51"" jaargang, Vrijdag, ,8 October 1897. IN0. 9443, Tweede Blad FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUtTEXLAXl). Vereenvoudiging in onze schrijftaal. Abonnement bpbijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTERSTRA VT ÏO, Telephoon No. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 7 Oetober '97. De leden van het nieuwe Spaansche kabinet zijn bijna alle bekende politici van liberale kleur. Pio Gulion (niet Guyon), die reeds vroeger onder Sagasta de portefeuille van buitenlandsche zaken als onder-staatssecretaris leerde kennen, gaat door voor een mau van koel oordeel en groote bescheidenheid; hij is ook gouverneur van de Spaansche Bank geweest. De minister van justitie Groisord, is verschei den malen minister en ook gezant bij het Vaticaan geweest; evenals zijn collega van openbare werken graaf Xiquena, is hij een der uitstekendste leden van den rechtervleugel der libeiale partij. Puigcerver is de gewone minister van finan ciën in een liberaal ministerie, en Capdepon voerde ook in het laatste ministeiie-Sagasta de portefeuille van binnenlandsche zaken. Moret stond reeds in 1871 aan het hoofd van het belangrijke departement van koloniën, en is na dien tijd verscheiden raaien, o. a. in het laatste liberale kabinet, minister van bui tenlandsche zaken geweest. Generaal Correa maakte vioeger reeds als onderstaatssecietaris kennis met het departe ment van oorlog, en admiraal Bermejo eindelijk, de eenige nieuweling, heelt als officier en ad ministrateur een goeden naam. Ofschoon dus op geen der ministers iets kan worden aangemerkt, toont de libeiale pers toch zekere teleurstelling, omdat Gamazo en diens zwager Maura, twee der besten onder de liberalen, geen zitting in het kabinet hebben. Maura, de vader van het hervormings-ontwerp voor Cuba, is niet met een portefeuille die dan geen andere dan van koloniën had kunnen zijn belast, omdat Sagasta alle Cubaansche partijen, ook de reactionnairen, wien de voor- uitstrevende Maura een doorn m het oog is, voorloopig te vriend wenscht te houden. En Gamazo heeft achtereenvolgens de be langrijkste portefeuilles geweigerd, omdat hij zonder zijn zwager geen zitting wenschte te nemen in het ministerie. Een gelijke verklaring heeft Sagasta zelf gegeven van het feit, dat Gamazo geen deel uitmaakte van het kabinet. Maar in ieder geval hebben zoowel Gamazo als Maura hun volledigen en loyalen steun aan het ministerie aangeboden, zonder eeDige conditie. Het eerste bezoek, dat Sagasta q. q. ontving, was van den Amerikaanschen gezant, generaal Woodford. Dit bezoek wordteen bloot beleefdheidsbezoek genoemd, en in officieele Amerikaansche krin gen merkt men bovendien op, dat de gezant sedert zijn vertrek naar Europa geen enkele nieuwe instructie heeft ontvangen. Ingezonden In Februari '92 kwam in Amsterdam een vergadering van mannen bijeen, die gehoor gegeven hadden aan de oproeping van Dr. R. A. Kollewijn in de «Vragen van den Dag" van '91, om te bespreken, in hoeverre een poging te wagen zou zijn ter vereenvoudiging van onze schrijftaal. Het rezullaat der besprekin gen was het besluit tot oprichting van een vereniging, wier doel zou zijn, zulke wijzigin gen in ons stelsel van spelling en verbuiging te brengen, dat de schrijftaal meer in overeen stemming kwam met de beschaafde spreektaal. In April '94 waren voorstellen gereed, die op een algemene vergadering van de Ver eniging" werden aangenomen. Het aantal leden dier «Vereniging" van voor standers dier taalbeweging is nu reeds zoo toegenomen, dat de eerste September 1.1. het eerste nommer van een eigen Maandblad van genoemde vereniging verscheen. Meer nog. Verscheidene onzer groote dag en weekbladen plaatsten artiekelen in de «ver eenvoudigde" het Tijdschrift, uitgegeven vanwege de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde te Leiden, onder redaksie