51*" jaargang. Zondag 24 en Maandag 25 October 1897. N°. 9457 Derde Blad. EEN KUNSTENAAR. I' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEIjTT.T/F.TOIn. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Verbetering van den Kalender. Jan. Vrijdag, Apr. Donderd., Juli Donderd., Oct. Vrijdag, Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT 70, Tcle;>lioon STo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Con raatf 0.53 Iedere gewone rcge! mcr- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan een belangrijk artikel van den heer J. v. d. Linde over Onze tijdrekening en de A>- mak, onlangs voorkomende in de Vragen van aen Dag wordt het volgende ontleend Do voorstellen tot verbetering van onzen tegen- woordigen Kalender betreffen 1°. een nauwkeuriger tijdduur van het jaar; 2°. een beter uuraanduiding van den dag 3°. een eenvoudiger verdeeling van den duur der verschillende maanden. In den regel hebben we er geen flauw denkbeeld van, hoe lastig hot is geweest otu den tijd te rege len. We bedoelen nu niet bepaald den tijdduur of de verdeeliug van den dag, maar vooral die van de maand en van het jaar. Om er eenig begiip van te geven, merken we alleen het volgende op De Giieken b.v. verdeelden hun maanden in Delta den (ihtntullon), die echter alleen in werkelijkheid dien naam mochten dragen in de maanden van 30 dagen. De Romeinen echter verdeelden de maan den in Iiatcndcn, Nonen, Idus en Anlelta!enden, waarvan de laatste en de Nonen weer een ver schillend aantal dagen hadden. Ook de benaming en het begin van de maanden waren zeer verschil lend. Zoo kwam b.v. de maand Januarius van de Romeinen, dus de eerste maand van het jaar, zoo ongeveer, maar niet doorloopend, overeen met de elfde maand van de Hebreeën, met de vijfde van de Chaldeeërs en met de achtste van do Grieken. En nog grooter, maar vooral veranderlijker, was de afwijking bij de volken, die het jaar in maan maanden verdeelden. Wat het begin en den duur van het jaar betreft, we hebben er al een en ander van meegedeeld. Daaraan zou nog zeer veel toe gevoegd kunnen worden, maar het gezegde is waarschijnlijk voldoende om begrijpelijk te maken, dat wie trachten wil overeenstemming te brengen in de Tijdrekening van de verschillende volken der Oud heid, zich in een doolhof begeeft. Ook in de Gewijde Geschiedenis zijn de tijdsbepalingen duister en vaak onderling tegenstrijdig, vooral in den Pentateuch, daar Mozes naar de levensjaren van de Patriar chen telt en het niet schijnt uitgemaakt te kun nen worden, of hierbij Zonnejaren of Maanjaren of wel, zooals wel eens beweerd is (waarschijnlijk echter op geen genoegzame gronden), slechts jaren van 3 of 8 maanden bedoeld worden. Tal van ge leerde mannon hebben zich aan deze ondankbare taak gewijd het gevolg was, dat er we! meer dan honderd systemen bestaan, zoodat ten slotte, ten gevolge van vergelijkingen en conventioneele bepa lingen, die Gordiaansche knoop niet ontward maar eenvoudig doorgebakt is. Des te meer eerbied moeten we er voor hebban, als we bedenken, hoe nauwkeurig thans onze Tijd rekening is. Toch zou er in dit of dat opzicht nog wel wat te wijzigen en te verbeteren zijn. Vandaar, dat voorstellen gedaan worden tot verbetering van den Kalender. Als 1°. Een nauwkeuriger tijdduur van het jaar. Reeds vroeger werd gezegd, dat de duur van het jaar volgens de Gregoriaansche tijdrekening niet volkomen in overeenstemming met de Zon is. We wezen op een gering verschil en voegden er aan toe, dat er voorloopig nog geen maatregelen geno men zijn om het verschil van één dag na tal van eeuwen te