j BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAABDÏNUEN. Kerk en School. Ned. Hbuv. Kerk. 0c miHoenen-rede. De Minister van Financiën heeft heden de Staatsbegroting voor 1898 aageboden met de gebruikelijke rede waaruit o.a. blijkt hot vol gende: De mededeelingen over de dienstjaren 1895, 1890 en 1897 zijn over het geheel zeer gunstig. Wel bedroeg het nadeeÜg slot over 1895 f 144.000 meer of f 839.105.50, maar het feit dat het tekort voor 1895 geraamd werd op ongeveer 11 miliioen geeft reden tot tevreden heid. Gunstig laten zich ook de uitkomsten aanzien van 189G. Er is bijna 4K miliioen meer ontvangen dan waarop gerekend was, en de uitgaven worden nog op 3 miliioen 2 ton minder geraamd, met het gevolg dat er irr plaats van een tekort van 2'/s miliioen ver moedelijk een overschot zal zijn van f 1.870.000. Vermoedelijk zal de dienst van 1S97 een tekort opleveren van f 5.100.000. De jaren 1892—90 waren in hun geheel zeer gunstig. Het totaal der tekorten over 1893 en 1895 overtreft dat der overschotten over de drie andere jaren met f3.40G.0G1.293. In aanmerking nemende dat in die 5 jaren f 14.805.305 besteed zijn voor buitengewone werken dan is het saldo tekort van ruim 13 ïp illioen 4 ton over 1892—96 zeer gering te noemen. Voor 1898 zijn de middelen geraamd: de zoogenaamd gewone op ruim f121 miliioen 9 ton, de overige op f l2.52G.000.te zamen f 134.432.350.Het totaal bedrag der uit gaven op f 141.743.746.06. Het geraamd tekort bedraagt dus f 7.311.39G.0G. Onder de uitgaven is opgenomen 1 miliioen wegens kosten der verbetering van liet kanaal Gent-Terneuzen. Deze som wordt door België volgens overeen komst teruggegeven en komt dus ook onder de middelen voor. Trekt men haar daarvan af, dan krijgt men een geraamd bedrag aan middelen van f 133 432.350 of f 2.038.385 meer dan voor 1897. De gewone middelen zijn f2.123.615 booger, de overige f 85.230 lager. De hoogere raming is gerechtvaardigd door het op 1 September in werking treden der suikerwei, die £1,300,000 boven de raming van 1S97 doet verwachten, voorts door eene hoogere raming der invoerrechten ad 5 ton. Verder worden hooger geraamd grondbelasting, poste rijen en loodsgelden. Ware niet van de perso- neele belasting minder opbrengst te wachten, de middelen zouden nog 6'/a ton hooger heb ben kunnen geraamd worden. Dat desniettemin het tekort f 7,300,000 be draagt. ligt bij de meerdere uitgaven, gevorderd door de nieuwe regeling der financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. Voor uitkeering aan gemeenten moet meer geraamd worden f2,848,543.De verhooging van het eindcijfer der begrooting is feitelijk 11,560,588.-—. Met het oog op het aanzienlijk bedrag aan uitkeeringen en de lagere opbrengst van 't Personeel, (vermoedelijk zal het slechts f 8,700,000 opbrengen) was de Regeering tot bijzondere zuinigheid verplicht, te meer omdat loodswezen en posterijen, tengevolge van meer dere baten, meer uitgaven eischen. Hooger zijn geraamd hoofdstuk II (27,794; hoofdstuk IV (Justitie) f5,271.30, hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) f32,902.25, hoofdstuk IX (Waterstaat en2.) f 177,102.67 en hoofdstuk X (Koloniën) f51,136.623, totaal f3,155,588,845, waartegen over staan lagere ramingen op andere hoofd stukken tot een bedrag van f 1,598,000 40. O. a. is de raming van Oorlog verminderd hoofdzakelijk omdat voor aanmaak van nieuwe geweren ditmaal geen post is uitgetrokken. Door de voorgenomen concentratie van land bouwbelangen bij Binnenl. Zaken zjjn op dat hoofdstuk vele uitgaven saamgelrokkeu vroeger op andere hoofdstukken voorkomende. Wat nu het tekort betreft, valt gemiddeld jaarlijks 3 miliioen vrij. Verder zijn f 3.126.278 buitengewone uitgaven (directiegebouw Rijks postspaarbank, spoorwegen en verlegging Maas mond) waartegenover staan deze buitengewone posten onder de middelen ad f292.30. Docli na aftrekking van