Uit de Staatscourant. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. EISANT IE ELr~ T i s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. Maïs. Men hield Sngasla, den leider der liberalen in Spanje, tot nog toe meer voor een handig dan voor een bijzonder energiek man. Des te aangenamer is men daardoor verrast, nu men bemerkt, dat hij zonder zich aan tegen werpingen en verzoeken te storen, Wevler terugroept en hun die zich, zonder daartoe het recht te bezitten met regeeringszaken willen bemoeien, een (linken tik op de handen geeft. Kortom, Sagasta ontwikkelt ten opzichte van Cuba een energie, die algemeenen bijval en groot vertrouwen voor de toekomst wekt. Want men begrijpt zeer goed, dat, wanneer de zaken nog een tijd lang zouden gaan zooals tot nu toe, spoedig een hoogst gevaarlijke toe stand voor Spanje zou intreden. Op hen, die een ernstig inzicht hebben in de zaken, heelt de aanvaarding van liet bewind door de liberalen dan ook een zeer goeden indruk gemaakt, en er zijn slechts weinigen, die generaal Wevter nog in bescherming nemen. Vooral te Washington heeft Weyler's terug roeping een uitmuntenden indruk gemaakt. Een particuliere depêche, vandaar te Madrid ontvangen, zegt dat president Mc. KinKy al het mogelijke zal doen om de Cubaansche insur- genten te bewegen, de autonomie aan te nernen- Weigeren zij, clan zal hij beproeven een eind te maken aan de spanning en vrijbuiters- expedities ten sterkste tegengaan, waarvoor hij, met het oog op de terugroeping van generaal Weyler.op liet congres meent te mogen rekenen. De Amerikaansclie ge/ant te Madrid is door de Koningin-Regentes ontvangen. Het onder houd moet zeer vriendschappelijk zijn geweest. Een hoogst belangrijke ministerraad is te Weenen, onder voorzitterschap van den Keizer zelf, gehouden. Alle gemeenschappelijke ministers namen er deel aan: graaf Guluchowski, buitenlandsche zaken; graaf Kallay, voor Bosnië giaaf Badeni, voorzitter van liet Oostenrijksehe kabinet, en zijn Hongaarsche collega, baron Banflyein delijk beide ministers van financiën, de Bilinski en Lukacz. In dien kabinetsraad is vastgesteld het ontwerp der gemeenschappelijke begrooting voor 1898. Volgens officieuze inlichtingen, is het oorlogs budget niet veel hoogerhet totaal bedrag is maar 4% millioen meer dan het vorig jaar Daarentegen zijn er belangrijke credieten noo- dig voor transport- en onderhoudskosten der Oostenrijksehe troepen op Kreta. Eigenaardig is, dat in dezen kabinetsraad nog geen datum is bepaald voor de bijeenkomst der delegation. Die besluiteloosheid wijst er op, dat men nog steeds in het onzekere verkeert over den poli- tieken toestand in Oostenrijk en bijgevolg ook ten opzichte van het Oostenrijk-liongaarsche vergelijk. Nochtans werd beweerd, dat graaf Badeni heden aan den Oostenrijkschen rijksraad het wetsontwerp betreffende de vernieuwing van het vergelijk zou voorleggen. In dat geval zou spoedig een beslissing moeten vallen. Intussc'nen kan het Huis van Afgevaardigden in Oostenrijk nu eens flink aan den arbeid gaan. Twee der grootste schreeuwers zijn er uit, de een voor goed, de ander slechts tijdelijk. De afgevaardigde Iro heeft wegens een votum van afkeuring, door zijn party over hem uit gesproken, zijn mandaat neergelegd, en Sehij- nerer neemt een verlof van vier weken. Dat lucht een beetje op Over den toestand in het Oosten voortdurend weinig nieuws. Veel geruchtsgewijze verspreide berichten komen in de bladen voor, maar ten slotte is er weinig met stelligheid bekend. De gezanten vergaderen zoo nu en dan Dinsdag o. a. hebben zij besloten, dat de mili taire autoriteiten, die belast zijn de nieuwe grens tjsschen Turkije en Griekenland af te bakenen, onmiddellijk op weg zullen gaan. De Standard wil weten, dat de leden der internationale financieele commissie te