STJLDSNEEÜWS. YLAARPTOEN. harer aanhoudende zorg moet zijn; erkennende dat een jaarwedde van f400800 in 't alge meen te gering is voor een man, van de kennis en van de maatschaijpelijke positie van den onderwijzer, moet zij aan de Kamers eene wijziging voorstellen in de wettelijke regeling der onderwijzersjaarwedden. Die erkentenis ligt opgesloten in hetgeen in het jongste schooiverslag gezegd wordt naar aanleiding van de tabel der jaarwedden van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de open bare scholen. sBlijkens dit overzicht", zegt de regeering, bedraagt ook nu weder het meeren- deel der jaarwedden van het onderwijzend per soneel tusschen f500 en f800." Van de 9390 onderwijzers en onderwijzeressen aan de open bare scholen hadden 289 of ruim 3 pCt. eene bezoldiging beneden f500, 2787 of ruim 29 pCt. beneden f 000, 2638 of ruim 27 pCt. be neden f700 en '1235 of ruim 13 pCt. beneden f 800 dus ruim 72 pCt. van het onderwijzend personeel der openbare lagere school in Neder land geniet een inkomen van minder dan f 800 Die schamele jaarwedde is reeds aan een vasten aftrek van 2 pCt. onderworpen voor het eigen pensioen en zou, volgens het onlangs openbaar gemaakte rapport van prof. Van Pesch, jaar lijks bovendien met 5 pCt. moeten verminderd worden, indien de onderwijzers zich voor hunne weduwen een pensioen van één vierde hunner jaarwedde uit het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren zouden willen verzekeren. Het ligt voor de hand dat dit hun mogelijk gemaakt zou moeten worden door eene belang rijke verhooging hunner inkomsten, waartoe thans het oogenblik gunstiger is dan ooit te voren, nu ingevolge de nieuwe wet tot regeling der linaneieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten met 1 Januari 1898 bijna alle gemeenten in beteren doen zullen komen. Dit neemt echter natuurlijk niet weg, dat ook de rijksschatkist een deel zou moeten dragen van de kosteis tengevolge van een billijker regeling der onderwijzersjaarwedden dan door de ge brekkige vaststelling der maxima in art. 26 der onderwijswet gegeven wordt. Van de nieuw opgetreden regeering mag verwacht worden, dat zij deze noodzakelijke verbetering ter hand nemen zal. Verdwijnt dan daarmede eene der oorzaken van de onbe vredigende uitkomsten van ons volksonderwijs, tevens zal daardoor ongetwijfeld een gunstige invloed worden geoefend ook op een tweede oorzaakde schaarschte van onderwijzend per soneel. Rest de derde: het schoolverzuim en het te vroeg verlaten der school. Hierover in een volgend artikel. Het bezoek van den Koning van Slant. Naar wij vernemen, zal Z. M. Koning Cliula- iongkorn van Siam, wiens aankomst in de Residentie a.s. Maandag op een nader bekend te maken uur zal plaats hebben, met groote militaire eerbewijzen ontvangen worden. Reed3 bij aankomst van Z. M. op Neder- landsch grondgebied zullen hem saluutschoten worden gebracht bij het eerste verdedigings werk dat de Oostersehe vorst zat passeeren, terwijl eveneens eereschoten zullen worden ge lost bij het verlaten van het Hollandsche gebied door den koning. Ia de garnizoenplaatsen waar de koninklijke trein voorbij gaat, zal een eerewacht, zoo mo gelijk met muziek en vaandel op het spoorweg stations dier steden worden opgesteld. By aankomst van den koning in <"e Resi dentie zullen 33 saluutschoten worden afge geven. Aan het station zullen aanwezig zijn de opperofficieren, kolonels en korpscommandanten in de Residentie aanwezig, benevens de gouver neur der Residentie en de plaatselijke .omman- dant. Op het perron zal een eerewacht worden opgesteld, bestaande uit een compagnie grena diers met het regimentsvaandei en de stafmuziek, benevens de regimentscommandant en de be trokken bataljonscommandanten. Bij aankomst van den trein presenteert de