0 '4 ■M 51"c jaargang. Zaterdag 2 October 1897. IN0. 9438. fl FEUILLETON. EAMUNTCÏÏO. ;4t lp Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ItOELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. "Pm 1 H«f3 p i "eè Itll ■10- ilfl m yiu If M i ill -Jf lil ftei I 5 ll ;«P f. li i- I-pi 'W i'M Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende pis at sen, p. kwart. - 1.05 franco por post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq.02 BÜBEAV: BOTERSTB I AT 70, Teleplioon No. 123. Aüvr.XTEXTmpnr.T?van 15 gewono regels met inbe grip van ccne Courant. f 0.52 Iedere gewone regc! meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Schietoefeningen Dn burgemeester van Schiedam vestigt, op ver zoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belangheb benden op het navolgend bericht aan zeevarenden Op Woensdag 4 October a.s en zoo noodig volgende dagen za! van het fort aan den 'Boek van Bolland in ongeveer zuidelijke richting geschoten woiden. Een strook van den Nieuwen Eotteriamschen Water weg, ter breedte van omstreeks 400 M., wordt tot op 600 M. van het fort door dat vuur onveilig gemaakt, waardoor ten anker komen van schepen in die strook moet worden vermeden. De strook wordt aangeduid door roode vlaggen, ge plaatst aan beide zijden van den Nieuwen Eolterdam- schen Waterweg Er zal niet geschoten worden, als vaartuigen of personen zicb in de onve.hge strook bevinden. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag getoond worden, van minstens één uur voor den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. Schiedam,1 October 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 October '97. De laatste dag van Heifstmaand is een funeste dag gebleken voor zwakke ministerieels levens. En in Spanje èn in Griekenland heeft het Kabinet gemeend alleen dan het bewind te kunnen voortzettenwanneer het door een votum van vertrouwen zijn positie zag versterkt. In Spanje heeft de toestand, die reeds zóo lang In het onzekere verkeerde, zich spoediger opgelost dan men wel verwachtte. De Koningin-Regentes was nog geen vieren twintig uur te Madrid, of reeds was de ministe- rieele crisis daar. Na zijn collega's te hebben geraadpleegd, is generaal Azcarragua tot de Regentes gegaan om haar het ontslag van het ministerie aan te bieden. De Regentes heeft het aangeboden ontslag aangenomen; een besluit dat men slechts kan goedkeuren. Inderdaad kon het ministerie, nadat de krach tige persoonlijkheid van Ganovas was heenge gaan, onmogelijk het bewind voeren. Het had geen autoriteit, zelfs niet bij de conservatieve partij. De Koningin-Regentes heeft goed gedaan met niet te aarzelen en recht af te gaan op de op lossing, die toch vroeg of laat noodzakelijk zou zjjn gebleken aan Sagasta de vorming van een nieuw Kabinet op te dragen. Nochtans is Sagasta nog niet tot kabinets- Roman door Pierre Loti, lid der nAcadómie Franpaise". 4) Het was een krachtig en breed geschouderd man, deze Itchoua, geheel glad geschoren als een priester, volgons de gewoonte van de Baskiérs van den ouden stempel, met een muts, die hij nimmer afnam, een kleurloos gelaat zonder veel uitdruk king, herinnerende aan die baardelooze personen die geteekend zijn op de missalen van de vijftiende eeuw. Zijn uitspringende jukbeenderen boven zijn ingevallen wangen, zijn gespierde hals gaven hem een krachtig uiterlijk. Hij had tot in bijzonder heden een zeer geprononceerd Baskiscli type: de oogen diepliggend onder zijn gewelfd voorhoofd de wenkbiauwen van buitengewone zwaarte, waar van de uiteinden als bij de weenende madonna's bijna de baren zijner slapen aanraakten. Het was onmogelijk uit te maken of hij dertig of vijftig jaar was; hij noemde zich José Maria Gorostégury, maar volgens de gewoonte was hij in zijn streek slechts bekend onder den naam van Itchoua, den blinde, een naam hem vroeger uit scherts gege ven, wegens zijn scherpen blik, die in het duister als een kat kon zien. Vooits was hij een goed Christen, koster van zijn kerk en koorzangerbe kend was hij ook om zijn weerstandsvermogen