■•4 IN0. 9436. leeraat iu Se (Me Talen. "^amuntoho7"" •my M 51 "e jaargang. Donderdag 30 September 1897. 7§i FEUILLETON. ff§f Jl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Gymnasium te Schiedam. BUITENLAND. 2) Hl f&S 1m k ''it h -;,r? - i 'ft t 0 I4s i |f >y Abonnementsprijs voor Schiedam, pei kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 Den 1 November a.s. vaceert debetrekking van Sollicitanten naar deze betrekking worden verzocht de bij de wet gevorderde stukken vóór 9 October a. s. in te zenden bij den President-Curator. Aan deze betrekking is verbonden een salaris van ƒ1900; het wordt verhoogd met ft °/0 voor het bezit van den doctoraien graad en kan worden verhoogd met 5 na driejarigen en daarenboven met 10 na tienjarigen dienst tijd bij het Hooger of Middelbaar Onderwijs te Schiedam of elders. Schiedam, 28 Sept. 1897. Mr. H. M. C. POORTMAN, President- Curator. C. J. LONCQ, Secretaris- Curator Algemeen overrlelit. Schiedam, 29 September '97. De bladen te Weenen publiceeien lange lijsten van personen, die den minister-president graaf Badeni hun deelneming betuigen. Ook de afge vaardigde Wolf kreeg meer dan 1000schriftelijke gelukwenschen en 200 telegrammen. Tot nog toe schijnt de algemeene indruk van het duel voor Badeni gunstiger te zijn dan voor Wolf, al dadelijk omdat de eerste gewond is. Vooral schijnt zijn wankelende positie tegenover den Poolschen adel opnieuw bevestigdmen is in Galicié zoo trotsch op zijn heldenmoed, dat zelfs de leider der socialisten te Lemberg, dr. Diamant, hem telegrafisch zijn warme deel neming heeft betuigd. De Jong-Tsechen stellen natuurlijk de Duit- schers voor het vergoten bloed aansprakelijk. Koning Carol van Rumenië heeft op zijn doorreis naar Buda-Pest over Weenen een be zoek gebracht aan den minister, om keizer Frans Jozef, naar hij zeide, uit eigen waarne ming bericht te kunnen geven over zijn toestand. De Keizer wil zijn minister de hand boven het hoofd houden, en heeft reeds gebruik ge maakt van de hem in Oostenrijk toekomende bevoegdheid om het strafrechtelijk onderzoek te doen staken, voordat er nog een vonnis is geveld, een zeer uitgebreid gratierecht dus. Wel is waar kan niet verhinderd worden, dat de instructie wordt opgezet, ware het slechts om de mopperende clericalen tevreden te stellen. Beide partijen in het duel kunnen trouwens Roman door Pierre Loti, lid der aAeadémie Franpaise". Weldra bereikte hij Etchézar, zijn kerspel, met zijn zware toren als een foit, dicht bij de kerk eenige huizen bij elkaarde andere, weinig in getal verspreid liggend onder de boomen, in de ravijnen of tegen de hellingen. De nacht was thans geheel gevallen, heden wat vroeg wegens de zware nevels, dis om de berg toppen zich hadden vastgehecht. Rondom dit dorp, zoowel in de hoogte als in de dalen beneden, was het land in duisternis ge huld. Zware wolken benamen het uitzichtde af standen en de diepten lieten zich niet schatten, de bergen op den achtergrond schenen reusachtig in de donkere nevelen van den nacht. Het was een plechtig uur, alsof de nacht der eeuwen uit de aarde oprees. Op den grooten bergrug der Py- reneëen voelde men iets rondwaren als ware het de ziel van dit uitstervende ras, waartoe Ramunt- cho door zijne moeder behoorde. En bet kind, bet samenstel van twee zoo ge heel verschillende levens, naar zijne woning toe- wandelende door nacht en regen, voelde iets van de onzekerheid van zijne niet uit te drukken her inneringen. Eindelijk was hij voor zijn huis het was naar BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Telcphoon No. