tlaakdinoen. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk en School. Ned. Herv. Keek. Gemengd Nieuws. 355ste Staatsloterij. NIETEN: FINANTIEEL, uit te voeren zijn, omdat de kieswet van den gekozene eischt de overlegging van den geloofs brief bestaande in de processen-verbaal van candidaatstelling, stemming en herstemming, afgegeven door den voorzitter van liet hoofd- stembureau en er voor den door de Kamer, in strijd met de beslissing van dat hoofdstem- bureau, gekozen verklaarden candidaat geen middel bestaat om in 't bezit van zulk een geloof-brief te komen. Kan in deze laatste leemte door wijziging en aanvulling der kieswet worden voorzien, om eme deugdelijke contmie van liet werk der stembureaus te vei krijgen en bij het onderzoek der geloofsbrieven zelfs eiken schijn van partij digheid te weren, moet een volgende grondwets herziening worden afgewacht. Het zijn dus geen verbeteringen voor de naaste toekomst, waarop wij wezen, maar wenscheiijk zijn ze zeker. I)e Koninginnen te Arnhem. Met II. 11. M. M. de Koninginnen zullen aan het diner, door de Provinciale Staten van Gelderland op Zaterdag 10 dezer te Arnhem aan te bieden, de volgende dames en heeren van liet gevolg deelnemen de groolmeesteresse der Koningin, mevrouw de baronnesse van llnrdcnbioek, de waarnemende grootmeesteresse der Koningin mevrouw de gravin van Lynden, de hofdames Jonkvrouw van der Poll, baronnesse Rengers en gravin van Limburg Stirurn, de opper-jagei meester baion van Pallandt, de kamerheer en particulier secretaris jhr. de Ranitz, de kamerheer jhr. van Pabst van Bin- gen!jn, de Ie stalmeester baron Bentinck, de adjudant van dienst jhr. van Tets en de or- donnance-officier jhr. van Suchtelen van de Haere. Tor nagedachtenis van Prinses Sophie. De Bcrlijn-ehe correspondent van de N. R. C. zond aan zijn blad het verslag eener plechtig heid, die gisteren te Wei mar plaats had om de nagedachtenis van prinses Sophie plechtig te vieren. Aanwezig waren meer dan driehonderd leden en bestuursleden van de Góthe-vereeniging, de Schiller-stichting, de Shakespeare-vereeniging, liet Gölhe- en Schiller-archief, enz., enz., groo- tendeels letterkundigen, kunstenaars en geleer den uit alle deelen van Duitschland. Daar de oorsproukelijk gekozen zaal van de Sopliia- stichting te klein bleek, had men de groote zaai van de voreeniging »Erholuug" voor de plechtigheid ingericht. Als feestredenaar was geheimraad prof..Kuno Fischer gekozen. In een rede die meer dan anderhalf uur duurde, ontwierp de spreker, die de overledene van nabij gekend heeft, in groote trekken een aantrekkelijk beeld van de prinses uit bet, Buis van Oranje. Als muzikale inleiding van de gebeele plech tigheid, was Beethovens Adagio, Trio, Op. 06, voor orkest bewerkt door Liszt, voorafgegaan. Geheel in stemming was liet besluit uit Beethovens mis in C. Op. 86, onder leiding van den muziekdirecteur E. Lussen. De bejaarde grootlierlog beeft niet aan de plechtigheid deelgenomen doch zich door den jongen erfprins doen vertegenwoordigen. Uit Cnrayno. Rij Gouvernementbescliikkiug is: 1°.aan den heer J. 11. It. Beaujoti, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Bof van Justitie onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezenen 2°. benoemd a. tot lid van het Bof van Justitie de heer J. J. van den Beige, thans lid-plaatsvervanger; l. tot plaatsvervangend lid de lieer J. B. W. ravenhorst, oud-gezaghebber van Bonaire. Een ontsluiering. Men schrijft ons uit Rotterdam Op denzellden avond, dat de uitslag van de herstemming voor de Tweede Kamer bekend werd, welke ten gevolge had, dat liet aftredend Tweede Kamerlid de heer mr. R, Mees niet was herkozen, werd reeds door mij gemeld, dat men pogingen zou aanwenden om een dei- vier gekozen liberale Rotterdamsclie