UIT DE PEltS. Burm7LAm na enkele vragen, een behandeling voor eene week. Iemand die zoo handelt, moet wel kwaad doen. Bij eer. armen- of busdocter zou men er schande over roepen. En er kwamen patiënten, die toch werkelijk wel eeu deugdelijk onderzoek en een zorgvuldige behandeling, niet voor een week in eens, verdienden. Een lijstje dat dr. Baudet geeft, vermeldt hartgebreken, een etter- zak in de borst, een buikgezwel, alles, tot waanzin toe. De adsistenten schenen zich tegen een behandeling van al deze lijders met koud water, terwijl toch, b. v. bij de tweede on middellijke operatie noodig was, niet te ver zetten. Ook de bedekking van wonden met een zalf van modder gemaakt, scheen hun medisch geweten niet te raken. Dr. Lëvillain, een arts, die Wörishofen bezocht, constateerde in ééne week vier plotselinge verergeringen of sterfgevallen! En een lijder aan waanzin, weg gestuurd met koud water voor een weekl Het herinnert ons de uitspraak van een psychiater, die de koud waterinrichtingen pépinières voor krankzinnigen noemde. Dr. Baudet verhaalt, dat Kneipp 's avonds altijd een voordracht hield en dan natuurlijk gaarne en tot ieders voldoening tegen de schooi- geneeskunde te velde trok. Volgens hem was de ziekte gelijk het vuil in het waschgoed, en moet zij, evenals dit, met veel water worden weggewasschen. Daarna hield dan een van zijne geneesheeren een rede om hem te huldigen. In verband daarmede verschijnt in eenigszins nieuw licht de herinnering van dr. Soer aan de uitspraak van dr. Bauer Gemünd, die van Kneipp gezegd had: jMit ihm ist ein Arzt ver loren gegangen." Men zou zeggen, dat dit voor hem allerminst een eeretitel kon zijn. Wanneer een medicus Kneipp-arts wordt, zijn er, volgens dr. Baudet, twee mogelijkheden. Of hij is overtuigd van de voortreffelijkheid van het systeem en dan is hjj volslagen onbe kend met rationeele watergeneeskunde. Of hij is van de meening van een Haagschen collega, die zeide: ïKneippkuur is maar onzin en de roem begint in Duitschland af te dalen, maar hier is er nog vijf jaar veel geld meê te ver dienen.'" Eene uitspraak die evenmin aan duidelijk heid te wenschen laat. Het Woningvraagstuk. In De Werkmansbode wordt nog eens een ar- tikel gewijd aan het woningvraagstuk. Daarin wordt vooral gewezen op de moeilijkheden, welke zich opdoen bij het erstig ter hand nemen van het ver beteren der woningen van den kleinen man. Wil men de ongezonde en onhuiselijke woningen zien verdwijnen, dan moeten zij gesloopt worden, en wil men ze sloopen, dan moeten zij eerst onteigend, d. w, z. betaald worden. Dit middel zal, meent het blad, in het algemeen veel te kostbaar zijn om op ruime schaal toegepast te worden, en het stelt daarom de vraag of het geen tijd wordt naar andere middelen om te zien. En nu eaeft de re dactie een eigen denkbeeld aan, dat op het volgende neerkomt. Tegenwoordig worden in den regel geen wo ningen onbewoonbaar verklaard, dan nadat genees kundigen hebben geconstateerd, dat zij bij de bewoners bepaalde ziekten veroorzaken. De Werkmansbode wil in de eerste plaats de grenzen voor onbewoonbaar-verklaring veel ruimer zien gesteld. Het blad zou een commissie willen zien ingesteld ook mannen en vrouwen uit den werkliedenkring om uit te maken of een woning werkelijk niet te bekrompen, te laag en te vochtig is, dat zij in bescheiden mate voldoende luchtig is en licht. En, zoo hooren we vragen zoo lezen w.j verder de woningen die naar het oordeel der commissie niet zouden voldoen aan de bescheiden eischen, of die in weike de eigenaar de aangegeven verbeteringen niet wenschte aan te brengen, mis schien omdat hij de middelen er voor niet heeft, zoudt ge die onbewoonbaar willen verklaren? Ja, is ons antwoordrna.ir met eeuig voorbe houd. Gold het hier niet het vervteemden van eigen dom en nog wei van particulier eigendom, dan zouden wij dat vooi behoud liever weglaten. Dat particulier bezwaar weegt ook bij ons zwaar. Niet zoozeer om