51s" jaargang. Zondag 24 en Maandag 25 October 1897. N°. 9457. Tweede Blad. De Oarlistische beweging*. EEN MODELFABRIEK. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTTOTcTröelants. FjETTTT" iLETON. UIT IHS PERS. Abonnementsprijs tooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU BOTKRSTUA.1T TO, Tcleplioon TVo. 123. Advertentieprijs: van 1-—B gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De aanhangers van den pretendent naar den Spaansellen troon, don Carlos, rusten zich zóó openlijk toe, om op een gegeven oogenblik Spanje ten derden male do ellende van een burgeroorlog deelachtig te doen worden, dat men die beweging niet met stilzwijgen kan voorbijgaan. sDe Carlisten", aldus liet de tegenwoordige minister-president van Spanje zich onlangs uit, ïde Carlisten bereiden zich niet voor om toe te slaan; zij z ij n daarop voorbereid en wachten slechts op het oogenblik van een groote rust verstoring, van een misstap der regeering, die een beweging van ontevredenheid te voorschijn roept, misschien bij te groote toegevendheid tegenover de Vereenigde Staten, om zich op den voorgrond te plaatsen als de eenige red ders der nationale eer." Inderdaad, zoo is het.' Wanneer men overziet al wat er in de laatste maanden over dit onderwerp is ge publiceerd, dan moet men wel den indruk krijgen dat de Carlisten alleen op een geschikte gelegenheid wachten om een herhaling te geven van de gruwelen, waardoor zij zich niet alleen in Spanje, maar in de geheele wereld een reputatie van afschuwelijke wreedheid hebben bezorgd. Van de houding der regeering ten opzichte van Cuba hangt dan ook voornamelijk die der aanhangers van don Carlos af, en men mag aannemen dat dit een voornaam punt van bespreking heeft uitgemaakt in de voor eenigen tijd te Luzern gehouden Carlistischen minis terraad." Dat de beweging weder zulk een omvang kon aannemen, is alleen toe te schrijven aan de afkeurenswaardige lichtzinnigheid der con servatieven. Dezen hebben er geen been ingezien bij de verkiezingen zaken te doen met de aanhangers van den Pretendent en hun daarbij belangrijke ambten af te staan, die nu de Carlisten in staat stellen op vele plaatsen ongehinderd hun organisatie te voltooien, zóó zelfs, dat van vele plaatsen berichten komen van militaire oefe ningen" der Carlisten in optima forma Zij vinden daartoe reëelen steun in de kloosters, waarvan over geheel Spanje een ont zaglijk aantal verspreid ligt. Van den beginne af zijn die kloosters de broedplaatsen geweest voor Carlistische samen zweringen. Daar zijn depóts van wapens aan gelegd; daar zijn werfbureau's ingerichtdaar heen worden bedevaartstochten op touw gezet, die het mogelijk maken de manschappen te tellendaar vindt men ook aanleiding om In ons. land vei toeft thans de heer Patterson, de vertegenwoordiger van een model-fabriek, in der. geest van die van den heer Van Marken. Te Amsterdam heeft deze heer Patterson voor een groot aantal genoodigden eene voordracht gehou den over deze fabriek, waaruit o. a. het volgende bleek bHet was in 1893/4, de jaren dat de industrieijn in Amerika een crisis doormaakten, waarbij menige groote onderneming geheel te gronde ging en bijna alle genoodzaakt werden hnn productie te ver minderen en dus werklieden gelaan te geven, dat ook wij den afgrond voor onze voeten zagen en begrepen, dat er spoedig verbetering komen moest, wilden ook wij niet genoodzaakt zijn de deuren der fabriek te sluiten. Wij kwamen tot de conclusie, dat het eenige afdoende middel om tot verbetering te komen was ons van den goeden wil en de intellectueels mede werking van ons personeel te verzekeren, en dat het in ieder geval beter gaan zou om te trachten van de 1.000 000 firma's, waarmede we mogelijk zaken zouden kunnen doen, een dollar méér te verkrijgen, dan dat we die dollars zouden uit zuinigen op liet loon van slechts 1400 arbeiders. De eerste maatregel, dien wij namen, was de opening van een school voor onze werklieden. Daar werden meermalen per week lezingen ge houden over werktuigkunde, de beginselen der meetkunde, enz., en bij al die lessen bedienden de de bedevaartgangers gezangen te doen aanheffen, die de ^Christelijke strijders" opwekken om »het edele staal te trekken om te overwinnen