BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Van tot r>~ IU' 9±5 111® Gemeenteraad. Dat is natuurlijk het voornaamste deel harer taak. Hoe zal de commissie zich hiervan kwijten, en zal zij de zonen van het groene eiland tevreden kunnen stellen 't Dient afgewacht te worden, maar voorloo- pig mag men de goede bedoeling der F.ngeische regeering prijzen, die door deze daad een blijk van sympathie geeft aan de Ieren, waaraan dezen zoo weinig gewoon zijn. Moge de conmn-sie inderdaad haar taak met ernst en onpartijdig ten einde brengen! Een quaestie, die niet door commissies is op te lossen, is de strijd der nationaliteiten in Oosten rij k-li o ngarije. Wanneer, zooals in de laatste zitting ge beurde. de leden van den Rijksraad ieder in hun eigen taal bet woord gaan voeren, en men een verwarde discussie, of liever tegen-eikander- in-geschreeuvv in Poolsch, Tsechisch en üuitsch hoort, zoodat de voorzitter in wanhoop niet weet wat te doen, dan viaagt men zich af, of er wel een middel te vinden is om aan dezen nn bestaan baren toestaud een einde te niaken. In ieder geval blijkt er uit, dat een leidende, laat ons zeggen een parlementaire en oificieele taal, in Oostensijk-Hoiigaiije niet kan worden gemist. De weifelende houding van Badeni, die nu eens de Tsechen, dim weer de Polen, eindelijk de Italianen naar den mond praatte, heelt den reeds verwarden staat van zaken tot een deso- laten toestand gemaakt. Nog meer verwarring heeft het onbezonnen duel van Badeni thans gesticht. 't Is een geval zonder precedent in Oostenrijk, en men vraagt zich af' wat thans moet ge schieden. Kan een minister-president, dis zelf aldus een stellige wetsbepaling schendt, wel aan liet bewind blijven? Het schijnt niet wel mogelijk, en de vele vijanden van den »Poo(", waarbij zich wellicht ook voegt de katholieke volkspartij, die het duel als een schending van goddelijke en men- schelijke wetten sterk afkeurt, zullen niet na laten dit telkens weer te herhalen. Alleen de Keizer kan zijn minister boven water houden, en de vriendelijke belangstelling, die de gewonde raadsman dei Kroon van zijn meester ondervindt, wettigt het vermoeden dat Frans Jozel er nog niet aan denkt Badeni heen te zenden. De toestand van den minister is vrij goed, en zelfs kan hij loopende staatszaken afdoen. In een dag of veertien hoopt hij weder geheel hersteld te zijn. Dagelijks krijgt de Keizer bericht over zijn toestand. De deken van het corps diplomatique te Athene heeft gisteren aan Skuluriis, den minis ter van buitenlandsche zaken van Griekenland, het praeliminaire vredesverdrag ter band gesteld. Daarbij was gevoegd een nota, waarin de mogendheden verklaren, dat zij de zaak, waarin zij tusschenbeide zijn gekomeu, als geëindigd beschouwen, en de regeering uitnoodigt, be- volmachtigden te benoemen voor het definitieve vredesverdrag. Voor moeilijkheden, die nog mochten opko men, beloven de mogendheden opnieuw hun bemiddeling. Mon verwacht nu algemeen, dat de voorwaar den wel zullen aangenomen worden, schoon het verzet tegen de financieele conti die nog even sterk is. Maar er is niets aan te doen. Griekenland dient het trotsche hoofd te buigen, wil het niet tot toegeven gedwongen worden. Zondag hebben 40C0 personen te Atliene een meeting gehouden, waarin op voortzetting van den krijg werd aangedrongen. Vierduizend dwazenAlsof Griekenland nog geen leergeld genoeg heeft betaald Dezer dagen wist men mede te deelen, dut Oostenrijk-Hongarije zich niet in de financieele controle zou doen vertegenwoordigen, daar er geen nationaal belang bij gemoeid is. Maar de Folil. Corr. spreekt dit ten stelligste tegen. Uit Athene verneemt hetzelfde blad, dat Duitschland den consul-generaal te Piraeus Lüders en Engeland mr. Law tot controle- commissaris heelt benoemd. Intusschen dringen de gezanten te