Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Koloniën. Laatste Nieuws. FIN ANTIEEL, Beurs yau Amsterdam. De eerste openbare jaarvergadering van de afd. Vlaardingen van den Alg. Ned. Typografen bond zal plaats hebben op Zaterdag 16 October as., des avonds te 9 uur, in hotel »Bellevue", aan de Weslhavenplaats. Als sprekers treden op de heeren P. £Tol«, uit Amsterdam, met het onderwerp: sToestan- den in verband met minimumloon", en J. Molle- vanger, alhier, met het onderwerpï>De Typo graaf in zijn maatschappelijke positie met betrekking tot zijn vak". Voor rekening van den heer J. van Daelen te Antwerpen is gisteren het stalen sloepschip Susanna met goed gevolg van stapel gelaten, aan de werf van den scheepsbouwmeester J. S. Tigee alhier. Het zal gevoerd worden door schipper J. Nieuwstraten. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 15 Oct. Joris van der Vlis en Geertruida Elisabeth van Bommel. Kornelis Bergwerf en Adriana de Ligh. Gehuwd 15 Oct. Frederik Moulijn en Jeannelte Eleonora Constance Stolk. Jacobus Laurus Kolijn en Cecilia Maria Stolk. Geboren 14 Oct. Jacobus, zoon van A. van Dooren en H. P. Suttorp, Oosterstraat. 15 Oct. Bernardus Anthonius, zoon van H, van der Linden en E M. van den Boom, Een- drachtstraat. Te Botterdam werd Woensdagavond een kerk- concert gegeven onder leiding van den heer C. Iminig Jr., waaraan ook de heer C. Bakkes uit Berlijn, oud-inwoner van Schiedam medewerkte. Omtrent dezen tenorzanger zegt de N. R. Ct. Den tenorzanger Bakkes hebben wij met groot genoegen gehoordhij zong „O quani snavis est" van Örth, het korte gebed van Hiion uit het tweede bedrijf van Weber's Oberon cn een Geistliches Lied van Wcrinann. Zijn sten klonk in de kerk bijzonder mooi cn de warmte die uit zijn zingen, van het Geistliches Lied bovenal, weldadig straalde, heeft ongetwijfeld veel indruk gemaakt. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren den zaakwaarnemer J. H. Wensink aldaar, die onder voorwendsel een erfenis van 40 millioon to zullen losmaken, den gep. korporaal der marine H. J. W. Albcrs verschillende bedragen afhandig mankte tot één jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 2 jaar. R.-K. Kerk. Met groote plechtigheid is gisteren te Amsterdam begraven het stoffelijk overschot van mgr. Toppcns, deken van Amsterdam. IIooger Ouderwijs. Amsterdam. Propacdeutisch examen in de genees kunde W. B. Merens en C. E. Guyepropacdeutisch examen theologie E. van den Berg en G. C. C. Geyskes. Examen Apothekers-bediende. Arnhem. Van de drie vrouwelijke candidaten slaagde mej. S. A. v. Embden, geb. to Utrechtvan de drie mannelijke candidaten slaagde do heer J. L. N Biich- ner gcb. te Arnhem. S j> 0 J{ T- Volgens de Petit Bleu zal Jaap Eden in do Grand Frix de Ttouhaix uitkomen tegen Protiu en Nossam. Morin heeft zich om zijn val van Zondag 1.1. moeten terngtrekken. Weer eene werkstaking. Dezelfde stukstrijksters aan de fabriek.van de Gebrs. Palthe te Almdo, die de vorige weck het werk staakten, doch Maandag weer be gonnen, weigerden Dinsdag middag met het ■werk voort te gaan en verlieten eindelijk de fabriek. Ook gisteren morgen zijn ze niet weer begonnen zij willen eerst weten of de nieuwe loonlijst, die heden gereed zal zijn, ook in hun nadeel uitvalt. De verzekering van de directie, dat dit niet het geva! zou zijn, was voor haar niet voldoende om aan 't werk te blijven. Het ergste is, dat bij een staking van een gedeelte van het personeel, ook het overige gedeelte veeltijds tot werkloosheid gedoemd is. Eindelijk gevonden. Gisterenmiddag is door den binnenkomenden loodsschoener van schipper Ketting, nabij Vlis- singen drijvende gevonden, en aldaar per sloep aangebracht liet lijk van den sloeproeier P. de Jong, die bij het bekende ongeluk is omgekomen. Het is naar het lijkenhuisje overgebracht. Een Map van tweehonderdvijftig Meter. Bij de behandeling eener strafzaak