van de prof. Verdam, Cosijn e. a., is opengesteld voor artiekelen, in de «vereenvoudigde" geschreven. De Amerikaansche regeering .wil het nieuwe kabinet zich eerst eens in de zaken laten in werken. Minder geruststellend ook minder geloof waardig is een ander bericht, uit New-York. Groot opzien zou nl. zijn teweeggebracht door een verzoek van het Amerikaansche gouvernement aan de eigenaars van booten en jachten, geschikt om bij de marine dienst te doen, om inlichtingen over die vaartuigen te verstrekken en ze ter beschikking der regeering te houden. Zeer geheimzinnig wordt er bijgevoegd, dat die voorbeieiding het resultaat is der (even geheimzinnige) geruchten, dat de Duitsche Keizer voornemens zou zijn in het geschil tus- schen Spanje en de Vereenigde Staten over Cuba tusschenbeide te komen. Omtient generaal Weyler luidt het laatste nieuws dat hij niet alleen geen ontslag heeft aangevraagd maar uitdrukkelijk zijn diensten ter beschikking der nieuwe regeering stelt. En die diensten beteekenen nog ai iets, te oordeelen althans naar het getuigschrift over 's generaals daden, uitgereikt doorden generaal zelf. Hij heeft n.l. aan den interimairen ■premier, genei aal Azcarragua, een brief geschreven, die druk wordt bespioken. Daarin herinnert Weyler aan den toestand van Cuba, op het oogenblik, dat hij het op perbevel aanvaardde, en hij constateert, dat er een groote vei betering is ingetreden. In de Oostelijke provincies looperi de treinen weer geregeld, en de telegraaf werkt van Diego Avilla tot Pinar del Rio. Het leger blijft in goeden staat, alhoewel sedert 6 maanden geen soldij is uitbetaald. 't Is vreemd, wij leeken en ongelukkiger wijze zijn er in Spanje ook veel van die leeken zouden zoo langzamerhand tot de conclusie komen, dat Cuba voor Spanje verloren is. Maar als generaal Weyler het zegt! Het ministerie-Zaimis heeft in de Grieksche Kamer ooi loopig zijn pleit gewonnen. 'tKon ook moeilijk anders. Alle partij- quaesties op zijde schuivend, heeft de regeering alleen het vertrouwen en den steun der Volks vertegenwoordiging gevraagd voor de zaak des vaderlands. Dat vertrouwen is het ministerie geschonken, en zelfs Delyannis, van wien een vijandige houding kon worden verwacht, heeft het mi nisterie zijn steun beloofd om tot een oplossing der nationale crisis te komen. 't Is waar, ook het ministerie-Ralli ontving bij zijn optreden een gelijke belofte van den ex-premier, maar even waar is het, dat sinds dien tijd Delyannis een groot deel van zijn invloed heeft verloren, en de besten zijner partij zitting hebben in het kabinet-Zaimis. Hoe het zij, de voorteekenen zijn gunstig voor de nieuwe regeering, en men mag hopen, Voegen we hier nog bij, dat aande regeling der vereenvoudigde spelling en verbuiging heb ben medegewerkt de prof. Dr. W. L, van Heiten en Dr. B, Sijmons, dat de voorstellen der rege lingskommissie ook ondertekend werden door de prof. Logeman en Speijer, dat ook prof. Cosijn het in beginsel met de vereenvoudigers eens is. Waarom al die namen van hooggeleerde mannen Och lezers, bedenkt, dat wij Neder landers zoo gauw onze schouders ophalen voor nieuwigheden, wanneer zij niet uitgaan of de steun niet ondervinden van mannen met klin kende namen. We kunnen weieens radikaal doen, maar in werkelijkheid zijn we in merg en been zoo konservatiefdat we zoo-zachtjes-aan bezig zjjn de Chinezen van Europa te wor den. Hoog tijd wordt het, dat de kloof gedempt wordt, die tussen onze spreek- en onze schrijftaal bestaal, ja die zo groot is, dat onze schrijftaal en we kunnen ons al weer op een onzer hooglerarenberoepen al een vreemde taal is en noch meer en meer wordt. We willen na een algemene beschouwing eens onderzoeken, of onze hedendaagse schrijf taal inderdaad moeilijk is, om daarna te zien, wat de nieuwe taalbeweging eigelijk wil, welke vereenvoudigingen zij wil