geenIpatriot. b1ste jaargang. Vrijdag 24 September 1897. N°. 9431. Eerste Blad Verschijnt dageiyks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Naar aanleiif ng van „Een Protest". FEUILLETON. UITGEVER":" ÈlT C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs roer Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Teleplioon Ifo. 123. ADvnnTBNTtEriujs: van 15 gewone regels met inbe grip van ecnc Courant. f 0.B2 Iedere gewone regel meer- 0 10 Bij abonnement wordt korting Tcrleend. De Nieuwe Schiedamsche Courant antwoordt ons op ons nprotest", dat wij uitspraken naar aanleiding .van een in dat blad opgenomen correspondentie. Onder ons Persoverzicht zal men dit ant woord meer uitvoerig vinden. Met een enkel woord slechts komen wij er hier nog even op terug, meenende dat er voor eene diepgaande discussie over een onachtzaam en ter kwader ure door de redactie van de N, S. Ct. in haar blad toegelaten tirade van een correspondent, geen reden is. Ten eerste dus dit, wat ons protest in het algemeen betreft Wij spraken er onze afkeuring over uit, dat een fatsoenlijk blad dergelijke gezag-ondermij- nende woorden in hare kolommen opnam en wat antwoordt het blad pOns, katholieken, behoeft de eerbied voor het gezag niet te worden geleerd." Wij richtten ons niet tot »ons Katholieken". Het gaat ons in deze niet aan of de Nieuwe Schiedamsche Courant is een katholiek orgaan of nietwij noemden zelfs het woord katholiek niet, omdat het hier slechts de vraag gold: is de verdachtmaking juist of onjuistnietstaat ze in een katholiek of in een met-katholiek blad. Niets doet dit ter zake, en dergelijk scheiden kan er slechts toe dienen om den pennestrijd onzuiver te maken. Dit slechts hierover. Wat ons verder trof is het volgende: Wij plaatsten het bericht in denzelfden vorm, waarin het ons gezonden werd aldus de N. S. Ct. omdat het den diepen indr-k weer gaf, die de beslissing te Kethe! had gewekt. Mogen wij er de redactie van de JSf. S. Ct. even op wijzen, dat hierdoor niets van hare verantwoordelijkheid afgaat. Niet de corres pondent, maar de redacteur, die een bericht toelaat, draagt die ten volle. Aan hem is het reciit al of niet opname te weigeren, en laat nu de redactie b.v. eens aan den hoofdredacteur van eenig gezaghebbend blad vragen, of hij in zijn blad de verantwoordelijkheid voor eene dergelijke correspondentie zou willen dragen. Wij hebben er voorts niets op tegen dat het vonnis te zwaar wordt geachtieder heeft hier toe het vrije oordeel, maar men hoede zich er "Vertelling door JOHANNES WILDA. 3) Uren verliepen aldus. De duisternis van den nacht verdween. Tromgeroffel en hoornsignalen kondigden het voortrukken van de Denen aan. Reeds begonnen moeder en zoon te herademen, toen de hond woe-, dender dan te voren aansloeg. Onmiddellijk daarop •klonken harde slagen op de deur van de deel. De blinde strekte hare magere handen naar den hemel uit. Onderwijl was de bovenste helft van de deur der deel door het stooten bezweken. Vloekende Deensche soldaten stonden daarvoor. Het waron buitzoekende achterblijvers, bovendien nog beschon ken. Dergelijke ruwe gezellen bedreven ook in dezer; oorlog dikwijls hunne buitensporigheden zoo zij betrapt werden, kregen zij wel is waar een zware straf, want de tucht bleef gehandhaafd bij de Denen, hoewel zij de provincie slechts als een in opstand verkeerend Jand beschouwden. De binnengedrongen kerels pakten Jakob bij de keel. Zij verlangden geld van hemzij hadden weinig tijd; vlug moesten zij alles hebben, anders.... Goed, jullie zult geld hebbe», zei Jakob na eenig nadenken, noaar op een voorwaar de, dat je me het huis niet verder omhaaltanders kun je me in stukken houwen en ik zeg heelemaal niets. voor, dat men dat oordeel vestige op deze schandelijke reden ndat een der heeren rechters, die gevonnist hebben, een eigen broeder is van hem, die de