BINNENLAND. Vervolg op mijn telegram van 30 Augustns j.l. De eerste colonne kwam den 30sten te Kepaja Doewa en den 31sten Au gustus te Selimoen en Gleieng. Zij werd den tweeden dag licht beschoten. De tweede colonne ontmoette geen vijand. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gisteren was het de herinneringsdag van de komst tot den troon van den Sultan van Turkije. Konstantinopel vierde feest, er was geïllumi neerd; ook de Grieksche inwoners dier stad namen daar aan deel. De Sultan moet met veel belangstelling de gebeurtenissen aan de Afghaansche grenzen vgjgen. Er wordt verzekerd, dat mevrouw Kruger er bij haar echtgenoot op aandringt om voor de candidatuur voor het presidentschap te bedan ken Daaruit maakt men de gevolgtrekking, dat generaal Joubert veel kans heeft om gekozen te worden. Atjeli. Aan het departement van Koloniën is lieden het volgende telegram ontvangen van den gouverneur-generaal „Zwart maken." Omtrent het voorschrift der nieuwe kiesw, volgens welk de stemming plaats heeft door «roet potlood zwart te makeo een wit stipje", zullen Ged. Staten van Overijse! een beslissing hebben te geven. De Gemeenteraad van Stad-Almeloo heeft nl. den heer D. Meibergen Jz. niet als raadslid toegelaten, op grond dat op een der stem briefjes voor zijn naam de witte stip niet met een zwartmaar gelijk eerst met een ver grootglas kon worden ontdekt met donker paars potlood was bestreken. Dientengevolge werd een ander eandidaat gekozen verklaard. De heer M. heeft hiertegen zijn beklag inge diend bij Ged. Staten. In zijn verzoekschrift wordt aangevoerd, dat tal van briefjes waarop slechts ten deele het wit met potlood was be streken, geldig zijn verklaardeveneens die slechts gebrekkig grijs waren gekleurd. Waarom dan het donkerpaars ongeldig verklaard? De heer M. voert verder aan, dat het voor schrift der kieswet niet naar de letter maar naar den geest behoort te worden opgevat, zoo als met de vroegere kieswet ook het geval was. Hij haalt daarvan verschillende voorbeelden aan, o.a. bij eenige afwijking in den naam of voor naam, bij opgeplakte gedrukte letters in plaats van geschrevene, enz. Letterlijk opgevat, is het nieuwe voorschrift op geen enkel stembiljet nageleefd. Het witte vlak is veel te groot om een tstipjète mogen heeten, en op de grootste helft der biljetten was het niet zwart gemaakt, daar de officieele potiooden daartoe niet geëigend waren. »De stembureaux hebben," zegt de heer M. (wat hij natuurlijk enkel van zijn eigen gemeente kan verklaren) »in plaats van in de stemcellen aan te brengen welke tf«e&enpotlooden, waar mede de witte stemvlakken inderdaad zwart konden gemaakt worden, harde, sterke, doch weinig afgevende potiooden ter beschikking van het publiek gesteld. De stembureaux hebben dus het publiek verleid niet zwart te maken die witte stemvlakken. Gaat het dan aan, een stembiljet dat de duidelijke blijken draagt dat de kiezer wist wat hij wilde af te keuren, ondanks het met donkerier potlood is behan deld?" De adressant acht dit een spitsvoudigheid, in strijd met de bedoeling van de wet, «die aan zulk een uitgebreide en onontwikkelde menigte het stemrecht verleent, en daarom nog milder behoort te worden verklaard dan haar voorgangster." Hij vraagt dus van Gedep. Staten vernietiging van het raadsbesluit en zijn toe lating als raadslid. Engeland en Atjeb. Een onzer lezers zendt ons een nummer van de Osnabrücker Volksseitung, als e" taaltje van hetgeen er in Duitsche courant.al zoo over Holland geschreven wordt. Wij lezen daar dat in koloniale kringen in Engeland wordt aan gedrongen op een gewelddaad tegen Holland, naar aanleiding var. net gebeurde met de Pegu. Indien de Nederlandsche regeering geen vol doende schadeloosstelling bood of dezeeroovers een voorbeeldige straf deed ondergaan, zou En geland kort en goed het noordelijk gedeelte van Sumatra door Lngelsche troepen doen be zetten 1 (-ZL) Troebelen te Oldenzaal. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Oldenzaal werd de door den burgemeester uitgevaardigde proclamatie, naar aanleiding van de voorgekomen ongere geldheden in den avond van 24 Augustus be krachtigd. Naar aanleiding van het voorgevallene op dien avond verdedigde de burgemeester breed voerig zijn optreden en het beleid der politie. Hij zeide dat men hem op allerlei wijze trachtte verdacht te maken, zijn gedrag en dat der po litie onrechtvaardig critiseerde eri openlijk beide van een partijdig optreden beschuldigde. Hij wees op de overdreven en vaak geheel onware berichten over het voorgevallene, in de couranten voorkomende, welke berichten geen ander doel hadden dan den toestand zoo erg mogelijk voor te stellen, en sprak zjjn leedwezen over het voorgevallene uit en over de wijze waarop meu over zijn handelingen een oordeel uitsprak. Eenige leden namen daarop het woord en be tuigden hun instemming met het gesprokene. (Zw. Ct.) Het Weekbad voor Oldenzaal en omstreken geeft van de ongeregeldheden te Oldenzaal een lezing, volgens welke de beweging is uitgegaan van een troep jongens, die ruiten in 20 wo ningen hebben vernield, o. a. ook een van de groote sociëteit, en de politie het gebeurde niet had kunnen voorzien, maar terstond daarna al het mogelijke heeft gedaan. De menigte marcheerde eerst in geregelden optocht door verschillende straten, onder het zingen van «Oranje boven «Leve Willemien en het roepen Weg met de socialeD 1" «Doop den burgemeester en een wethouder werd de menigte aangespoord uiteen te gaan, doch tegen die zingende en maar steeds voort- marcheerende menigte was oogenblikkelijk niet veel te doen, hoewel de politie hier en daar slagen uitdeelde met stok en sabel." De gemoederen waren, volgens dat Week blad, verhit door hetgeen tijdens de verkiezingen tegen de Katholieken was gezegd, o. a. door den heer Van Kol in zijne rede van 20 Augustus. Welke lezing de juiste is, kan alleen blijken uit een zorgvuldig rechterlijk onderzoek, dat zeker niet achterwege zal blijven. Veiligheid in Fabrieken. De Nederlandsche Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen (voorzitter dr. J. Th. Mouton, ser 'ptaris mr. J. H. Boudewijnse) heeft de volgende prijsvra gen op het gebied der veiligheid en reinheid in fabrieken en werkplaatsen uitgeschreven lo. Prijsvraag voor eene doelmatige beveili ging bij de beslagkuipen der branderijen, die voorkomt dat werklieden, die bij die kuipen arbeid verrichten, daarin vallen. De beveiliging moet in een branderij zijn toegepast en practisch bruikbaar blijken te zijn. 2o. Prijsvraag voor een toestel waardoor in een fabriek, van uit elke plaats waar werktui gen of deelen daarvan in beweging zijn, de hoofdmotor binnen enkele seconden tot stilstand kan worden gebracht zonder nadeel voor dien hoofdmotor zelf; of wel, waardoor die in beweging zijnde werk tuigen of een groep daarvan, van den hoofdmo tor kunnen worden afgekoppeld en plotseling tot stilstand gebracht, terwijl de hoofdmotor blijft doorioopen. Het toestel moet in practijk zijn aangewend en aldaar door de leden der commissie hier achter genoemd kunnen worden onderzocht. Bij de beoordeeling zal in aanmerking komen de vraag, of het toestel kan worden toegepast op motoren ook van een aanzienlijk vermogen. 3o. Prijsvraag voor de inrichting van een arbeidersprivaat voor mannen en voor vrouwen, waardoor onzindelijkheid volstrekt uitgesloten wordt. Het privaat moet in gebruik zijn genomen en plaatselijk kunnen worden onderzocht door hen die door het bestuur der bovengenoemde vereeniging daartoe worden uitgenoodigd. Ter voorlichting voor de beoordeeling door het bestuur van de antwoorden welke mochten inkomen op de sub. lo en 2o. gestelde vragen, hebben de heeren F. W. Westerouen van Mee leren, technisch adviseur der Vereeniging te Amsterdam, H. Enno van Gelder, ingenieur te Hengelo en L. Sloot, ingenieur te Haarlem, zich bereid verklaard een rapport aan het be stuur uit te brengen. Door het bestuur der bovengenoemde Veree niging wordt voor de beantwoording van ieder der drie voorschreven vragen beschikbaar ge steld een premie van ten hoogste f 100. De Soldatenkrant. De volgende heeren hebben zich reeds bereid verklaard De Soldatenkrant die te Breda zal verschijnen, te steunen en daaraan hun belang- looze medewerking te verleenen K. van der Heijden, gep. luit.