BUITENLAND. sal-iie- BINNENLAND. Algemeen overzicht. Schiedam, 13 October '97. l)p minister van buitenlawDche zaken van Spanje is gereed met zijn nntwo ml op de nola van generaal Woodford, den gezant der Yer- eenigde Staten, en «pi adig zal in een minister raad de definitieve redactie worden vastgesteld. Dit antwoord zal ongeveer van den volgenden inbond zijn. Do v»" iinsclie regeering kan met met juist heid datum bepalen, waarop de veldtocht op Cut 1 eindigen, schoon zij kan verzekeren, dat die om niet meer in de verre toekomst zal liggen, daar de toe-tand der rebellen kii- liek is en de pogingen der Spaanscbe tioepen op iiet punt van slagen zijn. In aanmerking genomen deze stand van zaken en de administratieve zeifregeering, die in Januari a. s. zal zijn ingevoerd, hoopt de i egee- ring, dat de tegenwoordige gebeurtenissen zui len ophouden. De Spaanscbe regering acht de hervormin gen en de activiteit der troepen voldoende om nari een oogenblikkelijke pacificatie te mogen geloovendie pacificatie zou sneller zijn tot stand gekomen, indien de lebellen niet gehol pen waren door vrijbuiters die gedekt door de Arrienkaan'Che vlag er toe hebben bijgedragen orn den bestaanden toestand te bandhaven. Ziedaar bet antwoord, dat de Spaanscbe regeering zal geven. Of het gouvernement te Washington er mede tevreden zal wezen Veel steun ondervindt de regeering intusschen ook van Cubaansche zijde. Uit door haar ont vangen depêches van Cuba en van New-York blijkt, dat ile autonomistische part ij liet liberale kabinet wil steunen. "Wat de Dliilippijnen betreft, heeft de minister raad besloten generaal Primo Rivera in het opperbevel te handhaven. Tevens is de vraag overwogen, of het incom pleet der troepen zou kunnen worden aange vuld door ontwikkelde irilandsche vrijwilligers. Nog een besluit, de birinenlandscbe aange legenheden betreffende, is door de regeering genomen, nl. dat de minister van binnenlandsche zaken op de te Monjuich gevangen zittende anarchisten de wet van 1896, op het tegengaan van anarchistische misdrijven en propaganda, zai toepassen. Krachtens deze wet kunnen de autoriteiten de verbanning bevelen van personen, op wie zware beschuldigingen rusten. De maatregel, waarmede de Italiaansche regeering heeft geantwoord op de groote onte vredenheid over de drukkende belastingen, is eenigszins zonderling. Zij heeft de Romeinsehe socialistische ver eeniging opgeheven. Heel best, en zelfs kan worden aangenomen, dat de socialisten in de relletjes de hand heb ben gehad. Maar op de ernstige manifestaties "van den geheelen koopmansstand, niet alleen te Rome, maar ook te Milaan, Pisa, Florence, Turijn, Napels, Messina enz. heeft de regeering slechts geantwoord met een phrase. blijkbaar durft de minister-president op dit oogenblik den fi«cus niet aan maar het spreekt vanzelf, dat de opgewondenheid dan ook voor- eeist niet zal luwen. Gisteren zou een commissie bestaande uit een wethouder van Rome, den voorzitter van de Kamer van Koophandel en den voorzitter der vereeniging van kooplieden, met den mi nister-president een conferentie houden. Intusschers is het te Rome weer rustig, maai de ongeregeldheden van Maandag hebben een diepen indruk gemaakt. De meeste bladen verwijten de politie, dat zij niet de gepaste maatregelen heeft genomen om ongeregeldheden te voorkomen. De persoon, die dcor de karabiuiers is dood geschoten, heette Lambert Ghezsi en was 17 jaar oud. Groot is intusschen de opwinding op Sicilië, waar de ellende met den dag toeneemt. Te Fiume-di-Nisi moest de gewapende macht optreden om de orde te herstellen. