51*to jaargang. Dinsdag 5 October 1897. N°. 9440. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever! h.T c. röelants. FETJILLETQN. RAMUNTCHO. BUITEXLAM). 6) ïjhf»i<gJ^j'4Sdy CO j IIII Abosttemektspeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommars02 BUREAUBOTERSTRAAT !fO, Telepkoon So. 123. Advektentiephijs van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 October '97. Bq oplossing der ministerieeie crisis in Spanje is niet gemakkelijk gegaan, en thans nog moet men voorzichtig zijn met het aannemen ook der meest stellige berichten over de op lossing. Zoo dikwijls toch werden reeds de meest positieve berichten uit Spanje tegengesproken. Het schijnt dan, dat aan den liberalen leider Sagasta de vorming van een nieuw Kabinet is opgedragen, waarmede ontbinding der Cortez gepaard zal gaan. Moeielijk was de taak der Koningin in deze crisis, maar zuiver constitutioneel heeft zij zich weten te plaatsen op een onafhankelijk stand punt, los van sympathieën, vrij van aanzien des persoons. Achtereenvolgens zijn door de Regentes ver schillende personen gehoord. Tot de laatste behoorden Sslveia en Sagasta. Stlvela, het hoofd der dissideerende conser vatieven, verklaarde, dat met het oog op de moeilijkheden, die eene ontbinding der Cortez op dit moment met zich zou brengen, het beter was de conservatieven voorloopig aan liet be wind te laten. Hij geloofde, dat maarschalk Campos dan de aangewezen man zou zijn om met den steun der verschillende elementen, waaruit de meer derheid in de Kamers bestaat, een kabinet te vormen. Zjjn (Silvela's) groep zou den maarschalk gaarne steunen. Ten slotte heeft de Regentes toch Sagasta de vorming van een nieuw ministerie opge dragen. Deze is dadelijk aan 'tweik getogen. Waar schijnlijk zal het Kabinet uit oud-ministers be staan. Genoemd worden Correa, oorlog, schout bij-nacht Bermeio, marine, en Maura, de opsteller van het eerste hervormiugsontwerp voor Cuba, koloniën. De eerste taak, waaraan het nieuwe minis terie zich dient te wijden, is te zorgen voor geld. Maar daarneven verei=chen onmiddellijke zorg Cuba en de betrekkingen met de Vereenigde Staten. "Wat Cuba zelf aangaat, zal Martinez Cam pos vermoedelijk Weyler als opperbevelheb ber opvolgen. Naast hem komt te staan een civiele onderkoning, waarschijnlijk Canalejas, wien de tenuitvoerlegging zal worden opgedra gen van een stelsel van autonomie en herzie ning der invoerrechten. Eindelijk is het de taak van het nieuwe mi nisterie, goede betrekkingen te onderhouden met de Vereenigde Staten, Hoe eigenlijk de verstandhouding op het oogenbük is, wordt maar niet duidelijk. Men tracht op alle wijzen de alarmeerende berichten tegen te spreken, die van een door Roman door Pieube Loti, lid der ^Académie F ran gal se". Beneden traden de meisjes van da school eindelijk binnen, begeleid door de zusters van de Ileilige- Marin-Rozenkrans. En onder deze in het zwart gekteede meisjes merkte Ramuntcho Gracieuss op. Ook zij bad haar hoofd geheel in het zwart gehuld hare blonde haren, die dezen avond bij da fandango zouden golven, bleven thans stemmig verborgen onder het kapje. Sedert twee jaren was Gracieuse reeds niet meer op de school, maar desniettemin bleef zij de vertrouwde vriendin van de zusters, steeds hare gezellin bij het gezang, bij de novenen, of bij het versieren bij de beelden van de Heiüge- Maagd, Vervolgens verschenen de priesters in hunne kostbare kleedij, met het goud van den taber nakel, en weldra de mis begon, in dit afge legen dorp met grooter plechtigheid gecelebreeid dan in een groote stad. Er was een koorzang van kleine knapen, met kinderlijke stemmen gezongen vervolgens gezang van jonge meisjes, die door eene zuster op het harmonium begeleid werden, en waaiboven de heldere en frissche stem van Gracieuse uitklonk. Van tijd tot tijd weerklonk er een ge- generaal Woodford