BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL A ARDINOEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Verzekering tegen werkloosheid. In de vergadering der «Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek", welke op '16 October te Rotterdam (in Tivoli) zal gehouden worden, komen in behandeling de reeds in 't kort medegedeelde praead wezen van de heer en dr. C. A. Venijn Stuart, rnr. Ch. Raaymakeis, prof. tl, B. Greven en jhr. mr. D. 0. Engelen, over De verzekering tegen de geldelijke gevolgen der werkloosheid. Ter bevordering van een vruchtbaar debat heeft de voorzi'ter in overweging gegeven dit aan de volgende punten te verbinden; I. Wat ware noodig om eene verzekering tegen werkloosheid uitvoerbaar te maken? II. Wat zou ten behoeve eener eventueele verzekering ais werkloosheid moeten gelden III. Zou eerte wet kloosheidverzekering alle bedrijven of slechts enkele moeten omvatten? IV. Zou de toetreding tot zoodanige verze kering vrijwillig of verplicht moeten zijn? V. Hoe zouden de premiën zijn te regelen? Vi. Op welke wijze zou misbiuik van de zijde der verzekerden moeten worden tegen gegaan VII. Zou in de kosten der verzekering ook door anderen dan de verzekerden zijn bij te dragen, en zoo ja, door wie Prijsvragen. Bestuurders van het Haagsche Genootschap tot i .lediging van den Christelijken Gods dienst hebben in hun najaarsvergadering van 7 Sept. en volgende dagen uitspraak gedaan over acht verhandelingen, ter beantwoording van de door hen uitgeschreven prijsvragen hun toegezonden. Geen der ingekomen antwoorden kon voor een bekroning in aanmerking komen. Bestuurders hebben besloten om de volgende drie vragen uit te schrijven. 10. Om te worden beantwoord voor 15 Dec. 1898 I. Het Genootschap verlangt: Eeu verhan deling, waarin de beginselen der nuttigheids- leer uiteengezet en uit wijsgeerig en zedelijk oogpunt beoordeeld worden. 11. Het Genootschap verlangt: E»*n beant woording der vraag: Welke is de verhouding tusschen de godsdienstig zedelijke beginselen dei- Bergrede en de eischen var, de practijk des levens 2o. Om te worden beantwoord vóór 15 Dec. 1899: 3. Het Genootschap verlangt: Een verhan deling over de wilvrijheid, met het oog bepaal delijk op de nieuwere theorieën omtrent het verband tusschen psychische en physiologische verschijnselen. Al wat na den gestelden termijn inkomt, wordt onbeoordeeld ter zijde gelegd. Voor 15 Dec. 1897 worden antwoorden, ingewacht op de in 1895 uitgeschreven prijs vraag over de geschiedenis en den invloed der Waalsche Gemeenten in Nederlandover de beginselen der critische en bespiegelende wijs begeerte; en op de vraag: Wat is er natio naal en internationaal in de Nederlandsche Kerkhervorming der zestiende eeuw Voor 15 Dec. 1898 worden antwoorden ingewacht op de in 1896 bij vernieuwing uitgeschreven vraag over de «Nieuwe Mystiek." De schrijvers geven hun naam niet op, maar teekenen hun verhandeling met een motto en zenden 'die, met een verzpgehl naambiljet, dat hetzelfde motto tot opschrift heeft, vrachtvrij aan den medebestuurder en secretaris des Genootschaps II. P. Berlage, pred. te Amster dam. Kuyper contra Boissevain. In een uitvoerig antwoord aan dr. Kuyper in het Handelsblad van Zaterdagavond, wijst de heer Chr. Boissevain den door dr. Kuyper hem gestelden eisch, dien wij in ons vorig nummer vermeldden, af, omdat niet de vraag, of dr. Kuyper volgens de reglementen, of zelfs volgens de wet, maar of hij volgens de zedeleer mocht doen, wat hij gedaan heeft, voor den heer Boissevain de kern is van het conflict, en omdat die vraag van zedelijken aard het geheele conflict beheerscht. De heer Boissevain stelt ten slotte dr. Kuyper voor, om de door hem en dr. Kuyper gewis selde brieven gezamenlijk in brochurevorm