51"e jaargang. Donderdag 7 October 1897. N°. 9442 FEUILLETON". RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverThTj. c. roelants. Bericht. BUITENLAND. ^"r~~ Abonnementsprijs voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 r omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Telephoon Xo. 123. Adyertentibprïj., van 15 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- Ü10 Bij abonnement wordt korting verleend. Wy herinneren er aan, dat morgen door de Comn»l»sIe, welke zlcli hier ter stede gevormd heeft tot het byeen- brengen van geld voor liet nationale Huldeblijk, aan II. 51. de Koningin- Regentes In 1898 aan te bieden, te dien einde eene collecte langs de hul zen zal worden gehouden niet open schaal. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 October '97. De samenstelling van liet nieuwe ministerie wekt in zekere Spaansche kringen verwondering, zegt een telegram uit Madrid. Men mist de namen van Vega d'Armijo, Montero-Rios, Leon y Castillo, Maura e. t. q. Zoo gaat het wel altijd bij de vorming van een nieuw kabinet, eu als gewoonlijk staan ook hier de beste stuurlui aan wal. Waarschijnlijk za! Sagasta, de nieuwe minis ter-president, zich al bitter weinig bekommeren om de kleine wonden aan diverse eigenliefden toegebracht. Integendeel mag men verwachten, dat hij, onbekommerd en steunende op- de toewijding zijner medearbeiders, zich kra-ditig aan 'twerk zal zetten om een eind te maken aan den on- zekeren toestand waarin Spanje verkeerd. Wel is er van Sagasta's programma nog niets met zekerheid bekend, maar de omstandig heden, waaronder de crisis is ontstaan, geven aanleiding om te vertrouwen, dat de aanvaar ding der regeering door de liberalen beteekent een bijna radicale verandering der Spaansche politiek. De afkeuring, die de Koningin-Regentes heet te hebben uitgesproken over de tot nu toe èn in het binnenland èn op Cuba gevoerde politiek, schijnt niet, zooals reeds werd gezegd, een totaal verzinsel te zijn. Althans de correspondent der Ind. Beige te Madrid, die vaak goed is ingelicht, bevestigt nadrukkelijk deze neiging van donna Maria- Christina tot een andere gedragslijn. In dit licht beschouwd wiat de komst der libeialen aan het bewind zeer in belangrijkheid, en ligt in de afkeurende woorden, die de Regentes tot generaal Azcarragua zou hebben gesproken, in de overwegingen althans, die ten grondslag liggen aan die woorden, gansch een regeerings- programma. De taak, die de m'euwe regeering op zich heeft genomen, is loodzwaar, en Sagasta heeft dan ook de ministers opgedragen onmiddellijk de aan hun zorgen toevertrouwde belangen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. In de heden te houden ministerraad ver wachtte hij dan 't schijnt wel wat haastig I reeds gefoi muieerde voorstellen. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franpaise". 8) Langzamerhand komt er wat leven in hen door de warme spijzen, de opwekkende drankener worden gesprekken gevoerd snel en welluidend, met een eigenaardige en geprononceerde uitspraak van de r. Zij spreken in hunne geheimzinnige taal, van oorsprong zoo onbekend, dat zij aan de andere bewoners van Europa vreemder toeschijnt dan hpt Mongoolsche of het Sanskriet. Het zijn de geschie denissen van den afgeloopen nacht, die zij elkaar vertellen, van nieuw uitgevonden listen on van be wonderenswaardige manieren cm de Spaansche grenswachters om den tuin te leiden. Itchoua luistert meer toe dan dat hij spreekt; slechts van tijd tot tijd hoort men de diepe stem van den kerkzanger. Arrochkoa, de deftigste van allen, zit een eindweegs van zijne gezellen af. Smokkelaar geworden uit een gril, zonder eenige noodzakelijkheid, is hij eigenaar van goede gronden zijn gelaat is frisch en vroolijk, zijn knevel is op gedraaid, zijn oog schittert; aangetrokken door alles wat wel slaagt en aangenaam is, door alles wat schittert, daarenboven van Ramuntcho houdend om zijne overwinningen bij lipt kaatsspel en zeer er toé geneigd hem de hand te geven van zijne zuster Gracieuse, moest hij wel tegen zijne moeder Dolorès in strijd komen. Florentino, de andore oral was het zaak