voor de rechtbank te Roermond, waarbij de beklaagde aan een der getuigen eenige oorvijgen had ge geven, vroeg de voorzitter aan dien getuige hoe lang dat oorvijgen geven wel had geduurd. Wel tweehonderdvijftig meter was het antwoord. De voorzitter, die zich geen goede voorstelling scheen te kunnen maken van een klap van 250 meter, verzocht om opheldering hiervan, en het bleek toen dat de man langs een weg, die circa 250 meter lang was, aanhoudend oorvijgen had ge had. Feitelijk was dit volgens dien getuige, maar een aanhoudende klap van 250 meter lengte. Nansen over Andrée Nansen is over Kopenhagen naar Londen vertrokken, om van daar aanstaanden Zaterdag per Lucania naar Amerika te gaan. Vóór zijn vertrek heeft hij aan een medewerker van Verdens Gang zijn meening over het lot van Andrée gezegd. Hij vindt liet nist verontrustend dat men nog niets heeft gehoord van Andrée. Het is zeer waarschijnlijk dat hij nog in het leven is en het kan best zijn dat men den gan- schen winter nieis van hem zal hooren. Want als hij b. v. in het Noord-Amerikaarische deel der ['ooizee terecht is gekomen of in Noord- siberië, dan zal hij wel zooveel van den winter laten voorbijgean vóór hij met de buitenwereld verbinding zoekt. Hy heeft immers proviand voor drie maanden bij zich en kan, zoo zeide Nansen, szeker even goed zich andere middelen tot overvviutering verschaffen als Johansen en ik" (door het dooden van dieren, bedoelde Nansen waar schijnlijk). Voorts achtte Nan=en het best mogelijk dat Andrée den Pool heeft kunnen bereiken. Dat is nu overigens nog maar een quaestie van tijd en geduld. Ten slotte verklaarde hij nog, dat aan de uitwerking der wetenschappelijke resultaten van de Eram-reis de professoren Sars, Mohn, Golmuyden, Collet en Natharst en anderen bezig zijn. Err dat het nog lang kan duren. Ernstig ongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk heeft gisteren ochtend te Kamerijk plaats gehad in de cen trale suikerfabriek aldaar. Het onderste gedeelte der bakken is langs de klinkbouten afgebroken, zoodat de gesmolten gloeiende massa over den grond wegliep en veertien perjonen overstroomde. Twee werklieden bestierven het onmiddellijk, en verscheidene anderen zijn gruwelijk gewond, waaronder de onder directeur, die in levens gevaar verkeert. De oorzaak van het ongeval ligt ten eenen- male in het duister. Nederlandse lie mail. Atjeli. De Java Ct. ontleent aan uit Kotaradja ont vangen telegrammen hel navolgende omtrent de ontmoeting in Lepong met henden van Toekoe Oamar Den 7den Sept. raakte eene van Lepong uit gerukte patrouille van 2 officieren en 54 bajonetten in het da! Lamteh slaags met sterke vijandelijke benden van T. Oemar. In het daarop gevolgd gevecht, waarbij tot 3 maal toe klewangaanvallen werden afgeslagen en waaraan later ook eene van Lopong uitgerukte compagnie deel nam, sneuvelden de Europeesche fuseliers Mornie, Mcmmer en Mewes, de inlandsche sergeant Kassanmoeriadie en de inlandsche fuseliers Kasidin en Wongsotaroeno. De Je luitenant der infanterie A. A. van Mourik, gedetacheerd uit Nederland, die levensgevaarlijk ge wond werd, is spdert aan de bekomen wonden over leden, terwijl verder nog gewond werden, levensge vaarlijk de Europeesche sergeanten Theunissen en Verhelst zoomede de Europeesche korporaal Bakker niet levensgevaarlijk de Europeesche sergeant Bos- son en de Europeesche fuselier Lodewijkx. De Europeesche fuselier Dunk bekwam een schampschot. De vijand bekwam tien dooden, waarvan zpven op het terrein bleven liggen, en vijftien gewonden. De Aljeh-correspondent van de Sum. Cl schrijft over den aanval op onze troepen in Lepong onder meer het volgende bGelijk gewoonlijk was er den 7en j!., 's mor gens, een patrouille het Lepongsche ingegaan, sterk 2 officieren en 54 bajonetten. Omstreeks 11 ure in den morgen bevond men zich op ruim twee uren gaans van het bivak, in de vallei van