If Landbouw en Yeeteelt, G e m e n g d Nieuws. Kunst en Wetenschap. INGEZONDEN. Laatste Nieuws. «a-J wijk; tot kapelaan te Broekhuizervorst, de heer A Tb. A. Meijer, thans assistent aan de St. Servatius-, berk tc Maastricht tot kapelaan te St. Geertrnide, de heer N. Pyls, thans te Schinveld; tot kapelaan te Cadier en Keer, de heer J. R. Yoncken, thans tc St. Geertrnide; tot kapelaan te Schinveld, de heer H. N. Brune, thans te Cadier en Keer tot kapelaan te Meeiloo, de heer J. L, Blonden; tot kapelaan te Eygelshoven, de heer H. A. H. J. M. Erenstot kape laan tc Herkenbosch, do heer H. M. J. L. Hanssen tot kapelaan te Slenaken. de heer H. J. Houbentot kapelaan te Spabeek, de heer P. J. A. Keybetstot kapelaan te Blitterswijk, de heer L. Jonckers en tot adsistent van de St. Servatiuskerk te Maastricht, de heer P. J. M. Vossende zeven laatste heeren zijn priesters uit het Groot Seminarie. Hooceh Onderwijs. Amsterdam 2e natuurkundig examen E. W. de Flincs Azn, en M. J. ten Cate. Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van landbouw te 's-Gravenhage. Men seint ons uit 's-Gravenhage Toen Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes Woensdagmiddag de ten toonstelling van landbouw verlieten, namen Zij met een Dtot weerziens" afscheid van den voor zitter der Maatschapy, daardoor de belofte be vestigende, om nog eens de tentoonstelling met Haar bezoek te vereeren. Dit tweede bezoek, dat hedenmiddag plaats vond, beoogde meer in 't bijzonder eens kennis te maken met de expositie zelve. De tentoonstelling, die ook op gewone dagen zich in een druk bezoek mag verheugen, zag hedenmiddag een bijzonder groote menigte binnen hare palen. 'tWeer was niet zeer gunstig voor het vorstelijk bezoek. Een vrij hevige wind hield echter gelukkig den regen opnu en dan een druppeltje, maar meer ook niet. Om even half twee kondigden de tonen van het Wilhelmus, ingezet door de muziek der veldartillerie, de nadering der Vorstinnen aan. De vorstelijke stoet, samengesteld evenals bij liet voiige bezoek, reed recht door naar het hoofdgebouw, dat wel heette ontruimd te zijn, maar toch nog een schare gelukkigen herbergde, die aldus een blik van nabij konden slaan op de lieftallige verschijning onzer jeugdige Ko ningin. H. M. de Koningin was ditmaal gekleed in een gestreepte zeegroene zijden robe, gegarneerd met donkergroen velours, en droeg een groene capöte-lioed, met witte en lila bloempjes en een panache van witte struisveereu. De Koningin-Regentes was in het zwart. Aan den hoofdingang van het gebouw ont vangen door het Bestuur der Maatschappij, maakten de Vorstinnen een vrij langdurige wandeling door het gebouw. H. M. de Koningin werd daarbij rondgeleid door den heer P. J. A. de Bruine, terwij! jftr. P. J. J. Repelaer in de nabijheid der Regentes bleef. Langs de collectie vruchten in de hoofdallee tentoongesteld, werd allereerst de linkervleugel bezocht. Met belangstelling werd een blik geslagen op de verschillende inzendingen. De broedmachines hier geëxposeerd trokken de bijzondere aandacht en werden aan II. H. M. M. uitgelegd. Ook bij de belangrijke inzending van granen, in schoven en in korrels, o. a. die der heeren Breebaart en Mansholt, werd een oogenblik ge toefd. De collectie hulpmiddelen voor landbouw onderwijs der vereeniging Landbouwonderwijs" te Middelbands, werd met aandacht bezichtigd, evenals de afdeeling bijenteelt, vlak daarover. Hier was 't vooral de inzending des heeren Bijdendijk te Brummen, die de aandacht ver diende en vanzelf tot zich trok. Zoo werd allengs weer het middengedeelte bereikt, waar 't weder de cerialen vooral waren die do bijzondere belangstelling wekten. Even