den toestand der financiën te bestudeeren, alsmede alle bijzonderheden betreffende Cuba en de Philippijnen, zoowel wat bet militaire gedeelte aangaat als de door Canovas ingevoerde hervormingen. Sagasta deelde dit zelf aan een journalist mede, en hij voegde er bij, dat de regeering vast besloten is haar politiek en militair program met kracht en volharding ten uitvoer te leggen. De minister-president verwachtte, dat generaal Weyler zijn ontslag zou aanbieden (het schijnt dus nog niet geschied te zijn!), anders zou de regeering hem terugroepen. Ook op de Philippijnen wenschte de regee ring met snelheid te bandelen, want ook daar gedoogt de toestand geen uitstel van hervor mingen. De morgen te houden ministerraad zoo eindigde de premier zijn medeeling zal voor de dringendste quaesties een oplossing brengen. Nog beslister, doch minder betrouwbaar, is de verklaring van een «hooggeplaatst" persoon. Deze zou gisteren hebben verklaard, dat de leiders der liberale partij besloten hebben, aan Cuba autonomie te schenken en een leening in het buitenland te sluiten, om de uitvoering der hervormingen op het eiland te vergemak kelijken. Blanco of een ander generaal, die aan zacht moedigheid de voorkeur geelt boven meedoo- genlooze gestrengheid, zou naar Cuba, Lopez Dorninguez naar de Philippijnen worden ge zonden. Generaal Polavieja zou kapitein-generaal van Madrid worden. Nog verdient vermelding het te Madrid cir- culeeiend gerucht, dat de Amerikaansche ge zant den minister van buitenland«che zaken de officieele nota zou hebben gezonden, waarover hij reeds met 's ministers voorganger, den hertog van Tctuan, had gesproken. Over een quaestie, die nog steeds niet uit de wereld is, nl. het conflict met de geestelijk heid, verneemt de Imparcial uit Rome, dat de Paus zich persoonlijk bezighoudt met de door den bisschop van Majorca uitgelokten strijd, ten einde een oplossing te vinden die de Spaansche legeering bevredigt zonder dat de waardigheid der Kerk worde beleedigd. De billijkheid eischt nog kennis te nemen van de vei klaring van den hertog van Tetuan, dat de Regentes, ook na het uitspreken van den ban, de besluiten van den minister van finan ciën heeft onderteekend. Bij de terugkomst der vorstelijke familie te Madnd werd de thans afgetreden minister Navarro Reverter dan ook, evengoed als zijn collega's, tot den gebruikelijkeu handkus toe gelaten. De Grieksche Kamer is gisteren bijeenge komen. Alle ministers waren bij de opening tegenwoordig. Men wist reeds dat de regeering geen pro- grooie vriend van Ramuntcho, is de nederigste van het gezelschap: een ktachtige, ruwe knaap, met een breed en laag voorhoofd en zachte oogen waarui t berusting spreekt als uit die van de werkdieren zonder vader en moeder, niets ter wereld bezittend, is hij tot over de ooren verliefd op een jong vijftien jarig weesje. Eindelijk verwaardigt zich Itchoua om op zijne beurt te spreken. Hij vertelt op een geheimzinnige en vertrouwelijke toon van zekere historie, die in zijn jeugd op een donkeren nacht is afgespeeld op Spaansch grondgebie 1 in de berg passen van Andarlaza. Aangegrepen door twee grenswachters, toen hij den hoek van het woud omsloeg, had hij zich losgemaakt en zijn nies ge grepen en had het in de borst van zijn aanvaller gestoken; een halve seconde, de weerstand van het vleeschdaarna krak! het lemmet dringt naar binnen, een warme bloedgolf over zijn hand, de man valt neer; hij vlucht over de donkere rotsen En zijn stem spreekt van al die dingen met een onverstoorbare kalmte, die dezelfde is, waar mede hij al jarenlang in de oude kerk des Zondags de liturgieén zingt. Drommelswat moet men doen als men gepakt is? voegt de verteller, terwijl hij allen met zijn doordringende ongen monstert, er bij wat moet men doen als men gepakt, is? Jullie zoudt, denk ik, ook niet geaarzeld hebben. Waarachtig niet, antwoordde Arrochkoa, op uit tartenden toon, waarachtig niet, wat maal ik om het leven van een grenswachter. Nota bene De zachtmoedige Florentino ziet hem misprijzend aan Niet waar? herhaalde Itchoua, terwijl hij ditmaal Ramuntcho op eigenaardige wijze aankeekis 't niet, gram