afgevaar digden te bewegen, zijn benoeming niet aan te nemen, ton einde in diens plaats den heer Mees te doen verkiezen. Ik berichtte destijds dat men het verzoek om te bedanken zou richten tot den heer Yerhey. Het schijnt, dat ik de klok in bet liberale kamp heb hooren luiden, maar niet goed te weten kon komen waar de klepel hing. Thans begint de sluier weg te vallen, welke over de zorgvuldig geheim gehouden onder handelingen heeft gehangen. Niet de heer Verliey, gelijk ik toen meldde, maar de heer Hintzen zal zijn plaats in de Tweede Kamer inruimen voor den heer Mees. Het zaakje zit als volgt in elkander. De bij de Juniverkiezingen tot lid der Tweede Kamer benoemde lieer v. Raalte heeft gelijk tceds ge meld is bedankt als lid van onzen Gemeente raad. Daardoor ontstaat tevens een vacature als wethouder. Aangezien echter de heer v. Raalte zitting had voor Rotterdam I. een district waar de liberalen geen kans hebben, werd ook een gemeenteraads-vacature gemaakt in district Rotterdam V, waar de heer v. Heukelom, president onzer rechtbank, bedankte. Men 2egt dat de heer v. Heukelom ernstig in aanmerking komt om benoemd te worden tot lid van den Hoogen Raad. In het vijfde district meent men dat een liberale candidaat met vlag en wimpel de raadzaal kan worden ingedragen, waar men onze liberale raadsleden bereid zal vinden, den beer Hintzen dadelijk te benoemen tot wet houder. Geheel deze regeling moet zijn uitgedacht in de sociëteit Amicitia, waarvan alle raadsleden lid zijn, en dit noemt men nu de uitdrukking van den volkswil, kenbaar gemaakt door de stembus. {Tijd.) I)r, Lanrillard. Dr. E. Lanrillard zal op 11 October den dag gedenken, waarop hij vóór 25 jaren aks voor zitter van commissarissen van Ned. Mettray optrad. Vijt en twintig jaren bevorderde hij aldus schrijft men aan de N. R. Ct. door woord en daad de belangen van deze schoone en nuttige stichting. Mettray is hem lief ge worden maar ook Mettray waardeert den voor zitter-commissaris. Zijn jubeldag mocht niet ongemerkt voorbij gaan. Men wilde den geachten jubilaris toonen hoe zeer men zijn zorgen en moeite voor de kolonie waardeert. Een stoffelijk blijk dat hem van Mettray zou blijven getuigen, zou door allen, aan de stichting verbonden, hem worden aangeboden. Deze- gedachte kreeg vorm in een keurig album met de photographiün van alle beambten en vari de voornaamste gebouwen en gezichts punten van het zoo schoon gelegen Mettray. Rustende op een keurig bewerkten standaard, maakt het eenvoudig geschenk een goeden indruk. Op 7 October zouden commissarissen verga deren. Dr. Lauriilard zou dan op Mettray zijn. Was er schooner gelegenheid dan om hem bij het sluiten van het 25jarig tijdvak dit zoo op recht gemeend huhlelijk aan te bieden? Onder de tonen van het orgel werd de ju bilaris met zijn medecommissarissen liet kerk gebouw binnengeleid. De heer J. P. Adelink, directeur, was aller tolk toen hij in welsprekende woorden op de beteekenis van dezen dag wees. Hulde aar« den man van de daad, den man van het woord, die zooveel voor deze stichting deed. Aanvaard, zoo zeide bij tot den jubilaris, ons huldeblijk. Mettray bad tot beden een plaats in uw hoofd, uw hart; het liebbe door dit album van nu af aan eeu plaats ook in uw huis. Zichtbaar getroffen aanvaardde dr. L. met dank aan allen het hem zoo welkom geschenk. Ituwe suiker. De Amerikannsche douane heeft in de laatste dagen den invoer van ruwe suiker uit Java in de Vereenigde Staten bemoeilijkt. Daaraan is thans een einde gekomen. Volgens de IV. R. O. is als gevolg van dadelijk door onze regeering aangewende pogingen, waarbij zij krachtig deed uitkomen, dat van liet heffen van eenig recht, ook volgens het nieuwe Amerikaansehe tarief, geen sprake kon zijn, gisteren per tele graaf het bericht