het particuliere dan wel omdat de kleine en slechte woningen in den regel toe- behooren aan de kleine Inyden. Dit beteekent niet, dat die kleine menschen, werklieden (ambachts lieden, enz.) eigenaars zijn van de woning welke Toen de kadi wegging, vergezelde hij hem tot aan de deur en groette hem eerbiedig met een jAllah bescherme u". De bruiloft had den volgenden morgen plaats. Saffiëli was de eenige vreerode gast. Zoodra deze alleen was met haar vriendin, gaf zij lucht aan haar uitgelaten vroolijkheid. Aïdjeh daarentegen was bezorgd. Als aiies maar goed afloopt, zeide zij. Nu, dat zal wel gaan merkte Saffiéh op. Wat is er op je gedrag te zeggen Niets, bij Allah Je helpt je vader om hel geld terug te krijgen, dat hem ontstolen is, en je straft den dief. Voor één ding ben ik bang hernam Aïdjah. O, Saffiéh, mijn trouwe, mijn eenige vriendin, spot niet met mijJe moet -weten, dat ik mij de mogelijkheid voorste! van niet gerepudieerd te wor den door den kadiIk ben I eel ijk, dat weet ik, maar het zou kunnen gebeuren, dat hij mij aldus straft voor b'^t bedrag, en mij veroordeelde tot een treurige eenzaamheid in zijn harem. Wat zou er dan van mijn vader en van mij zelf worden Saffiéh dacht een oogenblik na. Wees maar niet bang, zei zehij zal je zeker repudieeren. Draag alleen zorg, dat ja geen vrees of aarzeling toont, als je je sluier afneemt voor zij zelf bewonen en misschien nog van een andere er bij, maar liet beteekent, dat kleine burgers baadjes, winkeliers en dergelijken, meestal de eige naars zijn. Dezen hebben gewoonlijk het kapitaaltje dat ze hebben kunnen besparen, in die kleine woningen belegd. Erg handig van die kieine lui, want geen andere belegging geeft hooger en zeker der rente en grooter winst. Men kan zeggen dat deze menschen kapitalisten zijn, maar dan zijn het in den legel erge kleine. Voor velen hunner zou het onbewoonbaar verklaren hnnner eigendommen niet zijn het verminderen van hun kapitaal, maar het ontnemen van geheel hun vermogen. Het bedoelde voorbehoud zon daarom zijn, dat de woningen, welke werden afgekeurd omdat zij niet aan de gestelde eischen voldoen, nu een termijn van 30 jaar niet meer mochten worden bewoond. De eene zal dezen termijn te lang vinden en de andere te kort. De eene omdat wij dan nog ten minste 20 jaar met die slechte woningen zijn opgescheeptde andere omdat dan toch in ieder geval na 30 jaar, dat particulier vermogen zal verloren gaan. Dat de termijn lang is wordt erkend. Een korter zou gewenscht zijn. Wij gelcoven echter dat allen, die liet met de oplossing van het woningvraagstuk wél meenen, al heel blij zouden zijn, indien dit in een tijdperk van 30 jaar zoover was opgelost. Dat, dit geldt de opmerking van den andere liet, kapitaal na 30 jaar zou zijn, is maar belrekkelijk waar. Het is bekend genoeg, dat de vraag, ook naar de slechtste woningen, nog altijd zeer groot is, veel grooter dan naar de betere soort, mede ook omdat de laatsten steeds worden aangebouwd. De eigenaren kunnen dus nog een redelijkon huur prijs voor slechte woningen bedienen. Gewoonlijk is de huurprijs in geen verhouding tot de koopsom, tot hetgeen gevorderd wordt voor rente en aflossing daarvan, aan onderhoud wordt besteed, enz. Dat de huurprijs meer dan 10 pCt. van de koopsom bedraagt is regel. Nemen we echler 9 pCt. als middencijfer en rekenen we 4 pCt. voor rente, 2 pCt. voor lasten, onderhoud enz. (het geen zeker te hoog is) dan resten nog 3 pCt, voor aflossing, zoodat de koopsom binnen 25 jaar zou kunnen zijn afbetaald. Het onbewoonbaar verklaren van slechte wonin gen, na een tijdperk van 30 jaar, moge dus iets nieuws zijn, maar erg onbilljk zou het niet zijn. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 September '97. Gisteren in den vroegen ochtend, of eigenlijk in den nacht zijn de Koning en de Koningin van Italië, begeleid door den minister van buitenlandsche zaken, markies Visconti Venosta en met groot gevolg naar Duitschland ver trokken, waar zij, zooals wij reeds meldden, ter gelegenheid van de groote manoeuvres, aan het Duitsche keizerpaar een bezoek zullen brengen. De reis ging over Bazel, waar men te half elf aan het station aankwam. Uit Chiasso richtte de Koning een telegram ter begroeting van den Zwitserschen Bondsraad, welk telegram door den vice-president Rufly werd beantwoord. Des namiddags te half zes ongeveer kwam het hooge gezelschap in Homburg aan, waar het werd ontvangen door den Keizer en de Keizerin, prins Albrecht en den hertog van Cambridge met gevolg. Toen de trein stilhield, begaf de Keizer zich naar den waggon, waarin de Ko ning en de Koningin van Italië zich bevonden om de gasten te begroeten hij kuste de Ko ningin op beide wangen en omhelsde den Koning herhaalde malen. Daarna vertrok de stoet naar het slot; de feestelijk versierde straten waren door infante rie afgezet. Voor het paviljoen der Kurzaal hielden de rijtuigenstil. De sOberbürgemeister" begroette het koninklijk paar, dat voor deze begroeting minzaam bedankte. Het publiek bracht den gasten geestdriftige ovaties. Bij het binnenrijden van het slotpark wachtte de Ita- iiaansche majesteiten een bijzondere hulde. Daar had zich n.l. de Italiaansche kolonie uit Frankfort en Homburg opgesteld en hief hij het naderen hunner vorsten een luid gejubel aan. De Koningin kreeg een prachtige bouquet, waarvoor zij vriendelijk dankte. De kretensEvviva il Re f Evviva la Regina" schenen geen einde te zullen nemen. hem. Kijk hem mei een spottend gezicht aan, op dat hij goed ziet, dat je niet bang voor hem bent. Dan zal hij je zeker wegjagen, daarvoor sta ik je borg. Toen het avond geworden was, en de kadi in de kamer kwam, waar Aidjeh hem wachtte met een popelend hart, roffelde hij eerst, zonder naar zijn nieuwe vrouw te kijken, het voorgeschreven gebed af. Daarna kwam hij aarzelend bij de kleine witte gedaante, die neergri'C.kt zat in een hoekje van den divan. Dierbare meesteres van mijn hart, zeide hij, wat ben ik gelukkig je de mijne te kunnen noemen, sla uw sluier weg, bid ik n. Evenals de dolende reiziger 's nachts verlangt de bletke maan te voor schijn te zien komen uit de wolken om zijn weg te verlichten, zoo sterf ik van begeerte, om jo stralend aangezicht te aanschouwen. Aidjeh deed haar sluier weg, maar het was een ster van gelukkige voorbeteekenis, waardoor de huwelijksavond van den kadi werd verlicht. Te midden van een bleek en lijdend gezicht blonken hem twee boosaardige oogen tegen, die zich naar de zijne richtten met een uitdrukking van spot- tenden zegepraal. De kadi rilde en schrok. Den vorigen dag waren de Keizer en de Keizerin even naar Neurenberg geweest, waar zij de parade van het Beiersche legercorps be zichtigden en aan een feestmaal deelnamen. De Prins-Regent bracht hier een hartelijke speech uit op het keizerlijke paar, welke woorden door den Keizer zeer vriendelijk beantwoord werden, waarin hij niet kon nalaten de historische banden, die hem aan Beieren bonden even op te halen. De Keizer is nu eenmaal een lief hebber van historie en snuffelt liefst in die van zijn eigen geslacht. Voor korten tijd heeft de Oostenrijksche minister-president, graaf Badeni zich geheel naar de rechterzijde gekeerd en van deze meer derheid steun gevraagd voor de regeering. De afgevaardigden dezer partij hebben eene samenkomst gehad om het voorstel van Badeni te overwegen en de onderhandelingen met dezen zijn goed op weg. Bereids is er eene commissie benoemd om met den eersten minister te on derhandelen. Het officieuse Frcmdcnblatt weet reeds te berichten dat de gehouden samensprekingen een bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Deze geheel nieuwe toestand kan grooten invloed uitoefenen op de politieke toekomst van Oostenrijk. Het Journal des Débats heeft omtrent deze zaak een belangrijken brief ont vangen van haren Weenschen correspondent, waarin gezegd wordt, dat het hier niet de quaestie geldt of