Athene dadelijk aan den arbeid zullen kunnen tijgen. Zij zullen er nl. ter onderzoek vinden een aanbod van eeu Fransch-Hollandsch-Belgisch syndicaat om Griekenland 150 millioen francs te leenen, waarvoor ter beschikking van het syndicaat zouden worden gesteld de inkomsten van zout, petroleum, kaarten, sigaren, lucifers, tot een bedrag van 30 millioen. Daarvan zouden 22 millioen aan de oudeen 8 aan de nieuwe schuldeischers komen. Gemengde Hedcdeelïngen. De typhus is naar Londen overgebracht. Het bestuur van het University College Hos pitaal heeft bekend gemaakt, dat achttien ge vallen van typhus zich hebben voorgedaan onder de verpleegsters en de bedienden. Professor Corfleld heeft besmettelijke be- standdeelen ontdekt in de bron, die het water voor de eetzaal der verpleegsters leverde. In dezen toestand is thans verandering gebracht. De Czaar heeft den prins van Battenberg en diens gemalin uitgenoodigd hem te Darmstadt te bezoeken. Men brengt deze uiinoodiging in verband met de aanstaande benoeming van den prins tot gouverneur van Kreta. Liebknecht, de bekende Duitsche sociaal democraat, is wegens majesteitsschennis tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Parijsche gemeenteraad beeft weer eens een votum van afkeuring aangenomen tegen den prefect. Ditmaal was de duurte van bet brood de aanleiding daartoe. Dat er in Italië opgewondenheid heerscht, wekt geen verwondering, wanneer men leest, dat de aanslagen in de inkomstenbelasting dit jaar 145 millioen meer bedragen dan in 1895. Op Madagascar is een detachement troepen overvallen. Een officier, vijf onderofficieren en een groot aantal inlandscbe soldaten werden gedood. Rhodes is weer geheel hersteld. RuslandJapan en de Vereenigde Staten hebben den koning van Korea als keizer erkend. Alleen China protesteert er tegen. Dij Kon. besluit is de kapt.-luit. ter zee P. van den Bo<ch 20 Oct. a.s., eervol ontheven van liet bevel over lïr. Ms. sell oen er Zeehond en dat bevel alsdan opge dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. 11. M. .lansen. Bij Kon. besluit is aan den luit ter zee 2e Mns«e J. II. A. van Ba»nevoid vergunning verleend tot het waarnemen van eene pa» ticuhcre betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteitstractement en zonder opklimming in de ranglijst Poor de arrondissementsrechtbank te Utrecht zijn ter vervulling "*an de vacature voor rechte r-phmtsver- vanger voorgedragen de heeren inrs. M. van Rechteren Altena, P, G. iï. Hop en F. ,1. C. Verhoetï, allen advocaat-procureur bij die rechtbank. Bij Kon. besluit is dr. J. F. Eyckman, te *s-Graven- Inge, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- cn natuurkunde aan de Rijks-univerheit te Gronin gen, om onderwijs te geven in de artsenij bereid kunde cn de toxicologie. Bij Kon. besluit is aan L. Perrirar, geboren te Chavarnav, in Zwit«etland, H F. Ballard, geboren te Londen, in Engeland, en T. II. K. Friedemann, ge boren te AValdtsch-Tychou, in DuitseWland, vergunning verleend tot liet geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere inrichting van hooger onderwijs te Voor schoten. Beroepen: Te Molkwernm (tocz..) J. Poolbuys, cand. te Kilo (cl. Arnhem). Te 's Hecrenkock (Z.-Bev.) J. Bucnk, cand. te Ede. Te HiaureW. Stoel, te Aalsutn. Tc Dordrecht .T. F. de Klerk, te Charluis c. a. Aangenomen: Naar Buursc door J. H. Dcde- boer, cand. Bedankt: Voor Schoonoord door J. Polhuijs, cand. Voor IJtens door F. W. C. L. Skhnlte, te Cothen. Voor Nicnw-Bcier.and cn "Wilhclrninadoip (gom. Kattendijke) door I. H. Bcdeboer, cand. Voor Tzum door j. Hoekstra, te Hetcren. Door prof. Van Manen is cene brochure uitge geven, waarin hij voor de vrijzinnige Hervormden de vraag tracht te beantwoorden: Wat nn? Hij erkent de bezwaren aan het verlaten der kerk verbonden voor minder