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. als id van het Heerenhuis en als afgevaar digde niet gerechtelijk vervolgd worden. Formeel zou het Openbaar Ministerie den minister-president (gtaaf Badeni) moeten kennis geven van het openen der instructie tegen graaf Badeni, en zou vei der tegen genoemden graaf het disciplinaire onderzoek onder voorioopige schorsing moeten worden ingeleid. Dat Badeni, juist otn zich op eervolle wijze den terugtocht te verzekeren, dit duel zou hebben uitgelokt, vindt tegenspraak, en schijnt ook niet te rijmen met de belangstelling, die hem van sallerhoogste" zijde wordt bewezen. Koning Carol van Rumenië is van München over Weenen naar de Ilongaarsche hoofdstad gereisd. Het koninklijk paar koningin Elisabeth (Carmen Sylva) vergezelt haar gemaal is gisteren uit Weenen naar Buda-Pest vertrokken. Een luisterrijke ontvangst, bijna gelijk aan die van keizer Wilhelm, is hun daar bereid; alleen zal de intocht een minder militair ka rakter dragen, terwijl ook de verschillende ver- eenigingen zich niet aan den uitgang van het station zullen scharen. Alle bladen brengen het Rumeensche vorsten paar een hartelijk welkom toe. Men ziet dan ook algemeen in dit bezoek aan de Uougaarsche hoofdstad niet slechts een beleefdheidsbezoek, maar een aanvulling der ontmoeting van Keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef door de plechtige verzekering van Rume- nië's toetreden tot het Drievoudig Verbond, Koning Carol heeft te Weenen zijn tijd ook niet nutteloos laten voorbijgaan. Behalve bij Badeni legde de Koning ook een vrij langdurig bezoek af bij graaf Goluchowski, den minister van buitenlandsche zaken, die 's middags bij den Koning ter tafel werd gê- noodïgd. Bij de ontvangst te Pest wordt de Oosten- rij ksche regeering vertegenwoordigd door den minister van landsverdediging Weifersheimb, die reeds sedert 1880 aan het hoofd van zijn departement staat. De onrustbarende berichten over de opdracht, die generaal Woodford van de regeeriug der Vereenigde Staten zou hebben meegekregen, zijn stukje voor beetje door den gezant zelf tegengesproken, zoodat per saldo alleen over blijft, dat de regeering te Washington Spanje haar bemiddeling heeft aangeboden. Zelfs van die bemiddeling willen evenwel de meeste Spaansche staatslieden niets hooren. Verscheiden van hen, conservatieven en libe ralen, naar aanleiding hiervan geïnterviewd, hebben verklaard, dat Spanje nooit de tusschen- komst van Amerika kan toelaten in een aan gelegenheid, die Spanje als een bionenlandsche beschouwt. Indien een ministerie in staat was die tus- Baskische wijze hoog, met houten balcons voor de smalle vensters, waaruit het licht der lamp naar buiten straalde. Zijn lichte voetstap weid verdoofd door de dikke laag afgevallen bladeren der platanen, die naar de gewoonte van het land voor het huis groeiden. Zij herkende van veire de stap van haren zoon, de oude Franchita, in haar zwart kleed zij, die vroeger den vieemdeling had bemind en hem was gevolgden die vervolgens na zijn vlucht was komen wonen in haar dorp, alleen in het vervallen huis harer gestorven ouders. Liever dan in de groote stad te blijven, had zij besloten van alles wat zij daar bezat afstand te doen en een eenvoudig landman te maken van den kleinen Ramuntcho, die bij zijn komst op de wereld ge borduurde zijden kleederen had gedragen. Vijftien jaren waren sedert verioopen, vijftien jaren, sedert zij op een nacht als deze, heimelijk was teruggekomen. In de eerste tijden was zij, uit de hoogte door hare vroegere speelgenooten be handeld, niet uitgegaan dan om de kerk te be zoeken, de zwarte kap over de oogen neergeslagen. Later, toen de tijd veel had verzacht, had zij hare vroegere gewoonten hervat, zoo werkzaam en zoo onberispelijk levende, dat ieder haar had vergeven. Zij was trotsch op haren zoon maar beiden stil van aard en gesloten spraken zij slechts dan dan tot elkaar als dit noodig was. Hij ging op zijn gewone plaats zitten om zijn soep te nuttigen en het dampende bord diende zij hem zonder te spreken. Het vertrek, hagelwit, werd vroolijk verlicht door het knappende houtvuur in de groote schouw, waarom een gehaakte schoorsteenrand liep. In schenkomst toe te laten, dan zou het vallen onder de algemeene afkeuring. Wen«cht