Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. Gemengd JST i e n w s. Yisscherij. Scheepvaart. Handel. Maïs. In zijn antwoord aan de Afridi's verklaart de Emir van Afghanisten, dat de Koran een heiligen krijg verbiedt, want de bergbewoners, niet de Engelschen, hebben de verdragen ge schonden, en 'teerste waarnaar opdendngder opstanding wordt gevraagd, is trouw aan beloften. De Emir wil dus niets met den opstand en de opstandelingen te maken hebben. Verschillende stammen beginnen zich te onderwerpen. Generaal Lockhart is titans met zijn staf te Kohat, aan de Afghanusche giens. President Kruger wendt al zijn invloed aan om het definitieve besluit over het rapport der industrie-commissie te doen verdagen totdat de Volksraad na de presidentsverkiezing in buiten gewone zitting bijeenkomt. In plaats van den millionair Barnato is kolonel Harris tot lid van het Kaapsche parle ment gekozen. De Herald deelt officieel mede, dat de regee- ringstroepen van Guatemala Quezaltenango op de opstandelingen hebben heroverd, waarbij een groote hoeveelheid, wapens en ammunitie werd buitgemaakt en verscheiden officieren werden gevangen genomen. Ook op andere punten hebben de troepen der regeeriog overwinningen behaald. De Braziliaansche troepen hebben Canudos genomen en den dweeper Conseilhero gevangen gemaakt. TWEEDE KAMER. Verkiezing Amsterdam VI. De Commissie tot het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Geertseiua heeft haren arbeid volbraeht. De slotsom is dat geldig zijn uitgebracht: Op den heer Op den heer Geertsema: Heemskerk: In stemdistrict No. 1 129 stemmen, 71 stemmen. 2 151 115 n n «31/1 n 159 4 142 171 n 5 148 W6 n C> 153 125 7 156 2fiO n n 8 173 176 Totaal 1223 stemmen, 1223 stemmen. Daar de stemmen alzoo hebben gestaakt en de heer Geertsema blijkens het overgelegd uittreksel uit zijn geboorte-acte is geboren 31 Maart 1845, terwijl de heer Heemskerk, blijkens aanteekening in het proces-verbaal der zitting van het hoofdstem bureau dd. 25 Augustus 1897 en blijkens een vroeger door hem aan de Kamer overgelegd uittreksel uit zijn geooorte-acte is geboorte-acte is geboren 20 Juli 1852, zso is de heer Geertsema als oudste in jaren volgens art. 133 der kieswet de benoemde. De Commissie stelt mitsdien voor den heer W. 3. Geertsema als lid der Kamer toe te laten. Vcstingbegrooting 189 8. Blijkens de memorio van toelichting van de be grooting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1898, sluitende met een eindcijfer van f1,298,700 wordt voor dit jaar voor het voltooien van de bomvrije gebouwen c.a. in forten der stelling van Amsterdam waarvan de totale kosten in do vijf onderhanden zijnde werken, op ongeveer 19 ton waren geraamd als 2e termijn de, volgens de gesloten en goedgekeurde contracten, benoodigde som van f 1,003,400 aangevraagd. Gerechtskosten. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp toege zonden, houdende wijziging der justitie-begrooting over 1896. Het ontwerp strekt om de uitgaven voor gerechtskosten en strafzaken voor 3896 te ver meerderen met f9000. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot leden der hoofd commissie tot herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen de heeren mr. J. P. Sprenger van Eyk, jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, G. Eschauzier, en tot plaatsvervangende leden de heeren Ph. W. van der Sleyden, mr. Th. I.. M. H Bon et, mr. W. J. Snouck Hurgronje, allen te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besluit is M. van Heloma benoemd tot burgemeester der gemeente Hoevelaken. Hij Kon. Besluit is benoemd tot curator der ge meentelijke universiteit te Amsterdam, mr. S. Wildschut Den 19en November a. s. zal Mevrouw Elise van Calear haren 75sten verjaardag