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan Buda pest schijnt van grooten invloed te zulDn zijn op de inwendige politiek van Oostemijk-Hon- De oppositie-partijen in Hongarije nl. wen- sehen, dat de keizer van Duitschland voor zijn bondgenootschap in de eerste plaats op Hon garije zal steunen, en dat Buda-Pest dus zal worden de spil, waarom de politiek der Oosten- rijksch-Hongaarsche politiek draait. Frans Jozef dus in de eerste plaats koning van Hongarije! Dat streven is merkwaardig en verdient alle aandacht, te meer nu Oostenrijk verscheurd wordt door het streven naar autonomie der verschillende rassen. De Slavische bevolking van Oostenrijk en deze beheerscht thans den toestand wil liever een verbond met Rusland dan met Duitschland. Daarom zou ook, volgens de Hongaarsche oppositie, Keizer Wilhelm zelf wenschen, dat de Hongaarsche invloed ten minste de buiten- landsche politiek zal beheerschen. De oppositie wil daarom een groote ver andering van regeeringspersonen. Baron Banfly, de Hongaarsche minister president, is niet opgewassen tegen de zware taak, die hem zou wachten, ingeval de wenschen der Hongaren tot werkelijkheid werden. Som migen willen hem vervangen door graaf Apponyi. Ook graaf Goluchowski, de minister van bui- tenlamPclie zaken, deugt niet, en zijn plaats zou men willen vervuld zien door S/ögyeny, thans gezant te Berlijn. AS deze combinaiie's zijn natuurlijk voorbarig. Maar wanneer het vraar is, dat de liberalen in de Hongaarsche Kamer, ongeveer 100 in getal, dit streven der oppositie steunen, dan wordt de reeds zoo verwarde staat van zaken in Oos- tenrijk-Hongarije nog moeilijker op te lossen. Gisteren is de Hongaarsche regeering in de Kamer geïnterpelleerd door Kossuth over de vredesonderhandelingen tus«clien Turkije en Griekenland. De minister-president baron Banfly beant woordde de interpellatie en zette uiteen, hoe uit de feiten blijkt, dat de mogendheden steeds getracht hebben den vrede te herstellen. Alleen aan de eensgezindheid der mogendheden, die liet Euiopeescli concert vormen, was het dan ook te danken dat de vredespraeüminairen tot stand konden komen. De minister kwam toen op Kreta, en ver klaarde dat de mogendheden hun best doen om in den kortst rnogelijken tijd aan liet eiland zekere mate van autonomie te schenken onder handhaving der suzereiniteit van den Sultan. Aan de benoeming van den heer Numa Dioz tot gouverneur van Kreta denken de mogend heden niet meer. De Kamer nam akte van deze verklaring van den minister. Intusschen is de Kretenzische quaestie nog hij lange niet geregeld. Nogmaals heeft de Porte een rondsclu ijven gezonden aan haar vertegenwoordigers, om bij de Europeesche regeeringen aan te dringen op een spoedige regeling. Volgens hetzelfde bericht, ontleend aan de Times, zou de Poite voorstellen de geheele Mohammedaansche en Christelijke bevolking te ontwapenen en een Turk van den Christeiijken godsdienst als gouverneur aan te stellen. De Porte zou dien onder goedkeuring der mogend heden benoemen. Uit Kanea wordt dienaangaande nog bericht, dat de Porte gunstig gestemd is voor de auto nomie de militaire bezetting van het eiland zou verzekerd worden door de samenwerking der Europeesche eskaders en de Turksche troe pen. De mogendheden zouden er niet op tegen hebben, dat een Turksch gouverneur van den chiistelijken godsdienst werd aangesteld. Evenmin als met Kreta is tusschen Grieken land en Turkije alles weer in het reine. Thans heeft de Grieksche regeering, naar de Times mededeelt, zich beklaagd over de niet- toelating van twee Grieksche scheppn in de haven van Smyrna om te lossen. Zij heeft daarover een nota gericht tot de gezanten en de tusschenkomst der mogendheden ingeroepen. Zoo wordt ook uit Athene bericht, dat de Tui ken het Grieksche eskader belet hebben de golf van Ai'ta te verlaten, onder voorgeven dat de vredespreliminairen alleen spreken