51!<e jaargang. Zondag 17 en Maandag 18 October 1897. N°. 9451. Tweede Blad Secte-Waanzin in Rusland. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. Hoe Betsy een man kreeg. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0 02 BUREAUBOTERSTRAAT TO, Telephoon ATo. 123. Advertentieprijs van 1—5 gewone regels met inbe grip van eeno Conrant. f 0.52 Iedere gewono regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. In het begin \an dit jaar vielen er in de buurt van Tiraspol in het Russische district Cherson feiten voor, die 111 ruimen kring een groote ontroering wekten. Wij bedoelen het zich levend laten begraven door daar wonende sectarissen. Omdat deze ontzettende moord en massc slechts onder invloed van een psycholo gische epidemie kon gebeuren, begaf zich de krankzinnigendokter prof. Sikorsky naar Tiras pol om van daar uit een onderzoek in te stellen naar de gebeurde gruweldaden, waaraan wij het volgende kunnen ontleenen Het gehucht Ternow, waar het drama werd afgespeeld, ligt ongeveer 6 werst van Tiraspol aan de oever van den Dnjestr, te midden van een heerlijke natuur, die de menschen eer met levenwekkende dan rnet doodsgedachten moest vervullen, In het begin dezer eeuw vestigde zich op een der landgoederen aldaar een sectaris Ko- waleu genaamd, wiens vroeger huis bij de droevige gebeurtenissen dezer lente een groote rol speelt. Het leven op dit landgoed droeg tweeërlei karakter: naast vreedzamen akkerbouw tierde er weiig een hartstochtelijke sectegeest. Midden op het landgoed verhief zich, door een woud omgeven, een gebouw, dat op den eersten aanblik er uitzag als eene wagenre.nise door zijn breede deur; in werkelijkheid echter droeg de deur slechts een decoratief karakter. De eigenlijke ingang, door struikgewas ver borgen was aan de achterzijde en buitendien had de schuur een aantal geheime uitgangen, die, in geval van ongewenschte overvailing, het den bezoekers mogelijk maakten, ongezien te verdwijnen. Het innerlijke van het gebouw was duister en wel geschikt om sombere ge dachten te wekken. De hoofdpersoon van de gohcele vestiging was, echter slechts voor de buitenwereld, de oude Kowaleufeitelijk echter werd het gees telijke leven van het dorp door de vrouwelijke pelgrim Vitalia geleid, eene vrouw, een twaalf tal jaren geleden daar opgetreden, welke groo- ten invloed op de dorpsbewoners uitoefende. Voorts was er nog een helpster, met name Polja, die het schrijfwerk der secte behartigde terwijl Vitalia de heilige boeken uitlegde en predicalies hield. Vele jaren lang had het leven daar een kalm verloop gehad tot in den vorigen herfst er een kentering kwam, doordat Vitalia door hare prophetieën het volk in groote opgewondenheid bracht, liet de nadering van ontzettende ge beurtenissen voorspellend. Eerst verzamelde zij een kring van halfvol wassen '12 en 14-jarige meisjes om zichwel dra voegden zich daarbij ook volwassenen, aan wie zij verkondigde dat binnenkort gerechts dienaars in het dorp zouden verschijnen om een deel van de inwoners als bannelingen weg te voeren en de overigen naar de gevangenis te sleepen. Het mannelijk deel der bevolking bezocht inden aanvang de samenkomsten der profetes niet. Niet lang echter duurde het of ook deze geraakten ander haren invloed en met name, toen zij hun als reden van de toekomstige Betsy was muziekonderwijzeres te Rotterdam en had vee! moeite om door de wereld te komen met hare moeder, eene nmbtensarsweduwe, die van een klein pensioentje leefde. De eenige ont spanning, welke zij zich nu en dan gunde, was, den winteravond een concert in de Doelen te gaan bijwonen van eene der liedertafels. Moeder was ziekelijk en bleef altijd thuis. Het is wel niet volgens de etiquette, dat eene dame onvergezeld uitgaat, maar waar niets is, verliest de keizer zijn recht, en Betsy had geen broeder, neef of verloofde, 't Liep trouwens niet in het oog, dat zij onvergezeld was; het komt wel meer voor op uitvoeringen, dat de begeleider afwezig is, als deze nl. tevens in de koren zingt. Zoo was Betsy op een avond in de Doelenzaal gezeten. Zij had de garderobe