Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINUEN. Kunst en Wetenschap. SPORT. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. Koloniën. Hierna verdedigden de prae-adviseurs hun conclusies en beantwooi delen de bezwaren der verschillende sprekers, waarop inr. J.A.Levv nog in een krachtig pleidooi ts ad tegen liet »stai re conservatisme" van prof. d'Aulnis en ook mr. Enschedé bestreed. Met prof. Greveu achtte spr. een proefneming gewenscht. De Voorzitter sloot hierop de vergadering. Een conclusie werd. volgens gewoonte, niet genomen. Konuniezen. Door den minister van financiën is aan eene commissie uit den Eijkskommiezenbond te kennen gegeven, dat eerstdaags een bijzondere bevor dering van twintig kommiezen in elk der laagste drie klassen zal plaats hebben. Dit is vooral in 't belang der kommiezen der de of laagste klasse, waarvan er nogal zijn, die nog op een betrekkelijk kleiu traktement moeten dienst doen en meest op de grenzen zijn geplaatst waar geen emolumenten of voor in het belang van den handel gedane bijzondere bewakingen vergoeding wordt verkregen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Indische begiooiing, dienst 1898, is bijeen geweest ter vaststelling van haar voor- loopig verslag. De Kamerleden Kerdijk, Pijnappel, Harlogh en Drueker bezochten gisteren. Zaterdag, Jub- bega en Schoterland, voor een onderzoek naar de werkverschaffing door landontginning. De heer L. de Ram, lid van de Tweede Kamer voor het district Bergen-op-Zoom, zal den 15 December voor eenige maanden naar Suriname vertrekken. De commissie voor het in December e. k. te 's-Gravenhage te houden examen voor commies-ver ificateur bestaat uit de hoeren A. 0. J. Schindler, directeur der directie belastingen enz. te Groni ntren, voorzitter en de inspecteurs C. A. M. Bevers te 's-Hertogenbo^clr, P. Aleva te Yenlo en P. C. van der Vliet te Zalt-Bommel. De commissie voor het in November te 's-Gra- venhage te houden examen voor surnumerair bij 's Rijks belastingen, tweede gedeelte, en voor aspirant-verificateur, bestaat uit de heeren: A. 0. J. Schindler, directeur der directe belastin gen enz. te Groningen, voorzitter; mr. P. A. Tukker, notaris te Delft, en de inspecteurs der directe belastingen enz. C. A. M. Bevers te 's-Ilerlogenbosch, P. Aleva te Venlo, jhr. M. de Jonge te Zulfen en P. C. van der Vliet te Zalt-Bommel. Luil.-gen. Karei van der Heyden heeft liet eere-voorzitterschap van' den Neder!. Bond van oud-onderofficieren aanvaard. Naar wordt medegedeeld heeft de bekende gever te Amsterdam, die vroeger reeds f 45,000 gaf, opnieuw f 20,000 toegezegd voor werk verschaffing door landontginning in de Friesehe gemeenten Schoterland en Opsterland. OVERSCHIE, 18 October. Gisterenmiddag had op don weg tusscken deze gemeente ca Delft de onder linge wedstrijd plaats tusscken do leden der Delft- scho wielrijdersclnb T. A. V. E. N. U., die al eenige weken om het slechte weder was uitgesteld. Een groote menigte, zoo van hier als ran Delft, woonde dezen wedstrijd bij. ROTTERDAM, 18 October. De volgende candida- tcn zijn officieel gesteld voor vacatures in don ge meenteraad in district I: de heer J. M. Voorhoeve (a.-r.) cn de heer G. A. ten Houten (lib.) in district Vde heer O. H. Ilintzen (lib.), de hoer mr. S. J. L. van Aalten (lib.) cn de heer dr. W. B. van Staveren (a.