m BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. i fictief bezwaar van het Ildbl. "Wat, zegt dit orgaan, wilt gij liet buitenland gij stookt immers buitenlandscli graanbeschermen ten koste van onze binnenlamische industrie, die inlandsche grondstof, den beetwortel, gebruikt Schande over u! Wij vragen hier toch in gemoede, is de tiieater-verontwaardiging van iiet Udbl. hier niet wat erg naief, en zal het blad dit niet onmid dellijk bij eenig nadenken inzien. Wat is voor een land profijtelijker, dat er eene industrie naar toe getrokken wordt, die er niet ipso jura behoeft te bestaan, en dat men deze industrie naast die, waartoe de ge aardheid van het land aanleiding geeft, beoefent, hier de suikerindustrie, of' dat men zich slechts met deze laatste contenteert. Beschouwt liet Handelsblad de reusachtige Twentsclie industrie eigenlijk van weinig ge wicht en als stiefkind, omdat deze horri bele dicht slechts buitenlandsche grond stoffen verwerkt En zou het IIbi. deze industrie niet willen helpen, wanneer zij. buiten de bedoeling om, door eenigen fiscalen maatregel zeer gedrukt werd Zou liet Ilbl.. indien zij in zoodauig geval om steun kwam, antwoordenMijn hulp wordt gij nimmer deelachtig, want slechts buitenlandsche grond stof gebruikt gij Zulk een pernicieus en van weinig doorzicht getuigend antwoord zou het blad nimmer geven, en slechts door schijn-argnmenlen is het er toe kunnen gebracht worden zich in die richting te bewegen. Het kan toch daarenboven nimmer in de bedoeling hebben gelegen, toen men de suiker industrie ging protegeeren, de spiritusstoking te schadenmen dacht daar immers in de verste verte niet aan. Men hoede c.r zich dus wel voor door schijnargumenten er toe mede te werken eene industrie, die aan duizenden een stuk brood geeft, aldus kunstmatig in den grond te werken en ongeoorloofd zouden wij het achten hier het min of meer schadelijke van jenevergebruik ah bijgewicht in de schaal te leggen. Wanneer het Handelsblad nog eens met aandacht de missives aan den Minister van Finantiën leest, en kennis neemt van wat wij reeds over deze zaak in ons blad schreven, en wij zullen het daartoe door het toezenden van de noodige nummers onzer courant gaarne in de gelegenheid stellen dan twijfelen wij er geen oogenblik aan of het invloedrijke orgaan zal aan onze zijde komen, in de overtuiging dat het daardoor het anti-protectionisme nader staat dan wanneer het tegenover ons in het veld is. Tot wat al verwarring de suiker- bescherming aanleiding geeftDaar was het Handelsblad bijna bij de protectionisten ver zeild, waar het zoo stellig dacht viijliandels- wateren te bevaren Terkiczing te Enkhuizen. Bij de nieuwe stemming ter verkiezing van een candidaat voor de Tweede Kamer in de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het dis trict Enkhuizen waren de stemmen aldus ver deeld: Uitgebracht 1478, Winkel 575, Kool 227, Bieebaarl 215, Gerritsen 198, Roodhuizen 1G2, Baron "101. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tttsschen de Iteeren Winkel en Kool. Dienstplicht. Naar wij vernemen, bestaat bij do regeering het voornemen om den vroeger bestaan heb benden vijfjarigen duur van militairen dienstplicht die reeds herhaaldelijk met twee jaren verlengd is en thans door de wet tijdelijk, namelijk tot 1 Mei 1898, op zeven jaren is bepaald, ander maal na dien datum met twee jaren te vei lengen en op zeven te doen vaststellen, en wel ge durende drie jaren, dus tot 1901. Dit zou dan geschieden onafhankelijk van de in de Troon rede uitgesproken voornemens, tol afschaffing van de plaatsvervanging. Men mag dus eene indiening van de voor die verlenging noodige