links laten liggen pardon, rechts; minder uit zuinigheid, dan wel omdat ze vorlegen was, alleen in den foyer te gaan schrikperiode mededeelde, dat liet dak van de boven liet graf van Christus in Jeruzalem opgerichte kerk was ingestort. Dit maakte op de eenvoudige lieden een ontzeüenden indruk. Weenend en in de uiterste opgewondenheid keerden zij naar hunne woningen terug en na een dezer samenkomsten verklaarde de vrouw van Feodor Fomin, dat zij zich liever levend wilde laten begraven dan de voorspelde gruwelen doorleven. In December van het vorige jaar kwam er nog iets bij, dat wel niet in onmiddellijke» samenhang met de latere zelfmoorden stond, maar toch niet zonder invloed op de dorpsbewo ners bleef. Er had n.l. eeu volkstelling plaats. De tel-ambtenaren verschenen in het dorp, maar op hunne vragen kregen zij overal slechts één antwoord »De dorpsbewoners zijn Chris tenen, en Christus is hun vaderland en naam". Hun eigenlijke familienamen wilden zij niet noemen, daar zij zich naar geen andere wetten dan die van Christus schikten. Daarbij bleven zij ook. liet Kerstfeest naderde. Weinige dagen te voren liet Vitalia hare zuster Denissowa tot zich overkomen. In den nacht van 22 op 23 December volgde het eerste levend begraven en Vitalia had hare zuster weten te bepraten aan den eersten col lectieven zelfmoord deel te nemen. De overigen had zij reeds te voren ervan overtuigd, dat het einde der wereld en het verschijnen van den Antichrist nabij was, en het daarom de voorkeur verdiende zich levend te laten begraven boven het op andere ont zettende wijze omkomen. Zoo werden dan toebereidselen gemaakt, door in den kelder van het huis van Nasar Fomin het eer.ste gezamenlijke graf te delven. Voor allen, die begraven zouden worden waren doods kleederen gemaakt. Op den avond van den 22sten December be gaven zich Vitalia, Polja en Denessowa mot allen, die tot sterven bereid waren naar den kelder. Ongeveer drie uren duurden daar nog do laatste voorbereidingen voor den dood, dan hieven alle aanwezigen een doodsbed aan en de gewijde personen schreden naar de groeve. Het waren de oude Ivowaleu, zijne vrouwen zijn beide kinderen, dan Fomin benevens zijne vrouw, dochter en éui zijner arbeidersverder Denissowa en een oud man, Skatschou genaamd, Allereerst betrad de vrouw van Kowaleu de groeve, zooals trouwens bij deze geheele ge schiedenis de vrouwen de hoofdrol speelden. In deze laatste oogenblikken bevonden zich alle deelnemers in een toestand van de hoogste extase en zij waren vol hoop op do hun te wachten staande hemelvreugde. Snel werd nu de groeve gesloten met mede hulp van de ten doode gewijden, die van bin nen de gaten toestopten. Toen ook dat volbracht was verlieten Vitalia en de andere sectarissen den kelder en eerst na drie dagen betraden zij dien weder. Prof. Siborsky sprak de meening uit, dat de ongelukkige slechtofl'ers onder ontzettende pijnen moeten overleden zijn. De oude Skatschow had met zijn handen een holte in den bodem uitgegraven en daar zijn hoofd in nedergelegd. Zoo is hij gestorven. De anderen hadden zich ter vermindering hunner pijnen handen vol vochtig zand op ge en omdat ze er een hekel aan had, bij hot eindi gen in bet gedrang op hure kleedmgstukken te staan wachten. Ze had haren mantel naast zich op een stoel gelegd. Het liep vol in de zaaliedereen wilde den tenor uit Amsterdam en den baryton uit Den Bosch hooren. Langzamerhand vulden zich de rijen en was er haast geen plaatsje meer te bekomen. Een meneer van een dertig jaren wandelt de zaal binnen, overal een plaatsje zoekend. s Lieve Hemel" denkt Betsy de vrouwelijke opmeikzaamheid en spotlust tegenover den mede- mensch veiloochent zich nooit nvvat een ooievaar In zooverre had de meneer met genoemden vogel overeenkomst, dat hij op een paar lange beenen een tamelijk gezet lijf droeg. Zijn neus had echter niet in de verte gelijkenis met den snavel van den gevlaugelden kleppermandie was integendeel zeer geel gevormd, en er prijkte een gouden lorg- net op. Door dat lorgnet wierp hij onderzoekende blikken on hij had al zeer spoedig