51s"1 jaargang. Vrijdag 8 October 1897. N°. 9443. Eer8te Blad. SoDflii en niet-prcleclipiilstisoh. EAMUNTCÏÏO. FEUILLETON-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Abonsewentstbijs voor Schiedam, per kwartaal f 0 90 n n omliggende plaatsen, p.kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq 02 BUREAU: BOTERSTRAAT "O, Tclephoon STo. 123. ADVEBTauTrEPRijB: van 15 gewone regels met inbe grip van ecne Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. In extenso heeft men in ons nummer van Zaterdagavond de adressen kunnen lezen dooi de Kamer van Koophandel te Schiedam aan de Ministers vaa Buitenlandsche Zaken en Finantién gezonden. In de pers is van deze adreesen vrij alge meen melding gemaakt, en -aan het laatste wijdt het Handelsblad gisteravond een kort beschouwinkjedat op verschillende punten niet omveerlegd mag blijven. Ga hier wat het lldbl. schrijft voorop, opdat men zien kan, dat slechts een niet met de vereischte aandacht lezen van het bewuste adres en onvoldoende kennis van zaken het blad deed spreken, gelijk het deed in de vol gende woorden, onder het opschriftEen vreemd verzoek." Zooals in ons Ochtendblad van gisteren is vermeld, heelt de Kamer van Koop handel te Schiedam zich o. a. tot den minister van financiën gewend met het verzoek »om te overwegen, aan het stoken van spiritus uit beetwortelmelassen, waar door een doodende concurrentie is ontstaan tegen de productie van spiritus uit granen gestookt, lasten van zoodanigen aard en tot zoodanig bedrag op te leggen, dat het gevaar daarvan voor de branderijen grooten deels wordt weggenomen." Met andere woorden: men beklaagt zich, dat de concurrent goedkooper grondstof voor zijn fabrikaat gebruikt, en roept nu de hulp van den minister van financiën in om hem dat te beletten. Dat zou al een uiterste soort van protectie zijnOns "dunkt, 's Ministers antwoord ligt voor de hand: Waarde vrienden, zal hij zeggen, waarom gebruikt gij ook niet melasse, als dat goedkooper komt? Hebben de adressanten wel op de ge volgen van hun voorste! gelet? Zij willen dat het stoken van spiritus uit melasse zooveel mogelijk wordt tegen gegaan. Zij willen dus, dat de suiker raffinaderijen een harer producten niet zullen kunnen verkoopende door "hen verlangde bescherming zou dus verleend worden ten koste van de suikerfabrikanten. Maar er is rneer. De granen, waarvan zij spiritus bereiden, komen grootendeels, zoo niet geheel, uit het buitenland. De melasse, door hunne concurrenten gebruikt, komt grootendeels en in de eerste plaats uit bet binnenland. Zij willen dus het buitenland beschermen ten koste van het binnenland. Roman door Pierre Loti, lid der ïAcadémie Franfaise". 0) Zijne oogen staren strak vooruit; hij gevoelt zich een balling zonder te weten van welk land; tussclien hem en de mannen die hem omringen, is plotseling een onoverbrugbaie afgiond gekomen. Drie uur. Dat is het uur waarop de vespers eindigen, de laatste dienst op dozen dag, het uur waarop de kelk uitgaat op dezelfde wijze als des morgens; de meisjes, het haar met hare zwarte kappen bedekkende, de mannen de glad geschoren gezichten oi dor de baretten. Het is hot uur, waarop de feesten aanvangon, de dansen, het kaatsen en de fandango. De avond begint reeds eenigszins te vallen. De ledige kerk ligt daar stil on bij het altaar schitter t het goud mysterieus in het duistert; stilte heerscht ronodom. Op da plaats, waar het kaatsspel zal gehouden worden, wordt het nu drukker; de bewoners van de dorpen en vnn de omliggende gehuchten naderen. Eenige honderden Baskische baretten, alle op elkaar gelijkend, zijn daar om hun oordeel uit te spreken, om toe te "juichen of te lakenzij bespi eken de verschillende kansen en de kiacht van de spelers en wijzen reeds in gedachte de pi ijzen toe. En de jonge meisjes, cn de jonge vrouwen komen En eindelijk: