Be Virtoren aai iet Iltiipiaeer. 5rte jaargang. Dinsdag 21 September 1897. N°. 9428. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FETJ IIxLETOjN". UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. 18) (Slot.) Abonnemehtsfbus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTER8TRAAT ÏO, Vclcphoon lïo. 123. ADTERTEïmnPKijsvan 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 20 September '97. Eindelijk is de vrede tussehen Turkije en Griekenland geteekend. Hoewel men reeds enkele dagen wist, dat de gezanten te Konstantinopel {het definitief eens waren geworden, zal toch dit nieuws een zucht van verlichting in gansch de beschaafde wereld doen opgaan. 't Werd tijd ook. Reeds lang was de publieke opinie zeer ongunstig gestemd jegens de regee ringen der groote staten, die te zamen het veel en niet ten onrechte gemaalde Europeesch concert vormen. Zaterdag te 4 uur is het praeliminair vredes verdrag geteekend. Ziehser een overzicht van de bepalingen van het thans vastgestelde verdrag. Artikel I. De grens wordt gewijzigd over eenkomstig de op een bijgaande kaart aan gebrachte lijn en den begeleidenden tekst. Kleine veranderingen volgens militaire ge zichtspunten ten gunste der keizerlijke re geering zijn vooibehouden aan de gemeen schappelijke beslissing, welke ter plaatse zal genomen worden. Artikel II heeft den volgenden inhoud Griekenland betaalt aan Turkije een oorlogs schatting van vier millioen Turksche ponden. De noodige regelingen om te komen tot een spoedige betaling dezer schadevergoeding zullen met goedkeuring der mogendheden zóó getroffen ■worden, dat daardoor niet de erkende rechten van de oude schuldeischers en de obligatie houders van Griekenland worden benadeeld. Te dien einde wordt te Athene een internationale commissie gevormd uit vertegenwoordigers der mogendheden die bij het sluiten van den vrede haar tusschenkomst hebben verleendelke mogendheid za! één vertegenwoordiger kunnen kiezen. De Grieksche regeering zal moeten zorg dra gen, dat vooraf een door de mogendheden goedgekeurd wetsontwerp wordt aangenomen, waarbij de werkzaamheden deze: commissie ge regeld worden en waarin zorg wordt gedragen dat deze commissie het onvoorwaardelijke toe zicht heeft over voldoende fondsen ter voorzie ning in de oorlogsschatting en den dienst der andere staatsschulden. Artikel III: De privilegies, welke de onder danen in Turkije vóór den oorlog genoten, blijven gehandhaafd. Tevens worden tussehen de Porte en Griekenland overeenkomsten ge troffen, om de handhaving der justitie te waar borgen en de belangen der Ottomaansche en vreemde onderdanen te kunnen beschermen. Artikel ITVeertien dagen na de ratifi catie der tegenwoordige acte, of nog vroeger, zullen Grieksche onderhandelaars, voorzien van de noodige volmachten, zicli te Konstantinopel bevinden, om zich met de Ottomaansche ge volmachtigden te verstaan over de bepalingen van het definitieve vredesverdrag. Naar Balduin Mölliiausen. iMiss Charitas," zeide hij bij deze beweging, en somber was zijn oog, bverkeerd, gelijk gij over mij denkt, hebt gij in ieder geval geen reden om aan mijn gegeven woord te twijfelen. Zoo luisvr dan", en den buidel opnemend, iegde hij dien met zijn reistasch op de tafel, sbinnen een half uur bevind ik mij aan boord van een stoomschip, dat mij naar het Zuiden za! brengen. Liet ik het geld hier, het zou misschien aan een onwaardige ten goede komenik wil daarom wachten tot het schip in volle zee is en dan zal ik het geld door niemand bemerkt over boord gooien." sDoe, gelijk u goeddunkt," antwoordde Charitas, sik za! er mij niet over bekommeren wat u met uw eigendom aanvangt." ïSlechts nog een woord," hield Frank haar terug, en zachter, bijna srneekend klonken zijne woorden, pik zou zoo gaarne nog eenmaal van u hooren dat u mij de dwaasheid hebt vergeven en die ook vergeten, door welke ik bij den vuurtoren uwe verachting en haat op mijn hals baalde. Ik wist niet wat ik deed; mijn gezond verstand had mij verlaten, maar slechte bedoelingen had ik Deze vrede wordt gesloten op de basis van het tegenwoordige verdrag en zal