Konstan- tinope! bij de Porte aan op de uitvaardiging eener algemeene amnestie. Van Turksehe zijde echter voert men als bezwaar aan, dat dan voor onlusten in Thes- salië te vreezen is. Ook de Kretenzische quaestie wordt thans weder ter hand genomen. De onderhandelingen lusschen de kabinetten zijn al begonnen, maar een gouverneur-generaal is nog niet benoemd. De Sultan heeft bij de gezanten aangedron gen op een spoedige regeling dezer zaak, daar de toestand op het eiland onhoudbaar is. De Turksehe troepen konden echter niet van Kreta worden teruggeroepen daar dan de Mohammedanen totaal zonder bescherming zou den zijn. Gemengde JMededeeliogen. leon van uit Brussel aan Bourbaki's weduwe een haitelijkeu condoléance-brief. De gezant der Vereenigde Staten te Madrid, generaal Woodford, verklaarde dat in het onderhoud met den minister van buitenland sche zaken alleen persoonlijke indrukken zijn behandeld geworden en van ondei handelingen geen sprake is geweest, allerminst van een ultimatum. Wel wenseht men te Washington een spoe dige oplossing der Cubamsehe quaestie, uit vrees voor den invloed der jingo's in de Volks vertegenwoordiging, die inDe cember wordt ge opend. Daarom heeft de regeering der Vereenigde Staten baar goede diensten aangeboden, en ingeval men tot oveieenstemming komt, zal zij maatregelen nemen, om de uitrusting van vrij buitersexpedities tegen te gaan. De Spaansche regeering beeft intusschen onder een voorwendsel een sterk eskader naar Cuba gezonden. Onder voorgeven van een ongesteldheid der jongste infante is bet vertrek van de konink lijke familie van Spanje naar Madrid uitgesteld. Een Arabier, die te Kart hou tn gevangen i geweest, maar vandaar 16 dagen geleden wist te ontsnappen, is te voet te Me roe aangekomen met de tijding, dat de Derwiselten te Meternneh verzameld zijn en waarschijnlijk slag zullen leveren. Andere officieele berichten bevestigen zijn verzekering. Het gerucht, dat Engeland zich. aan de te houden conferentie over de robbenvangst heeft onttrokken, wordt bevestigd. De Engelsche regeering ineent til. dat Rus land en Japan met deze quaestie niets te maken hebben, en wil alleen met de Vereenigde Staten en Canada confereeren. De laatste berichten uit Guatemala melden, dat president Barrios door de opstandelingen in Tchequemnela wordt belegerd. De stad is dicht ingesloten. De vroegere Pruisische minister van handel Berlepsch heeft evenals zijn oud-collega van oorlog Bronsart von Schellendorf een candida- tuur voor den Rijksdag aangenomen. Volgens de Figaro zondt prins Victor Napo- Dc Koninginnen. Over het bezoek, gisteren door de Koninginnen aan het concert in de Kurzaal te Scheveningen gebracht, meldt men ons nog: Aan de entree van de zaal bood het doch tertje van graaf E. L, van Limburg Stirum aan de vorstinnen bloemen aan. De Koninginnen vonden de élite van de stad in de zaai saamgekomen. Het gevolg, bestaande uit drie hofdames, kamerheer jhr. De Ranitz, kapitein Van den Bosch, adjudant, en luitenant jhr. van Such- telen, ordonnance-officier, nam in het naast de koninklijke Inge tot salon ingerichte gedeelte der boven-galerij plaats. Na de Prélude van Bach en de Rapsodie van Liszt gaf de Koningin het sein tot een daverende toejuiching. De Koningin-Regentes betuigde bij Haar ver trek Hare ingenomenheid niet de uitvoering aan den HH. MM. uitleidenden gedelegeerden commissaris, wien Zij Haar leedwezen uitsprak over de omstandigheid dat de heer Mannstaedt aan het einde van dit seizoen als leider van de Kapel zal aftreden. Na afloop van het concert, te 4 uur, be gaven Hare Majesteiten zicli naar liet Paviljoen van de Vorstelijke familie Von Wied, alwaar de thee werd gebruikt. Prolestmeetlug. Zondag had te Nijmegen de algemeene pro- testmeeting plaats van den sNederlandschen Zouavenbond" tegen de overweldiging