BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Algemeen overzicht. Schiedam, 25 October '1)7. De interpellatie van (lórault-Riehan! in de Fiiui*-chü Kamer over de duurte van liet bnin.l heeft de regeering nogmaals de gelegenheid geboden tot eeti schitterende overwinning, Is waar, de socialisten zijn betrekkelijk gering in aantal, maar bun aainul op de bongo invoertecltteri, die Klankrijk van bet graan heft, vond niet veel bijval. Uérault-Tvichai'd toonde aan, dat. de oorzaak der duurte van bet brood was het tegenwoor dig régime, dat den landbouw beschermt door de steden honger te doen lijden. De hooge prijs vnn bet graan komt alleen aan specu lanten eu groote boeren ten goede. De intei pellant ivensehte de opbrengst der graanrechten te doen strekken tot vermindering van belasting. Folleville wilde schorsing der graanrechten, en do vermeerderde opbrengst wenschte hij voor een derde te zien toegewezen aan het lantl- bouwerediet en voor de rest aan de gemeente besturen, die dan de bakkers in staat zouden kunnen stellen den broodpr ijs te vei lagen. Bovendien eischte hij strenge maatregelen tegen de speculanten. De minister-president zette vervolgens uiteen, waarom de regeering gemeend had geen gebruik te moeten maken van haar recht om de graan rechten bij ministerieel besluit te verlagen. De minister rneende dat er te veel drukte werd gemaakt, daar de prijs van 30 en -40 centimes per Ivo. reeds sedert tal van jaren is bereikt. De oogst was dit jaar slecht geweest, en daarom bad men den landbouw niet nog meer kunnen schaden door de graanrechten te schorsen, In 1891 had die maatregel de rampzaligste gevolgen gehad. De minister wees er nog op, dat in geheel Europa de prijs van 't graan hoog is, en vroeg wat men zou kunnen doen tegen speculatie in New-York Niettemin laat de regeering elke aanklacht wegens schuldige speculatie onderzoeken en de minister-president kon zich geheel vereenigen met liet voorstel-Roze, dat fictieve koopen straft. De minister eindigde met een vermaning tot de socialisten om liever te organiseeren dan al te breken. Er zou dan geen broodqnaestie zijn. Verschillende sprekers voerden nu nog het woord, en terwijl J-aurès nog stond te oreeren, besloot de Kamer tot groote woede van dezen socialist met 252 tegen 192 stemmen tot slui ting van het debat. Een tiental moties waren voorgesteld. Bij monde van Méline vereenigde zich de regeering met een motie van Graux, waarin de verklaringeu der regeering werd goedge keurd en akte wordt genomen van die ver klaiingen, wat betreft ongeoorloofde beurs- operaties. De prioriteit van Gérault-Richard's motie verwierp de Kamer met 442 tegen 51 stemmen. Over het eerste deel der motie-Graux werd afzonderlijk gestemd, om de voorstanders van schorsing der graanrechten te vergunnen van hun meening te doen blijken. Met 382 tegen 99 werd toen het eerste, met 398 tegen 76 het tweede deel aangenomon. De graanrechten blijven dus gehandhaafd, en de regeering zal maatregelen overwegen tegen de speculanten. Veel succes De topic of day in Spanje is het antwoord der Spaansche regeering op de nota van den Amerikaansche gezant, generaal Woodford. Hoe dit- antwoord luidt, is niet bekend ge maakt; maar de bladen te Madrid zeggen, dat daarin het onbetwistbare souvereiniteitsrecht van Spanje over Cuba gehandhaafd en het recht der Vereenigde Staten ontkend wordt om zich te bemoeien met de wijze, waarop Spanje zijn souvereiniteitsrecht handhaaft. Tevens spreekt de regeering te Madrid haar verwondering er over uit, dat men op Ameri- kaansch grondgebied de uitrusting van vrij buitersexpedities toelaat. De Xiempo deelt onder reserve mede, dat bovendien de Spaansche regeering in dit ant woord dreigt met het herstellen van het visitatie- recht vooralle in Cubaansche wateren ankerende schepen. De bladen keuren den krachtigen toon van het antwoord goed. De Liberal meent, dat een breuk het gevolg zou kunnen zijn van de ge dachtenwisseiing tusschen de Kabinetten en schoon het blad van oordeel