werd stilgestaan bij het gedenkteeken in bloemen, gewijd aan den overleden secre taris der Mij, den heer Waldeck. Daarna was aan de beurt de inzending der Nederlandsche Heidemaatschappij, wier hooge beschermvrouwe H. M. de Koningin-Regentes is. De voorzitter der heidemaatschappij, mr. C. J. Sikesz, gaf aan H.I1. M.M. uitlegging van hoogst belangrijke resultaten verkregen met vloeiweiden, en blijkbaar stelden de Vorstinnen levendig belang in den zoo nuttigen arbeid der heidemaatschappij. In den rechtervleugel werd geruimen tijd stilgestaan bij de unieke collectie leermiddelen der Land- en tuinbouwschool te Wageningen en de verzameling landbouwproducten van den heer Bultman, Haarlemmermeer, die H.H. M.M. zelf een en ander toonde. Door den rechteruitgang verlieten HH. MM. liet hoofdgebouw, waar de Koninginnen o. a. de heeren A. S. Moesveld en W. A» Hatlinga Raven, leden der feestcommissie, tot zich riepen en zich eenige oogenblikken met hen onder hielden. Niet minder belangstelling wekten de land bouwwerktuigen en machines. De modelstallen van den heer Kalker te Amsterdam, de schaafmachines der firma Wijn malen Haussman trokken blijkbaar de aan dacht. In alle bijzonderheden werd vei volgens be zichtigd de omvangrijke en zeer gewichtige inzending ter bevordering der viasindustrie. Even werd een blik geslagen op de leer middelen voor landbouwonderwijs der Mij. »Ne- derland te Dordrechtdaarna een oogenblik stil gestaan bij de centrifuge- en handsepara tors, door den beer Stout tentoongesteld, als mede op de uitgebreide verzameling houtwerken, om vervolgens de fraaie collectie werktuigen voor zuivelbei eiding der firma Wed. J. C. Massée Zoon, te Goes, meer in bijzonderheden in oogenscliouw te nemen. Hier werd gekarnd en vervolgens de boter gekneed, woarbij de heer Bos, zuivelconsulent, aan H.H. M.M. een verklaring gaf der velschil lende werktuigen. Nadat nu nog een wandeling was gemaakt door de uitgebreide inzending van machines en werktuigen der firma Landré en Glindermun te Amsterdam, waar alle machines 111 werking waren, bereikte de stoet tusschen de dichte drommen mensche.i, die bij 't passeeren van H.H. M.M. eerbiedig groeten, de tribune, van waar een geestdriftig gejuich de Vorstinnen tegenklonk. De bezichtiging der tentoonstelling had goed drie kwartier geduurd. Nadat de Koninginnen met Haar gevolg nu plaats hadden genomen in de koninklijke loge, werden achtereenvolgens in don ring voorge bracht fokmerriëu met veulen*--, merriën, jonge paarden, de vier collectieve inzendingen van paarden uit de provinciën Gelderland (le prijs), Groningen (2e prijs), Zuid-Holland (3e prijs) en Utrecht (4e prijs) en 60 van de beste heng sten uit het geheele land. De Koninginnen verlieten vervolgens na een vriendelijk afscheid van het bestuur de ten toonstelling, die zeer zeker op H.H. M.M. een uitstekenden indruk heeft gemaakt. De aandacht, waarmede het tentoongestelde werd bezichtigd, mag een bewijs genoemd wor den van de groot belangstelling der Koningin nen in den landbouw en de maatschappij die op zoo waardige wijze haar vijftigjarig bestaan viert. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield gisteren te 's-Gravenhage hare 64o algemeene ver gadering in de groote concertzaal van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap, onder leiding van den heer D. Bauduin. In zijn openingswoord sprak deze zijn groot leed wezen uit over het zware verlies, geleden door het overlijden van het lid van het hoofdbestuur den heer Zijp, en door het overlijden van den betreurden secretaris-penningmeester, den heer Waldeck. Verder herinnerende aan het feest van het 50-jarig bestaan, gevierd