151N X I j XL A X JK mulder. terwijl met. het tmmiddeiijk toezicht op den houw en het uitwerken der details w;i> beLlcl de opzichter der gemeentewerken, de heer A. ISubherman. Ik zie er mui at" eene uiUoerigo beschrijwng te gin en van het gymnasium, gelijk het nu is ingericht. I)en voorbijganger doet het wel dadig aan. wanneer hij ziet hoe het fraaie beeldhouwwerk njn de deur. niet de sierlijke wapenschilden. ontdaan is van de dikke verf laag. ter kwader ure daarop aangebracht, en wat tie bestemming vau het gebouw is. deze wordt hem /.ij bet ook na eenig zoeken duidelijk, al- hij onder de kroonlijst het woord «Gymnasium" loe-t. Van binnen is tie verandering zeer belang rijk. Een /.evental flinke leerzalen bieden, ook indien tr een kla-.-e gesplitst moet worden, voldoende ruimte, een keurige rector-kamer, een geriefelijke wachtkamer, een gezellige lee- ruarskamer. een aardige bibliotheek, een ruime vestibule, zij ontbreken niet. en maken dit gebouw inderdaad tot een gymnasium »gehee! aan de eiscben tie.- tijds beantwoordende." ge lijk tie stereotype uitdrukking luidt. Links achter, afge-ebeitieu van. eu toch ver bonden mei betgynmasiiim. vindt men de woning van tien concierge. Voorwaar tie verbetering is niet gering en wie bet oude aartsvaderlijke gymnasium verge lijkt met flit 'rotscbe gebouw! dat met vol doening aan tien vreemdeling kan getoond worden, zal Vervuld worden met erkentelijkheid voor onzen gemeenteraad, di§| ziende deri bloei van Schiedam's inrichting van llooger Onder wijs, niet aarzelt Ie om ilit waardige gebouw daarvoor in te richten. ik ben aan bet einde van mijne taakAls deze courant verschijnt zal plecbtiglijk door het gemeentebestuur dezer stad bet nieuwe gym nasium aan bet Curatorium zijn overgedragen, dan zullen gesproken zijn de offtioieele woorden van hulde eti van vertrouwen in tie toekomst, dan zal weerklonken hebben onze opgewekte Gyninnsiuminarsch, door den componist, tien lieer Verballen, opgedragen aan rector en leeraren. Dat het gymnasium onder de bekwame en energieke leiding van den heer Yinkestevn moge wassen in getal van leerlingen en in goeden naam. Dat de leeraren daaraan hun beste krachten mogen blijven wijden en mogen meehelpen tot de glorie dier inrichting, die hun lief is Mijn gelukwenscb en huldegroet op dezen dag! Vivat, crescat, jlorcat gymnasium Scieda- men se!" Aau het slot van mijn eerste artikel leest ineu „Misschien ook hierom verhuisde zij, wanneer is niet met zekerheid bekend, zooals boven is gezegd naar een kleiner geboutv aan de Zuid-zijde van het Kerk hof, vanwaar zij thans afscheid neemt." Deze zin snede kan misverstand wekken. Eerst in 1879 bij de verandering van de Latijnscbe schooi in een gym nasium verhuisde zij naar dit gebouw, de vroegere Bank van Leeuing. na eenige jaren in het gebouw der H. li. 8. gehuisvest geweest te zijn. In bet tweede artikel komt dit trouwens duidelijk uit. j Manuscript toebelioorende aan den heer Frans Visser. J) Bij de jongste verbouwing kwam er nog iets van de zoldering voor den dag. Van cenige waarde of belangrijkheid was dit echter niet. Het afscheid van het o u tl e en de i n w ij d i n g van het nieuwe g e b o u w. Hedenmorgen orn 10 uur sloeg het oogen- blik, waarop af,-eheid zou worden genomen van bet gebouw, dat niet langer als tempel der wetenschap zou dienen. Daartoe waien in bet gymnasium aan het Oude Keikhof bijeengekomen bet JJagelijksch Bestuur en de Raad dezer gemeente, het college van cuiatoien, lector en leeraren van bet gym nasium. de iliiecteur der gemeentewei ken, de directeur der (loogere Burgerschool en een breede -dinar van leerlingen eri oud-leerlingen. Van de verdere aanwezigen verdienen vermeld te woi den dr. C. .1. Vaillant, oud-cuiator der vroegere Latijn-olie school, en dl". A. E. .1. Hoi werd,I, hoogieer.iar te Leiden. Een kort woord van af-cheid en herinnering aan bet gebouw, tint men thans zou gaan ver laten, weid bier gespioken door den rector, tlr. C. .1. Vinke-teijn. Spreker heriunetde aan de