uit te geven, teneinde aldus de geheele natie, het volksgeweten, de openbare meening te doen beslissen. Bakkersgezellen. In de vergadering van bakkersgezellen, gis teren in Den Haag gehouden, is met 163 tegen 1 stem besloten den 17en Januari 1898 (een jaar na de meeting van 1897) allen nacht arbeid in Den Haag te staken voor zooveel de bakkerijen betreft. Bij Kon. besluit is J. C. Eger, leeraar aan het gymnasium te Stadt-Doetinchem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op heden, den lichten rouw' zal aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Prins Friedrich Wilhelm Adolf Günther, Hertog van Mecklenburg-Schwerin. (St.-Cl.) Door den' minister van koloniën zijn de heeren A. A. Meijers, A. G. Allart, F. A. Varkevisser, A. M. Valkenburg, F. C. van Sillevoldt en jhr. R. L. R. de Muralt gesteld ter beschikking van der. Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot aspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Bij de candidaatstelling voor deTweede Kamer zijn door de Centrale Liberale Kiesvereeniging uitgebracht op de heeren Winkel 486, Breebaart 201, Roodhuizen 181, Gerritsen 158, Baron 142, Kool 131 stemmen. Voor de Prov. Staten werd gekozen de heer Van den Steen. De uitslag der herexamens aan de Militaire Academie is de volgende Van het eerste naar het tweede studipjaar gaan alsnog over de cadetten Van Lakerveld de Heus, Bians, Sansen, Jochem van Nootdorp, De Voogt, De Vries, Van der Schoot, Jeltes, J. W. Mans, Van Andel, Snoek, M. A. Repelaar en Oosting; van het tweede naar het derde jaar: Boogaert, Goester, KappelhofT, Lagerwerf, Muurling, Perelaer en Van Bel. Vier cadetten moeten nogmaals de lessen van hun studiejaar volgen. Tot directrice aan de kookschool te Haarlem is benoemd mejuffrouw N, Cariat, thans te Utrecht aan de kookschool als directrice ver bonden. Dij Kon. besluit is lo. met ingang van 27 JhU 1807, aan den met dien datum, op zijn verzoek, eervol uit zijne betrekkingen ontslagen minister van Oorlog C. D. II Schneider, gepensionneerd luitenant-generaal, adjudant in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, te 's-Gravenhage, met instandhouding van het militair pensioen van f 3000 's jaars, een tweede pensioen ver leend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1 000 's jaars 2o. genoemde gewezen minister hersteld in het volle genot van het voorschreven in stand gehouden militair pensioen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot commies ter directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: te Maastricht, D. A. Breen; te Zwolle, J. van Vollenhoven, thans belast met de waarneming dier betrekking. Bond van Nederlandsche Onderwijzers, (Afdeeling Schiedam). Door het bestuur dezer afdeeliug was voor Zaterdag 2 October eene buitengewone ver gadering uitgeschreven, waarin de heer Kerdel een onderwerp zou inleiden: »De nieuwe spel ling en hare tegenstanders". De voorzitter zeide bij de opening der ver gadering, dat het hem genoegen deed, de heeren Vinkesteyn, Lodder en Westendorp tegenwoor dig te zien, en verleende daarna den heer Kerdel het woord. De spreker gaf achtereenvolgens een over zicht van het ontstaan, de werkzaamheden en de ontwikkeling van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging van onze schrijftaal, besprak de veranderingen, die elke taal in den loop der eeuwen moet ondergaan en ook ondergaat, de voornaamste wijzigingen, die men in de spel ling wil aanbrengen, om ten slotte te verwijlen bij de i>Tegenstanders" wier argumenten tegen de Nieuwe Spelling zeer zwak bleken te zijn. Spreker noodigde vervolgens allen, die het met hem eens waren uit, zich aan te sluiten, om dat men alleen door vereeniging de zege kan behalen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Koorengevel, Smit