51"" jaargang. Dinsdag 14 September 1897. N°. 9422. Dt Tutten aai let Micliian». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverT h T c roelants. yKTJII.LETOiSr. BUITENLAND. BINNENLAND. Aboknbwentspbijb voor Schiedam, per kwartaal n omliggende plaatsen, p, kwart. franco per post, p. kwartaal, Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTEKSTBAAT 70, Teleplioon Ao. 123. AnvEnTENTiüPEiJB: van I5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.58 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overelcht. Schiedam, 13 September '97. Nog steeds geeft de politieke groepeering der staten van het continent aanleiding tot ontelbare beschouwingen, waarvan de eene aan al beter bron heet ontleend te zijn dan de andere. Het nieuwste snufje op dit gebied is afkomstig van den YVeener correspondent der Figaro. Deze is in staat aan zijn blad het volgende mede te deelen, Oostenrijk heeft aan de kabinetten te Berlijn en te Rome voorgesteld, dat de drie verbonden mogendheden aan de kabinetten te Parijs en te St. Petersburg zouden vragen elkaar weder- keeng in te lichten, en wel als volgt. Het Drievoudig Verbond zou aan Frankrijk en Rusland mededeelen den tekst van het ver drag tusschcn Oostenrijk en Italië, waarvan nooit mededeeling is gedaan, alsmede de ver anderingen, die in de afzonderlijke verdragen tusschen Italië en Duitschland, Duitschland en Oostenrijk, Oostenrijk en Italië hebben plaats gevonden. Daartegenover zouden Frankrijk en Rusland mededeeling doen van het tractaat van bond genootschap, dat den 25sten Augustus 1.1. te St. Peteisburg tusschen hen is gesloten. De strekking van dit vreemdsoortige voorstel zou, volgens den correspondent der Figaro zijn, elk verschil tusschen de beide stateugroepen te vei effenen en aldus de samenwerking van alle mogendheden in het belang van den vrede te verzekeren. In diplomatieke kringen teWeenen voegt de correspondent nog aan zijn bericht toe verzekert men, dat het Fianco-Russisch trac taat een clausule bevat, die eeu der beide partijen tot gewapendeu steun verplicht, indien de belangen van den bondgenoot ernstig be dreigd worden door een derde. Een gelijke clausule zou, naar men zegt, aan het verdrag van het Drievoudig Verbond wor den toegevoegd. Niet zonder reden bespreekt de Londensche pers met blijdschap het gunstige verloop der reis van den hertog van York en zijn gemalin door Ierland. In lange jaren heeft geen lid van het vorste lijk huis het durven wagen het groene eiland te bereizen, en ook thans, nu de hertog en de hertogin van York, na een bezoek aan de nij verheidstentoonstelling, een reis door Ierland, van Noord naar Zuid, van Oost naar West, gingen maken, was men beducht voor een koele, misschien een vijandige ontvangst. 't Is erg meegevallen. De bevolking heeft beleefd en eerbiedig, vaak zelfs met eenige warmte het hertogelijk paar ontvangen, zonder natuurlijk blijk te geven van eenig enthousiasme. Dat zou ook te veel zijn verlangd. Over 't Naar Balduif Mölliiausen, 12) Voor de tweede maal werd er aan de bel geluid. Cbaritas vloog van de eene lamp naar de andere en nauwelijks twee minuten later spreidden allen te zamen een verblindend licht naar buiten. Slechts aan de Westzijde van het enge kamertje was er achter de zich daar samenvoegende reflectoren eene diepe schaduw. Daar zat in zijn leuningstoel, het hoofd en de schouders door kussens ondersteund, de oude sergeant van het vierde. Diep en zwaar drong de adem uit zijn boist. Nooit in zijn leven was hij zoo dronken geweest als door het vocht, hetwelk Pedlar hem had gestuurd, maar ook nooit was hij zoo snel en zonder weerstand te bieden in een toestand van volslagen bewusteloosheid neergezonken. Weer klonk boneden de klok. Charitas wierp een bekommerden blik van deelneming op den ouden man; als tetloops zag zij nog even naar de lampendan daalde zij de smalle wenteltrap af. Op het pleintje kwam haar een Jndiaansche vrouw tegemoet. vEen vreemde blanke man ligt in