vroegere bestem mingen van bet gebouw, en toonde aan boe weinig geschikt bet was gebleken om dienst te doen als gymnasium. Na een kort woord tot de oud-leerlingen, wien spreker verzocht bun sympathie voor bet oude gymnasium-gebouw over te brengen op het nieuwe, ook al bood dat hun geen herin neringen aan vroegere heldendaden, werd een omgang gemaakt duur de verschillende lokalen, waarna allen zich opmaakten i,aar de Plantage, naar liet nieuwe Gymnasium. Hier narn allereerst bet woord de Burge meester de beer 11. J. Versteeg, en sprak on geveer als volgt: «Mijne Ileeren Leden en Secretaris van den Gemeenteraad, mijnheer de Dl.-pet'teUr der Gym nasia, mijnheer de oud-curator, der vroegeie l.alijn-cbe school, mijne heeieri rector en leer aren van bet gymnasium, architect en bouwmees ters en gij tillen, die hier hebt willen aanwezig zijn om door uwe tegenwoordigheid aan deze plech tigheid luMer bij te zetten, mijnen hartelijk en dank. Ik heb bet voorrecht dit gebouw ais gym nasium te openen en over te dragen aan heet eu curatoren. Dit, is een gebeurtenis van groot ge wicht voor onze gemeente. Al beschouw ik niet bet onderwijs als een panacee voor maatschap pelijke kwalen, toch is het een groot* verdienste voor een gemeentel-,nul, wanneer hij zijn zorgen aan bet onderwijl wijdt. Dat beeft de regeering van Schiedam altijd gedaan. Vijf eeuwen bestond bier een Latijnscbe school en liet i.- ons een groot genoegen in ons midden te zien een lid tier oude garde, tlr. Yailhuit, oud-cuiatoi" der vroegere Latijnscbe school. Hen lilden Februari 1879 werd een raad— be.-lnit, dank zij de onvermoeide pogingen van mijn gi-uUtten voorganger, den beer Van Dijk van Mutene.-se, die door ongesteldheid verbin den! is bier tegenwoordig l>- zijn en wien ik liter openlijk hulde breng, opgericht een gym nasium volgens de wet van 187G, waarvoor de steun der land-ivgeering werd verkregen. liet gebouw aan bet Oude Kerkhof voldeed toen aan tie eiscben die men mag stellen, om dat Imt aantal leerlingen gering was. Maar spoedig kwam er een gelukkige wending. Het aantal leerlingen nam toe, en de tegen woordige legeering van Schiedam be.-lool bij raadsbesluit tie duizenden beschikbaar te stellen, tot inrichtiug van dit gebouw voor gymnasium. B. en YY. waren dankbaar voor dit besluit, omdat er uit blijkt, dat ondanks den weinig gunstigen toestand van Schiedam de Raatl hart beeft voor bet onderwijs. Daarvoor dank ik den Raad vau harte. Vervolgens dankte de beer Versteeg den inspecteur tier gymnasia voor zijne tegen woordigheid, voor den steun, steeds van hem ondervonden, en verzocht ook om diens verderen bij-tauil, Na ook een woord van dank te hebben ge sproken tot den directeur en tien opzichter der gemeentewerken en tot den bouwmeester, dhr. Pinster, voor bun goede zorgen aan bet nieuwe gebouw besteed, vervolgde de Buigemeester: Eu nu wordt dit gebouw dus overgedragen aan u, mijne lieeren curatoren, aar) wie in de eerste plaats de zorg voor bet gymnasium is toevertrouwd, Gelukkig zijn de jaren voorbij dat gewan hoopt werd aan het voortbestaan. Taczehe:: de jaren '50 en '70 telde het gymnasium sleclrts 4 leerlingen. Nu is tie toestand beter; gewezen mag wor den op de goede lokalen, op het aantal leer lingen, thans 70, en last not least op den geach ten, bekwamen en ijverige» rector en de bekwame leeraren. De medewerking van rector en leeraren be hoef ik niet te vragen; die zijn ons verzekerd. Wij gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet Moge de feestelijke stemming, die gij aan dezen dag hebt willen geven, een bewijs zijn van uwe toewijding. Maar wat baat dit, indien wij niet de me dewerking hebben der- jongelingen. Gij. sftes patriae in spe, gij zijt niet alleen gelijk bedeeld, maar meest allen even ijverig. Van u zal bet afhangen of dit gebouw aan zijn bestemming zal beantwoorden en of de gelden goed zijn besteed. Maar vooral gij. die door de Voorzienigheid met goede gaven zijt toegerust, wees niet vad/ig en lui, maar werkt. En nu is mijn