Badeni ja dan neen zijn porte feuille zal behouden, noch of het verdrag met Oostenrijk zal blijven bestaan of niet, maar dat het hier gaat om het Slavisch of het Duitsch zijn der monarchie. Er begint eene reactie a outrance. Men wil den president van de Kamer het recht geven om voor langer of korteren tijd iederen afge vaardigde, die de beraadslaging in de war stuurt, het recht om de zittingen bij te wonen, te ont nemen, terwijl men eveneens het artikel uit het reglement van orde zou schorsen, dat een pauze van 10 minuten eischt alvorens men tot stemming kan overgaan. Op deze manier zal de oppositie ontwapend worden en zal het mo gelijk zijn, dat de minderheid gedwee al die voorstellen zal goedkeuren die de regeering wel zoo goed is in te dienen. Zal het Badeni gelukken al deze plannen te verwezenlijken? Men mag er aan twijfelen, ook al geniet hij den absoluten steun van de meerderheid, die trouwens slechts over enkele stemmen hoven de minderheid beschikt en dus telkens gevaar loopt echec te lijden. Opmerkelijk is het ook dat de Czechische bladen zich weinig tevreden toonen met de gedane concessies; zij zijn beducht, dat het weer zal uitloopen op persoonlijke gunstbe wijzen aan enkele voorname personen gebracht. Een reconstructie van het tegenwoordige kabinet .vordt dan ook reeds besproken. De toestand, in plaats van beter te worden is dan ook ingewikkelder dan ooit, en men zal de samenkomst van het Parlement moeten afwachten, dat, zooals men weet, den 20sten September bij elkaar komt om zich rekenschap te geven van de juiste beteekenis der nieuwe combinatie van graaf Badeni. Misschien kan alles nog wel op eene ont goocheling uitloopen. De' Koln. Zeil. van hedenochtend bevat eene correspondentie uit Amsterdam, waarin een brief door de Lanessan, oud-gouverneur van Cochinchina in de Rappel wordt besproken, in welk schrijven de Fransche diplomatie scherp wordt aangevallen omdat zij in verband met het Russisch-Fransche verbond niet meer den nadruk heett gelegd op de »Hollandsche quaestie." De heer de Lanessan trekt te velde tegen Duitschland's verlangen om de Hollandsche ha vens in te palmen. Duitschland, zegt hij, heeft een haven aan de Noordzee noodig en haakt naar het bezit van Rotterdam. Tot eiken prijs moet dit ver derfelijke streven belet worden. En des heeren de Lanessan's plan de campagne komt dan hierop neer, dat Frankrijk een verbond met Engeland, dat zegt de schrijver uit his torische gronden in Holland zoo bemint is, sluiten om Duitschland te verhinderen in zijn vero veri ngsplannen Wie ben je? riep hij uit, buiten zichzelven van ontzetting en woede. Aïdjeh, luidde het antwoord, de dochter van den timmerman en uw echtgenoote. Monster! afschuwelijke tooverheks! riep de kadi, langzaam achteruit wijkende. Ik verzaak je Denzeifden nacht nog was Aidjeh bij haar vader terug, die, zooals zich denken laat, haar met open armen ontving en den volgenden morgen kwam de kadi. Hij groette en legde, zonder een woord te zeggen, een zijden beurs op tafel en ver zocht met een wenk Mehemed om den inhoud te teilen. De timmerman telde het geld langzaam na. Tweehonderd twintig pond, zei hij't is in orde. Hier is uw stuk terug met mijn dank. De kadi wierp een juist niet zeer welwilienden blik op den timmerman, maar deze bleef daaronder kalm en keek den machtigen rechter onvervaard aan. Ik verlang, zeide de Saaiste, dat er over deze zaak niet gesproken wordt. De kadi was niet alleen bang, dat hij bespot zou worden, maar hij vreesde ook zijn post te verliezen, als het bekend werd, dat hij een meisje den siuier bad laten oplichten, terwijl hij als rechter zat. s Er zal over gezwegen worden, zei de timmerman. Door het verbond met Rusland heeft Frank rijk dit land de vrije hand gelaten in het Oosten, zoodat het Konstantinopel bezetten kan en toegang krijgt tot de Middellandsche zee; maar Duitschland's eerzuchtige plannen mag het niet steunen. De uHollandsehe quaestie" is oneindig