51"e jaargang. Dinsdag 19 October 1897. N°. 9452. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER? H.~J. (TrÖELANTS. ONJUIST. BUITENLAND. Abojwbmehtspbus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 .Afzonderlijke nommerso.OQ BUREAUBOTEKSTRA1T TO, Tclephoon Xo. 123. AmrERTENTiEPEijB: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courant. f O.SiS Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Standaard protesteert in een asterisk in haar laatste nummer tegen eene voorstelling onzer courant »dte voor de wet niet bestaan kan". Zij toch, aldus dr. Kuypers orgaan, beweert, dat Wijbe Cnossen zich, ten einde een nieuwe stemkaart te krijgen, niet had moeten vervoe gen bij den burgemeester maar op de secretarie. Mogen wij de Standaard er even op wijzen, dat wij dit niet zeiden, en haar protest dus niet opgaat. "Wij zeiden: Met het voorschrift van dit artikel art. 55 is meenen wij hoegenaamd niet in strijd gehandeld, en wel hierom, wijl er van eene aanvrage om eene stem kaart geen sprake is geweest, en de be wuste kiezer blijkbaar de bedoeling ook niet heeft gehad, die aan te vragen, daar hij anders zijn identiteit had doen blijken, wat niet geschied is. Dat de burgemeester den man niet naar de secretaire verwees, die krachtens voor schrift tot des namiddags 5 uren op de stemmingsdagen overal geopend moet zijn, is misschien niet goed te keuren, maai de kiezer had moeten weten, waar hij terecht moest komen om een stern kaart te ontvangen, en een eventueel verzuim van den burgemeester kan, dunkt ons, in dit geval geen verkiezing onwettig verklaren. De lezer zal opmerken, dat de voorstelling, welke de Standaard van onze woorden geeft onzuiver iswij verdedigden des burgemeesters gedrag niet, wij stelden alleen in het licht, dat hij niet in strijd met de wet had gehandeld, en aldus om deze reden geen nietigveiklaring der stemming mocht volgen. In verband hiermede schrijft de Standaard een tweede onjuistheid. Het blad zegtIn liet stembureel zat de burgemeester qualitate qua. Onwaar 1 Eerst ga hier het bewijs uit het ongerijmde. Indien de burgemeester er qualitate qua als voorzitter zat, dan zou volgens de Gemeentewet de oudste wethouder zijn aangewezen plaats vervanger moeten zijn, wat niet het geval is. Indien de burgemeester er qualitate qua zat, hoe moest het dan gaan in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht, waar maar één burgemeester en meerdere kiesdistricten zijn. Volgens de Standaard hadden de burgemeesters Roman door PlERBE LOTI, lid der nAcadémie Franpaise". •18) Maar zijn droom verandert weder do breedo riviermonding wordt meer en meer in duister ge huld en van de menschehjke woningen onderscheidt men weldra niets meer; vervolgens, alsof er eenigo mysterie plaats greep, ziet hij niets anders meer dan de eeuwige lijnen en zijne gedachten worden gedrongen naar oude tijden, naar een onzeker en ongewis verleden De Geest van oude eeuwen, die dikwijls in oude nachten uit den grond oprijst, op urer. waarop da menschelijke wezens slapen, die Geest begint zonder twijfel om hem heen te waren. In zijn hoofd is het nog altijd een chaos, die naar ontwarring streeft zonder daartoe te geraken; echter, wanneer de beide hoornen van de maan achter de zwarte bergen verdwijnen, neemt het uiterlijk van alles voor eon ondeelbaar oogenblik iels woests en primitiefs aande stervende indruk van de wereld in hare jeugd grijpt hem aan en doet hem huiveren. Hij denkt zonder het te willen aan die menschen, die duizenden jaren her in hunne bosschen leefden, totdat eensklaps op een ver wijderd punt van den oever een luide kreet hem doet opschrikken; een trein van Parijs naar Madrid, die daar in de verte voortrolt in het donker van het Fransche gebied. dier gemeenten het kunststuk van in partes secare moeten vertonnen. Een negenmaal ge splitste burgemeester in Amsterdam I Neen, de burgemeester zit er als voorzitter, niet als