over vrije vaart voor koopvaardijschepen. Uit Volo komt het bericht van liet samen trekken der Turksche troepen, hetgeen be schouwd woidt als een bewijs, dat spoedig met de ontruiming van Thessaiië een begin zal wor den gemaakt. Volgens de jDaily Chronicle moet de bevol king zich evenwel i.iet bijzonder op haar gemak gevoelen, omdat zij plunderingen van de Turken vreest. Kcmengde Mededeel tngera. Keizer Wilhelm zal vermoedelijk spoedig in alle stilte een bezoek brengen aan zijn groot moeder, koningin Victoria, op haar kasteel Balmoral in Schotland. Men acht het te Konstantinopei zeker, dat keizer Wilhelm in liet voorjaar een bezoek zal brengen aan den Sultan. Er worden reeds toe bereidselen gemaakt voor zijn ontvangst, De Belgische Kamer is bijeengekomen. Allereerst komen aan de orde de vakver- eenigingen. Koning Alexander van Servië heeft plannen tot verandering der grondwet. Servië zou dan verdeeld worden in vijf kreitsen en vijftig districten, waai bij de administratieve indeeling zou samenvallen met de kerkelijke en de militaiie. De Kamer zal dan bestaan uit 120 geko zenen afgevaardigden, de Senaat uit 60 leden, waarvan er 20 benoemd worden door de Kroon en 20 door de Skupschtina. Het gerucht gaat, dat koniDg Menelik van Abessinië aan koning Umberto van Italië zou hebben geschreven, dat hij voornemens is in 1899 een" bezoek aan Rome te brengen. Volgens besluit van den Egyptischen minis terraad zal de spoorweg van Abou Hamed tot Berber worden verlengd. Er zai terstond aan worden begonnen. President Kruger vierde gisteren opgewekt en in welstand zijn 72sten verjaardag. Hij ontving tal van gelukwenschen. De commissie uit den Volksraad, die belast is met het uitbrengen van een definitief rapport over de voorstellen der industrieeie commissie^ zal niet zoo spoedig met haar arbeid gereed zijn. Waarschijnlijk zullen de prijs van het dynamiet en de spoorwegtarieven een vermin dering ondergaan. De autoriteiten van den Oranje-Vrijstaat en de Znid-Afnkaansche Republiek en de hoofd redacteurs der voornaamste Hollandsche biaden hebben de uitnoodiging geweigerd, om de opening van den spoorweg van Buluwayo, welke binnenkort zal plaats hebben, bij te wonen. De Orakzaï's hebben besloten de Britsch- Indische tropppn de bergengte van Samyaglia te betwisten. De expeditie van generaal Lockhart begint op te trekken en zijn reeds meer dan 30.000 man gemobiliseerd. Verschil van opinie. Uit een paar levensberichten omtrent wij len mr. J. Heemskerk Azn.: De N. li. Ct»a!s staatsman, als beoefenaar van ietteren en redenaar door zeer weinigen geëvenaard, Het Vaderland: »Missschien geen groot staatsman; deze weinig imponeerende litruur, die vrij slecht sprak (een sprekende figuuren weinig correct schreef." Het Handelsbl.«als begaafd spreker en scherpzinnig schrijver." De Telegraaf: »Hij sprak gevoileerd, zonder eenige rhetorïek; zijn stijl maakte geen aan spraak op hooge vlucht." Ieder zaak heeft twee handvatten, dat blijkt al\veer, Mr. des Atnoric van der Hoeven, f Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State, is naar men ons seint, heden te 's-Gravenhage overleden. De overledene, die in 1885 benoemd was tot lid van den Raad van State, was o. a. voor dien tijd iid der Tweede Kamer voor Breda. Hij was ridder in de orde van den Nedei landschot) Leeuw. Ditvaart Tan den heer Heemskerk. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Volgens den wensch van den overledene droeg de begrafenis van den Minister van Staat Heemskerk, die hedenochtend plaats had, een zeer eenvoudig karakter. In den rouwstoet merkte men liet hofrijtuig op met den vertegen woordiger van H. M. de Koningin Regentes; voorts vele ministers en oud-ministers, staats raden, leden van de beide Kamers der Staten- Generaal en hoogwaardigheidsbekleders. Aan de geopende groeve huldigde de premier, de heer Pierson, de groote begaafdheden, de Oranjeliefde, de werkkracht en liefde voor het vaderland van den overledene, die eerst later door de geschiedenis naar recht zal kunnen wor den beoordeeld. Nog werd het woord gevoerd door den ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank en door de directie van de landsdrukkerij. Eene commissie uit de werklieden dier inrich ting legde een krans op de lijkbaar als dank bare hulde voor hetgeen de overledene vroeger speciaal voor het Pensioenfonds had gedaan. Een zoon van den betreurden doode dankte, inzonderheid den vertegenwoordiger van H. M. de Regentes voor de betoonde laatste eer. Verkiezing te Enkhtiizen. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in flet district Enkhuizen zijn op de officieele candidalenlijst geplaatst de heeren C. V. Gerritsen (rad.), A. Kool (lib.), H. Raat (kath.) en N. Sluis Pz. (antirev.) Vrïj-Anti-rei olntionnairen. Verschillende bladen zegt de antir. Nederlander hebben het bericht meegedeeld, dat de heer De Geer van Jutfaas zijn ontslag genomen heeft als voorzitter der Commissie van Advies en de vergadering van verleden week te Utrecht niet heeft bijgewoond. Dit bericht is juist. Maar nu dat in verband wordt gebracht met de berichten omtrent die verga dering, en een blad, anders niet om zijn bijzon dere discretie beroemd, dat bericht zóó onge looflijk vond, dat het 'tniet heeft durven meedeelen, voegen wij er even aan toe, dat de vergadering te Utrecht is bijeengeroepen op last van de Utrechtsche Commissie van Advies, die in haar laatste vergadering besloten had om, alvorens haar werkzaamheden te beëin digen, dezen stap te doen ter organiseering van de vrij-antirevolutionriairen. Die vergadering, gehouden den 17en Juni jl., werd gepresideerd door prof. De Geer en het besluit werd met algemeene stemmen genomen. Eenigen tijd daarna heeft de heet' De Geer zijn ontslag genomen, omdat zijn hooge leeftijd hem belette zich, bij het intreden van deze nieuwe phase, aan het hoofd te stellen of de leiding op zich te nemen. h'edcrlarnlsche Zendlngs-Conferentie. In den huize »Vondel" te Amsterdam werd gisteren de 11e algemeene Nederlandsche Zendings-Conferentie gehouden, onder leiding van ds. J. P. G. Westhoff, vice-voorzitter, afge vaardigde van de Nederlandsche Hulpvereeniging voor de Rijnsche Zending. Bij wijze van inleiding dezer vergadering, was den vorigen avond in de Nieuwezjjds Kapel een openbare samenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden ds. W. L. "Weiter .Tz„ herv. predikant te 's-Gravenhage dr. J, W. Pont, Luth, predikant te Utrecht: en dr. J. H.Ger- retsen, herv. predikant te Dedemsvaart. Na een welkomstwoord van den Voorzitter en een gebed, sprak ds. C. F. Gronemeijer, van Amsterdam, over »De inrichting van Zen- ilingsbidstonden. Spr. wilde liever den naam zendinguren, en wenschte die op eenvoudige aangename wijze ingericht, waartoe hij in herinnering bracht hoe gezellig het kon zijn in het kerkje van Heemstede, wanneer Beets daarin optrad. Daarom achtte spr. een lokaal te verkiezen boven een kerk, en beval hij het vertoonen van lichtbeel den aan. Eveneens cursussen in zendingsge schiedenis en een zending.sgebed bij de kerk dienst. Niet alle aanwezigen ware het met den in leider eens, zooals bleek uit het debat, waarbij de bidstonden door enkelen warm werden ver dedigd. In de middagzitting werd door den heer S. van Eendenburg, zendeling-leeraar te Penghare- pan-Soekaboemi (Java), ingeleid: »De organi satie der Protestantsehe Kerk in Ned.