51'" jaargang. Zaterdag 23 October 1897. 1ST. 9456. FEUILLETON. R A M U NÏ OH O? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Ken jiisgeYinff. BUITENLAND. Ahoknbmüktsprijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 lnJwiHr muis» BUREAUBOTERSTUAAT 70, Tcleplioon No. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Kleinhandel in sterken drank. brengen, ingevolge att. 5 der wet tot regeling Tan den kleinhandel in sterken drank en tot bet> ugeling van openbare dionkenschap, (Staatsblad no. 118 van 168Ö), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschriften zijn ingekomen om vergunning tot ver koop van sterken drank in het kléin 1o. van J. C. VAN DER MEER, voor het huis aan de Hoogstraat no. 14. 2o. van J. A. II. OVERZ1ER, voor liet huis aan de Hoofdstraat no. 11. Schiedam, den 21sten October !897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. Be sec-retaris VERNÈDE. Algemeco overzicht. Schiedam, 22 October '97. De geringe meerderheid, waarmede het voor- stel-Herold, om ten aanzien der aanklacht tegen graaf Badeni naar aanleiding der geheime ministerieele aanschrijving van Juni 1.1. over te gaan tot de orde van den dag, dooi' de Oosten- rijksche Kamer is aangenomen, heeft groote sensatie teweeggebracht. Zeer begrijpelijk, want nauwelijks den dans ontsprongen, staat de minister-president r.ög voor twee aanvragen tot inbeschuldigingstelling. Üe tweede aanklacht, die thans in behandeling is genomen, betreft de onlusten te Eger en het gewelddadig optreden der gendarmerie tegen de Duitschers. Men deinst in Oostenrijk nergens voor terug, üe vurige haat, die Badem's taalvei ordeningen den Duitschers tegen den minister-president heeft ingeboezemd, doet hen als comble hunner oppositie een poging wagen om den minister in staat van beschuldiging te stellen. Slechts 20 stemmen hebben den minister eergisteren behoedhoeveel zullen er thans van die 20 oveiblijven? De ernstige onlusten te Eger tocli hebben zeker evenveel kwaad bloed gezet als de geheime instructie. Wat zal keizer Frans Jozef doen, indien wer kelijk de Kamer den eerste-minister in staat van beschuldiging mocht stellen Zal hij dan nog den bijna algemeen gehaten staatsman in het bewind handhaven of wel de Kamer naar huis zenden De Keizer had, naar het schijnt, reeds nu de Kamer willen ontbinden, vooral om de voortdurende schandelijke tooneelen, een volks vertegenwoordiging geheel onwaardig. Roman door Pierre Loti, lid der sAcadémie Franpaise". 22) Hot wordt middag; weidia zou hot een uur zijn dat de partij aan den gang was. De oude muur, achter aan de kamppiaals, is vol spieten door de droogte en de warmte. De zware massa der Pyreneeën, dichter bij hier dan te Etchézar, over weldigender en hooger, rijst op om deze nietige menschengroep, die daar bezig is in een zijner vouwen. Fel schijnt de zon op de baretten der mannen, op de bloote hoofden der vrouwen, do hersenen verwarmend, het enthousiasme ver- hoogend. De menigte juicht en de kaatsballen vliegen nog, ais zachtkens de Angelus begint te beieren. Dan steekt een oud man, met iitteekens over dekt en tanig van huid, de trompet zijn oude trompet van de Al'rikaansche Zouaven en geeft het signaal tot ophouden voor een oogenblik. Alle vrouwen, die op de banken nederzaten, staan op, alie baietlen worden afgenomen en allen maken het leeken des kruis.es, terwijl de spelers, juist op het meest spannende oogenblik van den strijd, onbewegelijk blijven staan, het hoofd ter aarde gebogen. A!b er twee uren verloopen zijn, is da strijd Maar Badeni heeft nog niet alle hoop laten varen, om het vergelijk met Hongarije er door te krijgen. Of dit zal gelukken is zeer de vraag. De Duitsche minderheid houdt vast aan een hardnekkig obstiuctionisme ook de aauklach- ten tegen de ministers doen daarvoor dienst om cien tijd voor de behandeling van het ver gelijk ta laten