Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst eu Wetenschap. Rechtzaken. dering in het Zuid-Hollandsch koffiehuis. Dooi den heer mr. P. Tjeenk Willink werden mede- deelingen gedaan omtrent overleg door den al- gemeenen secretaris, mr. A. Slotemaker, en hem gepleegd met het secretariaat van den Intern. Coóper. Bond in Engeland omtrent de inrichting van het aanstaand congres en de vorming van de bureaux. Het bleek dat nit het buitenland vele coöpe- rators te Delft zullen byeenkomen, zoodat van de meeste landen eerevoorzitters zullen worden benoemd. Van Nederland zullen eerevoorzitters zijn mr. N. G. Pierson, minister van financiën, die tevens het congres zal openen, de heer Ph. W. van der Sievden, oud-minister van water staat, terwijl de vergadering tevens als zoo danig benoemde de heeren mr. A. Kerdijk, die in Nederland tot de coöperatie den stoot gaf, en J. Kuyper, stichter van Eigen Hulp. Verder deelde de voorzitter mede, dat het congres, behalve in algemeene vergadering ook in vijf commissies zal byeenkomen, n. I. voor landbouw, wetgeving, internationale handelsbe trekking, participatie en statistiek. Het voornemen bestaat in het Agnetapark to Delft een gardenpmtij te geven, terwijl een een- voudigen gemeenscliappelijken maaltyd het Con gres zal besluiten. Ook zullen uitstapjes worden ondernomen om de coöperatieve zuivelfabrieken te bezoeken en kennis te maken met de coöpe ratieve bouwvereenigingen, waarin door de Engebchen zeer veel belang wordt gesteld. De centrale commissie heeft alles voorbereid om het Coogres zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Zooveel mogelijk zullen alle rapporten te voren in druk verschijnen, meerendeels in 't Fransch en Engelscb, zoodat er voor de debatters een vruchtbare grond zal gelegd zijn.Men ver wacht ook uit Nederland nog deelneming van vele belangstellenden. Vanwege liet comité zal nog deze week het eerste nummer verschijnen van een Bulletin, waarin alle bijzonderheden omtrent het congres zullen worden opgenomen en dat geregeld vóór en tijdens liet congres zal worden voortgezet. Naar wij vernemen bestaat er eenig misver stand over het recht tot bijwoning van het congres van 1417 Sept. te Delft te houden. Wel zullen daar leden van den Intern. Coöper.- bond in de eerste plaats aanwezig zijn, of ver tegenwoordigers van Coöper, Bonden, die bij den intern. Bond zijn aangesloten. Maar ook anderen kunnen, zonder lid te zijn van den Intern. Coóp. Bond, congreslid worden door storting van ten minste f 2.50. Zij hebben alleen geen stemrecht, maar mogen de vergaderingen bijwonen en met toe stemming van het Congres aan de beraadsla gingen deelnemen. Voor afgevaardigden van ge wone werkliedenvereenigingen en voor allen, die in de coöperatie belang stellen, is deze be paling van gewicht, en men verwacht, dat nog vele werkliedenvereenigingen op deze wijze zul len toetreden, door zich bij den secretaris mr. A. Slotemaker te 's-Gravenhage op te geven. HH, MM. de Koninginnen hebben aan den burgemeester van Arnhem doen toekomen eene som van f1000 ten behoeve der algemeene armen der gemeente. Tot gedelegeerden der regeering ter zesde internationale conferentie van de Roode- Kruisvereenigingen, den 19en dezer te Weenen te openen, zijn by koninklijk besluit benoemd de heeren baron K. J. G. van Hardeubroek van Bergambacht, opperkamerheer van H. M. de Koningin, voorzitteren de kolonel C. de Mooy, oud-dirigeerend offiecier van gezondheid le klasse, lid van het hoofdcomité van het Nederlandsch Roode Kruis. Genoemde Vereeniging zal ter conferentie, behalve door haren voorzitter, ook vertegen woordigd wordeu door den oud-majoor van het Indische leger W. J. Vervloet, secretaris van voormeld hoofd-comité. De plechtige installatie van mrs. Coninck Liefsting en Kalff, respectievelijk als president en vice-president van den Hoogen Raad ge schiedde gisternamiddag in tegenwoordigheid van den minister van justitie, vele leden der rechterlijke macht en andere belangstellenden. De procureur generaal Mr. Polis sprak een hartelijk welkomstwoord