wat is in het algemeen beter dat men spiritus stookt uit melasse, d i. uit eene anders vrij wel waardelooze grondstof, of dat men spiritus maakt van granen, die zooveel nuttiger tot voeding van mensch en dier kunnen worden aan gewend Ons komt het voor, dat het verzoek van de Schiedamsche Kamer van Koophandel wel een aardige illustratie is van hetgeen ons te wachten -zou staau, wanneer elk bedrijf op bescherming kwam aandringen, en bij zoodanigen aandrang steun bij de regeering vond. Gelukkig, mogen wij wel zeggen, is bij de jongste verkiezingen duidelijk gebleken dat de meerderheid van ons volk van protectie niet gediend is Eenige bezwaren tegen deze meening zij liet ons geoorloofd hier te ontwikkelen, en wel in de eerste plaats dit, en hetwelk uit een algemeen oogpunt bij het Ilbl niet licht kan wegen Van protectie in deze is geen sprake; veel eer wordt aangedrongen op afschaffing van protectie, n.l. van die, welke de suikerindustrie geniet. Toen in het vorige jaar bij oen afzonderlijke wet de bescherming welke de beetworlelsui- kerindustrie hier te lande geniet, opnieuw werd geregeld, was allerminst te voorzien, "dat deze bescherming zou komen ten nadeele eener andere vadarlandsche industrie, maar slechts was zij hierop gericht om onze suikerindustrie ter kwader ure gewend aan een bijslag- systeem te kunnen doen voortbestaan tegen over de buitenlandsche. Eerst later, door sluiting van vreemde gren zen voor onze melasse, is de suikerfabrikant gedwongen geworden, voor zijn melasse een ander débouché te zoeken, hetwelk door hem gevonden is in het stoken van spiritus uit deze melasse, waardoor een nieuw artikel ver scheen op de binnenlandsche markt, te voren, wij kunnen zeggen bijna volstrekt onbekend. Dit product b l ee f op de binnenlandsche markt en drukte daar de prijzen, omdat het naar het buitenland niet werd uitgevoerd en kon worden. Reeds vroeger, in ons blad van 10 en 20 Sep tember, hebben wij dit alles uitvoerig uiteengezet. Waardoor kan nu de melasse-spiritus goed koop geleverd worden? Slechts door de bescherming der suiker industrie, die wij afkeuren, zonder in deze om standigheden haar echter slanle pede te willen afschaffen. nu ook bijeen, gracieus in hare eigenaardige kleeding eenigen nog de groote zijden hoofddoek dragende, de andeien blootshoofds, het haar in moderne wrong; de meesten aardig mot schitterende oogen cn lange wimpers. Langzame!hand wordt de plaats, in ge* wonp tijden plechtig on een weinig droefgeestig, op dezen Zondag met eene levendige en vroolijke menigte gevuld. Het kleinste gehucht in Baskié heeft zijn plaats voor het kaatsspel, ruim en zorgvuldig onderhouden, gewoonlijk dicht bij de kerk onder hooge eiken- boomen. Maar hier is het als het ware het centrum en de plaats van samenkomst van de Fransche spelers, van hen die sttaks beroemd zullen zijn zoowel in de Pyieneeen als in Amerika en welke men op de internationale wedstrijden tegen de Spaansche kampioenen doet uil komen. Daarom is dit kamp perk buitengewoon fraai, iets opmeikehjks in een zoo afgelegen dorp. Het is geplaveid met groote zei kon, waartusschen het gras opschiet, aan beide zijden bevinden zich lange njen oploopende banken, van mod berggraniet, en op den achtergrond is een oude muur, waartegen de kaatsballen gestuit worden, waarboven pen driehoekig bonton, waarop met bijna door den tijd uitgewischte letters te lozen staat: sBlaidka haiitzea debakatua." (Hot is verboden blaid te spelen) Toch zal men vandaag blaid spelen; maar de ou le inscriptie wijst op een tijd toen hot andere nalionale spel, de robot nog in zwang was, een veel moeiehjker sped, dat van de behendigheid en de kracht van de speleis veel meer eischt, maar dat thans bijna vergeten is. Terwijl de banken meer en meer gevuld worden, blijft de kampplaats nog ledig, verwarmd en ver- A ld us wordt