5f'e jaargang. N°. 9414, 1 Tmlarei aan iel Michipnmeer. Zaterdag 4 September 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverT h. j. c. roelants. FBTJJXiLETON". BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor SciJedam, per kwartaal f 0.90 ti Ti omligge^? plaatsen, p. kwart, -1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke Dommere0.02 BUREAUBOTERSTRAAT ff», Telephoon STo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 September '97. Men herinnert zich, dat wij gisteren melding maakten van eene curieuze rede van Keizer Wilhelm II te Coblentz gehouden, waarin hij het Koningschap bij Gods genade" besprak. Deze poëtische en pakkende redevoering heeft niet nagelaten, zooals wij reeds voorspelden, indruk te maken, en bereids hebben zich hiel en daar stemmen verheven tegen dit optreden des Keizers, waarin hij zich als Lodewijk XIV op den voorgrond stelt. De moderne opvatting van het koningschap zegt de Koln. Ztg. wil, dat het recht der vorsten berust op eene prozaïsche en van alle mystieke schittering ontdane staatsinrichting; wij, vervolgt het monarchale blad, hechten aan een strijden over het bij Gods genade", slechts een academische waarde. Wanneer een vorst als Keizer Wilhem II bezield is met gloeienden ijver om de welvaart van zijn volk te bevor deren, dan is het onverschillig of hij aan God of zijn volk verantwoording meeDt schuldig te zijn, want in beide gevallen is het gebod van verantwoording voor hem gelijk, om n.l. de zware plichten van eenen heerscher tot heil van het algemeen en binnen de perken der gerechtigheid te vervullen. De woorden, meent dan ook de Koln. Ztg. mogen misschien ver schillen, de zin blijft dezelfde. Slechts in zoo verre zou een sterk de klemtoon leggen op een koningschap van Gods genade bedenkelijk zijn, als daarmede het fundament van het koning schap werd ondermijnd. Het vroegere Staatsraison, de noodzakelijk heid van een monarch in een staatsvorm, welke zich aan Duitschland aanpast, is een gebod, waaraan zich een verstandig mensch gaarne onderwerptde romantisch-mystieke verheer lijking van een heerscher als een hooger wezen vindt in den tegenwoordigen tijd weinig aan hangers meer en wordt slechts welkom geheeten door spotters en vijanden van den staat. Wilde men deze theorie doorvoeren, liet volk zou stil moeten dulden, als ooit een goddeloos heerscher het vertrapte met de opheldering Dat gaat niemand aan; dat heb ik alleen voor God te verantwoorden. Schoon staat daar het woord van Frederik den Groote, dat hij de eerste dienaar van den Staat is, en practisch handelt Wilhelm II naar het woord van zijn grooten voorvader; en dat is ten slotte toch van meer belang dan verbleekte theorethische uiteenzettingen. Zooals men ziet, spreekt het invloedrijke mo narchistische blad met groote waardeering over den Keizer, doch in de plechtige woorden gaat niet geheel en al verloren de waarschuwing aan den Keizer om niet in hoogheidswaanzin verdwaald te raken. Wij willen u zien als onzen Koning bij Gods genade, zoo ge wilt; schijnt het artikel ons te zeggen, maar weet wel, wat het volk onder Naar Balduin Molliiausen, 4) «Opdat ge ziet, dat ik geen wantrouwen in uwe woorden koester," sprak zij zachtjes, terwijl zij zijne hand greep, «al steeg het blood u ook wer kelijk naar het hoofd, dat is geen reden tot voort durende vijandschap." «Ik dank u van harte, miss Charitas," ant woordde Frank, terwijl hij uit vrees voor den toover harer groote blauwe oogen voor zich keek, en hij zijn hand slap naar beneden liet zinken, zoodra Charitas die losliet; «nu echter wil ik den terug weg aannemen, tevreden nu ik weet, dat ge mij mijn gedrag niet meer kwalijk neemt." Langzaam richtte hij zich naar de plaats, waar een pad tiisschen het dichte struikgewas naar het strand leidde. Charitas hield gelijken tred met hem. Een buitengewone onrust lag er over haar gelaat en onzeker zwierven hare blikken over het meer. Zij zocht blijkbaar eene aanleiding om het gesprek met hem te hervatten doch eerst op het laatste oogenblik, toen Frank juist het pad wilde inslaan, nam