vari Rome op 20 September 1870. De betooging werd Zaterdagavond geopend met een vergadering van het centraal-bestuur en de afgevaardigden van den Bond. Te 11 uur togen de deelnemers in plechtige» optocht met banieren naar de kerk van den H. Uominicus, waar een mis werd opgedragen voor de overledene en levende leden van den »Alg. Ned. Zouavenbond", waarna pastoor v. d. Geest een toespraak hield. Vanhier ging men in optocht onder begeleiding van het fanfare corps iSt. Canisius" naar de iVereeniging", waar te twee uur de plechtige vergadering plaats had. Behalve een groote schare genoodigden van Nijmegen, waaronder zeer veel geestelijken, waren tegenwoordig tal van Nijmeegsclie ver- eenigingen, en verder de afdeeiirigen van den Zouavenbond uit Arnhem, Hilversum, Utrecht, Leiden, Gouda, Tilburg, Botterdam, den Lim- burgschen Zouavenbond, 's-Hertogenbosch, Am sterdam en Drunen, de meeste met haar ha- nieren. De heer Erckelens, president der regelings commissie, herinnerde hoe alleen uit Nijmegen bij de eerste oproeping een tweehonderdtal naar Rome togen ter verdediging van den Paus. De eigenlijke feestrede werd uitgesproken door den kanunnik J. E. H. Menten van Maastricht. De voorzitter van het Centraal Bestuur, de heer Küppers, las het protest voor tegen de overweldiging van Rome en eischende het her stel van de wereldlijke macht des Pausen, dat door de gansche vergadering staande werd aangehoord en levendig werd toegejuicht. Op telegrammen aan de Koningin en den Paus gezonden, werd per draad antwoord ont vangen. Van den heer Passtoors, president van den »Ned. R.-K, Volksbond", was een telegram van instemming ontvangen en van het Centraal- Bestuur van den sNeil. R.-K. Volksbond" uit Den Haag eveneens een betuiging van eens gezindheid met deze protestvergadering, terwijl tevens de noodzakelijkheid werd uitgedrukt van het herstel van een Nederlandsch gezantschap bij den Heiligen Stoel. De vierde protestineeting zal in liet volgende jaar te Helmond worden gehouden. De rninistei van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg bij de Nederlandscbe Bank f 1,577,874.71 bij de betaalmeesters - 2,329,773.58' i Te zamen f 3,907,Ci8.29V2 Te Nijmegen is de 88-jarigen leeftijd over leden de gepensionneerde luït.-kolonel der cavalerie J. J. A. Maschekte Alplien is in den ouderdom van 58 jaren overleden de heer P. F. Vreede, oud- 1 e-luit. der art. O. I. L. en te Gorkum op 35-jarigen leeftijd de kapt. der art. .1. K. van Hoogstraten. Bij Kon. besluit is, met ingang van I Oct. 1897, aan A. W Verschoor op zijn vei zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als directeur van liet postkantoor te Arnhem. Bij Kon. besluit is aan den lieer mr. U. II. iiuber, lid van den Baad van State, te 's-Gravenhage, opzijn verzoek eervol ontslag verleend ais lid der Staatscom missie, ten einde de Regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke iegels die ten aanzien van liet waterstaatsbestuur beboeren te vvoiden gesteld, en zulks onder dankbetu beid bewezen diensten Bij Kou. besluit is de Oost-Indische hoofdambtenaar met verlof A. L. van Hasselt, laatstelijk icsident van Rionvv en onderhoorigheden, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. besl'dt is aan jhr. mr. lióell, afgetreden minister van Iiiiitenlaudsclio Zaken, eon pensioen toe gekend ten bedrage van f3782 'sjaars. Onze stadgenoote, mejuffrouw Jac. van Zon, hooftd van de Maria-Bewaarschool van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen alhier, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot hoofd van de Christelijke Bewaarschool der Vereeniging »Johannes" te 's Gravenhage. De zwerver Dirk Verspiek die den 17n dezer na een verblijf van slechts 2 dagen de Johanna- stichting te Nieuwveen had verlaten en den 20a d. a. v. in het ziekenhuis alhier werd