Y L A AliDIX GEN. Kunst eu Wetenschap. Kerk en School. G e m e u g d N i e u w s. Koloniën. IN GEZOYDEY™ cipieerd door rector en leeraren en zij no? eens afzonderlijk werden bedankt voor de schoone uitvoering hunner rollen. Blijde was ieder, en niet het minst de jon geren toen zij eindelijk uit den tuin, waar het koud was eu guur, de zaal, die inmiddels voor het bal was in gereedheid gebracht, weder konden binnen gaan. Wat zullen wij van dit bal zeggen? De be schrijving zou steeds blijven beneden hetgeen er door de meesten, vooral de spespatriae werd genoten. Met opgewektheid werd er gedanst, en menig aardig wcord werd er gesproken door de jon gelui tot vele lieve meisjes, die den ganschen avond al naar het bal hadden verlangd. Mogen wij het hierbij laten? Als wij ver tellen, dat eerst om vijf uur de laatste dansers heengingen dan weet immers ieder dat het geanimeerd was, geanimeerd juist ook, omdat het een eigen feest was van de leerlingen. Een waardig slot van een schoonen avond Bij het gehouden toelatingsexamen voor het gymnasium alhier zijn nog geslaagd Voor klasse IJ. van Luik en F. Fabius, afgewezen één. Bij de gehouden her-examens zijn alsnog geslaagd Voor klasse I: van Dusseldorp en Mouwen, afgewezen één. Voor klasse II: Van Hoogenhuizen. Voor klasse III: Verheul. Voor klasse Vvan Erpecum, afgewezen één. Voor klasse VI. James. Met bijzondere plechtigheid werd gisteroch tend het zilveren priester-jubilée van den hoog- eerw. pater C. J. W. Wenneker, pastoor te Batavia en pro-vicaris der Oost-Indische missie, kerkelijk herdacht. In de parochiekerk van O. L. Vrouw van den Alleih. Rozenkrans, aan den Singel, werd gis tel ochtend 8 ure aan het rijk met groen en bloemen versierde hoogaltaar een plechtige H. Mis opgedragen. De weleerw. pater Th. Nolet, S. J., oom van den jubilaris, als rustend priester vertoevend in de pastorie der H. Ignatiuskerk te Rotterdam, werd bij het opdragen van het II. Misoffer geassisteerd door den zeereerw. pater M. J. Langewen, pastoor der parochie, als presbyter assistens en de weleerw. paters A. L. H. Perquin en J. C. Rodermans, resp. als diaken en subdiaken, terwij! de heer Th. Beukers, theologant van het seminarie te War mond, als ceiemoDiarus fungeerde. Door het koorgezelschap werd na het Veni Creator van Beltjens sacerdos vel cantores) de missa van Joh. Scheiwtzer uitgevoerd. De plechtige handeling werd besloten met het Te Üeum, en met de Benedictie waarbij het koorgezelschap het Tantum "Ergo van Marinus uitvoerde. Van vele zijden ontving de geachte familie van den priester-jubilaris overtuigende bewijzen dat zijn zilveren jubilee hier onder zijn vroegere stadgenooten levendige belangstelling wekt en in ruimen kring wordt jnedegevierd. NS. Ct Voor zijn vertrek naar Mill Hill droeg father C. Looman Dinsdagochtend 7 ure in de O. L. Vrouw Visitatiekerk het H. Misoffer op, waarbij ook de fraters Meijer en Jansen, allen van het seminarie Mill Hill tegenwoordig waren. Dienzelfden avond vertrok father Looman naar Londen. Bij het mestrydenhaddeboerenknechtA.de Vette, werkzaam bij den heer G. J. Wittkampf alhier het ongeluk, dat de omgeworpen bak van de kar op zijn been terecht kwam, waar door dit lichaamsdeel brak. Naar huis gebracht werd hem geneeskundige hulp verleend door dokter Rutschy. Gisterennamiddag viel Gerrit Plomp bij het vischjes vangen in de Schie nabij de Spoorbrug. Hij werd gered door den brugknecht aldaar, die zich gekleed daaivoor te water begaf. Hedenmiddag viel bij het vischjes vangen de 5-jarige W. van Buitenen in de Nieuwe Haven en verdween dadelijk onder het oppervlak. Een heer die het ongeval zag, waarschuwde den molenaar Scheffers. werkzaam aan de stoom- molen »Nederland", die oogenblikkelijk