bedeelden, met het oog op allerlei stichtingen van de Ned. Herv. kerk, maar blijven in die kerk is voor de vrijzinnigen ook be zwaarlijk. Daarom stelt hij voor: 1° een eigen kring van Vrijzinnig-Hervormden te vormen 2° in het huisbezoek tc voorzien; 3° het godsdienstonderwijs te regelen en 4° het houden van godsdienstoefeningen te be vorderen. Dit laatste, een van dc voornaamste punten, wil hij opgelost zien door met de Remonstranten een grootcr kerkgebouw te stichten, tc zorgen dat er dau ook meer Ned. Herv. predikanten optredeD, en voorts alles met hen tc regelen op kerkelijk cu financieel gebied. Wat het betalen van den hoofdelijkcn omslag betreft, raadt de schrijver aan om te betalen, of tc bedanken. Gr: rep. Kerken. Aangenomen: Naar Ooltgcnsplaat (Z.-Holl.) door A. L. Ruijs, te Serooskerke (Walch.) Bedankt: Voor Arnemuiden. Kamcrik cn Gel- dermalsen door A. L. Ituijs, te Serooskerke (Walch.) Remoxstr. Broederschap. Ten behoeve van den kerkbouw heeft de nieuwe Remonstrantsche gemeente te Dordrecht weder f 1000 ontvangen. R.-K. Kerk. Benoemd tot pastoor te Wanroy, de hecr.T. Glaudc- mans, tot kapelaan tc Tilburg (parochie Heuvel) de heer J. A. van Icrsel on tot professor aan het seminarie te Sint Miebiels-Gestel dc heer A. A. Snys. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraalexamen in de rechten A. Stuurman, theoretisch geneeskundig examen Herin, D. de Haas. Leiden. Candidaatsexamen godgeleerdheid eerste gedeelte P. J. Lente en I). Plooy; candidaatsexamen godgeleerdheid tweede gedeelte A. J. Bosmantweede natuurkundig examen H. Berteï. Utrecht. Cand. ex. Theol. 1: S. A. Baljon en D. G. W. Ij. Roder. De gemeenteraad van Middelburg benoemde gister dr. Wansink te Delft tot leeraar in de oude talen en de geschiedenis aan het gymasium aldaar. Noodlottig omgekomen. De majoor-commandant J. R. NaefT van het korps pontonniers te Dordrecht, is gisteren op noodlottige wijze om het leven gekomen. In den namiddag was hij te paard uitge reden om een ritje te maken langs de buiten wegen. Zijn hond, die hem altijd vergezelde, was bij hem. Op den Krommendijk gekomen schrikte het paard door het blaffen en de uitgelatenheid van den hond, die tegen het paard opsprong en zich zelfs tusschen de voorpooten van het d"" r waagde. Om den hond te verjagen boog de majoor zich naar rechts voorover en sloeg met de rijzweep naar het lastige beest. Bij die beweging werd het paard met de rechter spoor geraakten sloeg in korten galop. De hond liet niet af, en nu boog de ruiter zich naar links over om den hond te slaan. Daarbij werd liet paard echter opnieuw, 'en nu door de linkerspoor, getroffen, waardoor het begon te steigeren en zijn berijder afwierp. De majoor hield onder het vallen de leidsels vast, waar van het gevolg was dat hij eerst meegesleept werd, waarna het eindelijk tot staan gebrachte paard, woest springende, hem verscheidene malen op de borst trapte. Een paar metselaarsknechts, die in de nabij heid werkzaam waren, snelden toe, en vonden den majoor nog bij zijn volle kennis. Zij brach ten hem binnen in de woning van den bloem- kweeker G. L. Weekhout. Onder het vervoer daarheen verloor de ongelukkige zijn bewustzijn. De inmiddels ontboden geneesheer consta- leerde dat borstkas ingedrukt, en de toestand hopeloos was. Des avonds te half negen is majoor Naeff overleden. Zijn heengaan is voor het korps pontonniers een gevoelige slag. Bij den troep was hij zeer gezien, omdat hij de kunst verstond, met on verkorte handhaving der eischen van den dienst, hier wat te geven pn daar wat te nemen. Bij het bezoek van H. II. M. M. de Koninginnen op IS Augustus j.l. was de majoor benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, en wel wegens de bijzonder flinke houding van het korps, welks lot hij als kapitein vele jaren ge deeld en dat