51*,e jaargang. Zondag 5 en Maandag 6 September 1897. 1ST. 9415. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeyerThTTcTroelants. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Burger-Avondschool. FEXJTT iLETOISr. De Bedrieger Bedrogen. Pastoor Kneipp en zijn kuur. AbohotmentspmjS voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 i) omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUROUERSTRAAT SO, Tcleplioon A'o. 133. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone rcgc! meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. E N WETHOUDERS Burgemeester van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde in art. 57 der verorde ning op de brandweer binnen die gemeente Brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 2den dezer, aan den brandmeester VAN DER MOST, op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend is, met ingang van 1 Januari 1898. Schiedam, 4 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VE"NÈDE. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij ben een ver zoekschrift is ingekomen van G. J. B HERTEN, alhier, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het huis staande aan de Broersvest no. 1. Schiedam, den 4den September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG, De secretaris, VERNÈDE. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren heb ben bereikt en den mihtieplichtigen leeftijd nog niet hebben ove> schreden, kunnen na de loting voor de nationale militie KOSTELOOS onderricht in den wapenhandel ontvangen. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich uiterlijk vóór of op den 11 den September a. s. aan te melden ten bureele van den majoor com mandant der d d. schutterij alhier (St. Joris Doele) op werkdagen des namiddags tusschen 1 en 2 uur. Schiedam, den 4den September 1897. .De Burgemeester VERSTEEG. De DIRECTEUR der BURGER-AVOND SCHOOL geeft hiermede kennis dat de lessen op Baandag; C September e.It., 's avonds S uur weder zullen beginnen. De Directeur voornd,, J. A. HINGMAN. (Ingezonden.) II. Het onderzoek, dat we in het vorig opstel naar de oorzaken van 't op 't lage peil houden De man, die mijn dochter trouwde, zou haar dadelijk wegjagen, als zij haar sluier had wegge nomen, dat weet ik zeker, en tegen dien smaad wil ik haar vrijwaren. En waarom zou je schoonzoon je dochter repu- diëeren Wilt u het weten Pas op, dat je den spot, niet met me drijft; dat zou je duur te staan kunnen komen. Mehemed Agha deed, alsof hij nog altijd aar zelde om een groot besluit te nemen. Eindelijk zei hij zacht en langzaam Aidjeh zou gerepudieerd worden omdat zij oud, leelijk, mismaakt en arm is. De kadi nam een teug koffie, en zei op be schermenden toon, terwijl hij ter nauwernood een glimlach van zijn gelaat kon weren Komaan, ik wil je een dienst bewijzen, u en je dochter, door haar als te vrouw nemen, en mij *e verbinden haar niet te repudiëeren. en 't verlagen der onclerwijzerssalarisseii instel den, leidde tot de conclusie, dat geringschatting van den arbeid van den klasse-onderwijzer hiervan de ongenoemde oorzaak is. Bij 't be spreken der verhoudingen van hoofden tot klasse-onderwijzers zullen we bovengenoemde conclusie nog met meerdere argumenten rug steunen. V\e willen voor ditmaal een paar onderdeel en der salaris y>w:geling" wat van naderbij beschouwen in October 1891 wendden een 17-tal onder wijzers en onderwijzeressen zich tot den Raad met een adres, waarin zij op een betere regeling der salarissen aandrongen. Eén der grieven tegen de bestaande regeling was ook, «dat de onder wijzeressen hetzelfde salaris genieten als de onderwijzers, hoéwei zij gemiddeld vijf uur per week onderwijs geven in de handwerken bui ten de gewone schooluren." Dit werd neerge schreven in de vaste meening, dat de onder wijzeres, die dezelfde opleiding geniet en den zelfden arbeid verricht als de onderwijzer, voor de school niet minder waarde heeft dan hij. In