vieren. Mascagni heeft een brief gezonden aan de directie der Italiaansche Opera, om haar geluk te wenscben met het succes, in Nederland gevonden, het gezel schap kennende, verwonderde hem dat succes geens zins. Hij heeft zich bereid verklaard in de volgende maand over te komen, om persoonlijk zijne opera's te dirigeeren, als Itateliff, Amico Fritz, I Rantzau en Cavalleria Rusticana. {N. B. Ct.) Neb. Herv. Keek. Beroepen: Te Loon op Zaad, W. de Leeuw, te Altforst cn Appcltern; te Middelie, J. de Hoog, cand.te Hoogblokland, P. C. LJsseling, cand,te Gicssen-Rijswijk, 0. Waardenburg te Goedereede. Aangenomen: Naar Almkerk, doorC.J.Man- tijd, te Chaam. Bedankt: Voor Mniden, door A. ten Have, te Polsbroekvoor Nijehaske c. a. (Fr.), door A. M. Kottnerus, te Zaamslag. Geref. Kekken. Aangenomen: Naar Nes en Wiernm (Fr.), door E. Troost, cand. R.-K. Kerk. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop te Utrecht, is opgenomen in de Orde van advocaten van St. Pie- ter te Rome en heeft de benoeming van eere-voor zitter der advocaten van St. Pieter voor Nederland aanvaard. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd: het Propaedcutiscb examen in de geneeskunde door den heer M. H. J, Wcntholt; het doctoraal-examcn in de geneeskunde door den heer G. P. Utermohlcn. Prop. med. examen A. C. Felger, A. v. Fastenhout en -T. C. Peters. LeidenEerste natuurkundig examen J. Verbeek. UtrechtProp. ex. Geneesk.D. M. van Londen en H. van Dijk. Prop. ex. theol.B. C. Koolhaas en G. W. Rijkx. Middelbaar Onderwijs. De'heer N. H. Henket, hoogleeraar aan do poly technische school, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 November eervol ontheven van de waarneming van het directoraat der polytechnische school, hem krachtens art. 6 van het reglement, vastgesteld hij koninklijk besluit van 30 Juni 1864 (Staatsblad no. 81), sedert 13 Juni 1895 opgedragen. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en om streken der Hoilandsche Maatschappij van Land bouw heeft besloten een tweejarigen cursus in landbouwkunde te openen. De heer E. W. Lindeyer, hoofd der openbare school te Kethel, zal als hoofd van den cursus optreden. De cur sus zal te Cathel worden gehouden. Van de leerlingen zal geen schoolgeld worden geheven. Niettegenstaande België voor den invoer van Nederlandsch fokvee gesloten is, gaat toch nog al menig stuk vee voor de slachtbank over de grenzen. Langs de grensstations Rozendaal Ésschen werden in de laatste vier weken ruim 7000 stuks vee uit Nederland naar België ver zonden, voor eene aangegeven waarde van ruim vier ton. Het Hoilandsche vee blijft in België dus zeer in trek. De dubbele moord te Botterdam. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel. De moordenaar G. C. F. Muller, gedetineerd in de strafgevangenis alhier, weigert reeds sedert 5 dagen hardnekkig alle voedsel. Bij tusschen- poozen heeft hij oogenblikken alsof alles hem als een droom voorbij gaat en vraagt hij om ophelderingdan weer zit hij uren achtereen onbeweeglijk in zichzelf gekeerd. Een tweetal bewaarders zqn belast zich met hem te onderhouden, ten einde hem in zijn doen en laten te volgen en hem zoo mogelijk tot spreken te brengen. Door de rechtbank zijn een tweetal genees kundigen belast met een onderzoek naar den toestand der geestver mogens v an denmoorde- naar. Van het rapport der deskundigen zal het in deze misdaad afhangen, of de zaak naar de openbare terechtzitting verwezen wordt, dan wel of de rechtbank de plaatsing van den moor denaar in een gesticht zal gelasten. Een geheimzinnig geval. Gisterenavond omstreeks 8 uren meldde zich volgens de TT. JR. Ct. bij een politieagent op de Coolvest te Rotterdam een jongen aan, die zeide een moord begaan te hebben. Hij ging met dien agent