en De Wit, die zich vrijwel met de inzichten van den heer Kerdel konden vereenigert. De heer Kerdel repliceerende deelde den heer S. op diens vraag mede, dat niemand den onderwijzer kan beletten de nieuwe spelling te schrijven, maar wèl, haar te onderwijzen, om dat ieder onderwijzer volgens het leerplan werken moet, iets, dat wel te bejammeren is, maar waaraan men niets kan veranderen. De voorzitter meende uit naam van de ge heele vergadering te spreken, wanneer hij den heer Kerdel dankte voor zijne inleiding, die flink ineengezet en dikwijls geestig gedacht was. Met eene oproeping aan alle onderwijzers, die de gave van het woord bezitten, om dit seizoen nog vele malen een onderwerp in te leiden, sloot de voorzitter met een woord van dank aan h.h. autoriteiten voor hunne opkomst, deze buitengewone vergadering en ging men over tot de huishoudelijke vergadering. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voor zitter mede: le dat de pogingen, aangewend door het Bestuur om met de liberale kiesvereeniging en de werkliedenvereeniging »Pztrimonium" samen te werken, om sprekers van verschillende poli tieke richting uit te noodigeu, niet roet succes waren bekroond; 2e dat de heer Kuykhof had medegedeeld, dat hij door ziekte verhinderd is, de volgende maand hier een spreekbeurt te vervullenen 3e dat ten behoeve van de wed. Wyenborg te 's-Gravenhage was ingekomen bjj den pen ningmeester de som van f25.50. Over punt 3 der agendaVacantiekolonies, ontspon zich eene uitgebreide discussie, die leidde tot het besluit, het bestuur op te dragen, pogingen in het werk te stellen, ook hier de jeugd van dergelijke instellingen te doen profi- teeren. Ahnu was aan de orde de verkiezing van een bestuurslid. Daar de heer Koorengevel als penningmeester had bedankt en zich niet meer verkiesbaar stelde, werd de heer Van Roon als zoodanig aangewezen en tot 2n Secretaris gekozen de heer Sterk, terwijl diens plaats als lid van de Perscommissie zal worden inge nomen door den heer Broersen. Wegens het vergevorderde uur werd de be handeling van de volgende punten der agenda tot eene volgende vergadering uitgesteld en sloot de voorzitter na londvraag deze opge wekte bijeenkomst. Zaterdagavond te omstreeks kwart over tien had hier ter stede een droevig ongeluk plaats. De bakkersknecht W, Z., een oppassend man, geraakte toen in de Nieuwe Haven bij de Hooi- kade te water, zonder dat iemand dit zag. Op het gerucht van den val in het water naderden een paar voorbijgangers, die zich onmiddelljjk met een dreg in een roeibootje begaven en begonnen te dreggen. Na tien minuten gehikte het den drenkeling boven water te halen en onder deskundige leiding werden nu de middelen tot redding van drenkelingen toegepast; gedurende drie kwar tier ging men daarmede voort, echter zonder eenig resultaat. De levensgeesten bleken reeds geweken. De ongelukkige Iaat eene vrouw en drie kinderen achter. BURGERLIJKE STAND. Overleden '1 Oct. Machiel Versluijs, oud 14 jaar en 3 maanden, Kreupelstrant. Laurens Gerrit Versloot, oud 6 maanden, Laan ons Genoegen. 2 Oct. Matina Cornelia van Katwijk, oud 5 jaar en 2 maanden, Lange 'Ilaven. De heer W. van Haften alhier komt voor op het viertal voor een hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Kage bij Sassenheim. Voor de eerste klasse der Tuinbouwschool te Wageningen is o. a. geslaagd A. van Dam Lzn., alhier. Tegen een eigenaar eener waschinrichting alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Des avonds om 10 uur liet de man nog door vier vrouwen arbeiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Oct. Johanna Paulina, dochter van A. Drop en W. Koudstaal, Liesv. laan. 3 Oct. Jilles, zoon van L Audeweg en A. Hitsert, Marhi. 