formeerder aangewezen maar er be=taat geen twijfel, of het is de bedoeling der Regentes aan hem de uiterst moeilijke taak op te dragen, die de regeering wacht. Met name Cuba en door Cuba de verhouding tot de Vereenigde Staten vereischen een tact volle, maar krachtige politiek. In dit opzicht zijn de liberalen zeker in betere positie dan de conservatieven. Zij zijn niet gebonden aan een politiek partij- verleden; zij zijn niet onderworpen aan geeste lijkheid en kerk; daardoor kunuen zij afstand doen van het tot nu toe gevolgde régime van de strenge hand, en zonder daarom de tusschen- komst der Vereenigde Staten te dulden, uit vrijen wil doen wat noodzakelijk is. Wanneer Sagasta aan het roer komt en dat is vrijwel zeker dan zal de gehate gene raal Weyler waarschijnlijk teruggeroepen en aan Cuba autonomie worden geschonken. Het groote voordeel der politieke wisseling in Spanje schuilt niet in de verandering van partij of van persoon, maar in de vervanging van aan het verleden gekluisterde personen door mannen, die de toekomst van Cuba voor zich hebben liggen als een onbeschreven blad Laten zij er maar heel spoedig met groote letters uzelf bestuur" op schrijven, en het dan der Regentes ter teekenirig voorleggen. De tweede ministerieels crisis, waarop wij doelden, is in Griekenland uitgebroken. Gisteren kwam de Kamer bijeen, en zooals reeds was aangekondigd, het ministerie stelde de quaestie van vertrouwen. Volledige berichten over wat in die zitting is voorgevallen ontbreken nog; veel en harts tochtelijk zal er gespioken zijn. Alleen het resultaat is ons bekendeen volkomen échec voor het kabinet-Ralli. De regeering verwierf slechts 33 stemmen van vertrouwen, 93 waren tegen haar, 43 ont hielden zich. Wat nu? De Grieksche Kamer heeft zich uitgesproken, op ondubbelzinnige wijze, tegen het ministerie, en daardoor tegen de vredesvoorwaarden, die zij aan de Kamer had zullen voorleggen. Wat koning George thans zal doen, is moeilijk te zeggen. Zeker is het, dat zelden een monarch zich in een lastiger positie heeft bevonden dan hij. In ieder geval mag men het als zeker aan nemen dat de definitieve sluiting van den vrede aanmerkelijk langer zal duren dan gehoopt werd. Niet alleen in Griekenland evenwel is men ontevreden over het praeliminaire verdrag. Ook in Turkije zijn er heel wat, die over de voor- loopig aangenomen voorwaarden mopperen maar men pakt ze doodeenvoudig op en zet ze achter slot en grendel, probatum est! Moest men evenwel allen, die hardnekkig tegenstribbelen, op die wijze aan den omloop onttrekken, dan mocht dit allereerst wel ge schieden metdea Sultan. De Beheerscher aller Geloovigen ziet nog tegen vermoeienissen, om zijn bekwaamheid waar mede hij de hellingen van de Pyreneeén uren achtereen kon opklimmen met snellen pas en met zware vrachten op zijn schouders. Ramuntcho kwam weldra beneden, den slaap nog uit zijne oogen wrijvende en bij het zien van hem werd het sombere gelaat van Itchoua door een glimlach verhelderd. Voortdurend er op uit om krachtige en energieke jongelieden bij zijne bande in te lijven, en de kunst verstaand hen er bij te doen blijven ondanks het weinige geld, dat hij hun gaf, doch door hun eerzucht te prikkelen, lette hij niet mindor op de kracht huuner schou ders en gewrichten als op hun karakter, en hij ging zeer grootsch op zijn nieuwe aanwinst. Alvorens hem te laten gaan, omarmde Fran chita haren zoonvervolgens vergezelde zij de beide mannen tot aan den drempel van haar huis, en zeide vroom een Pater voor hen, terwijl zij in den dichten nacht verdwenen, in de regen, in den chaos der bergen, naar de in nevelen gehulde grens Hoofdstuk II. Eenige uren later, bij het onzekere licht van den opkomenden dag, op het oogenblik waarop viss diers en herders opstaan. De smokkelaars keer den vroolijk terug nadat hun werk was afgedaan. Te voet vertrokken, met oneindig veel voorzor gen, in stilte, door ravijnen en wouden, door ge vaarlijke ondiepten in de rivieren, keerden zij terug als lieden die nooit of immer voor iemand iets te verbergen hadden