51"c jaargang. Zondag 10 en Maandag 11 October 1897. I\l°. 9445. Eersle Blad. FEUILLETON. RAMÜNTOHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. Het onderzoek der geloofsbrieven. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAU: BOTER8TUAAT TO. Tclcphoon lïo. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone regels mot inbe grip van ccnc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wcthouders van Schiedam, brengen, ingevolge ait. 5 der v, _t tot egel mg van den kleinhandel in steikcn drank en tot beteugeling van openbare dionkenscbap, Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij ben de volgende verzoekschriften zijn ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein: to. van G. K. VOGELEZANG voor bet huis aan de Moo/dslraaf no 115. 'Jo. van Q. DRIES voor het huis aan de Boterstraat no. 3. Schiedam, den 8sten October 1807. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. l)e secretaris, VERNÈDE. Het onderzoek der geloofsbrieven van de in de districten Sneek en Amsterdam VI gekozen verklaarde afgevaardigden ter Tweede Kamer geeft aanleiding tot enkele opmerkingen, welke wel niet van urgenter» aard mogen wezen, maar niettemin waard zijn dat er de aandacht op gevestigd wordt. In de eerste plaats 't onderzoek in 't alge meen, nl. het recht aan de Kamers, en aan alle andere door verkiezing samengestelde re- geeringslichamen in ons land, toegekend om orer de toelating barer leden te beslissen. Dit recht berust op het grondwettelijk voor- scinift (art. 98), volgens hetwelk «elke Kamer de geloofsbrieven onderzoekt harer nieuw- inkomende leden en de geschillen beslist, welke aangaande die geloofsbrieven of de ver kiezing zelve oprijzen." Afgescheiden van enkele wijzigingen van redactie, is dit voorschrift sedert 1815 in aile grondwetten voor ons iand gehandhaafd en blijk baar heeft men dus hel gevaar voor partijdige uitspraken niet ernstig geacht, als de Kamer over geschillen te beslissen heeft, welke naar aanleiding van een twijfelachtiger» uitslag eener verkiezing mochten rijzen. Dat dit gevaar be staat, zal toch wel door niemand geloochend worden, en zoo zou't alleen reeds om deze i eden de voorkeur verdienen, dat het onderzoek der ge loofsbrieven werd opgedragen aan een buiten den strijd staand college, b.v. den Hoogen Raad der Nederlanden of het lichaam, dat naar de bedoeling der grondwet van 1897 met de admi- stratieve rechtspraak in hoogste instantie zal Roman door PlEEIil LOTI, lid der «Académie F ra ng ai se". If) Hij vestigde zijne oogen op die van Gracieuse, welke roet eene uitdrukking van verbazing en verwijt werden opgeheven Dus je wist dat nog niet Ik wilde het je laten zeggen, zie je je hebt me dat nimmer gezegd, weet je Ilij nam de hand van zijne kleine verloofde in de zijne en zij begonnen langzamer te loopen. Het is waar, dat zij het elkaar nimmer gezegd hadden, niet alleen omdat het hun toescheen, dat dit van zelf sprak, maar vooral hadden zij nage laten het uit te spreken door een soort vrees, dat het eens niet waar mocht zijn en zij zicli vergist hadden. En thans wisten zij het en waren er zeker van, en de bewustheid kwam over hen, dat zij den drempel van bet leven hadden overschre den. Arm in arm wankelden zij bijna op hunne langzame wandeling, als twee kinderen, dronken van jongheid, van vreugde en van hoop. Geloof je, dat je moeder 't goed zal vinden 1 hernam Rarountcho als bang, na een lang en heerlijk stilzwijgen. Ja, dat is 't hem juist, ant woordde het bruidje, met een zucht van onge- worden belast. Hieraan zou nog dit dubbele vooideel zijti verbonden, dat meri een constante jurisprudentie zou verkrijgen ter zake van toe passing en uitvoering der kieswet, terwijl boven dien de tijd te nutte gemaakt zou kunnen wor den, die nu tusschen de algemeene vei kiezingen in Juni en de opening der nieuwe zitting op den derden Dinsdag van September veiloren gaat. In dal geval zou onmiddellijk na de plechtige opening de Tweede Kamer zicli kunnen con- stitueeren, terwijl zij thans gedurende een paar zittingen eene vergadering van volkomen recht» looze leden vormt, die lot de Kaïn er nog niet zijn toegelaten en dus wettelijk