onder andere clausules ook bepalingen bevatten omtrent de uitwisseling van gevangenen, een algemeene amnestie, het ongestoord verlaten der inwoners van het afgestane grondgebied, maatregelen tot het onderdrukken van het rooverwezen. Artikel V: Tegelijkertijd worden onderhan delingen aangeknoopt, om binnen drie maanden tot de volgende overeenkomsten te komen a) een conventie, waarbij geregeld wordt de quaes- tie van het staatsburgerschap, op grond van het ontwerp, dat in 1870 tussehen Tuikije en Griekenland opgemaakt is; b) een conventie, welke de betrekkingen regelt tussehen de Grieksche consulaten en de Ottomaansche administatieve overheid, onder de bepalingen, waarin voorzien is bij Artikel 3; c) een con ventie betreffende het schenden van het gemeene recht, gepleegd op het gebied van een dei- beide staten tegen onderdanen, welke gevlucht zijn op het gebied van den anderen staat. Artikel TI zegt dat de oorlogstoestand tus sehen Turkije en Griekenland ophoudt te be staan, zoodra de oorkonde geteekend is. De ontruiming van Thessaüé begint een maand na het oogenbiik, waarop de mogend heden erkend hebben, dat voldaan is aan de laatste twee voorwaarden van artikel twee en wanneer de tijdruimte van de uitgiften der Turksche leening, welke voorzien moet in het betalen der oorlogsschatting, in overeenstemming zal zijn bevonden met de in genoemd artikel aangegeven voorwaarden, welke door de inter nationale commissie zijn vastgesteld. De wijze waarop de ontruiming zal geschie den en het weder in dienst stellen der Grieksche overheid in de ontruimde plaatsen zal geregeld worden door de afgezanten der betrokken par tijen, met medewerking van vertegenwoordigers der groote mogendheden. Artikel VIII: Zoolang de regelmatige con sulaire dienst in beide rijken nog niet hervat is, zullen in de oude verblijfplaatsen der consuls voorioopige agenten worden aangesteld, die hun functies zullen uitoefenen onder de bescherming dier groote mogendheden, welke op zich ge nomen hebben de belangen der Grieksche onder danen tijdens den oorlog te behartigen. Artikel IX-. In geval van geschillen tijdens den loop der onderhandelingen tussehen Tuikije en Griekenland moeten de punten, waarover oneenigheid bestaat tussehen belanghebbende partijen, onderworpen worden aan een scheids gerecht, dat gevormd wordt door vertegen woordigers der groote mogendheden; de beslui ten dier scheidsrechters zijn bindend. Dit scheidsgerecht zal zijn function uitoefenen col lectief of door speciale afgevaardigden der be langhebbende Staten en wei direct, of door bemiddeling van speciale afgevaardigden. Artikel X: De Ilooge Porte behoudt zich het recht voor, de gioote mogendheden uit te noodigen een voorstel te doen omtrent de regeling der keizerlijke besluiten, uitgaande van de bepalingen der conventie van 24 Mei 1881, welke van kracht blijven, zoo lang zij niet. Ja, miss Charitas, vergeef mij al is het ook slechts ter wille van de herinnering." ïZeide ik niet reeds toenmaals, dat ik niet haatdragend wilde zijn ïGij hebt dat gezegd, miss Charitasmaar waarom wijst gij terug wat ik als een schulddel ging beschouwde?" »Ook zonder dat zoude ik uw hulp niet aange nomen hebben," zeide Charitas ernstig en beslist, »want er is niets ter wereld waaruit gij een recht voor uwe aanbieding zoudt kunnen put*en. Deze verklaring stelt u hopelijk tevreden, en ,;ermede wensch ik u een gelukkige reis." Zich haastig omkeerend schreed zij naar de deur, en deze openende trad zij naar buiten. Toen zij de deur wilde dichtslaan, vielen hare blikken op Frank, die als vermoeid aan de tafel had plaats genomen met het hoofd op zijn borst. Zijn gelaat was bleek, en alsof hij plotseling weder in zijn kinderjaren was vei plaatst, rolden di ke' tranen over zijne wangen. Eenige seconden bleef Charitas besluiteloos staan. Dan echter tiad zij in het vertrek terug, en terwijl zij vlak voor Frank ging staan, greep zij zijne beide handen. »Neen, Frank, zoo mogen wij niet van elkaar gaan", sprak ze nauwelijks verstaan baar, terwijl een liefelijke blos haar gelaat kleurde nik duld niet dat gij van mij