gehad, de Bidatsoa overste kend in een boot, die zij gehuurd hadden onder de oogen van de Spaansche grenswachters. steeds met smachtende blikken naar Kreta, waaraan hij zoo gaarne nog wat van zijn vader lijke zorgen zou willen wijden. Gelukkig dat het rechtsinstituut van ontzet ting uit de vaderlijke macht den mogendheden niet onbekend is. Zij zeiven hebben de voogdij over het minderjarige Kreta op zich genomen maar voorloopig is het ook daarmede nog wei nig gebaat. Zes voogden, 't is ook waarlijk wel wat zu. viel des Quten. De Engelsche troepen hebben in de laatste dagen zeer belangrijke voordeelen behaald op de rebellen aan de Afghaansche grenzen. Verschillende stammen zijn reeds uiteenge jaagd, o.a. door de overwinning in de Bed- manaï-pas, en thans hebben ook de Mohmands onderhandelingen aangeknoopt om zich te onder werpen. Waarschijnlijk za! die geheele star.» de wapens moeten neerleggen. Elk verzet is na de inneming van Jarobi onmogelijk gewordende Britsch- Indische troepen hebben de hoogten bezet en beheerschen de geheele vlakte. De pacificatie der oproerige streken gaat dus flink vooruit, en de strijd is thans gelocaliseerd tot het gebied der Afridi's en der Orakzai's, die besloten schijnen den oorlog voort te zetten. Een deputatie dezer twee stammen is op weg gegaan naar Kaboui, om den steun van den Emir van Afghanistan te vragen. Maar zij is onderweg genoodzaakt haar reis te staken, daar de Emir hun heeft doen weten, dat hij hun geen hulp zal verleenen. Zelfs werd hun verzoek om ammunitie afgewezen. Deze mededeeling bevat een bevestiging der beloften van trouw van den Emir aan de Britsch-Indische regeering en zijn vast besluit om den opstand niet te steunen. V\*el hoopten de oproerige stammen, dat de Emir op een gegeven oogenblik zijn beloften vergeten en in den strijd tusscheabeide zou komen, maar op het oogenblik is de staat van zaken blijkbaar zeer gunstig voor de Engelschen. Anders zou de Emir zeker niet zoo onbe wimpeld de opstandelingen in den steek laten, die, naar men nog steeds verzekert, op zijn instigatie naar de wapeneu hebben gegrepen. Die stammen doen den Emir bovendien voor loopig veel kwaad. Zij houden den Khaiber-pas bezet, en de Emir is nu verstoken van de gelden, die hij placht te hellen van de kara vanen, die door dien pas trokken. Zullen nu de Afridi's en de Orakzai's ook zonder den Afghaanschen steun in hun verzet volharden Het is van deze strijdlustige, krachtige stam men te verwachten; maar in ieder geval zal het den Britschen troepen niet zwaar vallen den opstand te verstikken. De strijd concentreert zich thans op één punt, het middelpunt der laagvlakte van Peschawur, die allengs ingesloten wordt door de verschil lende Britsche legerafdeelingen. Da nevel had losgelaten van de bergen, als door eene aanraking mot oen tooverstaf. De Pyreneaen hadden hunne gewone proportién teruggekregen, thans niet meer zijnde dan bergen van middel matige hoogte, in de diepten nog in nachtelijk duister gehuld, maar op de toppen reeds met scherpte tegen den helder wordenden hemel af stekend. De lucht werd zwoel, aangenaam om in te ademen, alsof eensklaps het klimaat of het sei zoen veranderd ware het was de Zuidenwind, die begon te waaien, de heerlijke Zuidenwind, eigendommelijk aan het Baskische land, die de koude voor zich wegjaagt, de wolken en nevels, die alles verlevendigt, de hemel blauw verft, de oneindigheid van den horizon verlengt, en zelfs midden in den winter de gedachte aan den zomer doet opkomen. De varensman, die de smokkelaars in Frankrijk terugbracht, stiet zijn boom tegen den oeveren de schuit gleed langzaam voort. Op dit oogenblik geleek de Bidassoa, waardoor beide landen zijn ge scheiden, schier opgedroogd, en de ledige bedding gaf door hare buitengewone bieedte het idee van een woestijn. De dag begon door te breken, rustig en rood gekleurd. Het was de eerste November op den oever aan da Spaansche zijde, in de verte in het mon nikenklooster, begon een klok helder te luiden. En Ramuntcho in de bark gezeten, liet zich na de vermoeienissen