BINNENLAND. Stilten-Generaal. YL AARDINGEN. Rechtzaken. Uit tie Staatscourant. STADSNIEUWS. Kruger kwam krachtig op tegen tien rassen haat; onze regeering, zeide hij, maakt geen verschil tusschen de nationaliteiten: zij kent enkel goede burgers en kwade burgers. Generaal Joubert merkte daarna sarcastisch op, dat de Engelschen doorgaans een voldoen den schietvoorraad aanvoeren om alle behoeften der Boeren te bevredigen. De opstandelingen in Uuigunyzijn ontwapend. Maar hoe? Zegge 378 defecte schietwapenen en 30,000 kardoezen zijn in 't geheel ingeleverd. De bel ichten omtrent den oogst in Argentinië Zijn ongunstig. De Koninginnen. Gisterenmiddag werd aan de gemeente Lei den een bezoek gebracht door H. IJ. M. M. de Koninginnen. Afgehaald aan de grens der gemeente door den burgemeester, inr. .1. Was, werd een bezoek gebracht aan het Museum van oudheden en aan de afdeelingen van het Ethnografisch museum aan de Hoogewoerd, alsmede aan het Rapenburg, waar 11. H. M. M. werden rondgeleid dooi- de directeuren dier inrichtingen, de heeren dr. W. Pleyte en dr. 3. F, E. Schmtdiz. H.H. M.M. zullen 16 October liet diner der Prov. Staten van Geldei land te Arnhem bij wonen. Het vertrek van H.H, M.M. naar liet Loo is bepaald op Zaterdag aanst. te ca. 9 uur. De socialistische afgevaardigden. In enkele Kameroverzichten wordt over de socialistische afgevaardigden ter Tweede Kamer gespioken, naar aanleiding van de gisteren door hen uitgesproken redevoeringen. De Tele graaf zegt van tien Het stemgeluid van den heer Van Kol gelijkt kanongebulder, overigens is hij niet de krach tigste redenaar van liet socialistische drietal. De heer TroeLtra zal hem waarschijnlijk als debater verre overtreffen, vooral op den duur; hij begon thans nog voorzïchtiglïjk met een geschreven redevoering. Ook de heer Van der Zwaag was vooral bij ijn repliek nog niet geheel op zijn gemak, maar deed zich niettemin reeds als een aangenaam spreker kennen. Hij heeft dit vóór boven de beide anderen, dat hij ook door geboorte een man uit het volk is, vroeger slager, zooals uit zijn woorden bleek; een frisch element in de we! eens wat muffe parlementaire atmosfeer. Het Handelsblad zegt over hen Geheel zonder bespreking zijn de Uoonrede en het Adres van Antwoord niet gebleven. De beide fractiën der socialisten, met eikander drie leden sterk, konden de eerste gelegenheid, die zich aanbood niet laten voorbijgaan om ten aanzien van sommige punten van hunne, trou wens overbekende zienswijze te getuigente getuigen ook vooral dat die beide fractiën geheel van elkander gescheiden zijn. De heer Vari der Zwaag is lid van den socia- listenboud, de heeren Troelstra en Van Kol van de sociaal-democratische arbeiderspartij. De heer Troelstra heeft het nog eens duidelijk gezegd, dat zijne partij bestaat-uit zijn buur man (den heer Van Kol) en hem zelf. Sprekende over de z. i. eenzijdige samenstel ling van de commissie voor de statistiek, die geen lid van de socïaal-dem. arb. partij in baar midden telt, achtte de heer Troelstra het boven dien bepaald ooodig te verklaren, dat de heer Van Zinderen Bakker niet tot de hunnen ge rekend moet worden De heeren Van der Zwaag, Troelslra en Van Kol hebben er inderdaad geen gras overlaten groeien. Drie maiden-speeches op één middag dat is zeker geen kleinigheid. De heer Van der Zwaag bewees van zelf dat de natuur sterker is dan de leer. Anders ware hij zeker niet in strijd gekomen met zijn aanvankelijk voornemen »de kat eens uit den boom te zien". Verder zegt dit blad nog Wal heeft dit debat nu opgeleverd De Kamer is in staat gesteld met hare so cialistische leden kennis te maken. Wat zij als politiek-persoon ieder voor zich waard zullen zijn een deugdelijk oordeel is daaromtrent natuurlijk nog niet uit te spreken en een eersten indruk houdt men liever