-generaal O.-I. leger, commandant van het Koninkl. Koloniaal Militair Invalidenhuis; M. H. J. Plantenga, kolonel van den generalen stafJ. T. T. G. van Dam van Iss. :!t, kol. der inf.; J. A. Vink; gep. koi. O.-I. leger; G. B. Hooijer, gep. luit. kol. O.-I. legerJ. A. van Eijbergen, majoor van den generalen stafHT. Chappius, majoor der inf.; J. H. T. Ritter, gep. majoor plaatselijke commandant; van Temmen, gep. maj. O.-I. leger; C. A. Koorevaar, gep. kapt. der inf.; A. Hoogeboom, kapt. der inf.; A. S. Russer, kapt. der inf.; jhr. L. M. A. von Sciimid, Iste-luit, bij het reg. gren, en jagersW. C. Schönstedt, Iste-luit. adj. bij het reg. gren. en jagers, G. Kepper, letterkundige te 's-GravenhageG. J. T. Mes, gemeente-archivaris te Bergen-op-Zoom en A. Rover, particulier te Asten. De commissie, benoemd door den gouverneur van Suriname, om het noodige te verrichten opdat Suriname zoo goed mogelijk vertegen woordigd zij op de in 1898 ter gelegenheid van de aanvaarding van de regeering door H. M. de Koningin te Haarlem te houden tentoonstelling voor Ned. West-Indië, bestaat uit de volgende leden Mr. G. H. Barnet Lyon, voorzitter; de heeren F. C. Gefken en J. E. Muller, ondervoorzitters de heeren F. C. Curiel, mr. G. A. van Emden en mr. A. J. van der Houven van Oordt, secre tarissen; den heer W. van Esveld, penning meester, en de heeren J. Barnett, P. A. van Brussel, Ch. Douglas, G. J. R. Eysinck, H. Gil- huys, J. R. C. Gonggrijp. James Green, J. O. Harken, D. H. Havelaar, J. J. Heilbron, C. J. Bering, A. van 't Hoogerhuvs, R. H. Leysner, W. L. Loth, H. Mattes, J. W. Bueno de Mes- quita, ,T. F. Pool, D. C. Rijsdijk. H. Salm, A. Samuels, J. R. Thomson en R. Voullaire, be nevens een aantal correspondeerende ledeD. De gewone audientiën van de ministers van marine, financiën en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Naar men ons meldt, zal de heer dr. A. T. van Aken, sedert 1883 inspecteur bij het mid delbaar onderwijs, eerlang zijn eervol ontslag als zoodanig vragen. Als zijn opvolger wordt genoemd de directeur van de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam dr. J. Campert. (H.) liet bestuur van de christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem heeft van P. B, de H. te Amsterdam, voor dit doei, een gift groot f 1000 ontvangen. De vereeniging voor «Vak en Kunst" te Dordrecht, heeft met algemeene stemmen het eere-voorzittersehap der Vereeniging aangebo den aan den gep. generaal F. A. van Braam Houckgeest, als blijk van erkentelijkheid voor de uitstekende wijze, waarop hij de tentoon stelling, door »Vak en Kunst" gehouden, als voorzitter heeft bestuurd, ten uitvoer gelegd en tot een goed einde gebracht. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 November benoemd: tot inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam D. van Nievelt, inspecteur der directe belastingen, mvoerr. en acc. te Arnhem, -2e afdeeling; tot inspecteur der dir. belast., invoerr. en acc. te Arnhem, 2e afd., P. P. E. Hoefnagels, inspecteur der zelfde middelen te Roosendaal; tot inspecteur der dir. belastinvoerr. en acc. te 's Gravenhage, le aid., J. Hattink, inspecteur derzelfde middelen te Dordrecht; tot inspecteur der dir. belast., invoerr en acc. te 's-Gravenhage, 2e afd M. Schuyleuburg, inspecteur derzelfde middelen te Haarlem. Bij Kon besluit is de viee-admiraal G. Kruys, com mandant der zeemacht en chef van het Departement der Marine in Ned.