zij een besluit. «Ge vaart nog altijd op de Koningin van hel Westen 7" vroeg zij gedwongen onverschillig, en van een struik een tak met bloesems plukkend, «de Gods genade" te verstaan heeft. De tijden van Lodewijk XIV met zijn Vftal c est moi zijn voorbij. Uit Engelsch-Indië is weinig nieuws. Een post in Beloedjestan is in den nacht van 29 op 30 Augustus aangevallen. De inland- sche recruten, die zich te weer stelden werden gedood, evenals vele reizigers. De politieke agent van het Britsche rijk heeft zich om de aanvallers te vervolgen aan het hoofd geplaatst van eene afdeeïïng cavallerie. De laatste berichten melden, dat de opwinding vermindert. Wel hebben de opstandelingen zich in grooten getale op een paai punten samen getrokken. Door het succes van sir Bindon Blood zijn de rebellen in de Swat-vallei zeer ontmoedigd. Een Engelschman, die eenigen tijd onder de Afridis in Indië heeft doorgebracht, schrijft over dezen volksstam het volgende De Afridis zijn in een aantal stammen ver deeld. De hoofdstammen zijn de «Jawakki", de sGalli" en de «Adam Kei". Hun regeering is zuiver democratisch. Hun hoofd, de gekozen Malik, kan niets tegen den uitgesproken wensch van de stamgenooten ondernemen. De dorpen zenden vertegenwoordigers in den stamraad. Door dit bestuur worden weder afgevaardigden benoemd voor den »Sept", welke de hoogste overheid vormt. De besprekingen dezer regeeringsliehamen zijn steeds zeer heftig, en niet zelden vloeit er bloed. Er mag niets zonder algemeene een stemmigheid besloten worden. Is de minderheid klein, dan neemt de meerderheid vaak geweld te baat. Heeft het hoogste regeeriogscollege een beslissing genomen, dan wordt onvoorwaar delijke gehoorzaamheid verlangd. Op verzet staan de zwaarste straffen. Voor een Afridi bestaan slechts drie strafbare misdadenonge rechtvaardigde moord, echtbreuk en verzet tegen een raadsbesluit. De Afridi's willen van de Afghanen ni<_. weten en de Afghanen niet van de Afridi's. Grichoon de Afridi's een zeer Joodsch type vertoonen, zijn zij Mahomedanen. Zij laten zich zeer gewillig door de Mullahs leiden. Hun gansche leven wordt door bijgeloof beheerscht. Hun bedrijf is rooverij en daarnaast een beetje landbouw. Zij liggen steeds in twist met buurman en vriend. Lichamelijk zijn de Afridi's prachtige kerels, als gemzen klauteren zij tegen de rotsen op. Hun huidskleur is lichter dan die van de meeste Oosterlingen. Ze zijn geboren krijgslieden. Men vertelt, dat een hunner voorvaderen hen met dezen vloek belast heeft«Steeds vrij, maar nimmer eenstemmig". Ciemcngde Mcdcdcclingen. Sedert lang liepen er geruchten dat Hohen- lolie als Duitsehe rijkskanselier zou aftreden. De Daily Telegraph heeft van haren Berlijn- schen correspondent bericht ontvangen, dat et- van zoodanig aftreden geen sprake is. bekeek zij de kleine, dichtineengedrongen kelkjes met buitengewone opmerkzaamheid. Frank lette scherp op een zeil in de verte. «Op de Koningin van hal Westenantwoordde hij als terloops, «en daar zal ik op varen zoolang er nog een plank van over is." «Het moet een oud en slecht schip zijn," ging Charitas op den zelfden toon voort, «ik heb het ten minste van mijn oom gehoord." «Er zit geen gezond stuk hout aan," bevestigde Frank, «alles is vei rot en vergaan. Als de zee hoog staat dan trekt het water er in als in een spons de verf is er nog het mooiste aan." Charitas scheen de bloesems nu geteld te hebben en keek onverschillig op. «Waarom neornt ge geen dienst op een minder gevaarlijk schip vroeg ze opgewekt«is de Kmungin werkelijk zoo onsecuur, kan het onmo gelijk nog door de herfststormen heenkomen 7" Frank haalde de schouders op eri keek spiedend naar een ander schip in de verte. «Als het nieuw en secuur was," begon hij, «dan zou de eenvoudigste kajuitsjongen het kunnen sturen en hij hoefde niet te letten op atortzeeen en wervelwinden. Maar omdat het gevoeliger is dan een eierschaal moet een kundige hand het roer hanteerenom met den boeg de golven halverwege tegemoet te komen. En daarbij zijn dei tig dollars op zoo'n ouden zielverkooper mij