de regeermg te Washington zoo voegden zij er ten slotte bij dat er spoedig een einde kome aan den opstand, dan is liet voldoende, dat zij de internationale rechten eer biedigt door elke vt ybuitersespeditie van uit de Vereenigde Staten te beletten. De koninklijke familie is intusschen naar Madrid vertrokken, waar maatregelen zijn ge nomen voor de veiligheid der vorstelijke personen. Eenige anarchisten zijn in hechtenis genomen. Bovendien heeft de prefect van Madrid de monarchistische comité's verzocht niet naar het station te gaan, om geen moeilijkheden uit te lokken. Op het perron wachtten de ministers, hoog- waardigheidsbekleeders en senatoren de konink lijke familie op, terwijl politie eti gendarmerie aan het station waren opgesteld. Daarentegen waren er geen troepen langs de straten geposteerd. Bij de aankomst in de hoofdstad deed zich geen enkel incident voor. Van alle zijden wordt krachtige aandrang geoefend op de Grieksche regeering om de vredesvoorwaarden aan te nemen. Volgens de Standard hebben de mogendheden tot Griekenland een nieu -\e nota gericht, waarin het er aan wordt herinnerd, dat het aan de mogendheden zijn belangen heeft toeveitrouwd en zich daardoor niet kan onttrekken aan de verplichting, den praeliminairen vrede aan te nemen. Vooral wordt de aanneming geëischt, van art. 2, betreffende de financieele contiole. De Daily Hews wil nog weten, dat de Griek sche regeering bij dezelfde nota is uitgenoodigd binnen 14 dagen haar bevoimaehtigden naar Konstantinopel te zenden om den definitie ven vrede af te sluiten. Volgens de Times heeft ook de Paus koning George door tusschenkomst van den bisschop van Athene zijn wensch te kennen ge geven, dat het Grieksche volk zich in de om standigheden zal schikken en de fouten van het verledene goedmaken. Wij zullen zien of de Kamer, die morgen bijeenkomt, zich daartoe geneigd zal toonen. De groote moeilijkheid is nog steeds, hue de oorlogsschatting te betalen. Een nbekend" financier heeft aan den Porijzer correspondent der Times als zijn meening ver klaard, dat Griekenland geen ieening kan slui ten zonder gaiantie der mogendheden. Hij becijferde, dat Griekenland noodig had 8 milloen pond: 4 voor de oorlogsschatting, 2 voor den dienst der zwevende schuld en de dekking der door den oorlog veroorzaakte ver liezen, en 2 om de vroegere schuldeischers op gelijken voet met de andere te brengen. Op zichzelf staande zou Griekenland, zoo het al geld kan krijgen, 6 of 7 onder ga- lijstje<., in goede orde tegen de muur gehangen, zag men de plaatjes van Ramunlcho's eerste Com munie en van verschillende Heiligen. De keukenge reedschappen blonken op planken langs den wand langs iedere plank een rood papieren rand, uit geslagen niet figuren, zooals men ze in Spanje maakt, personen voorstellende bij de castagnetten dansend of stieren bevechtend. In dit heldere ver trek, bij dezen vroolijken schoorsteen kreeg men een indruk van weibehagelijkheid en kalme rust die nog verhoogd werd door de druilige omgeving buiten en de donkere bergen, dalen en wouden. Als eiken avond keek Franchita lang haren zoon aan zij zag hem schoon opgroeien en meer en meer aanwinnen in kracht en beslistheid. Toen het avondmaal afgeloopen was en de jonge bergbewoner eenige sneden brood en een paar glazen landwijn gedronken had, stond hij op, zeg gende Ik ga slapen, want van nacht hebben wij werk. Zoo antwoordde de moeder hoe laat moet je gewekt worden Om één uur, als de maan onder is. Er zal aan het venster gefloten worden. En wat is er aan de hand Een paar balen zijde en fluweel. Wie gaan er mee Dezelfden als altijdArrochkoa, Florentino en de gebroeders Iragola. Het is als gisternacht voor rekening van Itchona, met wien ik mij verhonden heb. Slaap wel, moeder. Wij komen vroeg te rug, tijdig genoeg om nog naar de kerk te kunnen gaan. Toen legde Franchita haar hoofd op den schouder van baren zoon, met bijna kinderlijke