of te sterven." Voor wien in werkelijkheid moet gestreden worden, en wie de vijand is, wordt natuurlijk niet verzwegen. En die vijand is de regeering van donna Maria-Christina, de devoot-geloovige regentes van het Koninkrijk Te .Tativa houden zelfs als Carlisten hekend staande priesters krijgsspelen met jongens van 12 a 15 jaar, als gold liet de uit den vorigen opstand zoo beruchte partidas de rcquelé opnieuw te vormen. Want daarover bestaat helaas! geen twijfel, dat een groot deel der geestelijkheid, met name de lagere, zich niet stoort aan alle vermanin gen van den Paus, maar voortdurend blijft ijveren voor het Carlisme. Wanneer daarvoor nog een bewijs noodig ware geweest, dan zou dit geleverd zijn door liet te gronde gaan van het goed-katholieke blad de Movimiento CcUólicodat opgericht werd tengevolge van het eerste katholieken congres, maar dat tegelijk de Spaansche dynastie steunde. In de woorden, die de laatste redacteur van het blad tot afscheid aan zijn lezers richtte, komt o. a. voor »Ik zie met smart, met diepe smart, maat niet oogen, die mij niet bedriegen, hoe de partij, die volkomen vijandig staat tegenover de staatsinstellingen, welke de Paus beveelt zonder voorbehoud te erkennen, haar aanhan gers door den bijstand van een groot deel der geestelijkheid heeft zien toenemen en zich thans krachtig genoeg voelt om zichzelf aan te prijzen als het plechtanker in de catastrofe, welker nadering zij met zondig welbehagen voorge voelt." Zulke woorden verdienen volle aandacht. Zonder den clerus behoeft men niet te vree zen voor de Carlistendoor de geestelijkheid gesteund, kunnen zij opnieuw ontzettende schade berokkenen aan het reeds zoo arme Spanje. Dij een klooster in de buurt van Benicasim (Castellon) was het ook, dat eenigen tijd ge leden 6 gewapende mannen verschenen en hun »I.eve lvarel VII!" aanhieven. De gendarmerie was weldra ter plaatse en nam drie Franschen en een Belg gevangen, terwijl de beide anderen, Spanjaarden, wisten te ontkomen. De gevangenen bekenden, dat, naar hun was beloofd, een groote menigte menschen uit Villarreal en omstreken zich bij hen zou aansluiten. Op zichzelf is dit geval niet van groote beteekenis, maar het is wel kenschetsend voor den toestand, even goed als de voortdurend opkomende geruchten over de vorming van nieuwe benden. Onder de bevolking althans neemt men die geruchten gretig voor waar aan. leeraren zich van een aantal lichtbeelden, die het onderricht veel verduidelijkten en aantrekkelijk maakten. Maar ook nog op ander gebied bewoog zich ons onderwijs. Wij lieten hen gevoelen dat ze zich rondom ons moesten aansluitendat we hand aan hand moesten gaan. Een der oerste 'essen behan delde de inrichting onzer fabriek, bare indeeling in 50 departementen en hoe moeilijk het was o i die 50 deelen te doen samenwerken ais de ver schillende ledematen van een enkel lichaam. Inmiddels brachten we ook een reorganisatie in het beheer der fabriek. Terwijl vroeger de gansche zaak ruslte op één man, is thans ons systeem ge heel veranderd en rust alles op allen. Dat een dergelijk beheer heel wat krachtiger was, behoeft geen betoog. Om daartoe te komen, richtten we een uitvoe rend comité op van zeven directeuren, die dagelijks vergaderden, ieder op zijn beurt de vergaderingen leidden en verantwoordelijk waren voor den goeden gang der zaken. Een tweede comité, het fabrieks- comité, gekozen uit vijf der bekwaamste werklieden, werd veiantwoordelijk gesteld voor het werk in de fabriek. Onder deze comités werden weder snb- eomiiés gevormd, ieder verantwoordelijk voor hun departement. Door middel van statistieken, die iedere maand gepubliceerd werden in het week blad, dat wij in het belang van ons personeel uitgeven, verkregen wij een vergelijkend overzicht van den stand in ieder departementder gezond heid, der bekwaamheid, der qualiteit, der quantiteit, en der kosten. Daardoor konden we steeds de zwakke punten vinden en daar verbeteringen aan brengen, waar die het meest noodig waren. Het depaitement, dat het hoogste aantal punten be haalde, werd beloond met een uitstapje op kosten Do Carlisten bluffen er ook in het openbaar op, dat zij voor alle gebeurlijkheden gerea 1 zijn en de nooffigo wapens te hunner