4 Oct. Hendrik, zoon van J. v. d. Burg en E. v. d. Valk, Callenburgstraat. Overleden 2 Oct. Petronella van dea Berg, oud 3 maan den, Callenburgstraat. Levenloos aangegeven zoon van C. C. Geelen en C. Guldernoud. 4 Oct. Arie van Keulen, oud 56 jaren, echtg. van W. v. d. Borden, Oranjestraat. De heer A. Brummelkamp heeft als hoofdredacteur afscheid genomen van de lezers der Nieuwe Prov. Gron. Ct. Gelijk men weet is de heer Brummelkamp thanB kamerlid voor Loosduinen. Bij de firma Nijgh Van Ditmar ligt ter perse „Ome Afgevaardigden!' bevattende Portretten en Biographiën der Leden van de Eerste en Tweede Kamer. De omslag zal in de nationale kleuren gelitho grafeerd worden. Het boekje zal als premie worden aangeboden aan de abonnés op de Wereldkroniek en ook voor niet abonnês verkrijgbaar worden gesteld. Neb. Herv, Keek. Beroepen: te Meteren (bij Geldermalsum), Van der Kouw, te Brielie; te Nieuw-Beierland, J. H. Ledeboer, cand.; te NijehaBke en Haskerdijken, A. SI. Knottnerus, te Zaanslag. Aangenomen: naar Oosterland (Zeel.), door G. Smit, cand. te Kruiningen. Bedankt: voor Rozenburg, door C. Eekhof, te Wcrkenhovenvoor Wilp, door H. F. Rogaar, cand. Geref. Kerken. Beroepen: te Middelburg C. L. H.Wagenaar, te Arnhem B; te Pietersburen c.a. J. H. Koers, te Kochengen (Utr.) Donderdag a. s. zal in Den Haag de conferentie gehouden worden van Gereformeerde predikanten in de provincie Zuid-Holland. Prof. H. Bavinek za! daar in een referaat de navolgende stellingen toelichten. 1. Dewijl het Goddelijk Wezen oneindig boven alle schepsel verheven en dus in zichzelf voor alle schepsel onkenbaar is, berust alle kennis en alle wetenschap des mensehen op bewuste en vrije open baring Gods. 2. De inhoud dezer openbaring genomen in den rnimsten zin, heeft haar archetype in de scientia liberia in het bewustzijn Gods; rust op den grond slag der decreta in den wil Gods; is belichaamd in al wat buiten Gods Wezen door Zijn wil als crea tuur bestaat; d. i. in den kosmosen vormt om al deze redenen één organisch geheel, 3. Alle wetenschap des mensehen heeft dien kosmos d. i. dien open 1 sinhoud, tot object en hangt daarom objectief in al hare deelen organisch samen terwijl ook subjectief deze samenhang van alle wetenschap door de eenheid van den menschelijken geest wordt geëischt en bevestigd. 4. Gelijk in alle werken Gods verscheidenheid met eenheid gepaard gaat, zoo sluit ook de organische eenheid eter wetenschap de verscheidenheid barer deelen niet uit; en bekleedt met name de theologie in het organisme der wetenschap vooral ook krach tens de bijzondere openbaring, welke door de zonde noodzakelijk werd, eene eigene en zelfstandige plaats. 5. Als wetenschap is de theologie uiteraard on derscheiden van de kennisse Gods, die het deel aller geloovigen isheeft ze tot object niet de kerk als instituut maar als organisme; en eischt hare be oefening de toepassing eener wetenschappelijke me- tl:-de, welker aanwijzing behoort tot de taak der Christelijke philosophic. 6. Het kenmerk der Gereformeerde theologie ligt in haar theologisch karakter, en stelt mitsdien aan haar beoefenaar den eisch om dit karakter over haar terrein, met name ook in de verschillende loei der dogmatiek (zooals b.v. verkiezing, rechtvaardigma- king, wedergeboorte, doop) te bandhaven; te meer wijl het anthropologische (christologische, sotorie- 2ogische) uitgangspunt blijkens de historie tot allerlei dwalingen leidt. Daarna zal er gelegenheid zijn tot discussie. Ds. Schuurman van Alfen zal een referaat hou den over ,,de verhouding van kapitaal en arbeid naar de li. Schrift." R.