taak ten einde. Met eerr weriscbj van ganscber harte voor tien bloei van liet gymnasium verklaar ik dit gymnasium voor geopend." Alsrju narn bel woord mi'. II. M. C.. Poort man, president-curator van bet gymnasium. »Tot hen, die met vreugde dit oogenblik hebben tegemoet gezien," zeide spr., ïbehooren niet het minst curatoren van het gymnasium. Waar vroeger tie plaats te groot was voorliet aantal leerlingen, daar is thans gezorgd voor een gebouw, dat het toegenomen aantal ruim kan bevatten. «Met dankbaarheid aanvaarden curatoren dit paleis der wetenschap err stellen het onder de hoede van rector en leeraren." De volgend» spreker was dr. C. J. Essiuk, inspecteur dei" gymnasia. «Edelachtbare heeren Burgemeester en Wet houders! Toen ik uwe vereerende uiüiaodiging ontving, heb ik geen oogenblik geaarzeld daaraan gevolg te geven. Hoe zou dit anders mogelijk ziju YVaar ik liet besluit, om dit gebouw tot gymnasium te bestemmen, met ingenomenheid heb begroet, boe zon ik dan niet dankbaar zijii voor de gelegenheid om een blijk van mijn sympathie te geven. «Namens de regeeting tlank ik bet Schie- darrische gemeentebestuur dat getoond beeft, het ffooger Onderwijs een goed hart toe te dragen. «Ook dank ik u. edelachtbare heeren cura toren. Gij hebt in uw verslagen er-op gewezen, dat de toestand van het gymnasium-gebouw dringend verbetering vereischte. Daarom mag een woord van erkentelijkheid aan u van deze plaats niet gemist worden. «U, mijne heeren rector en leeraren, vvensch ik van gansche harte geluk. Het nieuwe ge bouw is te danken aan den drang der omstan digheden. Vooral in de laatste jaren sedert 189'r, is het aantal leerlingen sterk toegenomen. viVroeger was bet .Schledumselie gymmt-ium in tie juni lijksehe verslagen .steeds bet laat.-te, wat bet aantal leerlinge» hetrefi. in het ver slag over den cursus 18051)0 evenwel, over- tielt bet met zijn 51 leerlingen 8 zuster- ini'it'hlirigen. «In bet volgend verslag zal die verhouding nog gunstiger" zijn. tiaar in den vorige» cursus ln.1 aantal leerlingen reeds (15 bedroeg. «liet moet voor u oen opwekkend gevoel zijn werkzaam te zijn aan een in bloei toe nemende inrichting, (lp uw plichten behoef ik u niet te wijzen, lloe gij u aan tleze inrichting wijdt ouder leiding van uwen hoogst bekwamen lector is uit uw werkzaamheid voldoende bekend. «Deze nieuwe inrichting moge u een prikkel zijn tot nog grooter toewijding." Na een woord, dat van warme waardeering getuigde van den arbeid van den rector van liet gymnasium, richtte spreker nog eenige woorden tot de leerlingen in dezen voege: «Tot u, leerlingen, een enkel woord. tlier in tleze lokalen wordt de grondslag gelegd om u te vormen tot mannen, of liever lot nuttige leden der maatschappij, gij tot tie ernstigste plichten kunt worden geroepen. «ik meen tot u dit te moeten zeggen, dat gij steeds met volhardenden ijver werkzaam moet zijn. Volhardend, want ook in het stadium van uwe studie vereischt de wetenschap volhar dende, gestadige toewijding, niet opbruisende drift. Doet gij dit, dan werkt gij ook aan eigen geluk. «Ook u zal het reeds bekend zijn, dat de strijd om het bestaan steeds moeilijker wordt. Alleen bekwaamheid, gepaard aan volhardenden ijver, doet slagen. Niet alleen aan uw materieel, maar ook aan uw geestelijk geluk werkt gij aldus. «Tijd voor ontspanning is er nog genoeg. Aart een gymnasium mag allerminst het «Mens saua in corpore sano" uit het oog worden ver loren. Maar daarvoor zorgen uw rector en uw leeraren. Geeft u vol vertrouwen aan hun be proefde leiding over. Dan verdient gij den eere- naarn vau spes patriae Na den inspecteur der gymnasia sprak de recto:" van het gymnasia, dl". Vinkesteyn, onge veer het volgende «Hoogst aangenaam is het inij te kunnen getuigen, wat er in mij omgaat, nu ik dit gebouw uit uwe handen aanvaard, mijnheer de president-curator". Het is een groote vreugde voor ons, leeraren, nu eindelijk een Schiedam waardig gebouw in gebruik te zien nemen. «Niet altijd viert liet Honger Onderwijs