BINNENLAND. 1 Jan. 1830 202,364 1840 211,349 ■19 Nov. 1849 224,035 31 Dec. 1859 243,304 1869 261,694 •1879 317,011 1889 408,011 (7 Oct. 1897 500,000) Staten-Goneraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. c naar den vorm op een ultimatum heel te ge lijken. De note moet til, naar thans wordt ver zekerd in zeer vriendschappelijke bewoor dingen den wensch uitdrukken van de regeering te Washington om te welen, wanneer Cub.i zal kunnen tot rust worden gebracht, op welke vraag een antwoord woidt ver/ocht vóór den 31'ten October, opdat pres'-Uut, Me. Kin ley er mededeeling van kunne doen in zijn bood schap aan het Congies, dat in November by- eenkou... Wat de inwendige politiek van Spanje aan gaat, verzekert men, dat de Cortez in December zullen ontbonden worden. Het nieuwe Pailement zal dan in Maait 1898 worden bijeengei oepen. liet werk der verkiezingen is den nieuwen minister van binnenlambelie zaken Capdebon volkomen toeveitiouwd. Hij heeft liet zaakje reeds meer bij de hand gehad. Intussehen heeft de ininisterieele crisis eenige indirecte, persoonlijke gevolgen gehad. Allei eerst is de blief van genei aal Weyler aan generaal Azcarragua, behelzende zijn ge- tuigselu ift van goed geding, door een indiscretie openbaar gemaakt, zoodat de mirdsteiraad zich genoopt heelt gezien een gerechtelijk ondeizock te gelasten. Dam' nl. Weyler, zooals wij reed» mede deelden, in dit schrijven de door hem gescha pen toestand op Cuba in liet schoonste daglicht stelt ten koste zijner voorgangers, voelde maarschalk Campos zich persoonlijk buleedigd en sprak hij den afgetreden premier ad interim Azcarragua-er over aan, of deze brief op diens bevel gepubliceerd was. Azrnnagua verklaarde, dat bij niets wist van die publiceei ing, maar men gelooft, dat Campos generaal Weyler na diens terugkomst in Spanje lei veiantvvou'ding zal roepen. Ook de generaal Sanchez Mira is op den armen Azcairagua gebeten, wegens een woor denwisseling over een technische aangelegen heid in den Senaat. Daar Azcarragua destijds minister was, bad de zaak toen geen gevolgen maar zoodra was hij niet afgetreden, of Sanchez Mita eischte een verhlaiing van hem. Reeds waren de wederzijdsche getuigen aan gewezen, toen de militaire autoriteiten tusschen- beide kwamen, generaal Mira kamerarrest gaven en een onderzoek instelden, zoodat voorloopig deze quaestie blijft rusten. Men verwacht nu algemeen, dat generaal Weyler in den loop dezer maand vau Cuba zal worden teruggeroepen. Wanneer hij althans niet vrij willig heengaat, want zijn antwoord aan een delegatie van in woners van Havana, die den wensch uitten, dat, hij opperbevelhebber zou blijven, is wel in dien geest. De generaal antwoordde nl., dat bij er zeker van was in Mei den oorlog te kunnen eindigen. Maar oorlog moest met oorlog worden bestre den. Hij zou trouw blijven aan zijn systeem, en liever aan zijn stelsel te wijzigen, zou hij het oppei bevel over het eiland en zijn com mando over de tioepen neerleggen. (■cmengde Mededcellngcn. Te Londen zijn diie van Maidstone komende personen door typhus aangetast. Men vreest voor overbrenging der ziekte naar Londen. De Frnnsche minister van koloniën Lebon, is gisteren naar Bordeaux vertrokken, waar hij zich zal inschepen naar Seuegambië. De behandeling van het Panama-proces is nogmaals uitgesteld, waarschijnlijk tot half December. De Zwilsersche Nationale Raad heeft het door de kantons gocdgekeuid ontwerp tot naasting der spoorwegen aangenomen. In Februari wordt het onderworpen aan een referendum. De Koning van Siam is op dit oogenblik te Darmstadt, waar ook Czaar Nicolaas nu sedert eenige dagen vertoeft. De Grieksche minister van oorlog heeft be sloten twee klassen der reservisten van de landmacht en