Volo zullen bezet blijven. De termijnen van de oorlogsschatting zullen eerst in het definitieve verdrag worden vast gesteld zoodanig dat ook de laatste betaling zoo spoedig mogelijk afloopt. Na elke betaling wordt een stuk van het Grieksche gebied ont ruimd. Na de tweede betaling concentreeren zich de Turken op Volo, vanwaar na den derden termijn de geheele ontruiming moet plaats hebben. Als er nu maar niet weer opnieuw bezwaren rijzen. Zaterdagnamiddag, juist na het afdrukken van ons blad, werd ten minste uit Konstanti nopel geseind, dat het voorstel van Engeland aangaande het waarborgen van een leening van Griekenland, voor het betalen der oorlogsschat ting door drie mogendheden, met toezicht op de Grieksche financiën door de andere mogend heden niet was aangenomen. De Triluua maakt een interview openbaar met prins Bismarck. Het gesprek kwam onmiddellijk op den Paus, waarbij Bismarck herinnerde aan de pauselijke interventie in zake het geschil met Spanje om trent de Carolinen, waardoor een oorlog die honderd millioen zou gekost hebben, werd ver meden. Hij voegde er bij, dat de Paus een van de meest begaafde en ontwikkelde mannen was van dezen tijd. Omtrent het streven van den Paus om de sociale quaestie op te lossen, merkte Bismarck op, dat vroeger deze quaestie door politie maatregelen kon opgelost worden, maar dat thans de troepen er aan te pas zouden moeten komen. Voorts deelde Bismarck mede, dat Engeland zich in Zuid-Afrika met groote lichtzinnigheid had gedragen en dat het de lessen door Holland in de Transvaal gegeven geheel en al had ver onachtzaamd. De prins was dan ook van meening, dat in de toekomst de Kaap eer Hollandseh dan Engel ?ch zou worden. Gemengde Medcdeellngen. Bij de terugkomst van den president, den heer Felix Faure te Parijs, zullen de straten waar hij doorrijdt versierd zijn. Aan de Gare du Nord wordt de extratrein Dinsdagavond verwacht tegen G uur. Hij zal worden begeleid door een bataljon infanterie en een escorte van dragonders, De openbare gebouwen zullen ver sierd zijn en met vlaggen getooid, welk voor beeld naar men hoopt door de inwoners van de Fran«che hoofdstad zal worden nagevolgd. Nu weer een duel in Griekenland: De af gevaardigde Grivas heeft bij it uiteengaan der Kamer Zaterdag den oud-min,ster Levidis een klap in het aangezicht gegeven. De hoeren hadden een uitwisseling van gedachten over de vlootactie bij Preveza. Ze zullen nu vechten. In Uruguay is de rust thans teruggekeerd. Tusschen de rebellen en de regeering is een soott entente gesloten en men rekent er op dat de vrede weldra geteekend zal worden. Het nieuwe ministerie is gereed; de namen der titularissen sparen wij onzen lezers. De Koninginnen te Arnhem. AVij zijn onzen lezers het slot nog schuldig van het Koninklijke bezoek te Arnhem, waar wij afgebroken hebben bij het bezoek aan het gemeentehuis. De burgemeester hield hier eene rede, waarin hij den dank der burgerij uitsprak voor het bezoek, waarna de Regentes voor deze woorden dank zeide, en hare beste wenschen uitsprak voor het geluk der burgerij. Hierna werd een groote rijtoer gemaakt door de stad onderweg werden verscheiden bouquet- ten aangeboden en werd menige warme ovatie aan het vorstelijk paar gebracht. Men reed nu naar Sonsbeek, waar de bekende tentoonstelling gehouden wordt. Door het uitvoerend Comité ontvangen, werd langs de verschillende etalages een wandeling gemaakt, waarna het hooge gezelschap zich begaf naar het Physisehe Museum van Otto Lincker op het tentoonstellingsterrein, waar dr. van de Stadt, de oude leermeester der Koningin eenige van de nieuwste natuurkun dige proeven vertoonde o. a. het telegrafeeren zonder draad. Hierna was het bezoek aan Gelderland's hoofdstad afgeloopen, en begaven de Vorstinnen zich, dankend voor de uiterst hartelijke ont vangst, naar den voor Haar gereed staanden trein. Des avonds was de geheele stad geïllumineerd en werd van gemeentewege aan de overzijde van den Rijn een vuurwerk gehouden dat wel slaagde. Op Sonsbeek waar eveneens een vuurwerk ontstoken werd, was bal en fakkeloptocht over het terrein. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot officier in de orde van Oranje-Nassau: jhr. D. J.A. A. van Lawick van Pabst van Nijeveld, burgemees- der gemeente Arnhem: rar. A. Luden, majoor commandant der dienstdoende schutterij te Arnhem, en mr. E. G. C. Scheidius, voorzitter van het college van kerkvoogden te Arnhem; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: G. C. O. Beelaerts van Benthuizen, voorzitter van het bestuur van het Burgerweeshuis te ArnhemG. J. Hooijer, voorzitter van het be stuur der Algemeene Handelsvereeniging aldaar Marie Broegber (zuster Va lent ia), moeder-overste van het St, Elisabethsgasthuis te Arnhem, en Johanna von Ness, moeder van het Nederlandsch Hervormd diaconnessenhuis aldaar. Bij Koninklijk besluit van 28 Augustus 1897 no. 3 zijn benoemd in orde van Oranje-Nassau, tot officier (met de zwaarden), de dirigeerend- offlcier van gezondheid der 2de klasse H. F. A. Giesberg chef van het militair hospitaal te Arnhem, en de luitenant-kolonel J. M. Campbell, van de generalen staf, chef van den staf der 2de divisie infanterie. Troebelen te Oldenzaal. In het (Kat.) Weekblad voor Oldenzaal wordt omtrent de oorzaken der beweging, waarvan de bevolking na de herstemming blijk gaf, o. m. het volgende gezegd: Wanneer men de oorzaken wil opsporen, waardoor de gemoederen van het volk zijn in beweging gebracht, dan moet men die zoeken, niet bij de katho'ieke leiders, maar aan de overzijde. En als zoodanig noemen wij vooral de met beieedigingen aan het adres der katholie ken gepaard gaande uitgelaten en wilde feest vreugde, waaraan de liberalen zich bij de ver kiezing van mr. Pierson in de Groote Sociëteit hebben overgegeven. Arerder de tergende hou ding, toen en later door sommige kopstukken tegenover de katholieken aangenomen; eindelijk de voor de katholieken uiterst kwetsende rede, door den heer Van Kol te Enschede gehouden op Vrijdag 20 Aug. j.i., waarvan het gerucht ook naar Oldenzaal was overgekomen. De spanning dü>" gemoederen, (Uardoor te weeggebracht, kwam tot uitbarsting toen het bekend werd dat de liberalen in massa gestemd hadden op den candidaat der socialisten, de vijanden van godsdienst, vaderland en koning schap. Dat had het volk nog niet verwacht". Het blad hoopt intus>chen adat ons volk in 't vervolg beter zijn geduld zal bewaren en dat het zijn afkeer van de socialisten en zijne aan hankelijkheid aan Koningin Wilhelmina op an dere wijze zal toonen dan door oproerige bewe gingen en het stuk werpen van ruiten." De gevallen candidaat de heer Ter Veer, schrijft in een woord aan zijn kiezers in boven genoemd blad o. a. Welaan, mijne vrienden, aanschouwt met een ru«tig oog ezen triomf van goddeloosheid en karakterlo&oiieid. Van goddeloosheid om dat de strijd gevoerd werd vóór of tegen eene staatkunde met God van karakterloosheid omdat in dien strijd zij partij kozen tegen de staatkunde met God, die hun bestaan en al hun hebben en houden aan de beginselen dier staat kunde danken". De minister van staat, rnr. J. Heemskerk Az.. begaf zich Zaterdagmiddag naar Brussel, ter bijwoning als gedelegeerde van de Nederland- sche regeering van het anti-alcohol-congres, dat aldaar gehouden wordt. H. M. de Koningin haar dank aan de vergadering brengt voor de aangeboden hulde. Eene langdurige discussie ontspint zich hierna over het voorstel tot wijziging der Statuten van den Bona. Hierna komt aan de orde punt II. Bespreking van het verslag van de Centrale Commissie voor de statistiek omtrent wijziging van de bestaande konink lijke besluiten ten aanzien van de bevolkingsregisters door invoering van het persoonskaartenstelsel (zie bijvoegsel Staatscourant van 8 Mei 1897 no. 102). Aangezien dit zulk een belangrijk punt is de invoering van het persoonskaartenstelsel toch kan de geheele gemeente-administratie in de war sturen, en is in de hoogste mate onwenschelijk voor de ambtenaren bij do afdecling „Bevolking" en de Bond van