de Schiedamsche hoofdindustrie gedrukt op kunstmatige wijze, waartegen /ij zich bij monde van de Kamer van Koophandel verzet. Er is dus geen sprake van een verzoek om bescherming, althans van geen rechtstreekse)! verzoek daartoe, doch slechts van een streven om de nadeelen van bescherming eener andere industrie te neutraliseeren. Daartoe zijn verschillende wegen, waarvan de Kamer van Koophandel er één aangaf, ter wijl wij reeds vroeger er verschillende noemden, alle voerende naar hetzelfde doelmen kan den melasse-spiritus belasten of den graan-spirilus ontlasten in het eerste geval komt er geld in 's rijks schatkist, in het laatste geval gaat het er uitmen kan ook een wissel-systeem van ont- en belasting scheppen, waardoor de schat kist neutraal blijft. Wanneer wij hiermede meenen aangegeven te hebben, dat er van protectiezucht, gelijk het Ilbl. gelooft, geen sprake is, komen wij als van zelve op het tweede punt, hetwelk wij al° van moreelen aard kunnen beschouwen. Is het beter, aldus het Handelsblad, dat men spiritus stookt uit melasse, een waarde looze grondstof, of uit het nuttige graan Wij willen hierop antwoorden, dat in het alge meen de beantwoording dezer vraag niets ter zake doet; het brandersbedrijf is een geoorloofd bedrijf, dat zeker ook het Hdbl. zelf niet in den grond zal wenschen te boren, ook al antwoordt het met ons op die vraaghet is beter dat men het graan voor nuttiger doeleinden gebruikt Zelf zal het Hdbl. toegeven, dat dit echter in dit geval niets ter zake doet. Wij zouden er anders maar dit doen wij slechts in 't voorbijgaan en omdat het ons niet misplaatst voorkomt er op kunnen wijzen, dat het brandersbedrijf on schatbare zegenrijke gevolgen, zij het ook on bedoeld, met zich voert. Of waardeert het lldbl. het bezit van gist niet? Of is het aan liet Hdbl. onbekend dat in ons spoelingdistrict en er is geen spoeling zonder stokerij er oneindig meer vee kan gemest worden dan op een even groot terrein daarbuitenof weet het lldbl. niet, dat juist door dat grooter getal stuks vee het land vruchtbaarder wordt en dat b.v. het Westiand daaraan zijn bloei te danken heeft? Dat men toch niet steeds de keerzjjde, maar toch ook eens den voorkant der medaille be- schouwetegenover veel leed door eigen schuld staat toch ook groote onwillekeurige zegen, licht door de nu bijna ondergaande zon. Hier en daar vailen de bladeren van do eikenboomen op de toeschouwers. Men ziet op den achtergrond do hooge kerk en de cypressen, vanwaar de Heiligen en de gestorvenen schijnen toe te zien en de spelers le beschermen bij dit spel, dat een geheel ras nog in hartstocht brengt. Eindelijk treden de spelers de arena binnen de zes kampioenen waaronder er een is in soutane, de vicaris van het kerspel. Bij hen zijn nog eenigo andere personen, degene die de slagen zal oproepen, de vijf rechters, gekozen uit de kenners van ver schillende dot pen om in geval van oneenigheid tusschenbeide te komen en nog enkele, met wis selbladen en schoenen bij zich. Aan hun rechteihand gewricht maken de spelers met smalle lederen riemen een eigenaardig toestel vast van twijg, dat hun vooraan halverwege bedekt: het is de handschoen waarmede de bollen worden gevangen en opge worpen. Thans zoekt ieder zijn hal uit, ze probeerende met een enkelen woip. Vervolgens doen zij hun oppei kleed uit, en ieder reikt dit toe aan een dei too schouwers, Ramuntcho geeft het zijne aan Gracieuse die op de rij op de onderste bank zat. En behalve de priester, die in zijn zwaite kleedij speelt, zijn zij aldus in kampkleeding. De toeschouwers kennen hen goedstraks zullen zij hon aanvuren door toeioepen, gelijk men dat de stierenvechters pleegt te doen. Op dit oogenbhk keert in het dorp de geest van vroegere tijden teiug; in zijn leven, in zijn spelen is het oudervvetsch gebleven, van de wereld afgescheiden door