vereffenen. Onlangs nu heeft de heer A. Auric aan de nAcndémie des Sciences" voorgesteld daarin te voor- Jubelend stak Frits Heller het kleins briefje omhoog en riep in uitgelaten vreugde »Ziet ge, moedertje, de lieve God heeft medelijden met ons gehad wij hebben ons weder met onnoodige zorgen gekweld hier meldt zich nu al eene voorname leerlinge aan vijf mark per uur wil zij betalen nu kunnen wij het weer een poosje uithouden 1" De oude vrouw, met het door witte lokken om geven goedige gelaat, nam haren zoon het rose briefje uit de hand en ging daarmede bij de tafel onder de lamp staan daar zette zij haren bril op en las het briefje langzaam en nauwkeurig. sNu, klaagt ge nog, moedertje?" riep hij, bijna dronken van vreugde. aJubel niet te vroeg, Fritz," zeide de oude vrouw op rusligen toon, terwijl zij haren zoon het briefje teruggafsmen kan nooit weten of er niet misschien op het laatste oogenblik nog iets tusschenkomt, want de aanzienlijke dames hebben dikwijls allerlei grillige luimen en invallen." •zien. Hij redeneert daarbij aldus: Het zonnejaar is 365,2422100 dagen lang; ons tegenwoordig kalenderjaar echter 366.2423 dagen; en stelt dm voor te bepalen, dat alk vol duizendtal jaren ook een schrikkeljaar zal zijn, als liet aanlal duizend tallen deelbaar is duor 4 (wat volgens de Grego riaansche lijdt egolirig niet hetgeva! is), maar dat oen uitzondering zal gemaakt worden voor de jaren, wier aanlal ook door 128 deelbaar is. Op die wijze zou het jaar 305,24211875 dagen lang zijn en dus nauwkeuriger niet hot zonnejaar overeenstem men, 2°. Ken beter uuraanduiding van den dag. Wij verdoelen do 24 uren van don dag in 2 x 12 u.: voormiddag- en namiddaguren. Mot kleine lettertjes woidt dat ook in onze spoorwegboekjes aangeduid Vergissingen daarbij belmoren niet tot de onmoge lijkheden. liet is niet te ontkennen, dat deze of gene er weloens de dupe van geworden is. De astro nomen hebben, zooals bekend is, een andere ver- deoling van den dag: hun dag begint des middags en zij tellen dan van 0 tot 24 door. Ook de zee vuur tkmidigen beginnen hun dag met den middag in verband met de bepaling der zonshoogte. Voor het dagelijkse!) leven zou dat niet raadzaam zijn, omdat het beter is, dat de datum gedurende den nacht verspringt. Maar doorlcllen van 0 lol 24 uur, dat zou wel zoo verkieselijk zijn. Bij een der gelijke telling krijgen dan alle uren na den mid dag cijfers hooger dan twaalf en we zijn daar niet aan gewoon. Maar, ais wo ze een paar dagen ge bruikt hebben, weten we al niet beter en door deze eenvoudige wijziging is een ieder gebaat: vergis singen kunnen niet meor plaats hebben en de ook in andere gevallen lastige onderscheiding van voor- en namiddaguren vervalt. Bij de spoorvvegdienstrogeling heeft men hiel en daar dezen weg reeds ingeslagen. lOm ondui delijkheid en verwarring te voorkomen," heeft de Canadian Pacific Spoorwegmaatschappij deze rege ling al lang ingevoerd. Ook in Italië bestaat deze regelina al. En nu onlangs, einde '96, stond op de dagorde der te Weenen te houden Europeesche Zomerdienstregeling Conferentie de wensch uit gedrukt door de Belgische staatsspoorwegen: ïdat alle spoorvvegadministiatién bij de daartoe bevoegde autoriteiten de noodige stappen zouden doen ten einde vergunning te krijgen lot invoering eencr uur aanwijzing van 024 uur in alle aankondigingen en bescheiden betredende den treindienst." Op den len Mei van dit jaar wordt de wijzerplaat van 24 uren bij de spoorwegen in België ook in gevoerd, terwijl de spoorvvegdag even als de bur- geilijlte dag 'snaebts te 12 uur begint, 3°, Een