ontvangen, dat geen bijzon dere rechten zullen geheven worden van de ruwe suiker van Java of uit Jata ingevoerd. De Vorstin-Weduwe van Waldeck-Pyrmont is gisteren weder naar Duitschland vertrokken, uitgeleid door II.II. M.M de Koninginnen. Bij de Tweede Kamer zijn ontvangen de inlichtingen van den minister van binnen- landscbe zaken en de verzegelde palletten met stembriefjes in zake de verkiezing te Sneek. De commissie voor de geloofsbrieven van mr. Van Gilse heeft gisternamiddag het onder zoek aangevangen en zou dit des avonds voort zetten. De afdcefingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over Hoofdstuk V (Biunenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1898, de heeren Vermeulen, Van Basten Batenburg, Nolens, Kerdijk en Mulsaers. Door de afd. Enkhuizen der Centrale Katho lieke kiesvereeniging is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer II. Raat, van Medembiik. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft aan mr. A. M. C. 11. Koek, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als procureur bij gemeld rechtscollege, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem gedurende meer dan 37 jaren aan de militaire justitie bewezen. Door den heer C. Cower van Wessem, on langs te Zaandam overleden, zijn de navolgende legaten vermaakt Aan de diaconie der Ned. Eerv. gem. West zijde Zaandam f 3000 aan haar weezenforids f 5000, aan de kerk dier gemeente f 2000, aan de Luth. gemeente Zaandam f 2000, aan de Israëlietisclie gemeente Zaandam f2000, aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee f5000, aan de Louïse-stichting f3000, aan het Doofstommen-instituut te Groningen f 300, aan het Doofst, instituut te Rotterdam f300, aan het Blinden-instiluut te Amsterdam f 300, aan liet Instituut voor volwassen blinden f 300 Ned. Mettray f300, aan de Maatschappij van Weldadigheid f300. Verder heeft de heer v. Wessem zijnen pach ters vrijgesteld van de betaling van landhuui' over '1897. OYERSCHIE, 9 October. Aan de 12de uitvoering deï aangvereeniging „Excelsior" alhier, die ter ge legenheid van haar vijfjarig bestaan öp Donderdag 14 October zal gegeven worden, zal de beer F. van G. uit Rotterdam zijne medewerking verleenen, door een tweetal nummers voor cornet-a-piston voor te dragen. Verder bestaat het eerste gedeelte van het programma uit een zevental zangnummers, terwijl na de pauze een blijspel in één bedrijf, getiteld „De geleende vrouw" door eenige dames-en heerea- leden der vereeniging zal opgevoerd worden. Burgerlijke Stand van Overseliie. Ondertrouwd: 6. M. C. Braat jm. en A. IV. Braat jd. 24 j. Overleden: 4. C, J. "Verkade jm. 70 j. ge scheiden echtg. van J. M. Bekken en B. H. Bouw meester, 6. M. v. Schie 67 j. echtg. van L. ïïooger- brugge. Hedenmiddag kwamen op uitnoodiging van den rector, den lieer Vinkesteijn, ia een der lokalen van het gymnasium alhier bijeen, eerst de leerlingen, jongens zoowel als meisjes, die bij de inwijdingsfeesten als commissarissen van orde hadden gefungeerd, daarna de reünie commissie uit de oud-leerlingen. Met een toepasselijk woord reikte de Rector allen een exemplaar uit van liet sGedenk- sehrift", van de hand van den heer P. van Groningen, als herinnering aan de plechtigheid en de feestelijkheden, tot welker welslagen ook zij zooveel hadden bijgedragen. Onze stadgenoot, de lieer B. Schiphorst, is te Amersfooit geslaagd voor liet examen van vaan drig bij liet Reservekader. In de St. Ct. ziju opgenomen de statuten van de Christelijke Jongelingsvereeniging sDe Heere zal 't voorzien" alhier. De timmermansknecht C. van den Bos had gisteravond het ongeluk dat bij het opbrengen van een ladder de onderste spurt brak, met liet gevolg dat hij op den grond viel en bewusteloos werd binnengedragen bij den lieer Otteidijk. