EEN MOEDIG SOLDAAT. leeraar in is Olie Talen. 5f'c jaargang. Zondag 3 en Maandag 4 October 1897. N°. 9439. Tweede Blad. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. LOTUNG ationale 3Militï<e. Kennisgeving. Gymnasium te Schiedam, Czaar Nicolaas II en de Polen. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAU; BOTERSTItAAT TO, Tcleplioon IVo, 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courant. Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 VOOR DE Burgemeester en wethouders van Schiedam, geven bij dezen kennis, dat de LOTING der in het loopend jaar voor de lichting der Nationale Militie voor 1898 ingeschrevenen in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Piovmcie, bij besluit van 18 September 1897, A, no. 2438 (2de Afd.l JProv. Blad no. 58, is bepaald op Zaterdag en Maartdag, den 23sten en 25sten October ISO", telkens des voormiddags ten lö'A ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen m het gebouw de St. Joris Doele, aan bet Doeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel' voor de lotehngen wier geslachtsn noen beginnen met een der letters A tot en met K, op ZA TERDAG 23 OCTOBERen voor de lotehngen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters L tot en met Z, op MAANDAG •25 OCTOBER 1897. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Piovmcie bezwaren worden ingebracht door be langhebbende lotehngen, of door hun vader of voogd, bij veizoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt; welk verzoek schrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotehngen gebracht, dat op Zaterdag 20 en Maandag 22 November 1897, telkens des vooi middags van 10 tot 12 ure, ten raad- huize der gemeente, zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1S01 staatsblad no. 72), en wel tot het opmaken van de getuigschriften ter beko- ming van vrijstelling wegens broederdienst op eerst- gemelden dag en voor het opmaken van die ter beko ming van vrijstelling als eenige we'tige zoon op laatstge- melden dag. De betiokken lotelingen zullen tot dat einde moeten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meeiderjarige ingezetenen dezei gemeente, die dever- eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onderteekenen. Tevens worden de lotehngen er uitdrukkelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrij stelling bij gelegenheid der loting aan den Mihtie-Com- missans, en het indienen van de noodige bewijs stukken aan den Burgemeester of ter secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waar op zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstel ling te vragen in de eerste zitting van den mihtieiaad, die zitting zal houden in de maand December a.s, op een nndei bekend te maken dag. En is hieivan afkondiging geschied, vvair het be- hooit, den 2den October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG, De secretaris, VLRNÈDE. Nedergebukt op den met sneeuw bedekten weg, roet het geweer tusschen de schier krachtelooze beenen, woonde een zouaaf liet treurige schouw spel bij van het voorbijtrekken der Fransche troepen, die in den oorlog van 1870 op Orleans retireerden. Met blooten bals en slap langs het lichaam hangende armen, zag de soldaat van het uit Afrika ontboden legioen in zijne gehavende uniform met somberen blik de troepen vooi bij zich heen trekken, die na een bloedigen, gedurende drie dagen met de grootste hardnekkigheid gevoerden strijd, door de overmacht tot den terugtocht gedwongen waren. Uitgeput door het geleden gebrek en de doorstane vermoeienis, met bleeke vermagerde gezichten, aan moedeloosheid en wanhoop ten prooi, sleepten zij zich voort over den besneeuvvden weg, terwijl in de akkers aan weerszijden over de hard bevroren voren, met een eentonig geratel van raderen, zich met moeite hortend en hotsend de kanonnen voort bewogen, die door magere, op geraamten gelijkende paarden met inspanning hunner laatste krachten werden voortgetrokken. In de greppels langs den weg een hartver- Den 1 November a.s. vaceert de betrekking