SCHWSIZER Co, Lira, (Schweiz.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen is de Beste! YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Telegrammen. Het ligt op dit oogenblik niet op onzen weg de veelzijdige arbeidskring van den accountant te bespreken. Slechts wijzen wij er op, hoe hier te lande, gelijk elders, eene vereeniging, een Instituut van accountants is gesticht, waarvan slechts zij lid kunnen worden, die hun sporen op administratief gebied hebben verdiend, bona fide hun bedrijf uitoefenen, en wier moraliteit boven bedenking verheven is. Door een vrij streng examen laat dit Insti tuut nieuwe leden toe, waardoor aldus bereikt wordt, dat men met vertrouwen de belangen van handelsonderneming of stedelijke admi nistratie daaraan kan toevertrouwen. Ons volk gewent zich niet gemakkelijk aan nieuwigheden en misschien veelal niet ten onrechte; met dankbaarheid mag men echter het ontstaan van eene klasse van gediplomeerde accountants aanvaarden, en het honorarium hun voor hun nuttig werk gegeven, zal meestal hlijken goede vruchten te dragen. Gist- en Spiritusindnstrie. Door de Kamer van Koophandel alhier zijn de volgende adressen verzonden, in verband met gevaren welke de Schiedamsche hoofdin- dustrie dreigen, en waarover wij reeds op ver schillende trden in ons blad hebben geschreven, onlangs nog in een hoofdartikel ia de Schiedam sche Courant van l!) en 20 September j.l. Het eer-te adres luidt Schiedam, 2 October 1897. Aan gijn Excellentie den Minister van Financiën. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam heelt de eer uwe Excellentie mede te deelen, dat zij met groote belang stelling kennis heeft genomen van het door de Vereeniging van gisthandelaren bij schrijven van 0 September j.l. tot uwe Excellentie gerichte verzoek, om maat regelen te willen nemen in het belang der Schiedamsche hoofdindustrie, die, ten ge volge van de in dat adres vermelde oorzaken, opnieuw ernstig wordt bedreigd. Aan bet door gemelde vereeniging tot onze Kamer gerichte verzoek om adhaesie aan dat adres te betuigen, voldoet zij gaarne, in zooverre, dat zy Uwe Excellentie drin gend verzoekt een open oog te houden op het gevaar, dat onze industrie bedreigt, zoodra de Belgische Regeering volvoering gaat geven aan hare bij de laatste vast gestelde wet op de stokerijen verleende bevoegdheid tot het heffen van een invoer recht op alle vreemde gistsoorten. Onze Kamer meent terecht, dat onze branderijindustrie daaronder gevoelig zal lijden, byaldien door onze Regeering geene doeltreffende maatregelen van verweer daar tegenover kunnen worden gesteld. Onze Kamer stelt zich voor de bemidde ling in te roepen van Z. E. den Minister van Buitenlandsche Zaken om te trachten te verkrijgen, dat de invoering van bedoeld inkomend recht in België niet zal worden toegepast van al 1 Januari a. s. maar zal worden uitgesteld voor onbepaalden tijd. Mocht deze poging mislukken, dan rekent onze Kamer, dat Uwe Excellentie zal be reid gevonden worden voor ons land een verdedigingsrecht bij den invoer van vreemde gistsoorten voor te stellen. Naar de meening onzer Kamer zal zich daaitoe de gelegenheid spoedig aanbieden, wanneer de- bij de laatste troonrede toegezegde voor stellen tot wijziging van het tarief van invoerrechten zullen ingediend worden. Ten opzichte van de laatste beptoeving waaraan onze branderij-industrie blootstaat, begrijpt onze Kamer dat niet gemakkelijk door de Regeering kan te gemoet gekomen worden, aan de zeer gegtonde gevaren waarmede het meer en meer