voor zich. Met zekerheid kunnen wij alleen zeggen dat de heeren over uitnemende stemorganen beschik ken. In dat opzicht schijnen zij in volksverga deringen wel een deugdelijke leerschool te heb ben doorloopen. In zelfverirouwen altijd waar het aan komt op den blik dien zij op de zaken hebben schieten zij evenmin te kort. Tegenover de pessimistische opvatting der socialisten had de minister Pierson gewezen op eenige welspre kende statistieke cijfers; die al leveren zij niet het bewijs van welvaart en voorspoed in zoo ruimen zin als wij dat zouden wenschen toch getuigen van vooruitgang. De minister noemde de vermindering van de sterfte, het toenemend verbruik van nuttige graansoorten, de gunstige verslagen van de Kamers van Koophandel. De heer Van der Zwaag antwoordde daarop dat hij zijn kennis put uit hetgeen hij in zijne omgeving waar neemt en dat ihij alleen wel opweegt tegen tien andere geleerden." Er mocht meer meel verbruikt worden, zeker minder vleeseh en spek. En ook daarover kon h(j, de heer Van der Zwaag, oordeelen omdat hy slachter is geweest? Wie zou hetdus beter weten. De kring der socialiteiten breidt zich ineer en meer uit. Nu, in den lieer Van der Zwaag is de man uit liet volk gemakkelijk te erkennen. Hij doet zich eenvoudig voor: wil blijkbaar niet iets anders schijnen dan hij is. Vandaar een rustige wijze van optreden. Hij zal zich ongetwijfeld herhaaldeijk voorbijpraten, doch het trekt zeker de aandacht, dat zoo'n man spreekt zooals hij spreektin zekeren zin welsprekend, geheel ongekunsteld, zonder jacht op effect, welk blijk gevende van gezond verstand. Het oordeel der N. JR. Ct. over hen luidt Hoe men ook deoke over de drie sociaal democratische afgevaardigden, welke de nieuwe Kamer rijk is, dat zij zichzelf ernstig opnemen, daaraan valt niet te twijfelen. Zorgvuldig werd aan de Kamer van weerskanten onder de aan dacht gebracht, dat zij met hun drieëa twee »fractiën" vormen, welke niemand met elkaar hebbe te verwarren. Voorts nemen zij de ar- beidsverdeeliug, van welke het publiek mede op de hoogte gebracht is, nauwlettend in acht. De heer Van Kol waakt over de koloniën; de heer Troelstra beheerscht bet veld aller andere volksbelangen. De heer Van der Zwaag, fractie op zich zelf, wandelt buiten deze afbakeuing om. Verkiezing te Enkhuizen. De lib. kiesvereeniging te Enkhuizen heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer can- didnat gesteld den heer A. Roodhuijzen. Door de lib. kiesvereeniging te Venhuizen is candidaat gesteld de heer 3. Zijp Kz. aldaar door die te Bovenkarspel de heer C. V. Ger ritsen te Amsterdam. Door de afdeeling Twu-k-Opperdoes der cen trale liberale kiesvereeniging is besloten, inde algerneene vergadering dier kiesvereeniging voor te dragen de heer 3. 3. Winkel, te Nibbixwoud. De afdeeling Hoogwoud en omstreken heeft den heer A. Roodhuvzen voorloopig candidaat gesteld. ontvangen in verband met de bewerking der wet op den persoon lij ken dienstplicht. (Vad.) De zaak tegen den onderwijzer P. Dijkhuis te Woldendorp, die, tijdens de verkiezingen, een advertentie poogde te doen plaatsen, <jie de kiezers de meening moest doen opvatten, dat de officieele candidaat van dien naam, de landbouwer P. Dijkhuis te Midwolde, niet in aanmerking wenschte te komen (de advertentie was bestemd voor het laatste nummer, dat vóór den dag der stemming verscheen) wordt, schoon geen aanklacht ingediend werd, toch onderzocht. Door den rechter van instructie is o. a. reeds de secretaris der gemeente Termunten gehoord. De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteren besloten het gebed in den Raad af te schaffen. Trouwens reeds sedert 2K jaar werden de zit tingen, ondanks het voorschrift, reeds niet meer met gebed geopend. Maandag hield de centrale commissie voor de Parijsche tentoonstelling