hij als majoor slechts korten tijd bestuurd heeft. De burgerlijke samenleving ver liest in hem iemand die op velerlei gebied van zijne belangstelling in het publieke leven blijk gaf. Iieideontginning. De IJeide-onfgirmingsmaatsclmppij zal eerlang ter verstrekking van weik overgaan tot ont ginning van een gedeelte der heidevelden in de Sciioterlandsche kompar.ijen. Professionals. Volgens de Ned. Sport heeft in het afge- loopen renseizoen luit. jhr. Rutgers van Rozen burg met zijn paarden f 5972 gewonnen, graaf v. Rechteren Limpurg f4782en messr. Johnstone te Sclieveningen f 3506. Het paard (Wave Queen won f 2677 aan 4 eerste en een tweeden prijs. Iets nieuios. Door het Ned. Landbouw comité is tegen 29 October een meeting uitgeschreven in zake bijenteelt, en in haar officieel orgaan, het Nederl. Landbouiu Weekblad van 9 Oct., deelt het comité reeds de op zichzelf zeer belangrijke redevoering mede, door een der sprekers, den heer Henri Leesens, te houden. Daarin komen echter de volgende woorden letterlijk voor Met voldoening, mijne heeren, zie ik dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de uit- noodiging om deze meeting te komen bijwonen en wanneer ik mij niet bedrieg, bemerk ik onder het geachte gehoor niet alleen bijenhou ders, maar ook personen, die door hun maat schappelijke of particuliere positie veel vermogen en wier tegenwoordigheid ik ten zeerste op prijs stel." De N. B. Cl. merkt naar aanleiding van dit vooruit klaar gemaakte bedankje het vol gende op: Weliswaar wordt het meer en meer de ge woonte om redevoeringen, die later toch voor de pers bestemd zijn, reeds van te voren te laten zetten en van een proefdruk voor te lezen, maar eenige wijziging blijft dun toch altijd mogelijk en er wordt voor gezorgd, dat zij niet voor den bestemden dag het licht zien. Op de wijze van het Landbouwcomilé de geheele rede, met geanticipeerde dankbetuiging aan een nog ge heel onbekend auditorium, publiek te maken, is vermoedelijk iets geheel nieuws." Een Jack the Bipper. In de buurt van Lyon is een soort van Jack the Ripper gevangen genomen, de dader van verschil lende moorden met vreeselijke verminkingen, in de laatste jaren in het zuidwesten van Frank rijk bedreven. Hij heet Vacter en had het vooral op jonge herders en herderinnen in de eenzame bergstreken voorzien. Nadat men hem gevangen had genomen, terwijl hij bezig was een oude vrouw te molesteeren, trachtte hij uit den trein te springen, maar een gendarme hield hem nog bij het been. Nu heeft hij na lang loochenen bekend. Hij is in een klooster opgevoed en daarna bij het leger gegaan. Zijn reeks misdaden begon met een moordaanslag op een meisje, dat haar vei loving met hem verbroken had. Hij schoot op haar, trachtte vervolgens zichzelf te dooden en werd in een krankzinnigengesticht opgesloten, waaruit hij op 4 April 1894 werd ontslagen. Daarna is hij een zwervend leven gaan leiden en heeft in drie jaar, gedurende welke hij slechts korten tijd werd opgesloten wegens landlooperij, acht afgrijselijke moorden bedre ven, waarvan vier op meisjes van dertien tot zeventien jaar, een op een vrouw van G5 en drie op jongens van veertien tot zestien jaar. Hij lijdt aan erotischen waanzin en zeiJe door God Jgezonden te zijn om menschen te dooden en dat dit zijn recht en zijn plicht was. Hij beloofde nog nieuwe onthullingen te zullen doen. De rechter van instructie te Belley, op wiens bevel "Vacter gevangen genomen werd, was op het spoor van den misdadiger gekomen door de bijzonderheden in de bladen omtrent sommige der bedreven moorden vermeld. Deze brachten hem tot de overtuiging dat zij allen door één persoon waren bedreven en toen er eenige sig nalementen van den vermoedelijken dader wer den gegeven, die eveneens overeenstemden, liet hij Vacher arresteeren. De grootste steden. Volgens de statistieke gegevens hadden de vier grootste steden in 1896 inwoners oppervl. huizen Londen 4.433.000 3042 HA, 600.000 New-York3.295.000 4932 467.000 Parijs 2.542.000 966 400.000 Berlijn. 