gekleed te water sprong en onderduikend een oogen- blik later met het kind boven kwam. Na hem op den wal geholpen te hebben werd het knaapje door een aantal kameraden naar zijn woning aan de Korllandstraat gebracht. Een handwagen van den heer P. v. d. V., beiaden met een petroleumfust en getrokken door een hond onder den wagen, reed gisteren middag te 5Vs uur nabij de Taansteeg in de Haven. Wel werd de wagen met wat er op en onder was spoedig door een paar toeschietende mannen op het droge geholpen, maar de hond had het zoolang niet kunnen volhouden, het beest was reeds verdronken. De volgende brieven werden door het post kantoor alhier verzonden aan adressen van on bekenden over de 1ste helft van Augustus 1. A. de Lange Amsterdam. 2. van Kampen Delft. 3. M. de Wit en Zonen Rotterdam. Gedurende de maand Aug. 1897 is ten post kantore te Schiedam in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 5007.70. terugbetaald- 2827,94. Het laatst uitgegeven spaarbankboekje droeg tot nummer 1788, BURGERLIJ KE STAND. Geboren 31 Aug. Cornells, zoon van W. van Noortwijk en C. Lijbaart, I[eerenstraat. Petronella Cathariua, dochter van W. van der Engh en C. van Zwieten, Boelenhofje. 1 Sept. Johanna Fiancisca Benjamina, dochter van J. M. van der Schalk en H. A. C. Pige- aud. Nieuiee Haven Christiaan, zoon van J. Hersbach en A Vleut, Gedempte Broersvest. Overleden 1 Sept. Hendrik Feteris, 95 jaar en 3 maan den, Broersveld. B. en W. maken bekend, dat het verkper over de voetbrug nabij de gemeente-reiniging gestremd is en dat voor de gemeenschap van de Hoflaan met den Schiedamschen Dijk aan voetgangers toegang zai worden verleend over het terrein van de gemeente-reiniging. Ter secretarie is met de bijlagen ter visie gelegd het verzoek van de firma Joost Pot alhier, om vergunning tot het plaatsen van een gas motor aan de Oosthavenkade, in het perceel wijk R no. 4a, en zulks ten behoeve van hare taanderij van vischnetten. Zaterdag den 11 September a. s. zal ten Raad- huize, des namiddags ten cén ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oplichten dier inrichting bezwaren in te brengen. De Staatscourant van heden bevat de statu ten der sAlgemeene Nederlandsche Kuipers- bond" alhier. De twee eerste aitikelen daarvan luiden Art. 1. De Algemeene Nederlandsche Kui- persbond, gevestigd te Vlaardingen, stelt zich ten doel aansluiting van alle vakgenooten in den lande, ter bevordering hunner maatschap pelijke en staatkundige belangen, en om daartoe te geraken zal het hun streven zijn het tot stand komen te bevorden van a een loonstandaard, waarvan het minimum voldoende is om den weikman in staat te stellen met zijn gezin behoorlijk te leven b. arbeidersrechtbanken, ter beslechting van alle geschillen tusschen weikgevers en werk lieden, samengesteld uit een gelijk aantal werk lieden en werkgevers. Art. 2. Als middel ter bereiking van deze doeleinden zuilen op vergaderingen ter bespre king worden gebracht punten, welke zoowel het vak als staatkundige belangen betreffen, mits binnen de perken der wet. BURGERLIJKESTAND. Geboren 31 Aug. Nicolaas Theodoras Hendiikus, zoon van N. T. Dingenouts en J. P. Nouwens, Hoogstraat. 1 Sept. Arie Abraham, zoon van M. v. d. Windt en J. A. van Leeningen, JSmmastvaat. Adriana Willempje, dochter van H. Hooiweg en C. Goudswaard, Collenburgstraat. 