burgemeester, maar omdat hij burge meester is, gelijk een burgemeester b. v. eere voorzitter is van eenige vereenigirig niet als burgemeester, maar omdat hij burgemeester is. Daarin is een belangrijk verschil. Ware de burgemeester ah zoodanig voorzitter van liet stembureau, dan zouden immers, iets waar wij reeds op wezen, aan een voorzitter-burgemeester andere eischen kunnen gesteld worden dan aan eiken anderen voorzitter. In Amsterdam komt dit het duidelijkst uit. Dat de burgemeester voorzitter is volgens de wet van het (hoofd)stembureau, of waar de gemeente in verschillende kiesdistricten gesplitst is, van het hoofdstembureau, dat op het raad huis zit, heeft zijn goeden grond. De regeering heeft nu steeds het noodige toezicht door hare eigen ambtenaren en bij het opmaken van den officieelen uitslag den vol genden dag is dit niet van gewicht ontbloot. Wij hopen, dat de Standaard waarvan de hoofdredacteur dr. Kuyper in de Tweede Kamer over deze zaak zijn stem allicht zal uitbrengen alsnog zal toegeven lo. dat door den burgemeester van IJlst de wet niet f e i t e 1 ij k is geschonden. 2o. dat noch de burgemeester van IJlst noch die van eenige andere gemeente cp de gronden door ons ontwikkeld, qualitate qua voorzitter is van een stembureau. Algemeen overzicht. Schiedam, 18 October '97. Waar moet het heen in Engeland met den strijd tusschen kapitaal en arbeid Iedere dag brengt een nieuwe uitbreiding van de werkstaking in liet machine-vak. De afge vaardigden van patroons en arbeiders in het ketelvak te Londen zijn niet tot overeenstem ming gekomen, en een nieuwe categorie van metaalarbeiders is zich bij de andere stakenden gaan voegen. Thans wordt het aantal van hen, die zonder arbeid zijn, op 80.000 geschat, en men ver wacht dat dit cijfer nog beiangiijk zal toenemen. Verscheiden groote firma's hebben zich nog aangesloten bij het syndicaat der patroons en dreigen hun fabrieken te sluiten, in de hoop daardoor de aibeiders tol toegeven te dwingen. Het gaat niet meer om den achturigen En de Geest der oude tijden slaat zijne wieken uit en ontvluchtde stilte mag terugkeeren, de Geest blijft na liet voorbijgaan van dit nieuvv- eeuwscho monster weg. Eindelijk steekt de balk, waarop Ramuntcho en Florentine wachten, van wal, nauwelijks zichtbaar voor andere oogen dan de hunne, een klein grijs iets, dat lichte strepen achter zich laat op den gladden wntei spiegel, waarin de sterren zich omgekeerd weerkaatsen. Het is een welgekozen uur, waarop de g/ens- wachlers het minst oplettend zijn het uur ook, «aaiop men het minst ziet wanneer fin het licht der zon èn dat der maan ontbreken en de mensche lijke oogen nog niet gewend zijn aan de duisternis. Toen, om het verboden dynamiet in ontvangst te nemen, stapten zij in stilte in het water, hunne hengelstokken in de hand. Hoofdstuk XIV. Er was voor den volgenden Zondag een groote kaatspartij vastgesteld te Erribiague, een ver ver wijderd dorp, tegen de hooge bergen aan. Ramuntcho, Arrochkoa en Florentino zouden daar spelen tegen drie Spaansche kampioenen. Dezen avond zouden zij zich oefenen en hunne armen lenig maken op de kaatsbaan van Etchézar en Gracieuse met verscheiden meisjes van haren leeftijd had op den bank daaromheen plaats geno men, om toe te zien. Allen zagen er aardig uit in hunne corsages naar de nieuwste mode. Zij lachten raaar voort durend, zij lachten zonder te weten waarom en omdat zij er nu eenmaal mee begonnen waren om een woord misschien, onbewust daar heen gewor pen, Dit land is een van die hoekjes van de we reld, waar bet lachen bet heerlijkst klinkt, kristal helder. weikdag, maar om den na langen strijd ver kregen oiganisatie der arbeiders. Dezen houden dus vol en vinden steun van versehillendp zijden. O. a. heeft de Vorwiirls, het orgaan der Duitsche «ociaal-democratcn, nu het om de vak-oiganisatie gaat, een inschi ij ving geopend voor de stakers. De minister van handel Ritchie heeft thans