BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YL A ARDIN GEN. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Kerk en School. door een afdeeling van generaal Bigg's troepen hernomen. Men meldt uit Simla, dat thans 59000 man en 90 kanonnen gemobiliseerd zijn. Opnieuw loopt het gerucht dat de Emir van Afghanistan afstand zaï doen van den troon, en wel ten gunste van zijn zoon 13 abi bul la Kh an, die geen vriend van Engeland is. De invoerrechten in de Zuid-Afriknansche Repubiiek hebben, ten gevolge van den gedrukten toestand van den handel, in Augustus 30.000 p. st. minder opgeleverd dan anders. President Iiruger heeft tegenover Johanncs- burger deputaties vei lUaard, dat de regeering geneigd is den dvnamietprijs, het spoorweg tarief en de invoerrechten in het algemeen belang te verlagen. De regeering van Canada heeft besloten zoo spoedig mogelijk den op Canadeesch gebied liggenden weg naar de Yukon-goudveldeo te ontwikkelen. Daartoe heeft zij onderhandelingen aange knoopt met den Pacific-spoorweg. Een lynch-partij op groote schaal is voor gekomen te Versailles, in den staat Indiana, waar men anders zulke daden van eigen recht niet gewoon is. Vierhonderd man te paard drongen de stad binnen en haalden met geweld vijf roovers uit ds gevangenis, die zij vervolgens ophingen. De verklaring van deze daad ligt hierin, dat de Duitsche boeren in liet district jaren lang veel te lijden hebben gehad van roovers. De president van Uruguay verklaart, dat de administratie van president Borda geleid heeft tot een deficit van G roillioen dollars. Beëediging- ran de Kamerleden. Aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal"is het volgend schrijven gericht: 's-Gravenhage, 14 Sept. '97. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Weduwe, Regentes, is te mijuer kennis gebiacht, dat H. M. de nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, in Hoogst- derzelver paleis alhier zal ontvangen tot het afleggen der vereischte eeden (beloften en ver klaringen) op Dinsdag 21 dezer, des voormiddags te 10 uur. Ik heb de eer U dit mede te doelen, met verzoek mij tijdig bericht te zenden, indien gij verhinderd mocht zijn op bovenvermeld tijdstip ten paleize tegenwoordig te wezen. Wegens het groot aantal der te beëedigen leden van de Staten-Generaai zal het, naar ik vermoed, II. M. aangenaam zijn, indien de heeren leden eenigen tijd vóór het bepaalde uur ten paleize aanwezig zijn. De Minister van Binnen- landsche Zaken. Voor den Minister, Be Secretaris-Generaal, W. J. Duckmf.ester." Intrekking van wetsontwerpen. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge machtiging van de Koningin-Weduwe, Regentes, de volgende aanhangige wetsontwerpen door hem worden ingetrokken, te weten 'io. dat tot heffing e e n e r r ij w i e 1- belasting; 2o. dat tot nadere regeling van de bezoldiging der Aigemeene Rekenkamer 3o. dat tot wijziging van art. 41 der wet van 26 Mei 1870 Stilno. 82) betrekkelijk de grondbelasting; 4o. dat tot goedkeuring van den onderhand- schen verkoop van een perceel grond en water te Coevorden aan de Dedemsvaartsche Stoom tramwegmaatschappij 5o. dat tot wijziging van het Vile hoofdstuk A der Staatsbegrooting voor 1896; 6o. dat tot wijziging en aanvulling van de begrooting der uitgaven van het pensioenfonds voor weduwen en weezen voor burgerlijke ambtenaren over 1897. 7o- dat tot nadere regeling nopens de ver gelding van tijdelijke diensten net pensioenen 8o. dat tot heffing van opcenten op het recht van overgang van onroerende goedereo, nage laten door met-ingezetenen. