51s<c jaargang. Zondag 17 en Maandag 18 October 1897. N°. 9451 Derde Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Landbouw en Yeeteelt. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommersq,02 BCRE.trBOTERSTRitilT 70, TelepBoon lïo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant. f 0.S2 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Het V. D. bevat een artikel, waarin het wijst op onze hooge spoorwegtaiieven voor het vervoer van fruit en groenten. Het zou weri- schen, dat, vooral ook voor vei zendingen als ijlgoedlag"re prijzen werden berekend en reductiën en faciliteiten voor de verzendingen naar het zuiden en oosten in bet algemeen wielden toegestaan, zoo als voor die naar En geland, voor welk land de tarieven echter ook nog te hoog zijn, teivv'tjl voor elke hoeveelheid, ongeacht de hoeveelheden, een uniforme een- heidspiijs in rekening wordt gebracht. Vooial voor den export naar Engeland, waarbij Nederland de geduchte concurrentie te bestrijden heeft van de productie dei Duit- sclie Rijnlanden, de Plalz is nu een verlaging der bestaande tarieven, bij een vervoer als be- stelgoed (met de pei souentreinen) noodzakelijk. Duitscliland produceert zulke eDOime hoe veelheden fi uit, waarvoor het groote débouché's in de andeie landen zoekt en reeds heeft ver kregen, dat men van eene ontwikkeling in deze richting niet te veel moet verwachten. Pogingen waren echter te beproeven en veel, ja zeer veel ware reeds verkregen, indien meu in den strijd met Duitscliland voor de ver overing der Engelsche, Belgische en Fransche maikten de zege aan den Nederlandschon export kon bezoigen. Het blad meent, dat liet initiatief om hierin verbeteiing te brengen, moei uitgaan van de Landbouw- en Tuinvereenigingen. Deze moeten met de betrokken autoriteiten, waaronder de besturen der groote spoorwegmaatschappijen, in oveileg treden. Tc Alkmaar stond voor de Rechtbank terecht een slagersknecht, ter zake van dierenmishandeling Uit zijn bekentenis en de verklaringen der getuigen bleek, dat beklaagde een hondje, 'dat in den stal van den patroon gelokt was, den staart bij het lichaam b id afgesneden en het verminkte diertje, bovendien door een tóuw bijkans gekeeld, aan zijn lot had over gelaten. Tegen hem is 2 maanden gevangenisstraf geëischt. Beroepen: te Oeno H. van Grietlmyzen, te Oostcrvvoldc; te Grolloo, Hui/inga, te Eekst.te Brakel (toez.), P. C. IJsscling, candidaat te 's-Gra- venhage; te Schoouloo, H. Huizinga, te Eext. Aangenomen: naar Vaals, door F. Klosc, cand. Bedankt: voor Middelie c. a. J. de Hoog, cand. te Dordrecht; voor Kuilenburg, door O.W. Gcyten- beck te Tilburg: voor Urk, door J. Groeneweg te Westterschelling: voor Burum c.a., doorW.A.Mac Phcrson Az. te Goénga en Gouw. Gr.RKF. Keuken. Beroepen: te Heeinsc (OvG. Doekcns,cand. tc Dirksborn. Aangenomen; naar Nes en Wicrum(cl Dok- kum), door E. Troost, cand.; naar Pinteloord c. a., door J. Offringa te Dcilcms vaart; naar Heemse A, door G. K. Doekcs, cand. te Dirkshorn. Bedankt: voor Assen, door J. Breukelaar, te Bodegraven; voor Zevenhoven en Vijfhuizon, door G. K. Doekens, eand. te Dirkshorn. Evano. Ldtii. Kerk. Aangenomen het beroep te Ileusdcn door den heer J. G. Hissink jr., cand. te Kampen. B.-K. Kerk. Tot opvolger van Mgr. Poppen, als deken van Amsterdam, is door dea bisschop van Haarlem be noemd de beer A. G. Schweitzer, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel en pastoor der St. Catharina parochie. De abbé Charbonncl, de bekende vrijzinnige Roomsch-Katholickc priester, die, ook in ons land, propaganda gemaakt beeft voor een wereldcongres der godsdiensten, in 1900 te Parijs te houden, heeft zijn kerk verlaten. Het was te voorzien. Niet alleen, dat de Roomsche geestelijkheid in Frankrijk en elders in Europa, verschillend van de Amcrikaanschc Rooinsehc geeste lijkheid, het denkbeeld van een wereldcongres, waar op de kerk van Rome met andere kerkgenootschap pen als op voet van gelijkheid zou moeten verkeeren, verwierp, heel de vrije geest, die door het Katholieke geloof van den abt woei, was een teeken, dat