tot de beide benoem den, waarna de heer Coninck Liefsting nog in uitvoerige beschouwingen trad over werkzaam heden van den overleden president Kist, die ook door den procureur-generaal was gehuldigd. De nieuw benoemde president beval zich voorts ook in den steun zijner ambtgenooten en richtte een welkomstwoord tot den vice-president Mr. Kalff. Deze hield een toespraak bij de aanvaarding van het vice-preidentschap, hetwelk hij aanvan kelijk had geaarzeld te aanvaarden en schetste daarop zijnerzijds den ontslapen voorzitter Kist. Namens de balie werd door jhr. mr. De Bratiw, rijksadvocaat, nog een kort woord ge sproken. Het landelijk comité voor staatspensionnee- ring heeft tot alle vak- en politieke arbeiders organisaties in Nederland eene oproeping ge richt om op Zondag 19 September naar Den Haag te trekken, ïten einde bij den aanvang der nieuwe Kamerzitting een waardige en in drukwekkende volksmanifestatie" te houden ten gunste van het lot van den ouden en invaliden arbeider. De betooging zal worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Tot aanvulling van een bericht van gisteren over den opvolger van dr. van Aken meldt het Hbl. nog dat met slechts dr. J, Campert, maar nog andere verdienstelijke mannen bij het midd. ondervv. als vermoedelijke opvolgere van den aftredenden inspecteurs worden genoemd, o. a. dr. Jonkman te Utrecht, dr. Costerus te Amster dam, en vooral dr. De Loos te Leiden, die wegens zijne uitnemende statistiek over de uitkomst van het middelbaar onderwijs tot eere lid der Vereeniging van Leeraars XI. O. is be noemd. Intusschen zegt het Dagblad: Het bericht van het Handelsblad, dat dr. A. T. van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs, ontslag zou nemen, blijkt, volgens door ons ingewonnen inlichtingen, onwaar te zijn. Dr. Van Aken denkt er niet. aan ontslag te nemen. Aan het eindexamen van den aitillerie-cursus te Delft is voldaan door de sergeanten-volon tairs D. J. Couvée, D. A. VV. van der Moer, J. P. Minderhoud, W. J. Kuiler, jhr. D. Molle- rus, N. O. J. Pauw Gerlings, J. XI. van Velzen, L. A. M. Willemse, T. VV. te Nuyl en G. Klink hamer. Hunne aanstelling tot tweede-luitenant wordt tegen 1 October verwacht. Reuter seint uit Kopenhagen, dat het ®In- stituut de droit international" besloten heeft, de volgende jaarlijksche bijeenkomst in Augus tus 1898 tegelijk met het feest van het 25- jarig bestaan, in Den Haag te houden. Aan het internationaal wetenschappelijk katho liek congres, dat te Freiburg in Zwitseiland gehouden wordt, wordt deelgenomen door den heer Geerdink, pastoor te Vianen aan de Lek, Door de familie Brutèl de la Rivière, te Bennekom, is het treurige bericht ontvangen, dat haar zoon, de heer J. J. Brutel de la Rivière, kapitein by het Ned.-Indische leger op Atjeh, op 38-jarigen leeftijd is overleden. DORDRECHT, 2 September. Naar uien ons mede deelt heeft de eerste geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier, dr. M. B. Romenij, uit die betrekking eervol ontslag gevraagd, omdat hij zich op den duur niet zou kunnen vereenigen met de wijze, waarop tot heden het gesticht beheerd wordt, voornamelijk wat betreft den huishoudelijken dienst. Men deelt ons verder mede, dat de ontslag-aan vrage reeds spoedig in der, gemeenteraad behandeld zal worden. Met het oog op wat bij het ontslag van vorige titularissen is voorgevallen zal deze openbare behandeling zeker sterk de aandacht van het publiek trekken. (D. C NIJMEGEN, 2 September. De heer F. vanErcke- lens, die, op uitnoodiging van een der besehermheeren der Zouaven-Broederschap alhier, het voorzitterschap der regelings-commissie van de protestmeeting, 26 dezer te honden, aanvaardde, ontving op zijn schrijven aan den internuntius bij ons Hof, ten antwoord, dat de H. Vader zijn Aposfolischen Zegen schenkt aan den voorzitter en geheel de Broederschap; en dat het hem (den nuntius) leed doet verhinderd te zijn de meeting, waarover hij de genade des Hemels af bidt, bij te wonen. Tevens gewerd den heer v. Erckclens een ant woord van generaal