de buitengewone middelen van de buitengewone uitgaven blijft er nog een deficit over van f 1.477.558.00, waarin door versterking van middelen moet wor den voorzien. Al is die uitkomst niet bevredi gend, nu de uitkeeringen aan de gemeenten met 36 ton zijn verhoogd en de personeele be lasting met ongeveer 3 miliioen is verlaagd, is liet toch een teeken van bloei onzer financiën, dat het tekort niet meer bedraagt dan 1M miliioen. Tot versterking der inkomsten komt ver- liooging der directe belastingen uit den aard der zaak niet in aanmerking en richt zich het oog op liet tarief van invoerrechten, welks herziening in den bekenden geest reeds ter hand genomen is. Ook van andere middelen kan de opbrengst stijgen zonder dat zij daarom te drukkend wor den. Dit alles is in onderzoek. Atjelx. Omtrent de beide onlangs te Atjeh gesneu velde officieren geeft Het Vad. de volgende bijzonderheden De le-luitenant der infanterie G. van Greu- ningeu was reeds ongeveer drie jaar achtereen te Atjeh en hoewel hij in dien tijd nimmer in de gelegenheid is geweest om zich voor den vijand zoodanig te onderscheiden, dat hem een Koninklijke belooning te beurt viel, stond hij toch als flink en degelgk officier bekend, bemind en geacht zoowel door superieuren als inferieu- ren. Het leger verliest in (hem een flink officier, de collega's verliezen in hem een goed kameraad. De le-luitenant der infanterie C. F. A. Wagener was ook reeds geruimen tijd te Atjeh en het laatste l!/a jaar ongeveer bij het korps marechaussee. De plaatsing bij dit dappere kleine korps moet zoowel voor minderen als officieren als een onderscheiding worden be schouwd. Daar toch groote voortvarendheid en dapperheid gepaard moeten gaan met een sterk gestel om de vele vermoeienissen en ontberingen te kunnen doorstaan, wordt in de aanvulling van dit corps voorzien door de beste uit de goeden. Het is voornamelijk bij dit korps dat de luitenant Wagener herhaaldelijk deelnam aan gevaarlijke excursion tegen den vijand. In den nacht van 29 op 30 Juni 1896 nam hij o. a. deel aan de overrompeling van de door ons verlaten en door de Atjehers wederom bezette en goed versterkte benting Anak Galoeng. De overrompeling mislukte gedeeltelijk, daar onze troepen op pi. m. 300 M. van Anak Galoeng door den vijand ontdekt werden. Een onstui mige aanval onzerzijds volgde op die ontdekking. Als altijd waren de marechaussee en de com pagnie repeteergeweren in de voorste linie. Het vuur des vijands bout partant afgegeven op de stormende troepen, bleef onbeantwoord, om toch maar zoo spoedig mogelijk openingen te kunnen kappen in de vele chicanes waarmede de benting omgeven was. Onder degenen, die 'teerst hetN.-O.bastion binnendringeu, zien wij luitenant Wagener, op den voet gevolgd door een paar soldaten, die evenwel onmiddellijk buiten gevecht raken. De positie van dezen officier, geheel alleen tegenover een 20-tal Atjehers, bezield met den moed der wanhoop, was uiterst hachelijk. Aan wijken dacht hij echter niet. In het nachtelijk duister (het was 's morgens om 5 uur) zag Wagener opeens de hem bekende forsche gestalte van luitenant Rijnen, van de compagnie repeteergeweren naast zich. Ook deze officier werd door eenige manschappen gevolgd, die echter spoedig buiten gevecht werden gesteld. Alsof iiet strijden tegen zulk een overmacht niet moeilijk genoeg was, werd den luitenant Wagener de duim doorschoten, en kort daarop zonk Rijnen neer, zwaar gewond door een kogel in het been en een klewanghouw over den rug Aan de benarde positie dezer beide officieren kwam gelukkig spoedig een einde, doordat onze troepen op verschillende plaatsen de vijandelijke versterking binnendrongen. Niettegenstaande Wagener zelf een zeer pijn lijke wond aan de hand had, trok hij toch den zwaargewonden Rijnen uit de gevaarlijke om geving, nu en dan een revolverschot lossende om den opdringenden vijand van