voorbijgaan. En de meerderheid, die uit zoo tegenstrijdige elementen is samengesteld, wil we! mèt Badeni hot obstructionisme breken, maar niet, zooals deze wil, om zich zelf eu de regeering ter wille te zijn. Neen, zij eisclit daarvoor concessies van de regeei ing, waai bij iedere groep haar eigen, dikwijls met die eener andere stiijdende, be langen op den voorgrond stelt. Badeni wil dat hem de meerderheid, deze dat de regeering haar zal dienen. En intusschen ranselt men elkaar ongegeneerd met kleppen van lessenaars en houdt vergade ringen waai bij de beruchte Pooische landdagen ware kwakers bijeenkomsten zijn. Veel beter is het op het oogenblik in Hongarije gesteld. Daar heeft de Kamer van Afgevaardigden het wetsontweip aangenomen, waarbij het voorloo- pige vergelijk met Oostenrijk voor den tijd van éen jaar wordt geregeld. Het Hoogerhuis heeft eenstemmig een adres van hulde en dank aan den Keizer goedgekeurd, naar aanleiding van diens beriuit betreffende de standbeelden van beroemde Hongaren. De woorden, die de Fransche minister van handel Boucher op het feestmaal te Nancy aan de betrekkingen met Italië wijdde, zijn be langrijk genoeg om letterlijk te worden ver meld. Te meer, omdat zjj iu weikelijkheid be zadigder zijn dan uit een kort resumé zou worden begrepen. De minister sprak dan aldus sAl zijn er geen onderhandelingen in den officieden zin van het woord tusschen Italië en Ft ankrijk geopend, die onmiddellijk tot een handel-ovei eenkomst kunnen leiden, het zal aeen verwondering kunnen wekken, dat er sedert geiuimen tijd bespiekingen plaats heb ben, die nog voortduien, met het oog op de voorbereiding van een overeenstemming tus schen beide nabui ige landen, die blijkbaar zeer vvenscbeüjk is." De minister heeft zich dus niet zoo kras uitgelaten als men aanvankelijk mocht meenen. Intussclien heeft de Kamer gisteren een zitting gehouden onder voorzitterschap van Biisson. Na eenige discussie werd liet ontwerp op de kanalen in Zuid-Frankrijk aangenomen en een aanvang gemaakt met liet ontwerp tot ver plaatsing van het Orleans-station te Parijs naai den quai d' Orsay. Tegen die verplaatsing gaan luide stemmen ten gunste van de Franschen geëindigd, en slap pen AiTochkoa en Ramuntcho in hun lijtuigje, begeleid en toegejuicht door de ganschejongeling schap van Eiribiague; vervolgens neemt Gracieuze plaats tusschen hen, en zij vertrekken voor hun langen, bekoorlijken tocht, de zakken gevuld met het geld, dat zij hebben gewonnen, dronken van vreugde. Zoodia zij vertrokken waren, werd het stil ora hen heen, in de schaduwrijke dalen, waar bloe men en varens welig opschoten. Urenlang langs de smalle wegen van de Pyreneeën vooitrijden, bijna alle dagen van woonplaats veranderen, in alle richtingen Baskié dooi kruisen, van het eene dorp naar het andere gaan, hier door een feest geroepen, daar door een grensavontuur, dat was thans het leven van Ramuntcho, het zwervende leven, dat het kaatsspel hem des daags deed voe ren, en het smokkelbedrijf des nachts. Het gaat berg-op, berg-af !e midden van het eentonige groen. Eiken- en beukenbosschen, bijna nimmer betreden, en daar eeuwen door onver anderd liggend, rijden zij langs de schier onge baande wegen door. Wanneer zij langs eone oude woning kwamen, verscholen in deze woudeenzaarahaid, dan hielden zij hun span in om boven de deuren bet traditio- neele opschrift te lezen Ave Maria. In het jaar 1600 of een ander jaartal, heeft deze of gene, uit dit oi dat dorp, dit huis gebouwd om er met zijne echtgenoote, zoo of zoo genaamd, te leven. Ver van alle menschel ij ke woningen, in een berg kloof, waar het nog gloeiender was dan elders, ontmoetten zij een koopman met heiligenbeelden op, omdat men bevreesd is voor bet bederven van het fraaie peispeetief dei kade. De SeDaat houdt zich op het oogenblik bezig met het ontwerp tot vei lenging van liet privi legie der Fransche Bank. De commissie van onderzoek uit den Senaat hoorde dienaangaande den rapporteur. üe commissie van Fransche en Engelsche gedelegeerden, belast met de grensregeling in West-Afrikn, heeft nog geen zitting gehouden. De Britsche gezant is ongesteld, en de Engelsche gedeiegeeide kolonel Everett was gisteien nog niet te Parijs aangekomen. 