onze wigwam." vertelde zij op eene zoo dringende wijze, dat iedere twijfel aan de waarheid werd buitengesloten uzijn verkregen resultaat heeft men alle leden tevre den te zijn. Naar de Times oan ook te recht opmerkt, heeft deze reis (vooi bereid door den loid-lmtenant an Ierland, lord Cadogan, ten einde de Ieren het denkbeeld te ontnemen, dat zij, bij wijze van overwonnenen, genegeerd worden), heeft deze reis bewezen heeft, dat de Ieren geen on- verzoenbaren haat jegens de koninklijke familie voeden. «Indien de agrarische quaestie niet was op gekomen", zegt het City-blad, sdan zou het ïersche volk gemakkelijk te winnen zijn door wie in hun midden leven, zich vrij en edel moedig toonen en niet vreezen zich te schikken naar zeden en opvattingen, die niet zuiver En- gelsch zijn". De Times raadt dan ook de vorstelijke familie, als staande boven de partijen, zich minder karig te tooneu in bewijzen van sympathie jegens het ïersche volk. Het blad meent het goed met dezen raad. Maar men mag veilig aannemen, dat die sym pathie weinig zal baten, zoolang niet de wette lijke maatregelen en hervormingen tot stand komen, die bevrediging schenken aan de grieven van het ïersche volk. Generaal Weyler heeft geantwoord op de aanvrage om inlichtingen over de inneming van Vittoria de Tunas door de Cubanen. En zijn antwoord luidtdat hij bereid is een espeditie te zenden om de stad op de in- surgente te heroveren. Aan dit vreemdsoortig bericht, uit Madrid, wordt kortaf toegevoegd »De generaal zal het bevel op het eiland blijven voeren." Och ja, of de generaal Weyler of Campos of hoe ook heet, steeds worden de opstande lingen officieel verslagen, maar winnen zij inderdaad veld. Dat Spanje het eiland niet kan behouden, begint men ook te Madrid in te zienmaar men wil het niet zien. Zoo heeft generaal Pando een disciplinaire straf opgeloopen, omdat hij de afgevaardigden en senatoren van Cuba heeft bijeengeroepen, teneinde een besluit te nemen, zooals de toestand vereischt. En in den beschrijvingsbrief had de generaal gezegd, dat het oogenblik gekomen is om vol komen openhartig te spreken en de verant woordelijkheid te laden op hen, die deze politiek van avonturen zijn begonnen. De Ileraldo zegt, dat verschillende generaals het gevoelen van hun collega deeien. lumiddels heeft de regeering nevens die voor Cuba, ook een stel hervormingen voor de Philip- pijuen ontworpen. Die hervormingen omvatten wijziging van het strafwetboek wat betreft aanslagen tegen de integriteit van het grondgebied van den Staat en tegen de publieke orde. Strenge bepalingen worden voorgesteld met hulpgeroep bracht ons tot hem. Hij zat aan don weg en kon niet verder; door eene plotselinge ziekte overvallen, omzweeft de dood zijne legerstede maar hij wil mot sterven, voor hij eerst aan eene blanke zijn laatsten wensch heeft toevertrouwd." Cbaritas zag bezorgd naar den toien naar boven. Do lampen bi andden zmvor, haar licht als stralen bundels in de donkere atmospheer naar buiten zendend. Het huilen van de brandingen het ruischen van het woud schenen haar met angst te ver vullen, want eerst na een lange pauze vroeg zij aarzelend, terwijl zij zich naar de Schippewa- viouw keerde: sKan ik den ongelukkige helpen? Zie om je; de nacht valt en het is een uiterst moeiehjke weg naar de hut." nik voer mijne jonge blanke vriendin zeker", antwoordde de Indiaansche vrouw vertrouwelijk, sik voer haar weg en ook weder naar huis- Kan zij den vreemdeling geen hulp verschaffen, zoo mag zij ten minste zijn laatste woorden hooren en verder dragen. De dood wacht niet. Sterft echter de vreemdeling in onze wigwam, dan zal men roepen de Schippewa's hebben hem beioofd en ver moord. De blanke mannen vertrouwen geen Schtp- pewa; waar zij kunnen, bereiden zij hun onheil om hen van da laatste jachtgronden hunner vade ren weg te drijven en hunne wouden in akkerland te veranderen." rik zal i' begeleiden," besloot Charitas thans, sziefi wil ik den ongelukkige ten