2 Sept. Arie Gerardus, zoon van L. v. d. Linden en W. van der Lugt, Liesv. laan. Overleden 2 Sept. Dirk Bakker, oud 1 jaar 4 maanden, Ged. Biersleot. Mr. W. van dc Poll, gedurende vele jaren ge meente-archivaris te Nijmegen, heeft, wegens hoogen leeftijd, als zoodanig met ingang van 1 October ont slag gevraagd. Bij de firma II. A. M. Roelants, te Schiedam, zal binnenkort verschijnen de tweede reeks der „Drama tische werken van H. J. Schimmel". Zondag is to Eekloo bij Gent bet standbeeld ont huld van een man, die zich een grooten naam in Vlaanderen verworven heeft door zijn werkzaamheden voor de Vlaamsche beweging, door zijn arbeid voor de Vlaamsche taal- cn letterkunde, van den dichter Ledeganck, die in de eerste jaren na het ontstaan van het Belgische koninkrijk door zijn zangen en verhalen in het gemoed van het volk de herinne ringen aan eigen verleden cn het gevoel van eigen waarde poogde te wekken en er in slaagde, dank zij de medewerking van Conscience, Theodoor cn Jan van Rijswijck, Van Duysc, Van Kerlihove, de go- broeders Smeders, Zctternam en anderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Weert W. van Wcursen, te Noord- Zijpe; te Woubruggc E. Postma, te Amcide; tcVier- pedders H. Schuttevaar, te Abbekcrk c. s.te Katwijk aan Zee A. J. van Wijngaarden, te Krimpen a d Lek te Moerkapelle N. C. Bakker, te Wijngaarden cn Ruinbroek; te Purmerend A. W. van Kluijve, te Schagente Urmond W. van Deursen, te Schagerbrug. Aangenomen: naar Vuursehe door Ph. S. Nie- rneycr, te Jutfaas; naar Bruinisse door C. H. Callen- bach, te DirkslanJ (Z.-1I) Bedankt: voor St. Antoniepolder door J. C. van Ronkel, cand. te Leiden; voor Murmers en Akker- woude door S. Monsrna, te Wcli; voor Rozenburg door L. Balk. te Rurapt; voor Dordrecht door B. van Meer, te Utrecht. Geref. Kerken, Beroepen: te Sticns L. II. Spoel, te Alblas- serdam Ato Veere (Walch.) B. van der Werft', cand. te Drachten; to Kaïncrik W. H Gispen Jr., te Brekclcn. Bedankt: voor Genemuidcn door T. J. Rispens, te Oenkerkvoor Baarland door L. Spoel, te Harder wijk; voor Winsum e. a. door P. Warmenhoven, te Alblasserdam B. De Klaasicaalsche Raad. In de laatste raadszitting der gemeente Klaas waal ging het zoo nu dan weer vermakelijk toe. Zie hier een staaltje Komt ter tafel het reglement van oulevoor het houden van vergaderingen van den Raad, met de gemaakte bedenkingen, en de daarop door de commissie, belast met het ontwerpen van dat reglement, gegeven inlichtingen. De Secretaris doet op verzoek van den Voor zitter vooi lezing van dat rapport, dat omtrent zijn inhoud is gestaafd door overgelegde be wijsstukken. De Voorzitter neemt alsnu het ontwerp regle ment van orde, dat ZEA op zulk een toon voor leest, dat de heer L. van der Beek zegt: sliet zou mij nu heel wat waard zijn, indien thans een lid van heeren Gedeputeerde Staten deze vei'gadeiing zag: De Voorzitter zegt hierop: Dan zou deze wel hard wegloopen"; welke woorden de eerste spreker repliceert met: »Dat ben ik volmaakt met u eens, omdat niemand zulke handelingen kan of zal veronderstellen van een Burgemeester; ze zijn heusch beneden alle critiek"! Broodsgebrek. Maandag vertrok van Urk het zeiljacht The four Brothers van het Engelsche parlements lid Arnold uit Glasgow. Behalve genoemde heer bevonden zich aan boord mevrouw Arnold, vier zoons, twee gouvernantes, drie matrozen en een kok. Dit pleiziervaartuig had den geheelen Zater dag en den daaropvolgenden nacht, wegens windstilte, op de Zuiderzee moeten liggen, en daar de opvarenden in de verste verte niet hadden kunnen vermoeden, dat ze op zulk een kleine binnenzee in zoo'n langen tijd geen haven konden bereiken, hadden ze zoo weinig proviand meegenomen, dat ze, toen ze Zondagmorgen op Urk, binnenkwamen, dadelijk op brood uit moesten. Op het eiland evenwel zijn Zondags alle winkels gesloten en is er niets voor geld te krijgen. Na eenige moeite kregen de touristen van verschillende personen twee wittebrooden en drie kadetjes cadeau, waarna het gezelschap aan een ontbijt kon beginnen. Met een flinke gelegenheid (er woei Maandag een harde wnd) zijn ze