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de maand Augustus 1897 ruim 1K ton minder opgebracht dan over denzelfden termijn van 1896; ook het "In der opbrengst van dit jaar is minder dan in het vorige; de cijfers zijn f73.427.139 en f 76582.536, een verschil dus van ruim 3 miilioeD. Bij de raming over 8/I2 van 1897 blijft men nog meer ten achter, daar die f79.854.509.36 bedraagt, een nadeelig verschil dus van 6j4 miilioen. Dat dit bedrag nog in de volgende vier maanden zal ingehaald worden is niet waar schijnlijk, daar het personeel in Augustus voor den halven aanslag verviel, en er dus heel wat op aangezuiverd is. Het personeel is dit jaar nu reeds bijna 2 miilioen ten achter. De andere middelen hebben ongeveer even ruim gevloeid als in Augustus van het vorige jaar, behalve de domeinen, die nu een halve ton meer -opbrachten. Coöperatief Congres. Gisterenochtend kwam alleen weder samen de eerste sectie; in de andere sectiën waren niet genoeg leden om te kunnen openen. Eerste sectie Winstdeeting. Ilier kwam op verzoek van den heer Van Marken opnieuw ter sprake, liet reeds den vorigen dag in die sectie behandelde. Hij wijst er in de eerste plaats op dat liet kapitaal der onderneming perpetueel moet wor den afgelost. Indien toch door de amortisatie het kapitaal van de oorspronkelijke geldschieters met behulp van het Co-partncrship iu handen is overgegaan van de arbeiders en geëmployeer den dan dient te worden voorzien in het geval van liet verlaten van betrekking, overlijden of verkoop van het winstaandeel door den arbeider of geëmployeerde. Gevolgelijk is liet van belang te bepalen dat het kapitaal tot in het oneindige telkens moet worden geamortiseerd. Nadat dooreenige leden mededeeüngen waren gedaan uit de practijk van het Co-partnerschap stelt de voorzitter voor dat de afdeeling van het congres zal voorstellen een conclusie, waarin wordt uitgedrukt dat de aandeden eener onder neming slechts zullen komen in handen van werklieden en beambten in de onderneming, opdat kapitaal en arbeid steeds in dezelfde han den zullen zijn. Natuurlijk dat de oude aandeel houders eerst behoorlijk schadeloos zullen zijn gesteld. De conclusie zal in de aigemeene vergade ring van hedenmiddag nader aan de orde wor den gesteld. Des middags te een uur werd gehouden de tweede aigemeene vergadeiing, door den heer Van Marken voorgezeten. Aan de orde kwam al weder de zaak der ivinstverdeeling .- de verschillende rapporten dien aangaande werden ter behandeling gesteld. De voorzitter der eerste sectie, de heer Robert, wijst er op dat de permanente commissie der winstverdeeling sedert het congres van '1896 heeft gehouden acht zittingen. Eene lange discussie ontstond over de vraag of men eene definitie van co-partnerschip zou geven of niet. Ten slotte werd besloten dit niet te doen nader zal men de voorloopig gegeven definities bespreken. Des namiddags en avonds werden eenige coöperatieve instellingen te 's-Gravenhage be zocht. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Door het N. v. d. D. wordt medegedeeld, dat door de Iloliandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij concessie is aangevraagd voor een spoorweg van Zuid-Amsterdam over Sloten door den Haarlemmermeer naar Haarlem met een zijtak uit Haarlemmermeer naar Sloterdijk. Het doe! van dezen zijtak is de ontworpen lijn in verbinding te brengen met den bestaanden spoorweg, speciaal om het doorgaand goederen vervoer te kunnen bedienen. Te Rotterdam is overleden de heer G. II. Lambert, oud-burgemeester van Kralingen. De overledene bereikte den leeftijd van 80 jaar. Bij kon. besluit van 9 September 1897 no. 4 lis de heer E Philipson erkend en toegelaten als consul- generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam voor het Koninkrijk der Nederlanden. Bij kon. besiuit i', met 16 September: 1o. de kapitein ter zee 41. van den Pauvert, wegens lichaams gebreken in maar met door den dienst, op pensioen gesteld, en hem toegekend: a. een pensioen van f2100 'sjaars, en b. eene verhooging van dat pensioen van flOöO 'sjaars; en 2o. bevorderd: tot kapitein ter ïce de kapitein-luitenant ter zee P. F. 41. Volcke; tot