zich af te houden. De vele neergevelde Atjehers op de plaats, waar die beide officieren gestaan hadden, be wezen afdoende hun gedrag gedurende den strijd. Dat het dien morgen warm was toegegaan, bewijst het feit, dat de onzen 120 doode At jehers binnen de versterking vonden. Drie van de vier officieren der marechaussee waren buiten gevecht gesteld. Voor hun gedrag tijdens dit gevecht werden Wagener en Rijnen beiden benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. Wagener ver zocht om bij zijn korps niet te worden vervangen en dit werd ook toegestaan en spoedig, zelfs nu nog niet geheel genezen van zijn wond, zien wij hem wederom deelnemen aan de krijgs verrichtingen. Het patrouillegevecht, waarvan de nadere details nog niet bekend zijn, maakte een einde aan zijn levenliet Indische leger verliest in hem een goed en dapper officier. Sinds het verraad van Oemar is Wagener de tweede officier van het kleine korps mare chaussee die gesneuveld is. O. M. de Koningin-Regentes heeft gister voormiddag de commissie uit de Tweede Kamer ontvangen, belast niet de aanbieding der candi- daten-lijst van het voorzitterschap der Kamei, Gisteren werd in het atelier van den heer Zimmermans te s-Gravenhage eene photogra- phie van de Koningin gemaakt. De katholieke Kamerclub heeft haar bureau herkozen. Voorzitter bleef dus de heer Dobbel- man, onder-voorzitter de heer Bahimann en secretaris de heer Michiels. Te Enkhuizen is een volkskiesvereeniging opgericht, sVooruitgang" genaamd, welke, in dien zij in het district genoegzamen steun vindt, den heer C, V. Gerriteen candidaat zal stellen voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer. Bij Koninklijk besluit van 23 September 1897 no. 4G is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegen woordige zitting, benoemd mr. J. G. Gleichman. De kolonel jhr. H. Laman Trip, commandant van het reg. gren. en jagers, zal eerstdaags worden bevorderd tot generaal-majoor. De gemeenteraad van Almelo heeft besloten zich bij de beslissing van Ged. Staten van Overijsel neer te leggen, en den lieer D. Mei- bergen Izn. toe te laten als gemeenteraadslid. De heer mr. S. J. van Royen |is voornemens nog vóór de aanstaande wintervergadering der Provinciale Staten zijn betrekking als lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel neder te leggen. Bij Kon. besluit ziju herbenoemd tot kantonrecht.- plaatsverv.in het kanton Leeuwarden mr. C. Beek huis, m het kanton Bols ward P. Peereboom, in het kanton Onderdendam mr. W. Janssonius, in het kanton Hulst L. J. M. van Waesbergbe, in het kanton Haarlem mr. A. Kist en in het kanton Goes jhr. E. Lewe van Nijenstein, Bij Kon. besluit zijn bij de Koninklijke Nederlandsche marine-reserve lo. bevorderd tot adelborst der ie klasse de buiten gewone adelborsten W. Krol, H, Smitten L. C. Lagaay; 2o. benoemd tot buitengewoon adelborst de heer T. W. Sinit. Bij Kon besluit is aan den ijker der maten en gewichten, Ft. Zwier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit gemelde betrekking. /Openbare vergadering voor de Kroningsfeesten. Tegen half negen uur vulde zich gisteravond allengs de groote zaal der Officieren-Vereeniging met belangstellenden, die gehoor hadden ge geven aan de roepstem der voorloopige com missie voor de Kroningsfeesten. Aan de bestuurstafel nemen plaats de leden van het voorloopig comité voor zoover aanwezig. De heer G. Visser Bz. voert het presidiaat, terwijl de heer J. C. Sander als secretaris fungeert. De voorloopige voorzitter opent de vergadering en heet de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom, daarbij de hoop uitsprekende dat deze avond tot een resultaat zal leiden. Spr. wijst op de a.s. Kroningsfeesten en herinnert aan de vroegere nationale feesten te Schiedam gevierd, en hij vertrouwt dat ook nu nog in Schiedam een warm hart klopt voor het Vaderland en de Koningin. {Applaus.) Daarna