is, dat die, zoo lang de eer het gedoogt, moet voorkomen wor den, meent het toch dat Spanje nooit van zijne rechten mag afzien. Hetzelfde blad verlangt openbaarmaking van het antwoord der Spaansche regeering. Generaal Woodford schijnt intusschen het antwoord der Spaansche regeering reeds aan zijn gouvernement te hebben overgebracht. Althans Vrijdagavond 1.1. moet bij een cijfer telegram van 2000 woorden naar Washington hebben afgezonden. En de JScto- York Herald weet zelfs ai, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft aan Spanje duidelijk te verstaan te geven, dat het ■reen enkele reden heeft om zich te beklagen over de wijze, waai op de neutralileitswelten door de Vereenigde Staten zijn in 'toog ge houden. Behalve het antwoord aan generaal Woodford heelt de Spaansche ministerraad nog aangeno men een amnestie voor politieke veroordeelden op Cuba en Forto-Ricu, alsmede last notieast de instructies voor maar-xhalk Blanco. Volgens die instructies wordt den nieuwen oppeibevelhebber de vrije hand gelaten in mili taire /aken. Alleen meent de regeering, (lat gestreeld moet worden naar verbetering van liet lot der troepen eu der planters. Deze laatsten moeten, naar hun eigendommen teruggekeerd, die zelf verdedigen, zoo noodig gesteund door de troepen. liet tweede deel der instructies betreft de hervorming van lift regeering-rtysteein van Cuba in den geest van autonomie. De regeering meent, dat gezocht moet worden naar aansluiting van alle pai tijen, die de zijde van Spanje hebben gekozen. Nog deze week wellicht zal bet definitieve vredesvenhag tusschen Turkije en Griekenland kunnen gesloten worden. De Turksche bevolmachtigden hebben een ontwerp van 18 artikelen voorgelegd, gebaseerd op de acht artikelen van het praeiiminaire verdrag. Alleen de artikelen 3 en 4 van het voor- loopige verdrag bieden nog moeilijkheden. Wat n.l. betreft de misbruiken, waartoe de consulaire voorrechten aanleiding hebben ge geven, eischen de Grieksche bevolmachtigden een nauwkeurige opgave van den aard dier misbruiken, terwijl de Turksche gedelegeerden een toekomstige regeling voorstellen, waarbij op de goede trouw der Porte wordt gerekend. Art. 4 der praeliminairen doelt op de aan particulieren te betalen schadeloosstelling, en ile Porte eischt hiervoor 10 millioen francs. Niettemin hoopt men het ook over deze punten spoedig eens te worden. Dat thans iede.en dag vergaderd wordt, moet te danken zijn aan den wensch des Sultans om de ondei handelingen zooveel mogelijk te ver haasten. Ook de Kretenzische quaestie zal wellicht spoedig geregeld kunnen worden volgens de verklaring van admiraal Canevaro, zelfs binnen een maand. Voor het gouverneurschap schijnen de mo gendheden hun keuze te vestigen op den Luxem- burgscben kolonel Scliüfier. Deze beo ft -erscheiden expedities in het Oosten meegemaakt, behoorde in Egypte tot den staf van generaal WoPeley en was daar gedurende twee jaar belast met de publieke veiligheid, rnet binnenlandsche zaken en met de aange legenheden der Bedouïnen, De correspondent der Daily Telegraph te Weenen meldt, dat Oostenrijk, zijn taak op Kreta als voleindigd beschouwende, geneigd is zijn schepen en troepen van het eiland terug te roepen. Gemengde IHededeelingen. Gisteren is te Londen op Trafalgar Square een groote betooging gehouden door de leden der trade-unions. Er werd een collecte gehou den voor de stakende machine-arbeiders. De Fransche regeering laat een prachiigen, met goud rijk versierden troon voor koning Menelik van Abessinië maken. De Petersburger correspondent der Daily Telegraph beweert dat bij de ontmoeting van den Czaar en keizer Wilhelm te Wiesbaden de vraag van een gemeenschappelijke actie tot oplossing der Egyptische quaestie ter sprake is gekomen. Zaterdag is te Hummelshain in den ouderdom van 73 jaren overleden de hertogin van Saksen Altenburg, een geboren prinses Frederika Amalia Agnes van Arihalt. Wladan Georgewitch is gereed gekomen met de vorming van een nieuw Servisch ministerie. Hij zelf