be langrijker dan de Oostersche en ze is van des te ernstiger aard, omdat Frankrijk ten opzichte van deze laatste zich tegenover Rusland de handen gebonden heeft, maar niets kan Duitsch land verhinderen om met Rusland eene over eenkomst te sluiten over de inlijving van Holland, die dat rijk volkomen onverschillig is. Enfin wij zijn nu gewaarschuwd en een Ge waarschuwd man geldt voor twee. Gemengde Jlededeellngeu, Het gerucht, dat de Duitsche keizer een be zoek aan Palestina zou brengen, wordt beves tigd. Met Paschen a. s. zou de reis plaats vinden en twee maanden duren. Eerst zou een contra-bezoek aan den koning van Italië ge bracht worden. De Oostenrijksche Reichsrath zal 20 Septem ber bijeenkomen. Er wordt verzekerd, dat de Keizer in zijn troonrede met kracht bij de Duitsche partij zal aandringen op het opgeven der oppositie, welke door haar gevoerd wordt. In Buda-Pest is eene aanklacht wegens pers delict ingediend tegen den apostel der z.g. ideale anarchisten, welke die stad met zijn ver blijf vereert, een zekere dr. Schmitt, omdat hij in zijn blad Ohne Staat den moord van Canovas verheerlijkte, hem als moordenaar voorstelde, Bismarck den grootsten booswicht van Duitsch land noemde en de regeering de ergste be- leedigingeri naar het hoofd slingerde. Het congres der sSionisten", dat te Bazel is gehouden en de herleving van het Jodendom als afzonderlijk volk in Palestina beoogt, is deze week gesloten, nadat een centraal-comité was ingesteld, dat te Weenen zetelt en uit 23 leden zal bestaan, waarvan ten minste 5 in Weenen moeten wonen en de overigen uit verschil lende landen werden gekozen. Ieder die toe treedt, moet ten minste ongeveer een halven gulden bijdragen, als hij recht wil hebben tot de keus van congresleden mede te werken. Er za! een fonds worden bijeengebracht, waartoe een beroep zal worden gedaan op alle Joden. Er zullen geen kolonisten naar Palestina wor den gezonden, alvorens de rechtstoestand er verzekerd is. Bovendien worden commissies be noemd voor de Hebreeuwsche taal en letter kunde en voor liet schoolwezen. De Italiaansche correspondent van het Daily News bericht, dat volgens de Italiaansche con suls de opstand in Indië vee! ernstiger moet zijn, dan men uit de officieele berichten kan opmaken. Op het Milaansche katholiekencongres heeft men het plan aangekondigd om in 1900 te Parijs eene tentoonstelling te houden van Christe lijke Kunst. Acht kardinalen en driehonderd bisschoppen moeten hiermede hun instemming betuigd hebben. Een hoofdcomité en sub-comissie's zullen in de hoofdsteden der verschillende landen ge vormd worden. De Portugeesche Cortes beeft de voorstellen van den minister van financiën aangenomen betreffende de hervorming der Portugeesche Bank, De Cortes is uiteengegaan, zonder het voorstel omtrent de conversie der buitenlandsche schuld aan de orde te hebben gebracht. De Russische Czaardie voor de groote legermanoeuvres te Warschau is, wordt voort durend hartelijk door het volk toegejuicht. Diners en galavoorstellingen in den schouwburg wisselen elkaar af. De Kroonprins van Rumenië, die ernstig ziek is geweest, is nu weer genezen. De opstandelingen op Kreta moeten deze De kadi ging met gebogen hoofd naar de deur. Doch voordat hij den dorpel overschreed, zei hij met een kwalijk bedongen toorn Je hebt me bedrogen. Gij dwaalt, kadi Effendi, antwoordde Mehemed kalm. Ik heb u 'de zuivere waarheid gezegd, niet eens, maar tweemaal. De imam is mijn getuige. De kadi lachte als een boer, die kiespijn heeft. In ieder geval heb je driehonderd dertig pond uit mijn zak in de uwe doen overgaan. En hebt u niet dezelfde som uit mijn zak in de uwe gestoken Dat is een leugen driehonderd maar En nu hebt ge mij dertig pond bovendien cadeau gedaan, Dat is een goed werk, want ik ben een arme duivel. Dat Allah u er voor beioone in deze en in de toekomende wereld Naar hel Duüsch van Rudolf Lindau,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6