Zwitsersche Zijde Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeelingen is d© Beste! STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Rechtzaken. Burgerlijke Stand van Overschie. Ondertrouwd: 14. C. Langevoort, jm. 26j. en P. Reever, j'd. 26 j. P. G. Scheffer jm. 23 j. en J. Zwanenburg jd. 25 j. Getrouwd: 14 J. J. Hoeffgen jm. 23 j. en A B. M. Vielvoije jd. 21 j. Geboren: 7. Aai'ke, d. v. G Boltjes enR.Hoek stra. 10. Leendert Johannes, z. v. P. Veenman en D. v. d. Kloot. 11. Maria, d. v. W. F. Schafer en M. van Leeuwen. 12. Arendje, d. v. C. Kooij cn I). v. d. Sluis. Overleden: 9. Levenl. aang. kind v. h. manl. geslacht van J. v d. Most en A. v. d. Heijden. Leven', geb. k. vr. geslacht van C. v. d. Gaag ge scheiden vrouw van J. Baks. Bij Kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan P. Deys, ten bedrage van f310 'sjaars, en zulks op grond van de artikelen 4d en 9<r der Burgeilijke Pensioenwet. Bij Kon besluit is aan mr. A. M. Ch. II. Koek, op zijn daaitoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de airondisseinents- reebtbank te Utrecht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten Bij Kou. besluit is benoemd tot directeur der Poly technische school J. M. Telders, tevens hoogleeraar aan die inrichting. Bij Kon. Besl zijn bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, met ingang van 1 Novemb. r benoemd tot contr. te Groningen, L J. üuber, thans essaieur aldaar; tot essaieur te Gro ningen, II. F. J. Guppertz, thans commies-steinpelaar te Rotterdam, R. van der WerlT, thans in gelijke be trekking te Schoonhoventot commies-stempelaar te Schoonhoven, II. A. SI. van Visvliet, thans aide-essaieur te Roosendaal; en is aan C. Huygens, commies-stem pelaar te 's-Gravenhage, tevens de personeele titel van adjunct-controleur toegekend. Bij Kon Besl. is lo. de off.-mach. der 2e kl. bij 's-Rijks Stoomvaartdienst, II. W. Bor, op pensioen ge steld, en hem toegekenda. een pensioen van f 846 "sjaars, en b. eene verhooging van dat pensioen ad f900 'sjaars, 2o benoemd tot ofl.-mach. der 2de kl. bij 's Rijks Stoomvaartdienst, de hoofdinacliin. der le kl. M. Zwart. Bij Kon. besluit is aan mr. tl. Verkouteren, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-piaatsvervanger in het kanton Amster dam (4e kanton), onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De melk vloeide over de straat en er brak een veer van liet wagentje. Bij het vervoeren van een handwagen met 40 maten steenkolen op deri Kortedijk alhier, geraakte één der wielen van den wagen, en kreeg D. van der Kooij het voertuig met de geheele lading op het rechterbeen, waardoor dat lichaamsdeel inwendig bezeerd is, zoodat de man niet in staat is het werk vooreerst verder voort te zetten. Ten huize van den spekslager J. F. van dei- Plaat alhier, had hedenmorgen de vrouw van Olieman, eene werkster, het ongeluk van een trapleer te vallen en met één der vingers van de linkerhand in een spekhaak terecht te komen. Door dr. Kikkert is de vinger, die gespleten was, verbonden. Dinsdag 19 October a.s. zal op het raadhuis alhier, des avonds te 8 uur, aanneming van leerlingen plaats hebben voor de Tusschenschool aan het Westnieuwland. BURGERLIJKE STAND. Geboren 16 Oct. Jacobs, dochter van J. A. Smit en F. Punt, Bleeks',raat. a 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.5© per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zijdenstoffen voor Damcstoilctjes. Directe verhoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. overeenkomstig het programma, vastgesteld bij resolutie van 31 December 18G9, no. 241, waaraan echter alleen komnniezen kunnen deel nemen, die een voldoend examen als roeier der dranken hebben afgelegd c. dat zij, die het examen voor kommies verificateur wenschen af te leggen, zich vóór 1 November e. k. door tusschenkomst van hun inspecteur