neemt buitenlandsche zaken. Zaterdag is te Washington de conferentie tusschen de afgevaardigden der Vereenigde Sta ten, van Rusland en van Japan over de robben vangst in de Behring-zee geopend. Tweede Kamer. Bij het sectie-onderzoek over de staatsbe- grooting, waarvan het verslag heden is ver schenen, werden door enkele leden uitvoerige politieke beschouwingen gehouden. Door som migen werd beweerd, dat de heer van Houten het vorige kabinet had moeten reconstrueeren, terwijl de heer Pierson geen kabinets-formateur had moeten zijn geweest, terwij! in het minis terie een lid der Christefijlc-Historische partij had moeten zijn opgenomen geweest. De homo geniteit van het kabinet werd betwijfeld omtrent staatszorg voor de finantiën en de landsdefensie, Eene nadere toelichting omtrent de plannen der regeering werd gewenscht geacht. Sommige leden gaven te kennen, dat zij hunne houding afhankelijk zouden stellen van de voor stellen der regeering, terwijl verscheiden leden te kennen gaven, dat zij waren tegen afschaffing der plaatsvervanging, tenzij als onderdeel der geheeie defensieregeling. Het invoeren van leerplicht werd door som mige leden verdedigd, door anderen bestreden, evenals het uitbreiden van het kiesrecht binnen deze regeeringsperiode van vier jaren. Omtrent het heffen van invoerrechten, gaven, de protectionistische leden de wenschelijkheid te kennen van liet, hellen van graanrechten en rechten op bewerkte artikelen, terwijl du vrijhaiiiloDge/inde leden slechts voorziening weuscliten in liet tekort. Enkele leden achtten den financieelen toe stand te roos klem ig voorgesteld, en achtten vooral bezuiniging nnodig op oorlog en marine. Op behoedzaamheid werd aangedrongen bij eventueüli: plannen tot demping der Zuiderzee. Schutterij. De gemeenteraad van Assen besloot op voor ste! van dr. De Boer, met 9 tegen 4 stemmen een adres aan de Regeering te richten om vrijstelling van den dienst voor de schutterij te bekomen, met het ong op de hooge gemeente belastingen en de moeilijke uitoefening van den dien-t, doordat de gemeente voor een groot deel een landbouwende bevolking heeft. Wanneer deze vraag, waarvan op zich zelve niet veel succes wordt verwacht, door vele andere ge meenten ook wordt gedaan, dan zal dit, meende de voorsteller, wellicht een spoorslag zy.i voor de Regeering om een voorstel te doen tot op heffing der schutterijen, die niets zijn dan een lastpost voor de gemeenten. Aan een commissie, bestaande uit de liecren Roessingh, De Boer en Hijmmell werd opgedragen een adres te ontwerpen. Belasting-ambtenaren. Door deu minister van fioanLiën zijn met ingang 1 November in rang bevorderd. ,t. tot verificateur der 1ste categorie de verifica teurs der 2e categorie; J. ,1. Risseeuw te Rot terdam, J. Everts te Nijmegen en J. H. Claessen te Maastricht; 5. tot verificateur der 2e categorie de verifi cateurs der 3e categorie L. Keizer te Amsterdam, J. Alfing te Rotterdam, W. P. C. Brons te Rotterdam en G. Lupke te Amsterdam; c. tot verificateur der 3e categorie de komm.- verificateur der Ie cat. X. A. Schuit te Hans-'' weert, H. J. van den Oord te Rotterdam, J. W. Furster te Amsterdam en van den aspirant verificateur L. Mol te Amsterdam en A. H. van der Feen te Rotterdam d. tot kommies verificateur der lc cat., de komm. verif. der 2e cat. S. A, Wagenaar te Delfzijl, B. Sjerp te Rotterdam, H. Clement te Rotterdam, J. van der Zee te Harlingen en I. F. Id, Rous te Maastricht. e. tot kommies-verifie. der 2e categorie, de komm.-verif. der 3e cat. J. B. Kroeseu te Groesbeek, E. Pik te stoomboot ArgusK. Monster te Umuiden, C. den Braber te Viis- sirigen, J. Wolf te Arnhem, II. J. de Ruyter te Vlaardingen, J. Hooger te Nijmegen, 3. D. Meijer te Tilburg, E. Kool te Lobith, S. Hazen berg te Zieriksee er. tV*. Luykenaar ie Umuiden. Onder meer andere verplaatsingen zijn met ingang op 1 November verplaatst de verificateur te cat. J. Everts van Nijmegen en de verif. 