onderwijskringen is dan ook deze vraag geen kwestie meer. 1) De plaatselijke schoolcom missie en 't dageiijksch bestuur was evenwel van meening, dat de onderwijzeres arbeid van minder gehalte le.vert en dus door meerdere uren een tegemoetkoming voor 't geringe per centage «geestelijken neerslag" per uur moest leveren. We willen de onjuistheid van dit verouderd standpunt hier niet nader aantoonen dit is trouwens reeds gedaan in 't antwoord, dat de schoolcommissie op haar «advies" werd toegezonden en ook niet wijzen op de plaatsen, die de uren buiten den gewonen schooltijd ge geven, afzonderlijk beloonen. Neen, we willen ons voor een oogenblik op 't boven bedoelde standpunt plaatsen en vandaar uit even criti- seerend rondwaren. De onderwijzeressen aan de kostelooze school en de Tussehenschool worden bijgestaan door vijf helpsters. Deze dames, die geen van allen bevoegd zijn, doen precies hetzelfde werk en 't ligt dus voor de hand, dat zij dezelfde be looning ontvangen. Dit is evenwel niet 't geval, twee der vijf ontvangen f 100 en de drie anderen genieten f50. Eenige maanden geleden April '97 stelden B. en W. voor 't onderwijs in de hand werken aan de Meisjesschool, tot heden onder do gewone schooluren gegeven, in een afzon derlijken schooltijd te doen genieten. Oninge- wijden zouden wellicht kunnen meehen, dat voor dat onderwijsevenals op de andere scholen, de onderwijzeressen zouden aangewezen worden. Doch niet alzoo. B. en W. stelden voor een geëxamineerde helpster op een wedde van f 100 te benoemen. Naar welken maatstaf hadden B. en W. deze belooning berekend In hun toelichting op dat voorstel bepleiten zij een salaris van f100 in verband met het aantal lesuren (4 uur per week). Gaan wij even na of f100 bij 4 uur »past". De gezamenlijke schooltijden bedragen per week ruim 25 uur. Het salaris voor een gewoon onderwijzer is f600. De nieuwe helpster zal 4 uur per week of ongeveer Vc van 25 uur les geven; haar belooning zal daaraan evenredig en dus Vc van f600 is f100 zijn. Als 1) Hier en daar hebben wc geput uit een memorie van den heer v. d, Brugge, geplaatst in de notulen van don 20. April '97. Kadi EITendi, zei de timmerman op droevigen toon, gij hebt mij geruïneerd door de driehonderd pond verbeurd te verklaren, die mijn heele ver mogen uitmaken. Maar waarom bespot gij nu ook nog een armen drommel, die door u tot den bedel staf gebracht is? Zie ik er dan uit, alsof ik spot? Ik spreek in den hoogsten ernst. Laten we dan een goede regeling maken. Gij wilt mijn arme, mismaakte, leelijke en oude dochter als vrouw, en verbindt u haar niet te repu diëeren. Het is, zooals gij zegt. En als gij haar dan toch repudieert? Dan zal ik u als schadevergoeding een groote som geids betalen. Wat noemt gij een groote som Gij kunt die zelf bepalen. De timmerman scheen in diep nadenken ver zonken te zijn. Eindelijk zei hij met veel nadruk: Ten bewijze, dat uw voorstel oprecht gemeend is, en dat gij niet schertst ten koste van een armen man en zijn dochter, moet gij voor den imam herhalen, wat gij gezegd hebt: dat gij Aïdjeli wilt trouwen, hoewel ik u verklaard heb, d§t zij gebocheld en leelijk is. En gij zult mij maatstaf voor hare belooning is dus het salaris van een onderwijzer genomen. Hieruit zou men conclutleeren, dat de arbeid van een onder wijzeres gelijk gesteld wordt met dien van een onderwijzer als bovengenoemde feiten de logica het zwijgen niet oplegden. Voor de in functie zijnde onderwijzeressen ligt er iets grievends en beleedigends in dit nieuwe door den Raad goedgekeurde voorstel. Voor haar heeft het toch te beduiden, dat de nieuwe collega beter arbeid zal leveren, dan zij, die reeds jaren tot ieders tevredenheid in functie zijn. De onderwijzeressen ontvangen f 600 voor ,'SO uren arbeid per week; volgens deze cijfers toch zou de nieuwbenoemde Vso van föOO of in een rond getal f'75 moeten ontvangen. D. en W. schijnen blijkbaar van plan den noodlottigen climax