beschikking hebben, ja zelfs in Castellon op ondersteuning kunnen rekenen. Uit de provinciën Valencia en Alicante, uit Catalonië en Aragon, uit Yizeaya en Navarra komen aanhoudend berichten over voorberei dingen tot een nieuwen opstand. Op vele plaatsen worden geheime vergade ringen gehouden. Te Livia (Valencia/, waai de burgemeester een Carlist is, beeft men twee wagens met wapens ongehinderd door gelaten. Sedert wordt de kust daar streng bewaakt. Nog voor eenige dagen deelde de Ileraldo mede, dat een groot tiansport van wapens over do Pyreneeën was gekomen en uitgedeeld was in de Baskische provincies. Eenigen tijd geleden heette het, dat Carlis tische onderhandelaars te Antwerpen waren gezien, en dat Belgische fabrieken wapens zouden leveren. In dit verband herinneren velen zich een plaats in het officieele orgaan van den Preten dent, de Correo Espano!. waar bij de vermelding van het afscheid van den markies de Cerralbo van don Carlos te Innsbi ück werd gezegd »Twee uur vóór het vertrek van den markies kwamen, in zekeren zin als een waarborg der Voorzienigheid voor de toekomst, berichten van zulke verre strekking, dat zij, wanneer ze openbaar konden worden gemaakt, onze aan hangers zou vervullen van vreugde en moed. Maar het zal wel openbaar worden." De geheele overige Spaansche pers, waar onder ook de drie militaire bladen, veroordeelt zulk gedrag scherp en verlangt dat er voor zorgsmaatregelen worden getroffen, om het opvlammen van een nieuwen opstand te be letten. Het vorige Kabinet nog heeft tot dit doel manoeuvres bevolen in de Noordelijke provin ciën, die tamelijk wel geleken op een militaire bezetting, en waarbij vooral oefeningen werden gehouden in het voeren van den guerilla-oorlog. Op dit oogenblik zijn die manoeuvres aan den gang, en zij strekken er o. a. zeer toe, de bevolking te toonen, dat Spanje ondanks Cuba en de Philippijnen nog altijd genoeg troepen in voorraad heeft om een oproerige beweging krachtig tegemoet te kunnen tredeu. De Correo {heeft verder vernomen, dat een maatschappij, waarvoor de aandeelen door Car listen zijn genomen, zich toe zal leggen op de fabricatie van ontplofbare stoffen in Andorra, het half onafhankelijke republiekje in de Pyre neeën. Ook zegt men dat de Correspondcncia Espanolo, die na de mislukking van den laat- sten opstand ophield te bestaan, weder in vijt verschillende talen te Parijs zal uitkomen. In Carlistische kringen hoopt men, dat het blad de zaak van den Pretendent gelijke goede der zaak. Speciale prijzen in geld werden uitge- loofd aan die werklieden, die ons de beste denk beelden aan de hand deden voor verbetering. Da resultaten, die we door al deze maatregelen verkregen, waren verrassend. Het gehalte onzer arbeiders vei beterde merkbaar; zij leerden zelfstan dig handelen en denken en de qualiteit zoowel als de hoeveelheid van het geleverde weik verbeterde zoo zeer, dat wij besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij verhoogden de loonen, gaven bun die 's avonds moesten doorwerken, een mid dagmaal en verfraaiden de omgeving, waarin het personeel werkte, door het plaatsen van een aantal palmen in de verschillende werkplaatsen. Wij bouw den badkamers, zoo voor de mannen als vrouwen, ziekenzalen, en moedigden hot vormen van clubs aan door het schenken van instrumenten, costumes, enz. en het beschikbaar stellen van een der fabrieks- zalen voor het houden van bijeenkomsten. Zoo vormden zich achtereenvolgens uit ons per soneel een zangvereeniging, een tooneelclub, een orkestvereeniging, een kookschool, een dansclub, een literaire club, enz. We gingen verder en besloten den vrouwen eiken dag een middagmaal te geven, bestaande uit soep, vleesch en koffie of thee. Dat maal kostte ons 7Va cent per dag en per hoofd, terwijl het werk er per dag en per hoofd 12t/3 cent op vooruitging, een winst dus overlatende van 5 cent of 602/3 pCt. Ook laten wij de vrouwen tweemaal per dag een kwartier eenvoudige gymnastische oefeningen ma ken, welke less'en telkens gevolgd worden door 40 minuten rust. We nnraen ook de omgeving dei- fabriek onderbanden. Deze stond vroeger in de armste wijk der stad, waar de grond de minste waarde bad. Thans is dat alles veranderd. We lieten plantsoenen