hoogtij. In onzen realistischen tijd wordt geldelijk vooideel nutar al te dikwijls als het hoogste doel gesteld. «Nog altijd wordt, welk vak van studie ook wordt gekozen, de studie der oude talen als een der meest geschikte middelen tot ontwik keling geacht. In een stad als de onze loopt men zoo licht gevaar uit het oog te verliezen het voordeel eener taal, die door weinigen ge schreven, eu nog minder gesproken wordt. «Ondanks de kwijnende industrie evenwel heeft de Raatl dezer1 stad de noodige gelden voor dit gebouw beschikbaar gesteld. «Onzen tlank aan u, lieer burgemeester, die met uw wakkere wethouders dit goetl ingerichte gebouw aari den Raad hebt voorgesteld, en aan u, heeren leden van den gemeenteraad, die be sloot ons dit tweede tehuis te geven. «Gij wanhoopt niet, ondanks den gedrukten toestand onzer stad. Gij legt u toe op vei bete ring der verkeerswegen en wilt een nieuw, een herleefd Schiedam in het leven roepen. Maar daarnaast vergeet ge niet uw zorg te wijden aan het onderwijs. Daarvoor onze oprechte dank. «Hoe zal ik u toespreken, hooggeacht college van curatoren Op de aangenaamste wijze hebt gij mij steeds van den aanvang af uwen steun gegeven. Weinig colleges "zullen een toewijding een voortdurende» arbeid tonnen als het uwe. Door uw krachtig initiatief heoben wij steeds gekregen wat noodig is. «Hartelijk dank voor uwe tegenwoordigheid, heer Inspecteur. Te zeggen, hoezeer gij rnij steeds uwe medewerking hebt verleend, zou niet uw wensch zijn. Zooeveu sprak de Burge meester een woord van dank tot u. Mag ik mij namens iniju collega's vau ganscber harte daarbij aansluiten »'L'ot u een woord, waarde collega's, die met mij dezen dag een der gelukkigste van uw loopbaan zult achten. Moeilijke lijden hebben de meesten uwer doorgebracht. Wij hadden te kampen met allerlei dingen, vooral met de ongezonde lucht in de lokalen. Thans is dit alles voorbij. «Ik kan dan ook de verzekering geven aan het bestuur der gemeente en het curatorium, dat dit nieuwe gebouw ons zal opwekken tot nog meerdere toewijding. Nogmaals hartelijk dank. «En u, leeilingen, wensch ik geluk rnet dit nieuwe gebouw. Nu is het niet meer noodig in rij en gelid de tr appen op te gaan, zorgende dat niet een paar tc dikke jongens naast elkaar gaan. Nu behoeft ge niet meer dicht opeen gedrongen te zitten in te kleine lokalen. Nu vindt ge frisse lie, opgewekte lokalen zooais uw leeftijd is. «Brengt ook die frischheid over op uw studie, zoodat ge steeds, als gij eens allen, naar ik hoop, aau de universiteit uwe studie zult vol einden, met genoegen terugziet op de dagen van vroeger. Edelachtbaar Bestuur der gemeente. Toen ik zoo even u dank zeide, drukte ik slechts in woorden uil, wat wij in daden wenschten te tnonen. "Wij stellen uw besluit op zoo hoogen prijs, dat wij daarvan een stoll'elijk be wijs wen- schen te geven. Aanvuurd dit beeld" op dit oogenblik werd de doek weggerukt van een bronzen buste van Mmerwi. een fraai stuk werk der Soci,'té ties Brontes «Aanvaard dit beeld der godin der wijsheid er. wetenschap. Mochten wij ver- ilauweu, dan zal steeds een eukele blik op het beeld der godin ons herinneren aan de hooge verwachtingen, die gij te recht van on.; koestert! Toen het daverend applaus, dat thans volgde, bedaard was, sprak de Burgemeester- een woord van dank. «Mijnheer de rector," zeide hij, «ik behoef geen vergadering te houden met het Dagelijkse!) Bestuur om dit geschenk in dank te aanvaar den. 