aanklacht indiende." Dat is verdachtmaking van de ergste soort, en al staat er bij sook om reden", ons oordeel blijft onveranderd en het uitdrukken van ons bezwaar achten wij noch »ver gezocht", noch sparadeeren" met een protest. Toen voor eenige jaren, naar aanleiding van de vonnissen tegen Friesche socialisten gewezen, de >->bedenkelijke circulaire" haar protest tegen die vonnissen deed hooren, en eerbiedig op verzachting aandrong, ging er één kreet van verontwaardiging, vooral door de conservatieve pers, hoewel dat protest op heel wat deugde lijker gi onden gebaseerd was dan op verdacht making. Waarom dan niet eerlijk erkend De corres pondentie is aan onze aandacht ontsnapt. Wij hadden dit ilinker, loyaler gevonden dan het afdrukken van eene bombasterige tirade over den eerbied van het gezag van de katholieken ïgetuige 's Lands historie". Daar hadden wij het immers volstrekt niet over. Algemeen overzicht. Schiedam, 23 September '97. 't Loont wel de moeite nog even terug te komen op den dronk, dien de Duitsche keizer aan het gala-diner Dinsdagmiddag instelde op zijn grijzen bondgenoot. De groote vereering, die uit 's Keizers woor den spreekt, doen goed waar het den eerbied- waardigen persoon van Frans Jozef geldt. i> Wat op mij", zoo besloot keizer Wilhelm zijn toast, sgedurende mijn verblijf in Honga rije en vooral bij de ontvangst te Pest den diepsten indruk heeft gemaakt, dat is de geest driftige vereering van den Hongaar voor Uwer Majesteits doorluchtigen persoon. »Maar niet alleen hier, in geheel Europa en in de eerste plaats bij mijn volk gloeit dezelfde geestdrift voor Uwe Majesteit, waarin ook ik mag deelen, terwijl ik als een zoon tot Uwe Majesteit als mijn vaderlijken vriend opzie. sDank zij Uwer Majesteits wijsheid bestaat ons verbond, tot heil onzer volken gesloten, vast en onverbreekbaar en heeft den Europee- schen vrede reeds lang gehandhaafd en zal dit ook verder doen. »De geestdriftige vereering van Uwe Majes teit, daarvan ben ik overtuigd, gloeit ook thans in de harten der zonen van A rpad, evenals toen zij Uwer Majesteits groote vrouwelijke voorzaat (Maria Theresia), hun nMoriarnur pro vege nostro (Laat ons voor onzen koning sterven toeriepen. De kerels schenen werkelijk grooten haast te hebben. Vooruit dan! Vooruit! Als jo het bare geldons geeft, zullen wij je verder met rust laten, boer, antwoordde de aanvoerder der marodeurs. Jakob ging naar de deur van de woonkamer hij verzocht de soldaten achter te blijven; daarin hadden zij echter geen trek, zij vermoedden daar een soort schatkamer en drongen hem na. De in het bed zittende boerin, die ondertusschen den grooten Bijbel met de knipsloten had voor den dag gehaald, staarde hen met hare glazige oogen aan; zij wist we! wat er thans zou gebeuren. Het taikiicht was nu afgebrand tot een walmen de pit. In het vertrek, waarvan de vensterluiken gesloten waren, heerschte eene onzekere schemering; grillige schaduwen vielen tegen de muur. Een der Denen wilde de oude vrouw aanvallen. Jakob echter sprong tusschenbeide. Terug van het bedDat is mijn oude, blinde moeder! schreeuwde hij. Onwillekeurig trok de kerel zijn hand terug. Jakob woeide het stroo om; dan legde hij de zware kussens met geld op de tafel naast het taikiicht. Dat is bij mijn zaligheid alles water is. En hier is nog wat zilverwerk. De lepels scheen de aan voerder niet ts willen hebbenhij gooide ze weg, zoodat ze rinkelend op den grond vielen. Zullen wij hiermede tevreden zijn, kameraden? wendde hij zich tot zijne gezellen. Ja, dat willen wij. Misschien zit er echter nog wel een kous in het stroo Toen. sloeg Jakob het dekbed weg, sloeg een paardendeken om zijn moeder eu beurde haar uit het bed. süiting gevende aan dit gevoel tv'den wij alles wat wij voor Uwe Majesteit vermogen te voelen, denken en bidden, samenvatten inden kreet, dien ieder Hongaar tot den laatsten adem tocht uitroept: EI jen a Kiro.li/(Leve de Koning Vóór het diner had keizer Wilhelm nog een bezoek gebracht aan het parlementsgebouw en liet paleis van justitie. 