in de ongerijmdheden niet te willen loslaten. Na 't boven vermeld geval heeft een der onbevoegde helpsters ontslag genomer er is in haar plaats een geëxamineerde benoemd, die 5 uur les te geven heeft. Haar salaris is f50 liet ligt voor de hand, dat een dergelijke, grof willekeurige wijze van handelen, van sollen met de belangen van de onderwijzeressen, bij deze een geest van misnoegdheid moet kweeken. Bezien we nu nog even het tweede der in den aanhef bedoelde onderdeden. In 't staatje, voorkomend in 't eerste opstel, stipten wij terloops reeds aan, dat de jaarwedde bij 't ver krijgen der hoofdakte met f 100 wordt verhoogd. Een dergelijke bepaling treffen we in verschil lende gemeenten aan, Rotterdam. Amster dam, den Haag, enz. enz., de grootten dei- sommen loopen natuurlijk uiteen, hoewel f 100 regel is. Op zich zelf beschouwd zijn er dan ook geen grieven tegen dat «stukje regeling" aan te neren, Men is algemeen van oordeel, dat de hoofdakte, «een bewijs van grondiger en breeder studie dan de onderwijzersakte", het onderwijs ten goede komt en vindt 't daarom billijk er een extra duitje voor te geven. Deze gedachtengang geeft echter maar gedeeltelijk de meening weer van de Vlaardingsche vroed schap en hare adviseurs. Zij toch zijn, blijkens de feiten, van meening, dat die studie alleen der jeugd ten goede komt als zij hier ter stede, is verrichtAlleen de hoofdakte hier behaald geeft recht op f 100 verhooging. Yoor zoover ons bekend is, is dit een gansch eenige «regeling". Alle andere plaatsen kennen ook de verhooging toe, indien de akte elders is behaald, omdat het haar om 't resultaat der studie. In zeker opzicht is deze doordachte regeling een premie op de luiheid. Wat toch kan zich gemakkelijk voordoen. Twee jongelui behalen gelijktijdig de onderwijzersakte. De een zet direct zijn studie voort cn verwerft na een drietal jaren de hoofdakte de ander gaat in verschillende zaakjes liefhebberen en maakt geen haast met zijn vakstudie. Beide personen solliciteeren hier en worden benoemd beide op f 600 de één met ue ander zonder hoofd akte. De minder voortvarende broeder gaat nu aan 't werk en verwerft 't radicaal van hoofd onderwijzer; zijn salaris wordt nu f700 terwijl dat van zijn ijverige collega steeds f 600 blijft Men zegge nu niet, dat dit fantastische gissingen zijn, waarmee do praktijk spot. Neen, de praktijk heeft op die redeneersng het stempel der waarheid gedrukt. Het be hoeft geen betoog, dat dergelijke -wanver- dadelijk honderd tien pond betalen om mij schade loos te stellen voor de onkosten en het verdriet, mij door het huwelijk mijner dochter bezorgd. Het zal geschiedenLaat den imam roepen Ik loop naar mijn huis, en binnen een klein uur ben ik terug met de honderd tien pond. Dat is nog niet alles, kadi EITendi, Wat wil je nog meer? Ik wil, dat gij mij in tegenwoordigheid van den imam een verbintenis overhandigt van dezen inhoud«In geval ik Aïdjeh repudieer, de dochter van Mehemed Agha, dan zal ik laatstgenoemden tweehonderd twintig pond betalen. En onderaan dit stuk zult gij uw zegel stellen, en de iraam zal getuigen, dat gij zonder eenigen dwang hebt gehandeld, en in weerwil van mijn herhaalde ver klaringen betreffende Aidjeh's leelijkheid. Als ge het met mij op deze punten eens zijt, ga dan naar uw huis, en haal de honderd tien pond. Ik zal u met den imam hier afwachten. Is het u alleen te doen om den gek met mij te steken, dan zal ik het u, gelijk het overige, vergeven. De kadi ging naar zijn huis met een haast, die kwalijk in overeenstemming was met zijn ambtelijke deftigheid. Hij was vol vreugde bij de gedachte, dat de schoone Aïdjeh zijn vrouw zou worden, en houdingen nadcelig op 't ouderwijs reageeren. In October "91 brachten de onderwijzer-- dan ook den Raad liet bovenstaande onder 't oog. En wal werd hierop geantwoord Eenstemmig werd op advies der schoolcommissie verklaard Wij achten de beslaande regeling der jaar wedden van de