als Kamer ook eigenlijk geen beslissing kunnen nemen En die toestand wordt nog zonderlinger door het ge bruik, dat de nieuw-benoemde Kamerleden in handeu van liet Hoofd des Staats de grond wettelijke eeden afleggen nog vóórdat over hunne toelating is beslist. De afgevaardigde voor Amsterdam VI verkeerde dientengevolge tot gisteren in de gekozen verklaarde afge vaardigde voor Sneek nog voortdurend in de zonderlinge positie, de benoeming tot lid der Kamer aangenomen te hebben en als zoodanig beëedigd te zijn, maar toch aan deweikzaam- heden niet te kunnen deelnemen. Zoo blijft gedurende korter of langer tijd een deel der kiezeis van veitegenvvoordiging verstoken en kan eene meerderheid de beslissing omtrent de toelating van een of meer leden willekeurig uitstellen, indien zij dit in 't belang haier partij acht. Dit moge in onze Kamer niet licht voor komen, 't kan toch vooi komen en dan is er geen enkele wetsbepaling, welke dergelijke party-tirannie zou kunnen beletten. Blijkbaar is er bij de laatste grondwetsher ziening niet aan gedacht, dat in 't vervolg de Kamer niet meer voor de helft periodiek aftre den zou, maar in haar geheel; vóór 1887 bleef in den regel de Kamer voortbestaan, de helft harer leden had rechtens zitting en uit deze helft werden de commission tot onderzoek der geloofsbrieven van de «nieuw inkomende leden" gekozen. Men heeft vergeten, dat door de periodieke aftreding der geheele Kamer alle gekozenen anieuw-inkomende" leden werden, en verzuimd de bepaling van het onderzoek dei- geloofsbrieven met den riieuvveu toestand in overeenstemming te brengen. Volgens de letter van het grondwetsartikel is de bevoegdheid der Kamer ten aanzien van de geschillen, welke zich naar aanleiding van een gehouden verkiezing kunnen voordoen, zoo ruim mogelijk. Zij toch, zegt art. 98, «beslist de geschillen, welke aangaande die geloofsbrie ven of de verkiezing zelve rijzen." Omtrent de wijze, waarop het onderzoek zal plaats hebben, bestaat intusschen geen wettelijke regeling, wat zonder twijfel een leemte ishieraan wordt te gemoet gekomen door het reglement van orde, dat door elke Kamer zelfstandig wordt vastgesteld. Voor de Tweede Kamer geldt het reglement, dat den len November '1888 is in rustheid. Arrochkoa, mijn broer, zal wel voor ons zijn, dat is wel waarschijnlijk. Maar moeder zou die wel willen En dan, spoedig zou het niet kunnen zijn, want je hebt je dienstplicht nog te vervullen. Niet, indien jij dat wilt, neen, ik kan mijn dienst plicht niet vervullen. Ik ben Guipuzcaan evenals mijne moederdaarom zal men mij dan alieon inlijven, als ik 't vraag. Als jij 't wilt, zal ik 't doen. Nu dan, Ramunteho, ik zou graag willen, dat je je liet naturaliseeren en als de anderen soldaat werd dat is zoo mijn idee, nu je toch wilt, dat ik het je zeg. Zoo, is dat je idee 7 Nu, des te beter, 't is het mijne ook. Franschman of Spanjaard, dat is mij het zelfde; wel te verstaan, zooals jij 't wilt. Ik wil het eene net zoo lief zijn als het andeie: ik ben Baskier zooals jij, zooais wij allen overigens 't kan mij niets schelen, maar wat betreft het hier of daar soldaat zijn, aan deze zijde van den grens of aan gene: daar ste! ik piijs op; het lijkt laf, wanneer men er van door gaat en vervolgens is het, om het je oprecht te zeggen, een kolfje naar mijn hand het iand te zien, dat lijkt me. Welnu dan, Ramunteho, omdat het je gelijk is, neem dan in Frankrijk dienst, dat heb ik lieve»'. Goed verstaan, Gracieuse je zult me in de roode uniform zien, en als dan mijn drie dienstjaren om zijn, dan gaan wij trouwen, wanneer je moeder het ten minste goed vindt. Na een oogenblik stilte hernam Gracieuse op zachten toon en dezen keer een beetje plechtig luister wel naar mij, Ramuntehoik ben als jijje denktik ben bang voor haar, voor mijn moeder maar hoor goed naar mijals zij wei king getreden en in art. 3 het onderzoek opdraagt aan twee of meer commission, elk van drie leden, indien een geheel nieuwe Kamer optreedt. Deze brengen verslag uit van haar onderzoek, waarna de Kamer over de toelating beslist. Dat onderzoek bepaalt zich tot de volgens de kieswet door de leden in te zenden processen- verhaal van de