opge nomen, is gisteren door een suppoost vandaar naar zijn familie te 's-Hage gebracht. Hij zal weder in bovengenoemde stichting' worden op genomen. Door het uitglijden van zijn vaarboom viel de spoelinghaler M. van den Berg, uit Over schiet, hedenmorgen te 8 uur in de Raam. Onmiddellijk gegrepen door den brugwachter der Ooievaarsbrug, H. P. Wever, werd hij door dezen op het droge getrokken. In de branderij van den heer Kleijpool voor zag men hem van droge kleeren, zoodat hij zijn reis kon voortzetten. Naar wij vernemen zal de spoorbrug over de Schiedamsche Scbie in deze gemeente, gedu rende den winterdienst, behoudens onvoorziene omstandigheden, geopend zijn voor de scheep vaart (Tijd van Greenwich.) 1203 432 1216 1237 1 049 432 4*5 «se 507 547 015 62U 10'H <5C 1030 1054 1154 1210 1240 1057 251 «C 310 551 559 <t 712 723 'ie 732 740 755 807 82» 838 852 910 1006 1105 De uren in de eerste kolom duiden het begin der opening, de uren in de tweede kolom het begin der sluiting aan. De uren tusschen 5.59 's avonds en 6 uur 's morgens zijn aangegeven door onderstreping der minuuteijfers, bijv. l'lj_G, Wanneer de fac. treinen niet loopen, kan de brug op de tijden, dat zij hiervoor gesloten moet worden, geopend blijven. BURGERLIJKE STAND. Geboren 27 Sept, Helena, dochter van G. A. Brink man en H. A. Kok, Adrianaslraat, Overleden 28 Sept. Maria Huiberdina van der Most, 13 jaar, Singel. Zitting van Dinsdag 2S September 1SI>7, des nam. te twee uren. Voorzitterde Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig alle leden. De notulen van de vergadering van 7 dezer worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. ingekomen zijn de volgende stukken Van Gedeptiteerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienst 1897/8 Idem, Missive waarin zij berichten dat door hen wordt berust in het toekennen voor 1898 van een subsidie uit dc gemeentekas aan het Burgerlijk Arm bestuur en het Stads-Ziekenhuis respectievelijk ten bedrage van f 900.— en f 5800. Idem, Missive ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 7 dezer, a. tot het in erfpacht uitgeven van grond aan J. H. van Dijkb. tot aan koop vaD grond van G. H. Timmerkaus, P. C. Uroe- nendaal en P. de Wilt. Idem, Missive vergezeld van een exemplaar van het goedgekeurde raadsbesluit van 7 dezer, tot be taling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1897. Peze missives aangenomen voor kennisgeving. Verslag van het onderzoek der gemeentebegroo- ting voor 1898 in de afdcclingen van den Gemeente raad (zie onze beide laatste nummers); ter visie gelegd om hierop te letten bij de behandeling der gemcentebegrooting in eene volgende vergadering. Missive van den heer M. C. M. de Groot, waarin hij mededeelt dat hij zijn ontslag neemt ais iid van de plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs alhier; aangenomen voor kennisgeving onder dankbetuiging aan den heer De Groot voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Adressen van If. J. Jansen, J. T. H. Jansen, wed. H. C. Jansen, D. Dekker, J. Landheer, H. Pijpers, M. J. Frederiks, J. M. Raske, A. Trouwborst, A. If. de Lange, J. Buijs, D. E. J. Willemnn, B. P. II. Janse, A, J. Janse, H. P. Wijntjes, W. Kuling, G. Kersten, L. van den Toorn, C. J. van Wijk, H. L. Ileinrici, J. Koudijs, J. Schippers, M. J. A. Knoop, P. B. Gerlack, T. Broersen, VV. Bijl, W. C. van den Broek, N. A. Middelburg en K. Visser, houdende bezwaar tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/8; om onderzoek en advies in handen gesteld der Com missie voor de plaatselijke belastingen. Aan de orde is De adressen van C. van der Burgh, .T. A. van Weegen en H. Voorwald betreffende hun aanslag iu de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/8. Overeenkomstig art. 9 der verordening regelende de heffing dier