SV" jaargang. Donderdag 9 September 1897, N°. 9418. 1 Vitten aan let MicMpieer. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. FETJILLETOISr. Kennis ge ring. UITGEVER: H. J C KOELANTS. BUITENLAND. mmm COMA Ajonnehshtspbijb y00r Schiedam, per kwartaal f 0.90 X x omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 x franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAU BOTERSTRAAT ÏO, Telcplioon Jfo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip vod eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter ker-n.s van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente, ut zijne openbare vergadering van den 7den dezer, zpn benoemd in de commissie belast om burgemeester en wet houders bij te staan in het beheer van de gasfabriek en de drinkwaterleiding der gemeente, onder voorzittei- schap van het lid van het dagehjksch bestuur, den heer S. A. MAAS, tot leden: 'de heeren D. F. W. PRINS, M. KRANEN, H. R. M. A. VAN GENT, J II. VAN WESTENDOP ,JDz., J.W. J. VAN HARWEGENDCNBREEMSen P. C. M. JANSEN in de commissie voor gemeentewerken, onder voor zitterschap van het hd van het dagelijksch bestuur, den heer G. VISSER Rz tot leden Je heeren J. II. VAN WESTENDORP JDz., D. F. VV. PRINS, A. VAN BUIJSEN en C. KLEIN in de commissie om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van liet pakhuis ode Neder landen", onder voorzitterschap van het lid van het dagelijksch bestuur, den iieer J. W. J VAN HAR- WEGEN DEN BREEMS, tot leden: de heeren M. KRANEN en D F. W. PRINS in de commissie tot het ontwerpen der verorde ningen, tegen wier oveitreding straf wordt bedreigd, ter voldoening aan art. 177 der gemeentewet en ter voorbereiding van hetgeen bij art. 178 dier wet is bevolen, onder vooizitteisclnp van den Burgemeester, tot leden de heeren J. J. G. NOLET. Mr. W. II. JANSEN, M. KRANEN en P. LGOPUIJT; in de commissie tot het herzien van alle plaatselijke belastingen, de rechten, loonen en andere gelden, in art. 238 der gemeentewet bedoeld, daaronder begrepen, tot voorzitter de heer S. A. MAAS en tot leden- de heeren II. R. IB A. VAN GENT, P. BU1LLENBURG, J. H. VAN WESTENDORP JDz. en Dr. B. DE BRUUN en tot plaatsvervangende leden wanneer deze zelfde commissie optreedt als vaste laadscommissie, belast met het onderzoeken der bezwaai schriften van aange- slagenen over hunnen aanslag 111 de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren W. A. BEUKERS, M. C. 51. DE GROOT en F. J. SMIT in de commissie tot liet geven van verslag en het dienen van laad nopens de begrooting en de rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uit gaven, ingevolge de artt. 203 en 219 dei gemeentewet, door burgemeester en wethouders aan den raad aan geboden, en ten aanzien van de begiootmgen en rekeningen bij art 148 dier wet bedoeld, tot voorzitter de heer J. J. G. NOLET Naar Balduin Mólliiausen. 8) Cartridge droeg haar daarom de zorg voor de dieron over, waarop hij zonder vertoog zich weder naar den wagen terugbegaf. Een poosje schommel de hij in het onder de zitbank opgehoopte stroo dan echter, nadat hij een blik vo! argwaan ge worpen had op de geopende staldeuren, ontkurkte Bij een groote bemande flesch, nogma&ls wierp hij ■eon blik naar den stal, dan nam hij een geduchte «lok uit de flesch ei. met schijnbaar vernieuwde 'krachten begon hij af te laaen. Tweemaal begaf Bij zich met verschillende kruiken en flesschen naar ■don toren, waarin hij zijn privaatmagazijn had aangelegd en eiken keer hield hij het voor gepast zich voor zijne moeite door een teug te beloonen. Op gelijke wijze handelde hij, toen hij den voor de keuken bestemden voorraad overdroeg, en toen Charitas eindelijk weder naar hem toeging, glansde zijn gebruind aangezicht in wedijver met de onder gaande zon, die nog slechts den koepel van den toren mat een purperen schijnsel overdekte. Arm in arm begaven zij zich nu naar het huisje en weldra toonde de schoorsteen, waai uit rookzuilen opstegen, met welk een trouwen ijver Charitas voor den wonderlijken, ouden sergeant van het vierde zorgde. Hoog in de lucht, hooger dan de vuurtoren krinkelden bij de totale windstille de witte wolkjes. en tot leden de heeren M. C. M. DE GROOT en Mr. W. II JANSEN: in de commissie bedoeld bij art. 35 der verordening regelende de heffing der plaatselijke directe belasting, binnen deze gemeente, tot leden: de heeren P. BRILLENBURG, M. C. M. DE GROOT, W. A. BEUKERS en P. LOOPU1JT. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 8sten September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNEDU. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 203 der gemeentewet, Doen te weten, dat de begrootmg van de inkomsten en uitgaven dier gemeente, voor het dienstjaar 1898, op 3! Augustus j I. den Raad aangeboden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar veikrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Ssten September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG, De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. SchiedA5I, 8 September '97. De eigenaardige uitdrukkingen, waarvan kei zer Wilhelm II zich du en dan pleegt te be dienen, tiekken niet alleen de aandacht in Duitschland zelf, maar ook in het buitenland. Zoo wijdt de Times, in aansluiting aan de jongste keizerlijke rede te Koblenz, een hoofd artikel aan den inwendigen politieken toestand van Duitschland. Het blad meent en velen zullen ongetwij feld die meening onderschrijven dat de zoo dikwijls herhaalde apotheose van Wilhelm I, de onbeperkte lof, die zijn nagedachtenis wordt toegezwaaid, en liet stilzwijgen wat belieft anderen, die hem bij zijn werk hebben gehol pen, er op wijzen, dat in hooge kringen plannen en opvattingen omtrent de grondwet bestaan, die vele Duitschers niet bevallen. Het kan niet anders, of men ontdekt in de besprekingen van bezadigde Duitsche bladen, die zich hunne verantwoordelijkheid ten volle bewust zijn, de neiging piotest aan te teekenen tegen de doctrinen. die uitdrukking vinden in die onbepeikte lofspraken, en die besloten liggen in de herhaalde verwijzingen naar de diensten van Pruisen. Uit tal van kenleekenen concludeert de Times, dat in geheel Duitschland een geleidelijke over gang plaats vindt naar een wereld, waarin een bureaucratische regeeiing niet op haar plaats is. Druk ijlde Charitas door den tuin naar den vuurtoren, pijlsnel de naar boven leidende wentel trap opstijgend. Eenige minuten later werd de koepel verlicht terwijl de lamp haar door kunstig aangebrachte reflectoren versterkt schijnsel ver over het meer heen deed schitteren. Voor Charitas weder naar beneden ging, trad zij op den omgang naar buiten. Rustig lag daar het Michiganmeer als een ge weldige looden plaat. Met buit beladen waren de Indiaansche visschers naar hunne woningen terug gekeerd. Yerbtomd was het geluid der vogels. In de warme atmospheer vlogen de vledermuizen heen en weder; met tragen vleugelslag scheerden meeuwen bier en daar over den bewegingloozen waterspiegel. Het was een liefelijke avond een avond als ge schapen voor zoete dioomerijen, bang verlangen en heimelijke hoop. Diepe, plechtige stille heerschte rondom; slechts in het huisje was er bedrijvig leven. Dikwijls onderbroken door alle ooit bij het vieide regement gebruikt zijnde commando's klonk het lustig zij het ook weinig melodieus naar den omgang boven «Vandaag willen we vroohjk zijn En morgen nuchter blijven Het was niet twijfelachtig, of Charitas zou alle moeite hebben om den grijzen sergeant van het vierde naar den koepel naar boven te krijgen; want zijn post op de leuningstoel bij de lampen had hij als nauwgezet beambte niet willen opgeven al had het hem inplaats van een geduchte roes den dood kunnen kosten. Frank vervolgde ondertusschen langs het gladde strand zijnen weg naar het Zuiden. Nu eens zweefden zijne blikken, over de stille zee, dan weder naar Het blad meent bewijzen te over te vinden, dat het Duitschland, dat men kent, zeer ver schilt van