Charette, die, ofschoon te voren geïnviteerd op andere congressen, belooft al bet mogelijke te zullen doen, om op de meeting in Nij megen tegenwoordig te zijn. Zaterdag, 25 dezer, wordt des avonds om 8 uur in het Hotel van XViekeren een vergadering van 't centraal bestuur en gedelegeerden van den Alge- meenen Nederlandschen Zouavenbond gehouden. Den volgenden dag, des ochtends om half 7, heeft eene algemeene communie der Zonaven in de St. Angnstinuskerk plaats, ter intentie van den Paus. Ruim elf uur wordt in de St. Dominicuskcrk een mis (waarna prcdicatie) opgedragen voor de over ledene en levende leden van den Zouavenbond, waar heen de deelnemers aan de meeting zich, in plechtigen optocht met banieren, begeven van de Vereeniging uit, waar te 9 uur de Broederschappen van elders door het bestuur der afdeeling Nijmegen zijn ont vangen. Na de mis begeven de congressisten zich wederom in optocht, ditmaal begeleid door de muziek der fan fare Canisius, naar de Bniten-societeit, waar te 1 uur de protestmeeting geopend wordt met een toespraak van den voorzitter; het algemeen protest tegen de blijvende „overweldiging" van de wereldijke macht des Pausen wordt uitgesproken door den president van den Algemeenen Ned. Zouavenbond. Daarna zal eene redevoering over ae groote qunestie van den dag, in het protest omschreven, worden gehouden door een daartoe uit te noodigen spreker. (Geld.) Door het gerechtshof te Arnhem is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: Mr. I. de Greve, officier van justitie bij de arrondis sernents-rechtbank te Zwollejhr. mr. G. A. Nahuys, officier van justitie bij de arrondissernents-rechtbank te Arnhem en mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrondissernents-rechtbank te 's-Hertogenbosch. fl Gisteravond had de vergadering plaats van 'bewoners van den Langen- en Korten Achter weg, uitgebreid met de daaraan grenzende straten, Klein Groenendal, Roosbeek en Zwaan- steeg, waarin besloten werd het volgend jaar bij de Kroningsfeesten die straten te versieren. Ais leden van het buurt-comité werden ge kozen L. Borrani, J. P. Collignon, P. C. van Gent, P. L. de Lange, H. Rammers, P. Roden burg, G. "VV. Snel, H. de Vringer en P. C. Wulsman. De werkzaamheden zullen op een Maandag a.s. te houden comité-vergadering onderling verdeeld worden. Op eene lijst welke ter teekening lag voor bijdragen, hetzij in eens of wekelijks, werd reeds voor een tamelijk bedrag geteekend. Bij hen die niet tegenwoordig waren, zal die lijst worden gepresenteerd en bij die zich niet vast willen verbinden zal met een bus worden rond gegaan. De vergadering der Broersveld-bewoners, uit geschreven door bet voorloopig comité, had gisteravond plaats. Besloten werd, dat er eene versiering van het Broersveld op 31 Augustus 1898 zal plaats hebben. Het voorloopig comité werd benoemd tot definitieve legeiingseom- missie, terwijl tevens werd besloten dat een zestal commissieleden hedenmorgen bij de be woners zouden rondgaan met een lijst, ter teekening voor wekelijksche bijdragen. Naar men ons mededeelt, geschiedt dit met groot succes. Morgen, Zaterdag 4 September, zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. L. Gouka het apothekers-examen aflegde. Na een jaar ongeveer als provisor te zijn werkzaam geweest, vestigde de heer Gouka zich hier in 1S58 als apotheker, totdat hij zijn apo theek voor enkele jaren aan zijn zoon overdroeg. Gisteren herdacht zuster Claudia, in het ge sticht aan de Korte Haven alhier, den dag waarop zij sedert 25 jaren bij het Katholiek onderwijs te dezer stede werkzaam is. De bestuursleden der St. Willebroi dus-stich ting hadden zich des ochtends in het school lokaal der jubilarisse vereenigd, waar deze fees telijk werd binnengeleid onder een welkomstlied der kindereu. Door pastoor Daniëls werd daarna een toe spraak gehouden waarbij hij wees op de resul taten die het onderwijs van zuster Claudia in die kwart eeuw had gehad. Nadat nog door een der leerlingen een versje was voorgediagen, werd een bezoek gebracht in de verschillende lokalen waar