aanleggen, de fabrieken en omhg- ilien.ston zal bewijzen als gedurende den laat sten burgeroorlog. Dat de Carlisten dc nationale eer aanroepen, moet natuurlijk dienen als lokaas voor de groote menigte. Zij vergeten daarbij evenwel, dat niemand minder dan zij. de aanhangers der absolute monarchie, die Spanje te gronde beeft gericht, het recht beeft van ^nationale eer" te spreken. Niets, zelfs niet bet verlies van Cuba, zou Spanje meer kunnen verlagen in de oogen der geheele wereld, dan juist de heerschappij van het Carlisme, van welks karakter de laatste burgeroorlog een voorproefje heeft gegeven. IvmUT.I.t.A'l IK. Wij lezen in de Nederlander (red. Bronsliooft) Dc beer v. d. Zwang zal op ccn nader te bepalen dag (waarschijnlijk in November a.s.) den minister vau justitie iaterpellccreu overde uitzetting van twee duitsche anarchisten. Dc lezer wil waarschijnlijk van te voren wel eens weten, wat dit eigenlijk voor een quaestic is. Wij ontlcenen daarom het volgende aan een uiteenzetting, onlangs in R. v. A. van de zaak gegeven. Twee duitscho anarchisten, Karl Biller en Louiso Kronnuer, beiden uit Berlijn, woonden te Amsterdam. Biller vond daar volop werk als schoonmaker, Louise Kronauer woonde bij hem in. Zij waren sympatiekc per sonen en wonnen de vriendschap van ieder, die hen leerde kennen. Staatsgevaarlijk waren zij niet. Aan de eischcn van de wet van 13 Aug. 184.9 was too goed mogelijk voldaan. Art. 4 van deze wet luidt: „Zelfs kunnen vreemdelingen worden toegelaten op bloote aanmelding van hunne personen met opgave wie zij zijn en waar en met welk doel zij herwaarts komen. „In dit geval kan gevorderd worden een bewijs van bekendheid, door twee of meer bij dc politic bekende personen getcekend." Louise Kronauer was in 't bezit van papieren voor Biller, die ze niet bezat hadden Dcrnela Niemven- huis en Cornelissen de verklaring afgelegd, wie hij was. In de maand September vervoegden zich twee rechercheurs ten huize van den schoenmaker Itoning, waar Biller werkte, om hem aan te zeggen dat hij op het politiebureau moest komen. De toon waarop dit verzoek werd medegedeeld had meer van een arrestatie dan van een verzoek. Biller bleef den geheelen dag in huis, de politie er voor. Den volgenden dag gingen D. Nieuwenhuis en Cornelissen naar het politiebureau en vroegen den hoofdinspecteur, of de getuigenissen van twee inge zetenen van Amsterdam onvoldoende waren geweest. Het antwoord luidde, dat men dc vreemdelingen alleen een raededecling had te doen. gende gebouwen met planten begroeien en openden een bewaarschool voor de kinderen onzer arbeiders. Om de grootore knapen uit de wijk van de straat te houden, gaven wo hun onder toezicht van een deskundige kleine stukken grond ter bewerking, met vrijheid do producten, die zij daardoor wisten te winnen, voor eigen rekening te verkoopen. Ook loofden we prijzen uit aan hen, die den bun gegeven grond bel meest productief wisten te maken. Door a! die maatregelen verbeterde de omgeving der fabriek dermate, dat onze gronden belangrijk in waarde vermeerderden. Een eigenaardigheid onzer fabriek is »de alge- meene vergadering", zoogenaamd de conventie, die wij dit jaar houden en waai aan alle geëmployeerden en ook de vertegenwoordigers in binnen- en buiten land deelnemen. De laatste conventie duurde een geheele week en telde 2000 leden. Op deze bijeen komsten worden de belangen der zaak besproken, nieuwe ideeën ontwikkeld en bezwaren zoo mogelijk opgelost. En bet resultaat van dat alles isSamenwerking in plaats van werkstaking, en arbeiders 100 pCt. bekwamor en meer waard dan vroeger." Na ofi iop der voordracht jl. Vrijdag richtte de heer Patterson eenige woorden tot zijn auditorium, die door den heer Van Erk vertolkt werden. sDikwijls", zeide hij, swerd mij toegevoegd Gij kunt die dingen allemaal best doen, want ge hebt een monopolie en maakt groote winsten, maar wij kunnen dat niet bekostigen. Ik antwoord daarop Wij doen die dingen niet, omdat wij een monopolie hebben, maar wij hebben oen monopolie omdat wij al die dingen doen. Wij wenschen noch verdienen dank voor hetgeen wij gedaan hebben want wij zijn voor alles terugbetaald met dollars en centen."

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5