deelt spr. mede, dat zich een voor loopige commissie voor de feesten heeft gecon stitueerd, die ook de vrijheid heeft genomen deze vergadering bijeen te roepen, en leest de namen der lieeren voor, die in deze commissie zitting hebben genomen. Spr. vraagt of deze commissie een blijvende zal zijn en het vertrouwen der vergadering beeft. Door applaus geeft de vergadering haar ver trouwen te kennen in de voorloopige commissie; mede door applaus belooft de vergadering haar steun aan de commissie, die door den Voor zitter wordt gevraagd. Spr. doet dan mededeeling van de plannen, waarover de commissie haar gedachte heeft laten gaan. Zij heeft gemeend, dat er een flinke en aangename feestviering moest zijn, zonder in al te groote kosten te vervallen. Daarom had de commissie van een historischen optocht zooals vroeger afgezien. Men had gedacht overdag een bloemencorso, verbonden met een allegorischen optocht en een kinderoptocht te doen plaats vinden, en 's avonds een optocht van vakvereenigingen met verlichting, waarbij voor de beste verlichting prijzen zouden worden uitgeloofd. De kinderfeesten stelde de commissie voor een paar dagen later te houden. Verder zou men zorgen voor vuurwerk, mu ziek enz. Spr. verzoekt de verschillende vereeuigingen, buurlcommissie's enz. op te willen geven, met wie de commissie zich in verbinding kan stellen om tot samenwerking te komen. Vervolgens deelt spr. mede, dat de Burge meester het eere-voorzittersehap heeft aanvaard, terwijl de overige leden van het Dagel. Bestuur liet eere-Iidmaatschap der commissie heeft aangenomen. Door applaus geeft de vergadering haar instemmg hiermede te kennen. Spr. wil dan het officieele gedeelte sluiten; de commissie zal daarna nog blijven om aan wie dit verlangt inlichtingen te geveo, en tevens om aan de vertegenwoordigers van vereeni- gingen gelegenheid te geven zich bij de com missie op te geven. Maar voordat hij dit officieel gedeelte sluit, noodigt spr. de aanwezigen uit eeu driewerf hoera! uit te brengen op onze Koningin. Alle aanwezigen verrezen van hun stoelen en een geestdriftig gejuich werd aangeheven. Later maakten velen van de gelegenheid ge bruik om inlichtingen te vragen en hun ver- eenigingen op te geven aan de commissie. De heer Van Ge r ven bracht nog zijn hulde aan het geachte comitéhij had van harte ingestemd met het driewerf hoera 1 op de koningin door den Voorzitter voorgesteld, en hij hoopte, dat ook eens een driewerf hoera persoonlijk zal kunnen worden toegebracht aan Hare Majesteit in Schiedams straten. Deze wensch ontmoette luiden bijval. Allengs gingen nu de aanwezigen uiteen, druk pratende over de a.s. feesten, over plannen en verwachtingen. Het comité bestaat thans uit de volgende heeren Eere-voorzitterde burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Eere-ledende heeren S. A. Maas en J. W. J. van Harwegen den Breems, wethouders, en S. A. Vernède, secretaris der gemeente. Voorzitter: de heer G. Visser Bz,secretaris: de heer J, C. Sander; penningmeester: de heer Th. A. 3. Zoetmulder. Ledende heeren P. Boas, P. Loopuijt, A. H. W. van Luijk, I. T. J. Melchers, D. Visser, G. M. Meijer, J. M. van der Schalk Jr., Th. Kudders, Dr. B. deBruijn, I.B. A. M. Beukers, Dr. D. N. Janssen, N. F. Elze vier Dom, G. W. Snel, E. M. Beukers, J.A. J. Nolet, H. J. C. Roelants, D. Ris, C. J. Willeman, A. Gouka, W. Brouwer, F. van Waas, Dr. K. Heeringa, A. J. J. de Groot, J. H. van Westen dorp, J. A. M. Zoetmulder, J. D. S. Steenberg, Door B. en W. is praeadvies uitgebracht over de bezwaren door Gedeputeerde Staten dezer provincie ingebracht tegen de verordening, regelende de verdeeling en bezoldiging der onder wijzers en onderwijzeressen aan de scholen voor O. L. O. alhier. Deze bezvvaren waren ingebracht door den inspecteur van het L. O. en den districts schoolopziener, van wie Gedeputeerde Staten ze overnamen, zonder echter de verordening daarom af te keuren, omdat die hunne goedkeuring niec behoeftzij betroffen lo. het eventueel optreden van een onder wijzeres als plaatsvervangend hoofd. B. en W. stellen voor, zich niet te richten in deze naai den wensch van Ged, Staten, omdat nocli de wet, noch de billijkheid dit vorderen. 