kapitem-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1e kl. J. B. Snethlage, en tot luitenant ter zee le kl. de luitenant ter zee 2e kl. A. van den Driessen llareeuw. Bij Kon besluit is aan R. Oostingh te Assen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter dei- Ie klasse van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen en zijn benoemd: tot landmeter der 4e klasse van het kadaster K. P. J. Oerder, thans van de 2e kl. tot landmeter der 2e kl. van het kadaster J. IloUhui- zen, thans van de 3e klasse. Bij Kon. besluit is aan C. van den Berge, te Bergen- op Zoom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzieot - eerste klasse der visscherijen op de Seneltle en Zeeuwsche stroomen. Bij Kon. Besluit is met 1 October e.k. opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen te Termun- terzij! c. a, en zijn de daartoe behoord hebbende ge meenten Termunten en Nienwwoida toegevoegd aan het kantoor te Delfzijl; het kantoor te Delfzijl wordt gelaten onder voortdurend beheer van den ontvanger 41. J. Messer, terwijl een ontvangkantoor der invoer rechten is ingesteld te Termunterzij! om te worden waargenomen door een commies-ontvanger der 2e categorie. Bij Kon. Resluit is met 4 Oct. opgeheven het ont vangkantoor te Ouderkerk a.d. IJset en een kantoor ingesteld te Lekkerkerk voor de gemeenten I.ekkerkerk, Ouderkerk a.d. Usel, Krimpen a.d. IJsel en Krimpen a.d. Dek en zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Beilen c. a. J. C. Brouwer, commies- verificateur der le categorie; tot ontvanger dier middelen te Brouwershaven, C. Overdorp, boekhouder der 4e categorie te Gorinchem; tot ontvanger der dir. belastingen, te Diever, II. R. Grootenhuis, boekhouder ten kantore te Gouda; tot ontvanger der directe be lastingen te Gramsbergen, R. ten Berge, commies verificateur der le categorie te Bladel, J. II. C. van den Beid, boekhouder der 3e categorie te Amsterdam (4e kanton)te Hengelo (G.), R. .1. de Bevort, thans te Groesbeek; te Lekkerkerk, C. P. Vogelenzang, thans te Willemstad te Buiksloot, L. Meijers, thans te Sluis. SÏAJ)SNIEÜWS> In de zitting der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuuï is gisteren o.a. behandeld het geschil tusschen het bestuur dezer gemeente en dat vau Harderwijk over de woonplaats van den krankzinnige A. B, Osierholt. Rappoiteur was de Staatsraad rar. de Nerée van Babberieh. Gedeputeerde Staten van Gelderland, over deze zaak gehooid, advi seerden tot bet brengen dor verplegingskostcn van genoemden krankzinnige ten laste van Imt rijk. Gisterenavond bad, onder leiding van het voorloopig bureau, bestaande uit de boeren G. Visser Bz., J. Sander en Th. A. J, Zoet mulder, eene vergadering plaats, van de com missie, die de leiding der feestelijkheden in bet volgend jaar, bier ter stede op zich zal nemen. Met ingenomenheid werd de mededeeling ontvangen, dat onze burgemeester, dc lieer II. J. Versteeg, het Eere-Voorzitterschap dei- Commissie heeft aanvaard. De Commissie zal met nog eenige leden worden vermeerderd. Verder werd besloten, dat de Commissie zich met de verschillende Wijkcommissién, alsmede met bestuurders van Vereenigingen in betrek king zal stellen, ten einde in de feestviering hier ter stede de gewenschte eenheid te ver krijgen. Uit de bewoners van de Bakkershaven heeft zich een comité gevormd, dat met het oog op de versiering dier straat, de bewoners beeft opgeroepen tot bijwoning eener vergadering op Maandag a.s. in het Verkooplokaal. Onze stadgenoot?, mej. M. v. d. Poel, is be noemd tot onderwijzeres aan de Christelijke School te Siiedrecht en heeft die benoeming aangenomen. Voor de huishoudschool in het Volkshuis hebben .zich ongeveer 107 leerlingen aangemeld. Daaronder voor liet kookonderricht alleen 34, die in 4 klassen worden ingedeeld. Voor de kniplessen 49. Jammer, dat voor de verstellessen veel leer gierigen moesten