belasting, werd ontheffing verleend aan C. van der Burgken J.A. van Wcegen, heiden ten bedrage van f2.10, terwij! het verzoek van H. Voorwald werd afgewezen op grond dat de verordening geen aftrek voor pleegkinderen toelaat. De heer Elzevier Dom wijst er op dat in het adres wordt beweerd, dat die aftrek vroeger wel werd toegestaan. Waarom is daarin verandering gekomen'? De Voorzitter antwoordt, dat wanneer dit vroeger heeft plaats gehad, dit is geweest abusief. De verordening geeft er geen aanleiding toe. Aan D. J. Visser werd op grond van art. 215 der gemeentewet ontheffing verleend op den aanslag in de pi. dir. belasting, dienst 1897, ten bedrage van f 3.55s, en in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1897'8, ten bedrage van f 11.55s. Aan den heer dr. W. A. Lehman de Lehnsfcld werd, met ingang van 1 October a.s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier, onder dankbetuiging voor de diensten in deze betrekking aan de Ge meente bewezen. Den heer C. J. Theunissc, leeraar in de staatwetcnschappcn aan de Hoogcre Burgerschool en de Burgeravondschool, werd, op zijn verzoek, met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend. Mej. A. M. J, Prins werd op haar verzoek eervol ontslagen als onderwijzeres aan do 2e openbare tusschenschool, welk ontslag gerekend werd te zijn ingegaan den 13n September jl. Bij de benoeming van een leeraar in de staats wetenschappen aan de Hoogere Burgerschool cn dc Burgeravondschool werd door den heer mr. Jansen de meening uitgesproken dat dr, de Coeq niet be noembaar is, terwijl bovendien één der bij de wet vereischte stukken van hem ontbreekt. Het blijkt echter dat het bewijs voor de benoem baarheid aanwezig was, terwijl het ontbrekende stuk betreft een hiaat in het bewijs van goed gedrag. De voorzitter heldert een en ander op, waarna door den heer Jansen wordt voorgesteld de aanbe veling te renvoyeeren. De heer Den Breems wijst op de wenschelijkheid eencr dadelijke benoeming, evenzeer als do heer Dr. de Bruijn. Do voorzitter voegt er bij dat het niet is een voordracht maar een aanbeveling. Het voorstel-Jnnsen wordt daarop verworpen met 15 tegen 6 stemmen. niernn wordt benoemd do heer Mr. Dr. M. Smit te Rotterdam met 16 stemmen. De Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de herhalingsschool voor meisjes met een onderwijzer cn eene onderwijzeres. De reeds bij den vorigen cursus tijdelijk aange- stelderi nl. den onderwijzer J. van Schie en de onderwijzeres Mej. A. C. Mak, werden ook nu weder daartoe benoemd. De heer dr. B. Koster had andermaal bij den Raad een verzoek ingediend om de aan hem toegekende toelage uit de gemeentekas boven het Rijkspensioen te verhoogeu tot f624.per jaar. Daar ecu zelfde verzoek van den heer Koster in het vorige jaar met bijna algemeene stemmen was afgewezen on B. en W. geheel de overeengekomen voorwaarden, bij hetont- Sag van dr. Köster als leeraar aan het Gymnasium, op zich genomen naleefden, stelden B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Elzevier Dom kan zich volstrekt niet ver eenigen met het advies van B. en W.evenmin als vroeger vcreenigt hij zich met do motieven die toen werden aangevoerd. Spr, zegt: Mijn heilige overtuiging is ongeschokt gebleven dat do heer Köster Techt heeft op hetgeen hij vraagt, en dat dit volstrekt niet geschokt is door het bedoelde raads besluit. De heer Den Breems ineent dat, nu de Raad heeft beslist in deze zaak, men nu daarin behoort te berusten. De Voorzitter spreekt zijn verwondering uit dat de heer Dom hierover weder het woord voert. De heer Dom verklaart dat het zijn gewoonte steeds is geweest en altijd zal blijven om op alle mogelijke wijze te geraken tot het wegnemen van een onrecht. De Voorzitter protesteert cegen het woord onrecht,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2