onderwijzers in hel algemeen billijk cn juist." Jan Haring. Er is in den laatsten lijd in de medische pers een strijd gevoerd over de beleekenis van pastoor Kneipp en zijne methode van zieken- beh,indeling. Onder den tile! eeu bona fide kwakzalver had liet Tijdschrift voor Genees kunde er een hoofdartikel over, en daarin werd herinnerd aan een uitspraak van de Munchener Ued. Wochenschrifl, Dit had zeer waardee- renile woorden aan Kneipp gewijd, maar zich toch verplicht gevoeld te verklaren dat «zijn werk in het algemeen heilloos was, en het ge val der verknoeiden van de kans op genezing beroofden, groot". Het Tijdschrift sloot zich hierbij aan, en betoogde dat het goed was, al zou met den dood van Kneipp zijn systeem ook wel den weg gaan van andere kwakzalverij a la mode, steeds indachtig te zijn dat zelfs een zoo humaan en begaafd man een kwakzalver was, en dat hij veel kwaal heeft gedaan. Dr. Soer, uit Ginneken, kwam legen deze uitspraak in verzet. Om liet oordeel der Miin- cliener medici geeft hij niet veel, omdat die partijdig waren. Andere doctoren laten zich zeer waardeerend uit, en de heer Soer meent dat men goed op weg is om een wetenschappelijken giondslag te vei krijgen voor wat door pastoor Kneipp werd in praktijk gebracht. Daarom moet er tegen gewaakt worden dat geen onbevoegden de zaak in handen nernen. Het Tijdschrift is het hiermede eens, en meent dat dan wel blijken zal, dat hetgeen in handen van een wetenschappelijk man, van het systeem overblijft, geen aanmoediging zal zijn om den titel Kneipp-arts aau te nemen, «alleen een goed praeclicaat voor een medicus, waaraan een kwakzalver is verloren gegaan." Deze woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen laten, vinden weerklank in een ge schrift van dr. Baudet, uit Den Haag Augustus nummer der Geneeskundige Bladen). Wij hopen dat ook niet-medici deze merkwaardige brochure lezen zullen. Onder den titel Ilydrotherapie en Kneippkuur geeft zij allereerst een zeer duidelijke uiteenzetting vari de beteekenis en het doel der koudwaterbehandeling en van hare gevaren en daarna bespreekt ze dt' beteekenis van den arbeid van Pastoor Kneipp. «Die bestaat," zoo luidt de conclusie, «uit een reeks van bekende oudere en nieuwe procédés, zonder goede diagnose, zonder inzicht in physiologische processen met groote autoriteit aangeprezen, en als een nieuwe uitvinding, een nieuw systeem opgehemeld." Wat de heer Baudet mededeelt, is wel ge schikt om de overtuiging te geven dat het vonnis billijk is, al is het hard. Kneipp zag 70 tot 80 nieuwe patiënten in het uur, tot een 300 daags. Zij komen met de diagnose van den assistent-geneesheer, maar de pastoor nam daar nauwelijks notitie van en gaf, zijn eigenliefde voelde zich niet weinig er door gestreeld, dat hij de poging van dien vader om hem te bedriegen had weten te verijdelen. Ja, hij was een uitgeslapen kadi. Nog was er geen uur verloopen, of hij vas bij den timmerman terug, die hem in gezeis mp van den iman opwachtte. Alles werd nu geregeld in tegenwoordigheid van den man der wet, overeenkomstig Mohemed Agha's voorstellen. De kadi kon zijn ongeduld nauwelijks bedwingen, toen zijn aanstaande schoonvader weer begon met het treurig verhaal van de lichamelijke gebrekon zijner dochter. De stijfhoofdigheid van den ouden man om hem bij voorbaat een afkeer in te boezemen van de arme Aidjeh maakte hem nu kwaad. Ik bid u, zeide hij, zwijg nu hierover. Ik heb nu tot walgens toe gehoord, dat uw dochter oud, ieelijk en gebocheld is Ik neem haar, zooals zij is; de imam Effendi is er getuige van. Hier is uw geld en neem het stuk in ontvangst, waarin ik me verbind om u tweehondeid twintig pond te betalen in geval ik Aidjeh repudieer. Ik verlang, dat het huwelijk morgen plaats vindt. Nu is alles in orde, zei de timmerman. Morgen het huwelijk. Ik dank u voor de onverdiende eer, die gij mij en mijn dochter bewijst.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5