minste, al was het slechts om u gerust te stellenmaar dan moeten de uwen maar trachten hem hieiheen te brengen, want ik durf met lang weg te blijven. uGij weet, het iicht daarboven wijst de schepen betrekking op de genootschappenzoo is het op zware stiaffen verboden, deel uit te maken •van liet nGenootschap van het vei bond des bloeds", een geheime inlandsche vereeniging. Deze voorstellen, waarbij er ook van admi nistratieven aard zijn, zullen eerstdaags aan de Regentes ter teekeriing worden voorgelegd. Er is in de laatste dagen veel gesproken over de mogelijkheid, dat de liberalen spoedig aan het bewind zouden komen. Thans worden die geruchten ongegrond ge noemd. We! verwacht men, dat het kabinet vóór de opening der Cortez een wijziging zal ondergaan, maar generaal Azcarragua zal dan toch minister president blijven. Morgen komt het militaire hooggerechtshof bijeen ter behandeling der zaak-Sampan Barril. Duitschland speelt een eigenaardige rol in het Oosten. Blijkbaar komen noch Turkije's noch Grieken- land's belangen ook maar in 't minst in aan merking by de oppositie, die do Duitsche regeering voert tegen alle voorstellen ter be ëindiging der onderhandelingen. De bezitters van Grieksche fondsen en in Duitschland zijn er veel klaga-. en jammeren al sinds jaren over de slechte betaling van rente ei? aflossing. En de Duitsche regeering vindt dit nu eens een mooie gelegenheid om die Duitsche schuld- eischers een handje te helpen. Vandaar, dat lord Salisbury's voorstellen worden aangenomen, ook door Duitschland, maar, zeide baron Saurma-Jeltsch namens zijne regeering, er moet toch ook een garantie zijn voor de oude schuldeischers. Alleen de leening voor de oorlogsschatting waarborgen, dat gaat niet. Op die wijze het is licht te begrijpen kunnen de onderhandelingen niet tot een resul taat leiden. Wat Kreta betreft, worden de belichten gunstiger. Langzamerhand worden de gemoederen kal mer, en Christenen en Muzelmannen, die vroe ger in handelsrelaties met elkaar stonden, be ginnen toenadering tot elkaar te toonen. De internationale troepen op Kreta hebben alle buitenposten bezet, zoodat de Turksche troepen zich geheel binnen het cordon bevinden. De heer Benzelli, tot nog toe president der Nationale Vergadering van Kreta, is met zijn aanhangers naar Athene vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij tot de admiraals een nota gericht, waarin hij verklaart, dat de Kretenzers de autonomie aanvaard hebben, op voorwaarde dat het Turksche garnizoen werd verwijderd. De* blokkade van het eiland is nog niet opgeheven. De rede hiervan schijnt gezocht te moeten worden in den onwil van Rusland en Duitsch land. hunne baan; zoo het uitging; kon het den dood van velen na zich slepen." Zij ijlde terug naar haar huis, waaruit zij in de volgende minuut van top tot teen in een wollen deken gehuld, tot de Indiaansche vrouw terugkeerde. sik volg u," sprak zij door een zeldzame onrust vervuld, teiwijl zij zich nog eens door een blik van den uitstekenden toestand der seinlichten overtuigde, overhaast uwe schreden en wees gedachtig aan de verantwoordelijkheid, die gij op mijne schouders laadt." In plaats van eenig antwoord te geven, keerde de Indiaansche vrouw zich om, en weldra had het vochtige woud beiden in zich opgenomen. Een kort eindweegs hadden zij op het duistere pad afgelegd, toen door den tuinmgang een gebogen gestalte over het pleintje naar den vuurtoren sloop. Een oogenblikje luisterde die achterdochtig; dan wei d de zware met ijzer beslagen deur behoedzaam geopend, en zonder geruisch verdween de gestalte in den toren. Verscheiden minuten verliepen hevig brulde de storm om den stralenden koepel, en als nad hij eindelijk een toegangsweg naar het binnenste daar van gevonden, ging de eene lamp na de andere uit. Een oogenblik later verscheen de eigenaaidig gekromde gestalte weder buiten. Blijkbaar ver trouwd met de omgeving, zoowel als met de gansche inrichting van het huis, werd de deur