hij het in zijn kerk niet lang meer zou kunnen vinden. Woensdag heeft hij don aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, in een brief van zijn besluit kennis gegeven. Maar, zoo verklaarde hij aan een verslag gever van de Temps, ,.ik blijf Christen." (N. E. Ct.) Hoooer Onderwijs. Amsterdam Propacdeutisch examen in de genees- kunde, B. Coini, W. Boogaerdt, J, G. A. Honig; thcorcthiseh geneeskundig examen J. Lcda. Leidt n: Tot arts bevorderd P. Seheffelaar Klots, en geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts examen, J. van Usendoorn Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren de heer G. J. Nijhuis, geb. tc Doctinehem, met academ. proefschrift getiteld„De Pharsaliae heroe". Candidaatscx.iincn rechten H. .1. j Canter Visscher; doctoraal rechten H M. A. Coebcrgh. LtrechtKerk. voorber ex A. Iïagedoorntot se mi-arts bevorderd: J de Groot cn L. M Mctz- eerstc natuurk. ex.H. M. J. F. Niks, ,T E. Bremver o1 Smulderskerk. voorber. ex G Steenkamer; doet. ex. rechtsw.: J. F. A. M. Buffart. Slechte zaken. Hel onlangs in het kanaal Rijnschie nabij Delft gezonken aik-'cliip Stad Amsterdam bracht me^ Iat5'n3 *a't ongev. 4000 hectoliter, slechts f 1 ;65 op. De kosten van liet lichten vanwege den provincialen waterstaat hebben pl. m. f 1500 bedragen. Dordt Antwerpen. De overheid van Oud-Dordt, zal Zondag a.s het bezoek, dat de Antwei psche oud-poorlers aan de tentoonstelling der Maasstad gaven, terugbrengen. De ontvangst geschiedt Zondag morgen te half 11 aan de Ooststalie. Allen zullen in middedeeuwsch kostuum zijn. Het muziekkorps Arbeid Adelt der fabriek De Beuekelaer za! de feestelijkheid opluisteien. Verder heeft men een bezoek voor ain den dierentuin, eene ontvangst bij M. Raes en te 6 uur 's avonds feestmaal in het Giand Hotel, 's Maandags bezoek aan de St.'-Jacobskerk, de dokken, het stadhuis, de hoofdkei k, de museums eu daarna lunch in het Café Suisse, 's Namid dags bezoek aan de fabiiek De Beuckelaer en j eindelijk feestmaal ten huize van dezen laatste Te T'/s uur af-cheid aan de Ooststatie. Brutaal. Gisteravond deed een Amsteidamsch dienst meisje een boodschap vei gezel 1 van een grooten hond. Een rechercheur van pol'tie eisc'ite den hond op zeggende, dat hij gestolen was en er aangifte was gedaan, dat een hond vermist was wiens signalement geheel overeenkwam met dezen. liet meisje was echter zoo verstandig den hond niet af te geven, maar stelde voor ge zamenlijk naar het huis haars meesters te'gaaa. De man wilde toen met geweid haar deu bond ontnemen, maar hij w.-rd door anderen in zijn pogen verhinderd. Men ging toen gezamenlijk op march, gevolgd door eenig volk. Bij de woning genaderd scheen de pseudo politieman het toch maar veiliger te achten zich te verwijderen. Een woest vrouwtje. Vrouw H. te Buchten (L.), die Woensdag haren buurman G. een kogel in bet schouder gewricht heeft gejaagd, is gisteren door de marechaussee van Sitlard aangehouden en naar Maastricht overgebracht. Zij heeft bekend het schot in drift te hebben gelost. Ongeluk. Te Barneveld had gisteren een zekere vrouw v, R. het ongeluk, terwijl ze een pot met kokende soep van de kachel zette, den inhoud over haar lichaam te krijgen, waardoor ze hevige brand wonden bekwam. Een oogenblik later bemerk ten de buten het ongeluk, die dadelijk genees kundige hulp inriepen. Onderweg gestorvon. Door een paar personen uit Markelo, die van de Rijsensche markt kwamen, is het lijk ge vonden van A. Ligtenberg uit Stokkum. Daar L. bij zijn vertiek uit Rijseu niet te veel ge- dionken had, kan sterke drank de oorzaak van zijn dood niet zijn. Men veronderstelt, dat hij op den terugweg naar huis door een beroerte is getroffen. X stralen. Een jonge vrouw uit Franeker trapte eenigen tijd geleden in een naald, die in den voet ver dween en niet kon worden weergevonden. In liet academisch ziekenhuis te Gioningen, waar zij hulp zocht, is daarop de voet met Röntgen- stialen gephotogrnpheerd en nu was de naald duidelijk zichtbaar boven liet knokkelg wricht van den tweeden teen en werd gemakkelijk verwijderd. Eene