het Prpiseu, - waarmede sommigen het zouden willen identificeeren, en dat het Duitsche volk niet gezind is, mystieke en mid- deleeuwsciie dogma's van de «Gratie Gods" aan te nemen. Ook gisteren hebben de vorstelijke gasten met keizer Wilhelm de manoeuvres bijgewoond, o.a. de inneming van Hanau door de Beieren. Te zes uur gisteren keerden do souvereinen naar Wiesbaden terug. Daar werd een gala-voorstelling gegeven beginnende met een allegorie Salve, waarin tableaux-vivants het Drievoudig Verbond voor stelden, terwijl iiet orkest de Duitsche, Oosten- rijksche en Italiaatische volksliederen ten gehoore bracht. Waarschijnlijk zal koning Humbert zijn bezoek tot Zondag rekken. Volgens de Messagero zal het Duitsche keizer paar in het volgend jaar naar Italië komen, om een bezoek te brengen aan de tentoonstel ling tan Turijn. Intusschen gaan ook de staatszaken hun gang. Von Miquel is Zondagmiddag te Homburg aangekomen en heeft daar een langdurige con ferentie gehad met den Rijkskanselier. Om 4 uur vertrok hij weer, zonder den Keizer gezien te hebben. Een groote kracht oefenen in Duitschland uit de socialisten, en indien het beweren der Yoss. Ztg. bewaarheid wordt, dat de sociaal democratische partijdag van Sleeswijk-Holstein besloten heeft deel te nemen aan de verkiezin gen voor den Landdag; welk voorbeeld wel spoedig in geheel Pruisen navolging zal vinden, dan mag men verwachten, dat der Pruisische regeering nog menige harde noot tu kraken zal worden gegeven. Na Duitschland is het socialisme zeker wel het machtigst bij onze zuidelijke naburen. Sprekend zijn de cijfers, die de Brusselsche correspondent (Er B. Ct. ten bewijze van die macht aanhaalt. Het is een o;< rzicht van de op 30 Juni 1.1. vastgestelde winst- en verliesrekening van het Volkshuis te Brussel. Op dien datum bedroeg het aantal leden aandeelhouders 15.111. Het Volkshuis bezat toen aan onroerende goederen eene waaide van 800.000 francs, vertegenwoordigd door twee bakkerijen, het Volkshuis te Molenbeek en het nieuwe Volkshuis te Biussel, dat in het hart der stad wordt gebouwd, dezen winter onder dak moet zijn en den volgenden zomer zal worden ingewijd. Het mateiieel, de inrichting, de voorraad in de winkels en het kasvermogen vertegenwoor digden samen een waarde van ongeveer 1.115.000 de in ontelbare hoeveelheid opkomende sterren. Slechts op de verder in het meer uitstekende land tongen bleef hij tusschenbeide staan, als om te genieten van den nu in vollen glans straienden koepel van den vuurtoren. Hij was zoo verdiept in zijn sombere droomen, dat hij nauwelijks lette op de omgeving; ongehoord door hem klonk zoo nu en dan het kraken van dorre takken en hot ruischen van twijgen, hierdoor veroorzaakt, dat boven hem op den hoogen oever op het smalle voetpad een wandelaar gelijken tred met hem hield. Het was Pedlar Parker. Ondanks zijn vracht en den belang rijken voorsprong, had hij den langs den oeverrand kalm voortwandelenden Frank na korten tijd in gehaald. Ook hij keek nu eens voor, dan weder achter zich, als om door het zien naar den schitterenden vuurtoren zijn woede te doen aanwakkeren. Dieigend hief hij zijn vuist op. «Ik zal het je betaald zetten," kwam het sissend tiïsschen zijne dicht op elkaar gediukte tanden door, «jou en hem daar beneden, die meent dat hij den eersten den besten een scbuik mag noemen. Moord en verderf wil ik jou on dien dronkaard bezweren. Bedelend zul je het uur ver- wenschen, waarop je voor den eersten maal in de oogen van dien verliefden snaak hebt gekeken; op je knieën zul je den verachten Pedlar danken, wanneer hij er ten slotte nog toe overgaat om jou en dien grijzen zondaar bij zich op te nemen. Ver vloekt ik ken een middel, en een goed middel ook om je gezeggelijk te maken en hem daar beneden naar den duivel te sturen!" Hoonend lachend vervolgde hij zijnen weg. Vooit- durend drong hij tusschen het struikgewas door, dat het pad bijna geheel afsloot. Hij scheen met bovenmenschelijke krachten toegerust