den oonigen onbezetten stoel in de buurt ontdekt. iPardon, dame is deze stoel bezet 7" vroeg hij vrijmoedig. zicht en borst gelegd. Overigens waren aan de lijken geen krabwomien, schrammen of derge lijke, zooals men beweert dat bij levend begra- veuen in de middeleeuwen worden aangetroilen. In aanmerking genomen de voorhanden ge weest zijnde lucht moeten de geestdrijvers van drie tot acht uren geleefd hebben. Een licht, dat op een tafel in de groeve was geplaatst, was tot onder toe opgebrand. Waarschijnlijk echter zijn de ongi-lukuigen gestorven voor het licht uitging of bevonden zij zich reeds op dat oogenblik in een toestand van volslagen hulpeloosheid of agonie. In den nacht van 20 op 27 December liet zich daarop onder dezelfde omstandigheden een tweede groep sectarissen in den kelder van een ander huis begraven. Weldra werden nu echter Vitalia, hare helpster Polja en nog enkelen anderen door de politie gegrepen en naar de gevangenis gebracht. Daar had men gioote moeite met hen, doordat zij zonder uitzondering weigerden te eten en gedurende volle vijf dagen vastten. Overigens bevonden zij zich in een zeer over spannen geestestoestand en hadden voortdurend twist met elkaar. Prof. Sikorsky, die hen nauwkeurig waarnam was van oordeel, dat zij eer in een gekkenhuis thuisbehoorden dan in een gevangenis. Zij wer den dan ook weldra vrijgelaten, wat een groote fout was. Hunne veroordeeling strekte slechts tot een verbod om hunne woningen in hun dorp te verlaten. Tegen Vitalia en Polja begon na haren te rugkeer in het dorp weldra een terugslag der meeningen zich te openbaren, in het bijzonder toonde een oud man, dien zij vroeger reeds overreed hadden zich ten doode te w ijden, zich weerbarstig. Tegelijkertijd ontstond er ook bij het Rus sische volk eene beweging, waarvan het gerucht weldra tot Vitalia doordrong en haicn rnoed deed zinken. Uit vrees voor wereldlijke straf wenschte zij plotseling niets vuriger dan zich zelve levend te laten begraven. Hare zelfmoord, meent prof Sikorsky was een daad van koele berekening. Maar alleen wilde Vitalia niet sterven, doch met zoo groot mogelijk aantal g.-estverwanten daarom spande zich nogmaals hare gansche verleidingskunst in. Omdat ecliter wegens de met huisarrest gestraften gerechtsdienaren in het dorp waren gedetacheerd, moest zij haar plan tot het voorjaar uitstellen. Toen de Dnjestr buiten zijn oevers was ge treden en den ganschen omtrek had over stroomd, vertrokken de gerechtsdienaren naar de stad, en om aan de arrestanten de moge lijkheid eener vlucht te ontnemen, namen zij alle booten, die aan de dorpelingen behoorden, mede. De geestdrijvers dachten er echter volstrekt niet aan te vluchten, doch wel benutten zij dit gunstige tijdstip op hunne wijze. Fluks werd in den kelder van Fomin, wou ook de eerste propheten begraven werden, een nieuw grafgewelf gegraven en daarin vonden Vitalia, Polja, twee nonnen en nog enkele an deren, wier namen onbekend zijn gebleven den dood. Ook thans nog woekert de beweging in Rus land voort. Nog onlangs kwamen er berichten van sectarissen, die door zich levend te laten begraven, zich den dood gewijd hadden. Waartoe ruwheid van geest al leiden kan i> Excuseer, meneer", antwoordde Betsypn wille den mantel wegnemen. ïO doet u geen moeitemij hindert die mantel niet. Ik zal hem over de leuning hangen". En de daad bij het woord voegend, maakte do mijnheer den stoei vrij en behing den rug, evenwel zorg dragende, toon hij plaats genomen :md, er niet met den zijnen tegen te leunen. Betsy kon niet nalaten tijdens de uilvoering nu en dan eens ter zijde te giuien. Ze vond, dat haar buurman, ai had hij wat lange beenen, toch teen heel knappe jongen" was. Bij een dier zijdelingsche uitkijkjes trof haar toevallig den blik van den meneer vlak in de oogen, wat Betsy deed blozen, haastig omkijken en in verwarring haar tekstboekje ontvallen. (Heuscli n:et met opzet, dames!) De buut man raapte zeer galant het boekje op, on daar juist de pauze was ingetreden maakte hij oen praatje. »'n Mooi stuk, die tEsther", vindt u niet Ais ik koning was