van Sollicitanten naar deze betiekkin"1 worden verzocht de bij de wet gevorderde stukken vóór 9 October a. s. in te zenden bij den President-Curator. Aan deze betrekking is verbonden een salai is van ƒ1900; het wordt verhoogd met 5% voor het bezit van den doctoralen graad en kan worden verhoogd met 5 na driejarigen en daarenboven met lO na tienjariqen dienst tijd bij het Hooger of Middelbaar Onderwijs te Schiedam of elders. Schiedam, 2S Sept. 1897. Mr. H. M. C. POORTMAN, President- Curator. C. J. LONCQ, Secretaris- Curator. Sedert den laatsten Poolschen opstand heeft de vroegere hoofdstad aan de oevers van den Weichsel driemaal den Czaar binnen haar muren gezien. In den nazomer van 1878 hield Alexander II zijn intocht in Warschau. De huizen droe gen het voorgeschreven aantal vlaggen; alle vensters waren gesloten, de kelders verzegeld; op de straten zag men slechts rijen soldaten, ambtenaren en schoolkinderen. Omringd door een eerevvacht van hooge officieren reed het keizerlijk rijtuig zoo snel voorbij, dat het «hoera den soldaten en den kinderen bijna in de keel bleef steken. In Augustus van het jaar 1884 bezocht Alexander III de stad. Weder had de politie alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen. Weder vertoonden straten en huizen alleen de voorgeschreven versiering, en door een heg van bajonetten reed de Czaar de stad door. Niet aldus den lsten September van dit jaar bij den intocht van Czaar Nicolaas III en zijn gemalin. Een geheel ander beeld bood Warschau toen. Straten en huizen waren rijk getooid met bloemen, guirlandes en vlaggen. Op de balcons en aan de open vensters wachtten feestelijk uit- gedoschte menschen. Op de straat van het station tot aan het keizerlijk paleis Lazienski hadden adel, koopmanschap, gilden en sport- vereenigingen op eigen kosten prachtige eere poorten opgericht. Men zag geen soldaten en juist zooveel politie-agenten als noodig waren om de menigte op de trottoirs te houden. In plaats van rijen soldaten drommen burgers De geestdrift was niet kunstmatig opgewekt, maar de vrije, oorspronkelijke uiting der volks stemming. Gedurende de drie dagen van hun verblijf hebben de Czaar en Czarina aller harten veroverd, uitgenomen die der verwoede over geblevenen van 4863, die verbitterd zich aan de feestvreugde onttrokken. Nu zijn de keizerfeesten van Warschau voorbij. De Czaar heeft te Bialystock aan de manoeu- sciieurend tooneel van gewondenmet door pijn verwrongen gelaat en in gebogen houding sleepte de een zich met een verminkt been, de ander met een verbrijzelden arm voortwederom anderen met verbanden om het hoofd steunen op hun gejveer als op een kruk en strompelen zoo met moeite verder, en telkens zagen zij om en wierpen woeste, angstige blikken in de richting van den vijand. Nu en dan weeiklonken in de verte de door dringende tonen van trompet en hoorn welke door den afstand slechts flauw tot hen doordrongen, maar die nochtans den moed dier beklagenswaar dige soldaten eenigszins aanwakkerden, en hen aanspoorden hun weg te vervolgen. Bij tusschenpoozen liet zich het korte commando van een officier hooren «Sluit de gelederen sluit op sluit op I Na het dorp Saint Loiye doorgetrokken te zijn, moest de troep den marsch door een uitgestrekt bosch voortzetten. Onbewegelijk op zijne plaats, alsof de koude hem in een steenen beeld veranderd had, vestigde de zouaaf zijn groote donke oogen op de vreeselijk geteisterde bataljons op de zwijgende kanonnen, op al die uitgeputte mannen en schier bezwijkende paarden, en van woede knarste hij op de tanden. Een grappenmaker (mpn vindt ze altijd en overal) riep hem in het voorbijgaan toe tres deelgenomen, en is daarna in het oer woud van de Bialowiezerheide op oer-o«sen en elanden gaan jagen. Na het enthousiasme herneemt het nuchtere verstand zijn rechten, en vraagt men zich af Wat hebben de Polen door het bezoek van den Czaar bereikt, en wat kunnen zij verwachten Ilec antwoord laat zich in weinige woorden samenvatten. De Polen hebben het vertrouwen van den Czaar weder gewonnen, dat