's Avonds om 8 uur vond in de opera een gala-voorstelling plaats, na afloop waarvan de liooge personages een rijtoer door de stad maakten om een blik te slaan op de schitte rende verlichting. Om 10 uur was het oogenblik van vertrek gekomen. Het afscheid was zeer hartelijk, en onder de geestdriftige kreten van sEljen Eljenver liet de Duitsche keizer de llongaarsche hoofd stad. Op 82-jarigen leeftijd is gistermorgen over leden generaal Bourbaki, een der populairste figuren in het Fransche leger. Met hem gaat weer een der mannen heen, die vooral aan de treurige debacle van 1870/71 hun bekendheid danken. Bourbaki was een zeer verdienstelijk officier. Charles-Denis Sauter Bourbaki was de zoon van een Griekschen officier, die in 1827 in den vrijheidsoorlog den dood vond. Geboren in 1816 te Pau, kreeg de zoon zijn opleiding te Saint-Cyr en had zich reeds bij het regiment zouaven in Algerië onderscheiden, toen de Italiaansche oorlog uitbrak. Ook daar was zijn houding uitstekend, en vooral in den slag bij Solferino onderscheidde hij zich buitengewoon. Minder gelukkig was hij, als zoovele bekwame officieren, in den Fransch-Duitsehen oorlog. Met Bazaine werd hij binnen Metz opgeslo ten door het Duitsche leger. Gemachtigd om de belegerde stad te ver laten, begaf hij zich naar Chislehurst om met keizerin Eugénie onderhandelingen aan te knoopen over de staking der vijandelijkheden. Zijn zending mislukte totaal, en Bourbaki nam weder dienst in het leger, dat bij Tours stond. Tevergeefs beproefde hij toen met het le Loire-leger de keten der Duitsche troepen vóór Bourgcs te verbreken. Uit wanhoop over den noodlottigen uitslag van den veldtocht schoot hij zich toen voor het hoofd, maar schoon hij verscheiden dagen in doodsgevaar zweefde, herstelde hij ten slotte van zijn wonde. Van Lyon, waarheen hij eerst was gebracht, werd hij naar Zwitserland getransporteerd waar ook het grootste deel van zijn leger een wijkplaats had gezocht en door de Zwitsersche grenstroepen ontwapend was. Na den vrede keerde Bourbaki naar Frank rijk terug, waar Thiers hem in'1871 tot opper bevelhebber van een legercorps benoemde. De boerin bewoog onhoorbaar hare sidderende lippen en hield den Bijbel vast. Nu deed de zoon arm voor arm het stroo op de deel, tot de planken van het bed bloot kwamen. Er is niets meer in, verklaarde de aanvoeder. Vooruit! Lachend verdwenen zij ijlings. Jakob zag niet boe oen hunner achteloos op de deel zijn pijp uit klopte en ook niet, dat de nog brandende tabak in het droge hooi gevallen was. De zware schreden klonken in de verte. Jakob droeg de blinde vrouw weer in bed, haar zorgzaam toestoppend. De oude jammerdeEn nu zijn wij arm. Waarom had hij het geld in huis gebracht? Buiten zouden zij het niet gevonden hebben. Heer Zebaoth, tuchtig en verderf hen. Dat ik de lepels en den Bijbel heb gehouden, is nog het eenigste O mijn God, mijn God! Wees maar stil, moeder; het geld zullen wij we! terugverdienen. Nu begaf hij zich voorzichtig over het erf naar het bakhuis. Ondertusschen begon het in het hooi te smeulen. Op eenmaal sloeg een vlam uit, die met razende snelheid over het hooi en stroo tot het dak over sloeg. Het bij uitzondering zich in den sta! in plaats van in de weide zich bevindende vee begon aan de ketens te rukken en te springen en te brullen. Tbans speelde een tongetje tot den nok, bliksem snel dansten de vlammen langs het droge stroodak en weinige minuten later sloeg een vlammenzee naar den zonnigen hemel. Daar kwam Jakob uit het bakhuis aanstormen. In 1879 nam hij zijn ontslag uit don actie ven dienst, en sedert dien tijd leefde hij in totaio vergetelheid. De Madrileensclie correspondent der