gemeenteambtenaren veel invloed zal kun nen uitoefenen op do aanneming van het regeerings- voorstel, wordt besloten het in eene afzondorlijke vergadering te behandelen. Aan de oprichtingsvergadering vau de afdeeling Noord-Holland, in Amsterdam te houden, zal daarom eene algemeene vergadering van den Bond verbonden worden, toe welker bijwoning de gemeentebesturen zullen nitgenoodigd worden afgevaardigden te zenden. Tot len secretaris, welke functie vrijgekomen was door het bedanken van den heer Ten Geusendam, wordt daarna benoemd de heer Van Eggelcn. De voorzitter sluit hierna de vergadering. Bij Kon. besluit is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer II. L. van de Velde, thans te Zntphen. 's Hoogen Ronds burgerlijke kamer zal in het aanstaande zittingjaar gepresideerd worden door dan nieuwbenoemaen president, den heer Conindc Liefsting, en ue Kamer van Strafzaken door den nieuw benoemden vice-president, den heer Kalff. De termijn, binnen weikeu reclames tegen aanslagen in de personeele belasting kunnen worden ingebracht, is bepaald op zes weken na de afkondiging van het kohier. Onder de oude wet was die termijn drie maanden. Naar men verneemt, zal evenwel de admistratie het dit jaar zoo erg nauw niet nemen, omdat het het eerste jaar onder de nieuwe wet is, en zullen nog als geldig worden beschouwd de reclamesdie binnen drie maanden na de afkondiging van het kohier inkomen. De »Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik, houdt AVoensdag 8 September, om 10 uur, in sKrasnapolsky" te Amsterdam, haar 24ste algemeene vergadering. Het bezoek van de vroedschap van Oud-Ant- werpen aan die van Oud-Dordrecht zal a. s. Donderdag plaats hebben. Het gezelschap bestaat uit de raadsleden met hunne dames. Eerst zal een bezoek worden gebracht aan de verschil lende bezienswaardigheden van Dordrecht en vervolgens verschijnt iiet geheele gezelschap in 17e-eeuwsch costuum op oud-Dordrecht. 4e Algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren. Gisteren werd te Arnhem deze vergadering ge houden, onder voorzitterschap van den beer Jac. van der Laan, van Wolvega. De voorzitter van de afd. Gelderland, de heer De Nairac, secretaris van Lochem, roept den aanwezigen het welkom toe. waarop de heer Van der Laan hem voor nijne hartelijke woorden dankt en voorstelt een telegram van hulde te zenaou aan H.H. M.M. de Koninginnen, wat onder applaus wordt aangenomen. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het ledental van 400. in het vorige jaar is gestegen tot ruim 700. In plaats van den heer J. P. C. ten Geusendam, die als zoodanig bedankt heeft, wordt tot lid in het hoofdbestuur gekozen de heer H. J. van Eggelcn, secretaris van Heusden. Aangaande punt 8: Voorstel van het hoofdbestuur over te nemen maatregelen ten einde tot lotsver betering van den gemeenteambtenaar, zooals dat in de statuten van den bond is omgeschreven, te ge raken, herinnert de voorzitter eraan, dat er indertijd een adres is gericht in dien geest aan II. M. de Koningin, dat zelfs een deputatie op audiëntie is ge weest bij den min. van Binnenl. Zaken, den heer van Houten. Resultaten leverde dit niet op alleen deze, dat er propaganda gemaakt werd onder de gemeenteambte naren en dat de aandacht der hooge regeering ge vestigd werd op de billijke aanspraken der gemeente ambtenaren, zooals b. v. in zake pensioen. Het hoofdbestuur vraagt aan de vergadering de volmacht van 1894 te doen voortduren en dus rnachtiging te hebben om een adres te richten aan H. M. dc Koningin-Regentes en eene audiëntie aan te vragen bij den nieuwen minister van Binnen- landsche Zaken. De voorzitter gelooft, dat door steeds op hetzelfde aambeeld te hameren, men eindelijk het doel zal bereiken. Hij geeft in overweging afschriften van het adres te zenden aan de leden van de Staten- Generaal on van do Provinciale Staten en dat iedere afdeeling eene krachtige algemeene vergadering zal houden, waar dit een punt van behandeling zal zijn en waarbij de leden der Tweede Kamer in het gewest zullen nitgenoodigd werden. De machtiging wordt onder applaus verleend. Punt 9, het verslag omtrent een vanwege het hoofdbestuur plaats gehad hebbende audiëntie bij den heer dr. Leyds, staats-secretaris der Z.