-Indie, bevorderd tot commandei r in de orde van den Nederlandschen Leeuw [Herplaatsing wegens misstelling in de St -CL] Bij Kon. besluit is aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaar bank, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot luit,-kolonel, de majoor \V. Badon Ghijben, van ilien staf; tot majoor, de kapitein H. F. W. Becking, van het korps genietroepen; tot kapitein, de eerste-luitenant P. A. A. Faure, en tot eerste-luitenant, de tweede-luitenant W. Sturms, beiden van dien staf; en tot commandant van het korps genietroepen, de luit,-kolonel If. van 't Sant, van den staf van het wapen, thans waarnemend com mandant in het de geme-eommandement. Bij Kon. besluit is: lo, aan den officier van gez. 1e kl. dr. J. D. C. Koch, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend2o. die off. van gez be noemd tot reserve-officier van gezondheid de kl. bij de landmacht. Inwijding1 van het Gymnasium. Nadat gisteren het personeel der leeraren Fmet den rector in «Musis Sacrum" en deoud- leeilingen in «de Vriendschap" hadden gedi neerd, waar menig hartelijk woord werd ge sproken, werd gisterenavond in ruimeren kring het feest van het gymnasium in den Officieren- Tuin voortgezet. Het was een aangenaam aandoend gezicht, die volle zaalbij den ingang een schaar van jofferen, die keurige feestprogramma's aanboden, en een rij van jongelingen, die als ceremonie meesters dienst deden. Voorts een breede schare van Schiedam's notabelen en ingezetenen, die met het gym nasium in eenige relatie staan, de dames veelal in avondtoilet, de heeren hier en daar in dans- costuum. Het was een vroolijk, opwekkend en aangenaam gezicht, dat prettig deed tegen de palmen en varens en bloemen vóór en ter weerszijden van het toonee). Ingeluid werd de avond door Verhallen's «Gymnasium-mareh", met lust gespeeld en voor enkele gedeelten door het publiek staande mee gezongen. Vooral de heeren gymnasiasten bleken al een heele gooi naar het »Io Vivat" te doen, hun krachten niet tot latere jaren blijkende te willen sparen. Toen onder veel applaus den heer Verhallen een bloemenhulde was aangeboden en deze gracieuselij k had bedankt, beklom de Rector gymnasii, dr. O. J. Vinkesteyn, het spreekge stoelte om eene rede te houden naar aanleiding van het feest van den dag. Spr. schetste hoe het hem en de leeraren een bijzonder groot genoegen was hier een welkom te mogen toeroepen aan de aanwezigen, die krachtig aan het tot stand komen van dit feest hadden bijgedragen, en zeide, dat men de gemoedsstemming waarin zij heden ver keerden kon begrijpen, nu aan de oudste onderwijsinrichting der gemeente een gebouw was gegeven in overeenstemming met de eischen van den tij L Hierna ging spr. na, hoe men niet lang ge leden een lijkkleed bezig was te weven voor onze school, zoodat hetzelfde Oude Kerkhof, dat zoolang de zetel was geweest voor de klassieke studiën in deze stad, ook het kerkhof dreigde te worden voor het Schiedamsche Hoo- ger Onderwijs. Gelukkig zeide spr. is dat lijkkleed nooit voltooid en dezelfde Pene lope's, die het maakten, hebben in de laatste jaren met kracht weer het weefsel vernietigd, dat zij in vroegere jaren kunstig ineenzetten, en vervolgde spr. wat ons tot niet geringe vreugde strekt, thans hebben zij allen zonder onderscheid korven vol wol aangedragen om ons een prachttooi te verschaffen, schooner dan de humaniora aan de oevers van onze Schie ooit gedragen hebben. Vervolgens werden de verschillende aanwe zige autoriteiten toegesproken en voor hunne aanwezigheid bedankt. Telkens weerklonk hierbij een warm applaus van de aanwezigen. Nadat de tegenwoordige leerlingen en oud-leer lingen met een enkel woord waren toegesproken, deed de spreker enkele grepen uit de geschie denis van Schiedam's Latijnsche school, daarbij herinnerende hoe reeds veel door dit blad was medegedeeld. Spr. wilde bovendien niet te lang zijne hoor ders dwingen naar hem te luisteren, want, zeide hrj, schooner