Itid. Beige stoort zich niet aan do besliste tegen spraak, die zijn alarmeerend bericht over do ver houding tupfehen Spanje en de Ycreenigde Staten, in beide landen heeft gevonden. Integendeel is zijn laatste nieuws nog in stelliger en meer verontrustende bewoordingen vervat. Gisteren seinde hij n.l. aan zijn blad sik boud ten stelligste staande dat generaal Woodford in zijn onderhoud met den hertog van Tetuan een ultimatum beeft gesteld, waarin geëischt wordt, dat tegen het einde van Octo ber een einde moet zijn gemaakt aan den oorlog met Cuba, »De interventie der Yereenigde Staten schijnt onvermijdelijk tot een oorlog te moeten leiden." 't Oogenblik daarvoor zou voor Spanje al zeer slecht gekozen zijn. De groote oneenigheid der partijen verzwakt de kracht der regeering, en het conflict met de geestelijkheid maakt de positie van het ministerie nog vvankelender dan ze reeds was. Ook dienaangaande meldt di- berichtgever van het liberale Belgische blad niet veel goeds. Yolgens hem zouden de ministers gisteravond vergaderen op verzoek van den minister van financiën. Deze vvenschte n.l. zijn ontslag in te dienen omdat de Regentes zou weigeren alle besluiten van den minister van financiën te onderteekenen, zoolang Navorro Reverter aan het hoofd van het departement staat. Ook de anarchisten blijven de regeering gioocen last veroorzaken. Weder hebben zij een aanslag gepleegd, en wel door een bom op de lijn Artemisia-Megos te doen ontploffen, juist toen een trein passeerde. De machinist, de stoker, een luitenant en twee soldaten werden gewond. Althans men schuift maar vast dezen aanslag op rekening der anarchisten. Toch kan 't nog wel blijken, dat hij van anderen is uitgegaan. Ook Sampan, de dader van den aanslag op den commissaris van politie te Barcelona, werd terstond een anarchist genoemd, schoon hij later bleek andere overtuigingen te bezitten. Op grond daarvan heeft dan ook hetUooge Militaire Gerechtshof, naar men wil weten, het vonnis der militaire rechtbank vernietigd, zoodat tbans zijn zaak opnieuw, ditmaal voor den gewonen rechter, zal behandeld worden. Met Turkije hebben de gezanten het thans over de vredesvoorwaarden klaar gespeeld. De Sultan heeft het praeliminaire verdrag geteekendde ministerraad heeft hem reeds voorstellen gedaan over de te benoemen gevol machtigden voor de onderhandelingen over den Zijn knieën sidderden, hij hief de handen boven zijn hoofd en zijn bieeke lippen uitten den angstkreet Groote God, ook dat nog! Dan sprong hij de in vlam staande woning binnen. Toen hij, de Minde vrouw naar buiten dragend op het erf gekomen was, riep zij nog altijdBrand I Brand! Jakob! Het vee! Water! Water! Haren Bijbel had zij niet losgelaten. En weder stormde hij naar binnen. Blusschen? Onzin. Wat hadden een paar emmers mooten helpen? Maar het vee mocht niet verbrandenEn het ver brandde tochDoor merg en been drong het brullen der dieren. Het eenigste wat hij naar buiten kon brenger., was een jong rund en daarbij stond hij midden in den vuurpoel, want het dak was al neergevalleu en overstroomde hem met een regen van vonken. De haren gezengd de tallooze kleine brandwonden niet tellend, stond hij nu als gebroken naast zijne in veiligheid gebrachte moeder en onmachtig zag hij de vernietiging der boerderij aan. Wat zal Johan er wel van zijn zeggen, moeder Alles, wat anders in hof en huis was gebeurd, had hij altijd dadelijk aan zijn broeder medegedeeld en het was hem, als moest hij voor alle dingen dezen het eerst opzoeken De blinde verstond hem niet meerhare gedachten waren geheel verward geworden. Zij bad in afge broken zinnen, vervloekte de Denen en begon dan luid te zingen, alsof zij in de kerk met de gemeente zong. De vlammen grepen bet oude, uit gedroogde bakhuis, waarover de vonken reeds lang heengevlogen waren aan. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1