eene vergadering. De algerneene voorzitter, baron Michiels van Verduijnen, begeeft zich de volgende week naar Parijs. DELFT, 28 September. Gisteravond vcreenigden zich alhier een -ff-tal ingez-etenen ter bespreking der plannen voor de feestviering bij dc a.s. inhuldiging van H.M. dc Koningin. Een comité van 36 leden werd benoemd, om een feestcommissie samen te stel len, zoo mogelijk uit alle rangen en standen dei- burgerij. TWEEDE KAMER. Aan dc Tweede Kamer is opnieuw ingediend een suppletoire begroeting voor waterstaat dienst 1896. Do voorgestelde wijzigingen en aanvullingen strek ken tot vervanging en aanvulling van die, voorge steld bij het ingetrokken wetsontwerp. Het eindcijfer wordt niet verhoogd. en boomgaard, groot 11 bunders, 62 vierk. roeden en 50 vierk. ellen, in den Broekpolder, te Vlaardinger-Ambacht, en drie perceelen Maasdijk, te zamen groot 11 vierk. roeden en 70 vierk. ellen, opgehouden op fllOO. II. Een partij weiland, groot G bunders, 27 vierk. roeden en 80 vierk. ellen, gelegen als voren, opgehouden op f 450. III. Een partij weiland en watering, groot 2 bunders, 23 vierk. roeden en 40 vierk. ellen, gelegen aan Schielands Hoogen Zeedijk, in den polder Nieuw-.Mathenesse, te Schiedam, voor f 330. IV. Een partij weiland en watering, groot 3 bunders. '17 vierk. roeden en 84 vierk. ellen, gelegen aan liet Groenmvegje in den polder Oud-Matiienenesse, te Schiedam, voor f335. V. Een partij weiland en watering, groot 1 bunder. 42 vierk. roeden en 30 vierk. ellen, iu denzelfden polder Oud-Mathenesse. VI. Een partij weiland, groot G bunders, 11 vierk. roeden en 40 vierk. ellen, in denzelfden polder Oud-Mathenes'e en aan voormeld Groene- wegje. met het recht van weg over den H. I.T. Spoorweg en over perceel V, V en VI tezamen voor fGGO, alles per jaar. In 1889 brachten de perceelen op: I f1345, II f600, III f.360, IV f450, V f'121, VI f521, alles per jaar. BURGERLIJKE' STAN D. Gehuwd 29 Sept. J. J. M, Berends, 24 jaar, en J. E. Reus, 19 jaar. Geboren 27 Sept. Nicolaas, zoon van H. Bezemer en 3. Sluijteis, PZcgstraat. Maartje, dochter van P. Schilperoord en J. Visser, Nieuwe Haven Overleden 27 Sept. Maria den Engelsman, oud 65 jaar, wede. van A. de Witte, Kleine Baan. 28 Sept. Antonia Kalkman, oud 7 maanden, Baan. Naar men verneemt is door verschillende in gezetenen dezer gemeente eeri request verzonden aan liet Gemeentebestuur tot afschaffing der kermis. Iu ile Maandagavond door eenige vleesch- houwers en spekslagers gehouden yergadering in het hotel »de Ilollandsche Tuin" alhier, is besloten een Slagershond op te richten. Gisternacht omstreeks 2 uren werd door de politie aan 7 langs de straat loopende nacht wandelaars (schapen) vrij logies verschaft om later door den eigenaar te worden afgehaald. Geveilde en verkochte onroerende goederen. De bouwmanswoning nWeltevreden", aan den Znidbuurtschen weg, bij den tol te Vlaar dinger-Ambacht, met 19 bunders wei- en hooiland waarvan 13'/s bunders in den Aalkeet- buitenpolder en 57a bunders in den "West- en Oostpolder te Vlaardinger-Ambacht. Geveild: perceel I voor f 7100; perc. II voor f6200; perc. III voor f 6400; perc. IV voor 18300; perc. V voor f5700. Te zamen f33.700. Afgeslagen: perc. I voor f7500perc. II voor f6200; perc. III voor f 6400; perc. IV voor f8500 perc. V voor f9700. Te zamen f38.300. Gecombineerd niet afgemjjnd. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 29 Sept. Jacobus van Deventer met Eva Verbrugge. Geboren 27 Sept. Nelia Johanna, dochter van W. Pleijtc en D. Blom, Markt. 29 Sept. Arie, zoon van J. van Buuren en C. de Ruijter, Bleekstraat. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 29 September 1897. Wegens straatschenderij P. W. v. d. E. en A. D. A. G., beiden te Schie dam, ieder tot fl boete tabs. 1 dag hechtenis. Wegens op den openbaren weg trekdieren laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen D. R, te Vlaardinger-Ambacht, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis; T. S. te Overschie, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens visscherij-overtrcding F. B. te Kethel en Spaland, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Met verbeurdverklaring van het in beslag genomen net. J. v. d. A. te Overschie, tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der spoorwegwet: C. S. te Schiedam, vrijgesproken. A. H. te Over schie, vrijgesproken. Wegens overtreding der arbeidswet: J. H. te Schiedam en A. V. te Overschie, ieder tot 2 maal f3 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding G. L., F. t'. W., J. C. H. en C. L., allen te Schie dam, ieder tot f0.60 boete subs. 1 dag hechtenis. J. H. te Schiedam, tot f2 boete sub». 1 dag hech tenis. F. W, G. te Schiedam, tot f3 boete subs. 1 dag hechtenis. C. A. T., A. B. en W. d. M., allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. H. G. te Schiedam, tot f25 boete subs. 5 dagen hechtenis. P. R. te Schiedam, tot f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. J. K., W. J. en W. T., allen te Vlaardingen, ieder tot f 0.50 boete subs. 1 dag hech tenis. L. v. V. ea J. A. S., heiden te Vlaardingen, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Schoolbezoek van schipperskinderen. De «chippers-vereeriiging sSchullevaer" te Amsterdam, die aangezocht is om eenige ge gevens te verzamelen in zake liet schoolbezoek der schipperskinderen, opdat, indien mogelijk, die kindpren, welke nu door de omstandigheid dat de ouders geen vaste woning hebben aan den wal, niet ter school gaan, onderwijs kun nen ontvangen, heeft de volgende vragen aan de burgemeesters gedaan lo. Hoeveel schippers met kinderen zijn in uwe gemeente gedomicilieerd? 2o. Hoeveel van hen zijn er. waarvan de vrouw of een der andere familieleden in eene woning aan den wal verblijf houden, dus niet meevaren? 3o. Hoe veel kinderen van schippers, in uwe gemeente gedomicilieerd, zijn er van 6 tot 12 jaar? 4o. Hoeveel van hen (proeentsgewijze) bezoeken geregeld de lagere school? 5o. Hoeveel van de ouders dier kinderen, bedoeld in vraag 3, zijn in staat zelf te zorgen voor onderhoud en ver pleging, indien er van overheidswege verplicht schoolgaan mocht worden ingevoerd 6o. Hoe veel zijn hiertoe slechts gedeeltelijk in staat? Yleeschkeuring en abattoirs. Op het Gezondsheidscongres te Amsterdam werd als een der bezwaren tegen een alge rneene Rijkskeuring van vee en vleeseh en tegen de abattoirs de meening geuit dat het vleeseh hierdoor zooveel duurder zou worden en dus nog minder bereikbaar voor den min deren man. In verband biermede is het niet onbelangrijk de uitkomsten te vermelden van een onderzoek dat hieromtrent onlangs door een Duitscher, Kjerrulf, is gepubliceerd. Hij verzocht aan 388 Duitsclie steden antwoord op de vraag of het vleeseh door een verplichte keuring duurder werd en of abattoirs alleen uit eigen inkomsten konden bestaan Op de eerste vraag antwoordden 361 steden ontkennend, en op de tweede gaven slechts 18 van 322 steden een ongunstig antwoord. Vooral merkwaardig was dit resultaat met het oog op de kleine plaatsen. 98 steden eu dorpen met minder dan 5000 inwoners gaven een be vredigend antwoord. Een plaatsje was er zelfs met 997 inwoners, dat er zeer tot ieders tevredenheid een eigen abattoir op nahield. Jiederlandsche Yegetariërsbond. De derde jaarlijksche algerneene vergadering heeft plaats op Zondag den lOden October a.s. te Amsterdam. Vooraf gaat een meeting des voormiddags te halfelf, in liet lokaal »Concordia". Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren D. de Clercq, prof. dr. J. van Rees en J. K. van der Veer. In de algerneene vergadering des middags te twee uur in hetzelfde lokaal, zal o. a. behandeld worden een voorstel van het bestuur tot oprich ting van een vegetarisch restauraut, op het terrein van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, in 1898 te houden te 's-Gra- venhage. De prins von Wied, tot aan het spoorstation uitgeleid door zijne gemalin en den erfprins en eenige leden der hofhouding, autoriteiten en kunstvrienden, heeft gisteren de residentie veriaten. De prinses en de overige leden der familie vertrekken a.s. Zaterdag. De kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt, commandant van het 8e reg. inf., heeft van •den minister van oorlog een speciale opdrach Bij kon. besluit zijn benoemii tot ontvanger der regis ti a tie voor de gerechterlijke akten en der domeinen te Middelburg, .1. II. WetseK tbans ontvanger der registratie en domeinen te Slicdrechttot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer, IJ. Rage, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en do seheepsbewijzen te Snoek. Bij Kon. besluit is aan den lieer C. .1. W. Braess, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend uit zijne be trekking van consul der Nederlanden te liiogo (Ivobel. De waarneming van het consulaat aldaar is opge dragen aari den heer T. Wassilievv. Bij Kon besluit is: do. de kapitein ter zee V. ,1. Derx gedetacheerd bij het Departement van Marine en hem opgedragen de betrekking der chef der afdeeling «Personeel" bij genoemd departement2o, de kapitein- luitenant ter zee .1. li. Snethlage eervul ontheven van <1? tijdelijke waarneming van bovenbedoelde betrekking. Onze belastingen. De gisteren door den gemeenteraad aange nomen besluiten betreffende eene verandering in ons gemeentelijk belastingstelsel komen op het volgende neer: lo. eene nieuwe gelijksoortig met de tegen woordige plaatselijke directe belasting, in ver band met de nieuwe wet op het Personeel en de wet regelende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente ia te voeren; 2o. in afwachting van de uitkomsten van deze gewijzigde pi. belasting en het bedrag der rijksuitkeering (waaromtrent eerst iu het begin van 1898 zekerheid zal zijn verkregen) de in komstenbelasting onveranderd nevens de eerst bedoelde belasting te handhaven 3o. de vervallende verordening op de op centen op de personeels belasting tijdig door een nieuwe te vervangen, waarbij een gelijk aantal opcenten (50) als onder de vorige wet wordt geheven. 4o. het maximum getal opcenten op de grondbelasting onveranderd op 40 voor de ge bouwde, 10 voor de ongebouwde eigendommen te handhaven. 5o. eene eventueele mogelijke vermindering van belastingen aan de inkomstenbelasting te doen ten goede komen. Heel dikwijls hebben kinderen de aardigheid om met gesloten of bedekte oogen te ioopen, en zoolang dit binnenshuis geschiedt of in een weinig bezochte straat, is het gevaar daarbij niet groot. Erger wordt dit echter wanneer dit geschiedt langs een haven zooals gisteren na middag te 6'/s uur ruim gedaan werd door Anton Drenkelforth, die zijn oogen bedekt hield met zijn pet, terwijl hij langs de Korte Haven liep. Hij begon in schuinsche richting te loopen in plaats van evenwijdig en wel werd hij nog waarschuwend toegeroepen door zijn moeder, maar te laat, hij kwam bij den kant en stortte in het water. Door zijn grootvader, geholpen door eenige toesnellende personen, werd hij weder op het droge gebracht en naar de ouderlijke woning in de onmiddellijke nabijheid gebracht. Gisteravond waren aan de visch markt aan gevoerd 3 manden voorn i de prijzen waren van f0.20. tot f0.57i/s, alles per koop. Openbare Verhuring ran welland voor 8 jaren. "Woensdag 29 September. NotarisMr. H. M. C Poortman, te Schiedam. I. Een partij weiland, vlietland, boschhakhout

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2