in de richting naar Kampen weggezeild. Kindermoord. In Den Bosch is een kindermooid gepleegd. Het kind werd levend in een koffer gesloten en is daarin gestikt. Het grootste Rijnzeilschip. Gisteren deelden wij mede, dat het grootste zeilschip dat ooit den Rijn bevaren heeft, zijn eersten tocht van Antwerpen naar Keulen heeft ondernomen, beladen met 193,150 Belgische steenen. Het is een driemaster met een leügte van 90 M. en een bieedte van 10,3 M., gaat 2,77 M. diep en heeft 15 waterdichte schotten en 50 pompen, De eigenaar, de heer C. Kloos te Rotterdam, schiyft dat deze opgaaf geheel foutief is. Bedoeld schip is de Richard Wagner; het is noch een zeilschip noch het grootste. Het meet 1850 ton; er is er echter sedert een paar jaar een in de vaart groot 2030 ton. Dit laatste (de Johan Christiaan) mag het kanaal Amsterdam—Gorkum niet bevaren, zijnde onpractisch in zijn afmetingen; de Richard Wagner echter zal over drie weken het Mer- wede-kanaal passeeren, geladen met pl. m. 800 last bazalt met bestemming naar Hailingen. De bouwmeesters zijn de heeren C. van der Giessen Zonen te Stormpolder. 1SJdkreelvisscherij Men schrijft uit Scheveningen Ofschoon tot heden misschien ook wel door het onbestendige weder de vangst van den Scheveningschen makreelkotter vrijwel fiasco maakt, moet er toch makree! nabij onze kust zijn, want Maandag kwamen te Rotterdam 1200 stuks van die fijne vischjes in afslag, door schokkers aan der. Hoek nabij den Rotterdam- schen Waterweg gevangen, waar men ze ook aan de hoofden met den hengel vangt. Onvoorzichtig. Gisteravond geraakte de ruim vijftigjarige hulp-machinist Bezemer, aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, met een arm tusschen de molenmachine. Het ondergedeelte van den arm werd geheel verbrijzeld en moet, volgens den «poedig ter hulp geroepen genees heer, geamputeerd worden. Onvoorzichtigheid is oorzaak van dit ongeval. Dwaas. Naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage werd gisternacht een persoon geleid die in een logement aan het Spui de ruiten van de kamer waarin hij logeerde had stuk geslagen en op straat was gespiongen Volgens zijn bewering had hij dit gedaan, omdat hij in den nacht tot zijn ontsteltenis had be merkt dat er een man in zijn slaapstede lag. Het is nog niet gebleken of de vreesver wekkende slaapkameraad werkelijkheid of een droombeeld is geweest. Ken nieuw gebruik der banken van leening. Pandjeshuizen, of liever banken van leening, blijken ook nog voor andere personen dan mensehen die geld noodig hebben, van nut te kunnen zijn. Bezitters van mooi bont geven dit zomers aan bonthandelaren te bewaren, die dan soms voor een vrij lioogen prijs hun eigendom voor hen onderhouden. In Engeland heeft men be dacht het bont voor een geringe som te belee- neD. In de bank van leening woidt het minstens even goed onderhouden voor een veel lageren prijs. Zoo doen ook wel wielrijders die gedurende den winter hun rijwiel niet gebruiken willen. Zij bepalen zelf de som waarvoor zij het be- leenen willen en weten dan dat, tegen een zeer klein bedrag hun rijwiel gedurende de wintermaanden bewaard en onderhouden wordt. Een Engelsch blad verzekert dat deze regeling even voordeelig is voor den eigenaar der bank van leening, als voor de bont- of rijwiel- bezitters. In één opzicht moet men dan evenwel heel zeker zijn van zicli zelf; nl. dat men het ge schoten geld niet verkwist. Electrische rijtuigen te Londen. De directeur van de vennootschap tot exploi tatie van electrische motorrijtuigen te Londen heeft aan een berichtgever van de St. James's Gaz. medegedeeld dat de zaken uitstekend gaan en dat de electrische rijtuigen nu reeds zeer populair zijn. Terwijl dit de slappe tijd voor