zij dooi de opstanden van 1862 en 1864 hadden ver- beurd. Op den prachtigen schotel, dien de burgerij van Warschau den Czaar heeft aangeboden, zijn afgebeeld de keizerlijke paleizen in de Pool- sche hoofdstad, verder een sireno, het wapen der stad, en in 't midden een Justitia, de godin der gerechtigheid. Deze allegorische figuur moest thans niet, zooals door vijanden van Polen is beweerd, herinneren aan de onrechtvaardige behandeling, die het Poolsche volk tot nu toe had onder- vondeumaar zij drukte deze gedachte uit wij hebben gezondigdwij hebben straf ver diend en ondergaannu is echter onze over treding geboet. Aan die gedachte gaf eveneens markies Wie- lopolski uiting bij de overhandiging van een inillioen roebels, bijeengebracht door de Poolsche bevolking, en waarmede ter herinnering aan het bezoek van den Czaar een inrichting van weldadigheid zal worden gesticht. Maar de markies ontwikkelde ook het programma zijner partij eenigszins nader, door er bijzonderen nadruk op te leggen, dat het Poolsche volk zich bereid verklaart, z:cb met het machtige Russische volk te verbinden, smet behoud van zijn geloof, zijn taal en zijn nationaliteit." Het woord van den Czaar: sik heb een volkomen, onbegrensd vertrouwen in de zuiver heid van uw gevoel", heeft de harten der Polen vervuld met vreugde en meer of minder hoog gespannen verwachtingen voor de toekomst. Een groot succes terstond na de troonsbe stijging van Czaar Nicolaas II, was reeds voor de Polen het ontslag van de beide mannen, die bij het Poolsche volk wel het meest gehaat warende militaire gouverneur Gourko en de curator van onderwijs Apouchtin. Beiden zagen als onvervalschte aanhangers der absolute regeering hun levenstaak in de russi ficeering der Polen op de omneedoogendste wijze. Graaf Schuwalofl' was te kort gouverneur- generaal, dan dat hij hervormingen van eenigo beteekenis had kunnen invoeren, en dat men die zelfs kon verwachten. Hoewel Schuwaloff. een diplomaat die geheel doordrongen was van de vvestersche beschaving, een humaan bestuur beloofde, stond hij niettemin te veel onder den invloed van het verledene, dan dat hij zich tegenover de Polen tot groote concessies liet verleiden. Zijn opvolger, prins Imeritinsky, is een spruit uit een doorluchtig, vorstelijk geslacht en het beeld van een edelman van den ouden stempel. Eenvoudig en bescheiden in zijn optreden, wars van vleierij en kruiperij, openhartig, rechtvaar dig en eerlijk, wanneer het noodig blijkt kracht dadig en resoluut, is hij de rechte man op de rechte plaats. Zijn welwillendheid en zijn »He, Afrikaan I Op wie wacht je daar, op je liefje V' Het schaterend spotgelach hoorend, dat deze misplaatste scherts deed opgaan, riep een sergeant der jagers hem toe «Vooruit, kameraad, vooruit De Pruisen ver volgen ons Een kapitein, dien alleen achterbhjvenden man bemerkend, zag hem wantrouwig aan en zeide «Die guit ziet er uit alsof hij wii deserteeren." Een fiere glimlach plooide de lippen van den zouaaf. En terwijl de laatste gelederen der achterhoede dan pas versnelden om hun afstand te hernemen, riep hij zich gedurende een enkel plechtig oogen- bhlc zijn leven voor den geest, sedert den dag waarop zijn regiment naar den reeds door den vijand overschreden grens was opgerukt "Weissenburg en het roemvol moorddadig ge vecht der Algiersche jagers Reichshoven en den bloedigen hardnekkigen strijd, waarin het Afiikaansche corps verslagen werd... Sedan! de woede der gevangenschap, de ontvluchting... De slag bij Artenay, diedagelijkscheschermutselingen de wond, welke hij in den schouder voelde bran den, en eindelijk den vreeselijken, den verwoeden veldslag van twee dagen geleden. Hij zag zich weder opgeruimd en vol moed te midden van den kruitdamp, van het knetteren der geweerschoten, van de losbarstingen der mitrail- diplomatieke tact wisten de kloof tusschen Polen en Russen te overbruggen. Aan hem hebben de Polen het in hoofd/aak te danken, dat Apouchtin als curator van onder wijs werd ontslagen en andere te strenge en te ultra-Russische ambtenaren hun ontslag kregen en door mannen met een vrij er en blik werden vervangen. De Poolsche pers, die tot nu toe onder een onnoodig scherpe censutir stond, kon zich vrijer ontwikkelen, en de Poolsche taal verkreeg in liet publieke verkeer weer eenige rechten. Bij het jongste bezoek van den C/aar aan Warschau mochten de bladen niet alleen eigen berichten, maar zelfs hoofdartikels bevatten; zij behoef den zich niet zooals vroeger te bepalen tot het nadrukken der artikels van de officieele Rus sische Warszmuski Dniewnik. 