BINNENLAND. STADSNIEUWS. VL A ARD1N OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Le Journal wil weten, dat er een poging is gedaan om den ex-kapitein Dreyfuss, die wegens landverraad naar Cayenne is gedepor- teeid, te doen ontsnappen. Andere bladen noemen deze bewei ing onge grond. Men weet, dat zeer velen Dreyfuss nog steeds voor onschuldig houden. De pseudo-aartshertog, de reiziger Emil Behrendt, is op viije voeten gesteld en naar Duitschland vertrokken. Den 9den zal hij te Luik terechtstaan wegens het voeren van een valschen naam. Volgens de Opinione zal Kassala uiterlijk tot 25 December door Italië bezet blijven. Indien Engeland naar Kassala gaat, dan zal Italië den volgenden dag zich met alle eere tei ugtrekken. Neemt Engeland Kassala niet in bezit, dan zou Italië naar omstandigheden han delen om geen dag langer opofferingen te brengen. Generaal Kitchener seinde naar Londen, dat de troepen van Osman Digma de Atbara zijn oveigetrokken en op Oindurman terugtrekken. Er zijn te Berber brieven aangekomen uit Souakim, die bewijzen dat de weg vrij is. Alle stammen van Oost-Soudan zijn van het Madhistne afgevallen. De Eerste Volksiaad van de Z. A. Republiek had bijna al de veeartsen ontslagen, omdat zijde veepest niet hadden kunnen verhin deren. Een boer weet evenveel, zoo niet meer van het vee af, vonden verschillende leden. Met 13 tegen 9 stemmen werd de post voor veeartsen nog gehandhaafd. De moordenaar van de leden der pestcom- missie Rand en Ayerst is te Bombay eindelijk gevangengenomen. 't Is een 28-jarige Brahmin, Damodar Cha- pekar Deccam, advocaat; hij heeft reeds bekend. De ontdekkingsreiziger Henry Savage Landor is na een ongelukkige i eis naar Thibet in Britsch-Indië teruggekeerd. Landor was met 30 man op weg gegaan, maar al dadelyk vluchtten er 28. Landor werd gevangen genomen, met gloeiende ijzers gemarteld, daarna ter dood veroordeeld, welke straf door den Dalai-Lhama (den opper priester) veranderd werd in folteringen, waar door Landor aan beenen, voeten, armen en handen gekwetst werd. Eindelijk werd hij vrijgelaten. De regeering van Nicarugua is door het Congres gemachtigd tot verkoop of verpachting der spoorwegen. In ons oude Europa worden de regeeringen juist gemachtigd tot aankoop De Braziliaansche regeeringstroepen zijn weer verscheiden dagen slaags geweest met den dweeper Conselheiro. Aan beide zijden moeten de verliezen zeer groot zijn. De regeeringstroepen zijn er niet in geslaagd de stellingen der opstandelingen te nemen. Verkiezing te Enkhnizen. Door de afd. Grootebroek der Centr, Lib. Kiesver. in het district Enkhuizen zijn bij her stemming van een candidaat voor de Tweede Kamer uitgebracht 35 stemmen, waarvan 29 op den heer Roodliuijzen, 3 op den heer Gerritsen, 1 op den heer Kool en 2 op den heer Winkel. Christelljk-Hlstoriscke Kiezershond. De gewone aigemeene vergadering van den Christelijk-Historischen Kiezersbond zal op Don derdag 25 November gehouden worden; plaats en uur zullen nader in den beschrijvingsbrief bekend gemaakt worden. Eventueele voorstellen of punten van behan deling voor de aigemeene vergadering moeien voor Woensdag 10 November schriftelijk inge diend worden bij den len secretaris, den heer C. M. J. Muller Masssis, Prins Hendrikkade 39, Amsterdam. Volgens rooster zijn op 1 Januari 1898 aan de beurt van aftreding (echter herkiesbaar) de leden van het hoofdbestuur dr. A. W. Brons veld, N. J. A. C, Swellengrebel en W. J. J. Kook. Op de jaarlijksche vergadering zal een nieuw bestuurslid moeten gekozen worden, die in 1900 aftreedt, in de plaats van den heer Labouchère, die bedankt heelt. Vrij-antirevolntlonnairen. Te Utrecht is eene vergadeiing gehouden van anti-revoiulionnairen, die wèl instemmen met het program van 1878 maar zich niet willen aansluiten bij de anti-revolutioDnaire partij zooals deze thans optreedt onder leiding van dr. Kuyper, De pers werd op deze verga dering niet toegelaten. dedep. Staten van Z.