eenvoudiger verdceling van den duur der verschillende maanden. De Kalender, zoo heeft men weieens gezegd, heeft de volgende eigenaar digheden, die misschien weinig bekend zijn Octo ber begint steeds met denzelfden dag als Januari: April met denzelfden dag als Juli; December met denzelfden dag als Septemhe», 'ebruari, Maarten November beginnen steeds met denzelfden dag, maar niet in schrikkeljaren. Dat is werkelijk eigenaardig, maar nog al dui delijk. Een voorbeeld slechts Van 1 Jan. af tot 1 Oct. zijn er 273 dagen verloopan, d, i, 39 X 7 dagen; als dus 1 Jan., zooals in 1897, op Vrijdag valt, moet 1 Oct. ook op Vrijdag vailen. De ove rige eigenaardigheden hebben dezelfde oorzaak. Liever dan ons met deze aardighe len op te houden, willen we aantoonen, dat onze Kalender, wat de iudeeling van het jaar betreft, nog aan meer dan één gebrek lijdt. En wel; 1°. Er bestaat geen vaste overeenstemming tus- sOch wat," -zeide Fritz, urnen behoeft toch niet altijd overal het ergste van te denken 1" sBeter vóór dan na den tijd," antwooidde zij kalm, terwijl zij haar breiwerk weder opnam, Dtnaar dat is juist je ongeluk, dat je te veel een kunstenaarsnatuur bent, en jezelven met je blind vertrouwen op het geluk nog menige teleurstelling zult bereiden." En lachend antwoordde de zoonnik dank mijnen Schepper, dat ik ben zooals ik ben en dat ik u heb, die mijn beste vriendin op de heele wereld js en hij nam het grijze hoofd der oude vrouw tusschen zijne handen en kuste haar in het volle gevoel van zijn geluk. Den volgenden dag ging hij naar het huis van den rentenier Winkelmann, wiens eenige dochter het vioolspelen van hem verlangde te lecren. De oude heer, in kamorjapon en met lange pijp, ont ving hem. »Ah, -zijt gij de muzikant?" zeide hij in breed Berlijnsch dialect, en lachte Fritz joviaal toe; skom dan maar binnen, mijnheer Heller; mijns Rose komt onmiddellijk." Fritz trad de woonkamer binnen, welke pronkerige, smakelooze inrichting hem verried, dat hij met iemand te doen had, die met zijn geld nog geen goeden smaak had gekocht. Even later trad de dochter des huizes binnen. dUier is mijnheer de kapelmeester," zeide baar schen dagen en datums: oen -zooveelste dag van een maand valt nu eutis op een Maan dag, op oen Dinsdag of op eiken anderen dag van de week. 2". De jaren beginnen op dagen met verschil lende namen, nu eens op Maandag, dan op Dinsdag, enz., de heele rij rond, maar niet regelmatig. 3°. Met het ong op handel en vei koer is het lastig, dat de eerste zoowel als de vijftiende dag van een maand vaak op een Zondag val len. 4°. Er is volstrekt geen systeem in de groe- peeririg van maanden met 30 en 31 dagen en Februari met zijn 28 of 29 dagen. Dat kon anders zijn. Door een eenvoudiger verdeeling van den duur der verschillende maan den kunnen al die gebreken geheel of bijna geheel worden opgeheven. We willen dat duidelijk maken. Voor hut gemak noemen we evenals als indertijd de Gregoriaansche tijdrekening de Nieuwe Stijl (N. S.) genoemd werd, in tegenstelling van de Juliaansche, den Ouden Stijl (O. S.) de hier voorgestelde regeling de Nieuwe Regeling (N. R.), in tegenstelling met de thans bestaande, de Oude Regeling (O R.). Volgens de N. R. wordt het jaar verdeeld in 4 gelijke deelen, alzoo in 4 gelijke tijdruimten van 3 maanden. (Bij de O. R. heeft het le Trimester 90, het 2e 91 of 92, het 3e 92 en het 4e ook 92 dagen.) Verder verdeelt de N. R. de maanden van elk trimester in maanden van 30 en 31 dagen regelmatig aldus le Trimester: Jan. 31 dagen Febr. 30 Maart 30 2e Trimester April 31 dagen Mei 30 Juni 30 Zoo ook