het politieposthuis aldaar binnen en haalde een revolver met overgehaalden haan uit zijn zak. welk wapen hij op tafel wierp. Deze revolver was met zes scherpe patronen geladen; de jongen had er nog negen in zijn vestzak. Van dat politieposthuis bracht men hem over naar het bureau in de Pauwensteeg aldaar en vervolgens naar dat in de Lange Torenstraat, omdat hij zeide den moord op de Prins Hendrikkade te hebben gepleegd, des middags te 3 uur. Door den commissaris van politie, den heer D. M. Ebbeler, aan dat bureau in verhoor ge nomen, verklaarde hij te heeten W. A. Claris, 18 jaar oud te zijn en te wonen Katshoek no. 15. Wat hij verder alzoo verhaalde, was wel ge schikt om twijfel te laten opkomen aan zjjn geestvermogens. De jongen die door hem dood geschoten zou zijn, moet wonen op de Kruiskade, waar wilde hij niet zeggenevenmin wilde hij den naam van den vermoorde noemen, doch halsstarrig hield hij vol hedennamiddag den moord gepleegd en het lijk daarna in de Maas te hebben geworpen. Acht en veertig uur had hij op de Kruiskade op den vermoorde staan wachten die hem ver raden had en hem »iri de krant had laten zet ten." Voorts vertelde hij o. m. zijn moeder te hebben vergiftigd toen hij 12 jaar oud was, eenige meters diep onder den grond gevangen gezeten te hebben, en meer onaannemelijke dingen. Bij het nazien der signalementregisters bleek intusschen, dat zijn vader, wonende Katshoek no. 15, den len dezer de opsporing van den jongen bij de politie in de Ahnondestraat ver zocht had, omdat h(j in den avond van den 30 September de ouderlijke woning ontloopen was met een geladen revolver in zijn jiezit, hetgeen zijn vader het ergste deed vreezên. Waar hij gedurende die dagen vertoefd heeft, kon de jongen zich, desgevraagd, niet herin neren, of hij wilde het niet zeggen. Wel zeide hij het wapen ergens nabij het viaduct te hebben gekocht en gisterenavond te hebben willen ver- koopen in de Tweede Lombardstraat, wat hem echter niet gelukt was. Van de waarheid van deze verhalen is intus schen nog niets gebleken. Broodprijs. De Bahk. Ct. deelt mede: Sedert ons bericht, dat de broodprijs zou wor den verhoogd, daalde de markt dermate, dat van een verhooging te Amsterdam geen sprake meer kon zijn. Uit den gemeenteraad van Klaaswaal. In zake de notulen-quaestie, waarvan reeds met een enkel woord werd melding gemaakt, heeft de gemeenteraad van Klaaswaal besloten: Dtlen heer minister van Binnenlandsche Zaken bescheiden te verzoeken den burgemeester D. Ktuifhoofd te willen gelasten, ten spoedigste den brief welke door dezen wederrechtelijk wordt achtergehouden, te willen overleggen aan den secretaris, orn alsnog die notulen op te kunnen stellen en [verder den burgemeester te willen bevelen, zich zoo te gedragen, dat door hem niet langer de administratieve werkzaamheden worden bemoeilijkt." In de tweede plaats werd besloten de tus- schenkomst van den minister van Binnenland sche Zaken in te roepen om den burgemeester te willen bevelen, den Raad in de gelegenheid te stellen de notulen van 2 Januari 1897 over eenkomstig de waatheid op te maken en vast te stellen. De vqorzitter, de heer D. Kluifhoofd, zeide nimmer geweigerd te hebben de notulen van 2 Januari 1897 opnieuw vast te stellen en vond het daarom goed wanneer deze andermaal wor den vastgesteld. Overeenkomstig een ingediend ontwerp- verbaal werden hierop de notulen van 2 Januari '1897 vastgesteld met 5 tegen 4 stem, die van den wethouder J. Mast Pzn., waaruit zijn ver vallen de b langdradige toespraken", en waarvoor thans wordt gelezenvde rest weten jelui". Eindelijk werd nog behandeld het volgende ontwerp-besluii. De Raad der gemeente Klaaswaal. Overwegende dat burgemeester D. Kluifhoofd op 2 Januari 1897 alhier heeft opgemaakt en