-r.) Door do katholieke partij zijn geene afzonderlijke enndidaten gesteld. Verleend eervol ontslag aan mr. D. Simony als kantonrcehtcr-plaatsvervangor m het kanton Amster dam (3e kanion) aan mr. J Ph. Th. du Quesne van Biuehem, als kantonrechter-plaatsvei vanger in het kanton Amei^foort. Goedgekeurddat aan O. van Riemsdijk, burgemeester der gemeente Giamsbcrgon, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als «.ecietaris dier gemeente. Verlengd: de non-netiviteit van den militauen apo theker der 2de kbsse C. Noc, van het peisoneel van den geneeskundige» dienst der landmacht, voor den tijd van een jaar, zonder bezwaar der schatkist. Met ingang van 1 November 1897 op zijn verzoek, eervol ontslag veilccnd aan dr. II. \V. T. C. Woltering, als adsistent voor de medische polikliniek aan de Rijks universiteit te Utrecht, en als zoodanig benoemd voor bet tijdvak \an 1 November tot en met 31 December 1897, W. van IJzeren. I3oor den minister van koloniën is de hoer J. A. Wijchers gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nedeil. Indië om te woiden benoemd tot derden stuurman "bij de gouvernementsmarine daar te lande. Bij Kon. besluit is de noiuacth licit van den mili tairen apotheker 2e kl. C. Noë, van liet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage en te rekenen van 15 October 1897, voer den tijd van een jaar verlengd, zonder bezwaar der schatkist Bij Kon. besluit is aan mr. J Ph. Th. du Quesne van Biuchem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreehter-plaatsvervanger in het kanton Amersfoort. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat aan O, van Riemsdijk, burgemeester der gemeente Grarnsbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secieturis dier gemeente. Typografen. Gisterenmiddag had in het sVolkshuis" een vergadering plaats, waartoe alle typografen luer ter .stede waren uitgenoodigd. Be voorzitter, de heer G. J. vau Wurmond, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen op deze eerste openbare typografen-vergadering, waarna hij het woord gat aan den heer Hols, secretaris van het hoofdbestuur van den Algem, Nederl. Typografenbond. In eene uitvoerige rede betoogde spr. de noodzakelijkheid om zich te vereenigen, omdat dit de eenige weg is om verkeerde toestanden in een vak op te ruimen, om nieuwe toestan den in een vak tot stand te brengen. En met klem dtukte spr. daarbij op de toe komstige concurrentie der zetmachines, die het noodzakelijk zouden maken om op de zetterijen een bepeikten aibeidsdag met een verhoogd uurloon in te voeren. Als een der groote oorzaken van de over het algemeen lage loonen op drukkerijen werd genoemd het werken met te veel jongens of met gezellen die jongensloon ontvangen twee zaken die slechts door een krachtige organisatie en volhardenden stiijd zullen kunnen verwijderd worden. Spr. gaf een paar sprekende voorbeelden van de concurrentie en de wijze waarop die moge lijk gemaakt werd door besnoeiing der loonen. Spr. bracht hulde aan de Schiedamsche typografen voor de poging die zij hebben ge waagd bij het bestuur der gemeente om bij uitbesteding van druk wet k een betere verhou ding van jongens en gezellen verplichtend te stellen en het uurloon te bepalen zooals dat door den bond in de uitgegeven tabel is gesteld. Het antwoord van B. en W., dnt spr. aan een critiek onderwierp, moest hen echter niet ontmoedigen, maar men moest blijven voort gaan, telkens weer, totdat men ten slotte had verkregen wat men wenschte. Het streven van den Alg. Nederl. Typ. Bond was er op gericht om te verkrijgen een landelijk minimum-loon en een algemeenen maximaien arbeidbtijd van '10 uren. Maar om dit doel to bereiken is algemeene samenwerking voor waarde, waarom spr. ten slotte er nog eens krachtig op aandrong dat allen zich moesten aaneensluiten. (Applaus.) Van de gelegenheid tot het vragen van inlich tingen werd gebruik gemaakt door den heer C. L. Moerman, die vroeg met welk doel deze vergadering eigenlijk belegd was. >Adelphis- mus" was een vereeniging, gelijk zij geloond heeft, die vooruitstrevende beginselen huldigt; er bestaat hier ter stede een afaeeling van den Alg. Ned. Typografenbond, benevens een jon- gelingsvereeniging ïHoop der Toekomst". Het blijkt ten slotte dat allen die hier bijeen zijn gekomen, lid zijn van een dezer drie vereeni- gingen. De heer Hols antwoordt hierop dat het hem persoonlijk vrij onverschillig is of de niet-ver- eenigde Schiedamsche typografen zich aansluiten by vAdelphismus" of bij den