de Giziene, den reusachtigen berg, die het thans in schemering hult. Bij het vallen van den avond begint het spel, ook al donken wij er niet aan, die met elkaar in balans te brengen. En thans, na deze enkele t n«s el ie n o p m er k i n g, waartoe het Handelsblad ons dwong, ring enkele woorden: Waaide vrienden, dus legt het Hdbl. den Minister van Finantiën in den monu, gebruikt ook melasse, als dat goedkooper komt. Zeer juist! zeer juistDat weten de branders in Schiedam ook nog wel, ook zonder dut advies. Maar zij kunnen het niet; het lldbl. had dit kunnen weten, wanneer het nauwkeurig liet adres gelezen had. Daar le/en wij Zooals Uwe Evcllentie hekend zal zijn, leenen zich onze gewone branderijen niet tot het stoken der goedkoope grondstoffen alleen groote stoombranderijen zijn er op ingericht om tijdelijk of permanent me lasse als grondstof te gebruiken. Indien dus de Minister antwoordt, gelijk het Hdbl. hem wil laten doen, dan zou hij blijk geven van weinig ernst en degelijkheid, en wij zijn er dan ook niet voor beducht, dat in dien geest het antwoord zal uitvallen. De Schiedamsche industrie kan zich niet inrichten, en het zou onbillijk zijn het te eischen, naar eene incidentpele prijsverlaging van spiritus, veroorzaakt in tweede en laatste instantie door bescherming der suiker-industrie. Acht het Handelsblad het verlangen van de Schiedamsche Kamer van Koophandel thans nog »de uiterste soort van protectie Is het dat, waar men zegt wij worden dood gedrukt door eene protectie, die het vorig jaar door de landsregeering is in het leven geroepen help ons daar af. Meer vragen wij niet. Bedenk daartoe zelf het middel, dat u het meest afdoend schijnt, wij doen u er on passant een aan de hand, waarvan gij desver- kiezende gebruik kunt maken. Is dat zucht naar de uiterste protectie Als het Rijk de bakkers in Amsterdam vrij stelt van alle lasten, en de andere bakkers in het Rijk zeggen help ons van uw onbillijk instituut af, anders gaan wij ten onder, vra gen zij dan om protectie Om de suiterste protectie" Wij dachten juist het omgekeerde. En als men 1111 do suikerindustrie niet te gevoelig wil knakken, mag men daarom de graanspiritus-industrie niet helpen, ook al schijnt die hulp van protectionistischen aard Als van zelf komen wij hier op een ander De ballen vliegen voort met kracht gawoipen en slaan dof tegen den muur. Deze muur is langzamerhand als 't ware ge kloond door kinderhoofden, kleine Baskieis mot baietten op, de spelers van eon volgend geslacht, welke kinderen iederen bal, welke te hoog aange legd buiten het strij Iperk valt, pijlsnel achterna loopen. Langzamerhand wordt liet «pol interessant. Goed keurend roept men Ramuntcho toe, evenais den vicaris dio mei krachtige hand in zijne eigenaardige kieedmg de ballen vooitweipt. Rimuntcho speelde, zooals bij nog nimmer van zijn leven gespeeld had, krachtig, opgewekt en met succes. Airochkoa wieip een paar keer veikeeid en ook de vicaris speelt, gehindeid door zijn soutane, nu en dan minder goed. Aan be.da kanten liaan op dit oogenbhk de kansen gelijk ieder heeft 31 punten. Men houdt een oogenblik rust, gedurende hetwelk men op kosten dor gemeente wijn dankt. De spelers gaan zitten en Ramuntcho neemt plaals naast Gracieuse, die over zijn verhit lichaam de j is gooit, welke zij had bewaard. Zij maakt zijn armhandschoen los en verheugt zich over zijn sficces, en Ramunt cho is trotscli op de overwinning, die hij tot nu toe op zijn oudere tegenstanders behaalde. Thans woidt het spel iieivai. Weer klinkt de doffe slag van den bal tegen den muur en weer vangen mot groote behendigheid de spelers de terugkomende ballen op. De avond valt, de laatste gouden stralen worden ais niet weemoed over de hooge bergtoppen uit- gespieid; rustig en stii ligt daar de keik. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1