eerewacht het geweer, zal de eeremarsch worden geblazen, terwijl de stafmuziek den koning zal begroeten met het Siameesche volkslied. Op het Stationsplein zal een escorte aan wezig zijn van het 2e regiment veldartillerie, ter sterkte van 50 onderofficieren en man schappen onder bevel van den kapitein De Jonge van der Halen en drie luitenants. Aan het Koninklijk Paleis in het Noordeinde zl Z. M. weder een eerewacht opgesteld vinden van een compagnie jagers, met de hoornmuziek der jagersbataljons. Bij aankomst van den vorst wordt ook hier eerst de eerewacht geblazen en daarna het Siameesche volkslied gespeeld. Wanneer Z. M. door de stad rijdt, zal het koninklijke rijtuig steeds worden begeleid door een eere-escorte van 25 ruiters. Indien de Koning tijdelijk de residentie ver laat tot het afleggen van een bezoek aan HH. MM. de Koninginnen op het paleis Het Loo zal aau het station van vertrek een eerewacht zijn op gesteld en het groote eere-escorte van 50 man versterkt worden. Bij het verlaten der residentie met het doel andere steden te bezoeken, zal hetzelfde cere monieel worden in acht genomen als bij aan komst van Z. M. is vastgesteld. Gedurende de dagen welke de koning in de residentie doorbrengt, zullen alle officieren en manschappen die. in het openbaar ver schijnen in groot tenue gekleed zijn. Wij vernemen nog, dat indien Z.M. Amsterdam bezoekt het ceremonieel aldaar in overeenstem ming zal zijn met de eerebewijzen te 's-Graven- hage gegeven. De l'aus als scheidsrechter. Omtrent bovengenoemde aaugelegenheid is in de Volksbanier een schrijven opgenomen, dooi den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer W. C. .1. Passtoors, ontvangen van den heer J. B. Paganutti, president van het 14e katholieke congres, het vorig jaar te Fiesole in Italië gehouden. Uit dien brief blijkt, dat op dit congres is besloten het denkbeeld van het scheidsrechter- schap des Pausen ingang te doen vinden in de geheele Christenheid en voornamelijk bij de katholieke volken. De overwegingen waarop dit besluit rustte, luidden •«Overwegende dat het Pausschap recht heeft als bemiddelaar op te treden bij internationale sociale vraagstukken der volken die in Christe lijke beschaving leven, geleid en bestuurd door het Pausschap. ^Overwegende dat de tusschenkomst en het burgerlijk scheidsgerecht des Pausen tusschen de verschillende volken een maatschappelijke noodzakelijkheid is om zooveel mogelijk de plaag des oorlogs en der staande legers te vermijden." Het Centraal Bestuur van den Volksbond heeft daarop een motie aangenomen waarin het, het groote nut en de noodzakelijkheid van het pauselijk arbeidsgericht erkennend, besluit »lo. De pogingen van het Congres zooveel mogelijk te steunen, door het daarheen te leiden, dat de katholieke vereenigingen in Ne derland doordrongen raken van het beoogde doel, om aldus gezamenlijk hetzij door indivi dueel of een vereenigd optreden de zaak mee te helpen bevorderen en zooveel mogelijk te doen verwezenlijken; 2o. Zij zal trachten dit doel te helpen ver wezenlijken door op haar congressen en alge- meene vergaderingen, alsmede in haar orgaan de zaak aan de orde te brengen en aan de orde te houden, alsmede de hulp inroepen van de katholieke Kamerclub in het Nederlandsche parlement, opdat deze door haren invloed vooral de katholieke politieke vereenigingen voor ons doel trachten te winnen." De heer Passtoors stelt in een antwoord aan den heer Paganutti nog voor, in 1898 of "1900 een congres ter bespreking van dit denkbeeld te houden en wel bijv. te Parijs, opdat de deel neming uit alle landen makkelijk zij. Voorts doet de heer Passtoors de toezegging in de Vglksbanier het plan te propageeren. Collecten. In de Staatscourant no. 207 is opgenomen een Koninklijk Besluit van den 24sten Augustus 1897 tot ongegrond verklaring van het beroep, ingesteld door de jVereeniging tot ondersteu ning van weduwen" te Amsterdam, tegen de stuiting eener collecte door het gemeentebe stuur van Haarlem. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen, was van gevoelen dat dit beroep ge grond was. Deze meening berustte op de over wegingen dat art. 13 van de wet tot regeling van het armbestuur, ten einde de beoefening van de weldadigheid door particulieren zooveel mogelijk te bevorderen, het houden van openbare inza melingen ten behoeve van instellingen van wel dadigheid over het algemeen heeft vrijgelaten en slechts afhankelijk heelt gesteld van eene voorafgaande kennisgeving aan het gemeente bestuur, hetwelk voor het overige slechts tot sluiting bevoegd wordt verklaard; dat de bezwaren door B. en W. van Haar lem tegen de voorgenomen inzameling ontleend aan de stalrijke inzamelingen van geld, welke in den laatsten tjjd aldaar hebben plaats gehad", niet als een voldoende reden tot stuiting kunnen gelden, vermits het niet ter beoordeeling van het gemeentebestuur staat, in welke mate~op den liefdadigheidszin der ingezetenen van Haar lem beroep mag worden gedaan dat derhalve behoort te worden verklaard, dat de stuiting door B. en W. van Haarlem ten onrechte is geschied en dat voor zooverre het verzoek van appellant strekt tot het ne men van maatregelen van meer algemeenen aard dit verzoek voor inwilliging vatbaar is. De minister van Binnenlaudsche Zaken mr. H. Goeman Borgesius, vond evenwel geen vrij heid de voorgedragen beslissing te bekrachtigen en kan beamen, wat daarover in het afzon derlijk advies van de staatsraden Moltzer en Huber wordt aangevoerd. De overweging, waarop de beslissing van den Raad van State, afdee ling voor de geschillen rust, is naar 's ministers oordeel ongegrond. Dat de bezwaren door B. en W. van Haar lem tegen de voorgenomen inzameling, ont leend aan de tal rijke inzamelingen van geld, welke in den laatsten tijd aldaar liebben plaats gehad," niet als voldoende reden tot stuiting zouden kunnen gelden, omdat het niet ter be oordeeling van het gemeentebestuur zou staan, in welke mate op den liefdadigheidszin der ingezetenen van Haarlem beroep mag worden gedaan, kan niet in z.g. volstrekten zin, als de afdeeling dit wil, worden verklaard. Het gewicht van die bezwaren moet be oordeeld worden naar de plaatselijke omstandig heden welke ter toelichting daarvan worden aangevoerd, namelijkdat de talrijke collecten een zware last zijn voor de ingezetenendat zij, voor zoover zij gehouden worden voor in stellingen van elders, de belangen der te Haarlem gevestigde instellingen van weldadig heid, die dringend behoefte hebben aan finan- ciëelen steun, ernstig dreigen te benadeelen; dat niet tot eene stuiting is overgegaan vóór dat het aantal collecten voor instellingen van elders aanzienlijk was toegenomen. Al moge het waar zijn, zegt de minister verder, dat art. 13 tot regeling van het arm bestuur niet in de eerste plaats geschreven is om de vraag in hoeverre een beroep mag wor den gedaan of den liefdadigheidszin van de ingezetenen, ter beoordeeling van het gemeen tebestuur te laten, waar dat artikel bij de toe kenning der bevoegdheid tot stuiting geen gronden aangeeft, die uitsluitend als motieven kunneD gelden voor eene stuiting, daar komt het mij voor, dat ook een noodig geblekeu be scherming der plaatselijke liefdadigheid in sommige gevallen voldoende grond kan zijn voor de stuiting eener collecte als die waarvan thans sprake is. Uit de door het gemeentebestuur van Haarlem aangevoerde, door het appelleerend bestuur niet weerlegde bezwaren tegen de beoogde collecte, blijkt mijns inziens afdoende dat bovenbedoelde bescherming hier noodig was. In overeenstemming met dit gevoelen is het bestreden besluit van B. en W. van Haarlem bij Koninklijk besluit gehandhaafd eu het beroep van het bestuur der mVereeniging tot onder steuning van weduwen" te Amsterdam onge grond verklaard. Notarieel staatsexamen. 