met een daartoe strekkend verzoek moeten wenden tot den minister van financiën d. dat deze verzoekschriften, voorzien van het advies van den inspecteur en den directeur en belegd met een afschrift van den signale- mentstaat over 1896, door laatstgenoemde vóór of op 1 December e. k. aan het departement van financiën zullen worden ingezonden. Haven Hoek Tan Holland. Gisterenovond werd te Scheveningen op uit- noodiging van de Permanente Commissie uit de Reederij, onder voorzitter van den heer A. Hoogenraad, een talrijk bezochte bijeenkomst gehouden ter bespreking van het ontwerp- Beversen-Yan Heurn, betrekkelijk den aanleg van eene haven aan den Hoek van Holland met spoorwegverbinding o.a. naar Scheveningen. Na eene korte doch zaakrijke discussie, werd de volgende motie voorgesteld door den heer M. de Mos bij acclamatie aangenomen. »De Reederij te Scheveningen, kennis geno men hebbende van het plan eener haven aan den Hoek van Holland, ontworpen door de heeren Beversea en Van Heurn, spreekt als hare mee ning uit, dat Scheveningen niet alleen niet ge baat zal zijn met een dusdanig plan, maar ook hare spoedige verplaatsing zou tegemoet snellen verklaart dat de visscherij en aanverwante vak keu alleen gebaat zijn met den aanleg van een haven te Scheveningen naar het ontwerp van de havencommissie, die zich gevormd heeft op verzoek van de Yereeniging voor Handel, Nijver heid en Gemeentebelangen te 's-Gravenhage, en verzoekt mitsdien den betrokken Regeeringen beleefd maar dringend tot de spoedige uitvoering van dit plan of een daarmede overeenkomend over te gaan. Van deze motie zal kennis woiden gegeven aan den minister van Waterstaat, den gemeen teraad, de Kamer van Koophandel en verdere bij de zaak betrokken autoriteiten. Eenzame opsluiting. Uit Breda wordt aan De Tijd het volgende geschreven Werd er reeds meermalen door ons op gewezen, hoe tot meer dan één jaar celstraf veroordeelden ten gevolge van die straf de eene of andere inwendige ziekte beloopen, en werd toen door ons als voorbeeld liet geval aangehaald van een gevangene te Breda, die als gevolg van s't zitten'' een levensgevaarlijke operatie in het R. K. Gasthuis te Breda moest ondergaan, van operatie hij opkwam, doch ■welke niet de oorzaak zijner ziekte kon weg nemen, thans is bij koninklijk besluit aan dien zelfden gevangene kwijtschelding verleend van de rest zijner celstraf vau drie jaren, waartoe hij den 2den September 1895 werd veroordeeld. nWare het niet wenschelijk, dat van regee- ringswege eindelijk eens een enquête werd geopend, om na te gaan of inderdaad langdurige eenzame opsluiting slecht werkt op dm ge zondheidstoestand der gevangenen, allicht zou dan die enquête ook oorzaak worden, dat er verandering kwam in ons strafstelsel, en dat men b. v. door deportatie elders liet goedmaken •wat hier te lande werd misdreven, of wel dat men hetzelfde in ons land beproefde, door ge vangenen als heideontginners ie gebruiken." Stuurlieden-examen. De commissie tot examineeren van stuurlieden ter koopvaardij hield 12, 13, 14 en 15 dezer zitting te Rotterdam. Aangemeld hadden zich 18 candidaten, voor 24 diploma's. De volgende diploma's werden uitgereikt Derde stuurman aan de heeren S. Holtzapffel te Rotterdam, K. van Dijk te WaifTum, G. H. Ruhaak te Overschie. Groote stoomvaart A. Eerste stuurman aan de heeren W. Adam te Rotterdam, A. G. van de Gevel te Strijentweede stuurman aan den heer D. van den Ent te Amsterdamderde stuurman aan de heeren N, J. Vermeulen te Amsterdam, C. Ringeling te Rotterdam, S. Holtzapffel te Rotterdam, L. van Dijk te Warf- fum, B. Reitsma te Amsterdam, C. B. F. Boek- holts te Amsterdam, G. H. Ruhaak te Overschie. H. J. M. Kuymans te Rotterdam. Oneerlijke concurrentie. Blijkens de vastgestelde statuten stelt de Vereeniging tot bestrijding van oneerlijke con currentie in den handel, gevestigd te 's Gra- venhage, zich ten doe! het tegengaan van alle oneerlijke concurrentie in welken vorm ook. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. Het met raad en daad bijstaan harer leden waar deze zich door onderkruiping in hun be staan bedreigd zien; h. waar zich een geval van valsche reclame voordoet met alle geoorloofde middelen het pu bliek voor te lichten en van de onware voor stelling der zaken op de hoogte te stellen; e. het doen houden van voordrachten, het uitgeven van geschrifien en het houden van vergaderingen d. bij gebleken noodzakelijkheid pogingen in het werk te stellen opdat de weigever zich het doel der Vereeniging aantrekke. Als gevallen van oneerlijke concurrentie wel ker bestrijding de Vereeniging op het oog heeft, worden o. a. genoemd het aankondigen van den verkoop van be naderde goederen, terwijl h, t. 1. geen bena dering meer wordt toegepastuitverkoop wegens schade die slechts bestaan heeft b. v. in bet breken van een winkelruit; id. wegens fail lissement, zonder dat de winkelier zelf gefail leerd is of zonder verdere aanduiding hoege naamd gedwongen opruiming wegens schade door brand, die niets is geweest dan een klein begin dat met een emmer water is gebluscht e. d. Bij Kon. Besluit is N. H. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, benoemd tot off. in de orde van Oranje-Nassau. Gelijk wij reeds mededeelden schreef de Lomo- tief: »Naar men verzekert, heeft de heer Cremer, pas opgetreden Minister van Koloniën, zich reeds uitgelaten dat hij in de politiek van deu Gouver neur-Generaal van der Wijck vertrouwen stelt en in diens gedraglijn niet wenscht in te grijpen." AVie die men is, die verhaalt dat de heer Cremer zich heeft ^uitgelaten", staat er niet bij en reeds dit ontneemt veel aan het gezag van die sverzekering". Maar weinig aanneme lijk is het ook dat een Mirister zich zou heb ben yiuitgelaten", hoe hij over den Gouverneur- Generaal dacht en wat hij al of niet ten aanzien van dezen van plan was. Staatslieden houden zulke dingen voor zich zelf of, spreken zij er over, dan geschiedt dit officieel en niet bij wijze van buurpraatjes tegen iemand, die zoo weinig vertrouwen verdient, dat hij het in de courant zet. (Arnh. Ct.) De minister van Koloniën maakt bekend dat in elk der jaren 1898,1899 en 1900 gerekend kan worden op de uitzending naar Nederlandsch ladië, ter vervulling van administratieve be trekkingen daar te lande, van tien jongelieden, die hier te lande in het groot-ambtenaarsexa men voor den Indischen dienst geslaagd zijn. St.-Ct De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over de begrooting voor kolo niën de heeren Van Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk, Bahlmann, Verheij en Mackay. Naar men ons mededeelt is eene anti- revolulionnaire Kamerclub opgericht voor den duur van de op 15 en 25 Juui gekozen Kamer en werden gekozen tot: voorzitter, dr. A. Kuyper; 2e voorzitter, J. van Alphen penning meester, jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijcksecretaris, Joh. Krap2e secretaris, mr. H. A. v. d. Velde. Hollander De heeren mr. A. Kerdijk, mr. H. Smeenge en C. V. Gerritsen zullen Dinsdag a. s. hier optreden ter bespreking van de candidatuur voor de Tweede Kamer in dit kiesdistrict. Een kleine dertig leden der liberale kies- vereeniging te Bovenkarspel, welke geen vrede hadden met den candidaat der centrale, den heer A. Kool, hebben zich afgescheiden. Ook hier hebben een achttal leden der liberale kiesvereeniging voor bun lidmaatschap bedankt, om propaganda te maken voor de candidatuur van den heer Gerritsen. Gisterenmiddag werd het huldeblijk van de burgemeesters in Noor-Holland aan den afge treden Commissaris der Koningin in dat gewest, jhr. mr. J. W. M. Schorer, thans vice-president van den Raad van State, aangeboden. Uit Tilburg wordt gemeld, dat in de vol