2e cat. D. W. Bosseher, van 's-Gravenhage, beiden naar Amsterdam. „De Dageraad." Te Utrecht is gisteren de algemeene verga dering gehouden van de vereeniging sde Dage raad", onder leiding van dr. H. de Vries. Er zijn thans 1054 leden, tegen 1023 in het vorige jaar. De ontvangsten waren f 2504,28, de uit gaven £2441,93; batig saldo f62,35. Nieuwe ar'deelingen zijn gesticht te Leeuwar den, Nijmegen en Den Helder. Besloten werd voor lijkverbranding krachtig te propageeren. Besloten werd geen subsidie te verleenen van f200 aan de Vrijdenker (voorstel- Rotterdam). Den 23sten October 1897 heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging der op 31 December '1896 en 21 September 1897 aldaar tusschen Nederland en het Duitsehe Rijk gesloten verdragen tot wedet- keerige uitlevering van misdadigers. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in het district Gouda is de volgende. Totaal uitgebracht 5036 stemmen van onwaarde 43. Mr. J. T. C. Viruly had 1839, de heeren J. Hoogendijk 1555, Van der Weiden 1116, Gautier 392 en Brandsma 134 stemmen, Herstemming dus tusschen de heeren Viruly en Hoogendijk. O VERSCHIK, 25 October. De loting voor de natio nale militie is hier zeer kalm verloopcn. Alleen heb ben twee lotelingen uit deze gemeente aan den Heul nabij den Bergweg met elkander gevochten, waardoor de een een wond aan het achterhoofd bekwam, die in een naburige woning moest verbonden worden. Als een bijzonderheid bij deze loting kan opge merkt worden, dat de gebroeders van Eyk, twee lingen, zoons van een arbeider, beiden een hoog num mer trokken en dus vrij van den dienst zijn. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Tiel (buitenge meenten) li. .1. Hamer, ontvanger derzelfde middelen te Wijchen c.a. tot ontvanger der dir. belastingen te Leeuwarden A. Volkmaars, ontvanger der dir. belast, en acc te Uithuizen c.a.; tot ontvanger der dir. üelast. en acc. te Onderder.dam c.a. J. II. Roggenkamp, ont vanger der dir. belastinvoerr. en aec te Stadskanaal c.a.; tot ontvanger der dir. belast, invoerr. en acc. te Groenlo c.a. A. W, T. Berends, ontvanger der dir. belast, en acc. te Blokzijl c.a.tot ontvanger der dir- belast, invoerr. en acc. te Hansweert c.a. P. J. Bakker, ontvanger derzelfde middelen te Weert c.a. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Rijp c. a. A. W. Udo, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Wieringen tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Pernis e. a. ,1. B. Vroede surnumerair uit de directie Amsterdam; tot ontvanger il >r dir. belast en aie, te llcythuyzen A. .1 van Kek, surnumerair mt de directie Rotterdamtot ontvanger der dir. belast en ace. te llitixpeilo.1. I!. liurgeisdijk, sumumeiair uit de directie Zwolletot ontvanger der dir belast, en ace te 's-lleeienborg.1. 13, A. C'a/ms, smmmieiair mt de directie 's-lfertogenboschlot ontvanger der dir. belast., invoelr. en aec. to Sluis c. a. ,1. de Wilde, surnumerair uit de (Inertie Al uitent; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Makktim r. a. L. .1. Smeuts, surnumerair uit de diiectie Maastiicht: tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Zweclo c. a. W. G. S. L, de Vletter, surnumerair uit de diiectie Amsterdam tot ontvanger der dir. belast, en aec. te Tubbergeu e. a. P, J, I. Matké, stu mimeiair uit de directie Amsterdam; tot ontvanger der dir. belast, invoerr, en acc, te Well 11. II. Stultiens, commies-verificateur der le categorie. Bij Kon. besluit is aan ml". P. R. Feitli, op zijn daartoe gedaan verzoek, eeivol ontslag verleend als lid van bet college van regenten over de gevangenis sen te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid tan gemeld college van legenten, mr. II. van Manen, landsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Hij Kon besluit is benoemd tot commandant van het korps pontonniers de majoor II. 51. Engelbard, vnn bet le reg. vest.-aitillerie. Bij Kon Besluit zijn benoemd bij het personeel der mil. administratie, bij de intendanten, tot kapt.-inten dant de 1 o-luit -kwaitm. W. A. C. Bijvoet, van liet3e eg. vest-ait,; bij de kwartiermeestei s, tot le-Iuit.