beweging, rantie der mogendheden slechts 3 0/0 interest behoeven te betalen. Intus-ehen begint de Kretenzische quaestie weer meer op den voorgrond te komen. De Muzelmannen op liet eiland hebben een smeekbede gericht tot de mogendheden om aan den ondragelijken toestand een einde te maken. dentengde Aïedccleellnecn. Gisteren heeft de Fransehe minister!aad onder voorzitterschap van president Faure ver gaderd. Ilanotaux deelde den inhoud van het voor- loopig vredesverdrag tusschen Griekenland en Turkije mede. Den 19den October zullen de Kamers worden geopend. Diplomatieke veranderingen Cambon, gouverneur van Algerië, wordt ge zant te Washington. Patenótre, gezant te Was hington, gaat in gelijkeu rang naar Madrid. De gezant aldaar, Réverseau, gaat naar Weenen, en Loze, tot nu toe gezant in de Oostenrijk- sche hoofdstad, vervangt Cambon in Algerië. Londensclie bladen publiceeren een depêche uit Rome, mededeelende dat de onderhande lingen tusschen Fenero, den Italiaanschen ge zant, en lord Salisbury, rakende deu afstand van Kassala aan Engeland, ten einde zijn gebracht, en dat alles gereed is voor de bezetting van Kassala door Groot-Britannië. De expeditie in Soudan wordt niet zoo krachtig doorgezet, als oorspronkelijk het plan was. De reder, is waarschijnlijk, dat de Engelsche regeering het niet raadzaam acht meer troepen naar Egypte te zenden, zoolang de opstand in Voor-lndië niet is bedwongen. De operaties in Britsch-Indië tegen de opstan delingen worden met groot beleid uitgevoerd. Vandaar dat de verliezen der Engelschen steeds zoo gering zijn. Generaal Westmacott heeft gisteren een aan tal dorpen der Mohmands aangegrepen. De vijand, die door een bergengte goed beschut was, verdedigde zich hardnekkig, maar moest ten slotte de wijk nemen. Toen de Engelschen terugtrokken, vervolgde de vijand hen. Men zal waarschijnlijk een aanbod van Nieuw- Zuid-Wales aannemen, dat honderd uitstekende lansiers naar Voor-Indiö wil zenden. Van de redevoering, door piesident Kruger Zaterdag te Johannesburg gehouden, gaan ver schillende lezingen rond, naar de Times ver neemt. De meest waarschijnlijke is deze, dat de regeering der Republiek eeue wetgeving voor bereidt, strekkende om de goudmijnmaatschap pijen welke dividenden uitkeeren, te belasten ten bate van de maatschappijen die geen divi denden geven. geheel verschillend van haren gewone wijze van doen en met hare wang tegen de zijne bleef zij langen tijd rusten als wilde zij met een vertrou welijke berusting zeggen »Die nachtelijke ondernemingen maken mij altijd wat ongerust, maar per slot van rekening, wat jij doet, dat is wel gedaan ik richt mij geheel naar je wil, jij, jij bent mijn alles Op den schouder van den vreemdeling, was zij eens gewoon geweest te rusten en zich aldus over te geven, in den tijd, toen zij liefhad. Toen Ramuntcho in zijn kamertje was gekomen, bleef zijne moeder langer dan andeis verzonken in gedachten, voor zij haar dagelijkscho naaiweik weder hervatte Dat zou dus zijn ambacht worden, die nachtelijke tochten, waarop men ge vaar loopt door de kogels van de Spaansche grens wachters getroffen te worden. Eerst was hij daarmee begonnen uit liefhebberij zooals de meesten hunner deden en gelijk zijn vriend Arrochkoa van avond voor het eerst zou doenvervolgens had hij behoefte gekregen aan het voortduren van deze nachtelijke avonturen meer en meer verzuimde hij op zijn timmermans werkplaats, waar z;j hem als leerjongen had doen plaatsen, en waar hij de eiken stammen tot balken verwerkte. Dat was het dus, wat hij zou zijn in zijn leven, hare kleine Ramuntcho eertijds zoo gekoesterd in zijn witte jurk, waarvan zij gedroomd had in hare droomen smokkelaar Smokkelaar en kaatser twee dingen overigens, die wel samer. kunnen en die echt Baskisch zijn. IVordt vervolgd.) Hij kf fes -vil tl f* '-i. Ei p f 4 V f tv jrt i 14 t JHtl i ri f ■N-? Sr 5

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1