met een tentoonstelling, wees do voorzitter op hetgeen de heer Waldeck tot voorbe reiding der tentoonstelling had gedaan. Dat de tentoonstelling ook in andere kringen ge waardeerd wordt bewees het koninklijk bezoek en het voornemen van HH. MM. om Vrijdag tc komen zien wat nog niet aan HH. MM. was vertoond (Applaus). Als afgevaardigde van de afd. Don Haag, als het ware dus namens de gastvrouw, bracht de heer mr. Ferf zijne gclukwcnsch over met het feest der maat schappij. Ter verkorting der vergadering werden op voorstel van den heer De Boer bij acclamatie de aftredende afgevaardigden voorloopig verkiesbaar gesteld en h e r h c n o e in d. Daarna bracht mr. H. de Kanter verslag uit van de onderlinge verzekering van de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waar aan hij deed voorafgaan een met algemeene instem ming ontvangen gelukwensch tot den heer Bauduin, voorzitter, met het eereblijk hem door H. M. en de regeering geschonken. De voorzitter zeidc den spr. dank voor zijne harte lijke en vriendelijke woorden. Uit hot verslag over de brandverzekering bleek dat 1 Juli j.l. een bedrag van f3,046,058 was ver zekerd en dat de vereeniging geen steun heeft van de geassureerden zelf. De heer De Boer deed daarna mededeeiingen omtrent de werkzaamheden als v a k- consulcnt. De resultaten waren bevredigendblijkens het toe nemend aantal aanvragen om advies. Toch blijft op dit gebied altijd mg een en ander te wenschen over. Cursussen behooron tc worden opgerichtte Lekkerkerk werd reeds door een aantal boerenvrou wen aan zulk een cursus deelgenomen. Wel heeft het onderwijs aan de behoefte voldaan, maar tot de verbetering van den zuivel heeft het niet veel hijge dragen. Daarvoor is de duur van den cursus te kort. Meer malen werd hij geraadpleegd over de inrichting der zuivclfabricatie en ook werd hem het onderzoek van boter opgedragen. Hij roemde ook" de medewerking van het proefstation in Zuid-Holland bij verschillende onderzoekingen. De voorzitter bracht den heer De Boor hulde voor de uitstekende wijze, waarop hij als zuivcl-consulcnt voor de maatschappij werkzaam is. Tot afgevaardigde bij het Nederlandsch Land- hou w-c o m i t voor Zuid-Holland werd gekozen de heer G. Vas Visser, die de benoeming aannam. Als lid der financicelo commissie, in plaats van mr. H. J. M. Tijssens, aftredend lid, werd gekozen de heer A. E. Zimmerman to Hoorn en tot lid der commissie in Noord-Holland de heer C. de Boer te Assendelft. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen van de afdeelingen Beemster, Purmerend en omstreken, om van de regeering te verkrijgen, dat bij vernietiging van vee, gestorven aan miltvuur, door de Maat schappij vergoeding worde gegeven, hetzij de cadavre- waarde, hetzij b.v. -/3 van de waarde van het vee in gezonden toestand. Het hoofdbestuur ging met het voorstel mede, doch wensehte, dat door den Staat 2/3 der waarde, tot een maximum van f 100 voor het beest in gezon den toestand zou worden vergoed. Leidon was tegen rijksvergoeding en liever voor een fonds van vergoeding voor belangstellenden, zelfs met steun der regeering, in den vorm van waarborg kapitaal. Met het oog op de kans van slagen ging ten slotte de Beemster mede met het voorstel van het hoofdbestuur, dat alsnu met schier algemeene stemmen wordt aangenomen. 