liever dun de helft op het mooiste oorlogsschip van de Unie." «Zoo meende Churitas, terwijl zij haar takje met bloemen aan haren boezem stak. Dan ging zij op levendiger toon voort, «wanneer er menschen Er is beweeid dat de lieer Hohenlohe zou aftreden, omdat hij met den keizer van meening verschilde. De Fransche ministerraad heeft besloten tal van door burgerlijkeen militaire gerechten ver oordeelden in vrijheid te stellen naar aanleiding \an den gelukkigen afloop van de ieis van pre sident Faure. Felix Faure heeft aan alle ministers, die niet rneemoehlen naar Petersburg een cadeautje ge geven de een kreeg een paar gouden manchet- knoopen, de ander gouden overhemdsknoopjes; op alle waren twee vrouwenfiguren gegraveerd voorstellende Rusland en Frankrijk. Erg lief van den President Zaterdag had de Zweedsche regeering de beleefdheid, de Pothuau, aan boord waarvan zich de president bevond, met saluut te ont vangen. Als antwoord daarop heeft de president het volgende telegram aan koning CLcar ge zonden Ik verzoek Uwe Majesteit de betuiging van mijn meest oprechten dank aan te nemen voor de vriendelijke oplettendheid, die mij op mijn voorbijvaart zoo aangenaam was. Ik gevoel behoefte om aan Uwe Majesteit uit te drukken, hoe diep ik getroffen ben, en mijn geluk- en vriendschapswenschen te hernieuwen. Den 7den September zal de zaak-Arton dooi de betrokken rechtbanken onderzocht worden. De te Rome gevestigde correspondent der Times vermoedt, dat na den terugkeer van koning Humbert uit Duitschland het ministerie zal worden gewijzigd in radicale inrichting. Enkele Italiaansche bladen beweren, dat de Paus het voornemen zou hebben een rondschrij ven te richten aan alle Europeesche mogend heden om met kracht te protesteeren tegen den wensch door het Sionistisch Congres te Bazel uitgesproken om Palestina van hetTurksch gouvernement terug te koopen. Het Katholieken-congres te Milaan is heden gesloten. Het schijnt dat de onverzoenlijke partij den strijd heeft gewonnen. Men bericht uit Sofia, dat bij den terugkeer van vorst Ferdinand er een klein ministerieel crisisje zou uitbreken de minister van finan ciën zou n.l. aftreden. In Uruguay, waar onlangs de president ver moord werd, heerscht nu groote opwinding. Men vreest een oproer. Bezoek van Oud-Antwerpens Magistratuur aan „Oud-Hordt". Het aangekondigde bezoek van de magistra tuur van ïOud-Antwerpen" aan «Oud-Dor- drecht" had gisternatniddag plaats. In een zestal rijtuigen kwam het gezelschap van 22 dames en heeren burgemeester, schepenen, zijn, die tegen een klinkende schadeloosstelling hun leven voor de Koningin van hel Westen op het spel zetten, waar krijgt het dan nog de pas sagiers vandaan, die hun levensgevaar met hun goede geld willen betalen Weer haalde hij minachtend de schouders op, en spottend lachend vei klaarde Frank: «Passagiers gaan niet meer met ons mee, en dat kan ons ook weinig schelenwij varen alleen vrachtgoed, en het is gemakkelijker in geval van nood de bemanning te redden, dan de booten met jam merende vrouwen en kinderen tot omslaan toe te overvullen." «Hoe lang zal men nog voortgaan het gevaar op deze geweteniooze wijze te trotseeren?" «Ik kan het niet zeggen," luidde het korte ant woord. Charitas beet zich op de lippen en brak opnieuw een bloesem van het takjedaarop zeide zij als bij zich zelve: «tot men op een goeden dag hooit, dat de Koningin van het Westen met man en muis is vergaan." «Langer zeker niet," zeide Frank zorgeloos, en eveneens een bloem afplukkend stak hij die op zijnen hoed; «bah, wat kan het mij schelen of dat vroeg of laat gebeurt, beneden in het meer slaap je ook al met slechter dan in den drogen grond." Hij wilde gaan toen Charitas, van boosheid rood wordend weer begon: «als ik koopman was, dan zou ik ook nog geen pond koffie aan dat ellen dige vaartuig toevertrouwen." «Waartoe zijn er veizekeringsmaatsehappijen, als het niet was om de menschen voor verliezen op oudr.idün, poorters en pooi lei es--en liet ten- toonsteihiigstei rein binnenrijden, aan den ingang door de muziek van liet 2e regiment infanterie