1)6 Tirtorea aan hl Hipteer. 5f jaargang. Dinsdag 7 September 1897. 9416. FEUILLETON". Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROSLANTS. Kennisje yin sï. Kennisffeyinff. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTEItSTRAAT 70, Tclephoon STo. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Bat liet kolner No 2, van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dezer gemeente, over het be lastingjaar IS97/98, door den heer directeur der du ecte belastingen te Rotteidam op den 3n September 1897 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van :es weien ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Gn September 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Werkzaamheden aan de lEuMensluls. Blrcemeester en Wethouders brengen ter kennis van belanghebbenden, dat wegens werk zaamheden aan dc Buitensluls, Woensdag g September a.s., aldaar niet za! kunnen worden geschut. Schiedam, 6 September 1897. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 September '97. Nog voortdurend geven de woorden, door keizer Wilhelm bij de onthulling van het stand beeld zijns pzaligen" grootvaders te Koblenz gesproken, aanleiding tot uitvoerige besprekin gen Niet onwaarschijnlijk lijkt de bewering van sommige bladen, dat keizer Wilhelm de sgratie Gods" op den voorgiond heeft willen stellen bij het instituut van het koningschap als tegen hanger van de echt 19e eeuwsche fin-de siècle handreiking van den Russischen autocraat aan de democratische Fransche republiek. Toch is het niet aan te nemen, dat Keizer Wilhelm met zijn door dezen gewraakten, door genen geprezen, door allen met verbazing aange hoorde woorden bedoeld heeft een pleidooi te leveren voor eigen keizerlijk-koninklijke rechten. Veeleer schijnt liet, ook met liet oog op de belofte, bij de aanvaarding der regeeiing door hem afgelegd, 's Keizers bedoeling te zijn ge weest te wijzen op de plichten, die op hem Naar Balduin Molliiausen. 6) Parker was opgestaan en staarde bevreemd naar het schoone meisje met haar somberen, dreigenden blik en hare uitdagende houding. Plotseling kwam er als een duivelachtige triumph over zijne trokken. sliet was dus maar comedie, wat je met dien eliendipen knaap, dien lompen stuurman hebt ge speeld vroeg hij grijnzend. »Je hebt het antwoord gehoord, dat ik hem gegeven heb," antwoordde Charitas zonder vrees, nwil je ondeitusschen nog meer weten, welnu, dan beken ik gaarne, dat diegene waarop je den on- rechtvaardigsten smaad legt, mij duizendmaal liever is dan alle kooplui van deze heele streek samen." Parker haalde zijn schouders op. iBemin jij dien knaap maar," merkte hij hoonend op, swat tusschen je oom en mij is afgesproken lijdt daardoor geen verandering. Bijt je schoone tanden daarom liever niet zoo vast op elkaar, maar geloof me; evenmin als je eerwaardige oom ooit die minnarij van dien erbarmehjken jongen duldt, even zeker zul je eens hel uur zegenen, waarin je door zijn machtspieuk de vrouw van een rijk man, zijn ouden vriend, wordt." Bij deze met buitengewone zekerheid uitge sproken woorden verbleekte Charitas; maar deze rusten, en waarvoor hij voor God vciantvvoor- delijk staat. Zoo vatten ook alle Duitsche bladen deze laatste uiting van den Keizer op, van de con servatieve Èeichsbote en Kretizzeilvng aan tot de sociaal-democratische Voriodrts toe. Het laatste blad vreest alleen, dat de »revo- lutionnairen van boven af", m. a. w. de leacti- onnaire Jonkerpartij, wel eens iets geheel andeis uit 's Keizers woorden zou kunnen lezen, dan bun vorstelijke meester, immers een constitu tioneel voist, ssebstverstil-i dl ich" heeft bedoeld. ïn dit verband mag ook niet vergeten worden een hoogst belangwekkend artikel van den ouden kluizenaar in het Sachsenvvald, voorkomende in het laatste nummer van de door Mas Harden geredigeerde Zukunft. Velen hebben in de laatste jaren het hoofd geschud over de