Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. K o 1 o ii i li. Pit gevoelen wordt door de mannen uit de praktijk gedeeld o. a, door den coininis=aris- eenetnal l>ij de tentoonstelling voor de Ver innigde Staten van Noord-Amerika, majoor Handy, die zich thans te Paiijs b» vindt en als zijne meerling te kennen gnt dat wij hier niet konten ter bevordering van onzen handel met Frankrijk of Duitsehland, maar om te trach ten naar uitbreiding van den handel met alle landen die bezoekers zenden naar de tentoon stelling. Hij noemde b.v. Zuid-Amerika. Uij beschouwt Parijs als het beste centrum van waaruit men dien handel een stoot voorwaarts kan geven, want liet is zeker dat oen ontzaglijk groot aantal Zuid-Amerikanen naar Parijs zullen komen. Wrgens het bezoek van de Koningin-Regen tes aan Soestdijlc ontving II. M. gisteren de ministers van financiën en van marine in audiëntie op het Loo. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 15 October 1897 niet plaats hebben. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs over hoofdstuk marine der staatsbegrooting voor 1898 de hee- ren Lieftinck, Goekoop, Travaglino, Zijlma en Merckelbaeh. Naar het Dev. Dagbl. verneemt, heeft de afgevaardigde voor Deventer, de heer J. Stoffel, zich aangesloten bij de groep vooruitstrevende liberalen, onder voorzitterschap van mr. A. Kerdijk. Door den burgemeester van Breda was ver nietiging gevraagd van het raadsbesluit, waarbij de heer J. A. J. W. van Hal aldaar tot wet houder werd benoemd en wel omdat de heer Van Hal bij derde stemming was gekozen en de twee candidalen waartussclien de keuze liep, ook een (blanco) stembriefje in de stembus hadden geworpen. Genoemd raadsbesluit is echter niet vernie tigd- De liberale kiesvereeniging te Zierikzee heeft zich afgescheiden van de Liberale Unie wegens den bekenden brief van de L. U. aan die kies vereeniging omtrent het candideeren van den heer J. J. van Kerkwijk bij de jongste Kamer verkiezing. In eene Ie Scheveningen gehouden vergade ring van de Christelijke Werkliedenvereemging aldaar is het haver.plan te Hoek van Holland besproken. Men bleek daar zeer tegen gekant te zijn. Door het bestuur van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond is een adres gericht aan deri minister van financiën, waarin het meedeelt, dat de barbiers en kappers zich be zwaard gevoelen door de wijze, waarop de aan slag in de personeele belasting geschiedt van de lokalen bestemd voor het ontvangen hunner klanten en het aldaar uitoefenen der werkzaam heden tot hun bedrijf beboerende. De 'jaarlijksche vergadering der Vereeniging tegen de kwakzalverij, welke zou worden ge houden op Donderdag 14 October te 's Graven- hage, is uitgesteld tot Donderdag 28 dezer. TWEEDE KAMER. Geloofsbrief van den heer Van Gils e. Dc commissie uit de Tweede Kumer heeft de door den minister van Binnenlandsche Zaken ter beschik king gestelde stembiljetten ingeleverd op 25 Juni j.l. bij de herstemming te Sueck, onderzocht cu nageteld. Zij heeft zich vereeuigd met de beslissing van het stembureau te Wnrnes, dat een biljet van onwaarde verklaarde, omdat naast den naam van den heer Van Gilse een bundel potioodstreepjes geplaatst is. Verder rekent zij in het pak van Sneek één biljet meer van onwaarde dat bet stembureau omdat daarop wel het steinvak voor den naam Van Gilse was zwart gemaakt, doch tevens de naam van den candidaat was doorgehaald. Ook rekent zij één biljet meer van onwaarde voor den heer Van Gilse in het pak van IJlst, omdat daarop de stemvakken voor de namen van beide candidaten waren zwart gemaakt. Daarentegen telde de commissie bij herhaling in het pak van Irnsum 97 op den heer Van Gilse en 48 op den heer Heemskerk en niet zooals het stem bureau deed 96 cn 49. Het totaal der geldige stemmen door do commissie aan den heer Van