-Hollnnd. De werkzaamheden der twee afdeelingen, waaruit bet College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bestaat, zijn verdeeld als volgt; Afdeeling A. Provinciale en plaatselijke finan ciën, onderwijs, armwezen, jacht cn visscherij, reclames rijks- en plaatselijke belastingen, toe passing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschap, en van die, houdende bepa lingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken aibeid van jeugdige personen en van vrouwen. Afdeeling B: Gemeentezaken, voor zoover die niet aan afdeeling A zijn opgediagen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, waterschapsaan- gelegenheden, politie, nijverheid, landbouw, rniiitie en schutterijen, benevens strandvon- deiijen. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd Afdeeling A: de heeren rar. G. J. Goekoop, mr. D. van Weel en mr. A. C. Crena de Jongb. Afdeeling B: de iieeien jln. mr. H. A. C. de la Basseeour Caan, mr. P. L. F. Blussé en nar. G. J. E. graaf van Bylandt. Een bezwaar. Thans, bij het openbaar maken van de uit- spiaak, blijkt, dat Gedep. Staten van Zuid- Holland het beroep van den heer W. Fontein, architect te Leiden, tegen de beslissing van den Raad der gemeente Leiden, dd. 26 Augustus 1897, waarbij besloten werd tot zijne niet- toeiating als lid van dat college, ongegrond verklaard hebben op de volgcr.de overwegingen dat, zooaK door appellant in zijn adres woidt eikend, door hem aan de scholen van de Ver- eeniging »de Praktische Ambachtsschool" te Leiden en van het Genootschap «Mathesis Seientiaium Genitrix" onderricht wordt gegeven in het vak- en iynteekenen; dat, ingevolge het bepaalde bij art. 13 lett. k der wet op liet middelbaar onderwijs, tot de leervakken behoort het hand- en rechtlijnig teekenen dat hij, die aan eene onder wijs-inrichting als de bovenbedoelde onderricht geeft, zij het krachtens eene akte van bekwaamheid over eenkomstig art. 70 of krachtens een diploma overeenkomstig art. 82 der wet op het mid delbaar onderwijs, in een leervak, geuoeind in art. 13 dier wet, geacht moet worden te zijn onderwijzer voor het middelbaar onderwijs dat de gemeentewet geen onderscheid maakt tussehen liet waarnemen dier betrekking als hoofdambt dan wel als nevenbediening. Huldeblijk-Mees. Dezer dagen is te Rotterdam aan het oud- Kamerlid dr. R. P. Mees R.Azn. een huldeblijk aangeboden in den vorm van een album met handteekeningen. In antwoord hierop heeft de heer Mees aan allen, die daaraan hebben deelgenomen, het volgende schrijven gericht: «Dezer dagen mocht ik een smaakvol album ontvangen meteen groot aantal handteekeningen, met een begeleidend schrijven, naar aanleiding van het eindigen van mijn lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. «Dat bewijs van belangstelling en de wijze waarop het tot mij kwam, stel ik op den aller hoogste» pi Ijs. «Wil mijn hartelyken dank ontvangen voor uwe medeweiking. «Wees verzekerd, dat ik het als een voori echt voor mij beschouw, gedurende een aantal jaren te hebben mogen medewerken aan de beharti ging der belangen van bet land en der bijzondere belangen van Rotterdam," Te Amsterdam is thans definitief eene eere- wacht vastgesteld, die dienst zal doen bij de inhuldiging van II. M. de Koningin. Zij zal bestaan uit 80 personen, waarvan 50 Amster dammers. Commandant is de heer Rutgers van Rozenburg. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 2den dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,629,170.95 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 Sis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van1,883,471.04 Generaal-majoor H. J. G. Benschop, com mandant der 3e divisie infanterie, zal in December a. s. den dienst met pensioen ver laten en de generaal-majoor C. P. van Pommeren alsdan tot inspecteur der infanterie benoemd worden. In de plaats van den generaal-majoor P. A. Sclieltus, die spoedig gepensionneerd zal wor den, wordt als commandant in de stelling van het Hollandsch Diep enz., tevens bevelhebber in de Ille militaire afdeeling, genoemd de kortelings in activiteit herstelde kolonel J. G. F. van Houtum, commandant van het 2e regiment vesting-artillerie. {Dagblad.) De commissaris-generaal van Nederland bij de Parysche wereldtentoonstelling, baron Michiels van Verduijnen, is naar Parijs vertrokken, alwaar hij een 14-tal dagen zal verblijven tot regeling van eenige hierop betrekking hebbende zaken in overleg met den gedelegeerde te Parijs, den ingenieur baron Van Asbeck. Het blijkt thans reeds, dat voor de ver schillende groepen de ruimte door het Fran- sche tentoonstellingsbestuur aan Nederland toegekend onvoldoende zal zijn. Terwij! de uitgestrektheid der tentoonstelling voor 1900 één derde meer zal bedragen dan die der tentoonstelling van 1889, zijn de aangevraagde ruimten door de verschillende landen drie maal grooter dan in laatstgenoemd jaar. Te Amsterdam is gisterenavond eene meeting gehouden ten gunste van gebr. Hoogerhuis uit Beetgum (Fr.), die naar sommigen aannemen onschuldig veroordeeld zijn wegens diefstal. Het wooid werd gevoerd door de heeren F. Domela Nieuwenhuis, ds. Klein van Beetgum en M. Valk, hoofdonderwijzer te Loosduinen. Aangenomen weid ten slotte de volgende motie door de vergadering «Dat zij de wijze, waarop het proces tegen de gebroeders Hoogerhuis gevoerd was, afkeurde; dat zy het wettig en overtuigend bewijs van het hun ten laste gelegde niet geleverd en hunne veroordeeling oniechtvaardig en onge motiveerd achtte en dat zij hunne onmiddellijke invrijheidstelling een eisch achtte van mensehe- lijkheid en recht." Te 's-Gravenhage is gisteren overleden mr. P. A. van Buitingha Wichers, tot voor korten tijd subst. officier van justitie aldaar. In den aanvang van dit jaar, nog vóór dat hij de functie van officier van justitie te Heerenveen, waartoe hij 23 December 1S96 was benoemd, had kunnen aanvaarden werd hij door een toeval geti often, die wel van lichten aai d scheen maar hem toch noodzaakte zich terug te trekken uit een loop baan, waarin hij zich gunstig heeft kunnen onderscheiden, eerst als ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment 's-Gravenhage. voor Leiden en Alfen, later als subst.-officier te Rotterdam en 's-Gra venhage. Da Sociaal-Democratische Arbeiderspartij heeft de Koninklijke goedkeuring op haar statuten gevraagd en verkregen, zoodat zij thans rechts persoonlijkheid heeft bekomen. OVERSCHIE, 5 October. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is bepaald, dat, ter bepaling van het contingent, dat deze gemeente moet bijdragen iu de lichting 1898, Schiebroek met Overschie zal verecnigö worden. OVERSCHIE, 5 October. Ten gevolge van de regens der laatste dagen hebben reeds vele melk koeien, die met spoeling worden gevoederd, het wei land verlaten. Slechts eeiiige, die nog aan het mond en klauwzeer lijden, laat men nog in het weiland, omdat de ziekte op de stallen zou verergeren. Runderen, die vet moeten worden, loopen nog alle buiten. Hedenmiddag te 3V-t uur werd een schouw spel vertoond dat aan menigeen een hartelijken lach, maar ook aan velen een angstkreet ont lokte. Een os was