't Is waar. de eerst door den gouverneur- generaal gegeven vergunning, om op transpa ranten en eerepoorten opschriften in het Poolsch te plaatsen, werd weder op bevel der politie te niet gedaan zelfs ging men zoo ver, een transparant te laten wegnemen dat in stede van den voorgeschreven Russischen letter N (Nicolaas) den latijnschen letter M in het Poolsch luidt Nicolaas nl. Mikolaj vertoonde. Maar de bevolking mocht tocli in plaats van het Russische «hoera in het Poolsch Nieck zyga 1 (Zij zullen levenroepen, een zeer groote vooruitgang vergeleken bij vroeger. Verder hebben de Polen het aan prins Imeri tinsky te danken, dat bij den intocht van den Czaar de eerevvacht uit burgers mocht bestaan, en dat bij het feest ten paleize Poolsche kun stenaars scheppingen van Poolsche componisten mochten uitvoeren. Deze gunsten schijnen hem, die verre van Polen staat, van heel weinig beteekenis toe; maar wie de droeve tijden der onderdrukking in Warschau heeft meegemaakt, moet erken nen, dat er zeer veel is bereikt, al ware het slechts dit, dat men niet meer de rechten der Polen als mensch en als natie loochent. De gematigde partij, die nu nog bovendrijft, en aan welker hoofd markies Wielopolsky en Gorski staan, heeft voorloopig ongeveer deze wenschen: dat de stad Warschau en de andere steden van het koninkrijk Polen evenals de steden van het Russische keizerrijk een duma d. w. z. eigen bestuur zullen krijgendat het getal der openbare scholen vermeerderd en te Warschau een polytechnische hoogeschool zal opgericht wordenen dat de Russische onder danen van Poolsche geboorte in den staatsdienst dezelfde rechten zullen genieten als alle andere Russische onderdanen. Daarentegen is er ook een partij van Poolsche heethoofden, die niets minder willen dan auto nomie voor Polen onder de Russische regeering. Het gevaar dreigt, dat deze laatste partij geen geduld zal oefenen, tot allengs de her vormingen worden ingevoerd, en dat zij zich zal laten vervoeren tot manifestaties, die weder noodlottig zouden kunnen worden voor de toe komst. Dat dit gevaar inderdaad bestaat, bewijst het geval met Jnng en zijn kameraden, Jung, de zoon van een immigrant uit Duitsch- land, volkomen Pool geworden, en, zooals rene- leuses, te midden der als leeuwen vechtende mannen. Hij zag den kommandant, een reusachtige ge stalte, met zijn woest om het hoofd golvende rosse haren en zijn adelaarsblik hij zag de jonge, dappere soldaten rondom het met moed verdedigde vaandel nedervallen, weggemaaid door 's vijands vuur. Hij zag eindelijk in den avond van dien dag, bij zijn tot de helft weggecmolten bataljon, de meeste soldaten gewond en met bloed bevlektHet vaandel, waarvoor hij het geweer presenteerde, was aan flarden geschoten. Zijn hart was vol trots, gramschap en droefheid. Ja, hij was een flink en aapper soldaat, de zouaaf, die zich thans daar alleen bevond op den besneeuvvden weg tusschen het dichte geboomte van het bosch. Alleen want ook de gewonden en vermink ten waren verdwenen. In noordelijke richting gaat langzaam een dof gedruisch op, juist daar wa.ir zich de vijand op houdt. Het gediuisch komt nador. Een donkere hjn, waarin op onheilspellende wijze het staal schittert, teekent zich helder af tegen den besneeuvvden achtergrond. Het gedruisch wordt duidelijker. Het is als een gelijkmatig, in geiegelde tijdmaat zich bewegend gegons, welks rhytmus den Afrikaansehen soldaat zoo goed bekendis. Een regiment infanterie

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5