Hiansoms" en sgrowlei s" is en de koetsiers daarvan nu niet meer dan G a 7 shilling per dag innen, komt een motor car skoetsier" eiken dag met 20 tot 25 sh. thuis. De maatschappij heeft 15 electrische rijtuigen in gebruik en wenschte er veel meer te hebben, doch het contract laat slechts toe dat dit aantal elke week met drie vermeerderd wordt. De bestuurders zijn vaak gewezen koetsiers van gewone rijtuigenin een dag of twee kan een handig mensch met een electrische kar leeren omgaan, waarop na het afleggen van een proef de politie hem vergunning geeft als be stuurder op te treden. Telegrapheeren zonder draadgeleiding. De Britsche eilanden Sark en Guernsey, in het Kanaal gelegen, zijn door een vrij diepe en rotsachtige zeeengte van elkaar gescheiden, wat den aanleg eri het onderhoud van een telegraaf kabel tot een vrij kostbare zaak maakt. Daaiom zal getracht worden de communica tie van Sark met Guernsey door middel van de telegraaf zonder draadleiding, die alleen op inductie beiust, te bewerkstelligen. Proeven zul len dan genomen worden, zoowel met de me thode van Preece als met die van den Italiaan Marconi, en reeds wordt alles tot die proefne mingen voorbereid. Ofschoon het de eerste keer zal zijn, dat een blijvende verbinding met deze soort tele graaf tot stand komt, is het niet voor het eerst dat zij practisch wordt toegepast. Toen eenige jaren geleden de kabel tusschen Oban en het eiland Muil in het ongereede geraakte en men geen schip bij de hand had om die te herstellen, werd door middel van evenwijdige geleidingen een draadlooze tele graafverbinding tot stand gebracht, die uitste kende uitkomsten gaf. Bloembollen in de kamer. Om in den winter te kunnen genieten van den vollen bloei van hyacinten en tulpen, zorgt men reeds in September de vroegst bloeiende soorten te koopen, laat ze in de zon eenigszins nadrogen (dit is van groot belang) en plant ze dan terstond (in smalle en hooge potten), zoo dat de top van den bol juist zoo hoog staat als de bovenste rand van den pot. Nu plaatst men de aldus geplante potten in een 30 cM. hooge kist op een laag zand onge veer 6 cM. hoog, of nog beter op turfmolm, vult de tusschenruimte eveneens volkomen daarmee aan en bedekt nog daarenboven de potten met een circa 10 cM. hooge laag turf molm. Vervolgens zet men de kist met de potten, aldus aangevuld, op ern koele plaats, het best in den kelder of in een waschhuis, begiet de aarde voldoende met gewoon water en doe er bet deksel op. Aldus laat men de kist G of 7 weken staan, en in dien tijd vullen dan de bollen den ge heelen pot met wortels, wat van belang is, want dan alleen geven ze fraaie en volkomen bloemen. Zijn ze dus op deze wijze behoorlijk gereed gemaakt, dan kan men ze om te trekken in een tamelijk warme woonkamer plaatsen, de bollen boven met een omgekeerd glas bedekken en den pot steeds gelijkmatig vochtig houden, tot de bloem komt. Dan wordt de pot voor 't raam geplaatst, zoodat de vorst er niet bijkomen kan (liefst dubbele ramen) en spoedig zal zich de bloem prachtig ontwikkelen. {De Veldpost.) Do eerste-luitenant der infanterie E. H. Rubers van Assenraad is bij sententie van het hoog mili tair gerechtshof, met vei betering van het vonnis van den ktijgsraad te Padang, tot drie jaren ge vangenis, f 300 boete en vervallen-verklaring van den militaiien stand veroordeeld, ter zake van ontrouw door een officier, gesteld in een militaire administratie, onder verzachtende omstandigheden. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan éêne zijde te beschrijven. Mijnheer de Redacteur Veroorloof mij in Uw veelgelezen blad de aandacht te vestigen op de langs de Plantage staande hoornen,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3