zuster Claudia overal met de meeste hartelijkheid werd toegejuicht, evenals in een der benedenlokalen, waar zich een aantal oud-leerlingen hadden vereenigd. Des middags werd der jubilarisse een bezoek gebracht door voorzitter en secretaris van de C. v. T, o. h. L. O. den heer dr. C. J. Vinke- steyn en mr. D. Lodder, terwijl van jfladge- nooten menig blijk van sympathie werd ont vangen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de hoofdacte, slaagde o. a. onze stadgenoot de heer S. Houtman. Mej, XI. van Wamelen alhier komt voor op de voordracht voor eene onderwijzeres aan eeri O. L. school te Maasdam. De politie vestigt de aandacht op twee tot dusver onbekende jongens, die rond gaan met een busje om gelden in te zamelen voor de viering van het kroningsfeest van II. M, de Koningin en opgeven dit te doen voor Job Schelleviswonende Broersvelddie echter daarvan geheel onkundig is. Drie matrozen, waarvan een in beschonken toestand verkeerde, die zonder verlofpas hier vertoefden, zijn door de politie aangehouden en in arrest gebracht. Zij zullen gesteld worden ter beschikking van den commandant van het wachtschip te Rotterdam. Gisterenavond kreeg de stukadoor A. S. twist in een logement aan de Raam. Door de politie werd de man daaruit verwijderd en meteen naar het politie-bureau gebracht, waar bleek dat hij nog een dag hechtenis te goed had. Tot het ondergaan daarvan werd hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. De 9-jarige J. Tons, wonende aan het Groen- wegje, viel gisterenavond bij bet vischjes vangen in de Schie. Hy werd onmiddellijk nagesprongen door den gistbaas Adr. de Jong, wonende West molenstraat, die hem boven water wist te houden. Door toesteken van een haak wist daarop de meesterknecht W. van der Heijden, werkzaam in de branderij van de firma Wenneker Sc Co. den geredde en den redder op de kant te helpen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen bot; de prijzen waren van f0.45 tot f 1.57 34 per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 2 Sept. J. Krommenhoek, 28 jaar, en F. van der Hoeven, 27 jaar. W. Zonneveld, 25 jaar, en J. Rjjnbende, 19 jaar. A. Nijs, 23 jaar, en C. Vroegop, 22 jaar. K. H. Drek- traan, 27 jaar, en C. van Katwijk, 22 jaar. Gehuwd 2 Sept. C. de Kiefte, 25 jaar, en C. M. Eijsberg, 22 jaar. J. Roelofs, 31 jaar, en P. Pinster, 24 jaar. Cichorei» s 2 Sept. Cornelia Jacoba Francisca, dochter van J. Waterreus en S. M. T. Steenlage, Groenendal. Overleden 1 Sept. Johan van Leeuwen, oud 13 dagen, Nicuwsticht. 2 Sept. Levenloos aangegeven dochter van A. Goemans en T. Bosman, Breedstraat. Onze stadgenoot de heer H. Kikkert heeft met de heeren mr. C. J. Sickesz te Lochem (als voorzitter), dr. P. P. C. Hoek te Helder (als secretaris), A. Hoogenraad te Scheveuingen en F. A. O. de Ridder te Katwijk, zitting in de sub-commissie voor visscherij, welke ressorteert onder de bijzondere commissie tot het bijeen brengen der inzendingen behoorende tot groep Vil (agriculture) en IX (forèts, chasse, pêche, cueillettes) voor de Parysche tentoonstelling in 1900. BÜRGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 3 Sept. Jacob van Toor en Maria More, Geboren 2 Sept. Johannes zoon van M. Brons en J. Zomer, Hoogstraat. Neeltje, dochter van J. Verboom en J. H. van Bohemen, KortcdijTc. 3 Sept. Sietje, dochter van H. Zomer en C. Koppernot, Broekweg. Overleden t 3 Sept. Willem Schutter, oud 43 jaar, eehig. van A. Molendijk, Oosterstraat. Naar men ons uit den Haag meldt, zal hij de ont hulling van het gedenkteeken van Constantijn Huij- gens op 4 dezer geen eigenlijke feestrede worden ge- honden, wat niet zou strooken met den eenvoudigen min of meer huiselijken aard dier plechtigheid maar zal alleen door den voorzitter, mr. H. A. de Beaufort, een woord van welkom tot de aanwezigen worden gericht en het gedenkteeken aan dc hoede van het gemeentebestuur worden opgedragen. De ondervoor zitter, prof. dr. J. Xrerdatn, zal met een enkel woord de beteekenis in het licht stellen van den man. wien op zijn 301en verjaardag deze