eigenaardige, onbegrijpelijke rol, die Bismarck tegenwoordig speelt. Is 't nijd of wrok over ondervonden misken ning, die thans vorst Bismarck weer aandrijft den aureool weg te rukken, dien keizer Wilhelm, eveneens te Koblenz, om de slapen zijner groot- moede, wijlen keizerin Augusta, legde Moge het ook waar zijn, dat keizerin Augusta, zooals Bismarck beweert, een grillige en wispel turige, steeds op inti iges bedaciite vrouw is geweest, de buitenwacht is in dezen niet tot een oordeel bekwaam en vindt het minst ge nomen onkiesch, een doode op de kaak te te stellen, ook al wordt die onrechtmatig ver heerlijkt. Dat Bismarck in hetzelfde artikel een domper poogt te zetten op de Fransche geestdrift over het sverbond" met Rusland, kan geen verwondering baren, en dat hij verklaart niet tegenvvooidig te willen zijn bij het van stapel loopen van den naar hem te noemen kruiser, klinkt als de boutade van een verwend kind. Inderdaad, de oude kanselier begint den last der jaren te ondervinden. Of zou het toch niet te verkroppen nijd zijn Als tegenhanger van de Franco-Russische vriendschap moet zeer zeker dienst doen het bezoek van koning Umberto aan Duitschfand ter bijwoning der grooteKaiser-manoeuvres aan den Rijn. Zatei dag heeft de groote legerrevue plaats gevonden over 50.000 man, waarbij liet Duitsche keizer- en het Italiaansche koningspaar, bene vens keizerin Frederik en de groothertogin van Hessen tegenwoordig waren. De Keizer droeg de unifoim van Hessisch generaal, koning Humbeit die van Pruisisch generaal. De Keizerin, die te paard was, dioeg een amazone met de kurassierstunica. De groot hertogin van Hessen droeg de uniform vau Hes sisch kolonel. Onder groote geestdrift stelde zij zich aan het hoofd vau haai regiment <?n defi leerde voorbij de vorstelijke personen. Koningin Margaretha woonde met keizerin Frederik de revue in een rijtuig bij. zwakheid was slechts voorbijgaand in de volgende seconde richtte zij zich weder vol zelfbewustzijn op, en terwijl zij den koopman met een uitdrukking van de diepste verachting aanzag, zeide zij met een stem, die iederen twijfel aan den ernst van haren wil uitsloot sik bevind tnij zonder quaeslie in de macht van mijnen oom, wiens zin gij door arglistig gedrag tot mijn nadeel tracht te buigen maar boor nu ook waartoe ik besloten ben alvorens ik mij zou schikken naar iets, wat tot mijn ongeluk bestemd is, ga ik van hier weg, al was liet bij nacht en nevel, om daaibeen te vluchtentwaar ik niet ver geefs om bescherming behoef te zoeken. Ja, ik verklaar plechtig," en tranen dreigden hare stem te verstikken, slievcr wil ik de slavin worden van hem die met zijn sterke armen voor mij arbeidt, voor mij het brood verdient, dan uwe met fluweel en sieraden behangen vrouw." Parker, wiens woede ten top gestegen was, lachte vaisch, zoodat het tegen den vuurtoron weei kaatste. sGoed, goed, Chai itas", sprak hij hoonend, vGod zegene je oogen, maar vergeet niet dataanjeeer- waardigen oom middelen ten dienste staan om zijne weerbarstige nicht tot gehoorzaamheid te dwingen. Maar waartoe twisten wij? God zegene je hart, kindoverleg aiies nog eens in kalmte". nik behoef niets te overleggen", viel Charitas met eena waardigheid in, waarvoor do arglistige koopman schuw terugbeefde, ispreek je echter van dwang, welnu, ik weet hoe ik mij daaraan ont trekken za!. Je ziet dien toren daar. Voor ik mij aan welken dwang ook onderwerp, stort ik mij van den omgang daar naar beneden om voor de oogen van je zeiven en van mijnen onbarmhartigen oom Het groote oogenblik van den djg bink tuin, toen koning Humbeit aan liet hoofd van het I3de regiment liuzaien voorden Keizer defileerde. Zijn militaire groet werd met levendige kreten van sLeve Italië 1 Leve het Drievoudig Ver bond beantwoord. Na afloop der revue was er groot gala-diner. Daar richtte keizer Wilhelm allereerst liet woord tot generaal Wittich om zijn levendige voldoening uit