toenemend stoken van beetwortelmelassen onze bran derijen bedreigt. Niettemin is door den buitengewoon lagen prijs dier meiassen, waarin vooreerst geen verandering is te verwachten, een doodende concurrentie geopend tegen het produceeren van spiritus en moutwijn uit granen gestookt, en, zoo als Uwe Excellentie niet onbekend kan zijn, leenen zteh onze gewone branderijen niet tot het stoken dier goedkoope grond stofalleen groote stoombranderijen zijn er op ingericht om tijdelijk ol permanent melas«e ais gi ondstof te gebruiken. Aanjprieii het naar het oordeel onzer Kamer oor de hand ligt, dat zoowel de protectie welke de suikerindustrie bij voort during geniet en waardoor de cultuur van beetwortel een zoo groote uitbreiding kan verkrijgen en de protectionistische maat regelen van naburige rijken, waardoor onze suikerfabnkanten allen afzet hunner me iassen naar het buitenland missen, de oor zaken zijn van het gevaar, dat onze in dustrie opnieuw bedreigt, zoo zoude het niet onstaatkundjg zijn, zoolang die toestand duurt, eene noodwet in het leven te roepen om te verhoeden, dat eene groofe en nut tige industrie worden gedood tengevolge van de bescherming welke eene andere industrie geniet. Indien eene geheele opheffing der sui- kerprotectie mogelijk ware, zoude dit nood zakelijk ten gevolge hebben, dat de beet- worteicultuur zoodanig zou inkrimpen, dat het gevaar voor de graanstokerijen verviel, doch onze Kamer ziet niet in, dat eene zoo plotselinge afschaffing dier protectie zou kunnen geschieden zonder de belang rijke suikerindustrie den doodsteek te geven; zij toch heeft onder die bescherming circa 40 jaren geleefd en alleen eene geleidelijke vermindering, zooals in den laatsten tijd weid toegepast, kan zonder schade plaats vinden. Toch meent onze Kamer dat, waar de bescherming aan de suikerindustrie wordt verleend en bestendigd, en haar in staat stelt, goedkoope suiker te produceeren in concuirentie met andere landen, die be scherming niet is bedoeld om te moeten dienen om met den afval goedkoopen spiritus te kunnen stoken en de onbeschermde graanstoking eene onhoudbare concurren tie aan te doen, en komt het ons voor, dat de Regeering zonder onbillijk te zijn aan het stoken van spiritus met melasse lasten kon opleggen van zoodanigen aaid en tot zoodanig bedrag, dat het gevaar voor de graanstokerijen grootendeels wordt weggenomen. De Kamer voornoemd heeft de eer uwe Excellentie eerbiedig, doch tevens met eenigen aandrang te verzoeken aan deze voor de gemeente Schiedam hoogst ge wichtige aangelegenheid hare aandacht we! te willen schenken. De Earner van Koophandel en Fabrieken voornoemd; J. J. G. Nolet, Voorzitter. Tj. Humalda yan Eysinga. Secretaris. Het tweede adres luidt Schiedam, den 2den October 1897. Aan Z. K. den Minister van Buitenlandsche Zaken. Bij de laatste in België vastgestelde wet op de stokerijen is de bevoegdheid verleend tot het heffen van een invoerrecht op vreemde gistsoorten. Onze Kamer vreest, dat de industrie onzer branderijen daardoor zeer gevoelig zal lijden, wanneer niet door onze regee ring doeltreffende maatregelen van ver weer daartegenover worden gesteld. Nog slechts korten tijd geleden mocht onze Kamer de krachtige medewerking der Regeering ondervinden, toen de gist- industrie van uit Engeland werd bedreigd. Onze Kamer meent daarom te mogen ver trouwen, dat, nu een niet minder groot gevaar van uit België dreigt, onze industrie op dezelfde belangstelling en medewerking der Regeering zal kunnen rekenen. Het is daarom dat