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, waai bij bleek dat de man geen kneuzingen had be komen, flij werd naar zijn woning aan den Singel gebiacht. BURGERLIJKESTAND. Gfcboren 7 Oct. Jan, zoon van F. Pietersma en M. Bode, Heerenstraat. Overleden 7 Oct. Levenl. dochter van A. Robberegt en A. E. van der Bil, Broersvcld. Adriana Elizabeth van der Bil, oud 22 jaar en 5 maan den, eclitgen. van A. Robberegt, Broersveld. 8 Oct. Johannes Wilhelmus Pil, oud 17 jaar en 2 maanden, Kortlandstraat. Aan den heer A. de Witte, vroeger onder wijzer te Amsterdam, thans alhier, is bij K. B. een pensioen van f 14-4 's jaars toegekend. Naar wij vei nemen heeft ook de Gymnas tiek- en Schermvereeniging ïLeonidas" een verguld-zilveren medaille toegezegd aan de Tooneei- en Letterlievende vereeniging Varia," voor haar in Januari a. s. te houden concours in uiterlijke welsprekendheid, ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan. Er is proces verbaal opgemaakt tegen twee ingezetenen dezer gemeente wegens liet invoeren van ongekeuid vleesch. Door de politie is beslag gelegd op een hoe veelheid alhier ingevoerd rundvleesch, hetgeen door den veearts voor de consumptie is afge keurd, waarna liet a">n de gemeentereioiging is vernietigd. Gisterenavond werd alhier door de agenten van politie P. M. V. en W. P. proces-verbaal opgemaakt tegen den wassclier en bieeker J. v. d. IC., wegens liet na 7 uur in zyn werk plaats arbeid doen verrichten door vrouwelijke personen. Eveneens werd door den agent A. W. proces-verbaal opgemaakt tegen den kuiper L. D., wegens liet na 7 uur arbeid doen verrichten door jongens beneden de 16 jaren. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zyn inlichtingen te bekomen aan het bureau van politie Een paarlemoeren kruisje, een voetbankje, een nieuwe halsdoek en een porlemonnaie met geld. BURGERLIJKE STAND. Cicboren 9 Oct. Teunis, zoon van M. v. d. Caaij en M. van Dijk, Nieuwe laan. Kornelia, doch ter van G. Paalvast en J. G. Weerheim, Een- drachtstraat. Beroepen: Te Doesburg Chr. IJnzonides, te Rosknin en Heclzum, (verbeterd berieut). Aangenomen: Naar Westerlee c.a., door R. Verenkamp, te Zuidwolde. Bedankt: Voor Herkingen, door C. Waarden- burg Sz., te Goedereede; voor Varsseyeld, door A. Schouten, te Wamel (bij Tiel); voor Eibmrg door H. A. Heijer, te Lienden (bij Tiel). Gerep. Kerken. Bedankt: Voor Petersbuien c. a. (Gron.) door J. H. Koers, te Koekango (Utr.) R.-K. Kerk. Uit Haarlem wordt ons gemeld: In de plaats van wijlen den heer Mr. J. J. W. van der Biesen, advocaat te Amsterdam is benoemd tot secretaris der Vereeniging tot bevordering van Katholiek bijzonder Onderwijs te Haarlem, de heer Mr. W. H. Jan3en, advocaat te Schiedam. Het dagelijksch bestuur dier Vereeniging is alsnu samengesteld als volgt B. Dankclman, kanunnik en plebaan der kathe drale kerk te Haarlem, voorzitterH. J. E. Everard, te Haarlem, penningmeesterW. H. Jansen te Schie dam, secretaris. (N. S. Ct.) De R. K. bisschop te Roermond heeft benoemd tot professor aan het bisschoppelijk College te Roer mond, den heer A. H. Beeren, priester uit het seminarie. Hoogbp. Ondebwus. Amsterdam. Candiaaatsexamen in de rechtsweten schap J. N. de Vriescandidaatsexamen in de genees kunde P. van Oordt; propacdeutisch examen in de geneeskunde J. C. Peters, A. van Fastenhoudt en A. C. Felger; le natuurkundig examen A. A. Quanjer, A. Otto en J. P. Schilt. Leiden. Voorbereidend examen geneeskunde S. Ebbinge; theoretisch geneeskundig examen B. S. H. Stielen en M. H. de Graaf; doctoraal examen rechten G. J. H. Wagener en J.deBergh; candidaatsexamen klassieke letteren C. W. Volgraffcandidaatsexamen godgeleerdheid tweede gedeelte A. H. van der Hoeve; candidaatsexamen geneeskunde C. Goedhart. Voorbereidend examen geneeskunde J. D Jansen; doctoraal examen geneeskunde W. A. Vermaas the oretisch geneeskundig examen J. P. L. Hulsteerste natuurkundig examen G. H. Möllcrpropadcutisch examen godgeleerdheid B. J. Kanis; candidaatsexa men O. Cahen. Groningen 'Prop. med. examen E. Tijdens; theor. apoth. examen A. Bauwerda; eerste natuurkundig examen F. Huizinga. Utrecht: Theor. cx. geneesk. 