aanbrengen. Terloops zij opgemerkt, dat dit geheele stuk in vereen voudigde spelling en verbuiging geschreven is. dat zij liet werk des vredes tot een goed einde zal kunnen brengen. Wanneer dan ook, zooals door de gezanten der mogendheden aan den premier is verzekerd, het waarlijk de wensch van Europa is, bij de toepassing der financieele controle de gevoelig heid der Grieksche natie te ontzien, dan kan allengs alles in orde komen, en wacht der regeering de grootsche taak den chaotische» toestand van Griekenland om te moveren in een poiitieken kosmos. De bevolmachtigde voor den definitieven vrede blijkt intus«chen nog niet vertrokken te zijn. Eerst thans is het koninklijk besluit ver schenen, dat Mavrocordato als zoodanig aan wijst; en Maandag a.s. zal deze naar Kon- stantinopel vertrekken. Daar hebben intusschen de gezanten Dins dag den gehelen dag beraadslaagd over de financieele quaestie. Het is niet bekend, of en tot welk besluit zij zijn gekomen. Sir Edgar Vincent is naar Athene vertrokken om daar den Onancieelen toestand tebestudeeren. De Ilaliaanschc admiraal Canevaro is inmid dels weer voor Kreta aangekomen. 't Blijft op het eiland zeer onrustig. Telkens hoort men, dat de insurgenten door het cordon der Europeesche troepen zijn gedrongen en die troepen zelf beschieten. Te pakken krijgt men ze nooit, want on m: ij dellijk na elke euveldaad trekken zij zich terug in de bergen. Wanneer zullen eindelijk eens orde en vrede op het eiland voor goed hun intrek nemen In Noorwegen leeft men op dit oogenblik midden onder de verkiezingen voor de Storthing. Het verkiezingswerk duurt daar te lande ge- ruimen tijd. Er bestaat in Noorwegen n.l. indi recte verkiezing, en niet overal vindt de stem ming op denzelfden dag plaats, zoodat met de samenstelling eener nieuwe Storthing zoo onge veer een maand is gemoeid. Einde September begonnen, is de totale uit slag der riu plaats hebbende verkiezingen dan ook eerst op te maken in 't eind van Oetober. Niettemin is reeds die uitslag te voorspellen uit de keuze der «kiesmannen", en dat kan nu al gezegd worden, dat de radicale partij zeer in macht heeft gewonnen, Nochtans zullen zij alleen geen meerderheid kunnen vormen, en zal dan ook thans nog geen radicaal ministerie mogen worden verwacht. Maar dat dit eenmaal, wellicht na de ver kiezingen in 1900 zal geschieden, is vrij zeker. De acte van beschuldiging in het Panama proces is verschenen, en thans blij kt, dat de berg der groote instructie na zevenjarige moei lijke weeën slechts een paar kleine muisjes heeft ter wereld gebracht. Wanneer thans een man van gezag voor- Beschouwingen. Iedere levende taal groeit. Wil men een sprekend voorbeeld uit onze dagen? Verleden week hoorden wij iemand zeggen, dat hij geexstraald was. leder, die van Röntgens uit vinding gehoord heeft, weet wat met dit woord bedoeld wordt. Zijn fiets, fietsen enz,, voet ballen, fonograaf, telefoon, kinematograaf om van vele andere niet te spreken, geen woorden, die burgerrecht in onze taal verkre gen hebben En toch hoorde men ze vóór weinige jaren niet. 't Spreekt vanzelf, dat er ook woorden in onbruik raken. Om maar bij de fiets te blijven. Vélocipède, bij vele fielesepee, is nog wel een algemeen bekend, maar daarom niet gebruikt woord, 't Is zoveel als een oude broek in een vergeten hoekje opgehangen. Oudere van dagen weten zich noch zeer goed de kandelaars met vetkaars te herinneren met de onmisbare tra wanten. Hoevele jongeren hebben anders dan op school gehoord van een dompertjesnuit er- bakje, profijtertje enz. (We geven weinig voorbeelden, omdat we anders te uitvoerig zouden worden.) De heersende mode brengt ons nieuwe kle dingstukken, maar ruimt ook oude op. Zo is er een slijten en groeien, in een woord een leven in iedere gespioken taal merkbaar, welke tengevolge heeft, dat die taal na verloop van een eeuw