photographic, de patiënt als een aan denken gelaten, wekt veel belangstelling in de plaats barer inwoning. Een Alpinislenrecord. Omdat tegenwoordig voor alles en nog wat het woord lecord wordt gebruikt, mogen wij bet in dit geval zeker ook wel gebruiken bij bet stoute stuk, dat de Zvvitsersehe gids Zui- briggen beeft volbracht, met den Acomagua, den ||u- der Indische bergen, wiens top 130 kilometer \an den Oceaan is gelegen, te be klimmen. Zmbriggtn was met een toerist, den En- gflsehman Fitzgeiald, op weg gegaan, maar zijn metgezel heeft 't niet tot den top ge bracht. Reeds in 1883 had een zekere Gu'sfeldt tweemaal getracht den berg te beklimmen, maar hij bi ach t het niet verder dan G5(30 meter, op Welke hoogte hij zijn naamkaartje in een blikken doos aclitei liet. Zuibriggen heeft dit kaarlje op zijn tocht teruggevonden en, zoials te begrijpen is, prik kelde dit hem nog meer, om te volbrengen wat zijn vooiganger was misluk'. Hij bereikte na oneindig vee! moeite den top, die meer dan 7000 meier hoog is de Mant Blanc is slechts 4810 meter. Men kan gerust zeggen dat door de beklim ming ven den Acomagua elk Alpinistenrecord ges! agen is. Be X-stralen en de vervalschin,en. In het Tijdschrift voor toegepaste scheikunde en hygiëne wordt door dr. W. P. Jori.-son de aandacht gevestigd op het belang van X-stralen voor het opspoieu van vervalschingen. Na eerst het piactische gebruik van X-stralen te hebben toegelicht, deelt hij o. a. het volgende mee over de toepassing De organische sloffen, die slechts uit kool stof, waterstof, zuurstof en stikstof b'stain, laten gemakkelijk de X-sttalen door, in veel geringer mate zij die halogenen, zwavel, phosphor, me talen enz. bevallen. Onze meeste levens- en genotmiddelen zollen dus deze stralen viij ge makkelijk doorlaten en wel des te meer, Daar- male zij minder minetale stofl'-n (a«cli) bevatten. Zoo zijn b.v, alle meelsoorten, suiker eu honig zeer doorlatend. Worden zij echter gemengd met groolere of kleinere hoeveelheden koolzure, kalk, gisp of zvvaarspaat, dan is dit duidelijk te zien, vooral als men controle-proeven met de zuivere stoffen uitvoert. Dotersoorlen, meer of minder gezouten, goven verschillende photogiaphieën of schaduwbeelden. Zeer duidelijk is het verschil tu^schen de beelden van echte en nagemaakte kolfieboonen. Is het monster goed gemengd, dan is ook door telling het gehalte aan nagemaakte boonen tc bepalen, Tbeebla let) laten de X-stralen vrij goed door, zoodat een zwak beeld verkregen wordt. Zijn de bladen echter uitgetrokken en opnieuw ge kleurd en verzwaard door Berlijnsch blauw ultramarijn, chroom-kleui stoffen enz., dan is het beeld zeer donker. Vervahching met dergelijke bladen is dus dadelijk te hei kennen. Onderzoekt men noten, hazelnoten en aman delen door middel van X-stralen, dan ziet men duidelijk, weike oud, bedorven of wormstekig zijn. Zijde met aschgelmlte laat zich duidelijk van die met klein aschgehalte onderscheiden, zoo- dat de verzwaring door mineiale stoffen ge makkelijk te herkennen is. Hoorn is gemakkelijk doorlatend, been moei lijk doorlaten'!; git is cemakkelijk, zwait glas moeilijk dooilatend; diamant is gemakkelijk, bergkristal en glas moeilijk dooi latend koi und en zijn variëteiten robijn en saphier zijn half- doorlatend hoorn, git, diamant, robijn, saphier enz. zijn daardoor goed te onderscheiden van namaaksels. De hier vei melde onderzoekingen zijn nog weinige en onvolledig. Het is echter te ver wachten, sctuijft dr, J., dat de toepassing der X-stralen bij het onderzoek tiaar vervalschingen van veel waarde zal blijken te zijn. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer der Staten-Generaal komt vermoedelijk 16 November weder bijeen. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mr, II. A. des Amorie van der Hoe ven, in leven lid van den Raad van State, op het R.-K. kerkhof te 's-Graverihage, heden middag, droeg een zeer eenvoudig karakter. Aan hot graf waren de meeste collega's van den overledene aanwezig, met den vice-presi dent jlir, Sehoicr, benevens vele katholieke loden en oud-leden van de Stut en-Genei aal en een groot aantal belangstellenden. Dr. Schaepman schetste met een treilend woord hét loven van den gonialen denker cn welsprekender! redenaar, aan wiens laatste rust plaats men stond. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. De Fransche bladen bespreken alle de toasten, door president Fatire en den voorzitter der handelsrechtbank op het diner van eergisteren uitgesproken. Vooral deze passage, die blijkbaar tegen hot radicalisme en het socialisme is gericht, trekt de aandacht Do voorzitter dor handelsrechtbank heelt in Uw naam gesproken en gewezen op don 31 sten Augustus. Ik wilde U gaarne zeg gen, hoe diep ontroerd ik wa=, toen Parijs door zijn gejuich uiting gaf aan de patriotistFehe voldoening, die het na de door den Keizer van Rusland en den President der Fransche repu bliek gewisselde woorden, gevoelde. Ik heb liet reeds gezegd en het is mijn plicht hel neg eens te zeggen om het land op zijn ver antwoordelijkheid te wijzen dat de demo cratie het aan haar echte wijsheid en polilieken zin te danken heeft, dat zij zich kan verheugen over wat zij heeft bereikt. Zij heeft in die richting weten te arbeiden, dat de republi- keinsche instellingen, waaraan zij onherroepelijk verbonden is, den invvendigen vrede waarbor gen en naar buiten de juistheid der opvattingen en voornemens verzekert, zonder welke niets duurzaams en vasts kan worden tot stand gebracht." De Temps ziet in de door Faure ontworpen schets meer een toekomstbeeld. Voor de ver wezenlijking van wat de Piesident in de toe komst belooft, is echter 'grooter energie noodig. Het Journal des Debats constateert met ge noegdoening, dat de vertegenwoordigers van den Parijsdien handel en de vertegenwoordigers der natie het eens waren in het beschouwen van het behoud des vredes als de voorwaarde voor Frank rijks oeconomische ontwikkeling. De eerst volgende taak van Frankrijk op oeconomisch gebied acht het blad de koloniën, die Frank- x'ijk heeft verworven, nuttig te maken. De Liberie prijst in de redenaars, dat zij de eigenlijke politiek hebben thuisgelaten. De Fransche handelswereld heef't getoond dat zij in de politiek der regeering alle waarborgen vindt, waarop zij recht heeft, om de groote handelsbelangen te verzekeren. De groote ver dienste der tegenwoordige regeering noemt het republikeinsche blad het bewaren van den vrede en het mogelijk maken ook daardoor der ont wikkeling van handel en nijverheid. Even vvaardeerend is de Figaro, die meent dat in langen tijd Frankrijk niet zulke juiste en verstandige woorden heeft vernomen, vooral niet op de redenaarstribune van het Palais Bourbon. Het oordeel dezer regeeringsbladeu is natuur lijk heel wat gunstiger dan van andeie belang rijke organen der pers. De onafhankelijke Mnlin vindt bv. een Oedipus noodig om deze raadselachtige woorden van Faure te verklaren sMijne Hoeren, de aanbrekende periode zal veel langer duren dan onze eeuw en schijnt definitief het lot der Europecsche naties te fixneren en ieder haar plaats in de wereld aan te wijzen." Misschien heeft Faure zich alleen op het standpunt van kooplieden geplaatst, omdat hij tot dezulken sprak, vermoedt het blad. In de conservatieve Gaulois mikt Cornélv eenige scherpe pijlen van spot op den voor zitter der handelsrechtbank. Zijn zaakjes gaan zeker heel goed, daar hij meent dat do handel over niets meer te klagen heef't, zegt hij ironisch. Veel schei per is de republikeinsche Rappel. liet blad vraagt wie aan Faure den funesten raad heeft gegeven, om op het feestmaal hem toch zeker vooruit bekende, zoo ongeschikte verklaringen aan te hooren en te beantwoorden mot een allerbanaalste speech. Het blad noemt dit de zachtste critiek. die op Faure's rede voering kan worden gegeven. llochefort eindelijk noemt in de Intransiijca.nl de speech van den president »een dichte massa duistere woorden met onbepaalde beteekenis". XVil men er iets ia zoeken, dan is het afkeu ring van Méiine's systeem, dat Frankrijk"? be trekkingen met vreemde mogendheden heeft verbroken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9