ingeschreven onware raadsnotulen, welke na leziDg onwettig zijn geteekend, op grond deze notulen met den burgemeester zijn onderteekend door den waarnemenden secretaris L. B. van Bochove Overwegende dat op 2 Januari 1897 de definitieve secretaris Lommelaars is beëedigd en alzoo deze met den voorziiter de notulen had behooren te teekenen, aangezien hij tot na afloop der vergadering tegenwoordig was Overwegende dat artikel 16 der instrunctie van den secretaris, vastgesteld'door den Raad dd. 3 December 1896, verbiedt de vaststelling der notulen staande de vergadering; Heeft besloten in zijne zitting van 3 Mei 1897 op gronden voornoemd, de notulen van 2 Januari 1897 te vernietigen met bepaling dat deze met kruis lijnen zullen worden doorgehaald, en verder daarop zal worden gesteld eene kantteekening, terwijl nader die notulen overeenkomstig de waarheid zullen worden opgemaakt en vast gesteld Overwegende, dat de heer D. Kluifhoofd, burgemeester, voorzitter van den Raad, steeds dit onderwerp niet aan de orde heeft gesteld en niet minder dan vijf malen, en wel in de Raadszittingen w ri 11 Juni, 26 Juli, 14 Augus tus, 21 Augustus en 7 September 1897 heeft geweigerd de kantmelding te teekenen, die een wettig uitvloeisel is van het Raadsbesluit dd. 3 Mei 1897 en alzoo overeenkomstig dat besluit is geschreven op het geresumeerde van 2 Januari 1897 Overwegende, dat volgens artikel 69 der gemeentewet de burgemeester verplicht is alle stukken van den Raad te teekenen, mits die niet vallen onder het bereik van artikel 70 2e lid van die wet; Gelet op artikel 148 der Grondwet, in ver band met artikel 120 der gemeentewet; Besluit den heer minister van Binnenlandsche Zaken bescheiden te verzoeken na zoo noodig onder zoek, wat ter wille van betrouwbaarheid, beleefd wordt verzocht, door gestaafde bewijzen bij onze vergadering in te winnen, den burgemeester, den heer D. Kluifhoofd, te willen gelasten de bedoelde kantmelding, gesteld op het geresu meerde van 2 Januari 1897, alsnog te teekenen. Gedaan enz. De Voorzitter verklaarde nooit of nimmer deze kantmelding te willen teekenen, en hier desnoods zijne betrekking voor veil te hebben. Op de Kleintjes passen. Een gemeentebestuur bij Haarlem verleende desgevraagd aan een zijner ambienaren, die na 35 jaren trouwen dienst eervol ontslag had ge vraagd en verkregen, verlof om nog eenige dagen in de door hem te verlaten, doch nog niet door den opvolger te betrekken woning, te verblijven, mits door hem werd betaald een huur van 13 per week. Ken dronkemansgril. Zekere Smook te Hoogezand, een jongmensch dat veel misbruik maakte van sterken drank, kwam gisteren met twee vrienden, allen in be schonken toestand, langs het kanaal en besloten samen uit de grap pokleed te water te springen. De beide vrienden waren spoedig weder op het droge, maar toen Smook, met veel moete op- gehaaid werd, was hij bewusteloos. De hulp van den heer <lr. Siem«ns werd ingeroepen, maar te vergeefs. Naar zijne woping vervoerd overleed hij spoedig. Eenige weken geleden was hij ook al eens, maar toen ontkleed, in het kanaal gesprongen, waaruit hij toen gered werd. Thans heeft deze dronkemansgril hem het leven gekost. Bobinson Crusoe's De Taviuni, die van een tocht door Poly- nesië te Auckland is teruggekeerd, heeft daar bericht gebracht van de Noorsche bark Seladon, kapitein Jager, die sedert 13 Juli van het vorige jaar werd vermist. Toen namelijk de Clydeeen stoomboot der regeering der Fidsji-eilanden, de Sophia-eilanden aandeed, vond men daar 13 matrozen van de Seladon, die den 7den Augustus 1896 was vergaan. Üe bemanning, 16 koppen sterk, redde zich in twee booten en beproefde de Kerstmis eilanden te bereiken. Den 18den zonk een der booten, waarbij de eerste stuurman verdronk, de