definitief afgezien van elke poging tot verzoe ning, nu hel syndicaat der patroons alle onder handelingen, onder bemiddeling van het gou vernement, van de hand wijst. Van zijne zijde heeft de minister Chamber lain, daartoe aangezocht, geweigerd eenigen stap tot bemiddeling te doen, zoolang die niet gevraagd wordt door beide partijen. Niettemin wordt beweerd, dat de ministerraad zich met den toestand heeft beziggehouden, maar men weet nog niet, óf er eenig besluit is genomen. De arsenalen der regeering te Woolwich beginnen reeds de gevolgen van deze ern stige industrieele crisis te gevoelen. De ver sterking der Engelsche vloot en de aanbouw van nieuwe schepen is er verscheiden maanden door vertraagd. Wellicht wi! de regeering niet te veel ten gunste der patroons, en durft zij weinig in het belang der at beidei s te doen. 't Zou de conservatieven, die reeds zeer boos zijn, nog meer vertoornen. Vrijdag heeft de bond van conservatieve ver- eenigingen in Noord-Engeland te Berwich ver gaderd onder praesidium van lord Londonderry. Deze beweerde nog eens, evenals vroeger, dat de regeering de conservatieven had opge offerd door de ongevallenwet voor fabrieks arbeiders volgens den wensch van Chamberlain door te zetten. Daardoor evenaart de ontevredenheid der conservatieven in Noord-Engeland die van de Iersche landheeren. De vergadering keurde bij motie lord London derry's houding goed en herkoos hem tot haren voorzitter. De radicalen zien hierin een besvijs van groote gisting en oneenigheid in de conserva tieve partij, en 't is niet onwaarschijnlijk, dat de regeering er voor terugdeinst, vele conser vatieven wellicht nog meer van zich te vervreem den. De Spaansche regeering is op dit oogenblik aan het onderhandelen met de leiders dei- autonomistische partij op Cuba. Reeds deelden wij mede, dat een van hen, Gimerga, in 't geheim naar Madrid is gekomen en met Sagasta heeft geconfereerd. Gisteren zou Labra, een andere hoofdman der autonomisten, een onderiioud met den minis ter-president hebbenvolgens sommige bladen is Labia het echter niet volkomen eens met andere leiders zijner partij. Airochkoa was daar reeds sedert lang bezig, met den tPenen armschoon aan, zijn kaatsbal te werpen, die van tijd door de kindei en werd opge raapt. Maar waar bleven Ramuntcho en Florentino zoo lang? Eindelijk kwamen zij, met bezweet voorhoofd, en toen de jonge iacbstets hen ondervroegen op dien spottenden toon, gelijk jonge meisjes dat plegen te doen, wanneer zij in gioot gezelschap bij elkaar zijn, klopte elk hunner op zijn borst, die als metaal weerkaatste. Langs de voetpaden van de Gizune waren zij te voet uit Spanje komen loopen, beladen met kopergeld, waarop het beeld van den kleinen koning Alphonso XIII was geprent. Een nieuw idee van de smokkelaarsvoor rekening van Itchoua hadden zij over de grenzen een groote som zilver geld tegen koper ingewisseld, daarop een niet onbelangrijke winst makend, teiwijl zij van plan waren deze gel Istukken op de aanstaande kei mis sen in de verschillende dorpen van de Landes uit te geven, waar zij eveneens geldig waren. Met hun beiden brachten zij een veertig kilo koper aan, verborgen in hun zakken en op hun bioote huid. Als een regen deden zij dit alles neervallen op de oude granieten banken, aan do voeten van de meisje», die het zeer vermakelijk vonden en die er op moesten passen en het tellen vervol gens begonnen ze, na zich het zweet van het voorhoofd govvisebt te iiebben en een beetje te zijn uitgeblazen, te kaatsen, met een gemak als hadden zij hoegenaamd geen vermoeienis achter den rug Drie of vier schoolkinderen liepen als jonge katten achter de kaatsballen aan, die uit de baan waren geraaktde anderen zaten in lange rijen op de banken, waartusschen de voorjaarsbloemen opschoten. De Imparcial beweert reeds dat deze onder handelingen tot geen resultaat hebben geleid; maar op stelligen giond berust deze bewering niet. Intusschen