2o. het verleenen van eene jaarwedde van f 300 aan de onderwijzeressen in vak 7c. Ged. Staten meenen, dat die bezoldiging bij elke benoeming afzonderlek behoort te geschieden, in verband met het aantal lesuren. Daar ook in deze B. en W. de geopperde bezwaren niet deelen, wordt voorgesteld het artikel te behou den gelijk het nu luidt. Voorts stellen B. en W. voor in vevband met 1». de bepaling omtrent het salaris der onder wijzeres-plaatsvervangend hoofd te handhaven en de regeling der jaarwedden van het onderwij zend personeel aan de jongensschool met uitge breid leerplan in te trekken en aan art. 9 der verordening toe te voegen. Tevens wordt ingetrokken de regeling van »de jaarwedden, vervat in art. 4 van het raads- »besluit van 9 Juli 1895, goedgekeurd door de »Gedep. Staten der provincie den 13n Augus tus d. a. v.; met dien verstande evenwel, s dat zoolang de tegenwoordige titularissen aan »de herhalingsschool werkzaam zijn, zij iD het »genot blijven van de verhooging van jaarwedde volgens gezegde regeling.'" Door B. en W. is thans in druk verzonden het praeadvies betreffende het inrichten van een gedeelte der Beurs tot telephoonkantoor. Het rijk draagt de verbouwingskosten, er. be taalt f 100 's jaars. Iemand van elders, waarschijnlijk uit Owr- sehie, geraakte op het stationsplein alhier onder het paard, waarmede h'y daar met een tentwagen stond en dat b(j bestrafte. Hierbij ontving l\ij waarschijnlijk een trap van tiet dier, want mot een bloedende wond kwam hij weder onder lie», paard uit. Haastig werd de man in de tent wagen opgenomen en nog haastiger reed men weg, waarschijnlijk beangst voor een onderzoek der politie of de nieuwsgierigheid van een ver slaggever. Zij hebben met hun haast dan ook bereikt dat naam noch woonplaats is bekend geworden. Gisteravond was aan de visciimarkt aange voerd 1 partij schol; de prijzen waren vau f 0.40 tot 10.60, Hedenmorgen waren aan de visciimarkt aan gevoerd 6 partijen schol, bot en spieringde prijzen waren voor schol van f 0.427» tot f 0.80 bot van f0.35 tot f 1.50; spiering van f0.37'/s tot f 0.75, alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 23. J. F, Kropmans, 23 jaar, en E. M. Riet bergen, 25 jaar. E. A. F. de Groot, 24 jaar, en M. J. Hoefman, 24 jaar. C. H. M. van der Tuijn, 34 jaar, en C. M. Vredenbregt, 29 jaar. Clcboren .- 22. Johannes, zoon van L. Meerhof en P. Vrijland, Houtstraat. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 24 Sept. Gerrit Akkerman en Maria Katha- rina IJdo, Abraham van Minnen en Adriana Pontier. Clcboren 24 Sept. Huiberdina, dochter van A. H. Noor- lander en G. Broek, Liesv. laan. Pieter, zoon van P. Smid en J. v. d. Thoorn, Mïjkeslraat. Beroepen: te Elburg H. A.Heijcr, te Liendcn te Wilhclmlnadorp (gein. Kattendijke) J. B. Ledebocr, eand. te Loenen a. d. Vecht; te Souburg G. van Dis, eend.te 's-Gravenhage ds. J. H. Gcrretsen, te Dti- demsvaart. Aangenomen: naar ürmond door W. van Deursen, te Sckagcrbrug. Bedankt: voor Vierpolders door H. Schuttevaer, te Abbékexk c. a. B.-K. Kerk. De bisschop vau Roermond heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. H. Marres, als professor in 't groot seminarie te Roermond, en in diens plaats benoemd den heer J. Keulier, thans professor te Rolduc. Nog zijn benoemd tot professoren te Rolduc, de heereu J. P. Hilgers en F. R. Petiy, uit het groot seminarietot kapelaan te Oirsbeek de heer JSchool meesters, thans professor te Rolductot kapelaan te Afferden, de heer N. van den Berg, thans te Blitters-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2