overgebracht ultimatum melding maken. De Epoca zegt o. a., niet te weten of tot de regeering der Vereenigde Staten het verzoek is gericht, zooals de correspondent van een buitenlandsch blad beweerde, het geheim te bewaren over de voorstellen tot bemiddeling in zake Cuba. Maar al ware dit zoo, dan is het volstrekt geen vernedering voor Spanje, daar alle diplomatieke onderhandelingen geheim pipgen te z'yn, en eerst in boekvorm aan de Kamers worde medegedeeld, indien men tot een of ander besluit is gekomen. Ook spreekt men liet tegen, dat generaal Woodford zich tegenover interviewed zou heb ben uitgelaten op een wijze als ook door ons werd vermeld. Ook hij bepaalt zich strikt tot ofücieele be sprekingen met de Spaansche regeering. Wat eindelijk de intenties der iegeeiing te Washington betreft, wordt aan president Mac Kinley deze meening toegeschreven, dat het voor de gedragslijn der Vereenigde Staten on verschillig is of et in Spanje een liberale of een conseivatieve regeering is. Ook de crisis te Athene is eindelijk tot oplossing gekomen. Maar ook hier is het lang niet gemakkelijk gegaan. De Koning durfde niet den oud-/>remier Delyannis met de vorming van een kabinet belasten, daar diens populariteit geheel en al is verdwenen. Bovendien zou men dan allicht van een vooraf beraamd plan van den Koning en De lyannis spreken. De politieke vrienden van Deligeorgis, die zich in de Kamer van stemming hadden ont houden, omdat naar hunne meeniug de regee ring izonder de Kamer het vredesverdrag had kunnen ratificeeren, weigerden ook zitting te nemen in een kabinet-Delyannis. Niettemin moest uit de meerderheid der Kamer en die meerderheid stond aan de zijde van den ex-premier de keuze geschieden. De opdracht werd verstrekt aan den presi dent der Kamer Zaimis. Deze aarzelde en wees Delyannis aan als het hoofd der meerderheid. Ten slotte, onder den aandiang van de zijde des Konings, evenwel aanvaardde Zaimis toch de hem gegeven opdracht. Dit ministerie is toen samengesteld als volgt: Zaimis, minister-president, buitenlandschezaken, kolonel Korpas, binnenlandsche zaken, generaal Smolenski, oorlog, Streit (directeur der Natio nale Bank) financiën, Alvarez Toman, justitie en ad interim marine, Panagiotopoulo onderwijs. Maar daarmede was de zaak niet afgedaan. Delyannis weigerde, ondanks het dringend verzoek van koning Geoige, om elk door den Koning te benoemen ministerie te steunen, het door Zaimis gevormde Kabinet te erkennen, Alleen een ministerie, waarvan hy (Delyan nis) liet hoofd zoo zijn, was volgens hem ge wettigd. Evenwel, in de partij van Delyannis is scheu- ruisch, machtig als het bruisen van den storm, van de galerijen van boven, waar de mannen zaten, en de oude gewelven weerklonken en het oude houtwerk, dat gedurende eeuwen van dezelfde ge zangen had weergalmd, klonk mede. Dezelfde dingen te doen, als sedert eeuwen de voorvaderen hebben gedaan en blindelings dezelfde woorden van geloof te herzeggen, is een hooge wijsheid en een groote kracht. "Voor alle geloovigen die daar zongen, ging er van het onveranderlijke ceremonieel van de mis een soort vrede uit, een onbewuste maar heerlijke berusting. Zij verioieri een weinig voor het oogenblik van hun eendaagsch bestaan om zich als het ware vast te klampen aan de dooden, die te ruste waren gelegd onder de grafzerken en hen op hunnen weg te volgen om tot de wetenschap te komen, dat zij met hen en hun t akomelingschap een onafgebroken reeks vormden, die men een ras noemt. Hoofdstuk IV. lie missa est! De mis is geëindigd en de oude kerk loopt ledig. Buiten, op de kleine voorplaats gaan de kerkgangers uiteen. En alle blijheid van een zom.igen middag ontvangt hen daar bij hun gaan uit het sombere gebouw, waar zij allen meer of minder naar hunne geaardheid hadden gedacht aan dat gioote mysterie: de dood. De mannen hadden hun gewone hoofddeksel, de