6. van de afdeeling Bodegravon en omstreken om te wachten wijuging te verkrijgen van de veeartsenij- kundige wetten met het oog "op de maatregelen, te nemen wanneer zich een geval van miltvuur onder het vee voordoet. Het hoofdbestuur stelde voor een ministerieel schrijven aan de burgemeerters en de districts vee artsen uit te lokken ten einde de toepassing van de wet meer algemeen te maken. Na eenig debat blijkt bij opstaan en zitten het voorstel van het Hoofdbestuur met groote meerder heid aangenomen. Van de afdeeling Zaanlandsche gemeenten om het besmettelijk mond- en klauwzeer als besmet telijke veeziekte te schrappende waarde van een cadaver van een aan miltvuur gestorven heest te vergoeden; maatregelen te nemen tot beperking van de tuberculose der runderen. Het Hoofdbestuur wcnscht het mond- en klaauwzeer onder de besmettelijke ziekten te behouden, maar bij de Reg. aan te dringen op het officieel constatceren van het bestaan of niet bestaan van de ziekte Aan gifte moet verplichtend blijven. Ten opzichte van het milt vuur verwees het naar het (aangenomen) preadvies op het voorstel- Beemster en wat de tuberculose betreft, vroeg het diligent verklaring. Naar aanleiding van dat preadvies trok de Zaanl. afd. alle drie de voorstellen in. Het voorstel van het Hoofdbestuur tot tusschen- tijdsche wetswijziging naar aanleiding van het over lijden van den seer.-penningmeester werd aangenomen nu reeds de stemming was begonnen voor leden eener Commissie voor die wetsherziening. Als plaats voor de jaarlijksche algemeene verga- doring in 1898 in Noordbolland, waartoe verzoeken waren ingekomen van de afd. Purmerend, Terschel ling en Opmeer (welke laatste haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren). De vergadering vestigde bij stemming haar keuze op de afdeeling Opmeer. Tot leden van het Hoofdbestuur blijken gekozen uit Noord-Holland de heer K. Cz. de Boer, uit Assen- delft en uit Zuid-Holland de heer H. A. Nebbens Sterling, te Rozenburg, die beiden de benoeming aannemen. Na eenige plichtplegingen werd hierop de verga dering gesloten. Des avonds vereenigden zich vele leden der Maat schappij aan een feestelijken maaltijd in de rotonde van den Dierentuin, waarbij onder anderen aanzaten de heer Conrad, lid der Tweede Kamer, de heeren Siekesz en Bultman, en afgevaardigden der zuster maatschappijen. Een orkest luisterde het diner op en leidde 't in met het volkslied, waarmee door ge juich instemming werd betuigd. Nadat de voorzitter in een dronk op de Koningin- Regentes geschetst had wat de Maatschappij aan haar Koninklijke Beschermvrouw verplicht is, en nadat hij Haar, ook als opvoedster van de Koningin, had gehuldigd, werd er nog veel getoost. Den warmsten bijval vonden de dronk van den heer Bultman op den voortuitgang van den landbouw de toost van den heer Siekesz op de samenwerking der zustermaatschappijen en deze vereeniging tot ééne Nederlandsche landbouw-vereenigingde wensch geuit door het Kamerlid, Do Boer, in het belang van samenwerking tusschcn regeering en landbouw, en van den heer Löhnis, die dronk op het docltrcffen van de plannen der regeering ten opzichte van den landbouw. Verder huldigde de tijdelijke secretaris-penning meester in een warm woord de medewerking van het rijk, de provincie Zuid-Holland en het gemeentebestuur voor don landbouw en de tentoonstelling; ook aan de flinke medewerking van de gastvrouw de afdeeling 's-Gravenhage, en van de feest- en ordecommissie, deed men alle recht wedervaren. Het zoontje uil de Oost. Dezelfde persooD, van vvien wij in ons vorig nummer melding maakten, heeft volgens liet Nieuws ook nog elders in Amsterdam goedgeloovige rnenschen beet gehad daar trad liij op als een zoo pas uit de Oost teruggekeerde bioeder van zijn zuster Aai, een gehuwde vrouw, woonachtig in de Leidekkersteeg. Daar kwam hij Zaterdagavond aan inet een heel verhaal, dat hij jaren lang was weg ge weest, maar nu uit Indië terugkwam. Ook hier wist hij de rnenschen, die hem eerst niet geloofden, te