Lim- tèh, het uiterste punt, waar in den tijd van Van der Heijden de terreinopnamen hebben plaats gehad. nOpeens werd er van alle zijden op het kleine troepje geschoten en wel met het noodlottige ge volg dat terstond eenigen buiten gevecht gesteld moesten worden, waaronder de Europ. sergeant Theunissen de eerste was. Dat de vijand het vooral op het kader gemunt had, bleek al dadelijk uit de gewonden die hij ons daarbij bezorgde. Dit en het vervoer van de dooden en gewonden bracht de colonne in een hachelijke» toestand, waarom de vijand al dichter en dichter kon naderen. Zelfs spreken de berichten van een tot driemaal toe herhaalden maar afgeslagen klewangaanval." Dit laatste komt den correspondent echter als overdreven voor, omdat de bende te mooie posities gekozen had om zich noodeloos bloot te geven aan de wisse schoten onzer troepen en ook omdat de moesten der onzen door geweerkogels waren ge wond. Schrijver vervolgtr>Die klewangaanvallen dus daargelaten, slechts aannemende dat we nu en dan handgemeen waren met enkelen, zoo blijft het zeker dat de patrouille vreeselijk bestookt werd, zonder dat er veel tegen den vijand to ondernemen viel. Van 11 ure 's morgens tot ongeveer 4 ure in den namiddag kon men dan ook niet veel an ders doen dan trachten den vijand ten minste zoo veel ontzag in te boezemen, dat hij het niet waagde in massa op ons aan te dringen. sVan de zes-en-vijftig combattanten waren spoedig elf man buiten gevecht gesteld, zes gesneuveld en vijf gewond, waarvan do meesten tevens gevaarlijk Bovendien was nog een dwangarbeider gesneuveld en een handlanger van de ambulance gewond. De toestand onzer mannen kon dus zonder overdrijving wanhopig genoemd worden. Noch van aanvallen, noch van retireeren kon sprake zijn. a> Eindelijk kwam er hulp opdageneen van Lepong uitgerukte compagnie. En nu veranderden ook zeer spoedig de omstandigheden. Niet meer gedwongen tot immobiliteit, slaagde men er spoedig in den vijand uit zijn schuilhoeken te ver jagen. Hij week spoedig zoover achteruit, dat zijn schoten geen effect meer konden hebben en zoo werd het mogelijk den terugtocht met de vele dooden en gewonden te aanvaarden. i Wie had zoo iets verwacht Ja tochVelen hadden reeds lang een voorge voel van naderend gevaar, want eiken dag, bij het uitrukken der zwakke patrouille-;, zeiden die rniomme" minderen tegen elkaar: »Let maar op, van daag of morgen neemt T. Oemar ons te gra zen, en dan voeren we geen b!tegen hem uit Doch wat dien ndommen" lieden daghelder was, was voor de kooger geplaatsten iets bespottelijks. Men schijnt aan volstrekte verblinding geleden te hebben. Een paar maanden geleden toch dorst men nauwelijks de Kroeng Lepong over te tiekken en thans na er nog niet afdoende te zijn opge treden, met de wetenschap dat riet in Lepong we melt van handlangers van Oemar, terwijl dagelijks berichten van voorgenomen vijandelijkheden binnen komen, terwijl er alle reden was om te onderstel len, dat de bevolking der VI Moekims, vooral dio in da buurt van Lamtéh, op de hand is van Oemar, voor hem althans meer respect blijkt te hebben dan voor de xiKeumpenie" thans stuurt men vijftig man uren en uren ver in zoo'n gebied, zonder eenige zekerheid v3n wat er in dien langen tijd gebeurt." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot voorz. van de landr. te Bonthain, Djencponto. Aloe en Takalar (Celebes en onderk.) inr. J. W. Kooltot lid van den raad var just, te Soerabaja, mr. E. van Noël,tot lid van de comm. van tou. op de II. B. S. te Semarang, mr. J. H. Lichtenbelt, vicc-pres. v. d. raad van just, aldaar bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madoera tot contr. 2e kl. de adspirant-contr. J. Wolfftot adsp.- contr. II. W. J. B. Logeman; bij den waterst.tot opz. ie kl. in de ros. Madiocn, de ambt. op non-act. S. E. Haagsmatot ass.