Gilse toegekend is 2451 en aan den heer Heemskerk 2450. De commissie vond onder de stembriefjes van Woudsend geen biljet als bedoeld in het adres van Rudolf Feenstra vermeld. Wat nu betreft de bezwaren, ingebracht door Hendrik Pollema, zoo neemt de Commissie als vast staande aan dat te Woudsend Johannes Donna, ge boren 7 Juni 1870, heeft gestemd, hoewel hij niet op de betreffende kiezerslijst voorkomt. Wel is niet overgelegd de geparafeerde kiezerslijst, waaruit zou Mijken dat door dien persoon inderdaad gestemd is, doch op grond van verschillende authentieke stukken en mededeelingen meent de Commissie dat de waar van het beweerde feit moet worden aangenomen. Aangenomen voorts de mogelijkheid dat genoemde Douma heeft uitgebracht eene van waarde verklaarde sten op den heer Van Gilse, zoo behoort van het op dezen uitgebrachte aantal die stem te worden afgetrokken. Wat in de tweede plaats aangaat de in de adressen gemaakte grief dat in IJlst door den burgemeester aan den kiezer Wiebo Cnosson een nieuwe stemkaart is geweigerd, deelt do commissie mede de toedracht der zaak zooals die uit ingekomen officieele stukken blijkt. De commissie is eenparig van oordeel, dat uit de verklaringen afgelegd door de personen die het stembureau van IJlst hebben uitgemaakt, blijkt, dat de persoon, die zich heelt aangemeld om te stommen, door den burgemeester is teruggewezen, alleen op grond dat hij niet in het bezit was van eene .stem kaart, niettegenstaande de verklaring van dezen dat hij meende ook zonder die stemkaart te kutmeu klaar komen, hiermede blijkbaar bedocl-nde zooals ook de voorzitter van het stemburau blijkens diens antwoord begrepen heeft dat hij de noodigc -tem- akart alsnog zou kunnen ontvangen; dat de identi teit van den zich aanmeldende» kiezer door niemand is betwist, zoodat deze ook geene aanleiding had om die nader te bewijzen, vooral niet na de verkla ring van den burgemeester, voorzitter van het bureau, dat hij hein nu niet helpen kon, eene amb telijke verklaring waarbij een kiezer zich wel moet neerleggen. Die verklaring acht de commissie echter in strije met het lie lid van art. 55 der Kieswet. Vermits het nu mogelijk is dat de kiezer, wien een biljet onthouden is. zou hebben gestemd op den heer Heemskerk, zoo moet het aantal op dezen uiigchrachte stemmen worden vermeerderd niet éen. liet resultaat zou derhalve kunnen zijn geweest dat op den heer Van Gilse waren uitgebracht 2450 en op den heer Heemskerk 2451 geldige stemmen, waaruit alzoo volgt dat niet blijkt, dat de heer Van Gilse is gekozen. .Dc commissie stelt mitsdien voor den heer Van Gilse niet als lid der Kamer toe te laten. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij liet wapen der artiileiie, tot eeiste-limeiiant, bij hun tegenwoordig korps de tweede-hntenants II. C. li. Meyners, van liet Be reg veld-art., en K F. Kutscli Lojenga, van het 3e reg. \est.-ait. De heer G. R, Vermaas, tijdelijk leei aar aan het gymnasium alhier, promoveerde heden aan de universiteit te Leiden tot doctor in de klassieke letteren, met een proefschrift getiteld De (ontibus Apollonii Jihodii. In de best uur.-vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volk-bond op gisteren-avond is het bestuur samenge-teid als volgt: C. J. Wdleman, voorzitter, J, H. Blom, le secietarN, II. ,1. Töns, le penningmeester, J. J. van Hees, vice-voorzitter, .1. M. Vooit- huizen, 2e secretaris. J. T. Melehers, 2e ponning- meester, A. A. Marrevee, le commissaris, C. Gunnewegh en P. II. Kensel.iar, 2e en 3e commi-saris. Verder is gevormd een commissie van toe zicht voor het Bondshnis, beslaande uit de heeren J. 11. Blom, C. Gunnewegh en P. H. Kenselaar. (A7. S. Ct.) J. van der Zvvet, die volgens het gisteren door ons vermelde opgevischte briefje zou ver blijven op een rots in den Grooten Oceaan, be hoorde, naar thans gebleken is, niet tot de bemanning van het ss. Utrecht zoodat het vermoeden daardoor tot zekerheid is geworden, dat men hier te doen heeft met een onge paste aardigheid. Hedenmorgen had de 17-jarige F. Stein, wommde in het Nieuw.