-A. Re publiek, betrekkelijk de vooruitzichten van de Neder- landsche gemeente-ambtenaren daar te lande. De heer Van Franek, voorzitter van de afd. Zuid- Holland, brengt dit verslag uit. Dr. Leyds verklaarde het volgendeAlleen in Johannesburg zijn ambte naren in gemeentedienst; het gemeentebestuur is aldaar geheel vrij in de keuze, nïaar de behoefte is zoo gering, dat het niet geraden is daar op goed geluk heen te gaan, vooral ook niet, omdat hat ge meentebestuur er niet licht toe zal overgaan iemand zonder voorafgaande kennismaking to benoemen. Inmiddels was een telegram ontvangen, waarin Thans is ook door eenige bewoners van Lmgen- en Korten Achterweg een voorloopig plan gevormd om, in vereeniging met de overige bewoners, die straten bij de a.s. kroningsfeesten een feestelijk aarzien te verschaffen. Uit de bewoners van de Raam heeft zich eveneens hedenmorgen ecu voorloopig comité gevormd met hetzelfde doel. Nog deze week zal een vergadering plaats hebben tot benoeming van een commissie dié met de regeling der versiering zal worden beiast. Ook de Hoogstraat moet reeds een comité hebben, dat plannen ter versiering zal ontwer pen en bereids is eene flinke bijdrage door een der bewoners toegezegd. Naar men ons mededeelt, heeft de heer J. H. C. van Waart zijn zaal ihet Verkooplokaal" ter beschikking gesteld tot het houden van alle vergaderingen betreffende de regeling der a.s. kroningsfeesten hier ter stede. Ingevolge het besluit der Typografen-Ver- eeniging aAdelphismus", genomen in de ver gadering van Woensdag j .1.werd gisteren aan den aftredenden voorzitter, den heer J. J. Soudan, liet eere-voorzitterschap aangeboden, wat door dezen werd aangenomen. Onze stadgenoot de heer Th. Offerman be haalde in den 25 K.M. wegwedstrijd voor amateurs den len prijs, gouden medaille. Onder de rubriek »Sport" vindt men nadere bijzonderheden. Gaarne maken wij onze lezers attent op de étalage van de lieeren Gebr. Kalse op den Dain, waartoe wij naar achterstaande advertentie ver wijzen. Werkelijk zal het der moeite loonen daar een kijkje te gaan nemen. Een W Ms gasilluminatie is het midden, ter wijl daaromheen geëtaleerd zijn glazen, post papier, scheurkalenders en speelkaarten, alle de beeltenis dragende van onze jeugdige Koningin, terwijl portretten in verschillende formaten daartusschen geplaatst zqn. Het geheel is op keurige wijze opgeluisterd door groen en bloe men, zoodat de étalage in haar geheel een zeer aangenamen indruk maakt. Ook de firma Wenk Birkhoff (zie achter staande advertentie) heeft mét haar étalage getoond dat de 31 Augustus een »feestdag" is. De portretten van Koningin Wilhelmina, op verschillende tijden genomenook het laatste met den hermelijnen mantelstaan daar geëtaleerd tusschen verschillende histori sche gedenkboeken, terwijl kwistig aangebracht groen, enz. het geheel bepaald effectvol maakt. Zeer zeker zullen beide winkels, zoo dicht bij elkaar, heel wat bezoekers naar den Dam lokken en wij twijfelen niet of men zal de beide étala ges met genoegen beschouwen. Gelijk men uit achterstaande advertentie kan zien, hebben alle leden der Officieren-Vereeniging (beide afdeelingen) vrijen toegang tot de matinée op Woensdagmiddag. PROGRAMMA van de 1HATIIVKE bij gelegenheid van de opening van bet nieuwe Gymnasium, welwillend aangeboden door de Stafmnziek der d.d. Schutterij te Schiedam, Kapelmeester de Heer B. A. Verballen» op Woensdag 1 September 1897, des namiddags te twee uur, in de Officieren-Vereen (ging alliler. Eerste Afdeeling. i. Cymnasium-marsch, Verhali.en. (Opge dragen aan den Rector en de Leeraren van het Gymnasium). 2. Ouverture »Zur Weihe des Hauses", Kéler Béla. 3. Rosen aus dem Süden, Walzer, J. Strauss. 4. Grande .Fantaisie de l'Opéra sFaust", Cu. Goukod.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2