te zijn, zijne francs, waartegenover stond een passief van 800.000 francs. In de eerste helft van dit jaar werden in de socialistische bakkerij 5,224.215 brooden ge bakken, d. i. 200.000 K.G. per week. Men gaat steeds voort te propageeren in de stad en op liet land, om de socialistische ideeën te verspreiden. Zoo zal 1 October a.s. te Ilerflelingen de groote model-melkinrichting worden geopend. Is het te begrijpen, dat in België het libera lisme geheel bekneld is geraakt tus«chen het machtige clericalisme en het steeds aan macht winnende socialisme De Times verneemt uit Konstanlinopel, dat de gezanten beraadslaagd hebben over de nieuwe voorstellen, door sir Philip Currie op last van lord Salisbury ingediend. Volgens die voorstellen zou een intei natio nale commissie van zes leden, één voor iedeie mogendheid, wordeu saamgesteld, onder wier toezicht Griekenland voldoende inkomsten zou moeten stellen om den dienst der leening voor de oorlogsschatting te dekken. Thessalié zou dan terstond door Turkije die nen ontruimd te worden. De gezanten hebben huo regeeringen om machtiging gevraagd, ten eiude met de Porte op deze basis te kunnen onderhandelen. Aan dit bericht wordt toegevoegd dat deze nieuwe voorstellen te danken zijn aan een nota van graaf MurawiefT, den Russischen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze te ver staan zou hebben gegeven, dat Engeland de vei apt woordelijkheid diaagt voor de onbereken bare schade, die Turkye en Griekenland lijden door de vertraging van den vrede. Een later bericht meldt, dat deze voorstellen door de mogendheden zijn goedgekeurd, en dat nog 1 lechts te regelen overblijft de .quaestie der termijnen, waarop de oorlogsschatting zal moeten worden betaald. Daarover hopen de gezanten het morgen eens te zullen worden. Een treurig licht op de Grieksche financiën werpt de bekende oeconoorn Lambros—Coro- milas intusschen. Deze publiceert een reeks studiën, waarin hij tracht aan te toonen, dat indien de door Griekenland te betalen oorlogsschatting op 92 millioen blijft gefixeerd, het land, ondanks de Europeesche controle op de financiën, aan den rand van een tweede staatsbankroet staat. Zou 't waar zijn of wel een oratio pro domo? Wellicht is de conclusie een weinig pessimis tisch, een hersenschim is de vrees van den staathuishoudkundige zeker niet. Een groot gevaar voor Griekenland leveren bovendien op de gewapende troepen van onge- icgelde soldaten, deserteuis en losgelaten ge vangenen, die het land doorkruisen. oogen schenen de scherpheid van een kat te heb ben want zoo dikwijls door boomen en landtongen de gesialte van Frank aan zijne blikken ontrokken werd, even dikwijls merkte hij die ondanks de nachtelijke schaduwen weder op en sluipend volgde hij die. IloorDSTUK III. Als eene waarachtige heerscheres over de zoet- vvaiermeerenzoo rein en zelfbewust lag de Koningin van het Westen in de als haven dienende monding van de rivier. Van de davids aan den achterspiegel tot aan het uiterste pnnije van den boegspriet had zij een nieuw kleed van sneldrogende lakverf gedregen zelfs de geweldige schepraderen hadden een vuur rood kwastje gekiegen, een oogenschijnlijk bewijs, dat men het tiotsche stoomschip nog voor sterk genoeg hield om het, ondanks zijn betrekkelijk hoogen oudeidom, nog minstens drie of vier jaren in de woedendste stormen uit te houden. Daarom aaizelde ook niemand om er vracht aan te geven, te meer daar met het oog op de grootere snelheid de vrachtprijs op de meeste schepen hooger W3s. Het was avond. De laatste arbeiders van de werf waren reeds lang naar huis gekeerd en st'iler werd het op de schepen, die in de riviermonding lagen. Evenals op den vuurtoren van den ouden Car tridge brandden ook hier signaalhchten aan beide zijden van de invaart. Een dof gebruis kwam overwaaien van de verder op liggende stad, waar thans eerst het eigenlijke leven jo de nu koeler geworden straten aanving. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1