-ticht en werkzaam op de glasblazerij, het ongeluk om door onacht zaamheid tegen een gloeiende llesch te loopen, die bij moest aanpakken. Zeer ernstig ge brand en verwond aan de kin en vreeselijk bloedende, werd hem spoedig geneeskundige hulp verleend. BURGERLIJKE STAN D. (Geboren 12 Oct. Bernardus, zoon van D. lloogenboom en J. C. Vreeswijk, Kamp. Lanvvrens Ge- rardus, zoon van L. G. van Dijk en J. Schellers, Polderstraat. De heer A. Groeneveld Az., candidaat alhier, heeft een beioep ontvangen naar de gemeente Nieuwland, bij Gorinchem. De gymnastiekvereniging sLeonidas" en de zangvereniging sEuterpe", beiden alhier, heb ben de tooneelvereeniging 3)Varia" ieder een zilveren medaille aangeboden. Naar wij vernemen hebben ook eenige dames te dezer slede een zilveren medaille aangeboden Wel een bewijs dat men met het 25-jarig jubileum der tooneelvereeniging Varia" veler sympathie heeft. BURGERLL1KE STAND. Gehuwd 13 Oct. Gerrit Hendrik Schoffel en Trijntje Kop. Marinus de Biuijn en Gijsje Verduin. Joseph van Leeuwen en Neeiije Schenk. Geboren 12 Oct. Cecilia Geertruida, dochter van A. Hoogendijk en M. de Bruijn, Willem Beitkelsz. straat. Pieler Gerrit, zoon van H. Kersten en H. de Ligt, Vaart.weg. 13 Oct. Engel, zoon van E. Roelofs en A. van der Sijde, Westnieuwland. Marinus, zoon van A. van het Wout, wed, van J. Voogd, Oosterstraat. Overleden 13 Oct. Adriana Johanna Bredius, oud 36 jaren, eehtg. van L. Nuordyk, Oaüenburgstraat. Behalve de reeds genoemden, heeft gisteren voor de Rotterdamsehc rechtbank nog terecht gestaan J. P 19 jaar, polderwerker tc Vlaardingen. Hij had op 17 Juli aldaar den agent van politie M. Maijeu- burg, die zekeren J. W. 3. in' bewaring wilde stel-- len, daar deze zich op den openharen weg bevond in staat van kennelijke dronken»ebnp, oenige bclee- digeude woorden toegevoegd Eibch een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De oftieicr van justitie hij do ITaarlcmsche recht bank concludeerde gisleien op grond van art. 114o B. W. nietig-verklaring van een huwelijk in Maart 1896 te Hilversum gesloten, door iemand die in November 1884 op eigen verzoek wegen- gebrek aan verstandelijke vermogens onder eurnteeie was ge steld. Het bericht, dat dc burgemeester van Dienden wegens liet verkoopon van aan mond- en klauwzeer lijdend vee zie ons blad van 6 October door de Rijkspolitie zou zijn bekeurd, verdient nadere toe lichting. De Burgemeester had op een zijner weiden ossen loopen, die aan mond- cn klauwzeer lijdende waren. Ten gevolge van het hooge water in den Rijn, liep de weide gevaar te worden ondergezet. Het advies van den plaatsv. distriits-vecarts te Ticl werd inge wonnen en deze berichtte, dat zijnerzijds tegen over brenging van het vee naar eene andere weide geen bezwaar bestond. Dit volkomen gerechtigd overbrengen geschiedde eerst eenige dagen na het bericht van den veearts, toen alle kenteekenen der ziekte waren verdwenen. Gedwongen door den hoogeu waterstand zijn do ossen toeu verschaard niet verkocht, wat overi gens niet zou kunnen vervolgd worden. liet proces verbaal, dat dan ook van vervoeren spreekt, zal dus wel niet tot vervolging kunnen leiden. (Ai n!i. Ct.) De krijgsraad to 's-Gravenhage heeft gisteren den sergeant C. J. L M., van het regiment grenadiers en jagers, veroordeeld tot een maand gevangenis straf ter zake van weerspannigheid tegen een bur gemeester. Vroeger hebben wij deze zaak medegedeeld. De veroordeelde heeft in zijn vonnis berust. Nep. IIerv. Keek. Beroepen: Te Zandeweer, N*. Westendorp Boersma, cand. Aangenomen: Naar Uithnisstermcedcn, door X. de Jong, tc Engwierum. Bedankt: Voor Molkwierum en Garstimizen, door G. van Dis, cand.; voor Wezep, door F. G. Moetan, te Heemsevoor Woudsend, door X. do Jong, te Engwierum; voor EIburg, II. H. Hoijer, te Lien- den (Betuwe). Geref. Kerken. Beroepen: Te Westmans, W. Bosch, te Vrij hoeven-Kapel. Bedankt: Voor Dokkum A, door W. Fokkens, tc Stadskanaal. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen het beroep te Mensingcwccr door den lieer F. J. de Holl, cand. Remonstr. Broederschap. De jeugdige Romonstrantseke gemeente te Dordrecht is reeds door cenharcr leden verrast mot eene schenking van f 1000, als bijdrage voor de stichting van een kerkgebouw. Hooger Onderwijs. Leiden: Eerste natuurkundig examen A. J. M. Rademakers; candidaatsexamcn geneeskunde P. J. G. Ph. Timmermans. GroningenCandidaatsexamcn in de Xederlandsche letterkunde E. Jvruisinga: caudidaats in de godge leerdheid (2de gedeelte) II. R. Bocrma; propaeden- tiscb medisch H. Postnia; eerste natuurkundig examen J. Audricssen. Examen Apothekersbediende. Arnhem. Geex. 3 vromvel cand. Geslaagd niej. S. A. van Embdeu, geb. te Utrecht. Een nuttige, instelling. Aan den 's-Gravendijkwal te Rotterdam (ouder Delftshaven) werd gistermiddag het nieuwe »St. Tlieresia-gesticht" voor belang stellenden ter bezichtiging gesteld. Dit nieuwe gebouw, hoofdzakelijk uit gift«n en legaten bekostigd, strekt ter vervanging van het ge sticht, dat vroeger aan de Wijnhaven gevestigd was en ten doel heeft de opleiding van R. K. meisjes tot goede dienstboden. Presidente en secretaresse van deze nuttige instelling zijn de dames E. Ktaemer— v. d. Kun en A. Lutz Bax. Aangereden. Toen gisterenochtend de trein van 7 u. 17 van Hoek-van-Holland naar Rotterdam vertrok, kwamen de drie achterste wagens in aamaking met een rangeermachine. Deze wagens, waar onder het postrijtuig, werden belangrijk be schadigd en de machine bijna geheel vernield. De machinist kwam er zoo goed als ongedeerd af. Storm-waarschuwing. Vanwege de kustwacht is te Zandvoort even bezuiden het groote badhuis op de duinen aan de zee geplaatst een storm-waarschuwingssein- mast, die dienen moet, om. wanneer er storm in aantocht is, dit als waarschuwing aan de voorbij varende vaartuigen aan te kondigen, des daags door seinbailen en des nachts door een lantaarn. Bij den mast is eerie bergplaats voor die ballen en lantaarns gemaakt en het geheel is zeer netjes omheind. De opgaven worden verstrekt door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut. Vloed. Gisterenmiddag Jmlfvïer kwam niet den vloed de zee tengevolge van den Noordwesten wind te Scheveningen zeer hoog op hel strand. Op enkele gedeelten, o. a. vóór Seinpo-t en Kur- haus, liep het water tot aan den strandmuur, en voorbij het Oranjehotel tot aan den duinvoet. Onregelmatigheden. By het centfanl-magazijn van militaire klee ding te Delft zijn eeltige onregelmatigheden ontdekt. Ken der ondergeschikte beambten moet in den laatster) lijd hem verstrekte gelden, om leveranciers te betalen, ten eigen bate hebben aangewend en bovendien garen, aan het rijk bohoorende, eveneens ten eigen bate hebben verkocht. Ken vooilonpig onderzoek heeft reeds een en ander aan het licht gebracht. Vad Een aanvaring. Maandagmiddag is in het Noordhollandsche Kanaal tu—cheri de plaatsjes Akersloot en Kogel- polder, ten gevolge van een plotseling opkomende zware bui, de Diana van de lit nut A. I). Zitr- mulileti, op weg naar Niellwentliep, in aanvaring gekomen niet een leege dek-chnit, waaiop zich twee mannen bevonden. Ken dezer opvarenden, die aan het roe- =tnnd. sloeg door tien «clmk over boo tl. De bemanning der Diana, welk schip gernimen tijd ter plaat-e bleef, mocht niet de voldoening smaken den drenkeling te redden. Voor dett commis-aris van politie te Alkmaar verklaar de de schippersknecht, dat het