aan de Kamer zou voorleggen, noch ook eenige verklaring doeri betieffende de aan de orde zijnde viaagstukken, maar alleen een votum van vertrouwen zou vragen in den vorm van een voorstel tot verdaging der zitting. Juist zoo is het ook gegaan. De premierde heer Zaimis, verklaarde, dat hij het tot zijn plicht had gerekend, te voldoen aan de opdracht des Konings om een Kabinet te vormen. Zijn doel zou zijn liet zoeken naar een oplos sing voor de nationale vraagstukken en de ontruiming van Thessaliü. Voor het vinden van die oplossing had evenwel liet ministerie tijd noodig, en daarom verzocht hij de Kamer haar arbeid op te schorten. Delyannis, Karapanos en Deligeorgis verklaar den nu, dat zij maatregelen ter oplossing der nationale crisis zouden steunen, en dat zij de schorsing der zitting goedkeurden, waarna de minister-president nog een geheel reorganisatie plan toezegde. Hierop werd de zitting gesloten. De regeering begint ook reeds uitvoering te geven aan het praeüminair vredesverdrag. De minister-president legde althans tegen over den Russischen gezant Onou de vei klaring af, dat de regeering bereid was be vol machtig den te benoemen voor de uitvoering van ait. 2 der vredespraeliminairen en reeds besloten had ouderhandelaars te zenden voor het slui ten van het definitieve vredesverdrag. De Thessalisehe vluchtelingen hebben Maan dag een vergadering gehouden, en het besluit genomen de nieuwe regeering te steunen. Minder medewerking ondervindt de regeering daarentegen van de naar huis gezonden reser visten, die zeer opgewonden zijn, en van de Kietenzische vluchtelingen. Van de laatsten zijn een aantal op een van Preveza komende Oostenrijksclie boot gedron gen, om te onderzoeken of er inderdaad 25 gevangenen aan boord waren, die naar Kon- stantinopel zouden worden gebracht, zooals het geiucht ging. Ondanks het protest van den kapitein werd het schip doorzocht, maar men vond natuurlijk niets. De leidei s der Kretenzers keeren naar Kreta terug, onder ben Sfakionaki, die voorzitter der Nationale Vergadering op Kreta zal worden. Er zal een adres worden gericht tot de admi raals, waarin de Kretenzers verklaren de autono mie te aanvaarden onder de door Euiopa gestelde voorwaarden, met name de verwijdering der Turksche troepen en de benoeming van een Europeesch gouverneur. Opnieuw wordt Numa Droz genoemd voor het gouverneurschap van Kreta, ook door de Kretenzers zelf. De veldtocht tegen de oproerige Mohmaods is thans door de Britsch-Indische troepen geheel ten einde gebracht. jij zoudt in dat geval niet geaarzeld hebben, hè? Stellig niet, antwoordde Ramuntcho, stellig niet. Maar zijn blik evenals die van Florentino was afgewend. Angst beving hem voor dezen man, voor den bevelenden en killen invloed, dien hij in zijn bijzijn onderging. Er was een stilte gevolgd op deze geschiedenis en Itchoua, ontevreden over de uitwerking, stelde voor oen lied te zingen. De weldadige aandoening van het maal, dat men genoten had, van den wijn, dien men gedronken had, en van de sigaretten, die men aanstak, deed zich niet wachten, en weldia keerde bij het vroolijke lied het vertiouwen in deze kindei hoofden terug. Er zijn onder de bende twee gebroedeis Iragola, Marcos en Joachim, jonge mannen van den berg boven Mendiaxpi, die een bekende gave voor voordrachten hebben en het is een ge not om hen vroolijke liederen te hooren zingen. Laten wij zien, zeide Itchoua, gij, Marcos stelt een zeeman voor, die zijn leven op den Oceaan wil doorbiengen en zijn fortuin in Amerika zoeken gij Joachim, gij zijt een akkerman, die zijn dorp hier niet wil verlaten. En nu zullen beiden af wisselend de vreugde van hun bedrijf zingen op de wijze van Iru damacho. VooruitZij zien elkaar aan, de beide broeders, terwijl zij op den eiken houten bank blijven ziiten; een oogenbfik denken zij na, gedurende hetwelk oen bijna onmeikbare beweging van hunne oogleden den at beid verried, welken hunne hoofden verrichtten, vervolgens begon da oudste, Marcos, zijn lied. Hun glad ges t o ren wangen, hun fraaie gelaatslijn, hun bevelend vooruitspringende kin. de krachtige spieien van den hals gaven hun dat