baret weder opgezetde vrouwen hielden nog hare kappen, welke zij in de kerk hadden gedragen, op het hoofd; bij een graf, dat nog pas gesloten was, hielden zij schreiende stil. ring ontstaan, en zijn volgelingen z'yn dermate in aanlal verminderd, dat de dteigende houding van den oud-premier weinig verontrustend is. Tusschen Delyannis en Zaimis is het tot een totale breuk gekomen, en waarschijnlijk aan de bestrijding van Delyannis is het te danken, dat Streit op het laatste oogenblik nog de porte feuille van financiën weigerde. Ten slotte evenwel is bovengenoemde com binatie gevormd, en beeft het nieuwe ministerie den eed afgelegd. Een groote volksmenigte was naar liet paleis gestioomd en begroette de nieuwe ministers met sympathie. Smolenski werd zelfs toegejuicht. Alle bladen, uitgezonderd die van Delyannis' partij, ontvangen het ministerie met warmte. Daarentegen is men terecht hoogst veront waardigd over de treurige rol, die de ex-pre mier in deze voor Griekenland zoo moeilijke omstandigheden speelt. Zelfs heeft de patnotische liga tot den Koning een petitie gericht, vooizien van 5043 hand- teekeningen, waarin het verzoek tot Z. M. wordt gericht Delyannis niet tot zich te roepen om advies. Ook keurt de pers niet alleen de houding van Delyannis af, maar die der geheele Kamer. Men oordeelt terecht, dat een ministerieeie crisis hoogst ongewenscht en ten eenenmale onnoodig was. Morgen komt de Kamer weder bijeen, en zal vermoedelijk terstond de ratificatie van het praeliminaire vredesveidiag aan de orde worden gesteld. Inmiddels heeft de regeering den gezant Mavrocordato naar Konstantinopel gezonden, om over het definitieve vredesverdrag te onder handelen. Terzelfder tijd schijnt nu ook Kreta weer de aandacht der mogendheden tot zich te trek ken, vooral op aandringen van den Sultan. Deze heeft zich nl. beklaagd over de anarchie, die op het eiland heerscht, en de gezanten te Konstantinopel hebben hem beloofd, aan hun regeeringen den wensch des Sultans over te zullen brengen, om aan den onhoudbaren toe stand op het eiland een einde te maken. De Daily Telegraph verneemt dienaangaande uit Weenen, dat aan de admiraals zou zijn opge dragen, de invoering der autonomie op Kreta te bespoedigen. Gemengde Mededeellngen. In antwoord op het verzoek eener Londen- sehe arbeidersvereniging om in den strijd tus schen arbeiders en patroons in het machine- vak tusschenbeide te komen, heeft lord Salis bury geantwoord, dat hij daaraan niet kon voldoen. De regeering houdt echter den strijd in 't oog. Er is evenwel uitzicht op een spoedig einde van den strijd door de tusschenkomst van den minister Ritchie, die met de afgevaardigden De Zuidenwind, die de groote toovenaar is van het Baskische land, waait zacht. De herfst van gis teren is verdwenen er, vergeten. Een warme lucht stroom, gezonder dan die van Mei, Waait met geur van hooi en bloemen voorbij. Twee zangeressen, zooals die langs de groote wegen gevonden wor den, staan met den rug tegen den muur van het kerkhof geleund en doen onder begeleiding van een guitaar en een tambourijn een Spaansche dans weer klinken, die de warme en bijna Oostersche vroo- irjkheid van de overzijde der grenzen brengt. En te midden van dezen nieuw loven wekltenaen Novemberdag, heerlijker in deze streken dan lente dagen, stond Ramuntcho, een van de eersten uit de kerk gekomen, vlak bij den uitgang om Gracieuse te spreken. De_ koopman met bergschoenen was ook gekomen en hij had onder de rozenstruiken der grafzerken zijn koopwaar uitgestald en de jonge mannen, uit gelokt door het fraaio borduurwetk, stonden om hem heen om aan te passen en uit te kiezen. Da bijen vliegen gonzen als m Juni, do streek is voor enkele uren, voor enkele dagen, gedurende welke deze wind zal waaien, heerlijk en warm geworden. In het verschiet de bergen, die violet of biuin of donkergroen zijn getint