alle reservisten van de marine naar bun haardsteden te zenden. De torpedovloot keert naar den Piraeüs terug. De Oiakzai's en de Afridi's zouden, volgens berichten uit Peschavvur, besloten hebben, ingeval bun voorstellen aan de Britsch-Indische regeering worden verworpen, iederen stamge noot, die nieuwe voorsteilen durft te doen, uit den Islam te velbannen. Dan zou dus de opstand een strijd a outrance worden. Beuter bericht uit Washington, datEügeland thans beslist heeft geweigerd deel te riemen aan welke conferentie ook, omtrent de robbenvangst in de Behringzee, waar vertegenwoordigers van Rusland en Japan bij toegelaten worden. Op Jamaica is de gele koorts uitgebroken. Volgens berichten uit New-York breidt de gevreesde ziekte zich snel uit, vooral onder de Europeesche soldaten. De correspondent der Times te Rio de Janeiro bevestigt de inneming van Canudos door de regeeringstroepen. Volgens hem is evenwel Conseilhero, de fana-' tieke leider van den opstand, niet gevangen genomen. Met één stem meerderheid heeft de Kamer van Peru, volgens eon depêche uit Lima aan de New-Yorlc Herald, den gouden standaard aangenomen. De weinige zil vei landen, die er nog zijn, verdwijnen één voor één. Koninklijk bezoek te Arnhem. Bij liet b"zook van Hare Majesteiten op 16 dozer zal de cerewacht te paard, die reeds dienst deed bij bet bezoek in Augustus, Hare Majesteiten begeleiden op Haren rit van het station naar de vvor.ing van den Commissaris der Koningin en terug. President ingraaf Gaspai cl van Limburg Stirum. Vrij-Antirevolutionairen. Over de vergadering der »vrij-antirevolutio- nairon" zegt Ba Hollander »We zijn in staat te kunnen rnededeelen, dat de vergadering, Maandag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utiecht gehouden, niet »vrij talrijk" gelijk De Nederlander zegt maar »vrij slecht" be zocht was. Er waren niet meer dan hoogstens 22 personon tegenwoordig. nOnder de opgekomenen weiden opgemerkt de heei'on jhr. De Savornin Lohman, JA graaf Van Bylandt, A. baron Van Dedein, graaf Van Limbuig Stirum, leden van de Twee Ie Kamer baron Schimmelpenmnck van der Oye, hd van de Eerste Kamer; J. C. Fabius van Delft; jhr. Quailes van Ufford, oud-lid tier Tweede Kamer en voorts vijf bestuursleden van »de's-Giaven- haagsche a. r. kiesvereeuiging", waai onder de heeren J. D. baron van Wassenaer van Rosande, Van Biederode. Huurman (»Chr. Volksbond"), twee leden van de Goesche kiesvereeniging »Groen van Prinsterer"een paar leden van de Christelijk-historische kiesvereeniging te Hilversum; een vijftal predikanten, onder wie de felle anti-papist ds. Schouten van Ommeren. »A. baron Mackay was niet ter vergadering aanwezigook niet, voor zoover wij weten, de heeren Gudin de Beaufort, Mtdvil van Lyndon en Biantzen van de Zijpe. Het Haagsche Dagbl. deelt nog mede dat graaf Schimmelpennïnek (Amersfooit) en piof. S. van Veen ook tegen woordig waren. l)at is ons onbekend. Ook dat pi of. de Geer de vergadering heeft bijgewoond, woidt door onzen berichtgever betwijfeld." De Aoderlandsche Staat tegenover de Bietsuïkcrindustric. Hoe einstig d§ Nedeiland^che Staat in de laatste jaren gestieefd beeft om de bescher ming der suikerindustrie in Nederland niet te doen zijn eene onbillijke bevoorrechting van eene enkele industrie te midden van de vele andere onbeschermde takken van bedrijf, dat blijkt uit de productie-cijfers van Nederlandsehe bietsuiker. Terwijl in Nederland de suikerop brengst in 189,3 94 geschat werd op 72.000 tons, wordt hij voor 1896/97 geschat op 175.000 tons, d. i. 100.000 ions meer. Geen wonder dat de buitenlander daaruit de conclusie trekt, dat de wetgever in Nederland om de bescher ming alhier te beperken het tegenovergestelde pad heeft ingeslagen. Intussehen