Bond, wanneer zij zich slechts aansluiten. De voorzitter sluit hierna deze vergadering met een woord van dank voor de opkomst en van opwekking om anderen aan te sporen zich te vereenigen. Den 25 October a. s. zal het 25 jaren zijn dal de heer W. van Riet onafgebroken be stuurslid geweest is van het begrafenis-contract onder de zinspreuk ïLiefde en Voorzorg." BURGERLIJK E STAND. Geboren 15 October. Geertruida, dochter van P. Wit- tebol en G. CLephius, Ploegstraat, Maria, dochter van P. Duk en A. Waterman, Vlaar- dingerstraat. Hendrikus Johannes Joseph, zoon van C. N. G. Reijgersberg en M. M. Vol, Hoogstraat. 16 October. Hendrik, zoon van C. S. Lommers en B, van Emmerik, Botterd. Dijk. 18 October. Metje, dochter van J. J. Does burg en P. Ouwendijk, Lange Nieuwstraat. Overleden s 15 October. Levenlooze zoon vau G. Blonk en A. C. Dumont, Stationstraat. 16 October. Adam Suttorp, oud 8 maanden, Broersvest. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene openbare verga dering houden op Woensdag 20 October a. s., des namiddags te 3 uren, ter behandeling der voordracht omtrent de benoeming van zeven leden der plaatselijke schoolcommissie. Ingevolge opdracht in de besloten raadsver gadering van 13 October j.l. aan B. en W. gegeven, hebben deze de volgende voordracht opgemaakt van 14? personen ter benoeming van 7 leden van de schoolcommissieIC. S. van dei- Brugge, L. van Dam, A. Dorsman, A. van Dus- seldorp, W, J. van Dusseldorp, P. van Gelde ren Jz., II. K. van Buuren van Heyst, C. M. Hoogenboom, Johs. van Leeuwen, J. J. van Raait, J, Schippers, J. van Schravendijk, J. S. Tij! en ,1, L. M. IJzermans. Door de politie is tegen een zestal personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het werpen of vegen van haringvuil in de haven alhier. Daar bij politieverordening genoemd vuil in tonnen door het reinigingspersoneel wordt weg gehaald ten koste van den handel, is boven genoemde overtreding vermoedelijk gepleegd, omdat onderscheidene handelaren die kosten op hun werkend peisoneel verhalen, meldt ons onze correspondent. Aan liet politiebureau alhier is als gevonden gedeponeerd een wit wollen kinderkousje, een manchetknoop, een jongensjasje en een voet bankje. Aldaar terug !e bekomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 17 Oct. Willem Picter, zoon van A. Iloogen- dijk en A. van Osveren, Gei. Biersloot. Overleden 16 Oct. Kornelia Bergwerf, oud 33 jaar, eehtgen. van J. Sterk, EeniracMstraat. De Nieuwe Amsterdammer beeft opgehouden te bestaan. Heden seint men ons, dat de uitgave wordt voort gezet. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst is voor 1898 samengesteld als volgt J. Menno Huizinga, 's-Gravenhage, voorzitter; prof. dr. B, J. Stokvis, Amsterdam, vice-voorzitterdr. Jb, van Geuns, Amsterdam secretaris en vicc-bibliot- hecaris; dr. M. Juda, Amsterdam, penningmeester; dr. C F. Daniels, Amsterdam, bibliothecaris en vice- sccretaris; dr. W. Eenssen, Arnhem, vice-pcuning- meester; dr. Ch. Ali Cohen. Groningen; dr. E. D. Cartier van Dissel, Lochern; dr. Hendrik de Jong. 's-Gravenhagedr. Jee. Baart de la Faille, Leeuwar den; dr. J. A. M. T. Sannes, Rotterdam. Teylers's Godgeleerd Genootschap, te Haarlem, heeft op zijne prijsvraag: „Over den invloed van het Paraisme op het Jodendom" bekroond de inge komen verhandeling van den docent Erik Stavc tc Upsala (Zweden. Onze stadgenoot, den heer J. W. H. Prins heeft gisteren den weg Deli'sliavenSchiedam met drie cycles tot gangmaking geloopen in 14 minuten 45s, j sec. Ked. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Zaterdag had tc Amsterdam de 27ste algemecne vergadering plaats van do Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder voor zitterschap van den hoer J. D. Onderwater. Deze vergadering was, behalve aan de gewone werkzaamheden te gelijk gewijd aan de herdenking van het 25-jarig bestaan der Mij. De Voorzitter bracht ia zijn openingswoord den herdenkingsdag in herinnering cn wenschte in het bijzonder geluk de hoeren Krclage en Jac. P. Galesloot, oudste voorzitter en oprichter der Maat schappij. Beide hecren wijden nog steeds hun beste krachten aan de Maatschappij. Vervolgens memoreerde spr. de groote verdienste van den heer W. A.VirulyVerbruggon, die echter wegens ziekte verhinderd was ter vergadering tc verschijnen, ten opzichte van goed tainbouwonder- wijs. Hem werd per telegram de hulde der verga dering gebracht. Het hoofdbestuur heeft gemeend ter gelegenheid van het herdenkingsfeest den hoer S. v. Houten, oud-minister van binnenlandsche zaken wegens zijn bemoeiingen in zake tuinbonwouderivijs te moeten benoemen tot lid van verdienste der algemeens af- deeling. Met applaus werd deze mededeeling ontvangen. De Maatschappij telt thans 28 afdeelingen en 0 medewerkende vereenigingen, te zamen tellende on geveer 2300 leden. Als men nagaat hoeveel grooter deze cijfers konden zijn heeft men geen reden om voldaan te zijn. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, dr. Rit- zema Bos, sprak nog een afzonderlijk woord van welkom. De afdeeling had gezorgd voor een zoo goed mogelijke ontvangst en herdacht met inge nomenheid het feit, dat do eerste vergadering der Maatscb. te Amsterdam plaats had. Na de lezing van het jaarverslag zeidc de voor zitter den hoer Galesloot dank voor jde wijze waarop hij op de tentoonstelling te Hamburg do zaken ge regeld en tot stand gebracht beeft. Besloten werd nu, op voorstel van de afd. Leiden op do algemceno vergadering in 1898 de statuten der Mij. te herzien. Hierna benoemde men bij aclamatie een vijftal eereledcn. Aan de orde was het volgende: De Afdeeling Amsterdam en omstreken stelt voor dat het Hoofdbestuur zich ten spoedigste tot de Regeering wonde met het verzoek, den accijns af te schaffen op vruchtenwijnen, die niet meer dan een bepaald (laag) pecrentage alcohol bevatten. Bij acclamatie werd na eenige discussie besloten het hoofdbestuur op to dragen zoo spoedig mogelijk een adres aan den betrokken minister te richten. Zoo noodig ..al daarbij gebruik gemaakt worden van de raadgevingen van een commissie van advies. Na de pauze werden in de plaats der heeren mr. R. C. Nieuwenhuis, dr. J. Th. Cattie, C. A. Hioben- daal, J. H. Kettmann en J. Boxman, aftredende en niet herkiesbare leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren E. L. graaf van Limburg Stirum te 's-Gravenhage, O. J. Qnintus te Helpman (Gr.). J. Maarschalk te Boskoop, J. C. de Lange teBaarn en Schober te Putten. Door de afd. Yelp en omstreken was voorgesteld dat do vaste commission voor plantenkeuring niet steeds tc Amsterdam zouden vergaderen, maar nu eu dan ook in andere plaatsenMen besloot dit voorstel ter beslissing over tc laten aan de vaste commission. Do vriendschappelijke bijeenkomst in 1898 zal plaats hebben te Grouingen, de winterbijeenkomst te Utrecht, de volgende algemeene vergadering te 's-Gravenhage. Vóór do sluiting der vergadering gaf do heer Gale sloot aan het bestuur twee zaken in overweging. Ten eerste om het volgende jaar te houden een pomologiseh congres met een internationale tentoon stelling van vruchtenten tweede om vermindering te krijgen voor het vervoer van vruchten en groenten. Voor ongeveer 30ÜO KG. vruchten die naar de tentoonstelling te Hamburg gezonden werden, werd f300 vracht betaald. Dit ie veel te hoog. Spreker wijst er op, dat in België voor hen, die naar de markt gaan, vrijdom van vervoer bestaat. Bij ons te lande moet men hooge tarieven betalen. Als men de Staatsspoor bier tot verlaging van ta rief kan bewegen, volgt de Holl. Spoor vanzelf. Aan het hoofdbestuur werden de beide punten ter overweging en behandeling opgedragen. Do vergadering werd vervolgens gesloten Handenarbeid. Te Leeuwarden val worden opgericht een cursus in handenai beid. Het bestuur van de ambachtsschool heeft daartoe een der lokalen van deze inrichting