en die heden vooruit schijnen geschoven te zijn als om zich neder te storten op de kerkde huizen van het dorp steken wit af legen hunne hellingen, de oude huizen der Pyreneeen, hoog van verdieping, met hun houten balkons en hunne muren, waarin de gebindten zijn gebouwd, naar de gewoonte van vroegere tijden. En naar het Zuidwesten dat gedeelte van Spanje, dat zichtbaar is, de kale top- van patroons en weiklieden een samenkomst wil hebben. Maar de patroons willen dan niet alleen den achturigen werdag, maar in het algemeen alle quaesties van uren loon en machinerieën be spreken. Men noemt lord Roseberrv als voorzitter dezer conferentie. Gisteren is te Saint-Cëré, dep. Lot, een standbeeld onthuld voor maarschalk Canrobert. De minister van oorlog, generaal Billot, hield de feestrede. Behalve de president der Republiek, hadden ook het Russische, het Turksche, het Italiann- sche en het Engelsche leger zich laten ver tegenwoordigen bij deze plechtigheid. De Koning van Siam vertoeft op dit oogen blik incognito te Parijs. In de Beiersche Kamer zal hel centrum de regeering interpelleeien over de hooge eischen, die dit jaar bij de manoeuwes aan de soldalen zijn gesteld. De benoeming van den Franschen admiraal Gervais tot eere-burger van Kroonstadt is door den Czaar bekrachtigd. De Russische regeering heeft 000 kozakken met geschut naar de grens van Mantchoerije ge zonden, om de Russen, die daar aan den Rus- sisch-Chineeschen spoorwegwerken te bescher men. Zoo noodig zullen de Russische soldaten over de grens trekken. De raad van het Armeensche patriarchaat heeft den steuu des Sultans voor verscheidene maatregelen verzocht. Wordt die niet verleend dan zullen èn de raad èn de patriarch hun ontslag nemen. De Tribuna deelt mede, dat de Engelsche expeditie van Cavendirit, bestaande uit 90 As kari's met 130 kameelen, onder bevel van twee Europeanen, in Abessinië door een roofstamj is vermoord. De premier van Natal Escombe is afgetreden. Men weet dat de verkiezingen in zijn mu'°3l zijn uitgevallen. De commissie tot herziening der grondwet van den Oranje-Vrijstaat heeft haar arbeid begonnen. De Emir van Afghanistan heeft al zijn onder danen verboden het land te verlaten om deel te nemen aan den heiligen krijg, op boete van 1000 rupies. Majoor Deave heeft 85000 rupies als boete ontvangen van stammen, die zich onderworpen hebben. In verschillende gevechten behaalden de En gelsche troepen de overwinning. pen, het geliefkoosde verblijf der smokkelaars, steil oprijzende naar den hemet. Giacieuse kwam nog niet uit de kerk; zij bleef klaarblijkelijk nog een oogenblik met de nonnen in de kerk. Wat Franchita betreft, dia nimmer aan de Zondagsfeesten deelnam, zij verwijderde zich om den weg naar hare woning in te slaan, altijd stilzwijgend, na haren zoon tot afscheid toe- geglimlacht te hebben, omdat zij hem dezen avond niet zou terugzien, daar de dans eerst laat zal eindigen. Ondertusschen heeft zich een groep jonge man nen, onder welke de vicaris, die nauwelijks zijn statiegewaad heeft afgelegd, op den drempel ver zameld. Het zijn de beste spelers uit da streek, krachtig en sterkhet is voor de kaatspartij van hedenmiddag, dat zij allen hier blijven en zij geven Ramuntcho een teeken, dat bij zich bij hen moet voegen, Eenige grijsaards naderen eveneens en voegen zich bij hen, de baretten op het witte hoofdhaar, en met hunne gezichten als monniken geschoren de kampioenen van een vroeger geslacht, nog trotsch op han vroeger succes en zeker van hun raad gerespecteerd te zisn, wanneer het het natio nale spel geldt, waarin alle mannen een eer stellen er aan mee te doen. Na kort overleg is alles geregeldonmiddellijk na den vesper zal men aanvangen .tnen zal blaicl spelen, met de teenen handschoen, en de zes ge kozen kampioenen verdeelen zich in twee partijen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1