't Schijnt, dat er in het nieuwe Spaansche ministerie reeds oueeniglieid is ontslaan, en wel wat betreft de tegenover de Vereenigde Staten te volgen gedragslijn. In politieke kringen te Madrid meent rnen ten minste, dat de ministers van buitenlnndsche zaken en van ooi log in deze quaeslie staan tegenover den minister-president en zijn col lega van koloniën, Ook de Correo deelt mede, dat er verschil van opinie in het kabinet bestaat. Intusschen is de minister-president Sagasta nog altijd ongesteld en daardoor verhinderd den kabinetsraad bij te wonen. De minister van buitenlandsche zaken heeft hem evenwel voorlezing gedaan van de laatste telegrammen, die van den Spaanschen gezant te Washington zijn ingekomen over het uit zeilen van vrijbuitersexpedities. Ook de minister van marine was gisteren wegens ongesteldheid niet ia den ministerraad tegenwoordig. In dien ministerraad werd door den minister van buitenlandsche zaken de stand \an zaken L etreffende de verhouding tot de Vereenigde Staten uiteengezet. Die verhouding loopt op het oogenblik weer groot gevaar zeer gespannen te worden. De Impartial bv, gaat heftig te keer over het ongehinderd vertrek der laatste vrijbuiters- schepen uit de Vereenigde Staten. liet blad eischt van de regeering, dat zij te Washing ton om een verklaring zal vragen, en herinneit aan woorden, door Sagasta voordat hij aan het bewind kwam, gesproken, nl. dat zulke ver nederingen niet mogen geduld en dat er krachtig gehandeld dient te worden ten opzichte der Vereenigde Staten. De demociatische bladen daar te lande be spreken middelerwijl een aardig plannetje van financiers, die met naam en toenaam worden genoemdMc. Cook, Olney, Atkins en Roth schild. Men zou nl. den Cubanen 200 millioen willen leenen tegen afstand der douane-inkomsten. Voor dat bedrag zou dan Cuba zijn onafhan kelijkheid van Spanje kunnen koopen. Het heet, dat president Mc. Kinley eveneens in dit plan is betrokken. Te gelijk staan de politieke leiders der Cubanen die het zweet van het voorhoofd wischte. Hij had zijn mand met koopwaar op den grond neergezet, vol met oleographién met vergulde lijsten, heiligen voorstellend met Baskische onderschriftenmet welke voorstellingen de bewoners hun kamers plegen te versieren. En hij zat daar, uitgeput van ver moeienis en door de hitte, bij een kromming van het pad. Giacieuso wil Je uitstappen en hem een beeld afkoopen. Het is voor later, om het bij ons op Ié hangen, zeide zij. Thans maakten zij een omweg, want zij wilden een bepaald dorp aandoen in het Kersendal, niet in de hoop om er reeds kersen te zullen vinden, maar om Gracieuss deze plaats te laten zien, die in de streek een zekere vermaardheid heeft. Het was bijna vijf uur en de zon stond reeds laag aan den hemel, toen zij daar aankwamen. Het was een heeihjke, rustige streek; waar de schemering zacht neerviol over het schoane April- loover. De lucht was er f'risch en zacht, bezwanger 1 door de geur van haver en accasia. De bergen zeer boog vooral aan do noordzijde, waardoor het klimaat er zacht was, omringden het van alle zijden, er de droefgeestige geheimzinnigheid aan gevend van iei gesloten Eden. Als de kersen rijp waien, dan zou dit een vrooiijkheid zijn zij waren reeds rood op 20 April. Niemand was in de burnt te zien op de wegen, waarboven zware kerseboomen hunne takken uit spreidden, hunne takken als mei koraal bezaaid. Hier en daar stond een enkel, nog niet bewoond landhuis; de tuinen waren nog verlaten; hoog schoot er het graa en ,het kruid