heeft maarschalk Blanco afscheid genomen van den mini-der van koloniën, van wien hij schriftelijke instructies aangaande de op Cuba te volgen politiek heeft meegekregen. Welke die politiek zal zijn, is nog onbekend maar de ministerieele bladen dringen aan op een krachtige actie. Op de Plnlippijnen worden thans onderhan delingen gevoerd met de insurgenten. De Correo wil dienaangaande weten, dat een inlandsch personage van gewicht, Paterno ge- heeten, door generaal Primo de Riveira is ge machtigd zich naar het kamp der opstandelingen te begeven om dezen tot onderwerping aan te sporen. De rebellen zouden wel ooren hebben gehad naar zijn voorstellen. Zij eischten een ruime amnestie en vergiffenis voor al het gebeurde. In Spanje zelf vindt het ministerie voor- loopig veel steun, ook van de zijde der con servatieven. Generaal Azcarragua is van oordeel, dat de conservatieve partij zich vanzelf zal reorgani- seeren. Met het oog op de buitengewone om standigheden, waarin het ministerie is geplaatst, zal de conservatieve meerderheid in de Corlez de regeering haar steun verleenen. Een slechte indruk is teweeggebracht door het bericht, dat er een flinke vermeerdering van bankbiljetten ophanden is. De Sultan zal niet veel succes hebben van zijn nota aan de mogendheden over Kreta. Althans te Weenen meent men te weten, dat de mogendheden besloten hebben er niet op te antwoorden en het bij een kennisgeving van ontvangst te laten. De Peteisburgsclie Nowosti Wremja is van oordeel, dat de mogendheden alleen kunnen antwoorden door een sommatie om de Turksche troepen onmiddellijk van Kreta te verwijderen en een voorloopigen gouverneur-generaal te benoemen, die ter zijde gestaan zal worden door Europeesche bezettingstroepen. De mogendheden zouden niet kunnen afwij ken van hun oorspionkeiijk plan, omvattende volkomen autonomie voor het eiland, de be noeming van een gouverneur, die geen Turksch onderdaan zou mogen zijn, en een inlandsche politie en gendarmerie. Zij zullen niet dulden zoo eindigt liet blad dat Kreta terugkeert onder het Turksche administratieve juk. Als gouverneur wordt met hardnekkigheid nog steeds Numa Droz genoemd. Zelfs wordt uit Kanea bericht dat het ge rucht van de waarschijnlijkheid van zijn be noeming bij de Christenen met ingenomenheid is ontvangen. Aan de zijde van Gracieuse zat Fantchika Dar- gaignaratz, een vijftienjarig blond meisje, dat ver loofd was met haar broeder Arrochkoa en weldra mot hem zou trouwen, want deze behoefde als eenig zoon eener weduwo zijn dienstplicht niet te vervullen. En de spelers kritiseerende, op de granieten ban ken lange tijen kopergeld nedertellende, zaten zij daar met hun vroolijken lach. De jongens ook deden niets dan grinniken en kwamen dikwijls bij hen zitten. Ramuntcho vernam van zijn bruidje iets, wat It ij nimmer had durven hopenzij had van haie moedor de goedkeuring gekregon om ook op het feest te Erribiague te komen en naar de kaatspartij te gaan zien; bepaald was, dat zij per rijtuig zou gaan met Pantchika en de weduwe D u-gaignaratz men zou elkaar daar aanti effen, misschien zou het zelfs mo gelijk zijn om samen terug te koeren. Sedert de twee weken van hunne samenkomst des avonds, was dit de eerste maal dat zij gelegen heid had hem in tegenwoordigheid van anderen toe te spreken, en hun wijze van doen was deftiger dan anders, met een zoete geheimzinnig heid. tiet was ook langen tijd geleden dat hij haar zoolang en van zoo dichtbij had gezienzij was in deze lente nog veel schooner gewordenwat zag zij er aardig uit, wat frisch. Haat- figuur was slanker, zij zelve gevulder geworden iederen dag won zij in bevalligheid. Zij begon meer en meer op haren broeder te gelijken, dezelfde regelmatige trekken, hetzelfde ovale gelaat, maar het verschil hunner oogen bleefterwijl die van Arrochkoa groen-grijs waren, waren de hare daarentegen donker-zwart. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1