zachtjes toegodrukt, en door het tweemaal omdraaien van den sleutel dubbel gesloten. Toen nam de gestalte den sleutel uit het slot, en stopte inplaats daarvan kiezelsteentjes en kleine stukjes hout in de ledige opening. ttcmcngde Meiledeeltngci». Een goed bericht voor de zilvermannen is de mededeeling in de Times, als zou de admi nistratie der Engelsche Bank er ir. toegestemd hebben, dat '/s der reserve van de Bank uit zilver bestond. Do Times keurt zulk een maatregel, waarvan volgens andere berichten trouwens geen sprake is, zeer af en noemt het niet zonder reden een omwenteling. Tusschen de Engeische werklieden in het machinevak en hun patroons moeten vertrou welijke onderhandelingen plaats hebben om een einde te maken aan de staking. Het Trade-Union-Congres te Birmingham heeft met bijna algemeene stemmen een besluit aangenomen, waarbij besloten wordt over te gaan tot het benoemen eener commissie welke een plan zal uitwerken om alle werklieden- vereemgingen tot éen bond te doen samen smelten. De afgevaardigden der mijnwerkers onthiel den zich. De koning van Siam is, na een verblijf van twee dagen te Brussel, Zaterdag te Parijs aan gekomen, waar hij aan de gare du Nord ont vangen werd door den president der Fransche Republiek, die hem vergezelde tot aan het voor hem gereed gemaakte hotel aan de avenue Hoche. De Memorial politique brengt het weinig geloofwaaidige bericht, dat de prins van Wales eerstdaags een bezoek zal brengen aan het Italiaansche hof, ten einde te onderhandelen over de te volgen Anglo-Italiaansche politiek in Afrika. De laatste berichten uit Britsch-Indië doen het vooikomen, als zouden alle belangrijke berg passen in Turkestan en Afghanistan in handen der opstandelingen zijn gevallen. Dr. Leijds, staatssecretaris der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, is te Pretoria teruggekeerd. De republiek Guatemala is in staat van beleg. In het Westen is een omwenteling tegen den president uitgebroken. Atjch en Lombok. Blijkens van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegraphische berichten, zijn bij de jongste in Atjeh geleverde gevechten gesneuveld: de fuseliers J. H. Naulaers, A. E. Mernie, .1. Memmer en F. C. A. Mewes; gevaat lijk gewond: de sergeanten A. H. H. Theunissen en D. J. Yerhelst, en licht gewond; de 2de luitenant der infanterie H. A. Gusdorf; en zijn aldaar aan de gevolgen van in Atjeh hekomen wonden overleden: Het was te duister om de gelaatstrekken van den geheimzinnig sluipenden man te kunnen onder scheiden. Toen hij zich, nadat hij zijn werk vol bracht had, weder naar de zeekant richtte en zijn blikken over de wildbewogen, zwertgrauwe water vlakte het heenzweven, stiet hij, als in het be wustzijn van bevredigde wraakzucht, zulk een hoon gelach uit, dat zelfs Cartridge boven in den torenkoepel, ware hij niet in een toestand van volslagen bewusteloosheid geweest, onmiddellijk Pediar daaruit zou herkend hebben, »Gij zult 't mij boeten," sprak hij tandenknarsend, terwijl hij het naar den oever leidende pad insloeg, sik zal het je betaald zetten, jou en je onnoo- zelen zijn stem stierf weg door het ruischen van de door den storm heen en weer gezweepte boom toppen en door het brullen van de branding. Zwart stak de toren naar boven, zwart en spook achtig als eene sedert menschenheugenis onbe woonde ruïne. Een half uur was Charitas voortgeloopen met de Indiaansche vrouw op het donkere en schier onbe gaanbare pad, toen ter zijde van hun een licht zichtbaar werd. Een wachtvuur, met overleg aan den voet van een honderdjarigen ahornstam gestookt, verlichtte spaarzaam eenige Indiaansche tenten. Een koperkleurige jager trad hen tegemrot; na een kort gesprek met de Indiaansche vrouw wendde deze zich tot Charitas. sHij is weggegaan," verklaarde bij blijkbaar in ontroering, lom een wegwijzer verzocht hij, dien hij met twee groote zilverstukken betaalde, en mijn eigen bioeder begeleidt hem." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5