gaat met booze herinneringen in het hart, want ik ben het die slecht aan u heb gehandeld en die vergiffenis noodig heb. Ik martelde en kwelde u, omdat ik de vrouw van geen enkelen man wilde worden en toch voelde dat gij mij mijne rust had doen ver niet door de tegenwoordige acte gewijzigd zijn. Betreffende de vastgestelde gienslijn, blijkt nog uit betrouwbare berichten, dat onder de strategisciie lijn ook begrepen zijn het dorp Koutzoüiani, alle heuvels in den omtrek van Zarkes, Koutzeheron, Kritiri, de Meiuna-pas, Nodoman en alle heuvels om llapsani. Bovendien begeeren de Turken Nezero en het gelijknamige dorp. Hierover zal eerst bij den definitieven vrede worden beslist. Thans zijn de praeliminairen aan den Sultan ter ratificatie voorgelegd, terwijl aan Grieken land kennis zei worden gegeven van' de onder- teekening van het voorloopig verdrag. Daarna zal de Grieksche Kamer worden bijeengeroepen om over het verdrag te beraad slagen. Zaterdag 1.1, heeft men te Stockholm onder groote belangstelling het 25-jarig regeerings- jubileum van koning Oscar van Zweden en Noorwegen gevierd. Den 18den September 1872 volgde Oscar Frederik als Oscar II zijn ouderen broeder, koning Karei XV, op in de regeering. Dat 's Konings jubileum ook in den vreemde hartelijke belangstelling ondervindt, mag geen verwondering wekken. Koning Oscar is wellicht in het buitenland evenzeer bemind als in Zweden, en zeker meer dan in Noorwegen. Dit is in de eerste plaats te danken aan de vriendelijke persoonlijkheid des Konings, maar ook aan den goeden naam, dien hij zich als dichter, vertaler, redenaar, musicus en beoefenaar dei- wetenschappen heeft verworven. Dat die goede naam verdiend is, kan o.a. hieruit blijken, dat 's Konings eerste proeve op literair gebied, zijn gedichten aan het zee leven en de Zweedsche vloot gewijd, anoniem ingezonden, door de Zweedsche Academie met den 2den prijs werden bekroond. Juist aan de eigenschappen evenwel, die Oscar II tot den beminnelijksten monarch van Europa maken, is de geringe populariteit des Konings in Noorwegen te danken. De onverholen wijze, waarop Koning Oscar zich dikwijls afkeurend heeft uitgesproken over het seperalistisch streven der Noren, hebben hem in dat deel der Dnie veel vijanden bezorgd. Bekend is dat Bjórnsterne Bjornson o. a. niet veel met Koning Oscar op heeft. Ter viering van 's Konings jubilee hebben tal van vorstelijke personen zich opgemaakt naar Stockholm. De feesten, die tot den 23sten zullen duren, zijn Zaterdag begonnen met een plechtigen kerkdienst, waarbij de vorstelijke gasten en liet geheele corps diplomatique tegenwoordig waren. Als feestgave is den Koning aangeboden een som van 2,200,000 kronen, bijeengebracht door vrijwillige bijdragen. Waarschijnlijk zal die som door koning Oscar ter beschikking worden gesteld voor de stichting van geneesinrichtingen voor teringlijders. liezen. Ja, Frank, ik verklaar het openlijk opdat het mij mijn verder loven niet vergalie: ik wilde u haten, doch het gelukte mij nieten thans vraag ik vergiffenis voor de smart, welke ik u heb aan gedaan, terwijl ik zelve het meeste leed. Nu echter, nu ik heb uitgesproken, kan ik voortaan kalmer zijn en zonder bitterheid en zelfverwijt aan u terugdenken. En wanneer ik thans van u wegga kijk mij niet na, roep ook mijnen naam niet, opdat de kracht mij niet ga ontbreken." Zij kon niet verder. Als door een sluier zag zij zijn verrast gelaat. Zij breidde hare armen uit en Frank krampachtig omhelzende en hare lippen op de zijne drukkend, begon zij zoo bitter te weenen alsof haar hart geheel gebroken ware geweest. aFrank, o Frank," snikte zij zacht, »ik wilde niemands vrouw worden maar u wil ik toebe- hooren, uwe vrouw wil ik zijn, uwe slavinstoot mij niet van u. Ik heb u leeren waardeeren, ter wijl ik mijne ware gevoelens trachtte te verbergen en daarvoor bied ik als zoenoffer mijn gansche hart, een geheel leven van trouwe aanhankelijk heid." Wederom bleef zij steken, ditmaal echter onder den gloed, waarmede de tot een nieuw leven ont waakte Frank de wooiden van hare lippen, de tranen van hare wangen