door een drijver even losgelaten, en toen hij weer terugkwam oro het beest naar zijn bestemming te brengen, toonde het dier de vrijheid te verkiezen boven het aan een touw loopen. De drijver, die een tegengesteld gevoelen huldigde, trachtte het touw weer te grijpen, waardoor een edele wedstrijd ontstond, die tus sehen de op het Over=chiesche plein liggende stapels keien bijna tot een voor den drijver goed resultaat was gebracht. Het dier rukte zich echter weer los, draafde de Noordvest op, kroop onder een molenwagen door, liep tegen het paard van een aschkar op en werd ten slotte gegrepen om echter dade lijk opnieuw weer los te breken en de Schie op te gaan. In een nauw steegje geloopen, werd hij daar opnieuw gegrepen en een eind- weegs geleid, totm de rollen wederom werden omgekeerd en het beest, dat nu aan de hand van een slager liep, weer aan het hollen ging en daarbij zoodanig sprong en rukte, dat hij oonieuw moest losgelaten worden. Toen men hem nu weder te pakken had. deed men datgene waarmede men had moeten beginnen men kniebande het, waarna het, nog wel tegenstribbelende maar toch gedwongen ie volgen, naar den stal werd geleid. BURGERLIJKESTAND. Geboren 2 Oct. Henrica Liduïna Maria, dochter van II. L. Breve en H. C. Marcus, Schie. 3 Oct. Johannes Arie, zoon van J. v. d. Berg en M. Yroegindeweij, Broersuest. Arnoldus Gerardus, zoon van A. de Vette en G. C. de Wit, Stationstraat. Karolus Jacobus, zoon van G. Degenkamp en L. Hilgerson, Visschers- straat. Johanna, dochter van G. Groenewegen en P. van Grootveld, Maasstraat. 4 Oct. Johanna Paulina, dochter van J. van Galen en M. C. Voets, Groote MarTct. Overleden 2 Oct. Wilhelmus Franciscus Jacobus Zijden- bos, oud 35 jaar 3 mranden, Hoogstraat. 4 Oct. Johannes de Bruin, oud 4 maanden, Dirkje Meesterstraat. Philippina "Wilhelmina Cornelia Hamerslag, oud 3 jaar 10 maanden, Nieuwe Haven. Gisterenmorgen omstreeks 7 uren, bij het sluiten van de brug over de Haven, werd de brugwachter B. door een grooten hond van den kuipersbaas V. in den arm gebeten, welke wond door doctor Kikkert moest worden ver bonden. De hond, die meerdere mensehen dreigde te verwonden, werd door zijn meester gegrepen en naar huis gebracht. Van de firma J. F. C. Brückwilder ont vingen wij haar gewone «Winterdienst", met de Vlaardinger verbindingen per spoor en per boot. BUR GERL IJ KE STAND. Geboren 3 Oct. Johannes, zoon van L. Poot en B. van Kralingen, Jacob van Dijkstraat. 5 Óct. Dirk, zoon van P. M. W. v. d. Kerk hof! en H. de ZeeuwEendrachtstraat. Willem, zoon var. P. de Goede en M. E. Lagen dijk, Oosterstraat. Als nieuw hoofdredacteur van de N. JProv. Gron. Ct. is opgetreden de heer M. H. A. v. d. Valk te Ezinge. De rechtbank to 's-Gravenhage veroordeelde een wielrijder die weigerde zijn naam op te geven toen een agent van politie hem wilde bekeuren wegens het rijden zonder licht, tot f15 boete. De arrondissements-rechbank te Maastricht veroor deelde gisteren H. Hamakers dienstknecht te Ule- straten, wegens poging tot doodslag op vader en zoon Boshouwers, door met een geladen revolver te schieten in de richting waar dezen stonden, zonder hen evenwel te treffen, tot 1 jaar gevangenisstraf. Door do rijkspolitie is tegen den heer J. A. Ver- burgh, burgemeester cn secretaris van Dienden, proces-verbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van vee dat aan mond- en klauwzeer lijdende was. Nkd. Hisrtv. Keek. Beroepen; Te Vuren en Dalem P. C. IJsseling, caud. te 's-Gravenhage; te Laurens c. a. (Walch), B. M. Mautz, te Baambrugge; Heeze en Leende, C. van Arte! te Gent (België); te Kortgene, C. Waar- denburg Sz., te Goedereede. Aangenomen: Naar Bladel c. a., door C. J. IV. Wierts van Coehoorn, te Esterhemnaar Nieuw- Vennep (toez.), door J Wartena Azn., te Vleuten naar Zuidzande, door G. van Dis, cand. te Fijnaart. Bedankt: Voor O. en IV. Souburg en Zoute- laude (Walch.), door G, van Dis, cand. te Fijnaart; voor Borsele (c! Goes), door G. J. van Hemert, te Maasbommel; voor Parrega, door W. Magendans E. Cz., te Oosterzee (e. a.) Geref. Kerken. Bedankt: Voor Doesburg, door C. A. Reinier, te Amsterdam. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen.-te Akkrum, Kossen, te 's-Gravenhage. Remonstr. Broederschap. Tweetal: te Amsterdam, Beijerman, te Gronin gen, en De Ridder jr., te Rotterdam. R.-K. Kerk. Mgr. Boermans, bisschop van Roermond, heeft be noemd tot professor te Weert den heer Peeters, uit het seminarie. De commissie voor de viering van het St. Canisius- fcest te Nijmegen heeft zich in 4 subeominissien gesplitst, die zich respectievelijk zullen belasten met de organisatie van den feestavond, de zorg voor openbare versiering en illuminatie, het rondgaan met lijsten voor bijdragen en met een buitengewone bedeeling der armen op den feestdag. Tot eere-voorzitter der commissie is gekozen de heer Th. Dobbelmann, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot president, vice-president, secretaris en penningmeester resp. de heeren W. Schoe- tnaker, G. Hamer, J. Bief en H. Lasance. Bij de samenstelling der subcomité's is er op ge let dat alle corporation o. a. ook de Militaire Ver- eeniging vertegenwoordigd zijn, wijl het hier geldt de gedachtenis van een beroemden stadgenoot die steeds geschreven, geleeraard en gewerkt heeft voor het volk in zijn algemeenheid, voor allo klassen cn standen der maatschappij. Binnenkort zal vanwege het comité een circulaire worden verspreid, waarin het programma der feeste lijkheden zal worden ontwikkeld. (Geld.) Hooqbr Onderwijs. UtrechtEerste natuurk, ex. J. de Ruiter, P. Geerke, D. Herderschee en P. H. v. d. Leenw. Cand. ex. rechtswD. Talma en A. M. Ch. Anderson. GroningenCandidaatsexamen in de Godgeleerd heid O. Hokwerdavoorbereidend examen in de ge neeskunde J. A. de Vries Roiling; eerste natuur kundig examen L. Broekhuizen. Middelbaar Onderwijs. Tengevolge van het overgroot aantal studeerenden aan de Polyt. School te Delft zijn de leeszalen van de opgeheven artillerie-cursus in het voormalige St. Agatha-klooster ten behoeve dier school voor den cursus 1897/98 in bruikleen afgestaan. De Polyt. School beschikt nu over hare eigene lokalen, die in de z.g, „Schuttersdoelen" en nu in het St. Agatha-klooster, en nog is er veel ruimte te weinig. Dubbele moord te Botterdam. Nog steeds gaan de correspondenten van de N". B. Ct. te Berlijn en Amsterdam voort enkele bijzonderheden omtrent deze vreeselijke geschiedenis mede te deelen. Zoo meldt die uit laatstgenoemde plaats: Alvorens de kamer in rie Gerard Doustraat te betrekken heeft Müller met zijne minnares van den 7en December 1895 tot den 31en Januari 1896 eene gemeubelde kamer met kost bewoond in de Ruyschstraat No. 16, bij zekere weduwe A. C, van Wulften. Ook hier gedroe gen zij zich als man en vrouw en zy schenen elkander zeer genegen. Het eenige dat in Mul ler's gedrag trof, was zekere hoogdravendheid in het spreken over aliedaagsche zaken. Van den 2den tot den 7den December 1897 heeft het paar gelogeerd in het Hotel Rembrandt op het Rembrandtplein, waar zij met een rijtuig van het station waren gekomen. Overal heeft Muller zijne rekeningen prompt betaald. De juffrouw in de Gerard Doustraat deelde nog mede, dat Müller by het stoeiën met zijne vrouw wel eens quasi schertsend, maar inder daad ruw te werk ging, zoodat zij wel eens blauwe plekken opliep.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2