4.715.000 550 s 23.300 Londen heeft dus op elk hectare grond ge middeld 197 huizen, Parijs 402, New-Y'ork (met Brooklyn) 86 en Berlijn slechts 42. Maar in elk Londensch huis wonen gemiddeld slechts 7 a 8 personen, in New-York bijna 20, in Parijs 25 en in Berlijn zelfs 75! Daar zijn dan ook kazernewoningen ia de meeste buurten regel. liet meer van Nemi. Het beroemde meer van Nemi op welks bodem zooveel oud-Romeinsche schatten, o. a. de schepen van Tiberius moeten rusten, komt onder den hamer. Het behoort met veie goe deren er om heen aan de twee principi Filipppo en Domeriico Orsini. Faillissementen. Uitgesproken: Hini Icm, 12 October. C. Keur, bloemkweeker en koopman, te Ilillegorn (Veenenburg). Rechter-commis- saiis mr. (ie Clercq van Weel; curator F. W. van Styrum. Tiet, '12 October. A. J. van Wankum, kuiper, te Tiel. Redster-commissaris mr. M. E. Booij; curator inr. .1. J. Tilanus. 's-Gravenhage, '12 October. A. C. II. Th. Rciche, zonder beroep, te Sclieveningen. Rechter-commissaris mr. Ch. Krabbe; curator mr. .1. H. Boudewijnse. Geëindigd: De faillissementen van T van llouwelingen, timmer man, te ilardinxveiden van \V. van Iperen, land bouwer, te Leei broek. SCHEVENINGEN, 13 October. Gisterenavond en lieden werd .alhier aangevoerd 90 mand versehe visch. Tongen, middelsoort, golden 18 tot .35 c. per stuk; kleinschol f2 tot 4.25 en zeehanen f2.25 tot 3 per mand. SCHEVENINGEN, 13 October. Van de Scheveningsche vloot zijn in het laatste etmaal binnengekomen 3 loggeis en 5 bomschuiten, met 15 tot 20 last baring. In verkoop kwamen 170 kantjes en 40,000 stuks steurharing. Voor het kantje werd f 11.50 tot f 14.50 en voor de 1000 stuks f!5 tot f!G gemaakt. I.LMUIDEN, 13 October. Heden kwamen hierbinnen 3 kotters, 2 slorpen en de stoomtrawler Betsiede kotters bi achten 90120 tongen, enkele tarbot griet, 510 mandjes midd, schol, 2026 mandjes kl. schol, 3—5 mandjes schar; de sloepen 500 lev. schelvisch, 700 doode idemde stoomtrawler Betsie bracht een paatij schelvisch, tarbot, rog, tong, schol, schar en wieting. De prijzen waren: gr. lev. schelvisch f28 a f35, ki. lev. idem f5 a f7, gr. doode idem f 10 a f 18, kl. doode idem f4 a f5, alles per mand; gr. tong 7595 c., middel idem 4060 c,kl.idem 1525c., gr. tarbot f7flO, kl. tarbot griet f2f2.60, rog 80 c.f 1.25, alles per stuk; gr. schol f 10f16, midd. idem f4 20f7.25, kl. idem f 1.40f2.70, schar fl.50f2.25, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. Oct. 15 v.m. 6.28 n.m. 6.44 .16 7.02 7.18 lloogte in M. f N. A. P. van liet Hoogw. te Hoek-van-Hol land. Oct. 15 v.m. 0 86 M.n.m. 0.86 11. 9 16 o 0.79 o 0 8! Zon en Haan. Zonsopgang Oct. 15: 6.27 v.rn. ondergang 5.0i n.m. 3 166.28 502 Laatste kwartier 18 Oct. Nieuwe Maan 25 Oct. PARIJS, 13 October. Tarwe. Loopende maand fr 29.25, Nov. fr. 29. Nov./Dec. fr. 29.4 maanden van Nor. fr. 28.75, 4 eerste maanden fr. 28.60, vast. Rogge. Loopende maand fr 17.75, Nov. fr. 17.75, Nov./Dec fr. 17.90, 4 maanden van Nov. fr 17.75, 4 eerste maanden fr. 18.kalm. HAMBURG, 13 October. Petroleum loco 4 85, brief, dito -,geld. Spiritus per Oct./Nov. 20, Dec./Jan. 20%. Stemming: kalm. BERLIJN, 13 October. Spiritus. Loco 42.60. BUDAPEST, 13 October. Tarwe vast. LONDEN, 13 October. Aanvoer van Engelsche Tarwe qrs., vreemde 36,500 qrs. Tarwe gedrukt, Mais prijshoudend. Amerikaaiische Goederenmarkt. NEW-YORK, 13 October. Tarwe. Oct. Nov. Dec. Jan. Maart. Mei. 13 Oct. 951/s 94% 93% 12 9 94% 93% 92% H 953/8 947/8 93% Oct, Nov, Dec. Jan, Maart. Mei. 13 Oct. 32 32% 36% 12 32 32% 36% 11 31% 335/8 34% 37%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6