wetsvoordracht welhaast tegemoet zien. (W. JR. Cl.) Pensioenfonds voor weduwen en weczen van burgerlijke ambtenaren. Uit de toelichting van de begrooting van dat pensioenfonds voor 1898 blijkt, dat de dienst van 1897 vermoedelijk met een saldo van ongeveer 60 mille zal worden afgesloten, liet fonds bezat op einde Juli 1897 aan inschrijvingen 131.971.900 twee en half procents en f 14,422.300 drie pro cents. De renten der inschrijvingen zullen in 1898 ongeveer bedragen f 1,280,000. De bijdragen en conti ibutiën woi den in 1898 "eraamd op 5 ton. De voor het rijk te betalen vergoeding voor bet gebruik enz. van lokalen ■van het fonds, welke aan een pensioenraad in* gebruik zijn gegeven, wordt verhoogd met f1500 en dus gebracht op f 3000. De vermoedelijke inkomsten zullen totaal bedragen f 1,844,450. Nog in den loop van 1897 zal met de ver bouwing en uitbreiding van het aan het fonds toebehnorend gebouw kunnen worden aange vangen. Voorgesteld vvoidt om aan de drie ambte naren, die aan liet hoofd staan van de drie bureaux, den rang te geven van commies en voorts oin de jaarwedden van eenige klerken en den bode eenige verbooging te doen onder gaan. De S. D. A. V. rechtspersoon. Naar aanleiding van liet feit, dat «ie statuten der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij zijn goedgekeurd en daarmee aan de Partij rechts persoonlijkheid is verleend, schrijft het orgaan dezer partij Gelijk men weet, werd reeds door het Con gres to Deventer (1895) aan het partijbestuur opgedragen, de recht-persoordijkheid aan te vingen. Minister Van der Kaay heeft de aanvrage eerst maanden laten liggen en daarna op allerlei min belangrijke formeele wijzigingen in de statuten aangedrongen. Het Congies te Arnhem van dit jaar heeft die wijzigingen aangebracht. Na herhaalde correspondentie tusschen de Regeering en het partijbestuur zijn thans de statuten, waarin, het beginselprogram der partij moest worden ingelaseht, koninklijk goedge keurd. Natuurlijk sluit de koninklijke goedkeuring niet ininstemming met onze denkbeelden. De eenige vraag, die de Regeering heeft te overwegen, is: of liet algemeen belang zich al dan niet tegen de erkenning der vereemging als rechtspersoon verzet. Ook zonder die rechtspersoonlijkheid kan de partij voor hare beginselen propageeren, zooals zij tot heden krachtig heeft gedaan. Maar thans kan zij eigendommen hebben, vermogensrechtelijke handelingen doen, eene diukkerij of andere zaken exploiteeren, kon- trakten sluiten, enz. De regeering heeft, door haar die gelegenheid le geven, niets meer dan haar plicht gedaan. Zij steekt daarbij gunstig af bij de vroegere Regeering, die eenige jaren geleden weigerde, de stuten van den Soc. Dem. Bond goed te keuren, in een tijd, toen die Bond hetzelfde standpunt innam als thans de S. D. A. P. Ook de verkregen rechtspersoonlijkheid is voor ons een wapen te meer in den strijd voor iiet proletariaat I Het wordt wat lichter om ons heen 1 Klerken hij 's Rijksbelastingen. De jaarvergadering werd ditmaal te Zwolle gehouden, onder voorzitterschap van den lieer E. B. Brand van Amsterdam. Uit de jaarverslagen van secretaris en penning meester bleek, dat de Vereeniging vooitdurend in bloei toeneemt en de fmaneieele toestand gunstig is te noemen; de Bond telt thans300 leden. Minder gunstig was de kas van het onder steuningsfonds, ve-oorzaakt door de betrekke lijk aanzienlijke uitgaven aan de weduwe van een lid en het verminderde aantal donateurs. De aftredende bestuursleden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, zijnde de heeren E. B. Brand, H. Wijsman en van Veen te Amsterdam, A. S. van Ewijek te Leiden en H. H. van Asch te