-K. Kerk. De heer M. A. van der Ven, pastoor te Wanrooi, is plotseling overleden. Hoooer Onderwijs. De commissie welke in opdracht heeft het samen stellen van een plan in zake de oprichting van een Gereformeerd Gymnasium in Zuid-Holland, bestaat behalve uit het voorloopig comité, uit de heeren Rudolph te Leiden, Schippers te Vlaardingen. Sille- vis Smitt te Rotterdam, Van Asch van Wijck te 's-Gravenhage, van Velzen te Alphen en von Briel Sasse te Woerden. Deze heeren zullen binnenkort vergaderen. LeidenCandidaalsexamen rechten E. F. W. Gugel. eerste natuurkundig examen mej A. G. Valk; can- didaatsxamen klassieke letteren II. D. Verdam: ean- didaatsexamen godgeleerdheid, eerste gedeelte, J. W. Poort. GroningenPropaedeutisch medisch examen W. C. Noordenbos en P. Fockcns, beiden met lof: candi- daatsexamen (eerste gedeelte) in de godgeleerdheid J. N. Drost en P. Stoel. De Nederlandsche sciffeur Blussé heeft gisteren te Asnières bij Parijs het kampioenschap in sciff van Frankrijk gewonnen. Op de laatstgehouden Alg. Vergadering van den „Neder!. Voetbal-bond" deed de heer Willem Muiier mededeeling van zijn initiatief tot oprichting eener Commissie, die zich ton doel stelt een verband met andere sportlichamen, gelden te verzamelen voor eeu huldeblijk bij de kroning onzer Koningin in het a. s. jaar, een plan, waarmede de Nederl. Crikcet Bond en de Nederl. Athletiek Bond, reeds officieus hunne instemming betuigd hebben. De dubbele moord te Rotterdam. De N. R. Ct. gaat voort zich verdienstelijk te maken door een uitgebreid onderzoek naar het vroegere leven van den moordenaar Muller, een onderzoek, waaruit de justitie zeker haar nut kan trekken. Uit de mededeelingen van dat blad outleenen wij nog het volgende Muller heeft twee jaar in prof. A ion's fabriek gewerkthij gedroeg zich goed en werd gewaar deerd voor het fijnere werk aan de werktuigen voor electriciteitsmeting. Hy vertelde in de werkplaats, dat hij vroe ger reeds in Holland gewerkt had. Zijn vader woont niet bij zijn schoondochter in, maar bezoekt haar toch nagenoeg eiken dag sedert de vlucht van zijn zoon. De verlaten vrouw van den moordenaar heeft 't erg hard en ver dient voor zich en haar zoontje den kost met naaien en kamerverhuren. Toen zij na het verdwijnen van haar man bij de justitie aan klopte om echtscheiding te vragen, wilde men van haar weten waar haar man zich bevond, en daar zij dit niet wist, liet zy de zaak op haar beloop. Zij is dus tot heden toe niet van haar man gescheiden. Een portret van Miiller, door den Berlijn- schen correspondent opgezonden, is door ver schillende personen herkend als dat van den moordenaar. Een berichtgever van het Rotterdamsehe blad had een onderhoud met den caféhouder J. A. Nieberg uit de Stadhuissteeg, die om trent den moordenaar het volgende-mede deelde Miiller heeft, toen ik nog geen café hield, ongeveer een jaar met de vermoorde vrouw bij mij op de Veemarkt gewoond. Wij werden bevriend en toen ik het café aan de Stadhuis- steeg begon, was hij tot aan zijn arrestatie een bijna dagelijksch bezoeker. Ook de vermoorde vrouw kwam meermalen bij m|j en mijne vrouw op bezoek. Het laatst zag ik hen op den avond van den moord; toen verlieten beiden omstreeks 8 uur mijne inrichting. Nimmer heb ik gewe ten, dat zij niet gehuwd waren. Hij noemde haar gewoonlijk Grete en zij hem Gus of Gus- tave; een enkele maal ook wel mijn man. Omtrent zjjn verleden vertelde Miiller mij dat hij te Berlijn gehuwd was, toen een horloge- makersaffaire had overgenomen, welke zaak, die, toen bij ze overnam reeds verloopen was, zoo slecht ging, dat hij haar opruimde. Hij was toen nog 1000 mark rijk en had in overleg met zijn vrouw besloten naar Holland te gaan en te trachten daar als mechaniker weik te vinden. Zoo reisden beiden in het begin van 1896 of einde 1895 allereerst naar Amsterdam, waar zy aanvankelijk in een logement bun intrek namen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2