's-Gravenhage, 28 Augustus tot 3 September. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren E. H. E. Fenseling, te Oirschot; A. J. Tittel, te 's-GravenhageW. J. de Haas te Middelburg; C. C. M. LigleDberg, te 's-HertogenboschJ. M. L. A. .Richelle, te Alphen a/tl Rijn: voor het tweede gedeelte de heeren; jhr. J. D. van Nispen te Arnhem, H. G. C. Denis te 's-Graven hage O. M. Yellinga te Amsterdam, M. Q Zeelen- berg te Cappelle a/d. IJsel, P. J. Biezerihaar te Gouda, A. H. J. Beuningh te Hellendoorn. Eenige dagen vóór het Koninklijk bezoek te Arnhem werd luidkeels door de verschillende straten met het bekende weekblad de Volks vriend gevent en wel op eene wijze dat het publiek, hetwelk reeds onder den indruk van de aanstaande feestviering was, den colporteur van dat blad te lijf zou zijn gegaan, wanneer niet telkens de politie tusschen beiden was getreden en hem voor eigen veiligheid naar het bureau had gebracht. Tegen dezen colporteur is thans eene aan klacht wegens beleediging ingediend en bereids eene strafrechterlijke vervolging ingesteld. O.) OVERSCHIE, 3 September. De gemeente-veldwach ter L. .van Aalstarg heeft gisterenavond aangehouden den kermisreiziger G. van der G., wegens diefstal van een hond ten nadeole van den heer P. van den Berg Azn. OVERSCHIE, 4 September. Gisteren zijn door de politic alhier naar Delft overgebracht en ter beschik king van den commissaris van politie aldaar gesteld 5 te Rotterdam woonachtige personen, die Donderdag alhier in arrest zijn genomen als verdacht van het plegen van verschillende diefstallen, zoo hier als te Delft. OVERSCHIE, 4 September. Op de grens van onze gemeente en Rotterdam is een politiepost geplaatst, die nauwlettend moet toezien, dat geen bedorven vleesch in Rotterdam wordt ingevoerd. Burgerlijke Stand van Overschic. Getrouwd: 2 Sept. M. Struijk, jin., 25 j., en J. Jeronimns, jd., 25 j. Overleden; 29 Aug. A. D. Oosthoek, 57 j., echtg. van J.'v. d. Berg. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 7 September 1897 des namiddags te 2 uur, eene vergadering houden, Op de Agenda komt voor: 1. Beëediging der nieuwbenoemde raadsleden de heeren P. Brillenburg, H. Dienske, P. C. M. Jansen, Mr. W. H. Jansen, P. Loopuijt, D. F. W. Prins, F. J. Smit en C. van der Vlies. 2. Vaststelling der notulen van de zitting van 28 Augustus ji. 3. Mededeeling der ingekomen stukken. 4. Benoeming van de voorzitters en de leden van de in de eerste, en van de leden in de tweede alinea van art. 54 der gemeentewet bedoelde commissiën. 5 Samenstelling der afdeeling tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1898. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs met uitgebreid leerplan voor meisjes; Op de voordracht zjjn geplaatst: 1. mej. A. M. J. Prins te Schiedam, 2. mej. Ch. Ph. J. Koekebakker te Haren, 3. mej. N. L. Voor- beijtel te Reuesse. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de herhalingsschool voor meisjes. Ter definitieve benoeming als zoodanig is voorgedragen de heer J. Valkenburg, tot dusver tijdelyk als onderwijzer aan die school werkzaam. 8. Benoeming (wanneer het bij de wet voor geschreven verhoor van den inspecteur van het M. O. tijdig genoeg zal zijn afgeloopen) van onderwijzend personeel aan de B. Avondschool. 9. Ontvverp-besluiten tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1897. 10. Adressen van de wed. S. J. Zoetmulder- Biezenaar, M. C. M. de Groot en L. en S. van der Tas om ontheffing of restitutie van pi, dir. belasting over 1897. 11. Rekening over 1896 der commissie voor de heel- en verlosk. instrumentenverzameiinc. 