ging ik op zoek," »Nu, er zou keus genopg zijn," merkte Betsy aan, die, zinspelend op de tegenwoordigheid vim een groot aantal vrouwelijke rasgenooten van Esther Algemeen overzicht. Schiedam, 10 October '97. Moge er in Duitsehlaml ook een ernstige wil voorzitten om liet landsbeheer in een «tellig bepaalde richting te drijven, de onbevangen toeschouwer merkt van de groote lijnen, die deze richting aan moeten geven, niet altijd veel. Telkens vraagt men zich af met welke bedoe ling geschiedt dit of dat; omtierit de laatste wisselingen van persoon in de lioog-te staats ambten kan men ziegeen klaar denkbeeld vormenthans is er weer iets voorgevallen, dat de publieke opinie en de pers met groot ver bazen vervult. Op 't onverwachts nl. is er Donderdag in iiet JSeue Talais te Bei lijn een kroonraad ge houden. Nu is een kioonraad op zichzelf een heel gewoon iets iri den constitutinneelen staat maar dat tie Keizer, die reeds sedert eenige maanden volle eer doet aan zijn bijnaam door van zijn hoofdstad verre te blijven, thans be hoefte gevoelt met zijn ministers raad te plegen over den politieleen toestand, bewijst dat er ernstige dingen op handen zijn. Woensdagavond werden vorst Hohenlohe, graaf von Billow en Von Miquel door den Keizer te zamen ten gehoore ontvangen, en toen is waarschijnlijk besloten tot het houden van een Kroonraad, om te spreken over ja, als men dat wist, dan zou misschien deze Kroonraad minder inkt uit de pennen doen vloeien. Nu verkeeit men in het onzekere, en men weet alleen, dat alle ministers, uilgenomen die van handel en landbouw, waarvan de eerste op een dienstreis en de tweede met vei lof is, tegen woordig waren. Maar wat er verhandeld is, daarvan weet men niets. Men herinneit zich, dat verleden jaar juist om denzelfden tijd, ook onverwachts, een mi nisterraad naar het jachtslot des keizers te Ilubertusstock werd bijeengeroepen, en dat toen het belangrijkste besluit was de conversie der staatsschuld, en men spreekt de hoop uit, dat ook nu zoo spoedig mogelijk in den betrouvv- baarslen vorm moge bekend worden gemaakt, waartoe besloten is. Tegelijk verdiept men zich in gissingen. Er zal wel een regeering=p!an zijn opgemaakt: er zal we! zijn gesproken over de onderwerpen, in Rijksdag en Landdag ter behandeling te geven er zal misschien we! gesproken zijn over de uitbreiding der marine, en zonder twijfel is de reeds zoo lang beloofde hervorming van liet militaire strafproces aan de orde geweest. Met deze en nog tal van andere vermoedens vermaken de Duitsche bladen zich. Maar per saldo weet men niets, en zal men niets weten, voordat het aan tallerböchste Stelle" behaagt, bekend te maken wat er ver handeld is. En aan de opvatting van die sallerluichste Stelle" stoort men zich in Duitscldand nog al. Slechts weinigen zijn er, die vrij voor hun opinie durven uitkomen. Ja, durven. Heeft niet het proces-Liebknecht nog bewezen, dat het een durf is zijn meerling te zeggen? Daarom getuigen van groote onafhankelijk heid de volgende woorden, die bij ons al zeer in de zaal, eene aardigheid meende te zeggen. De hepr keek haar vroolijk aan en schoot toen in een luiden lach. Nu dacht ze, dat ze misschien ee" domheid gezegd had, en ze Uieurdo opnieuw. Het gesprek werd evenwel niet onuei broken. De heer wist haar met vee! tact weer op liaar gemak te brengen, on na afloop van het concert, verzocht hij, haar naar huis te mogen begeleiden. sDank u vriendelijk; ik woon vlak bij, op den Singel." iDat is jammer," zeide hij galant; dan neemt onze aangename kennismaking veel te spoedig een einde." Ilij handelde zon beslist, dat Betsy gebeurde, wat meer vrouwen in zulk een geval overkomt zij had den moed niet zich te verzetten, en hij geleidde haar huiswaarts. De afstand was giooter dan Betsy wel had willen doen gelooven, hetgeen mijnheer Van Deuren aldus had hij zich bekend gemaakt niet onaangenaam scheen te zijn. Betsy werd veriegett toen zij zag, dat de buren haar gadesloegen en ;r over fluisterden dat zij door een heer werd thuisgebracht. Zij hoorde den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5