op. te New-Yoik, met name Nunez, Agramm.te, Trujillo, Queialta. Palrna e. a, in de New-York Herald het idee van een aan Spanje te betalen schadeloos-telling voor, zonder evenwel melding te maken van bovengenoemd plan. Voor Spanje zou htt misschien de beste uit weg zijn. Maar de Spaansche trots zal hier wel een onoverkomelijk bezwaar opleveren. Te Kaapstad zegt men uit de Zuid-A frikaan- sche Republiek vernomen te hebben, dat de staatsprocureur als zijne meening zou hebben te kennen gegeven, dat het in de macht der regee ring lag de dynamiet-concessie te vernietigen. Naar men verder verneemt, doet de maat schappij voor ontplofbare stoflen het voorstel nog grootere reducties toe te staan dan het rapport van de Commissie uit den Volksraad aanbeveelt. Het ïapport wordt in Johannesburg algemeen veroordeeld; de bij den handel belanghebbenden houden heden een meeting om de aanneming te verlangen van alles wat de indirstrieele com missie aanbeval. X. V/\ v. Cemcngdc IHcdedcclingcn. De Board of Trade te Londen heeft gelijk luidende nota's gezonden aan de secretariaten van de vereenigingen der patroons en der werklieden, welke bij liet macliinevak betrok ken zijn. In deze nota's wordt gewezen op de treurige gevolgen, welke voor het laud voortspruiten uit het voortduren tan het geschil, en ver volgens wordt ter goedkeuring onderworpen een in ruwe trekken aangegeven basis, waarop een conferentie zal kunnen plaats hebben. Daaronder wordt begrepen liet intrekken van den eiscli omtrent een achtuiigen atbeidsdag, gedurende de conferentie. De leden van de patroonsvereeniging te Glasgow evenwel hebben reeds verklaard, dat er geen vooruitzicht bestaat op het aannemen van liet voorstel van den Board of Trades omtrent het houden eener conferentie. Die tusschenkomst wordt niet noodig geacht. In antwoord op de voorstellen der speciale afgevaardigden van de Vereenigde Staten heeft de Engelsche regeering verklaard, niet te kun nen overgaan tot heropening der muntinstel- lingen in Indië, ter oogenblikkelijke aanmunting van zilver. De regeering betreurt, dat zij geen beslissing op de vooistellen kan nemen, daar Engeland evenveel belang als Frankrijk en de Vereenigde Staten heelt bij liet vaststellen van eene perma nente verhouding tusschen de waarde van het goud en zilver. Onder deze omstandigheden gelooft de regee ring, dat een bijeenkomst van een internationale conferentie niet wenschelijk zou zijn, maar zij is bereid andere practische voorstellen, afkom- Toan lieten zij de paarden stappen en op de beurt mennende, plukten zij, in het rijtuig staande de kersen af van de boomeri, zondor stil te staan. Dan staken zij bloemen in hun knoopsgat en braken takken af om er den kop van bet paard mede te tooien; men zou zeggen, dat het een rijtuig was geweest voor een of ander feest, Laten wij nu verder gaan, riep Gracieuse het is nog licht genoeg, en men kan ons, mooi ver sierd, nog in Etchëzar zien vooibijrndon. Wat Ramuntcho betreft, hij dacht bij het vallen dezer zwoele schemering, vooral aan de samen komst van den avond, denkende aan die van gisteren, toen hij door zijn kussen Gracieuse's lippen genas. Hoofdstuk XVIII. Het is Mei! Het gras is gegroeid tot een dik tapijt, als een fluweelen klred met lange draden; om dit Baskische land vruchtbaar te houden, dat gedurende den geheelen zomer vochtig en groen blijft als een warm Bretagne, verzamelen zich de wolken van de golf van Biskaye om de toppen van de Pyreneeén en wordt daar de regen uitge stort in zware buien, die den bodem weer doen opleveren. In de velden, langs de wegen wordt liet gras dicht; overal is een overvloed van bloemen als in de lente in Algiers. En, bij de zwoele schemering, klinken eiken avond de klokken ter eere van da Mariamaand, ver weg door de klare wolken, dia zich om de bergen ophoopen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1