type, hetwelk men op Romeinsche munten vindt. Zij zongen met een keelstem, gelijk depriesters In drie weken lijdt zijn 72 torens en 40 forten verwoest: de opstandelingen hebben '1100 geweien en 300 zwaaiden ingeleverd, terwijl door dezen stam een flinke boete is betaald. Zeldzaam brutaal gedragen zich de Mamunds. Vrijdag 1,1. stuurden zij een boodschap naar het Britsch-Indische leger dat het hun zeer speet, dien dag de Engelsclien niet te zien. Bovendien maakten zij aanmerkingen op de hou ding van enkele regimenten, «piaken hun be wondering uit voor de cavullerie en waagden de opmeiking, dat de artillerie des Donderdags niet zoo goed had geschoten ais gewoonlijk. De Mamunds voeien volgens ooggetuigen een soort guerilla oorlog. Overdag zijn zij niet te zien, maar 's avonds, als de troepen moe zijn, vallen zij hen op het lijf. Er wordt nu een expeditie van 31000 man uitgerust, de sterkste troepenmacht, die ooit in liet Noorden van Voor-Indié heeft gestaan. Zoo noodig zal de opperbevelhebber, genei aal Lock hart, over 65.000 man kunnen beschikken. Gemengde Mc.dcdcclingcn. De Berliner Polit. Nachr. schrijven: Naar men verneemt, bestaat het voornemen, de marine-plannen, zoodra die definitief zijn vast gesteld, in den Reichs-Anzeiger te publiceeren, om den leden van den Rijksdag de gelegenheid te geven, zich met den inhoud van het ontwerp vertrouwd te maken. In de ruimste, ook niet-parlementaire, krin gen zal men dit voornemen des te eer goed keuren, omdat daarin het beste middel is gelegen, om aan alle praatjes van een »Septennaat" een einde te maken. Het congres der socialisten te Hamburg heeft zich weder beziggehouden met de sVor- vviirls". Men wilde, dat de partij zelve de uit gaaf zou exploiteeren, maar Bebel ,wees op het gevaar, dat dan door de justitie beslag zou kunnen worden gelegd op het kapitaal der partij. Verder werd rapport uitgebracht over de vei richtingen der partijgenooten in den Rijksdag, en aangedrongen op de benoeming van inspec- trices van de arbeid door de regeering. Het agrarische viaagstuk en de Poolsche quaestie we-''en niet behandeld. De typhus-k-pidemie te Maidstone schijnt eenigsziu.3 aan het afnemen te zijn. In 't geheel bedioeg liet aantal gevallen gi-teren 130S. De minister-president van Italië, markies di Rudini, wil met gestt engheid optreden tegen de katholieken, die den wettelijken staat aan vallen. Zoo heeft hij de bijeenkomst van een katholiek verkiezingscongres laten verbieden. Voordeel van familiebetrekkingen. Montenegro wil eeu ieening van 4 millioen francs in Italië plaatsen. in de moskeeen. Wanneer de een zijn lied geëindigd Had, dan begon zonder een oogenblik te verpoozen de ander; meer en meer wonden zij zich op. Om de tafel van de smokkefaats hebben nog andere be- zoekeis plaats genomen; men luistert met bewon dering naar bet gezang dor beide broeders. Bij het twintigste vers eindebjke valt Itchoua hen in de rede om hen een oogenblik te doen rusten en hij gelast nieuwen wijn te biengen. Maar hoe hebt gij dat geleerd, viaagt Ramunt cho aan Iragola; hoe zijt gij aan dia gaven ga- komen O, antwoord Maicos, dat is een familie eigenschap, moet je weten. Onze vader en onze giootmoeder waren bekend om hunne voordrachten en men hoorde hen gaarne op alle feestelijkheden, die er in het dorp werden gegeven. En da:i eiken avond, wanneer wij de koeien naar huis drijven, oefenen wij ons evenals op de winteravonden, wanneer wij om den haard zitten. Als de beurt om te zingen aan Florentino komt, die de oude bergvvijsjes kent, zet hij met hooge stem de klacht in van een spinster; dan ziet Ramumcho, die dat zelfde den vorigen avond heeft gezongen in de schemering van den herfst, den be wolkten hemel van gisteren, de zware regenwolken, de kar door de ossen getrokken, op weg naar een afgelegen boerderijen plotseling komt er een namelooze angst over hem, dezelfde, die hij reeds had gehadde ongerustheid om altoos in deze zelfde dotpen onder den druk der bergen te leven de onbestemde begeerte naar eene andeie omgeving en de vei waning die deze ongekende verte hem brengt. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1