- kwartierm., bij zijn tegenwoonlig korps, de 2a-luit.- kwartieim. 1,. .1. 11. Heyman, van het 5e reg. infanterie. Be heer S. Vos, benoemd lot vice-consul der Neder landen te Bradford, is in die hoedanigheid door de In it-che Regeeiing erkend. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot tweede-klerk bij het Bepartement van Justitie, B. Kelder, onderwijzer aan eene gemeente school te 's-Graienhage ff Kamer van Koophandel. Ten derde male werd in de vergadering van de Kamer op Zaterdag j.l. aan de orde gesteld de bekende quaestiën betreffende de in België le hellen invoerrechten op vreemde gistsoorten en het sloken van spiritus uit de meiassen van beetwortelen. Uit een ingekomen schrijven van liet Departement van Buitenlandsche Zaken bleek, dat er nog geen Koninklijk Besluit was uitgevaardigd, waarbij het heffen van invoer rechten op gist is vastgesteld. Over de wijze, waarop het best kon worden getracht dit te voorkomen, was de Kamer eene andere mee ning toegedaan dan de Minister van B. Z. De Kamer besloot hare inzichten op dit punt nader bij den Minister toe te lichten. Ook de zaak van liet met te groote snelheid voorbij varen van groote stoomschepen kwam wederom aan de orde. Het was gebleken, dat de oplossing van deze zaak moeilijker was, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld, daar de bestaande wettelijke bepalingen betreffen het besrhermen der waterstaatswerken en het aan twijfel onderhevig was of gemeentebesturen btvoegd zijn op dit gebied op te treden. Voorts kwam ter sprake de vraag of er be zwaar bestond de vergaderingen der Kamer in het openbaar te houden; de wensch dat dit geschieden zou, was den voorzitter te kennen gegeven. Men vestigde er de aandacht op, dat hit niet de eerste maal was, dat deze vraag :n de Kamer werd own wogen, doch dat vroe ger, evenmin als thans het nut er van werd ingezien, daar het in de vergadering behandelde toch werd gepubliceerd. Ook werd er op ge wezen, dat men naast de openbare vergade ringen, zittingen met gesloten deuren diende te behouden, wanneer zaken behandeld werden, die voor openbare beschouwingen nog niet rijp waren. Een principieel bezwaar tegen het openbaar houden der vergaderingen werd door geen der leden in het midden gebracht. Indien een verzoek dienaangaande schriftelijk wenl ingediend, zou dat worden overwogen. Betreffende de melassen- quaestie werd nog opgemerkt, dat met belang stelling door de Kamer werd vernomen, het geen daarover door verschillende dagbladen was geschreven. De zwakte der argumenten van hen die liet streven der Kamer bestreden was opvallend. Aan den ijver van de Schiedamsche Courant, in zake het melassen-vraagstuk, werd een woord van hulde gebracht. De Kamer kon overigens op dit oogenblik moeielqk iets doen vóór het bericht der Regeering betreffende hare adressen was ingekomen. Een onderwerp van bespreking maakte verder uit het nadeel hier ter plaatse ondervonden door de kleine branderijen in den laatsten tijd opgericht in Brabant, waarop het den ambte naren der belasting moeilijk viel behoorlijk contróle uit te oefenen. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de beide voordrachten ter vervulling van de vaca tures in de directie van het Algemeen Handels- Entrepot, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. J- G. Nolet en P. Loopuyt, aldus werden opgemaakt iste vot'dracht: 1. J. .1. G. Nolet, 2. H. R. M. A. van Gent, 3. D. F. W. Prins. 2de voordracht: i. P. Loopuyt, 2. J. H. Hout man, 3. G. C. Beukers. In de sgroene" Amsterdammer spreekt de heer D. Stigter met een enkel woord over de lezingen der kiesvereeniging sSchiedam". Hij oordeelt, dat een aantal lezingen over oecono- misehe onderwerpen aan die over politiek hadden moeten voorafgegaanhij noemt als zoodanig over erfrecht, eigendomsrecht, de -wetgeving aangaande verschillende verbintenissen, voort brenging, verdeeling, vraag en aanbod enz,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2