van den nacht zacht voortwiegelen en ademde met welgevallen de frissche morgen lucht in met een kinderlijke vreugde zag hij hoe deze dag heerlijk zou worden en dacht hij eraan dat hij hem iedere vreugde die hij kende, zou bieden Is die omsluitende beweging volvoerd dan zal wellicht oen laatste beslissende slag eon einde maken aan den strijd. dxcmcngdc Mcdeticcllngen. Met algemeene stemmen is tot Lord-Mayor van Londen gekozen de alderman kolonel Horatio Davis. De Fransche minister van buiten landsche zaken Hanotaux heeft aan lord Salisbury voor gesteld, opnieuw een commissie te benoemen tot ondeizoek en beslechting van alle quaesties, die er nog in West-Afrika tusschen Engeland en Frankrijk bestaan. Daar de Engelsche regeering evenzeer tot een bevredigende oplossing, wenscht te komen, is een spoedige samenkomst der commissie waarschijnlijk. De Fransche gezant te Weenen Loze heeft zijn benoeming tot gouverneur-generaal van Algeria geweigerd. De Correspondencia beweert, dat de Carlisten in Andorra een fabriek van ontplofbare stoffen hebben opgericht. Uit Barcelona wordt bericht, dat het Hooge Militaire Gerechtshof den militairen auditeur van den krijgsraad heeft ontslagen wegens zijn gebrekkige instructie in de zaak-Sempan. Na een hartelijk afscheid hebben koning Carol en koningin Elizabeth van Rumenié Buda-Pest verlaten. Niet onvermeld mag blijven, dat de oppositie bladen Dreptcitea en Adeverul te Bukaresl blijk hebben gegeven van hun haat jegens Hongarije, door op den dag van 's Konings intocht te Buda-Pest, met een rouwrand te verschijnen. Aan koning Franz Jozef van Hongarije zal een adres van hulde en dank worden gericht door de Hongaarsche Kamers en den gemeente raad van Buda-Pest, naar aanleiding van 's Konings gift van een half miliioen voor de oprichting van standbeelden van groote Hon garen. In Servië dreigt een ministerieele crisis, daar ex-koning Milan zich weer te Belgrado komt vestigen. De ex-koning wil zich zeker weer eens voor de zooveelste maal laten afkoopen. De Titnes verneemt uit Ottawa, dat Canada, om volledige handelsvrijheid te verkrijgen, tijde lijk aan vreemde staten liet voorrecht van laagste invoerrechten wil verleenen, ofschoon de ontvangsten daardoor dit jaar 500,000 dol lars minder zullen bedragen. Einde Juli 1898 zal Canada dan volkomen vrijheid van handelen hebben, en zal het tarief van invoerrechten uitsluitend gunstig zijn voor Engeland. Volgens de Hamlurgischer Correspondent heeft president Mc. Kinley den gezant der de groote mis met gezang, de kaatspart'j en eindelijk 's avonds de dans met Gracieuse, de fandango bij het licht der maan op het plein voor de kerk. Hij verloor langzamerhand het bewustzijn van zijn leven, na den in waken doorgebrachten nacht, een soort van verdooving maakte zich in de wel dadige morgenlucht van zijn lichaam meester en deed hem half droomend daarneder liggen. Hij kende overigens dat gevoel zeer goed, want het in den vroegen ochtend terugkeeien, veilig ineen bark, waarin men indommelt, was h^t gewone einde der smokkeltochten. Alle kleine bijzonderheden van de monding van de Bidassoa waren hem bekend, ieder uitzicht, dat met het uur wisselt, met het regelmatig terug- keerende getij. Tweemaal per dag vult de vloed deze bedding dan is er tusschen Frankrijk en Spanje een meer, een aardig klein meer, waarop de kleine blauwe golfjes voortrollen,en de barken glijden snel voort, de bootslieien zingen hunne wijzen uit oude tijden, die begeleid worden door het regelmatig inslaan van de roeiriemen. Maar wanneer het water terug- geloopen is. als in dit oogenblik, dan blijft er tusschen de beide landen niets over dan een on diepe kreek van onzekere en veranderende kieur, waarin de mannen btootsvoets voortloopen of de booten langzaam voortkruipen. Thans waren zij in het midden van die kreek, Ramuntcho en zijne gezellen, waarvan de grootste helft bij het opkomende morgenlicht sluimerde. (IVordt vervolgd.) tZ-f i t(SF| T f1 Hy ff t hl ï-ïf' ié' 5 A* f kb .LP"' 'tï

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1