is volgens de laatste gegevens omtrent den aanplant in Nederland een sterke vermindering in verbouwde biet waar te nemen. De schattingen daarvoor bedingen nl. over 1897 voor Nederland 32314 FI.A. tegen 44358 II A. voor 1896. (II. en S. Exportllad.) De 500,000ste. Gisteren is te Amsterdam het half millioeri inwoneis volgeraakt. Het Ildbl. zegt hiervan: Van het nieuwe gebouw, waar de bureeien vau het bevolkingsregister zijn gevestigd, had heden de vlag behooren te wapperen. Toen wij eenige maanden geleden den loop van de bevolking der hoofdstad in 1896-na- gingen, wezen wij er op, dat het cijfer van 494,189, op 31 December jl., in den loop van dit jaar wel tot 500,000 zou zijn gestegen.. Volgens het Statistisch Maandbericht over Augustus was op het eind dier maand het getal van 498,893 bereikt. Er ontbraken, dus nog 1107 aan het halve millioen. Die zijner in den loop van September en in de eerste dagen van October bijgekomen, namelijk bet overschot van geborenen en nieuw gevesiigden boven de oveiledenen en vertrokkenen. En zoo is heden no. 500.000 ingeschreven. De loop der bevolking v.s, blijkens den uit slag der 7 volksstellingen van deze eeuw, aldus: D De toeneming is dus van 18301869 slechts zeer matig geweest. Eerst na 1869, toen de aanbouw van nieuwe wijken een groote vlucht nam, is de bevolking sneller vooruit gegaan, In het jaar 1896 is de stijging buitengewoon groot geweest (38,000) wegens de uitbreiding van de grenzen der gemeente. Internationale Tentoonstelling1 van Bakkerij en "•'ookkaust. Botterdam 1898. De voorloopige Hoofdcommissie der voorge nomen Tentoonstelling heeft zich alsnog ge- assumeerd den Hi. G. van der Vellen, Cuisi- nier-eonfkeui-voorts als rechtskundig adviseur Mr. Ed. Jacobson, Advokaat en Procureur, en ah bouwkundige adviseurs de HH. J, Verheul Dzn. en J. P. Stok Wzn., beiden Architect, allen te Rotterdam. Als Bankiers zijn aangewezen de HH. R. Mees Zn., en als Assuradeurs de HH. geb. Chabot, beiden aldaar. De commissie, die zich ijverig onledig houdt met de vooi bereidende werkzaamheden en het bei amen der plannen, zal heden, Vrijdag, weder vergaderen, tot het nemen van velschillende besluiten. P<: deelneming in het waarborgfonds heeft reeds van den aanvang af aller verwachtingen overtioffen. De inschrijvingen gaan dan ook nu reeds eenige duizenden guldens de cijfers te boven van die, welke het waarborgfonds der Bakkerij-Tentoonstellingen in 1886 en 1894 te Amsterdam gehouden bedioeg. Zoowel uit bet buiten- als uit het binnenland kwamen bereids talrijke toezeggingen voor be langrijke inzendingen. Te Rotteidarn zelf woidt het plan lot het houden der Tentoonstelling algemeer. niet een bijzondere ingenomenheid begroet. Reeds nu vernamen wij dat verschillende, builen de Bak kerij staande, gioote firma's aldaar, liet voorne men koesteren op den dag van de opening der Tentoonstelling te vlaggen. IJk cn herijk, llij besluit van} den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald lo. dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar '1898 te bezigen, zal zijn bij den ijk en den herijk van maten en ge wichten, de letler h in den gewonen «ebt ijtvorm bij den ijle cn den herijk vmi gasmeteis, de Koninklijke kroon 2o. dat het merk van het ijkkantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor de nagenoemde ijkkantoren bestaat uit hot cijfer achter den naam van elk kantoor uitgedrukt: 's Hertogenboscli 1. Breda 2. Arnhem 3. Nij megen -4. 's Giavenhage 5. Rotterdam 6. Leiden 7. Dordrecht 8. Amsterdam 9. Alkmaar 10. Mid delburg 12. Utiecht 14. Leeuwarden 15. Zwolle 16. Groningen 17. Assen 18. Maastricht 19. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlar.dscbe Zaken zal op Zaterdag 9 October e. k. niet plaats hebben. De SM. no. 236 bevat het veislag der ge delegeerden van de Nederlandsehe regeering, mi'. J. Heemskerk Azn. en dr. Ruysch, ter bijwoning van bet 29 Aug.—2 Sept. te Brussel gehouden Vide internationale congres tegen het misbruik van steike dranken. De afdeelingeu der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting, de heeren Van den Borch, Roessingh, Fokker, F. van Bylandt en H. van Asch van Wijek en over hoofdstuk IV (Justitie), de heeren Smits vau Oijen, Rink, Smidt, Drucker en Hartogh. Heden is liet vijf-en-twintig jaar geleden, dat prof. C. P. Tiele benoemd werd lot hoog leeraar aan het Remonstrantsch seminarie. In deftigen eenvoud is gisteren te Leiden het stoffelijk overschot bijgezet van wijlen den heer van Butnngha Wicliers, in leven oud substituut officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage. Van uit de residentie reed de lijkwagen naar Leiden, waar zich de be trekkingen en enkele geuoodigden, waartoe behoorde mr. Van der Kemp en mr. Pleijte zich daarbij aansloten. Aan het graf werd niet gesproken. In het door ens gisteren aan de N. B. Ct. ontleende bericht omtrent een stoomvaartlijn van Kansas City naar Port A.thur moest niet gespioken worden over een stoomvaartlijn maar over een spoorweg lijn. ROTTERDAM, 8 October. Alhier vergaderde gisterenavond onder voorzitterschap van den burge meester, den heer F. B. 's Jacob, de stedelijke com missie, om bij do troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelminn bij te dragen aan liet Nationaal Hulde- bh.ik, aan te bieden aan H. M. de Koningin-Regentes. Van den secretaris, mr. C. J. A. Bichon van IJsseluionde. was ontslag-aanvrage ingekomen, welke verleend werd. Op voorstel van den voorzitter werd onder dave rend applaus tot secretaris benoemd de heer Van Oordt Az., tevens secretaris der provinciale com missie. Besloten werd voorts, weldra nadere voor stellen in te dienen en bekend'te maken, om tot het beoogde doel te geraken. ROTTERDAM, 8 October. In het vijfde distriet zijn door de kiesvereeniging „Rotterdam" op de voor- loopige candidatenlijst voor het lidmaatsehrp van den gemeenteraad geplaatst de heeren mr. 5. J. L. van Aal ten Jr. en G. H. Hintzen. TWEEDE KAMER. Geloofsbrieven. Ten gevolge van een drukfout is er in het verslag der commissie, tot onderzoek der geloofsbrieven van een lid dor Kamer, gekozen in Amsterdam VI, een onduidelijkheid ontstaan. Het stembiljet in stemdistrict no. 6 uitgebracht en dat de commissie als van onwaarde beschouwt, omdat het aan de achterzijde den naam Geertscma droeg, was aan de voorzijde voor den naam Geertsenia zwart gemaakt en door het stembureau aan dien candidaat toegerekend, en niet zooal3 in het ver slag stond, aan den heer Heemskerk. w ij z i g i n g der staatsbegrooting. De regeering heeft hij de Kamer opnieuw inge diend de wetsontwerpenlo. tot wijziging van het VIIIc hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1896 houdende beschikbaarstelling van gelden wegens de Joor het departement van oorlog gedane versterkingen, voor den dienst van 1897. lnlichting-eu op eon adres. De minister van koloniën heeft inlichtingen om trent het adres van J. J. Gorter, ontslagen algemeen ontvanger van 's lands kas te Tjilatjap aan de Kamer verstrekt. Op 5 September 1888 werd in de destijds onder requestrants beheer staande landskas te Tjilatjap een tekort vau circa f 5000 ontdekt onder omstan digheden die aanleiding gaven requestrant in zijne functien te schorsen en een gerechtelijk onderzoek te doen instellen. Wel werd bij vonnis van den raad van justitie te Samarang van 01 Maart 1890, bekrachtigd bij arrest van het Hooggerechtshof van Ned.