het 3e en het 4e Trimester. Daar 91 deelbaar is door 7, bevat ieder trimester juist 13 weken: we houden dus onze 12 maanden en onze 52 weken. Van elk trimester zal nu de eerste, de tweede, de derde datum enz. van de over eenkomstige maand slee Is denzelfden naam dragen dezelfde namen van al de dagen dier maanden keeren dus 4 maai per jaar regelmatig op dezelfde datums terug, terwij! bij de O. R. de datums der verschillende maanden afwisselend vallen op Maan dag, Dinsdag. Woensdag en zoo voort. De opmerking ligt voor de hand, dat 4 trimesters van 91 dagen slechts 364 dagen uitmaken, terwijl het jaar 365 of wel 366 dagen heeft. Dat is zoo maar daarvoor nemen we een extra-dag: den Nieuwjaarsdag, een dag, die bij al'e volken die de Gregoriaansche tijdrekening aangenomen hebben, als een feestdag of in elk geval als eene vrije dag wordt aangemerkt en daarom reeds een afzonderlijke plaats verdient. We noemen dien dag supplement dag of aanvullingsdag of liever we laten hein zijn naam Nieuwjaarsdag behouden, maar plaatsen hem als extra-dag buiten de nomenclatuur van de 7 dagen der week. Maar, hue nu in een schrikkeljaar? Dan nemen we eenvoudig tivee extra dagen: naast den len een 2en Nieuwjaarsdag. Deze behoeft daarom geen feestdag of rustdag te zijnwe plaatsen hem alleen ook buiten de zooeven genoemde nomenclatuua, evenals zijn collega, 't Is eigenlijk de verplaatste schrikkeldag, en 't zou wellicht beter zijn hem den naam schrikkeldag te laten behouden. Geen ver andering in het aantal Zondagen, feestdagen of heiligen dagen; dat alles blijft volmaakt hetzelfde Wat voorgesteld wordt, komt in den grond der zaak enkel en alleen neer op een eenvoudiger verdee- vader lachenditnu, kind, spreek maar voo-- je zeiven, je bent er oud genoeg voor." Daarmede ging hij heen en liet de jongelieden alleen. Het jonge meisje had eene kleur gekregen van -schaamte over het onhandig gebabbol van haren vader, maar zij wist zich onmiddellijk te beheer- schen en zeide op kalmen toon ïU is mij aan bevolen, mijnheer Heller ik zou u zeer dankbaar zijn, wanneer u mij in uwejkunst wilde inwijden." Fritz zat daar nog altijd sprakeloos. Hij kon zijne oogen niet afwenden van de schoone, schit terende gestalte, die hem door de kleur die zij bail gekregen, dubbel mooi vootkwam. Eindelijk ant woordde hij »Ik zal gelukkig zijn, mejuffrouw, mijne geringe kennis ter uwer beschikking te stellen 1" Zij lachte stil en hij kreeg nu op zijne beurt eene kleur, want hij gevoelde heel goed dat wat hij zeide slechts een frase was en hij zijn waar gevoel had verraden, omdat het schoone meisje hem interesseerde. Het onderricht begon. Juffrouw Rose toonde, dat zij niet alleen vlug van begrip, maar ook eene begaafde, ijverige scholier was. En Frits was verheugd dat alles zoo flink van stapel liep. Toen het eerste lesuur was afgaloopen, werd de afspraak gemaakt dat Rose driemaal per week ling van den i! uir dar velschillend,i maanden van het jaar. Eenvoudig en practise!) is- de N, R. Om dat Iuideüjk te doen inzien, stellen we hier vo >r do (laren 1895, 189ü en 1897 de eerste dagen dei- maanden volgens ik O. R. naast die voor dpze'fdo jaien volgens do N. R. Volgens de O. li, 1893. 1 Jan. Dinsdag, 1 Feb. Vrijdag, 1 Apr. Maandag, 1 Mei Woeti-d., 1 Juli Maandag, 1 Aug. Jomlerd., 1 Oct. Dinsdag 1 Mrt. Vrijdag Juni Zaterdag Sept. Zondag Dcc. Zondag 1 Jan. Woensd., Apr. Woensd., Jili Woensd., Oct. Donderd., Nov. Vrijdag, 180 1 Feb. Zaterdag. X Mei Vrij 'ag, 1 Aug.Zateidag, 1 Nov. Zondag. 