candidaatstelling en van den uitslag der gehouden stemmingen herstemming; tot de vereischte stukken, waai uit de benoem baarheid van den gekozene moet blijken, en eindelijk tot de adressen, die over de verkiezing der leden mochten zijn ingekomen. Zijn er geen bezwaai'schi iften ingediend, dan moet dus dooi de commissie voor waar worden aangenomen, wat in de verschillende processen-verbaal ver meld staat. Formeel kon hiertegen weinig worden inge bracht een proces-verbaal geldt als volledig bewijs, zoolang de inhoud niet betwist wordt, en het is ook zeker niet wenschelijk dat de cummissién uit de Kamer nog eens het werk der vele stembureaus uit het geheele land zouden overdoen. Maar aan den anderen kant is liet toch ook niet goed te keuren, dat hun werk geheel ongecontroleerd blijft, indien de verkiezing niet wordt betwist. Niet omdat in de eerste plaats aan knoeierij zou moeten gedacht worden, maar wel omdat de opvattingen der verschillende bureaux omtrent de geldigheid der ingeleverde biljetten onvermijdelijk zeer uiteen zullen loo pen en dientengevolge in het ééne district een afgevaardigde gekozen verklaard kan woiden met de medewerking van stembiljetten, welke door een ander stembureau van onwaarde ver klaard zouden zijn. Duidelijk is dit gebleken uit het verslag der commissie van onderzoek over de geloofsbrie ven van den heer Geertsema; immers door haar zijn vier biljetten van onwaarde veildaard, welke door de stembureaus in Amsterdam VI als geldig waren aangenomen. In dit geval veranderde dit niets aan den uitslag, omdat vandie vier biljetten aan de heeren Geertsema en Heemskerk er elk twee waren toegekend. Maar dit is louter toeval en bij gering verschil van stemmen kan zeer licht een nader onder zoek der stembriefjes, ingevolge verschil van opvatting omtrent de geldigheid van zeker .aan tal daarvan, tot een ander i'esultaat leiden dan door de stembureaux verkregen is. Daar de processen-vei baal, waartegen geen bezwaren zijn ingebracht, zonder onderzoek voor juist worden aangenomen, bestaat dus de moge lijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheid, dat leden worden toegelaten, die gekozen verklaaid zijn doordien hun stemmen zijn toegekend, welke bij een nader ondeizoek van onwaarde verklaaid zou den zijn. Ware een controle van alle plaats gehad hebbende verkiezingen door een speciaal college voorgeschreven, dan zou elk verschil van opvatting omtrent de geldigheid van twij felachtige biljetten uitgesloten zijn en zouden tegelijkertijd, bij openbaarmaking der beslissïn- ons dat zou weigeren, dan zou ik toch alles doen, wat je wilt, want dat is het eenigste, waarin ik haar niet zou gehoorzamen. Vervolgens kwam er weder een stilzwijgen tusschen heil, thans nu zij elkaar die belofte had den gedaan het onvergelijkelijke stilzwijgen hunner jonge vreugde, die behoefte had aan stilte, om des te beter in al zijne diepte te kunnen worden door grond. Langzaam er. met kleine passen liepen zij naar de kerk voort in het duister, waar geen lantaarn brandde en niemand hen volgde. Achter hen verhief zich opnieuw het geluid van de muziek en oen langzame wals weerklonk. Toen wendden de heide verloofden, zonder een woord te spreken en als gold het iets, waarover geen woorden behoeven gewisseld te worden, zich om op den oproep van den fandangoom toch vooial niets te mankeeren en zij sloten zich aan bij de dansende paren. Dien ganschen schoonen Novemberavond dansten zij met elkaar, stil en heerlijk, van tijd tot tijd rondwandelende, zonder veel te spreken geheel dronken van vreugde over dat heerlijke, wat hun beider zielen vervulde. En tot het avondgeiui van de kerk duurde dit ba! voort en wierpen de kleine lantaarns in dit afgesloten hoekje van de wereld hun licht rondom en weerklonk er een vrooüjk gejuich, dat de zwarte bergen weerkaatsten. Hoofdstuk VI. Er is sprake van een groote kaatspart'ij op den berg Hasparitz, op den volgenden Zondag. Arrochkoa en Ramunteho zijn voortdurend in gen van dat college, voor de stembureaux van lieveilede vaste regelen gesteld worden, welke zij bij hunne beoordeeling van de geldigheid der stembiljetten slechts te volgen zouden heb ben. Er