kosteloos beschikbaar ge steld, onder voorwaarde echter, dat alleen zoontjes van ledeD der school worden toege laten en het getal leerlingen een zeker maximum niet oversein gdt. Het leergeld bedraagt per kwartaal f 10, waaronder zijn begrepen de kosten van materiaal voor de meeste oefeningsstukken. Arbeidsduur. By wyze van proefneming is door den Raad van Beheer van Van Markens Drukkerij Ven nootschap besloten, met aanvang van den winter- dienst, een werktijd van (D/s uur in te voeren, beginnende des morgens om 8 uur. Lijkverbranding. Te Groningen is eene afdeeling van de Ne- derlandscbe vereeniging \oor lijkverbranding opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. Ch. H. Ali Col* u, dr. S. Poelman cn mr. II. W. Blaupot ten Cate, Verkocht. Volgens de Arnh. Ct. zou het landgoed sSonsbeek" door den tegenwoordigen eigenaar uit de hand verkocht zijn aan een combinatie van bouwondernemers. Niet brutaal. Het blijkt, dat de pseudo-rechercheur, waar van wij in ons derde blad van Zaterdagavond melding maakten, als zoude hij getracht heb ben zich van een hond meester te maken, toch een echte rechercheur is geweest, die naar een grooten hond zocht. Ernstige ongelukken. De Spaansche kustvaarder Tritcn is op de Noordkust der provincie Pinar del Rio op Cuba vergaan. Er waren aan boord 200 passagiers, militairen en burgers, terwijl de bemanning 30 koppen telde, waarvan slechts twee personen het leven zouden hebben behouden. Het schijnt dat het schip overladen was. Vrijdagavond kwam gedurende de voorstelling een deel van het plafond van den schouwburg- Robinson te Cincinnatie (Vereenigde Staten) naar beneden, met zich sleepende het houtwerk van den koepel. Drie toeschouwers werden gedood, en een aantal gewond, waarvan twaalf zeer ernstig. De stad Windsor (Nieuw-Schotland) is door een ontzaggelijken brand verwoest. Drie duizend personen zijn zonder dak, zeven achtste van de stad is geheel in puin. Een gesignaleerd diplomaat. Het zeldzame geval doet zich voor, dat tegen een vroegeren gezant gewaarschuwd wordt. Dio diplomaat heet Melkom Khan, blijkens zijri naam een Oosterling. Hij is vroeger gezant van Perzië te Londen geweest en heeft daar in den laatsten tijd »namens de Perzische regeering", concessie verleend op valsche stukken. Menige Engelsche firma is het slacb toiler ge worden van dat bedrog en nu is van het Per zisch gezantschap te Conslantinopel een waar schuwing tegen die verloopen diplomaat uit gegaan. Ook een cirkelgang. De Imparcial van Madrid verhaalt de vol gende tragi-komische geschiedenis. Een zwaar lijvig handelsreiziger vond liet te lastig zijn 250 pond met zich te voeren en onderwierp zich aan een vermageringskuur door veel te loopen. In een paar maanden had hij aldus 50 pond verloren, maar waren zjjri voeten dermate ge zwollen dat hij, op raad van een specialiteit, baat moest zoeken met uren lang in natte klei zitten. Dat haalde hem een ernstige ontsteking op of liever in den hals, waarvoor hy baat zocht en vond bij electrische massage. Maar o wee! dit middel schokte zijn zenuw stelsel hij kon niet slapen. Toen moest hij tot broom zyn toevlucht nemen, met uitstekend gevolg maar nu was zijn maag geheel in pe war Ook daarvan hielp een specialiteit hem af en hij kon weldra weder zoo goed eten dat hij in gewicht sterk toenam en nu weer 250 pond weegt. Veel lust om dien cirkelgang nog eens door te maken, heelt hij echter niet. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot adv. en proe. bij het hoogger. mr. J. A. van Dijk Jr.tot ass.-res. van Sambas (W afd. van Borneo), de contr. Ie klasse K. H. F. Roos; bij het dep. v. fin. tot Isten comm. G. L. Hofland; tot Sen comm., de 3e G. Verboom en de ninb. v. d. burg. dienst, JR. Zuiderhoff; tot 3en comm., de kl. J. II. Lntumcten cn Ch. H. Th. Lapré; tot 2e comm. hij 'b landsdr. te Batavia, J. ït. G. Ostreig, bij de SS.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3