Haarlem. Eene langdurige discussie ontspon zich over het punt der agenda »te volgen gedragslijn van den Bond." Bij den minister van financiën is door liet bestuur aangedrongen om de salarissen der klerken onafhankelijk te stellen van de bureau kosten hunner superieuren, zooals reeds is ge schied bij de klei ken der inspectenrs. Eene regeling van Rijkswege ingesteld met klussensteWl naar kantoren en dienstjaren is het beoogde doel en reeds had de vorige minister de heer Sprenger van Eijk, aan de klerken de verzekering gegeven, dat hij deze zaak tot het gewenschte einde zou trachten te brengen. Thans werd in zake dat punt besloten de leden der Tweede Kamer met deze beloonings- quaestie bekend te maken en hunne hulp en medewerking te verzoeken, opdat die onbillijke, ja onrechtvaardige regeling worde opgeheven. Het bestuur werd voorts gemachtigd naar eigen inzichten te handelen en voort te gaan op den ingeslagen weg. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht gehouden worden. Gustaaf-Adolf Vereeniging. De Nederlandsche Guslaaf-Adolt Vereeniging hield gisteren hare gewone jaarvergadering te 's-Hertogenbosch, den vorigen avond geopend door eene openbare samenkomst in de Remon- strantsclie kerk, waar als sprekeis optraden dr. H. IJ. Groenewegen en ds. H. Pierson. In de jaarvergadering zelve, die geleid werd door dr. H. G. Hagen, die de sedert het vorige jaar aan de vereeniging ontvallenen in een hartcljjk woord herdacht. Uit het jaarverslag bleek, dat de belangstel- stelling voor de G. A. Vereeniging niet ontbrak, en dat ook door H. M. de Koningin deze door een gift van f1000 getoond was. Het ledental en daarmede de contribution waren wat gedaald. De ontvangsten tedioegen £29.706, de uit gaven f 10.492er was dus een aanzienlek bedrag beschikbaar voor 3ubsidiën, welke aan verschillende gemeenten in Imt buitenland wer den veileend, tot bedragen wisselende van f 25 tot f 300. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag naar bijzondere voorstellen der leden, gaf dr. G. A. üulsebos in overweging de Waldenzen, bij het SGjarïg herinneringsfeest, dat zij zich voorstellen den 17 Februari 1898 te vieren, van hun emancipatie krachtens het Imn door koning Karei Albert vei leende statuut, een brief van gelukwensch en sympathie te zenden. l)it werd met grooten bijval begroet en aangenomen. Dit was ook het geval met het voorstel van den president, om Pastor Iteïnliardt te Emmerik een telegiam van gelukwenscliing te zenden. Nadat nog do heer P. M. Keller van Hoorn te Dordrecht den voorzitter den dank der ver gadering vertolkt luid voor zijn uitnemende leiding, sloot de heer M. Rutgers van der Loeff, pred, te 's-IIertogenbojch, de vergadering met dankzegging. Vele afgevaardigden vereeuigden zich des namiddags met de leden van het hoofdbestuur en die van het bestuur der afdeeling, welke de vergadering op zulk een hartelijke wijze had ontvangen aan een gemeem-chappelijken discli, aangericht in de kleine zaal van Casino. Brievengaarders. Door den Bond van Brievengaarders in Neder land (J. Suritema te Ohlehoorn, voorzitter), is een uitvoerig adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer, waarin zij hun hulp en steun verzoeken rin de voor velen onrecht vaardige en onhoudbare positie". Oranjebond van Orde. In de op 4 dezer te Utrecht gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van den sOianjebond vnn Orde" werd o. m. ter tafel gebracht het September-nummcr van de Econo mist, waarin door jhr. rar, J. K. W. Quarles van UfftU'd een afkeurend oordeel over den Bond is uitgesproken. Eenstemmig werd het, naar het TJ. D. meldt, betreurd, dat deze achtenswaardige publicist