tonen, dan mijn mond kun nen voortbrengen, wachten u. We! zal het feestprogramma in het eerste deel van den avond geen aanleiding geven tot uitgelaten vrooiijkheid, maar toch werd gemeend geen ander te moeten aanbieden, omdat men aan het feest een klassiek karakter wenschte te geven. Daartoe had men de keuze laten vallen op «Medea", waarin onze groote Beersmans een harer grootste triumphen heeft gevierd. Met eene herinnering aan de Oedipus-muziek van Van Riemsdijk, ir.ar Grieksche motieven gecomponeerd, die vóór het stuk en in de tus- schenbedrijven zou gegeven worden, besloot spr. Nadat het applaus voor deze rede verstomd was. begon de Symphonie-Vereeniging de «Inlei- ding tot KoniDg Oedipus", muziek van jhr. van Riemsdijk. Machtig greep de "uitnemende ver tolking hiervan aan de innige en devote soms diep smartelijke muziek deed snaren trillen van medegevoel bij de hoorders, en een dankbaar applaus volgde er van een publiek, dat blijk baar zeer onder den indruk was. Toen ging het aangrijpende treurspel «Medea" naar het Fransch van Legouvé, met verdienste door Jan C. de Vos vertaald. Men had deze keuze gewild, en wij zijn hiervoor zeer erkente lijk, ook al werd het bij eene «feestviering" gegeven. De aard der feestviering gaf er eene eigen aardige wijding aan. De titelrol was in handen van mevrouw Beersmans, Kreusa werd door mej. Aiida Klein gezegdKreon was de heer Alex Faassen, Orpheus de heer Brondgeest, Jason de heer F. Tartaud. Men begrijpt, dat er met dit ensemble iets goeds te verwachten viel en men werd niet teleurgesteld. Met spanning werd de ontwikke ling van uit treurspel gevolgd en vooral aan mevrouw Beersmans werd de verdiende tol der bewondering telkenmale gebracht. Wij hebben zelden een publiek bijgewoond, dat zoo geheel meeleefde met de dramatis personae, dat zoo geheel meevoelde met hun lijden en strijden. In de laatste acte, de zoo diep tragische, waarin Medea eerst Kreusa dan hare kinderen doodt, werd aangrijpend gespeeld. Daar kwamen tranen in menig schoon vrouwenoog en menig krachtig mannenhart voelde zich diep aangedaan. Waardig was het spel der andere hoofdper sonen. Mej. Klein, de uiterst sympathieke Kreusa, was schoon van fijne en destincte zeg gingskracht, fier was Jason (Tartaud), waardig Kreon (Faassen), krachtig en dan weer teeder Orpheus (Brondgeest). Tot een minutieuze beschrijving van de gan- sche voorstelling zullen wij niet gaan, genoeg zij vermeld, dat de bouquet mej. Klein aangebo den zeer verdiend was en dat die aanbieding dan ook zeer veel bijval vond, en dat toen het scherm eindelijk na afloop der voorstelling voor goed viel er een daverend applaus opging, dat eerst bedaarde toen het scherm weder rees, en te midden der vertooners de heer Horn, leeraar aan het gymnasium, ten tooneele verscheen. Staande naast een reusachtige bloemenmand, herinnerde hij er aan, zich in het bijzonder tot mevr. Beersmans richtende, hoe het feit zich kon voordoen, dat thans de «Medea" hier ge geven werd te Schiedam, en hij bracht haar als «eerste tooneelspeelster van Nederland"' warme hulde voor hare vertolking, er op wij zende hoe later de leerlingen van het gym nasium met trots zouden kunnen zeggen «Wij hebben mevrouw Beersmans nog als Medea gezien." Spr. zeide dat Nederland veel van mevrouw Beersmans reeds had ontvangen, maar dat het neg veel van haar verwachtte ook. En toen nam de heer Horn de reusachtige mand met bloemen en onder een schier onbe daarlijk gejuich bood hij die der groote trage dienne aan. Het was een schoon moment. Zg hier nog vermeld, hoe de Symphonie- Vereeniging in de entre-acte's fragmenten uit de Oedipus-muziek gaf op eene wijze, die warm toejuiching verdiende en vond. Na afloop van de voorstelling begaf men zich voor een wijle in den tuin, waar enkele con certnummers werden gegeven, terwijl in den foyer de gezamenlijke vertolkers werden gere- t

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2