hulde wordt gebracht. Van Vosmeer de Spie (Maurits Wagenvoord) schrij ver van „Een Passie" en „Falicia Beveridge", ver schijnt binnenkort een nieuwe roman, „Maria van Magdalena". spelende in den tijd van Christus. Binnenkort verscheidt bij Thieme te Zutfen: Het „êéne noodige", roman door mejuffr. AnnadeSavor- nin Lobman, schrijfster van „Vragensraoede. Uit Rome wordt bericht dat Verdi aan zijn vriend Boito een voltooide opera heeft ter hand gesteld, met de bepaling dat niemand daarmede kennis mag maken en dat zij eerst uitgevoerd mag worden na den dood van den maestro. Ondanks deze zonderlinge bepaling is Verdi nog niet van plan met componeeren uit te scheiden, want op het oogenblik beeft hij een Te Dcum voltooid eu is aan een Requiem begonnen, dat volgens zijn wensch bij zijn begrafenis moet worden uitgevoerd. Nicolas Manskopf, de bekende verzamelaar en musicograaf tc Frankfort, is bezitter geworden van het oorspronkelijk manuscript van het gedicht dat Wagner in 1871 schreef: „An das deutsche Heer vor Paris." Zooals men weet, komt dit gedicht in het negende deel van Wagner's ..Sainmtliche Schriftc" voor. In dc laatste dagen van Juli is te Bayreut de traditioneele algemeene jaarlijksche vergadering van den „Allgcmeiner Richard XVagner-Vereein gehouden." Graaf Von Schncckendorff deelde mede dat het aantal leden in het afgeloopen vereenigingsjaar met duizend verminderd was, ongeveer vijf-en-twintig percent. Het aantal Wagner-vereenigingen was ge daald van honderd tot twee-m-taehtig. Een voorstel tot ontbinding werd hevig bestreden en ten slotte vnncoiyai. Do statuten zullen echter gewijzigd worden. De heer Th. B. Dixon, te Kentucky, heeft, naar uit New-York gemeld wordt, het middel gevonden otu zes telegrammen tegelijk langs éen draad te ver zenden. Dixon heeft te Boston zijn sextuplex-systeem in 't openbaar met veel succes beproefd. Edison en Tesla hebben zich langen tijd te vergeefs met dit probleem bezig gehouden. Op den hoogsten berg van Australië, Mount Kos- ciusco, wordt een meteorologisch station opgericht, waarvan een rijke Australiër, Barr Smith genaamd, aangeboden hoeft de kosten te dragen. Dc Kos- ciuscoberg is 2240 M. hoog en ligt in het Zuidoosten van Nieuw-Zuid-Wales. Overtreding der arbeidswet. Vrijdagavond, 16 Juli jl., heerschten schrik cn ont steltenis in een der grootste modemagazijnen, gelegen aan de voornaamste winkelstraat der Residentie. Met een harden ruk werd aan de magazijnschei getrokken op het oogenblik dat, te ongeveer 91/2 ure, dus anderhalf uur na den vastgestelden tijd, vrouwen arbeid werd verricht in bedoeld modepaleis De politic deed een invasie, dat wil zeggen haar pogingen daartoe werden eerst werkelijkheid, nadat een slimme winkelbediende, die eerst even naar den chef moest zoeken, die niet thuis bleek, en daarna naar den coupeur, die uit was, de noodige gelegen heid had verstrekt om op het boven den winkel ge legen atelier een sauve qui peut ic sioen bewerk stelligen. Eindelijk kon de heilige hermandad naar boven gaan, een atelier betredende waar keurige stoffen cn dotjes van hoedjes in bevallige wanorde dooreen lagen, over tafels en strijkplanken op \<-elke laatste, als comble van bewys dat nog niet lang geleden gearbeid was binnen deze wanden, een nog warm strijkijzer stond. De politie maakte op dit oogenblik in dio verlaten zaal het effect van een dier puzzles welke op sigaren zakjes en in humoristische bladen worden aange troffen en waaronder het opschrift„Waar zijn de naaimeisjes?" in dit geval behoorde. Zij ging natuurlijk ijverig speuren, tot in de ken- ken too, en achter het kookvertrek, in een klein kamertjo waarempel daar zaten vier aardige, jeugdige modisten, de eene met het schaamrood op de kaken, de andere bleek van ontsteltenis, ongerust over do dingen die komen zouden, alle vier met een glaasje aardbeien op brandewijn voor zich, als gaBten van de huishoudster. Maar toen de politiemannen de meisjes eens Sink hadden aangepakt, overdrachtelijk natuurlijk, iioea-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2