heelt kunnen goedvinden den Bond zonder eenig valabel motief aldus zvvait te maken; maar even eenstemmig werd ook de vvenseh geuit, dat de heer Q. v. U., indien het gelukken mag hem van zijne ongunstige meening terug te brengen, een middel zal weten te vinden hier van openlijk te doen blijken. In een belangrijk rapport werd medegedeeld wat in de laatste maanden is vericht om te trachten ook elders dan te Apeldoorn de weldaad der stichtingen van sBe'chpiden Ileidegeluk" te brengen. Werd bij die pogingen veel teleurstelling ondervonden, zij leidden toch tot den aankoop van een terrein nabij Assen, waar in het a. s. voorjaar een kleine stichting zal worden geplant. Besloten werd niet langer voot t te gaan met de exploitatie der proef boerderij Heidehoeve, deel uitmakend van de Erica-stichting te Apeldoorn. De aanvankelijk verkregen resultaten geven weinig hoop, dat het denkbeeld, om op die hoeve door intensieve cultuur het productie vermogen boven het gemiddelde norm op te voeren, zou kunnen worden verwezenlijkt, zonder de Bondsfinanciën meer te bezwaren, dan het bestuur goedschiks zou kunnen verant woorden. De hoeve zal nu op den voel der overige verpacht worden. Nog werd besloten liet weekblad Sta Pal op 1 Jan. a.s. te vervangen door een geheel aan de ericlien des lijds beantwoordend sociaal-eco nomisch Bondsorgaan, indien het althans ge lukken mag liet nog ontbrekend betrekkelijk klein deel van het als benoodigd geraamd be drijfskapitaal in de naaste toekomst te vinden. Op deze mogelijkheid werden goede verwach tingen gebouwd. Van de welwillende mede werking van erkend bekwame publicisten is het bestuur bereids verzekerd. Bij Kon. besluit is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan a. mr. H. Goeman Borgesius, Minister van Binneniandsche Zaken, als lid en ondervoor zitter van de centrale commissie voor de Statistiek b. mr. N. G. Pierson, Minister van Finan ciën, als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek. De Staais-Courant bevat een Kon. besluit van 19 Augustus, houdende aanwijzing van te onteigenen perceelen, nog voor den aanleg van een haven enz. te Rotteidam. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 9 October e. k. niet plaats hebben. Vrijdag komt de Tweede Kamer te 11 uren bijeen. Alsdan is aan de orde de conclusie van het verslag omtrent de verkiezing van den heer Geerlsema. Mr. P. J. Troelstra zal de quaestie van de ge- va»genhouding der Gebr. Hoogerhuis in de Tweede Kamer niet bij wijze van interpellatie ter sprake brengen, maar bij het schriftelijk en mondeling debat overliet hoofdstuk sJustitie" der Slaatsbegrooting zal hij daarover een uit- spiaak der Kamer trachten uit te lokken. In veiband met de voltooiing der stoomvaart lijn voor het vervoer van goederen en passa giers lusschen Kansas City en Port-Arthur aan de Golf van Mexico Texas, zullen naar wij vernemen binnenkort o. a, stoomvaartlijnen tusschen Amsterdam -Port-Arthur en Rotter dam—Port-Arthur geopend worden. (-ZV. B. Ct.) Tot directeur van het Invalidenhuis te Leiden is benoemd de heer M. G. W. A Schumann, gepens. luitenant-kolonel aldaar. OTER3CHIE, 7 October. Door de arrondissements rechtbank te Rotterdam is het vonnis bekrachtio-d dat tegen den 54jarigen schipper D. V., geen vaste woonplaats hebbende, geeischt werd. Genoemde per soon had zich tegen den veldwachter J. E. van der Plas alhier verzet, bij gelegenheid, dat deze hem ter zake van openbare dronkenschap wilde arrestee- ren, en was in Augustus j.l. voor dit feit tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. OVERSCIIIE, 7 October. In de volgende maand zal dc alhier bestaande werkliedenvcreeniging „De wederzijdsehe hulp" haar 25-jarig bestaan gedenken welke gebeurtenis men van plan is, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De tegenwoordige voorzitter, de heer G. Yarossiean is al dien tijd, zoo niet als' voorzitter, dan toch als bestuurslid in het belang der vereeniging werkzaam geweest. Bij Kon. Besluit dd. 27 September 1.1. No. 34, zijn de statuten der alhier bestaande Christelijke Jongelings-vereeniging >iDe Heerezai 't voorzien", nf!. van liet Nederl. Jongelingsverbond, goed gekeurd. Mej. D. C. Reitvekamp alhier, is benoemd tol hoofd .aan de Mariabewaarschool. 1 Gisterenavond hield de afd. Schiedam der [vereeniging »Ilet Vaderland Getrouw" hare gewoonlijke driemaandelijksche vergadering. De voorzitter, de heer Akkermans, opent de vergadering met een welgemeend invelkom aan de leden, waarna de notulen worden vast- gest< ld. De penningmeester, de heer Plooij, ft rekening en verantwoording van zijn beheer over het afgeloopen kwartaal. Op verzoek van het hoofdbestuur werd over gegaan tot het benoemen van een afgevaardigde voor een te houden' gecombineerde bestuurs- veigadering, die waarschijnlijk te Utrecht ge houden zal worden. De vergadering benoemde danitoe den lieer Akkermatis, voorzitter der afjeeling. Na bespreking van eenige meer huishoudelijke zaken en het zingen van het afdceiingslied werd de vergadering met een woord van dank voor de getiouwe opkomst door den voorzitter ge sloten. Het s.s. Bromo van de Rotterdamsche Lloyd is hedenmorgen by mistig weer nabij den watertoren aan den gi ond gevaren. Hedenmiddag te '12 uur is men begonnen met te trachten het stoomschip met behulp van twee sleep bootjes vlot te krijgen, waarin men na ruim 2 uur slaagde. Het schip kwam van Batavia met bestemming naar Rotterdam. Hedenmiddag werd een 9-jarig meisje In de Lange Kerkstraat door een 14-jarigen fiets rijder omver gereden, waardoor deze met fiets en a! op liet kind terecht kwam. Hoewel het meisje erg schtelde en zich ook wel bezeerd had, schijnt het ongeluk toch nog vrij goed te zijn algeloopen. De fietsrijder maakte dat hij zoo snel moge lijk weg kwam. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen tong, schol eu spiering; de prijzen waren voor tong van f 0.727s tot f2.50; schol f 0.30 tot f 4.72'/aspiering van f 0,40 tot 0.45, alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 7 Oct. J. F. Kropmans, 23 jaar, eu E. M. Rietbergen, 25 jaar. A. Nijs, 23 jaar, en G. Vroegop, 22 jaar. Geboren 6 Oct. Catharina "Wiilemina, dochter van J. J. van Dijk en W. G. Roels Groenelaan. Door de vermeerdering van het aantal leer lingen aan de Teekensehool tot 50 zullen thans twee lokalen van de Gemeente-Bewaarschool in gebruik genomen worden. De heer G. J. Bosma blijft Directeur en de heer A. J. Versteeve leeraar in het bouwkundig teekenen. In plaats van den heer Van Eysdeo, die bedankt heeft, is tot leeraar benoemd de heer D. B. Logemann, bouwkundige aan het bureau van Gemeentewerken te Rotterdam die niet alleen ornamentteekenen en projectieleer zal onderwijzen maar met het oog op het grooter aantal leerlingen ook het bouwkundig teekecen. Door den heer L. P. Gaillard alhier is eene kinderoperette vervaardigd, waarvan de inhoud geheel op Ylaardingsclie toestanden doelt. De volgende lollen komen er h.v. in voor: zeegodin, stedemaagd, nimfen, schippers,.matrozen, kuipers boetsters, enz. Het geheele personeel zal uit 35 kinderen bestaan. Ook ballets komen er in voor. Het stukje is getrokken uit het boekwerk de Groot Visscherij van den heer A. Hoogendyk Jz. (N. B. Ct.) Aan het postkantoor alhier werd gedurende

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2