-Indië in verband met de Evangelische zending". Spr. noemde de aanieiding tot het aan de orde stellen van dit onderwerp het indringen der Roomsehen op de terreinen der Evan gelische zending op Java. Daarbij was de aandacht gevestigd op de verhouding der Protes tantsehe Kerk i.t Ned.-Indië tot de Evangelische zending. Spr. wees er op hoe gering de belangstelling in het vaderland is voor de Protestantsehe kerk in Ned.-Irtdië, schoon het de historische kerk is, waartoe allen behooren, die zich in Ned.- Indië protestanten noemen. Het aantal leden op ultimo Dec. 1895 was 49.321 Europeanen en daarmee gelijk gestelden, en voorts kunnen tot, haar worden gerekend de gevestigde Inlandsche Christengemeenten, ten getale van 276 met 236.014 zielen. Aan de hand der geschiedenis toonde spr. aan hoe de tegenwoordige organisatie der Protestantsehe kerk in Ned.-Indië is ontstaan, en dat door die organisatie de conditie, waarin de Protestantsehe kerk in Irtdië verkeert, niet overeenkomt met de Protestantsehe beginselen. Die organisatie belet ook de samenwerking in organisch verband met kerk en zending. Spr. noemt dit feit verootmoedigend, bescha mend en een slechte economie. De Roomsche kerk en de Roomsche zending zijn één. Op ui". December 1895 waren er in Indtë 51,984 belijders van den Roomschen godsdienst en 33 bezoldigde Europeesche geestelijken, d. i. 1 op 1575 zielen. Diezelfde cijfers zijn voor de Protestanten I 400.000 en 69, d. i. 1 op de 5700 zielen. Ook over dit onderwerp voerden nog enkele aanwezigen liet woord, waarna mr. W. B. Bergsma, te Apeldoorn, de vraag inleiddeHoe kan de inwendige zending in Ned.-Indië het best worden behartigd In verband met den vorigen inleider wees deze spr. er op hoe moeilijk de arbeid is van den predikant, door de groote afscheiding van ambtenaren en kooplieden, Indo's en het leger, die toch tot dezelfde kerk behaoren. Daarom is bijstand voor de predikanten noodig, vooral ook voor den pastoralen arbeid onder de militairen. Spr. noemde in dit verband Militaire Tehuizen, als op Lombok, den arbeid van Logehers te Fort de Koek; vooral den steun van vrouwen achtte spr. van weldadigen invloed. Daarna ging spr. na hoe het is gesteld met de opleiding van kinderen vao een Europeeschen vader en een inlandsche moeder, en betoogde dat die Indo's zeer laag staan. Spr. somde op, welke inrichtingen van op voeding en onderwjjs er voor Indo's bestaan hij noemde den arbeid onder onze stam- en geloofsgenooten een even heiligen plicht als die onder de heidenen en Mohammedanen, trou wens ook noodig om den laatsten plicht te kunnen volbrengen. Daarom spoorde spr. aan om nog meer in die richting te werkenook vrouwen moeten uitgaan als opleidsters van meisjes en als zie kenverpleegsters. Nadat ook hierover eenige gedachtenwisseling had plaats gevonden, stelde de heer Callenbach de vraag of het comité voor de zending in Indië niet een onderzoek zou willen instellen tegen het volgend jaar naar de volgende punten: Wat kan er gedaan worden om tot betere organisatie der Indische kerk te komen en te verkrijgen meer verband tusschen kerk en zending? Hoe krijgen we meer eenheid tusschen de verschillende comité's, die op christelijk gebied in Indie werken? Het bestuur beloofde dit te zullen doen, waarna de vergadering met dankzegging werd gesloten. Farijsche tentooslelling. Men schrijft ons: Het is gebleken dat er vete ïndustrieelen gevonden worden, die niet aan de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 deel nemen, omdat zij meenen, dat de beschermende rechten van Frankrijk verhinderen aldaar handelsrelatiën aan te knoopen. Tegenover die opvatting staat echter dat te Parijs bij gelegenheid eener wereldtentoonstel ling miliioenen uit andere landen te zamen komen met wie met vrucht in relatie kan getreden worden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2