overtuigen met een overstelpend aantal kleine bijzonderheden, waarvan hij wonderwel op de hoogte was. Zoo wLt hij hier o. ade rnenschen te overtuigen met er aau te herinneren, hoe hij, nu jaren geleden, boos het huis was uilgeloopen en daaibij zijn pet in een hoek had gegooid, in (lien hoek daar, en hoe Aal hem toen nog een nieuwe pet gegeven had. Zoo wist hij zija jzuster" en szwager" in te palmen, dat de rnenschen hem in huis namen, en ter eere van het gelukkig wederzien een feest aanrichtten, dat klonk als een klok. Den heelen Zaterdagavond werd er duchtig feest gevierd, en Zondag den heelen dag ook nog, nadat hij eerst van zijn zwager geld ter leen had gevraagd, en gekregen ook, dat hij terug zou geven, als hij zijn spullen uit het Passan tenhuis gehaald had. Van het geleende geld werd goede siei gemaakt, en de broer uit Indië hing danig den gebraden liaan uit, netjes aan gedaan met de Zondagsche jas van zwager Jan. Maandagochtend zou hij zijn goed uit het Passantenhuis gaan halen. Onderweg leende hij nog op naam van zijn zwager geld bij een paar koffiehuishouders, en ging toen op stap. Hij kwam maar niet terug. Zwager Jan begon argwaan te krijgen en ging er op uit. Toevallig kwam hij er achter, dat het heerschap ver moedelijk bezig was zijn slag te slaan bij een echtpaar iu de Rozenstraat, wier zoon lang geleden als koloniaal naar de Oost vertrokken was. De politie werd gewaarschuwd, een paar rechercheurs gingen mee, en daarop volgde de arrestatie. dal te Celle, bij Hannover heeft plaats gehad, is eindelijk ontdekt. Een langen ijzeren bout die dient om een houtwagen te verlengen als er palen op geladen worden, was onder het rijden van het steunijzer gevallen en had aan eene zijde de sporen verwiongen. Een of meer beambten van deri trein hadden verzuimd er bericht van te geven, ofschoon zij er van wisten. Althans eenigen zijn gevangen ge nomen. Dat ongelukken ook zinder stiafbare schuld van beambten kuunen onl-taan, i- te Kobuig gebleken. Daar stond een beambte terecht die door nalatigheid gevaar voor een trein had doen ontstaan. Het bleek voor den rechter, dat de man, na dagdienst bij zware hitte, nog gedurende '14 dagen nachtdienst had moeten verrichten en door bovenmatig drinken van koud water ziek was gewei den. Met den gehoorden deskundige besliste de rechter dat de bekl. uiet toerekenbaar was geweest. Redactie en Uitgevers van He Amsterdammer, Weekblad voor Nederland, zullen tegen zeer geringe vergoeding hunne abouné's een klein Album "aanbie den. bevattende de portretten van de ,100 leden der nieuwe Tweede Kamer. Aan de portretten zijn enkele mededeeiingen toe gevoegd. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan ééne zijde te beschrijven. Hen tegenvaller. Op het kantoor van den burgerlijken stand te Rozendaal, kwam gisteien een trouwlustig paar tot de minder aangename ontdekking, dat het toekomstige bruidje als jongen stond ingeschreven, zoodat het huwelijk voorshands niet kan doorgaan. Spoorwegongelukken. De reden van het ernstige spoorwegongeluk, Mijnheer de Redacteur, Het schijnt dat de heeren die gisteravond in den Officicrentuin de bijeenkomst belegd hebben, alvorens ter vergadering op tc gaan, het verslag hadden gelezen van do Eerste Kamer-zitting van 23 Sept. j.l. Immers daarvan vind ik in de N. h'. Ct. van heden vermeld dat eene vergadering werd geopend om 11 uur en vijf minuten later was gesloten. Daar mijn horloge mij fopte, kwam ik tien minuten later in de zaal van don Officicrentuin als den tijd die aange geven was, dat de bijeenkomst zoude worde geopend, en de vergadering had reeds behandeld wat het hare was; tenminste wanneer het waarheid