b. v. heel wat veranderd is. Men leze de romans van de dames Wolff en stelde met de spons der vergetelheid de P.uiama- lei schoon te vegen, en den verklikker Arton naar de gevangenis te zenden, waar hij thuis hoort, dan zouden alle partijen vrijwel tevreden zijn. De radicalen en socialisten, omdat zij Moret en Antide Boyer niet gaarne aan den schand paal zouden zien. De Boulangisten indien die er nog zijn omdat zij in de acte van beschuldiging siec'nts de wraak der regeering zien op de gewezen Boulangisten Naquet, Saint-Martin, Planteau en Laisant, De conservatieven, omdat de opportunistische Rouvier door de mazen van het net is heen- geglipt. De gematigden, omdat zij in 't belang der rechtvaardigheid zich niet kunnen ontveinzen, dat, wanneer men eerst op de aanklacht van den veroordeelden bedrieger Arton de geheele Kamer in staat van beschuldiging .stelt, men zich toch niet ten slotte met liegen arme drom mels kan vergenoegen. De regeering eiudelijk, omdat zij met het oog op den Russischen bondgenoot, gaarne de oude vuile wasch in een verborgen hoekje wegstopt. Maar er is geen man van gezag en er is geen spons der vergetelheid, zoodat het proces zijn loop zal moeten hebben; maar men is bet er algemeen over eens, dat alle beklaagden zullen worden vrijgesproken. En dan zal men in Frankrijk zoo langzamer hand wel genoeg hebben van onthullingen. "V Gemengde JHcdedeellngen. De Engelsche admiraliteit laat vier nieuwe kanonneerbooten bouwenbestemd voor de stations in het buitenland. Het congres der sociaal-democraten te Ham burg heeft zich beziggehouden met de verkie zingen voor den Rijksdag. Na een zeer toegejuichte rede stelde Bebel de volgende motie voor «Het Congres besluit, dat de partijgenooten terstond de aanstaande verkiezingen moeten voorbereiden en overal candidate» stellenbij herstemming moeten zij den bourgeois-candi- daat steunen die zich verplicht het algemeen stemrecht ongeschonden te handhaven, zoo mede het begrootingsrecht van het Parlement, de vrijheid van associatie, vereeniging en coalitie, verder af te wijzen alle uitzonderingswetten, die de persvrijheid beperken en die de invoer rechten of de accijnsen op levensmiddelen ver- hoogen. »In geval de candidaat weigert die voorwaar den te onderschrijven, dan moeten de sociaal democraten hem hun stem onthouden." Deze motie werd door het Congres aange nomen. In geheel Oostenrijk-Hongarije hebben hevige sneeuwstormen gewoed. De temperatuur is er sterk gedaald. Deken uit de 18e eeuw en zal verbaasd staan over de veranderingen, die vele woorden van die tijd ondergaan hebben. Alzo ook wijziging in klank, in uitspraak. Daar vindt men spelden voor spellen, kwaadaartig voor kwaadaardig, luisteren, waar wij nu fluisteren zeggen. En nog een eeuw vroeger, in Vondels tijd, sprak en schreef men peerd, locht, harsen erz. In dialekten mag men dergelijke woorden nog terugvinden, ieder weet, dat ze niet meer in beschaafd Nederlands thuishoren, en daarom ook niet meer geschreven worden. Want de geschreven taal moet zoo nauw keurig mogelijk een beeld zijn van de gesprokene. Men zal ons tegenwerpen, dat zulks onmoge lijk is wegens het groot aantal klanken en het onvoldoend getal onzer lettertekens. En vol strekte nauwkeurigheid in deze zouden we ook onprakties achten. Daar de taal door duizenden geschreven moet kunnen worden, kunnen we geen spelling gebruiken, die nieuwe tekens zou behoeven, maar wel een, die met de bestaande zodanige woordbeelden weet te vormen, dat die geschreven taal bij benadering, maar dan ook zoo nauw mogelijk, de gesprokene weergeeft. Met de groei der taal moet ook de spelling (in de regel bedoelen we hier immers de schrijf taal mee) veranderen. Wie dat niet met ons eens is, schrijve dan vier, hij most, locht enz. en spreke vuur, hij moest, lucht enz. uit.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5