te spreken over de manoeuvres, die niets minder waren dan in de dagen van 's Keizeis grootvader, vader en wijlen den groot hertog. Vervolgens dankte Zijne Majesteit den groot hertog voor de presentatie van zijn schoone divisie. Daarna dankte de Keizer koning Humbert voor de groote eer aan zijn leger bewezen door zijn tegenwoordigheid. Niet alleen het leger, vervolgde keizer Wil helm maar geheel het Duitsche vaderland begroet; in Uwe Majesteit den verheven vorst, den intiemen vriend van wijlen mijn vader, den trouwen bondgenoot, wiens komst aan de wereld opnieuw toont, dat de band van het Drievoudig Verbond nog altijd bestaat, en dat hoe langer die band duurt, die de belangen van den vrede gegrondvest heeft en die wortelt in het bewustzijn der volkeren, hoe nauwer hij wordt toegehaald. Daarna heette de Keizer koningin Margaretha welkom en stelde een dronk in op het Italiaan sche koningspaar. Op dezen toast antwoordde koning Humbert met een woord van dank voor de hartelijke ontvangst. Z. M. drukte er zijn vreugde over uit, mede getuigenis te kunnen afleggen van de goede relaties, die tusschen beide regeeringen bestaan, van hun hartelijke vriendschap en van hun verbond. Evenals keizer Wilhelm verklaarde de Koning de levendige begeerte te koesteren, door de een dracht en den eenparigen wil der regeeringen, den vrede te handhaven, en hij meende trouw te blijven aan den wil van zijn land door de volvoering van dit groote werk loyaal te steunen. Met die gevoelens bezield en met vast ver houwen in de toekomst, stelde de Koning een dronk in op H.H. M.M. en op de geheeie kei zerlijke familie. Dat de reis van den Italiaanschen koning naar zijn machtigen bondgenoot weinig geschikt is om de toch reeds slechte vei standhouding van het Apennijnsche koninkrijk jegens Fiank rijk te verbeteren, valt gemakkelijk te begrijpen. Het is duidelijk, zegt de ltomeinsche corres pondent der Daily Mail zelfs, dat de reis van het koninklijk paar volstrekt niet strookt met de inzichten der Italiaansche ministers, die haar schadelijk achten voor het herstel der goede betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk. Vermeld dient nog te worden dat de Fiansche pers zich weinig gesticht toont over dit vriend schapsbetoon, onmiddellijk na het bezoek van den lieer Faure aan den Czaar, tei wijl de Secoio er op wijst, dat keizer Wilhelm de onwankel- te sterven. Ja, zoo waar mij God moge helpen, dat zal geschieden zoodra ik geen andei en uitweg meer zie, en diegenen mogen het verantvvooiden, die mij tot zulk een daad van vertwijfeling brachten." Kalm keerde zij zich om, en naar de deur tredend, het zij vandaar weder haar blikken over de blauwe zee lieenzweven. Den koopman scheen zij te hebben vergeten zij bemerkte niet dat deze met een blik vol dieihjke woede haar een wijle zwijgend aanzag. Hare laatste woorden hadden hem kiaaiblijkelijk overtuigd; welk soon van aandoe ningen hem tot nog toe mochten vervuld hebben, thans kende hij nog slechts het gevoel van een onuitdeigbaren lmat en wraak tegen dengene, dien hij als eenige oorzaak van het schipbreuk lijden zijner zoo lang reeds gekoesterde plannen beschouwde. Daar klonk in de verte het geratel van een wagen en het lustige gezang van een heesche mannenstem. Parker was in liet onzekere of hij den terugkeerenden toienwachtor zou afwachten of hem zou ontloopon. Plotseling stiet hij de naast hem op den grond staande kist met zijn voet weg, zoodat de inhoud over het gras rolde, en op zijn pak nederknielend, trok hij de beide reeds losge maakte tippen van den draagdoek weder vaster samen. Met een krachtigen zwaai wierp hij den iast weder op zijn rug, dan nam hij zijn stok en een laatsten blik van onverzoenlijken haat op Charitas werpend, begaf hij zich naar tiet pad, dat vlak aan den rand van den vooruitspringenden oever in de schaduw van zware eiken voort liep. oVandaag wiilen we vrooiijk zijn En morgen