ongeluk geheel te wijten was aan de -nel opgekomen bui, waai door de lege dekschuit uit liet roer was geloopert. De schuit, die lek was gestoten, werd rtaar Akersloot gesleept en tiaar op het droge gezet. Akoholrerlruik in België. De sterke toeneming van het diankverbruik in België eu in liet bijzonder te Brussel wordt treffend geiliti-treerd door de volgende cijfers In het vorige jaar zijn te Brussel niet min der dan 294 drankwinkels geopend, terwijl slechts 09 werden opgeheven. Brussel telde aan het eintie van 1896 alleen 4792 drankwinkels, waai onder de hotels, de restaurants en de loge menten zijn bpgrepen. Het centrum en liet lage gedeelte der stad, te zanten vormende de derde pohlie-afdeelirig, zijii het lijkst bedeeld; zij nemen van de4792 niet minder dan 1181 drankwinkels voor hun rekening. Een witte raaf. De Brussel-che tentoonstelling heeft een gunstige geldelijke uitkomst opgeleverd, Van dc 000,000 francs, welke de staat had toege staan tot dekking van een tekort, zai geen ge bruik gemaakt worden en het gestort aandeelen kapitaal is geheei aanwezig. Atjcli. Uit Kota Radja werd den 9en Sept. aan de J.-B. geseind Gisteren werd het bivak te Lepong door den vijand beschoten volgens hier ingekomen berichten kregen wij hierdoor nog enkele gewonden. De majoor Christan is met twee compagnieën vim het 3e bataljon ter versteiking naar Lepong gestuurd. Door de J.-B. wordt hierbij het volgende aan- geteekend Uit achterstaand telegram uit Kolaradja blijkt dat Toekoe Oemar zich begint te roerenin het laatste rapport van den gouverneur van Atjeh heette het, dat Oemar niets van zich liet iiooren en dat hij zich in de bovenlanden van Kloeang ophield. Het is intusschen gelukkig, dat er veld- troepen genoeg beschikbaar zijn om bedreigde punten dadelijk te kunnen ontzetten. Lombok. Den lOen Sept. werd aan de Dcli Ct. geseind: Op den 8n dezer is eene colonne van 100 man en 12 cavaleristen onder commando van kapitein Platt opgerukt en heeft deze de roovers verdreven mot achterlating van 20 dooden. Aan onze zijde is gesneuveld luit. Nunnink en een mindere, ge wond een mindere. Het blad schrijft naar aanleiding biervan De berichten uit Lepong zijn ernstiger dan men geneigd is te denken. Er blijkt uit, dat de benden van Toekoe Oemar niet van plan zijn het geweer voor de spade te verwisselen. Het uitzenden van patrouilles van 50 man op geregelde tijden heeft den vijand aanleiding go- geven zich zoodanig te organiseeren, dat hij op een gegeven oogenblik ons met overmacht kon aanvallen. Na ons geduchte slagen te hebben toe gebracht de 2e luitenant A. A. van Mourik gedetacheerd van hot Nederlandsclie leger, is aan zijne wonden bezweken zal de bende zich weer oplossen on niet aantastbaar meer zijn. Dat spel letje kan nog jaren lang volgehouden worden. Jammer dat men dit in het vorige jaar niet voorzien heeft, misschien ware er toen gelegenheid geweest de toegangen naar Lepong zooveel mogelijk af te sluiten, vóór den aanval op Oemar's stellingen werd overgegaan. liet is betrekkelijk gemakkelijker Segli on Pedir aan te vallen dan Oemar en zijne benden. Onze tegenwoordige militaire gedragslijn consequent vervolgende, kan men de zaak Oemar echter niet op zijn beloop laten en van de toekomst alles vei wachten. Dat ging vroeger goed toen het schippersysteem overlieerschend was bij de regeering en dus ook op Atjeh, doch nu eischt onze tot dusvene aan genomen flinke houding ook radicale maatregelen en daarvan zullen we gewis wel spoedig iets ver nemen. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement Benoemd: in k. gonv. Sum. Westk., t. ass.-res. de ass.-resideut op non-act. H. A. van Steenstratcn tot nss.-res. van Batipoe en X kota's (Padangsche Boven landen), de ass.-res. van Loeboesikaping, V. L. de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3