is wat ik van den een vernam, 't wolk wederom in lijnrechte tegen spraak was met dat, wat door een ander aanwezige en, op tijd geltomene, mij werd medegedeeld. Het door mij ingesteld onderzoek en wederondcr- zoek bracht mij tot do conclusie dat een groot ge deelte der aanwezigen niet wisten of de commissie reeds nu als definitief gekozen moest worden be schouwd, of dat een latere bijeenkomst wederom dit zal uitmaken en een groot gedeelte, dat mij vertelde dat er geen sprake was van verkiezen en gekozenen, dat een heer een lijstje opsomde van namen die zit ting zouden nemen in het comité, dat geen bespre kingen daarover werden uitgelokt doch leukweg verklaard werd, ziedaar 't comité Het spijt mij, Mijnheer de Redacteur, dat u het stukje geteekend E. gemeend hebt niet te moeten plaatsen met 't oog op de gedane oproeping, wellicht hadden de heeren vergadering-beleggers eene voor lichting daarin gevonden hoe bij dusdanige gelegen heden gehandeld behoord te worden. Eilievc, het gaat toch niet op ora over de gelden door de goe gemeente bijeen gebracht onder dusdanig beheer te stellen. In dezen tijd van cvenrediging en mede sprekende minderheden moet ieder het recht worden toegestaan mede te kunnen spreken over het besteden van zijn bijdrage, 't zij deze klein of groot is. Het gaat niet aan „ongevraagd" mede te beschikken en misschien het leeuwendeel in besluiten te nemen in kapitalen door anderen bijeengebracht en zich een mandaat toe te rekenen waartoe ten eencnmale alle recht ont breekt. Ik geloof daarom dat het voorloopig comité nog voorloopig comité is, en vooralsnog de Scbiedamsche burgerij uitspraak zal moeten doen onder wiens beheer zij wenschen hunne kapitalen, voor de to houden feestviering afgestaan, gesteld te zien. Hot zoude mij zeer aangenaam zijn wanneer door een gevoerde polemiek ik in de gelegenheid werd gesteld de be wijzen aan te voeren, waarom die feitelijk in deze te beslissen hebben, als een nul in 't cijfer behandeld zijn geworden, wanneer het tenminste blijken mocht, dat het „lijstje" definitief is. Bij het houden van feestelijkheden is 't noodig dat eene volkomen eenstemmigheid heerscht, de vrees nu dat het ontbreken van een dusdanige tevreden heid met do leiding der zaken de feestvreugde mocht doen verminderen doet mij deze regelen schrijven. U, Mijnheer de Redacteur, zeg ik dank voor de door U afgestane plaatsruimte in uw blad. L. Tweede Kaïner. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de tijdelijke voorzitter de heer Donner zijn ambt aan den heer Gleichman overgedragen. Hij deed dit met eene rede, waarin hij hem gelukwenschte met het schitterend vertrouwen, door de Kamer in hem gesteld, als eene hulde aan zijne ervaring, waardigheid, onpartijdigheid en ernst bij de leiding der werkzaamheden. De heer Gleichman, deze rede beantwoor dende. zeide diep getroffen te zijn door zoo groot vertrouwenspr. zeide de vrijheid vau de discussiën en van ieders gevoelen te zullen handhaven, en hoopte dat de Kamer der traditie getiouvv als tot nu toe in kalmte en waardig heid de beraadslagingen zou voeren. Met de wensch dat haar gewichtige arbeid moge strekken tot lfeil van het volk en tot roem vau het vaderland besloot spr. zijne rede. Daarna werd in de afdeelingen het ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede onderzocht. Daarna werd de lieer Veegens door den voor zitter, die daartoe door H. M. de Koningin- Regentes gemachtigd was, beëedigd, terwijl de heeren Troelstra en Van Kol de belofte aflegden. Dinsdag zal het adres van antwoord op de Troonrede behandeld worden na de beslissing j?!

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3