2; W. M. Moree, J. G. Fischer en G. H. Cramer; le natuurk, ex.: P. Janssen. Lager Onderwijs. Naar de Zutph. Ct. verneemt, heeft de hooge re geering niet het voornemen om het besluit van den gemeenteraad van Zutphen, waarbij bepaald is dat in dc verordening regelende het openbaar lager on derwijs, opgenomen zal worden, dat de „schoolver gaderingen," verplichtend zullen zijn, te vernietigen, omdat zij die bepaling in dc verordening niet in strijd acht met de wet op het L. O. De hoofden der scholen zullen dus ten minste drie malen 's jaars het onderwijzend personeel aan hunne scholen werkzaam, samen te roepen hebben, om de aangelegenheden van het onderwijs te bespreken. Ken goed jager. Het nu zitting genomen hebbend lid van den Raad der gemeente Opsterland (Fr.) de arbeider S. Westra van Lippenhuizen, blijkt nog al een goed schutter te zijn. In twee dagen werden door hem geschoten niet minder dan 21 hazen en eenig ander wild. Booze tongen beweerden onlangs, dat deze vroede vader vroeger nog al eens stroopte. Havermeel ah voedsel. Professor Forbes van Ediuburg heeft een reeks proeven genomen, met het doel, de voe dende waarde aan te toonen van het haver meel, en liet meer of minder vosrdeei bij het gebruik als voedingsmiddel voor den menseb. Waar deze kwestie tot op dit oogenblik zoo weinig ten opzichte van de voeding heeft be slist, daar is dit volgens prof. Forbes toe te schrijven aan de zeer primitieve wijze, waarop de haverkorrel wordt ontbolsterdwanneer men die wijze althans vergelijkt met de methode, toegepast op het gewone graan. Volgens Liebig is het havermeel bijna even voedzaam als het rundvleesch en bevat liet veel meer eigenaardige "bestanddeelen ter voe ding van de spieren en beenderen van den mensch dan de gewone tarwemeelsoorten. Met het doel, de voedende waarde van liet havermeel te onderzoeken, iieeft prof, Forbes gedurende twintig jaren opmetingen gedaan van de lengte van liet lichaam en de borstkas- breedle van de studenten der Hoogescliooi te Edinburgbij heeft daarenboven nog de spier kracht van hun armen en beenen gemeten. Daar Edinburg's Hoogeschool door studenten van allerlei nationaliteiten wordt bezocht, is prof. Forbes door zijn verschillende opmetingen tot de slotsom gekomen, dat de Belgen op zyn lijst onderaan stondenvervolgens komen de Franschen en Engelschen; de Schotten en Ieren uit Ulster staan bovenaan. Prof. Forbes concludeert, dat de physieke meerderheid dezer beide volken toe te schrij- veo is hieraan, dat de kinderen in deze beide landen voedsel te gebruiken ontvangen, dat voor een groot deel grutten- en havermeel bevat. 5de Klasse. Trekking van 9 October. Getrokken prijzen. Prijs van ƒ1000 met premie van ƒ30000 No. 9210 Premie van ƒ3000 No. 4334 Prijs s - 100 2599 10316 17174 Prijs van f 70: 1584 4869 7665 8272 1S222 14683 14986 15905 10686 1808S 4296 4986 8034 12018 78 14806 15269 10384 17083 2060< 4480 6572 8191 76 13747 94 15366 47 960 2790 5636 7418 11517 14885 16451 18648 20138 297 133109 5844 S848 21909 14917 74 18890 96 310 1560 3424 99 9306 12158 37 17142 19270 20347 24 2164 3709 6413 10187 12966 59 17650 19308 20547 004 2-242 4503 6908 10373 13678 15147 17981 19432 20900 780 66 6344 7100 10741 13770 16076 83 19949 80 856 3494 5443 7207 11029 14480 16295 89 Faillissementen. Uitgesproken: 0 October. Amsterdam. A. \V. Cappenberg, brood-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2