onze Kamer de eer heeft de bemiddeling van Uwe Excellentie in te roepen en zich tot U te wenden met het eerbiedig verzoek te trachten van de Belgische Regeering de zekerheid te ver krijgen, dat de invoering van bedoeld in komend recht in België niet zal worden toegepast van af Januari a. s. maar zal worden uitgesteld voor onbepaalden tijd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd J. J. G. Nolet, Voorzitter. Tj. Humalda van Eysinga, Secretaris. „Schiedam." Naar men ons meedeelt is de commissie uit het bestuur der kiesvereniging nSchiedam'', die zich belast heeft met de regeling van de lezingen, die gedurende de wintermaanden ge houden zuilen worden, bijna rnet haren arbeid gereed. De eerste lezing over: Godsdienst en Poli tiek, waarin het standpunt zal woiden om schreven dat de vooruitstrevender! innemen tegenover de kerkelijke partijen, en de vraag beantwoord wat de godsdienst niet, wat daar entegen wel met de politiek te maken heeft, zal worden gehouden door den heer J. van Loeneri Martinet van Amsterdam, op 14 Oct. as. «Minimum-loon en maximum-arbeidsduur" zal woiden bespioken op 11 November door Mr. M. \V, F. Treub. »Soeialisme en particulier initiatief" door Mr. A. Kerdijk op 13 Januari. nPrivaat grondbezit en landnationalisatie" op 10 Feb. door den heer J. van Loenen Martinet. Drank misbrui k in verband met de sociale kwestie" op 10 Maart door den heer v. d. Meulen. Iedere lezing zal in dit en andere bladen worden aangekondigd per advertentie en boven dien door middel van aanplakbiljetten. De lezingen woiden gehouden in »Musis Sacrum", en vangen te acht uur aan. De entreeprijs is 2'a cent per lezing, om eenigszins in de kosten tegemoet te komen. In de veig.idering van de commissie voor de Inhuldigingsfeesten van het volgend jaar welke gisterenavond in »Mu«is Sacrum" werd gehouden, is tot den ter vergadering tegen- woordigen Eere-voorzitter het verzoek gericht, alsnog eenige personen te willen uilnoodigen, om als lid der Commissie op te treden. De heer Versteeg heeft deze uitnoodiging wel willend aangenomen. Tot predikant bij de Vrije Evangelische kerk alhier is beroepen ds. J. Timmerman te Win schoten. Door een ongenoemde is bij testamentaire beschikking vermaakt aan de Gereformeerde Kerk B, alhier, een legaat groot 500 gulden. Gisterenavond had C. A. Rijke, wonende aan den Rotterdamschen dijk, het ongeluk om bij het klimmen over het hek van het plantsoentje nabij dien dijk op een punt te stooten, waarbij hij het linkerbeen bloedend verwondde. Door Dr. Janssen werd geneeskundige hulp verleend. De 2-jarige A. Struicke, nauwelijks in staat te loopen wist gisterenmiddag reeds aan de waakzaamheid van ouderen te ontsnappen doch viel daatduor in de sloot langs het Boerenwegje. Het kind werd daaruit gehaald door den 11- jarigen P. Kramer, waarna het door een agent van politie naar de ouderlijke woning in de Stationsstraat werd gebracht. Hedenmorgen geraakte Willem van Noortwjjk bekneld tusschen de spoelingbrug eu een schouw, waardoor hij blauwe plekken en eenige ont vellingen bekwam. Dr. Endtz werd bij dit ongeval ter hulp geroepen. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van po litie: een gouden rand met glas van een hor loge, een rozenkrans, een boekje getiteld »Tyds Genoeg" en een R. K. kerkboekje. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een scheermes, bij Romein, Lange Kerk straat 86een knot zwarte sajet, bij de weduwe Kooij, Lange Nieuwstraat 45een paar jongens- klompen, in den sigarenwinkel van Kramers, Dam 2een gouden broche, bij Eijkenbroek, Hagastraat 47 een gouden ring met witten steen, bij v. d. Mark, Singelkerkstraat 2S3 nieuwe haringtonnen, bij den kapitein van de sleepboot Mentor aan de Hoofdstraateen balk, gemerkt 4 37 bij- Vet, Hoofdstraat 119; een lap wit flanel, bij Gerkema, Hagastraat 64een drinkensblik in een doek, bij v. d. Kamp, Hee renstraat 25'een hondenhalsband, bij Eyken- bioek, Oosterstvaat 93; een portemonnaie met f 1.72, bij van Schie, Singel 109'; een R.-K. kerkboekje, bij Engering, Lange Haven 87, en een portemonnaie met f0.09 bij van Zandwijk, Oosterstraat 22, te Vlaardingen. BURGERLJU KE STAND. Geboren 30 Sept. Antonius Henricus Johannes, zoon van J. Nieberg en M. Kruit, Zijlstraat. Johanna, dochter van C. M. Deijl en M. W. Schulze, Breedstraat. Overleden s 30 Sept. Wauter Lamens, oud 3 weken, Noorderlaan. 1 Oct. Levenlooze dochter van A. L. den Ouier en C. Belonje, Oroenelaan. a 80 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Xouveaulés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zljdenstoffen voor Bamestoiletjes. Directe verkoop aan Particulieren Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van Inkomende recliten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdag 5 October alhier een collecte worden gehouden voor het huldeblijk van H. M. de Koningin-Regentes. Wij vei trouwen dat het aan medewerking in dezen niet zal ontbreken. Wederom wordt van wege de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, gedurende dezen winter, gelegenheid gegeven tot lezen van boeken, in het schoolgebouw op den hoek van de Markt en Schoolstraat. Deze leesprrjs bedraagt 25 cent per winter. Uit goede bron vernemen wjj dat ook de Leeskring sEensgezindlieid" alhier als blijk van sympathie een zilveren medaille heeft toege zegd aan de tooneelvereeniging Varia" voor den door haar uitgeschreven wedstrijd. Gisterennamiddag bij binnenkomst in de haven van het ss. Koningin Wilhelmina liep dit met den voorsteven tegen het Oosthavenhoofd aan, waarbij zij een dekstuk door midden liep. Het stoomschip zelf bekwam geen schade. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Oct. Dirk Kornelis, zoon van J. de Winter en W. G. van Gemeren, Markt. Willem Pieter, zoon van L Arbman en S. Steenhoek, Arnold Hoogvlietstraat. Overleden 2 Oct. Arie Jan van Assen, oud 13 maan den, Afrol. Jubileum Heijcrmans. Omtrent dit jubileum moeten wij nog het volgende melden Van twee uur af hield de jnbilaris receptie tc zijnen huize, waar bij natuurlijk veel belangstelling vond en waar o.m. ontvangen werd een deputatie uit de Rottcrdamsche journalisten, ter overhandiging van een fraaien lauwerkrans met oorkonde. De onf vangen bloemengeschenken waren legio. Als vertegenwoordiger van den „Ned. Journalisten kring" kwam het lid van het bestuur, de heer O.K. Elout, deu jubilaris gelukwenschen. De voorzitter de heer Ch. Boissevain, was door ongesteldheid ver hinderd. Door den Kring werd den jubilaris het eere-lidmaatschap van den Kring aangeboden, waar toe in de vergadering van Zondag jl besloten was. Nog werd den heer Heijermans bij monde van den heer II. van Kaalte namens tal van journalisten buiten Rotterdam, als herinnering aan' dezen dag aangeboden een étui, bevattende een gouden potlood en penhouder en een album met de namen der gevers. De jubilaris stond ieder met lijne gewone opgewekt heid te wosrd. E. Witkamp, f Op 43-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de schilder Ernst Sigismund Witkamp, bekend door zijn historie- en