worden afgewezen bij gebrek aan voldoende onderwijskrachten. Zijn er in Schiedam geen ge-chikte vrouwen, die voor deze uitmuntende zaak wat tijd en toewijding over hebben Zij melden zich slechts aan bij mej. Maas, Tuinlaan, mej. C. Visser. Nieuwe Haven of mej. M. Odé, Markt, en zullen zeer welkom zijn. Hedenmorgen had de spoelinghaler Grootveld van den landbouwer Ammerlaan het ongeluk om bij het passeeren van de schuif aan de Korte Haven de hand te klemmen, met liet ernstig gevolg dat 2 toppen van de rechterhand verloren zijn. De man heeft zicii onder genees kundige behandeling gesteld. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester de Heer B. A. Verhallen. «e i; I T V O E SS. Sf G op Vrijdag 17 September 1897, des avonds ten S uur, op bet Westerhavenhoofd alhier. Programma: 1. Hipp Hipp Hurrah, Marsch. 2. Lust- spiel Ouverture, Kéler Béla. 3. Wein, Weib u. Gesang, Walzer, J. Strauss. 4. Berliner Plaudereien, A. Kersten. 5. Ouverture Zum Volksfest, M. Carl. 6. La Czarina Mazurka, L. Game. 7. La Mascotte, E. Audran. 8. Lotharinger Marsch, L. Ganne. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 10 Sept. K. IJ. Drektraan, 27 jaar, en G. van Katwijk, 22 jaar. J. Krommenhoek, 28 jaar, en F. van der Hoeven, 27 jaar. Geboren 15 Sept. Geertruida Antonia Josephina, doch ter van D. H. W. van Oorschot en O. C. P. Rens, Korte Kerkstraat. 16. Michiel Henricus, zoon van J. Veihoeekx en A. Vorstenbos, Steenstraat. Overleden 14 Sept. Adrianus de Vlaming, oud 23 jaar, Proveniershuis, 15. Hendrik van Vliet, oud 1 jaar, Broersveld. Het nieuw gemaakte gedeelte der spoorbrug over de haven alhier is thans geheel voltooid en definitief in gebruik genomen, zoodat de treinen weer op dezelfde wijze aankomen en vertrekken zooals dat vroeger geschiedde. Opgaven der brieven verzonden uit Vlaar- dingen over de 2e helft der maand Aug. 1897, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de af zenders of de geadresseerden aan het Postkan toor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden Verzonden geweest aan: Wed. P. Grabriel, Haarlem; C. Kwakman, BURGERLIJKESTAND. Geboren 15 Sept. Barend, zoon van B. Bovenberg en G. C. "Weerheijm, Ged. Biersloot. Overleden 14 Sept. Johanna van der Linden, oud 36 jaren, echtgenoote van J. Smits, Nieuw straat. De vroegere opera-zangeres mejuffr. Anna Klimmer boom, die voor een paar jaar geleden gehuwd naar Indië vertrok, is daar overleden. Clandestiene branderij. Voor de Roilcrdanwche Rechtbank stond beden in de eerste plaats terecht J. A. C. Nuv, kastelein te Rotterdam, die bij vonnis van dezelfde rechtbank dd: 18 April II. wegens het hebben van een clandestiene branderij te Waddingsveen veroordeeld werd tot 1000 gld boete subs. '1 jaar gevangenisstraf benevens verbeurd verklaring der toestellen en werk tuigen. Thans luidde de aanklacht als zoude bij in September 1896 of daaromtrent te Rotterdam valschelijk op een zegel van 15 cents een ge schrift hebben opgemaakt, luidende: Oridergeteekende verklaart gekocht te hebben van den heer j. A. C. Nuy te Rotteidam een distillutieketel met toebehooren, betaling zal later plaats hebben bij in gebruikneming, voor de somma van één duizend gulden, welk ge- schnft hij daarna valschelijk teekende »J. van Eik, Amsterdam 1 September '96", met het oogmerk om iiet als echt en onvervalsclit te gebruiken of door anderen te doen gebruiken kuunende uit dat gebruik eenig nadeel ontstaan en op 3 April 1.1. ter terechtzitting der arrond.