-Indie vau 30 April d. a. v. verklaard, dat er geen voldoende aanleiding bestond tot verdere vervolging van re questrant cn dat geene termen tot zijne terechtstel ling aanwezig waren, maar desniettemin werd hij bij gouvernementsbesluit van 27 Juni 1891 nit 's lands dienst ontslagen, omdat, „zoo al in rechten het be wijs niet geleverd is kunnen worden, dat (hij) aan zijne zorg toevertrouwde landsgelden heeft verduis terd, het te zijnen aanzien gebonden onderzoek noch tans heeft aangetoond, dat hij ten aanzien van de administratie en bewaring dier gelden aan schrome lijke nalatigheid en verregaand plichtverzuim zich heeft schuldig gemaakt." Er bleek dat hij reeds in Juni 1888 wist dat er een tekort vau f2000 in 's lands kas bestond, welk tekort hij, toen een inspectie te verwachten was, trachtte te verbergen door ledige kisten te doen doorgaan voor gevuld met kopergelden dat bij de kasopneming op 5 Sept. ten aanzien van het tekort van circa fÖrtüO, op gelijke wijze is te werk gegaan. Blijkens hot administratieve onderzoek is requestrant niet te zuiveren van een zwaar vermoeden van schuld, althans ten aanzien van het eerste tekort en hcett hij in elk g. d zijn plichten op onverantwoordelijke en onverschoonbare wijze verzaakt, door verschillende werkzaamheden, aan het ontvangersambt verbonden, alsmede de bijhouding van aan hem opgedragen vendu-administratie en de bewaring der daartoe be- hoorende gelden zonder eenige of althans noemens waardige controle aan zijn Inlandscben schrijver over te laten, zelfs toen hij reden had dien Inlander van oneerlijkheid te verdenken. De gouverneur-generaal heeft ook in het onder- wcrpelijk request geeu termen gevonden om op de ten aanzien van Gorter genomen beslissing terug te komen. Bij Kon, besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Steenwijk F D. Kink, thans "i gelijke betiekking te '/evenaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorschoten D. J II. van Tussenbioek, thans commies der posterijen van de 2e klasse. De collecte voor het nationaal huldeblijk voor H, M. de Koningin-Regentes heeft opgebracht 1 732.01 Vs. Tot onderwijzeres aan de school voor M. U. L. O. 2de kl. ne. 9 te Rotterdam is gisteren door den gemeenteraad aldaar benoemd mej. C. G. Tijl, alhier. Op de voordracht voor eene onderwijzeres te Pernis komt o.a. voor ooze sladgenoote mej. van Vlaardingeu. Aan den op 20 en 21 Nov. a. te houden zangwedslrijd te Amsterdam, uitgeschreven dooi de vereeniging »Orpheon" aldaar, wordt ook deelgenomen door de liedertafel »Orpheus", dir. Georg Rijken, en de zangvéreeniging »St. Caeci- lia", dir. A. M. den Draak, bside alhier. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd twee partijen voornde prijzen waren van f0.05 tot f0.527s, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 12 partijen tong, schol, bot en rogj de prijzen waren voor tong van f0.80 tot f3.22'/s, schol van f 0.30 tot f 2.4273, bot van f 0.35 tot f 1.45, rog van f 0.25 tot fl, alles per koop. BURGERLIJ KE STAND. Ondertrouwd 7 Oct. G. Zaal, 21 jaar, en M. Verbokkem, 25 jaar. G. van Bei kei, 21 jaar, en K. van Eenige, 28 jaar. Geboren 6 Oct. Franciscus Wilhelmus, zoon van A. H. Dreokelford en J. Leerdam, Nieuwe Haven. Johanna, dochter van A. van Dijk en M. H. van der Most, Broersvest. Johanna Cornelia, dochter van H, Trouwborst en J. Kiela, Baan. 7 Oct. Nicolaas Johannes Maria, dochter van J. Leliveld en C. A. A. van der Burg, Oversch. straat. Adriana Petronella Maria, dochter van M. G. van der Burg eu W. Kleipool, Boter- straat. De heer Aut. Groeneveld, proponent alhier, is tot predikant beroepen bij de Ned. Herv. Gem. van Schellinkhout (bij Hoorn). Tot onderwijzer aan de kostelooze school alhier is aangesteld de heer D. van Santen te Rozenburg.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2