kuste. Een uur later stonden zij arm in arm aan de riviermonding. Zwijgend staarden zij het stoomschip na dat zonder Fiank zuidwaarts stevende. Zij sid derden bij de gedachten, wat er gebeurd zou zijn indien Charitas een half uur later zou zijn geko- Gcmenzde Mcdcdecllngen. Bij' de herstemming te Waremme, in België, is ondanks den steun der liberalen aan den socialisthchen candidaat geschonken, de clericaal Hérault met 733 stemmen meerderheid gekozen. De Temps wil weten, dat de koning van Siammetden minister Ilanotaux heeft gesproken over de strikte toepassing der bepalingen van 1893, om grensconflicten tussehen Siam en Fransch Indo-CInna te vermijden. De gouverneur-generaal van Algiers, Cambon, is tot gezant te Brussel benoemd, maar weigert die benoeming aan te nemen. Uit vrees voor een Carlistischen opstand heeft de Spaansche regeering troepen naar Morella gezonden. Tot minister van justitie in Italië is benoemd de minister van onderwijs Giarituico, terwijl diens plaats vervuld zal worden door Codronehi, thans minister zonder portefeuille. De Polit. Corr, meldt uit Rome, datdelta- liaansche marine met vier groote pantserschepen zal vermeerderd worden, en verscheiden tor pedobooten zullen worden aangebouwd. Prins Alfred von Wiridischgratz is benoemd tot voorzitter van het Oostenrijksche Heeren huis de heeren prins Karl Auersperg en graaf Ernest Hoyos tot vice-preaidenten. Ook het 'Polit ische Tageblatt trekt thans zijn verhaal over het geheime huwelijk van aartsher tog Frans Ferdinand in. Men heeft blijkbaar te doen gehad met een bedrieger, zoodat de justitie de zaak ter hand heeft genomen. Het hoofd der Jong-Turksche partij, Murad- bey, is door den Sultan ten gehoore ontvangen. De Sultan was zeer welwillend, maar sprak niet van hervormingen. In den Kaukasus zijn, volgens berichten uit Odessa, verschillende sterfgevp.iien ?-an de pest voorgekomen. Officieel wordt bevestigd dat den 44den Sep tember te Antziferonskoje, in Siberië, een lucht ballon is gezien, die men voor Andree's ballon houdt. De jongste berichten uit Britsch-Indië zijn weinig gerustellend. Men gelooft dat de opstand algemeen zal worden, indien niet spoedig een verbetering in den toestand intreedt. Over het laatste gevecht zijn wegens de ver wonding van generaal Jeffreys geen nadere bij zonderheden ingekomen. Uit Capetown wordt bericht, dat dr. Leyds president Kruger zou hebben aangeraden een gezant van Transvaal in Europa te benoemen, om een oogje op Chamberlain te houden. De heer Leyds zou zich zelf voor dien post man, of niet op het laatste oogenbiik haar hart ware verteederd geworden. Glanzend dook de zon in het Westen in het Michigan-meer onder, en toen zij den volgenden morgen daaruit weder opdook, bevonden Frank en Chaiitas zich reeds op weg naar den vuurtoren. Met zich voerden zij acht honderd dollars in wich tige stukken en twee harten zoo blij en zoo licht, als was het afbranden van de woning van den torenwachter hun grootste geluk geweest. Cartridge bezwoer wel tienmaal, dat hij nimmer zijne toestemming tot Charitas* en Frank's ver- eeniging zou hebben gegeven, ware de eerste met zoo scherpzinnig geweest hem door den brand van zijn eed te ontslaan. Nog voor het begin van den winter trokken Frank en Charitas ais jong echtpaar in het nieuw ingerichte huis. De naaste honderd en twintig moigen lands noemden zij hun eigendom. Frank bewees dagelijks, dat hij evengoed de bijl als het stuurrad wist te hariteerenzelfs bij het behakken van de voor het blokhuis van de jonge boerderij bestemde balken, toonde bij zich bijzonder handig. De vuurtoren staat heden nog. De oude sergeant van het vierde is ondertus- scaen reeds lang voor het laatste appèl opgeroepen^ nadat hij te voren de vreugde had beleefd om Cha ritas' drie oudste knapen op zijne knieen het eerste rijonderwijs te geven. In zijne plaats kwam or een ander oudgediende. Ook deze hield goede nabuur schap met Frank, wiens talrijke familie als om strijd met de zijue bloeit op de zich langzamerhand al meer en meer uitbreidende boerderij.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1