- rechlbank te Rotterdam bij de behandel'ng van een tegen hem door den rijksadvocaat inge stelde strafvervolging, wegens overtreding dei- wet van 20 Juni 1SG2 no. 62, opzettelijn ten einde door te bewijzen, dat niet hij maar N. van Eijk of een ander eigenaar was van de distillatietoestellen ten processe bedoeld, een mogelijke veroordeeling te ontgaan gebruik te hebben gemaakt of doen maken van vooromschreven valsch geschrift, als ware het echt en onvervalscht, door hetzelve door zijn advocaat mr. Jos. van Raalte als bewijsstuk aan de Rechtbank tc doen overleggen, kunnende uit dat gebruik eenig nadeel ontstaan. Beklaagde hield ter terechtzitting staande, dat N. van Eik ten huize van bekl. het stuk geteekend had met J. van Eik: Elf getuigen werden in deze zaak gehoord. Beklaagde zeide het te betreuren, dat des kundigen uitgemaakt hebben, dat de ondertee- kening J. van Eik, het bandschrift van beklaagde is. Getuige van Eik ontkent ten stelligste eenige kennis van het bewuste stuk te hebben en dus ook niet geteekend te hebben. Hij heeft ook nooit eene distilleerketel inet toebehooren van beklaagde gekocht, wat door hem op verschil lende gronden bewezen wordt. De rechter mr. Mulder vraagt aan getuige van Eik daarop met nadruk of hij nooit zijn handteekening onder een of ander stuk geplaatst heeft, wat door van Eik ontkennend werd beantwoord. De beide schriftkundigen, die daarna als getuigen geboord worden, verklaarden op ver schillende technische gronden, dat de hain.ii.ee- kening onder het bewuste koopcontract die van beklaagde was en niet van N. v. Eik. Op de vraag van den president, wat beklaagde op deze bezwarende verklaring te antwoorden had, zeide hij, dat zij zich deerlijk vergissen en het te betreuren is, zijn lot aan die handen is toevertrouwd. De getuigen ii décharge, die daarna gehoord werden, zij van vermeld, dat de dochter en zoon van beklaagde verklaarden, dat zij van Eik in het kolfiehuis van hun vader wel een uur heb ben zien schrijven, en daarna een contract door hun vader aan hun vertoond was met de hand teekening van van Eik, waar hij tevens bij voegde, hè, hè, nou ben ik van alles af. Het O. M. bij monde van mr. Enderlein wijzende op de bezwarende verklaringen van den getuige van Eik, en de schriftkundigen achtte het overtuigend bewijs geleverd en eischte G maanden gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrifte, waarvan door gebruikmaking, nadeel voor anderen zou knnnen ontstaan. De verdediger, mr. Hollander, hield een warm pleidooi voor beklaagde's onschuld op grond van de geringe waarde, die gewoonlijk aan het rap port van schriftkundigen is te hechten. Drie volle uren nam deze zitting in beslag. Yoor het kantongerecht tc Leiden diende gisteren de zaak van een aantal leden der Ned. Herv. ge meente, door do gemeente-commissie gedagvaard wegens niet-betaling van den kerkdijken hoofdelijlien omslag. Als gemachtigde van de gemeente-commissie trad op mr. O. W. Sipkes. Voor zooverre niet tegen gedaagden wegens niet- aanwezigheiö verstek werd verleend, werd de uit spraak van den kantonrechter bepaald op Woensdag 27 October. Ned. Herv. Keek. Beroepen: te Borsele. G. J. van Hcmert, tc Maasbommel; tc Leende en Heeze, A.L. Gezelschap, te Kockengen; te Pepergft, H. F. Rogaar, cand.; te Nijega en Elahuizen, D. Plantinga, cand. te Hakkum te Purmerland, J. C. Schuller tot Pcutsum, cand. te Amsterdam te Rozenburg, K. Eekhof, te Werkhoven te Wormerveer, J. D. de Hoog, te Dordrecht; te Zoutelande (Walch.) en Zuidzande, G. van Dis, cand. te Fijnaart; te Nieuw-Venncp (toez.), J. Wartcns,_te Vleuten; te Zwaagwesteinde, G. B. Boomer, te Drie bergen; te Oostermeer c. a., W. Magendans F.Cz., te Oosterzee ea Echten. Aangenomen: naar Almkerk (toez.), door C. J. Montijn Tz., te Chaarnnaar Leerdam, door J. de Visser, te Brakel. Bedankt: voor Niemansdorp c. a., door A. W. Visser, te Herwijnen; voor Uithuizermecden, door ds. Magendans, te Oosterzeo c. a.voor Renesso en Noord- veile (Zeel.), door J. D'Ankeringa, te Hijlaardvoor Gouderak, door A. ten Have, te Polsbroek; voor Muntendam, door H. F. Rogaar, cand. De heer L. C. ten Braggencate, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Broek-in-Waterlnnd, heeft

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2