uit 's-Ileitogeribosch met de Brabarifonne ver welkomd. Aan het Chalet Sui-se stapte liPt gezelschap uit, dat orn zijn schitterende 10e eeuwsche kleedij zeer de aandacht trok. Alleilei standen waren in dezen kring veitegenwoordigd, van edellieden tot rederijkers eu eenvoudige poor ters toe. Door twee leden der magistratuur van «Oud- Dordrecht" werden zij ontvangen, waarop 't in optocht, de muziek voorop, naar »Oud-Dordt" rri n<r o ra Aan de Riedijksche poort was een wacht van acht man van het vendel opgesteld die de gasten, onder liet luiden der Stadhuis- klok, naar de oude beurs geleidde, de magis tratuur van »Oud-Dordt" verbeidde daar zijn collega's uit het Zuiden. De oud-Ilollandsche kapel speelde toen de «Leeuw van Vlaanderen". Op de beurs nam de burgemeester van «Oud- Antvverpeu", de heer De Beukelaar, allereerst het woord om te bedanken voor de gulle ont vangst, een toespraak die de muziek met het Wilhelmus, oude zetting, begroette. Nadat de burgemeester van Oud-Dordrecht, den heer Ilidde Nijland, eveneens het woord had gevoerd, overhandigde hij den burgemeester van «Oud-Antwerpen" den gedenkpenning van «Oud-Dordrecht" als een herinnering aan het bezoek. De heer Lebon, eerste secretaris van het gilde der poorters van Oud-Antvverpen, hield hierop een toespraak, die hij besloot met de aan bieding aan den magistraat van sOud-Dordt" van den gedenkpenning van »Oud-Antwerpen". De gasten teekenden eeae opdracht in het gedenkboek van sOud-Dordt": De eerewijn werd nu rondgediend. De burge meester van Oud-Antwerpen stelde een dionk in op de gezondheid van onze Koningin en de Koningin-Regentes, die met het Wilhelmus werd begroet, wat door den burgemeester van »Oud-Dordrecht" beantwoord werd met een toost op koning Leopold, welke door de Braban- fonne werd opgevolgd. Te vijf uur werd aan de Vlamingen een feestdiner aangeboden. De tweede-secretaris van het Antvverpscbe gilde bood aan de broederschap van Oud-Dordrecht een fraai gebonden boek aan, dat de handteekeningen bevat van de leden van het Oud-Antwerpsche gilde. Tijdens den maaltijd werden telegrammen verzonden aan de Koningin-Regeutes en aan den Koning der Belgen. De vroedschap van Oud-Antvverpen nam gisteravond om 8 uur afscheid. Het iuteruaüonaal coöperatief congres. De centrale commissie voor het derde inter nationaal coöpeiatief congres te Delft, dat 13 September geopend zal worden, hield gister middag onder leiding van den heer J. C. van Marken, haren len voorzitter, eene ledenverga- zee te vrijwaren 7" spotte Frank bitter, «maar de tijd gaat voorbij en ik heb nog een verren weg af te leggendaarom, miss Charitas, vaarwel," en met zijn gesierden hoed vroohjk zwaaiend, be gon hij naar het strand neer te dalen. «Vaarwel, rar. Frank," antwoordde Charitas en zich gedwongen kalm houdend, voegde zij er bij «gaarne had ik mijne plichten der gastvriendschap nagekomen ge moet wel moede zijn frissche honing en melk heb ik in huis, ook nog een stuk reebout «Dank u, dank u, miss Charitasklonk het van beneden, «drie dagen en drie nachten onaf gebroken wandelen zouden mij niet vermoeien," en nog slechts hot ruischen der struiken verried de richting, welke de jonge zeeman had ingeslagen. Een poosje bleef Charitas nog wachten of Fiank ook zou terugkeeren. Toen zij echter eindelijk zijne gestalte op het stiand kon ondeischeiden en zich zelfs kon ovet tuigen, dat hij niet eens een laatsten blik tot afscheid op den vuurtoren wierp, maakte de uitdruk king van ernstige spanning op haar schoon gelaat plaats voor hevige boosheid. Haie oogen vulden zich met tranen, nare lippen beefden, als hadden zich hare gevoelens in luide woorden baan willen breken, en het bloemstiuikje van haren boezem rukkend, wierp zij het minachtend op het pad, waarover Frank vóór haar geloopen had. Haastig keerde zij dan naar het huisje terug, miar verschrikt bleef zij onmiddellijk weder staan, toen zij eenen man ont dekte, welke juist achter de tuinmuur te voorschijn trad en op de bank een zwaar pak goed neei- plaatste. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1