anderen werden in de tweede boot opgenomen. Zes dagen later stierf de kapitein. Eindelijk kwamen den 30sten Augustus de Sophia-eilanden iu zicht. Bij een poging om te lauden werd de boot verbrijzeld en moesten de schipbreukelingen met inspanning hunner laatste krachten zwemmende het eiland bereiken, wat ook aan allen gelukte. Zij hadden toen in het geheel een afstand van meer dan 3000 K.M. in een open boot afgelegd. Op het eilandje zelf hebben zij tien maanden lang van schildpadden, kokosnoten en zeevogels geleefd, en men kan zich levendig voorstellen, met welk een blijdschap zij hun redders be groetten. Uitlotingen. PARUS. 2% pc. premieloten 1894/90. Trekking op 5 October 1897. Hooge prijzen: 2-2636 fr. 100000 330480 fr. 10000 294398 fr. 2500 398980 20000 101205 j 2500 433018 2500 121747 10000 De volgende nummers met fr. 1000: 33423 46870 5G982 58115 91431 100548 123900 170031 173241191824 212496 297444 357809 404953 Faillissementen. Uitgesproken: 1 October. Amsterdam. Jan Hesselingen, aannemer te Bussurn. Rechter-commissaris mr. j. H. van Goor curator mr. S. Hermsen. 4 October. Arnhem. J. -I. van Hattem, zich noemende J. van Hattem de Graaff, koopman en winkelier te Arnhem. Rechter-commissaris mr. G. Wittewaallcura tor mr. W. Chr. Thomas. MAASSLUIS, 6 October. Binnengekomen van de haringvisscherij SUM 181 de Vrouw Aaltje, sell. A. T. Baak, met 11 last haring, van de 2e reis; MA 15 Cf overt van Wijn, sch. G. Verschoor, met 13 last haring. SCHEVENINGEN, 6 October. Gisterenavond en heden werd alhier ruim 200 mand versche visch aangevoerd. Tarbot gold f0.75 tot 2,511, tongen 30 tot 70 c., griet 30 tot 80 c., zeehanen 40 tot 40 c., makreel 8 tot 12 c. per stuk; kleinschol fl.75 tot 2.50, zeehanen f 1.5G tot 2.75, schel-,isch f2 tot 3 en scharren fl.75 tot 3.50 per mand. IJMUIDEN, 6 October. Heden waren er 1 kotter aan de markt en 150 schuitjes; de kotter bracht 80 tongen, enkele tarbot griet en rog, 7 mandjes midd. schol, 20 mandjes kl. schol en 6 mandjes schar. De schuitjes 1015 tongen, 23 tarbot grietjes, 24 mandjes schol en schar en enkele rog. Ér werden da volgende prijzen besteed voorgr. tong 70 a 95 c., midd. id. 35 a 50 c., kl. id. 20 a 25 e., gr. tarbot f6.75 a 8.50, kl. tarbot griet f2.10 a 2.60, rog 45 a 75 c, alles per stuk; midd. schol f3.40 a f4, kl. id. f 1.35 a 2.10, schar fl.60 a 2.25, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. Oct. 8 v.m, 2.24 n.m. 2.50 9 3.11 s 3.29 Hoog te a M. N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-Holland. Oct. 8 v.m. 0.90 M.n.in. 0.72 11. 9 0.95 0 75 Kon en Haan. Zonsopgang Oct. 8: 6.13 v.m. ondergang 5.21 n.m. i 96.16 5.17 Volle Maan 10 Oct. Laatste kwartier 18 Oct. ANTWERPEN, 6 October. Tarwe prijsh. Amerik. fr. 20% a fr. 20(4, La Plata fr. 22% a fr-Donau fr. 18i/s a fr, 22%. Mais kalm Amerik. Mixed fr. 8% a fr. La Plata fr. 9% a fr. Odessa fr. lü a fr. Petroleum kalm. Loco fr. 1 r> l/2Sept. fr. dS'/s- PARÜS, 6 October. Tarwe. Loopende maand fr 28.85, Nov. fr. 28.50, Nov./Bec, fr 28.55, 4 maanden van Nov. fr. 28.50, 4 eerste maanden fr. 28.40, vast. Rogge. Loopende maand fr 18.Nov. fr. 18. Nov./Dec fr 18.4 maanden van Nov. fr 18.4 eerste maanden fr. 18.kalm. HAMBURG, 6 October. Petroleum loco 4.90, brief, dito -.geld. Spiritus per Oct./Nov. 197/a, DecJJan. 201/8. Stemming: prijsh. BERLIJN, 0 October. Spiritus. Loco 42.80. LONDEN, 6 October. Aanvoer van Engelscbe Tarwe 400 qrs,, vreemde 56,200 qrs. Tarwe vaster, 6 p. a 1 sh. hooger. Mais vaster. Amerlkaansche Goederenmarkt. NE W-VORK, 6 October. Tarwe. Oct. Nov. Dec. Jan. Maart 6 Oct. 96% 957/8 5 95% 9474 94% 4 93% 92% Oct. Nov. Dec. Jan. Maart. 6 Oct 331/g 34% 35!/8 5 33 34% 35 4 32 33% 34% 91% 38% 38%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6