nuchter blijven bwheid van het Drievoudig Vei bond verze- kenle, teivvijl koning Humbert slechts van liet bondgenootschap sprak. liet ministerie-Méliue toont een levenskracht, die een unicum i= in de geschiedenis der derde Fiansche republiek. En de gelukkige uitriag van de reis van Felix Faure naar Rusland heeft de positie van het ministerie, waarin Hanotaux zeker liet ver dienstelijkste lid mag gelieeten vvoiden, nog aanmerkelijk versterkt. Vreemd klinkt liet daarom te hooren, dat verschillende Fiansche bladen aandringen op ontbinding der Kamer. Het zijn geen bladen der linkerzijde, die dit vven=chen. Immers, de kansen der radicalen zouden op dit oogenblik al zeer slecht staan. Daarom spreekt de ladicale partij nu reeds van een evetitueele kamerontbinding als van een coup d'etat, misschien wel omdat de laatste ongemotiveerde kamerontbinding, onder het presidentschap van Mac-Mahon, inderdaad dat karakter droeg. De Temps vat de zaak niet zoo hoog op, maar ziet toch niet liet nut in van dezen maat regel, waartoe de regeering te allen tijde noch tans het recht heeft. Waarom de Figaro en de Oaulois, de bladen die met het denkbeeld van ontbinding der Kamer kwamen aandragen, thans juist de mee- ning der natie willen kennen over den politie- ken toesland, is niet al te duidelijk. En bet ministerie zal dan ook wel kalmpjes wachten, tot over acht maanden de zittingstijd der Kamer is voltooid. Dat de Engelsche regeering den opstand aan de grenzen van Afghanistan ernstig inziet blijkt opnieuw uit door haar getroffen maat regelen. Generaal Lockhart, die zich met verlof in Duitschland bevond, is telegrafisch terugge roepen en onmiddellijk over Brindisi naar Voor indié vertrokken, zonder Engeland aan te doen. Bovendien zendt de regeering 450 artilleristen, paarden en twee bergbatteiijen naar liet terrein van den strijd. Als een verblijdend teeken mag daartegenover gelden de steun, dien verscheiden onafhankelijke hoofden in Voor-Indiè aan de regeeririg hebben aangeboden. Reeds heeft liet Britsch-Indische gouverne ment van de maradjah's van Gwalior en Jaipur aangenomen 4 bataillons infanterie, 2 afdee- üngen sappeurs en bespanningen voor trans porten. Lord George Hamilton keurt op grond van zijn ervaring uit vioegere oorlogen de uitzen ding goed van een steike macht in hetTirah- gebergle, het centrum van het verzet der Afiidi's. De helft der Afridi's schijnt zich met de Orakza'i's te hebben verbonden. klonk het uit het woud, begeleid door vrooiijk zweepgeknal. In Charitas, die tot nu toe bewegingloos was blijven staan, kwam weder eenig leven. Schuw keek zij om zich heen. Da koopman was verdwe nen. Nader loide de wagen en duidelijker kon zij de stem thans van haren oom onderscheiden. Daar bemeikte zij da omgevallen kist en snel ging zij daar op toe. Haastig i aapte zij de ver strooide stukken bij elkaar, en dan de gevulde kist opnemend, vei dween zij daarmede in huis. Hip, hip, hoera!" klonk teeds de stem van haren oom, toen zij weder buiten kwam; seen driedubbel hoeia voor don besten sergeant, die ooit bij het vierde legimerit een rekruut drilde!" In gestrekte galop kwamen nn twee kleine paai den van den weg uit hot woud, en onmiddellijk daarna hield de wagon stil voor de poort van den vmn toren. sAI temg?" vroeg Charitas, terwijl zij haren oom de teugels afnam; sik had eei der gedacht dat de hemel zou invallen, dan dat ik u voor het vallen van den avond had teiug vei wacht." Cartridge, een ware reuzengestalte in de blauw grijze uniform van de infanterie van de Yereenigde Staten, met een langen op de boist nedervallenden witten baard, welke een zeldzame tegenstelling was met zijn verweet d en gebruind gelaat, waaruit een paar blauwe oogen vrooiijk keken, sprong met jeug dige vlugheid van den wagen maar eerst nadat hij een klinkenden kus op haar voorhoofd gedrukt, gaf hij haai antwooid. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1