gende week de nuntius bij ons Hof aldaar ver wacht wordt. Vandaar zal de Pauselijke gezant zich naar Limburg begeven. Door de directie der-posleren en telegraphie zijn bevorderd tot hoofdcommies der posterijen de commiezen le kl. P. Keg Cz., te 's-Her- togeubo=cliH. J. Mahieu, werkzaam bij het hoofdbestuur; J. ten Cate, werkzaam aan de inspectie der spoorwegpostkantoren C. C. Vre- denberg, ten spoorwegpostkantore No. 4 (Arn hem) en J. A. H. A. Jansen, werkzaam aan de iuspectie der posterijen en telegraphie te Utrecht; tot commies der posterijen le kl.de com miezen 2j kl. P. J. Th. Voet van Vormizeele te Amsterdam; T. J. Montijn te Amersfoort; E. Voorbij, werkzaam bij het hoofdbestuur, en A. G. J. Geysen te Maastricht; tot commies der posteryen 2e kl.de commiezen 3e Kl. jhr. V. V. van Cammingha te Breda en G. E. H. van Helleuberg Hubar te Arnhemtot commies der posterijen 3e kl.de commiezen 4e kl. J. D. Udo, I. le Grand en P. W. G-rbers te Amsterdam. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn met ingang van 1 No vember benoemd tot ingeneurs de adjunct-inge- neurs 1ste klasse de heeren P. C. J.Laumans te Zwolle; I. Franco te Tilburg en G. W. van Heukelom te Utrecht. Te Wassenaar is heden in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer M. graaf ran Limburg Stirum, oud-hofmaarschalk van prins Frederik, kamerheer in b. c. van wijlen den Koning. OVERSCHIE, 16 October. De heer G. H. Ruhaak alhier, is deze week geslaagd voor het examen voor 3den stuurman ter koopvaardij en voor stuurman op de groote stoomvaart A. Bij K. B. van 6 October jI., zijn de Statuten der vereeniging sAfdeeling Schiedam der Ver eeniging van kleinhandelaren in sterken drank Vergunning," gevestigd alhier, goedgekeurd. Hedenmorgen te 8'A uur stond de wagen van den kolenhandelaar Wuisman voor het pakhuis aan de Schie, beladen met 1300 bri- quetten en bespannen met een paard, gereed om weg te rijden, toen het paaru plotseling achteruitliep, den wagen van den kant in de Schie duwde, doch toen gedwongen was zelf dien weg te volgen. Tevergeefs trachtte Wuisman liet ongeval te voorkomen. Onmiddellijk werd het paard van den wagen los gesneden en met behulp van een roeibootje gevoerd naar het erf van den landbouwer van der Burg, waar het langs een helling op het droge werd gebracht. Met een paar uren arbeidens slaagde men er in den wagen door de brug en naar het zelfde land te slepen langs den bodem van het water, waar hij op het droge kon worden ge bracht. Nog 8 briquetten waren in den wagen aanwezig. De volgende brieven zijn door het postkantoor alhier over de 2de helft van September ver zenden, geadresseerd aan onbekenden. 1. H. J. Vredenbregt, Buitenland. 1. C. Brussaart, St. Domiogo. 2. Roorda, Pretoria. Gisteravond waren aan de visehmarkt aan gevoerd twee manden schol: de prijzen waren van f 0.35 tot f 0.62 alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd twee par tijen bot en scholde prijzen waren voor bot van f 0.20 tot 11.10schol van f 0.25 tst f 0.75 alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJKESTAND. Geboren 14 Oct. Cornelia, dochter van F. Voogd en M. M. Krommenhoek, Broersveld. 15 Oct. Alida Johanna Maria, dochter van C. J. Geul en G. J. Koster, Heerenstraat. Overleden 15 Oct. Levenl. aangeg. zoon van J. W. J. van Alphen en A. Naber, Hoogstraat. De heer A. Groeneveld Az., proponent alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen bij de Ned. Herv. Gem. te Ammerstol. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarig jongmensch, die eenige varkens, welke in een weiland liepen, waa> hij onbevoegd was op gegaan, moedwillig met een stuk bout zoodanig gooide, sloeg en stompte, dat de di ren kermend rondliepen van pijn. Gisterenavond omstreeks 7Vs uur werd in de Kuiperstraat, die gelukkig ontbloot was van kinderen, het melkwagentje van Broek, be laden met kannen en ongeveer 40 liter melk inhoudende, omvergereden door den vracht wagen van Broos. SEIDENSTOFF-EXPÜRT. Azijn en azijnzuur. Aanst. Maandag wordt voor den Hoogen Raad in cassatie behandeld een vrij belangrijk belastinproces. Het geldt de vraag of de azijnessence (azijnzuur), welke de Rotterdamsche Soda- en Chemicaliënfabriek uit calcium acetaat vervaardigt, al dan niet azijn is in den zin der belastingwet. Do rechtbank te Rotterdam en hot gerechtshof te 's-Gravenhage hebben die vraag bevestigend beant woord, aannemend dat azijn en azijnzuur door de wet gelijkgesteld zijn, en hebben wegens overtreding der belastingwet een voroordeelend vonnis uitge sproken. De gehoorde deskundigen waren het met elkander niet eens. Dr. A. Lam, gemeente-scheikundige van Rotterdam, en dr. G. J. W. Breemer, leeraar in de natuurkunde aldaar, verklaarden het product der fabriek voor azijn. De heeren dr. G. Hondins Boldingh, directeur der snikerschool alhier, en dr. W. P. Jorissen, scheikun dige te Rotterdam, verklaarden het tegendeel. Bij de behandeling in hooger beroep werd hun oordeel gesteund door dr. L. Th. Reicher, den schei kundige bij den gemeentelijken gezondheidsdienst en privaat-docent bij de Universiteit te Amsterdam, die verklaart dat verdund azijnzuur geen azijn is en dat degeen die hot een voor hot ander verkoopt, gevaar loopt met den strafrechter in aanraking te komen. Volgens den verdediger der beklaagden is dit proces eeu poging van den fiscus om een product dat wegens een ondeugdelijk standaardmonstcr bij den invoer niet belast kon worden, onder de accijnc.vet te brengen in strijd met de letter en dc bedoeling der wet. De Hooge Raad zal nu hebben te beoordeelen, of de belastingwet al dan niet op dit produet toepas selijk is. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen Hendrik K., 26 jaren, landbouwer te Wilder- vank, thans in hechtenis, die door de rechtbank te Winschoten is schuldig verklaard aan verduistering, omdat bij na het overlijden zijner ouders een groote hoeveelheid effecten uit den boedel heeft achterge houden ten nadecle van zijne zusters, en aan mein eed. tweemalen gepleegd, omdat hij die effecten niet heeft vermeld in dc memorie van successie en toch die memorie den 26 September 1895 voor den kan tonrechter te Zuidbroek heeft beëedigd, ze vervolgens eveneens verzwijgende bij de inventarisatie van den boedel op 4 October 1895, welke aangifte hij in ban den van den notaris H. Zeven te Wildervank beeft beéedigd, en hem veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het hof heeft den officier van justitie te Win schoten niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering betreffende de verduistering omdat daarvan niet door den bevoegden persoon aangifte is gedaan, en in zoo verre het vonnis vernietigd, maar voor al het overige bevestigd. Gisteravond hield de „Raad van tucht op dc Koop vaardijschepen" in het Paleis van Justitie te Amster dam weder een vergadering. Bedoeld was een verder onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder op 5 Juni jl. de botsing tusschen de IJstroom en de Bittern in de Noordzee plaats had. Do stuurman, die tijdens het ongeluk dc wacht had, zon gehoord zijn geworden, ware het niet dat hij op reis was. Naar wij vernemen brengt bij een paar baggermolens naar de Oostzee. Kapitein Parlevliet was aanwezig, doch kon niet anders mcdedeelen, dan hij reeds gedaan had. Hij was juist van het dek gegaan om even naar beneden te gaan, toen bij onraad bemerkte. Toen hij bovenkwam liep de Bittern op de ~Ystroom en nog geen voet van den kapitein af. Dc kapitein was echter van meening dat als èn aan boord van de Bittem èn door zijn stuurman beter gemanoeuvreerd was, de ramp niet zou bobben plants gehad. De uitspraak deelen wij nader mede.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2