1897. I Feb. Mnsuidug 1 Mei Zaterdag 1 Aug. Zondag, 1 Nov. Maandag, l Dcc. Woensd Volgens do N. li. 1895. Feb. Zaterd., Mrt. Zondag Juni Maand. Sept. Diusd. Dec. Diusd. Mrt. Maand. Juni Dinsd. Sopt. Woensd. 1 1 Mei 1 Aug. 1 Nov. 18%. 1 Urt. Maand. Jt ui Soj t. Dcc. 1 Jan. Woensd., 1 Apr. 1 Juli 1 Oct. Als boven. 1897. Als boven. Uit de tabel blijkt, dat volgens de O. V. de eerste, en dus ook de volgende dagen der maan'len afwisselend op alle dagen van de week vall. n. Volgens de N. R. zijn er maar drie dagen in ei week, waarmee een maand van een trimester kan beginnen in regelmatige opvolging. Ook de volgende dagen der maanden van trimester keeren telkens in regelmatige orde terug, terwijl 1 Jan. steeds op Woensdag valt. En dat blijft zoo voor elk volgend jaar. Gij zijt geboren op Maandag de datum van uw geboorte blijft op een Maandag vallen. Uw trouwdag of eiken anderen voor u go- wichtigon dag op Donderdag b.v. zult gij steeds op Donderdag mogen vieren of herdenken uwge- heele leven lang. Gij zijt koopman, handelsman, industrieel of bankier: nooit zult gij den last onder vinden, dat de le en de 15e van een maand op een Zondag vallen. Maar, zoo vraagt de ze of gene wellicht, 1 Jan. 1895 viel toch op Dinsdagen daar staat volgens de N R. 1895: 1 Jan. Woensdagis dat niet een fout, een vergissing. Immers, wanneer in 1895 de N. R. begonnen was-, dan zon do Nieuwjaarsdag als extra-dag builen de nomenclatuur van do dagen der week gevallen zijn, alzoo 18951 Jan. Woens dag en zoo voort, zooals de tabel aantoont. Maar aangezien een dergelijke regeling geen terugwer kende kiacbt hebben, willen we do N. R. b.v. eerst mi^h't jaar -1899 laten beginnen. Dan verkrijgen we, alweer volgens de N. R. ■1 8 9 9: le Trimester: 1 Jan. Maand., 1 Febr. Dond., 1 Mrt. Zaterd. En zoo de overige trimesters van 1899, en verder alle jaren en alle eeuwen door. Eenvoudig, praktisch en gemakkelijk is de N. R. Behalve de bovengenoemde voordeden pleiten nog andere voor de invoering van do N. R. Ik mag het den lezer gorust overlaten die op te sporen. Maar, ik wensch hem niet in den waan te laten, dat de vinding van mij is. Reeds enkele jaren ge leden werd deze quaestie door de «Société astrono- mique" te Parijs aan de orde gesteld. Talrijke voorstellen kwamen inmaar, één daarvan, dan van den br. G. Armelin, droeg de kenmeiket les zou ontvangen, en toen Frits heenging, reikte Rose hem geheel argeloos de hand. In overgelukkige stemming ging hij heen. Het was hem nog niet recht duidelijk, wat die opge wektheid in hem had veroorzaakt, en hij wilde zich ook niet de moeite geven, daarover ernstig na te denken; slechts éen ding was hem volko men duidelijk dat het jonge meisje het lieftalligste schepsel was dat hij ooit had ontmoet. vNu, hoe was het?" vroeg zijne moeder, toen hij thuis kwam. Op onverschilligen toon en met een licht schou derophalen zeide hij dat het vde oude geschiedenis" was zijne moeder merkte intusschen aan de lichte trilling in zijne stem en zijne onrustige bev, --gingen heel goed, dat het volstrekt niet ude oude ge schiedenis" was, maar zij vropg niet verder, omdat zij wilde afwachten wat de toekomst in dezen zou leeren. De volgende lesuren vei liepen als het eerste. Hij was vol geestdrift, zij vol ijver. Menigmaal wilde hij een gesprek aanknooperi, dat zij evenwel spoedig weder afbrak om zich geheel in hare stu diën te veldiepen. Natuurlijk ontging het haar niet, dat zij een diepen indruk op hem had gemaakt. Zij glimlachte bij de gedachte daaraan. Het deed haar wel genoegen, maar zij dacht er niet aan hem aan te moedigen. Toen er evenwel vier weken op deze wijze

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9