12. Rekening over 1896 en begrooting voor 1898 van het Burgerlijk Armbestuur en van het Stads Ziekenhuis. 13. Rekening dezer gemeente over 1896. 14. Voorstel van B. en W. op het nader adres van de Stearine Kaarsenfabriek »ApoI!o" alhier om den prijs van den haar in huur uit gegeven grond alsnog van f 400 terug te bren gen op f368, zijnde de som waarvoor zij, in haar primitief adres, dien grond in huur heeft verzocht. 15. Voorstel van B. en W. tot aankoop van stiookjes grond, gelegen aan de Kreupelstraat, respectievelijk eigendom van G. H Timmerhaus, P. C. Groenendaal en P. de Wilt. 16. Voorstel van B. en W. op het adres van J. H. van Dijk om aan hem in huur af te staan den open grond, die gevormd zal worden door de voorgenomen demping van de sloot loopende langs de perceelen in de Hagastraat, welke hij van de gemeente in erfpacht heeft. Het „Volkshuis." De cursussen voor de vrouwelijke sexe in het koken, naaien enz. zijn al weer begonnen. Binnenkort kunnen onze stadgenooten, de man nelijke zullen er wel voornamelijk aan deelnemen in het sVolkshuis" van de lessen in staatsin richting, het houtsnijden en het teekenen pro- fiteeren. De zeer geringe bijdrage zal zeker niemand terughouden zich aan te melden, als hij lust gevoelt tot deelname om een der even genoemde vakken te beoefenen. Ook zullen er dit jaar nog bij eenige deel neming kleine uitstapjes gemaakt worden, ter wijl de grootere tot het volgende jaar zullen wachten. Het bestuur verschaft zeker aan ieder gaarne naar aanleiding van het bovenstaande, zoowel over het een als het ander de gewensch- te inlichtingen. Bij de gehouden herexamens van de H. B. S. zijn geslaagd: Voor klasse IA. G. Beugelink, W. Dirk zwager en J. van der Drift. Voor klasse IIG. Arkenbout Schokker, J. H. van Linden van den Heuvell en G. H, Ris. Afgewezen 1. Voor klasse III: P. C. van Leeuwen, A. M. C. Roelants, J. F. L. Schappert, M. F. J. Smith, J. Vaandrager, J. P. H. Verboom en O. A.Westra. Afgewezen 1. Voor klasse IVP. van Katwijk. Voor klasse VL. van der Weijden en W. J. Lamoraal Wichers. Bij gedrukt, persoonlijk rondschrijven worden door een voorloopig comité de bewoners van de Hoogstraat uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering in het Verkooplokaal aan de Lange Haven, ten einde daar te bespreken de wenschelijkheid om tot een gecombineerde ver siering dier straat te komen ter gelegenheid van het a.s. Kroningsfeest. Is hiermede instemming verkregen, dan zal een definitief comité worden benoemd. Uit de bewoners van de Kreupelstraat heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat alle bewoners uitnoodigt tot een vergadering te houden op Woensdag 8 September a.s. in het Verkoopokaal. De 's Gravenhaagsche liedertafel »Crescendo'4 directeur de heer T. G. van Weel, zal Zondag 26 September in het gebouw der Officieren- vereeniging een concert geven met welwillende medewerking van het korps stafmuzikanten der d. d. schutterij, directeur de heer B. A. Ver hallen. Het werk van het verhoogen van een gedeelte van den Groenendijk, de vorige week door Burg. en Weth. dezer gemeente aanbesteed, is aan den minsten inschrijver, M. den Braber, te Vlaardingen, voor f 3100, gegund. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Sept. Cornelia, dochter van J. Plooij en A. Lankamp, Oroflaan. Maria Johanna, dochter van P. Paulus en J. C. Goudswaard, Plocgstraat. 3 Sept. Aaltjen Janna, dochter van J, Vrijland en J. Jansen, Laan. Gerrit Hendrik en Piet, zoons van H. van Wieringen en J. Hoorman, Spuikanaal. 4 Sept. Judith, dochter van I. Olman en R. Monatz, Sott. dijk. Overleden t 1 Sept. Arendje van der Ster, oud 8 jaar en 1 maand, Qasstraat. 3 Sept. Anna Bleecke, oud 1 maand, Kin der huurt. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2