-res. ter besch. v. d. ris. ter Oostkust van Sumatra, de ambt. op non-act. II. A. van der Stceustratentot insp. v. h. Inl. onderw. in de 3o atd., te Probolinggo de dir. der kweeksch. te Fort de Koek D. Grivel; tot adj. insp. van het Inl. onderw.in do Ie afd. de adj.-inspect. in de 2c afd C. den Ilamerin do 2e afd., de 2e ondcriv. bij de kwccksch. te Djokdjakarta, H. Th. J. Uijtter- broeck- tot dir. der kweeksch. te Fort de Koek, de 2e onderw. bij de kweeksch. te Amboina, G. J. F. Biegman; tot 2en onderw. bij do kweeksch. te Djok djakarta, de hoofdonderw. te Probolinggo, L. D. van Capclletot 2e onderw-. bij de kweeksch. te Amboina, de onderw. 2c kl. J. J. van Eupcn tot hoofdonderw. aan de school voor zonen van Inl. hoofden te Pro- bolingho. de onderw. 2e kl. A. G. Boes tot lid v. d. raad van just, te Semarang mr. F. A. Milderstot sub.-oft'. van jus. bij don raad van jus. teSemarang, de audit-mil. bij den krijgsraad te Magelang mr. E. F. Kollmanntot aud.-mil, bij den krijgsraad te Magelang (Kcdoc), de grift', bij den raad van just, te Makasser mr. A. Bergsma; tot voorz. van den landr. te Bodjoncgoro, het lid van den raad van just, te Padang mr. E. Zorabtot lid van den raad van just, te Padang, de griff. bij dieu raad mr. W. I. M. Plate, bij het binnenl. best. buiten .Java on Ma doera tot contr. 2e kl., de asp.-contr. H. L. C. Petri tot asp.-contr., de ambt. E. Pcrelaer. Ontslagenop verz. eerv. de boormeerster le kl. F. G. van Ilaastcrt en de contr le kl. jhr. de Sericrc op verz. weg. ziekte, eerv. de comm. le kl. bij den post- -en tel.dienst. A. B. Barkeij. Verleend. weg. z., 2 j. verl. n. Eur., aan den contr. 2e kl. dr. C. Svvaving. Militair Departement. Benoemd: tot lid dor dir. van het mil. wed.- en weezenfonds in Ned.-Ind, do kol. der art. W. Bootje. Bevorderd: tot nrnj. bij de art., de kap. C. Schip pers; tot maj.-intend. bij de mil. adra. de kap.-int. J. H. van Baar van Slangenburg. Ontslagen: op verz., eerv. cn met pens. de ritm. der cavai. II. W. A. van Jeveren; eerv. als lid der dir. van het mil. wed. en weezenfonds in Ned.-Ind. de eerv. ontsl. kol. W. II. Stavermnu. Fransche mail. Aljeh. Aan een van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen telegram wordt door de Jav. (t. van 17 Sept. het volgende ontlesnd Na het gevecht op 7 dezer in het dal Lamteh (zie het medegedeelde in de Jav. CL van 10 dezer nc. 72) bleef T. Oemar mot zijne bendehoofden en ongeveer 400 strijders zich aldaar ophouden en legde versterkingen aan op de dahvanden. Den Sen dezer zijn tijdelijk 2 compagnieën van het 3e bataljon toegevoegd aan de troepenmacht in die streek. T. Oemar onderneemt niets tegen liet bivouak te Lenong of tegen de bevolking aldaar, doch wacht blijkbaar onze troepen op in genoemd dal In den nacht van 11 op 12 Sept. drong eene kleine bende van T. Oemar onder diens voor- naamsten aanvoerder Panglima Bintang in Lam- tengah (VI Moekims), om wraak te nemen over het niet willen opbrengen van wang sabil, ver moordde aldaar 2 inwoners en vei brandde een 3-tal buizen in bet daarop tusschen de bevolking en de bende gevolgd gevecht sneuvelde Panglima Bintang. Eene onmiddellijk 's nachts uitgerukte colonne trof geen vijand meer aan in do VI Moekims. Den Oden Sept. werden Kola Pantei Radja en Lota Oedjoeng Lantjoek, elk met 100 gewapenden. bezet door Toekoe Bintara Pinang. Drie honderd mannen, vrouwen en kindoren keerden naar de Moekim Pakan Baroe—-Pakan Sot terug. Den lOden maakte Toekoe Bintara Keinangan zijne opwachting bij den gouverneur te Segli. In den avond van dien dag keerde de gouver neur naar Kota Radja terug. Een deel der te Segli gelegerde mobiele colonne, bestaande uit eene sectie bergartillerie en eene sectie genie troepen, kwamen den llden te Kota Radja terug, terwijl den 14don eene tot die colonne behoorende compagnie infanterie zou volgen. Den I3en Sept. geraakte een flankbedekking van van het transport, dat op weg was naar Samahani, bij Long Larooh in gevecht met eene bende. Bij het veidrijven van den vijand sneuvelde de Europeesche fuselier Duin (alg. st. n. 30052), terwijl de inlandsche fuselier Martodrono (alg. st. no. 47442) zwaar gewond werd, aan welke ver wonding hij sedert overleed. Aan de zijde des vijands sneuvelde één man bet aantal gewonden is niet bekend. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdbij den post- en tel.-dienst tot chef der 3e afd. te Soerabaja, de adj.-insp. A. J. Bakker al daar tot onderw. 2de kl. H. van Bockel en E'. van der Woude; tot ondervvijz. le kl.. de id 2e kl. mej. \V. A. de Jong; tot ondervvijz. 2e kl. mej. F. M. Kruisheer. Bij de expl. der S. S. op Java: tot chef 3e kl., de comm. Ch. W. Webb, J. J. Schansrann en G. A. Gersentot comm v. d. stationsd., de le kl. P. H. de Jager, A. E. L. da Sturler, W. P. J. v. d. Chijs, J. de Jager en E. F. do Sausïntot 2n comm. d 3e comm. J. Baidemnann en J. Th. de Boer; tot mach. 3e klde leerlingen-machinist L. Cordie, H. Verlinden en L. E. P. Young. Ontslagen eerv. de le com. b. d. alg. rekenk. G. A. v. d. Zon Brouwer en de 2e comm. bij dat coll. Th. C. v. Ilcmertde contr. 2e kl. F. W. Steenstra Toussaint. Verleendeen jaar vorl. naar Europa aan de onder vvijz. le kl. E. A. van der Meijden Militair Departement. Benoemdtot adj. van den milit. comm. der W/A. van Borneo, de le luit. R. ten Seldam; tot luit.-adj. bij genietr. aldaar, dc 1c luit. C. F. de Rochemont. Ontslagenop verz. eerv. cn met pens. de majoor der inf. G. P. M. van der Noorda. Verleend: ccn jaar verl. n. Europa, aan den len luit. J, P. Gentil. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer weid behandeld het rapport der com missie, belast met. het onderzoek naar de ge loofsbrieven van den heer Van Gilse. De lieer Veegens achtte de toelating noodig omdat volgens de strikte interpretatie der wet geen nieuw biljet aan WiebeCnossen te Woud send was geweigerd. De heer Kerdijk bad de stembiljetten van Woudsend nagezien en daarin gevonden het geldig verklaarde biljet, aan den lieer Heems kerk toegewezen, ofschoon ook het vak voor den naam van den heer Van Gilse was zwart gemaakt. De heer Savornin Luhman erkende dit, doch was van oordeel dat ah dit biljet ongeldig was, vele andere eveneens ongeldig moesten ver klaard worden. Nadat de vergadering geschorst was om ge legenheid te geven dat biljet te bezichtigen werd het voorstel van den voorzitter aange nomen om een nader onderzoek aan de com missie op te dragen zonder stemming goedge keurd. De heer Kuyper betoogde nog de noodzake lijkheid van eene schifting der biljetten en afzon dering van die, welke meer bevatten dan één zwartgemaakt vak. De Kamer is hierop gescheiden. De Commissie van onderzoek in de Panama- quaestie heeft gisteren haren arbeid weder aan gevangen. Onder voorzitterschap van generaal Mauro- micltales is te Athene eene commissie opge treden tot onderzoek van de gebeurtenissen van den laatsten oorlog. Einde van deze maand gaan 5000 man ver sterkingen naar Cuba. Wisselkoersen le Rotterdam. 15 October. Londen kort f 12.05J£ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.90 2 Antwerpen t - 47.77% 3 15 October. STAATSI.EENINGEN. Nederland. pCt Cert. Ned. W. Schuld 2% Hongarije. Oblig. Goudl. 1876 5 Italië. Inschr. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl. Pap, Mei/Nov5 Zilv. Jan./Juli 5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 18845 Spanje. Buit, Pp. pes. 60004 dito pes. 12 240Ö04 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3>/s dito 1886/1890 3i/s Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl, Ityp. Bk. Pbr4i/2 Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 i/a Westl. Hyp. l'andbr4 Vorige koers. 88% 102 87% 84% 85 21 Via 31% lO49/i0 58% 50% 95 IOOI/4 101 97 100% 102% 102% 101 Heden. Laagste koers. 88S/lg 102 85% 21 31% 104% 58% IOO1/4

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3