't is mij een bewijs, dat ik straks niets te veel heb gezegd van uw liefde ,"oor het gymnasium. Moge deze Minerva, beschermster van kennis en wetenschap, ook u en allen, die dit gebouw binnentreden, beschermen." Hierna sprak de rector nog een woord van dank tot den directeur der publieke werken waarna de Burgemeester alle aanwezigen uit- noodigde tot een rondgang door liet gebouw, waarbij teveus in de leerarenkarner gelegenheid bestond voor allen, die tegenwoordig waren, om hun hamlteekening te plaatsen op^een oor konde, ter herinnering aan deze plechtigheid. Hiermede was de inwijding van het nieuwe gymnasium-gebouw afgeloopeu. De matinee. Onder begunstiging van goed weer werd he denmiddag de door de stafmuziek der d. d. schutterij welwillend aangeboden rnatimie in den Officieren-tuin gegeven. Het goetle weer had vele stadgenooien naar den Tuin doen opgaan, om Verhallen's wakkere schare toe te luisteren, en ook de ofiicieele personen ontbraken niet. Burgemeester en Wet houders, vele leden van den Raad, de rector, de leeraren vau liet gymnasium eri de inspec teur der gymnasia droegen door hunne tegen woordigheid bij tot het welslagen dezer matinee. De leerlingen en oud-leerlingen waren in grooten getale aanwezig. De verschillende nummers van het pro«ram- ma vielen, te oonleeleu naar de aandacht waar mede zij werden aangehoord, zeer in den smaak van het publiek. Bijzondere vermelding ver dienen de twee fragmenten van «koning Oedi pus", van jhr. i. C. M. van Riemsdijk, arr. Verballen. Zeer zeker mag deze matinee ten volle ge slaagd worden geheeten. Na alloop der matinee werden de oud-leer lingen van het gymnasium door rector en do centen, bijgestaan door dr. Eggiuk, inspecteur der gymnasia, gerecipieerd. Namens de regelingscommStë sprak de heer J. L. Liezenberg hen op hartelijke, geestige wijze toe, waarop door mr. Van der Minne, advocaat en procureur te Rotterdam, namens oud-leerlingen, met een warm woord van waar deering werd geantwoord. Hierna werden verfrisschingen aangeboden. Koninginnedag. Alom in den lande is gisteren de verjaardag der Koningin met groote opgewektheid gevierd, vooral te Amsterdam, Rotterdam en in de residentie. Nergens kwam eenige wanklank voor. Wij zien er van af een beschrijving van alle feesten te geven, en o u gebrek aan plaatsruimte, en omdat de viering zich niet onderscheidde van die van andere jaren. De Staatscourant No. 204 bevat een ex tract uit het reisrapport van II. M. schoener Dolfijn, belast met politietoezicht op de vis- scherij in de Noordzee, loopende van 22 Juli tot 11 Augustus;.1, OVERSGHQS, I September. De viering vau den Koninginnedag was kier gistereu zeer geestdriftig. Bijna nergens ontbrak Je driekleur en eiks borst was met oranje versierd. Om 10 uur traden de kin- dereD bij de verschillende scholen aan en ging liet in optocht naar het gemeentehuis, waar een oranje kleurig vaandel gehaald werd. Van hier begaf de stoet zich naar de Hooge Brug, daarna terug naar de Zestienhovcnsche Kade en kwam eindelijk aan het terrein der remise, (lat geheel in vlaggentooi en met groen versierd dc kleinen afwachtte. Hier werden de kinderen onthaald op versnape ringen, terwijl de muziek lustij blies en eindelijk deed de vertooniug van do poppenkast bet terrein weergalmen van de vreugdekreten der kleinen, die met gezichten, welke van vreugde straalden, zich kostelijk amuseerden. Intussckeu begonnen om 2 uur dc volksspelen, bestaande in mastklimuieii, boegsprietioopen, stroop- bappen, papkappen, zakloopcn en watersteken voor jongens en blokjesrapen en tmiilenloopen voor meisjes. Het zeer talrijk toegestroomde publiek had niet min der pleizicr in het aanschouwen der verschillende spelen dan de jeugd en vooral bij het watersteken steeg do vreugde ten top. Om ongeveer half zeven werden de prijzen door den Burgemeester aan de respectieve winners en wiusters uitgereikt. Een ge weldige regenbui, die juist losbrak bij den afloop vau het feest, deed publiek en kinderen spoedig huiswaarts koeren, ecu aangename herinnering mee nemende aau het velt', dat men dien dag had genoten. KETHEL, 1 September. Gisteravond hield de Christelijke jongelingsvereeniging een openbare ver gadering, waar Mr. O. J. II. graaf van Limburg Stirum als spreker optrad, in haar eenvoudig doch zeer net versierd lokaal. Nadat de president, deu heer L. den Hoed, de vergadering geopend had eu de aanwezigen een psalmvers gezongen hadden, werd het woord gegeven aan ons Kamerlid. Met een enkel woord herdacht spreker den ver-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2