zou zich dan omtrent de uitvoering van art. S9 der kieswet dat slechts in algemeene termen de gevallen vermeldt waarin stembil jetten van onwaarde zijn. eene algemeen erkende en voor alle candid aten gelijkelijk gekiende jurisprudentie vormen, gelijk er o. a. eene bestaat over de uitvoering van art. 54lis der onderwijswet, hetwelk de voorwaarden op noemt waaronder aan de besturen van bijzon- dei e scholen eene rijksbijdrage wordt verleend, doordien reeds een paar malen de daaromtrent genomen eindbeslissingen openbaar gemaakte»» aan de beslui en der gesubsidieerde scholen zijn medegedeeld. liet is, naar ons voorkomt, verkeerd te ach ten, dat het van 't inkomen van bezwaai'schriften alhangt of het werk der stembureaux zal wor den gecontiöleerd. Terwijl dit nu wel geschied is voor de verkiezingen in de districten Sneek en Amsterdam VI, waar het resultaat der stemming van twee en van ééne stem afhing, bleef elke conti öle achterwege voor die in de districten Middelburg en Ridderkerk b.v., waai de meerderheid slechts 14 en 22 stemmen was. Indien voor Amsterdam, waar de leden der stembuieaux in kennis en ontwikkeling waarschijnlijk hooger zullen staan dar» vele leden van stembureaux ten plattelande, een nader onderzoek reeds een verschil van 4 stem men opleverde, dan is de onderstelling zeker niet al te gewaagd, dat zulk een onderzoek voor de beide genoemde districten allicht een verschil van 14 a 22 stemmen zou hebben kunnen aantoonen. Er is tengevolge van het gemis eener wette lijke regeling van het onderzoek der geloofs brieven nog één punt, dat de aandacht verdient en dat ook Vrijdag is aangeroerd in het kort debat, over de conclusie van het rapport tot toelating van den heer Geertsema tusschen de heereu Kuyper en Veegens gevoerd. De grond wet geeft aan de Kamer de beslissing van alle geschillen, welke aangaande de ge loofsbrieven of de verkiezing zelve lijzen, maar indien nu het nader ondei-zoek een tegenover gestelder» uitslag oplevert dan het resultaat, waartoe het hoofdstembureau gekomen is Indien, om een voorbeeld te noemen, nu eens gebleken ware, dat op den lieer Heemskerk ééne stem meer was uitgebracht dan op den lieer Geertsema, zoodat de eerstgenoemde feite lijk in Amsteidnm V[ gekozen was. Dan zou bij het ruime beslissingsrecht, door de grondwet aan de Kamer toegekend, de commissie, even zeer ais nu ten aanzien van den heer Geertsema, hebben moeten kunnen concludeeren en de Kamer besluiten tot toelating van den heer Heemskerk. Hoewel de bevoegdheid daartoe naar de bepaling der grondwet baar moeilijk betwist kan worden, zou zulk een besluit echter niet eikaars gezelschap op hun tocht door de geheele streek om de schikkingen voor iiet feest te maken, dat hun een belangrijke gebeurtenis toeschijnt. Allereeist hebben zij Marcos geviaagd, een van do gebroeders Iragola. Aan don hoek van het woud hebben zij hem gevonden, gezeten voor zijn be lommerd huis op een stam eener kastanjeboom, altijd ernstig, de oogen en houding edol, bezig soep te voeren aan een nog zeer jong broertje van hem. Is dat de elfde, die kleine? vragen zij hem lachend. Ja, juistantwoordde de oudste broer, hij loopt a! als een konijn in de struiken, het is onze elfde. De twaalfde, dat is de kleine Jan, die nog niet lang geleden geboren is. En vervolgens, het hoofd bukkende om niet tegen de takken te stooten zijn zij liet bosch door gegaan onder de hooge stammen door, waaronder de groene varens in menigte wei opschieten. Zij hebben verscheiden dorpen bezocht, Baskische dorpen, alle gegroepeerd om die beide dingen, die er het iiart en het leven van uitmaken de kerk en de kavtsbaan. Hier en daar hebben zij geklopt aan afgelegen huizen, hoog en groot en zorgvuldig gewit, met groene zonnebiinden en bruine houten balcons, waarbij de laatste zon de rijen Spaansche peper drogen. Langen tijd heeft men onderhandeld in hun taal, zoo volkomen onbekend aan de vreem delingen, met de bekende spelers en de beroemde kampioenen, lieden wier namen mon op alle aanplakbiljetten te Biarritz leest en die in hun dagelijksch leven eerzame herbergiers, smeden of smokkelaars zijn. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1