genre-schilderingen. Als pensionnaire van koning Willem IH bezocht hij de Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten, waar hij onder de leiding stond van prof. Allebé. Hij wist reeds spoedig naam te maken door het schilderij, dat hij met Yan der Waay te zamen gemaakt had, Alva's laatste rit, dat in bet Panorama-gebouw té Amsterdam langen tijd vele bezoekers trok. Nog beter is Witkamp bekend doorzijn In 'tveld, dat thans in het Stedelijk Museum te Amsterdam een plaats heeft gevonden. Eet is de aardappelen- rooistcr, die met een zwaren zak voor 't lijf door het veld gaat. Witkamp was een zeer geacht knnstenear, die menigmaal bekroond is; hij maakte deel nit van do commissie van toezicht en advies voor de schilderijen der gemeente - Amsterdam; in eenige commissiën van Arti had hij zitting, en drie jaar geleden is hij benoemd tot bewaarder van het museum Fodor te Amsterdam. Witkamp was vertegenwoordigend lid van de Sociéte des Aquarellistes de Bruxelles, lid van Pul- chri Studio en redacteur van Eigen Haard. Ia deze laatste hoedanigheid was hij Charles Rochussen opgevolgd; hij trachtte tevens het verlies van Rochussen als teekenaar te vergoeden o.a. door met Hoynck de illustratie voort to zetten van do nieuwe uitgaaf van Schimmers Sinjeur Semeyns. Ook gaf Witkamp vele teekenlcssen, Witkamp was ongehuwd. Zondag was hij nog vol komen wel; Maandag werd hij ziek en gisternacht te halfeen is hij aan een longverlamming gestorven. Zijn dood is con groot verlies voor de kunst. Menig goed schilderij, menige zeer verdienstelijke aquarel is door hem vervaardigd. Maar vooral als illustrator had hij groote ver diensten. Mascagni moet zijn nieuwe opera De Japaneesche voltooid hebben. Ned. Heuv. Kerk. E roepen: Te Colijnspiaat iN.-Bev. J. Yisscher, te Woudenberg. (Utr.) Te Loon-op-Zand (N.-Br.), W. de Leeuw, tc Altfort en Appeltern. Te Doe veren en Genderen, P. C. IJs6eliug, cand. te 's-Hage. Te Genemuiden, A. Ten Have, te Polsbroek. Herbajum, M. J. P. Schönfeld, cand. BedanktVoor Hei- eu Boeicop, door H. J. de Groot. Gz, tc Oude- en Nicuwc-Wetering. Geref. Kerken. Beroepen: 'sGravenhago B. C. B. Bavinck,tc Rotterdam A. Bedankt: Voor Vreeswijk, J. H. Koers, tc Kochengen. Doopsgezinde Gemeenten. De Delfvscho Doopsgezinden hebben besloten zich nauwer aaneen te sluiten en, zoo mogelijk, een ge meente te stichten. Bedankt voor het beroep te Den lip door ds. G. Hofstede te Aardenburg. Het eerste gedeelte van het proponentsexamen werd nog afgelegd door de candidaten S. Spaans, A. Stiel, R. J. de Stoppelaar, A. de Vries en J. Wuite. Hiermede zijn de examens afgeloopen. De geslaagden doen in Juni a. s. proponents examen. Hooger Onderwijs. Utrecht. Eerste natuurk. examen: B. Knaap en G. J. Boon, Tweede natuurk. examen: A. v. d. Cfaijs en L. H. F. Breedvelt. Groningen. Candidaats-examen in de rechtsgeleerd heid: G. A. Servatius. Leiden. 2de natuurk. examen: F. J. M. Hack. MADRID 2 October. De heer Sagassn heeft zich bereid verklaard een kabinet te vormen. WEENEN, 2 October. De Kamer nam met algemeene stemtnen de wetsontwerpen aart, in de millioenenrede van den minister van finan ciën aangekondigd, waarvan het gevolg zal zijn dat Oostenrijk in twee jaren tijdsop een nieuwen financieeien grondslag kan gevestigd zijn. ATHENE, 2 Oct. De heer Zaimis heeft de vorming van een ministerie op zich genomen; Skuludis zal daarin de portefeuille van buiten landsche zaken behouden. Delyannis verklaarde dit kabinet te zullen bestrijden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2